آنا دیلی(زبان مادری)

مهرناز*

عضو جدید
سلام دوستان می خوام نظرتون رو درباره عکس زیر بگید.

قارقایا زورونان دیللر کی جیک جیک اله.(به زور به کلاغ میگن عوض قارقار، جیک جیک کن).

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
سو دئيبدير منه اولده آنام آب كي يوخ
يوخو اويره تدي اوشاقليقدا منه خواب كي يوخ
ايلك دفعه كي چوره ك وئردي منه نان دئمه دي
اوليندن منه دوزدانه نمكد ان دئمه دي
آنام اختر دئمييبدير منه اولدوز دئيب او
سو دوناندا د ئمييب يخدي بالا بوز دئيب او
ال دئيب، دست دئمييب برف دئمييب قاردئيب او
منه هئچ وقت بيا سويله مييب گل دئيب او
ياخشي خاطيرلاييرام يازگوني آخشام چاغيلار
باغچانين گون چيخانيندا كي ايليق گون ياييلار
او دئيردي كي گل باشيوي دارييم اي نازلي بالام
گلمه سن گر باجيوين آستاجا زولفين دارارام
اودئمه زدي كي((بياشانه زنم بر سر تو))
(( گر نيايي بزنم شانه سر خواهر تو))
بلي قارداش داش ياغسادا گويدن سن اوسان منده بويام
وارسنين باشقا آنان واردي منيم باشقا آنام
اوزومه مخصوص اولان باشقا ائليم واردي منيم
ائليمه مخصوص اولان باشقا ديليم واردي منيم
ايسته سن يولداش اولاق بير ياشيياق بيرليك ائده ك
وئريبن قول قولا بيريولدا گئده ك
اولاً اوزگه كولكلرله گره ك آخميياسان
ثانياً ائليمه ، وارليغيما خور باخميياسان
ايسته سن زور دئيه سن، ملتيمي خوارائده سن
گون گئده ر، صفحه چونر مجبور اولارسان گئده سن

یازان: محمد تقي زهتابي

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
جای تاسف داره................................
به نظر من اینکار مثل اینه که آدم انسانیت و کنار بذاره بنا به قانون هر کسی حق داره به زبان خودش بخونه و بنویسه نمیدونم به چه حقی ما از این حق بی بهره هستیم
انسان خواستار کمال و بهترین هاست اگه بر این اساس بذاریم زبان مادری تورکی من خیلی برتریت داره نسبت به زبانی که الان تو مدرسه داریم مینویسیمو میخونیم
به امید روزی که تو مدرسه به زان شیرین تورکی بخونیم و نویسیم
یاشاسین آنا دیلیم
یاشاسین آزربایجان

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این عکس نشان دهنده زندگی من و امثال منه..................:cry:من به شخصه ارزومه که یه روزی زبان مادریم ،هویتم،شخصیتم تو این کشور (که ما ها رو جزئی از اون میدونن ) به رسمیت بشناسن و بتونم به اون زبان تحصیل کنم.

آخرین ویرایش:

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه جای ایران سرای من است..

همه جای ایران سرای من است..

من هم موافق تحصیل به زبان مادری هستم...ولی همزمان باید یک زبان مشترک برای برقراری ارتباط با دیگر هموطنان مان باید یاد بگریم....
:smile:

mech_eng2000

عضو جدید
مگخ میشه فارسی یاد نگیرید؟ اذری زبان ها بطور گسترده در تهران و سایر نقاط ایران کار و زندگی میکنن

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من هم موافق تحصیل به زبان مادری هستم...ولی همزمان باید یک زبان مشترک برای برقراری ارتباط با دیگر هموطنان مان باید یاد بگریم....
:smile:

مگخ میشه فارسی یاد نگیرید؟ اذری زبان ها بطور گسترده در تهران و سایر نقاط ایران کار و زندگی میکنن

خب دیگه ماهم میگیم باید زبان مادریمونم تو مدارسمون باشه.کاری با زبان مشترک نداریم!

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
این حسی بود که من سر کلاس زبان عربی داشتم
برای همین درک میکنم

ولی الان پشیمونم که چرا بیشتر به این زبون دل ندادم
چرا که دورو بر کشورمون پر هست از عرب زبان و برای خیلی مسائل خوب بود اگه حسابی یادش میگرفتم

ولی خوبیش این بود که جاگزین زبان مادری نبود
امیدوارم روزی برسه که همه زبان مادریشونو راحت تحصیل کنن

مهرناز*

عضو جدید
این حسی بود که من سر کلاس زبان عربی داشتم
برای همین درک میکنم

ولی الان پشیمونم که چرا بیشتر به این زبون دل ندادم
چرا که دورو بر کشورمون پر هست از عرب زبان و برای خیلی مسائل خوب بود اگه حسابی یادش میگرفتم

