آنالیز سوالات کارشناسی ارشد معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
چنتا سوال از كزازي- عناصر :
ص119 يه تست داده
سوال19 گفته كدوم پروفيل واسه سقف كاذب اكوستيك بهتره؟ جوابش شده چهار تراش
تو متن گفته هم چهار تراش هم پروفيل هر دوشم تو گزينه ها هست! حالا كدوم؟

سوال 33 گفته مزيت وافل به تيرچه بلوك؟ خودش گفته يكسان بودن ابعاد تير ها يني گزينه 4 اما به نظر من گزينه 3 هم درسته(رفتار دو طرفه)

سوال36 گفته در ساختموناي طاق ضربي بعد از و در تيرچه بلوك همزمان كلاف ميزاريم
كجاش نوشته همچين يزي؟تو متن؟
سوال اول چهارتراش درسته
سوال دوم سقف تیرچه بلوک رفتار یه طرفه داره نه دوطرفه
منظور از کلاف هم خیلی تابلواه و تو قسمت اجرای طاق ضربی و تیرچه بلوک کامل گفته

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سوال اول چهارتراش درسته
سوال دوم سقف تیرچه بلوک رفتار یه طرفه داره نه دوطرفه
منظور از کلاف هم خیلی تابلواه و تو قسمت اجرای طاق ضربی و تیرچه بلوک کامل گفته

تو كتاب هم چهارتراش هم پروفيل گفته
دوما ميدونم يه طرفس
سوالو با دقت بخونين
گفتم تو سوال گفته فرق تيرچه و دال چيه؟
جوابش شده اينكه دال طول و عرض برابر داره حالا من ميگم اختلافشون سر يه رفه و دو طرفه بودن هم هست
سوما بله كلاف همه ميدونن مثل يه كمربنده واسه شنارژ منتها سوال من سر موقع اجراشه
سوالا رو با دقت بخونيد

SOSHAN

عضو جدید
سلام
من میخوام در مورد اعضای صفر خرپاها وکششی یا فشاری بودنشون بدونم..
آیا فرمول خاصی داره؟؟
آیا مرجع خاصی برای اطلاع از این موضوع برا دانلود تو اینترنت سراغ دارین؟
آیا کسی هست مرا یاری کند؟

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من میخوام در مورد اعضای صفر خرپاها وکششی یا فشاری بودنشون بدونم..
آیا فرمول خاصی داره؟؟
آیا مرجع خاصی برای اطلاع از این موضوع برا دانلود تو اینترنت سراغ دارین؟
آیا کسی هست مرا یاری کند؟

نه! فرمول خاصی نداره. باید خرپارو از روش تحلیل مفصل ها یا مقاطع تحلیل کنی تا معلوم شه کششی یا فشاری!
اولش حدس میزنی کدوم اعضا کششی هستن و کدوم اعضا فشاری. بعد از این که تحلیل کردی اگر علامت نیروی محوری هر عضو منفی شد معلوم میشه حدست اشتباه بوده!

SOSHAN

عضو جدید
نه! فرمول خاصی نداره. باید خرپارو از روش تحلیل مفصل ها یا مقاطع تحلیل کنی تا معلوم شه کششی یا فشاری!
اولش حدس میزنی کدوم اعضا کششی هستن و کدوم اعضا فشاری. بعد از این که تحلیل کردی اگر علامت نیروی محوری هر عضو منفی شد معلوم میشه حدست اشتباه بوده!
ممنون..ولی ببین مثلا تو کنکور میاد و یه خرپا میده بدون هیچ مشخصاتی (فقط تکیه گاه ها معلومه )و میپرسه کدوم اعضا صفرند و کدوم اعضا کششی یا فشاری..بازم از همین روش باید رفت؟چه جوری تشخیص بدم علامتش منفیه یا مثبت ، یا اصلا صفره؟؟؟!!!!به خصوص اعضای صفر، وقتی به یه گره 4عضو یا بیشتر وارد میشه چطوره؟آخه من تا 3عضوش رو شنیدم ولی 4 به بالا رو نمیدونم چطور تحلیل کنم...

