آموزش چگونگی استفاده از استانداردها

mashhadi18

عضو جدید
سلام دوست عزیز ممنون میشم اگه اینها رو برای من بفرستید
j402-AS7225A-J1677-J403-AMSH6875B
هرکدام رو که داشتی بفرست.ممنون

سلام سه استاندارد رو برات پیدا کردم
j1677 حجمش 2MB است که نگذاشت attach کنم

پیوست ها

• j403.pdf
    86.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • j402.pdf
    174.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

massoud661

عضو جدید
سلام، این استانداردها را داریند؟ مربوط به بالانس است. همش هم مال SAE هست. خیلی ممنون میشم لطف کنید اگه هر کدوم هست بگذارید.
  1. SAE ARP587B : Balancing Machines - Description and Evaluation Horizontal, Two-Plane, Soft-Bearing Type for Gas Turbine Rotors
  2. SAE ARP588B : Balancing Machines - Description and Evaluation Vertical, Single-Plane, Soft-Bearing Type for Gas Turbine Rotors
  3. SAE ARP1134 : Adapter Interface - Turbine Engine Blade Moment Weighing Scale
  4. SAE ARP1202 : Balancing Machines, Dynamic, Ball Type Slave Bearings for Rotor Support
  5. SAE ARP1382 : Design Criteria for Balancing Machine Tooling
  6. SAE ARP4048 : Balancing Machines - Description and Evaluation Horizontal, Two-Plane, Hard-Bearing Type for Gas Turbine Rotors
  7. SAE ARP4050 : Balancing Machines - Description and Evaluation Vertical, Two-Plane, Hard-Bearing Type for Gas Turbine Rotors
  8. SAE ARP4162A : Balancing Machine Proving Rotors
  9. SAE ARP4163 : Balancing Machines, Tooling Design Criteria
  10. SAE ARP5323 : Balancing Machines - Description and Evaluation Vertical, Single-Plane, Hard-Bearing Type for Gas Turbine Rotors
  11. SAE ARP510A : Moment Weight of Turbine and Compressor Rotor Blades

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
این تاپیک مهم اعلام میشه چون یکی از موارد هست که بیشتر دانشجویان به مشکل بر می خورند .
از همه کسانی که با استاندارهای مختلف کار کردند خواهش می کنم تجربیاتشون را با بقیه هم در میان بزارند.
البته اگه منابع استاندار ها را هم بزار که خیلی بهتر میشه.
سپاس

shahrameng

کاربر فعال
درود
این تاپیک مهم اعلام میشه چون یکی از موارد هست که بیشتر دانشجویان به مشکل بر می خورند .
از همه کسانی که با استاندارهای مختلف کار کردند خواهش می کنم تجربیاتشون را با بقیه هم در میان بزارند.
البته اگه منابع استاندار ها را هم بزار که خیلی بهتر میشه.
سپاس

با درود و سپاس از آغاز چنین مبحث مهمی که آغاز کردید باید خدمتتون عرض کنم یکی از ضعف های آموزش عالی در کشور ما همین عدم آموزش مبحث استاندارد هستش و به دلیل ارتباط بسیار پایین دانشگاه با صنعت ، نیاز اینگونه موارد شناسایی نمی شه و فارغ التحصیلان پس از فراغت از تحصیل احساس می کنند که مواردی که در دانشگاه خوندن به دردشون نمی خوره که کاملا احساس اشتباهی هست بلکه کلیه موارد و دروس پاس شده پایه هایی برای ادراک و استفاده تجربه های صنعتی انجام شده یا همان استانداردها هستش
امروزه کمتر فرآیند محاسبه طراحی و یا امر مهندسی و یا حتی غیر مهندسی هست تو دنیا که مورد بررسی علمی نگرفته و نقطه های قوت و ضعف و بهینه سازی قرار نگرفته باشد و به طور معمول این بررسی ها در چهارچوب استانداردها ارائه شده است.