ولی خوبیش این بود که جاگزین زبان مادری نبود
امیدوارم روزی برسه که همه زبان مادریشونو راحت تحصیل کنن
انشاا... روزی برسد. ولی سوال این است چرا دارن زبان فارسی رو بر ما تحمیل میکنن؟

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم ولی نه با زبان فارسی برای برقراری ارتباط

الان بری مثلا رشت بخوای یک ارتباط برقرار کنی میخوای زبان مشترکتون چی باشه انگلیسی حرف بزنی؟ خوب فارسی را همه مابلدیم هم پدرانمان بلد بودند ...در جنگ چالدران شاه اسماعیل با اینکه زبان مادریش ترکی بود تمام رجز نامه های حماسیش را به فارسی میخواند تا همه سپاهش بفهمند......هم کرد ها هم لر ها هم تالش ها هم گیلک ها وهم ترکها وقشقایی ها و

مهرناز*

عضو جدید
الان بری مثلا رشت بخوای یک ارتباط برقرار کنی میخوای زبان مشترکتون چی باشه انگلیسی حرف بزنی؟ خوب فارسی را همه مابلدیم هم پدرانمان بلد بودند ...در جنگ چالدران شاه اسماعیل با اینکه زبان مادریش ترکی بود تمام رجز نامه های حماسیش را به فارسی میخواند تا همه سپاهش بفهمند......هم کرد ها هم لر ها هم تالش ها هم گیلک ها وهم ترکها وقشقایی ها و
دوست عزیز صحبت ما برقراری ارتباط نیس.ما میگیم باید تو مدارس آنا دیلیمیز (زبان مادریمون)تدریس بشه ولاغیر.ملتی که قادر به خواندن و نوشتن زبان مادری خودش نباشه هویت خودشو گم کرده و از دست داده .

مهرناز*

عضو جدید
در ضمن تو مدرسه زبان انگلیسی ،عربی آموزش میدن در حالی که 30 میلیون ترک تو مملکته و حتی زبانشون رو هم که سومین زبان زنده دنیاست به رسمیت نمیشناسن و بهش میگن لهجه.ما خواهان این هستیم که زبان ما هم توی مدارس آموزش داده شه.

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز

واقعیت همینه که شما گفتید
مردم مگه قبل از این که زبان رسمی داشته باشن چه میکردن؟!

این سیاست بدیش این هست که مردمو از هم زده کردن
ترک زبانان فک میکنن تقصیر مردم فارس هست که این وضع پیش امده
من تو شهرهای آذری رفتارای خیلی زننده نسبت به فارس زبانها دیدم

همه زیبایی ایران به تنوع فرهنگیش هست کاش ما مردم از هم جدا نشیم سر سیاست آقایون
:gol:

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
بر خلاف نظر استارتر معتقدم زبان فارسی به ما تحمیل نشده است.....پیش از زبان ترکی در اذربایجان کنونی ریشه های زبان پهلوی باستان تکلم میشده..همانطور که اعراب نتونستن فرهنگ ما را عربی کنند.من هم فرهنگ ایرانیمان ر ا ازدست نمیدهم و هویت جدیدی برای خودنمی افرینم.....زنده باد ترک ایرانی لر ایرانی عرب ایرانی وبلوج وکرد ایرانی....
بادروووود به احمد کسروی های اذربایجانمان:) ...من همان اندازه اذربایجانم را دوست دارم که ایرانم را دوست میدارم.........همانقدری برای زبان ترکی احترام میگذارم که به زبان فارسی احترام میگذارم...

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز

یه جور مینوسی زبان فارسی را به ما تحمیل میکنند که هر کی ایرانو نشناسه فکر میکنه ما ترک ها یه ملتیم تحت ستم همین فارس های بیچاره که از ما بیگاری میکشن و نقض حقوق بشر میکنن... این سیاست غلط دولت های پهلوی اول و دوم بوده که تحصیل به زبان مادری را ازاد نگذاشت وتا الان هم ادامه داره.ترکیه بعد از اتاترک تازه به این نتیجه رسیده است.که کردها باید به زبان مادریشان درس بخوانند.باید دقت کنیم کسانی که بدخواهان ایران زمینند ازین شعار های زیبا و جملات قشنگ سو استفاده میکنند و اگاه باشیم. هدف نهایی انان تکه تکه کردن ایران است..ما ترک ها +بقیه اقوام ایران ایرانو میسازیم.....خیلی از ما ها تو مسند امور ایرانیم کسی هم به ما نمیگکه جون ترکی حقت نیست..............