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون..ولی ببین مثلا تو کنکور میاد و یه خرپا میده بدون هیچ مشخصاتی (فقط تکیه گاه ها معلومه )و میپرسه کدوم اعضا صفرند و کدوم اعضا کششی یا فشاری..بازم از همین روش باید رفت؟چه جوری تشخیص بدم علامتش منفیه یا مثبت ، یا اصلا صفره؟؟؟!!!!به خصوص اعضای صفر، وقتی به یه گره 4عضو یا بیشتر وارد میشه چطوره؟آخه من تا 3عضوش رو شنیدم ولی 4 به بالا رو نمیدونم چطور تحلیل کنم...

من تا حالا ندیدم از این جور سوالا. مگه این که اعضا محدود باشه و مثلا نیرو وسط خرپا وارد شه و خرپا قرینه باشه. شما نمونه سوالشو بذار که معلوم شه دقیقا چجوریه!

SOSHAN

عضو جدید
من تا حالا ندیدم از این جور سوالا. مگه این که اعضا محدود باشه و مثلا نیرو وسط خرپا وارد شه و خرپا قرینه باشه. شما نمونه سوالشو بذار که معلوم شه دقیقا چجوریه!
سؤالش رو پیدا نمیکنم ولی کتاب درک رفتار سازه گلابچی رو اگه داری ص44 تصویر 6-4خرپاها مستطیلی ... مثلا بالا سمت چپ چرا اعضای پایینی نزدیک تکیه گاه صفر شدن؟یا شکل پایینیش چطور اقطار وسطی کششی و کناری فشاریند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

SOSHAN

عضو جدید

این سؤال کنکور 89 مدیریت پروژه و تکنولوژیه..پرسیده نیروی داخلی اعضای 1و2 از چه نوعیست؟

untitled.JPG

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
يه سوال
تو كنكور 81 و 82 هر دو سوال اومده عايق بندي در اقليم سرد چطور باشه
كنكور 81 گفته بطرف خارج
82 ميگه داخل
كدومش درسته؟
بنظر من كه دومي

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
يه سوال
كنكور 81 گفته بطرف خارج
82 ميگه داخل
كدومش درسته؟
بنظر من كه دومي
کاربریشو نگفته؟
برای ساختمونهای مسکونی خارج و برای اداره جات و مساجد داخل

SOSHAN

عضو جدید
يه سوال
كنكور 81 گفته بطرف خارج
82 ميگه داخل
كدومش درسته؟
بنظر من كه دومي

من فکر میکنم بیرون باشه بهتره ...چون تو همه اقلیم ها برای به حداقل رساندن اینرسی حرارتی ساختمان و جلوگیری از نوسان دمای داخل ساختمان (به خصوص جلوگیری از تعریق ) باید از عایقکاری خارجی استفاده کرد و فقط در ساختمان های با استفاده منقطع که اینرسی بالا لازمه از عایق داخلی استفاده میکنیم...کتاب مقررات ملی ساختمان ش19 رو بخونین...

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سؤالش رو پیدا نمیکنم ولی کتاب درک رفتار سازه گلابچی رو اگه داری ص44 تصویر 6-4خرپاها مستطیلی ... مثلا بالا سمت چپ چرا اعضای پایینی نزدیک تکیه گاه صفر شدن؟یا شکل پایینیش چطور اقطار وسطی کششی و کناری فشاریند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ما میایم کل خرپا رو در حال تعادل در نظر میگیریم. بنابراین جمع نیروهای وارد به خرپا تو محور xها و yها و همچنین جمع گشتاورها حول هر نقطه صفره.
پس دو تا عکس العمل عمودی داریم توی تکیه گاه ها به سمت بالا که جمعشون با مجموع نیروهای وارد به خرپا به سمت پایین برابره
تو این شکل چون خرپا قرینه س عکس العمل ها تو هر دو تکیه گاه برابره