shahrameng

کاربر فعال
در خصوص مبحث استاندارد یه جزوه گردآوری شده توسط خودم برآتون میزارم که برای مقدمات می تونه کمک کنه(همین جا هم بگم که این جزوه سراسر غلط املایی هست و کامل هم نیست و هنوز فرصت نکردم ویرایشش کنم و خواهش می کنم از استناد به اون خوداری کنید و فقط صرف آشنایی با تعاریف و موضوعات استفاده بشه و یا از مراجع عنوان شده استفاده بشه) اگر کامل کردم حتما اونو هم میزارم
http://www.4shared.com/file/hYAfqxdx/standard.html
دوستان بازم خواهش می کنم مطالب بالا رو رعایت کنید و اگه دوستی میتونه کمک کنه که جزوه ویرایش بشه و همچنین بقیه موارد بهش اضافه بشه ممنون میشم

shahrameng

کاربر فعال
نکته بعدی اینه که از چه استانداری در چه مکان و مبحثی استفاده کنیم مثلا نمی توان ازاستاندارد دین آلمان برای پرفیلهایی فولادی که از ژاپن خریده شده استفاده کرد و یا فیلم رادیوگرافی خط لوله رو با استاندارد پایپینگ تفسیر کرد به طور معمول طراح ، استانداردهای مجاز رو در روند کار مشخص می کنه و مثلا برای پروژه های ساخت این استانداردها به صورت برگزیده در مدارکی به نام
specification
ارائه میشه که مثلا اینکه ساخت تانکها براساس
api 650
و استاندارد لوله کشی پروسسی بر اساس
asme b31.3
واستاندارد خطوط لوله بر اساس
api 1104
خواهد بود
البته موارد فوق فقط برای مثال بود ولی بی توجهی به موارد فوق میتونه هزینه و زمان و ضریب خطا در امور رو بالا ببره مثلا فرض کنیم که تعمیرات خطوط آب رو بر اساس استاندارد خطوط پروسسی انجام بدیم و یا اینکه بر عکس تعمیرات خطوط گاز رو بر اساس استاندارد خطوط نیروگاهی انجام بدیم که در این حالت نتایج فاجعه بار خواهد بود.

shahrameng

کاربر فعال
اینم یه جزوه بسیار خوب در زمینه استانداردهای کاربردی در زمینه پروژه های ساخت به همراه مثالهای بسیار خوب در حوزه کنترل کیفی هست که متاسفانه به نویسنده اش دسترسی ندارم که با اجازه ایشون بذارم انشا... که در جهت افزایش اطلاعات دوستان راضی باشند

http://www.4shared.com/office/yQ33rtnx/Jozve_Amuzeshi_Standard.html

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
با تشکر از دوستمون که مطالبی در رابطه با استاندار با همه در میان گذاشتند .
درسته استاندارها کاربرد ها مختلفی دارند و یکی از مهارت های خاص یک مهندس اسنفاده به موقع از استاندارها هست .
اینجا می تونه پلی باشه بین دانشگاه و صنعت .
از تمام افرادی که در باره این موضوع و استفاده درست از استاندارها در صنعت تجربه دارند خواهش می کنم تجربه هاشون را در با همه در میان بزارند تا راه رفته شما برای کسب این تجربه برای دیگران تکرار نشه.
سپاس

*Essi*

اخراجی موقت
برای طراحی بویلرها شامل درام و هدر و.... از استاندارد EN12952 که مورد تایید اروپا هست، استفاده میشود.

این استاندارد با در نظر گرفتن عمر خستگی و خزشی اتصالات و بحث تنش های فشاری و حرارتی، میتواند سازنده را در انتخاب شرایط کارکردی مناسب، جنس پوسته ها و لوله ها و... یاری رساند.

اگر کسی در مورد این استاندارد و چگونگی کاربرد آن سئوالی داشت، من میتوانم راهنماییش کنم.

shahrameng

کاربر فعال
به اعتقاد من هر کسی در هر حوزه ای که داره کار می کنه باید استانداردهای اون حوزه رو ابتدا بشناسه ، بدست بیاره و عمل کنه .تو پست های قبلی هم خدمتتون عرض کردم کمتر حوزه ای هست که استاندارد نشده باشه در برخی موارد هم بعضی استانداردها استفاده عمومی دارند مثل
ASTM
که پیشنهاد می کنم همه دوستان مهندس مکانیک با اون آشنا بشند چون حتی اگر متریال مورد استفاده بر اساس این استاندارد نباشه می توان متریال مشابه با کد این استاندارد پیدا کرد مثلا متریال لوله کربن استیل
API 5L
در استاندارد نفت آمریکاتقریبا معادل فولادی با مشخصات زیر است
ASTM A106 OR A53
که بر حسب گرید می توان معادل آن را پیدا کرد و برحسب اطلاعات مشخص شده در استاندارد
ASTM
می توان در کاربرد این متریال و یا کنترل مواد آلیاژی و یا تهیه پروسیجر جوشکاری ویا .... استفاده کرد