arch boy

کاربر بیش فعال
یه جور مینوسی زبان فارسی را به ما تحمیل میکنند که هر کی ایرانو نشناسه فکر میکنه ما ترک ها یه ملتیم تحت ستم همین فارس های بیچاره که از ما بیگاری میکشن و نقض حقوق بشر میکنن... این سیاست غلط دولت های پهلوی اول و دوم بوده که تحصیل به زبان مادری را ازاد نگذاشت وتا الان هم ادامه داره.ترکیه بعد از اتاترک تازه به این نتیجه رسیده است.که کردها باید به زبان مادریشان درس بخوانند.باید دقت کنیم کسانی که بدخواهان ایران زمینند ازین شعار های زیبا و جملات قشنگ سو استفاده میکنند و اگاه باشیم. هدف نهایی انان تکه تکه کردن ایران است..ما ترک ها +بقیه اقوام ایران ایرانو میسازیم.....خیلی از ما ها تو مسند امور ایرانیم کسی هم به ما نمیگکه جون ترکی حقت نیست..............
ی سوال شما الان قواعد والفبای زبان مادریتونو میدونین؟؟؟؟؟

eli.1992

عضو جدید
این خواسته شما زمانی شدنیه که اذربایجان از ایران جدا بشه،مگه میشه تو مدارس یه کشور به چند زبان تدریس بشه؟!
درسامون فارسیه،چون زبان کشورمونه-انگلیسی تدریس میشه چون زبان بین المللیه،البته از همون اول ابتدایی تدریس میشد،خیلی بهتر بود-با عربی منم مشکل دارم هیچ وقت هم یاد نگرفتم...
بعضیا کل مقاطع تحصیلیو که طی میکنن دانشگاهم میرن،ولی اونجور که باید نمیتونن فاسی رو روان صحبت کنن-الان باز بهتره .حالا شما فکر کنید از اول به زبان مادری درس بخونه،دیگه اصلا فارسی رو یاد نمیگیره که!!

mech.r

عضو جدید
این خواسته شما زمانی شدنیه که اذربایجان از ایران جدا بشه،مگه میشه تو مدارس یه کشور به چند زبان تدریس بشه؟!
درسامون فارسیه،چون زبان کشورمونه-انگلیسی تدریس میشه چون زبان بین المللیه،البته از همون اول ابتدایی تدریس میشد،خیلی بهتر بود-با عربی منم مشکل دارم هیچ وقت هم یاد نگرفتم...
بعضیا کل مقاطع تحصیلیو که طی میکنن دانشگاهم میرن،ولی اونجور که باید نمیتونن فاسی رو روان صحبت کنن-الان باز بهتره .حالا شما فکر کنید از اول به زبان مادری درس بخونه،دیگه اصلا فارسی رو یاد نمیگیره که!!
چرا نمیشه تدریس بشه ؟!
خوب اصلن گیریم که یه زبان مشترکی برای برقراری ارتباط تو کشور باید باشه، ایا استفاده از این زبان و تعلیم اون اسیبی به زبان ماذریمون نمیزنه؟! حتما میزنه! وقتی منه ترک نصف بیشتر حرفام شده فارسی، به نظرتون این ظلم در حق من و زبانم نیست ؟؟!!!
لااقل میتونن در کنار فارسی ترکی رو هم یاد بدن. ولی هیچ وقت این کارو نمیکنن ...
.
در ضمن بنده لزومی نمیبینم که اصلن اونی که زبانش یه چیز دیگه س فارسی یاد بگیره و روان فارسی صحبت کردن اصلن هنر نیست! هنر حفظ اصالته ...

mitra*

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بر خلاف نظر استارتر معتقدم زبان فارسی به ما تحمیل نشده است.....پیش از زبان ترکی در اذربایجان کنونی ریشه های زبان پهلوی باستان تکلم میشده..همانطور که اعراب نتونستن فرهنگ ما را عربی کنند.من هم فرهنگ ایرانیمان ر ا ازدست نمیدهم و هویت جدیدی برای خودنمی افرینم.....زنده باد ترک ایرانی لر ایرانی عرب ایرانی وبلوج وکرد ایرانی....
بادروووود به احمد کسروی های اذربایجانمان:) ...من همان اندازه اذربایجانم را دوست دارم که ایرانم را دوست میدارم.........همانقدری برای زبان ترکی احترام میگذارم که به زبان فارسی احترام میگذارم...

شما مطمئنین تورکین ! اخه هیچ تورکی حس شما رو نداره!
لطفا جمع نبندید ! نگین ما تورک ها بگین من چون منم یه تورکم و با نظرات شما کاملا مخالفم.
چرا نمیشه تدریس بشه ؟!
خوب اصلن گیریم که یه زبان مشترکی برای برقراری ارتباط تو کشور باید باشه، ایا استفاده از این زبان و تعلیم اون اسیبی به زبان ماذریمون نمیزنه؟! حتما میزنه! وقتی منه ترک نصف بیشتر حرفام شده فارسی، به نظرتون این ظلم در حق من و زبانم نیست ؟؟!!!
لااقل میتونن در کنار فارسی ترکی رو هم یاد بدن. ولی هیچ وقت این کارو نمیکنن ...
.
در ضمن بنده لزومی نمیبینم که اصلن اونی که زبانش یه چیز دیگه س فارسی یاد بگیره و روان فارسی صحبت کردن اصلن هنر نیست! هنر حفظ اصالته ...
یاشیاسان....