حالا میایم سراغ یکی از این تکیه گاه ها که یه عضو با نیروی صفر بهش وصل شده! مثلا تکیه گاه سمت چپ.
اما چرا نیروی این عضو صفره؟
این تکیه گاه هم مثل کل خرپا باید در تعادل باشه
پس جمع نیروهایی که بهش وارد میشه باید در راستای x و y صفر باشه
تو راستای y دو تا نیروداریم که نیروی به سمت پایین رو عضو عمودی وارد میکنه و نیروی عمودی به سمت بالا رو تکیه گاه
تو راستای x اگه عضو صفر، صفر نباشه، مثلا کششی یا فشاری باشه مجموع نیروهای وارد به نقطه صفر نمیشه!
چون هیچ عضو یا نیروی دیگه ای تو راستای x نداریم که خنثی ش بکنه!
پس باید نیروش صفر باشه!

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظر میاد مثل لایه ی بخار بند هر طرف که گرمه باید عایق حرارتی رو همون طرف قرار داد!
مثلا تهران که تابستون گرمه و زمستون سرده یه لایه داخل و یه لایه خارج میزاریم
تبریز که بیشتر سال سرده داخل میزاریم
اهواز که گرمه خارج میذاریم!

اینو خودم نتیجه گرفتما! معلوم نیس درست باشه!

yashel

عضو جدید
به نظر میاد مثل لایه ی بخار بند هر طرف که گرمه باید عایق حرارتی رو همون طرف قرار داد!

من فکر میکنم بیرون باشه بهتره ...چون تو همه اقلیم ها برای به حداقل رساندن اینرسی حرارتی ساختمان و جلوگیری از نوسان دمای داخل ساختمان (به خصوص جلوگیری از تعریق ) باید از عایقکاری خارجی استفاده کرد و فقط در ساختمان های با استفاده منقطع که اینرسی بالا لازمه از عایق داخلی استفاده میکنیم...کتاب مقررات ملی ساختمان ش19 رو بخونین...

يه سوال
كنكور 81 گفته بطرف خارج
82 ميگه داخل
كدومش درسته؟
بنظر من كه دومي

عایق حرارتی در هر صورت سمت خارج گذاشته می شه. تو اقلیم های مرطوب که نیازی به عایق حرارتی نداریم. تو اقلیم گرم سمت خارج می ذاریم تا گرمای پوسته خارجی وارد نشه. تو اقلیم سرد هم سمت خارج می ذاریم که به دیوار از داخل فرصت بدیم گرمای داخل رو تو خودش ذخیره کنه و شب به فضای داخل پس بده. این یه امکانه!

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
عایق حرارتی در هر صورت سمت خارج گذاشته می شه. تو اقلیم های مرطوب که نیازی به عایق حرارتی نداریم. تو اقلیم گرم سمت خارج می ذاریم تا گرمای پوسته خارجی وارد نشه. تو اقلیم سرد هم سمت خارج می ذاریم که به دیوار از داخل فرصت بدیم گرمای داخل رو تو خودش ذخیره کنه و شب به فضای داخل پس بده. این یه امکانه!
این حرف کاملا درسته اما برای ساختمون های مورد استفاده مداوم صدق می کنه
برای ساختمون هایی که استفاده منقطع دارن لایه عایق در جداره داخلی نصب می شه

سعید 12

کاربر فعال
يه سوال
كنكور 81 گفته بطرف خارج
82 ميگه داخل
كدومش درسته؟
بنظر من كه دومي

تنظیم شرایط قیابکلو

صفحه 162 کتاب نوشته :
همواره باید بخاطر داشت که در هر دو اقلیم گرم و خشک و اقلیم سرد ، می بایست از عایق حرارتی در جداره بیرونی پوسته ساختمان استفاده کرد تا حرارت در طول روز تابستانی به درون و در زمستان به بیرون نفوذ نکند.

حالا یه مورد شبیه به این لایه بخار بند عه . صفحه 198 در مورد لایه بخار بند اینطور نوشته :

در مناطق گرمسیر در حالی که فصل سرما کوتاه است ، عایق کاری صرفا جهت جلوگیری از ورود هوای گرم مخیط به داخل است . در این حالت حفاظ بخار در لایه خارجی عایق باید نصب گردد تا از ورود بخار به داخل ساختمان جلوگیری کند. به عکس ، در مناطق سردسیر بخاربند باید در لایه داخلی عایق نصب گردد. بنابراین به زبان ساده تر حفاظ بخار همیشه باید در جهت گرمتر عایق باشد .