shahrameng

کاربر فعال
دوستانی که تمایل دارند پایپینگ و استانداردهای لوله کشی پروسسی رو کار کنند بهتره از استاندارد
asme B31.3
شروع کنند در این زمینه یکسری کتاب موسسه
CASTI
وجود داره (البته در خیلی از زمینه ها کتاب ارائه کرده)که یه ویرایش قدیم ازش دارم که خیلی خوبه (ویرایش جدیدش به کاملی قدیمی نیست)البته کیفیتش پایینه و اگر کسی قبلش استاندارد
B31.3
یا
B31.1
خونده باشه سریع مطلب رو میگیره
در خصوص دوستانی که مایلند قدم در طراحی پایپینگ بزارنداین کتاب پیشنهاد میشه
دوستان اگه نسخه با کیفیت دارند بزارن ممنون میشم

http://www.4shared.com/office/P6IfaV3s/3CASTI_-Process_Piping.html

khodaparasti

عضو جدید
با درود به همه،

امروزه با افزايش شمار دانش آموختگان رشته مهندسی در سطح كشور روبرو هستیم که برخی از آنها آنها با پايه علمي و تئوريك نسبتاً قوي به جمع متخصصان صنعتي مي‌پيوندند. اين جوانان شاداب و با انرژي با آرزوهاي فراوان به پشتوانه تئوري‌هاي فراگرفته وارد بازاركار مي‌شوند اما به دلیل تجربه اندک و آشنا نبودن با واژه های عملياتي و اجرايي، در برقراري ارتباط تنگاتنگ با متخصصان و مهندسین با تجربه دچار مشكل مي‌گردنند و باید به كندي و با ممارست طولاني به کسب تجربه بپردازند.
آشنایی با استاندارد یکی از این گلوگاه هاست که همانگونه که دوستان اشاره کردند در دانشگاه اهمیت چندانی به آن داده نمی شود.

برای آشنایی با مفاهیم پایه ای موارد زیر را پیشنهاد می کنم:

http://ketabnak.com/comment.php?dlid=24378

http://ketabnak.com/comment.php?dlid=27422

پیروز باشید

shahrameng

کاربر فعال
با درود به همه،

امروزه با افزايش شمار دانش آموختگان رشته مهندسی در سطح كشور روبرو هستیم که برخی از آنها آنها با پايه علمي و تئوريك نسبتاً قوي به جمع متخصصان صنعتي مي‌پيوندند. اين جوانان شاداب و با انرژي با آرزوهاي فراوان به پشتوانه تئوري‌هاي فراگرفته وارد بازاركار مي‌شوند اما به دلیل تجربه اندک و آشنا نبودن با واژه های عملياتي و اجرايي، در برقراري ارتباط تنگاتنگ با متخصصان و مهندسین با تجربه دچار مشكل مي‌گردنند و باید به كندي و با ممارست طولاني به کسب تجربه بپردازند.
آشنایی با استاندارد یکی از این گلوگاه هاست که همانگونه که دوستان اشاره کردند در دانشگاه اهمیت چندانی به آن داده نمی شود.

برای آشنایی با مفاهیم پایه ای موارد زیر را پیشنهاد می کنم:

http://ketabnak.com/comment.php?dlid=24378

http://ketabnak.com/comment.php?dlid=27422

پیروز باشید

با سپاس از شما دوست عزیز
لینک اول خرابه و دانلود نمیشه

v1alfred

عضو جدید
این استاندارد مربوط به استانداردهایSAE هست،کسی این استاندارد رو ذاره؟
Composites and Metal Bonding Glossary

Product Code: AIR4844

آخرین ویرایش:

shahrameng

کاربر فعال
درود
با تشکر از دوستمون که مطالبی در رابطه با استاندار با همه در میان گذاشتند .
درسته استاندارها کاربرد ها مختلفی دارند و یکی از مهارت های خاص یک مهندس اسنفاده به موقع از استاندارها هست .
اینجا می تونه پلی باشه بین دانشگاه و صنعت .
از تمام افرادی که در باره این موضوع و استفاده درست از استاندارها در صنعت تجربه دارند خواهش می کنم تجربه هاشون را در با همه در میان بزارند تا راه رفته شما برای کسب این تجربه برای دیگران تکرار نشه.
سپاس