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

ببين عزيزم
در منطقه سرد ميايم عايق رو به بيرون ميزاريم بگو چرا؟
چون ديوار گرما داره و چون جنسش اجره مخصوصا تو ديوار جنوبي خوب حيفشه گرماشو حروم كنيم پس عايقو ميبريم عقب تر تا هم از حرارت ذخيره هم از عايق بهره ببريم
تو تابستون حرارت ميخوايم چيكار؟عايقو ميزاريم سمت خارج تا اصلا گرما نياد تو
حالا بخاربند
بخاربند تو منطقه سرد به سمت داخل (جايي كه هوا گرم تره) و برعكسش تو منطقه گرم
ياشل يادم داده
حله؟؟؟

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
ببين عزيزم
در منطقه سرد ميايم عايق رو به بيرون ميزاريم بگو چرا؟
چون ديوار گرما داره و چون جنسش اجره مخصوصا تو ديوار جنوبي خوب حيفشه گرماشو حروم كنيم پس عايقو ميبريم عقب تر تا هم از حرارت ذخيره هم از عايق بهره ببريم
تو تابستون حرارت ميخوايم چيكار؟عايقو ميزاريم سمت خارج تا اصلا گرما نياد تو
حالا بخاربند
بخاربند تو منطقه سرد به سمت داخل (جايي كه هوا گرم تره) و برعكسش تو منطقه گرم
ياشل يادم داده
حله؟؟؟
بخار بند معمولا روی خود عایق سوار میشه و همه رو به داخل یا خارج بودن رو با جای قرارگیریش اشتباه گرفتن

SOSHAN

عضو جدید
عین همین سؤال تو کنکور انرژی88هم اومده که جواب شده در کناره جداره خارجی!!!!!!!!

SOSHAN

عضو جدید
کسی جواب این سؤال رو میدونه لطفا توضیح بده؟؟؟
طول مسیر رفت و برگشت دریک سیستم لوله کشی حرارت مرکزی با برگشت معکوس 400متر می باشد .اگر ضریب افت فشاردرنظرگرفته شدخ 3درصد باشدارتفاع آبدهی پمپ کدام است؟
1 - 14 فوت 2- 14متر 3- 18فوت 4- 18متر؟

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
يه سوال
مگه نگفتيم از دوره سلجوقي مناره هاي دو طرفه ايوان داريم تو مساجد؟
تو جزوه متدين گفته سلجوقي تك مناره مثل منار ساوه
بعد اينكه مگه نگفتيم زواره مناره نداره؟
متدين ميگه داره

سعید 12

کاربر فعال
يه سوال
مگه نگفتيم از دوره سلجوقي مناره هاي دو طرفه ايوان داريم تو مساجد؟
تو جزوه متدين گفته سلجوقي تك مناره مثل منار ساوه
بعد اينكه مگه نگفتيم زواره مناره نداره؟
متدين ميگه داره

مسجد زواره تک مناره داره ...مناره مسجد ساوه در 453 هجری .... و مناره زواره در تاریخ 530 هجری در عهد سلجوی ساخته شده .....

فیلم از مسجد جامع زواره ..... http://www.mediafire.com/file/ffdzvmzpgrunrtu/Isfahan Tourism -- IsfahanCHT.Ir.flv

کاشی نگین هم تو این فیلم هست .

دوره سلاجقه، نقطه ي عطفيه در ساخت تک مناره ها . تو اين دوره تعدادي از مهمترين تک مناره ها در اصفهان به عنوان نشانه شهري(در کنار يا دوراز مساجد) ساخته شده ، که از مهمترين آنها مي تونیم به مناره مسجدعلي،منار ساربان، منار چهل دختران و... اشاره کنیم

از شيوه آذريه که ساخت جفت مناره ها در دوطرف ايوان اصلي و سردر مساجد و معابر،مرسوم میشه (مسجدجامع اشترجان،منارجنبان، دو مناره سردر ورودي مقبره سلطان بخت آغا(در محوطه دردشت اصفهان)) در اواخر شيوه ي آذري هم جفت مناره هايي به صفه صاحب مسجدجامع اصفهان الحاق کردن .