چند سال پیش در یکی از پروژه ها احتیاج بود که یک لوله فلزی به قطر 2400 رو بلانید کنیم که قبل از ورود حقیر و دفتر فنی به موضوع همکاران اجرایی(که بعضا تجربی بلدن و متاسفانه ادعا تبق تبق و یه چیزی کوون مانند ساخته بودند با صرف کلی برشکاری و جوشکاری سنگین بین درزها در آن ضخامت بالای لوله(شبیه مدل ساخت ردیوسر دستی که لوله را کاهش قطر میدن))القصه با یه محاسبه ساده در کدهای زیر
asme section VIII
asme B31.3
در خصوص طراحی کپ و به کار بردن چندتا استیفنر داخلی و خارجی و استفاده از یک شیت ساده ورق ، مساله در زمان کمتر و هزینه کمتر و ایمنی مهندسی بیشتر حل شد

abbas_moradyan

عضو جدید
همه استاندارد های مهندسی مکانیک را میتونید توبسته انار تو سایت ttnar.ir پیدا کنید asme- astm-asm-ashrae ,...

behnam.s

عضو جدید
توی تست های غیر مخرب فقط و فقط استاندارد که حد قبولی و مردودی یک عیب رو میگه .
ASME section V
Asme section IX
DIN 40
شاید بعد از مباحث طراحی مخازن و خطوط لوله و تجیزات نیروگاه این پر کاربرد ترین استفاده استاندارد ها باشه.
من هم توی طراحی مخازن بودم و هم توی تست غیر مخربشون. اگه کمکی از دستم بر میاد در خدمتم.

• Like
واکنش ها: prs

prs

عضو جدید
توی تست های غیر مخرب فقط و فقط استاندارد که حد قبولی و مردودی یک عیب رو میگه .
ASME section V
Asme section IX
DIN 40
شاید بعد از مباحث طراحی مخازن و خطوط لوله و تجیزات نیروگاه این پر کاربرد ترین استفاده استاندارد ها باشه.
من هم توی طراحی مخازن بودم و هم توی تست غیر مخربشون. اگه کمکی از دستم بر میاد در خدمتم.

سلام
ببخشید من کلی سوال در طراحی مخازن دارم، امکان دارد به من کمک کنید؟ شما با نرم افزار PVElite هم کار کردید؟

amin_3ven

عضو جدید
سلام دوستان. منم یه سری استانداردها رو دارم. اگه کسی خواست واسش میذارم.
موفق باشین...

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
سلام دوستان. منم یه سری استانداردها رو دارم. اگه کسی خواست واسش میذارم.
موفق باشین...

درود
ممنون میشم اگه به تدریج این استاندارد ها را اینجا بزاری تا همه بتونند استفاده کنند.

behnam.s

عضو جدید
من فقط با استفاده از دست طراحی کردم طبق استاندارد API 650
اخه توی شرکتی که من باشون کار کردم با نرم افزار کار نمیکردن یکی از شرکت های بزرگ در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات نفتی هم بود .
ولی هر سوالی بتون جواب بدم در خدمتم !!

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستانی که تمایل دارند پایپینگ و استانداردهای لوله کشی پروسسی رو کار کنند بهتره از استاندارد
asme B31.3
شروع کنند در این زمینه یکسری کتاب موسسه
CASTI
وجود داره (البته در خیلی از زمینه ها کتاب ارائه کرده)که یه ویرایش قدیم ازش دارم که خیلی خوبه (ویرایش جدیدش به کاملی قدیمی نیست)البته کیفیتش پایینه و اگر کسی قبلش استاندارد
B31.3
یا
B31.1
خونده باشه سریع مطلب رو میگیره
در خصوص دوستانی که مایلند قدم در طراحی پایپینگ بزارنداین کتاب پیشنهاد میشه
دوستان اگه نسخه با کیفیت دارند بزارن ممنون میشم

http://www.4shared.com/office/P6IfaV3s/3CASTI_-Process_Piping.html

سلام
دستتون درد نکنه
خیلی خوب بود
موفق باشید