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
مسجد زواره تک مناره داره ...مناره مسجد ساوه در 453 هجری .... و مناره زواره در تاریخ 530 هجری در عهد سلجوی ساخته شده .....

دوره سلاجقه، نقطه ي عطفيه در ساخت تک مناره ها . تو اين دوره تعدادي از مهمترين تک مناره ها در اصفهان به عنوان نشانه شهري(در کنار يا دوراز مساجد) ساخته شده ، که از مهمترين آنها مي تونیم به مناره مسجدعلي،منار ساربان، منار چهل دختران و... اشاره کنیم

از شيوه آذريه که ساخت جفت مناره ها در دوطرف ايوان اصلي و سردر مساجد و معابر،مرسوم میشه (مسجدجامع اشترجان،منارجنبان، دو مناره سردر ورودي مقبره سلطان بخت آغا(در محوطه دردشت اصفهان)) در اواخر شيوه ي آذري هم جفت مناره هايي به صفه صاحب مسجدجامع اصفهان الحاق کردن .
معلومه متدين خوب خوندياا
مرسي

ro0o0oxana

عضو جدید
کسی جواب این سؤال رو میدونه لطفا توضیح بده؟؟؟
طول مسیر رفت و برگشت دریک سیستم لوله کشی حرارت مرکزی با برگشت معکوس 400متر می باشد .اگر ضریب افت فشاردرنظرگرفته شدخ 3درصد باشدارتفاع آبدهی پمپ کدام است؟
1 - 14 فوت 2- 14متر 3- 18فوت 4- 18متر؟

18 متر.افت فشار در لوله کشی3 برابر طول لوله های رفته یعنی 3L
از اون جایی که طول لوله رفت و برگشت و داده 400 پس L=200 و افت=200*3*3%=18 متر
پس ارتفاع آب حداقل باید 18 باشه تا این افت و جبران کنه.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز

فیلم از مسجد جامع زواره ..... http://www.mediafire.com/file/ffdzvmzpgrunrtu/Isfahan Tourism -- IsfahanCHT.Ir.flv

کاشی نگین هم تو این فیلم هست .

جفت مناره از زمان سلجوقي
نمونشم مسجد جامع اصفهان

سعید 12

کاربر فعال
جفت مناره از زمان سلجوقي
نمونشم مسجد جامع اصفهان

مناره های صفه صاحب اواخر شیوه آذری به مسجد جامع اضافه شده .... یعنی دوره تیموریان .

دوره سلجویان تک مناره رواج پیداه میکنه .

نکات مناره :

مناره مسجد جامع یزد در شیوه اصفهان در دوره صفوی ساخته شده .

قدیمی ترین مناره موجود ..مناره مسجد نائین

1.احتمال میدن که احداث مناره هاى زوجى از اوايل قرن پنجم آغازشده باشه.

2. در قرن هشتم مقارن با تشکیل حکومت ایلخانیان ........ تو این دوره جفت مناره ها مخصوص سردر مساجد نیست در مقابر و مدارس هم استفاده میشه .....

3. در دوره تیموری مساجد .... قبلا دو مناره بر سر در داشتن ... تو این دوره دو مناره سمت ایوان روبه قبله اضافه شد ....

4. گاهی مناره ها تنها نشانه هستن .... ربطی به مسجد ندارن .فلسفه وجودي قرار گرفتن مناره در کنار مسجد فقط اعلان اذان از نقطه مرتفع نیست، سطح پشت بام یا يک مناره کافی بود و نيازي به وجود مناره دومي نبود و حال اينکه مي‌بينيم از قديم چه در مساجد و چه در مقابر مقدسه اهل بيت (و امام زادگان و چه در سردرب ورودي مدارس دو مناره مقارن و همگون مي‌ساخته اند.)

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا