آموزش برنامه نویسی موبایل به صورت کاملا عملی

beginner2001

عضو جدید
آموزش برنامه نویسی موبایل به صورت کاملا عملی
برنامه نویسی برای موبایل بسیار پرطرفدار و در صورت حرفه ای بودن بسیار پول سازه و
با توجه به اینکه علاقه خاصی به برنامه نویسی موبایل دارم و با اجازه شما چند سالی تجربه نوشتن برنامه های تجاری و بلوتوث های تبلیعاتی رو دارم . قصد دارم مطلبی رو برای آموزش برنامه نویسی برای موبایل شروع کنم زبان آموزشی جاوا J2me و محیط برنامه نویسی ما Netbeans هست

در صورت استقبال حدودا 10 نفر از این موضوع از پایه و نصب الزامات شروع می کنم ;)

آخرین ویرایش:

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نفر اولم !
ممنون از زحمتی که می کشید ( قرار است بکشید !)
ضمنا" همون طور که خودتون گفتید از نصب شروع کنید چون ماشاالله جاوا اونقدری Development Kit و ورژن و SDK داره که واسه منه تازه کار یکم سخته بفهمم چی به چیه !

hadiparyani

عضو جدید
خسته نباشی

خسته نباشی

سلام من هم نفر بعدی هستم.
متشکرم از این حسن نیتی که برای آموزش ما داری.:gol:

پیوست ها

• SugarwareZ-068.gif
    SugarwareZ-068.gif
    16.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
منم دوست دارم.:w40: منم بازی :w27:

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
با سلام
من هم نفر بعدی;)
میشه اسم کامل نرم افزار رو بگین که برم بخرم:)
با تشکر

آخرین ویرایش:

beginner2001

عضو جدید
من تو این آموزش همه چیز رو به زبان ساده میگم اما ساده گفتن من به این منظور نیست که برداشتی که از مطالب این آموزش دار اشتباه یاشه !! فقط نمیخوام شما رو درگیر مسائل حاشیه بکنم

برای شروع شما نیاز به یک IDE دارین که کدها رو اونجا بنویسین بهترین IDE نرم افزار محبوب netbeans هست که در پایین روش نصب و لینک های دانلود رو واستون میزارم

1 . تهیه نرم افزار : (Netbeans 6.9 ) به همراه Mobility Pack برای برنامه نویسی موبایل

برای تهیه نرم افزار میتونین یه سری به بازار بزنین که الیته گیر نمیارین !! پس بهتره دانلود کنین با توجه به رایگان بودن این نرم افزار می تونین از سایت حود برنامه به آدرس http://netbeans.org/ اما نمیتونین !!! چون امریکای جهان خوار ما رو تحریم کرده و شاید بعضی از شما با این نرم افزار بتونین برای یه موشک قاره پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته ای برنامه بنویسین (راستی اینطور برنامه ها را با پایتون مینویسن ) پس من چند تا لینک براتون می زارم که بتونین دانلود کنین

http://dl.iridownload.com/netbeans-6.9beta-ml-java-windows.exe

دانلود نسخه 6.1 به همراه Mobility pack
http://dnl.tebyan.net/NewDownload_Files/netbeans-6.1-mobility-windows_1350.exe

البته شما میتونین از خود سایت netbeans هم به روش های مختلفی دانلود کنین

بعد نوبت به دانلود JDK میرسه

jdk نرم افزاریه واسه کامپایل کردن کدهای جاوا پس اگه شما یخواین به این زبان برنامه نویسین باید این توسعه دهنده رو نصب کنین

JRE 6 update 20 for Windows

http://www.irandev.co.uk/Downloads/index.php

نیاز به نرم افزار های دیگه ای هم دارین به اسم sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windows که یه emulator برای تست و اجرای برنامه های نوشته شده برای موبایله (یه گوشی مجازی که برنامه هاتون رو تست کنین )

http://raphaello.univ-fcomte.fr/ftp/Java/JME/sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windows.exe

همه برنامه ها رو میتونین از آدرس زیر به صورت یکجا دانلود کنید

http://www.irandev.co.uk/Downloads/index.php

دانلود کنین تا شروع کنیم !

آخرین ویرایش:

programmer.foss

عضو جدید
به نام الله
با سلام و خسته نباشید
اگه کسی ی مقداری بلد باشه و بخواد سؤالهای ی مقدار سطح بالا بپرسه مشکلی نداره یا نه می خواید از صفر شروع کنید

beginner2001

عضو جدید
به نام الله
با سلام و خسته نباشید
اگه کسی ی مقداری بلد باشه و بخواد سؤالهای ی مقدار سطح بالا بپرسه مشکلی نداره یا نه می خواید از صفر شروع کنید

نه چه مشکلی ؟ تا اونجا که بلد باشم حتما کمک میکنم و اما شما زخمت بکشین سوالاتون رو تو یه تاپیک جداگانه تو همین بخش برنامه نویسی موبایل مطرح کنین

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز
من سه تا برنامه رو دانلود كردم
كافيه واسه شروع؟
دات نت 2010 هم نصبه....ديگه ياعلي!شروع كنيم.

SHRP

کاربر ممتاز
خب حالا چيكار كنيم.همه رو نصب كنيم؟سه تاش كافيه واسه كار؟

SHRP

کاربر ممتاز
من 1. jre-6u20-windows-i586 رو نصب كردم بدون مشكل
2. sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windows رو هم همينطور!
ولي وقتي خواستم 3. netbeans-6.9beta-ml-java-windows رو نصب كنم پيغام داد كه jdk متناسب با اونو پيدا نمي كنه
بايد چيز ديگه اي هم نصب كنم؟آخه مسير jdk رو مي خواد!

SHRP

کاربر ممتاز
خب برنامه jdk-6u20-windows-i586 رو هم از لينكي كه گذاشته بوديد دانلود كردم و نصب كردم و مشكل jdk رفع شد
ديگه آماده آماده ايم واسه شروع كار
راستي netbeans-6.1-mobility-windows_1350 رو هم نصب كنم؟

monrose

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم هستم... میشه بگین دقیقا چیا رو باید نصب کنم؟ :w20:

با تشکر از پسر خاله ی عزیز که این جا رو بهم معرفی کردند... :w12::gol::gol::gol:

• Like
واکنش ها: SHRP

beginner2001

عضو جدید
برای شروع شما باید JDK رو نصب کنین ، بعد از اینکه از لینک های که تو پست قبلی دادم دانلود کردین فایل نصب jdk نسخه 6 به بالا رو اجرا کنین در طی مراحل نصب کار خاصی انجام ندین و در صورت امکان بهتره مسیرهای پیش فرض رو قبول کنید
بعد از اینکه jdk رو نصب کردین نوبت به نصب IDE میرسه فایل نصب رو اجرا کنید و در مرحله ای از شما مسیر نصب jdk رو میخواد که همون مسیر پیش فرض نصب jdk رو نوشته که اگه شما jdk رو در مسیر دیگه ای نصب کردین باید در این مرحله اون مسیر رو وارد کنین و اگه به مسیر نصب jdk دست نزده باشین اینجا هم نمیخواد دست بزنین

نکته : نرم افزار netbeans برای کامپایل کردن برنامه جاوا به این برنامه JDK نیاز داره

بعد از اینکه netbeans هم به سلامتی نصب شد برنامه netbeans رو اجرا کنین باید محیطی شبیه به این ببینین

حالا وقت اون رسید که اولین پروژه خودمون رو بنویسیم
1 . برای ایجاد پروژه جدید بر روی File new project کلیک می کنیم در پنجره باز شده در بخش categories گزینه Jana ME و در بخش projects گزینه mobile application رو انتخاب میکنیم و روی next کلیک می کنیم

2 . در پنجره بعدی نام پروژه و محل ذخیره کردن رو می بینیم که اسم اولین پروژه رو helloworld میزاریم

3. در همین پنجره دو تا گزینه زیر رو می بینیم
1 . Set As Main Project : که با تیک زدن این گزینه در صورتی که چند تا پروژه در netbeans داشته یاشین این پروژه رو را به عنوان پروژه اصلی معرفی میشه و خیلی از عملیات ها مثل اجرا و کامپایل و یا ساخت پروژه روی اون انجام میشه
2 . create hello MIDlet : این گزینه یک برنامه با یکسری المان حاضری رو در اختیار شما میزاره که با این محیط به صورت ویژوال کار کنین ک این رو هم بی زحمت تیک بزنین
در قسمت بالا کلمه MIDlet رو دیدن که باید واستون توضیح بدم که چیه ؟
MIDlet یک برنامه MIDP است که با استفاده از CLDC بر روی وسایلی که از MIDP پشتیبانی میکنن اجرا میشه
حالا مشکل دو تا شد MIDP و CLDC دیگه چیه ؟
MIDP : یک توسعه از جاوا برای سامانه های تو کاره (Embedded system)
CLDC : یک فریم ورک برای نوشتن برنامه های java me میباشد
حالا شاید از خودتون بپرسین Embedded system دیگه چیه ؟
سامانهٔ توکار، (Embedded یا نهفته در بعضی منابع) سامانه‌ای رایانه‌ای با کاربرد ویژه است که در یک دستگاه بزرگ‌تر جاسازی شده باشه. کاربردهای یک سامانه توکار بسیار با کاربردهای یک رایانه شخصی تفاوت داره.
این سامانه معمولاً به تمامی روی یک تراشه ساخته و درون سامانه دیگری به ‌نام سامانه میزبان (host system) جاسازی شده و کارهائی مانند کنترل رفتار و عملکرد زیرسامانه‌های سامانه میزبان را بر عهده داره. نمونه‌هایی از سامانه‌های توکار را می‌توان در گوشی‌های تلفن همراه، Microwave oven ، و تقریباً همه لوازم خانگی امروزی مشاهده کرد.

انینا که عرض کردم توضیحات علمی بود اما به زیان ساده و خودمونی :
MIDlet به تمام برنامه های سمت گوشی میگن و به نوعی اسکلتیه که برنامه نویس کدهای خود رو اونجا قرار میده
بریم سراغ ایجاد برنامه

4 . در مرحله بعدی تصویر زیر رو می بینیم

در این مرحله به گزینه Emulator Platform دقا کنین حالت پیش فرض روی sdk 3 . 0 قرار داره که یرای برنامه ما مشکلی نیست اما اگه بخواهیم برنامه ما روی بیشتر گوشی ها اجرا بشه باید از sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windowsاستفاده کنیم که همونطور که از اسمش پیداستبرای نوشتن برنامه روی سیستم های وایرلس (موبایل) کاربرد داره
اگه این برنامه رو دانلود کردین نصبش کنین (خیلی راحت نصب می شه ) بعد از اینکه نصب شد باید به برنامه NetBeans معرفیش کنین
برای اینکار بر روی منوی tools کلیک کنین و گزینه Java platforms رو انتخاب کنین در این قسمت بر روی ADD Platform کلیک کنین و در پنجره باز شده گزینه Java ME MIDP Platform Emulator رو انتخاب کنین اگه sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windows رو درست نصب کرده باشین باید به صورت اتوماتیک بشناسه اگر نه مسیر نصیب رو به برنامه بدین تو همین صفحه
بریم سراغ مرحله چهار
در این مرحله گزینه Emulator Platform را به sun_java_wireless_toolkit-2_5_2- تغییر بدین و در قسمت Dvice Profile گزینه MIDP 2.0 رو امتخاب کنین
در مرحله بعد مانند تصویر زیر تیک ها را بزنین

5 . Finish کنین
6 . برای اجرای برنامه کلید F6 رو بزنین تا گوشی شبیه سازی شده رو ببینین و برنامه ساده و پیش فرض رو ببینین
فعلا برای این جلسه کافیه
اگه سوالی دارین بگین که در حد سوادم جواب بدم

ali_vb

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
من 1. jre-6u20-windows-i586 رو نصب كردم بدون مشكل
2. sun_java_wireless_toolkit-2_5_2-windows رو هم همينطور!
ولي وقتي خواستم 3. netbeans-6.9beta-ml-java-windows رو نصب كنم پيغام داد كه jdk متناسب با اونو پيدا نمي كنه
بايد چيز ديگه اي هم نصب كنم؟آخه مسير jdk رو مي خواد![/
QUOTE]
jdk , IDE رو که نصب کردیم کدوم برنامهnetbeans رو نصب کنیم بالاییه یا پایینیه:surprised::confused:
netbeans-6.1-mobility-windows_1350

beginner2001

عضو جدید
اگه از ورژن کامل 6.9 که لینک دادم دانلود کرده باشین نیازی به mobility pack نیست اما اگه ورژن 6.1 رو نصب کردیت باید mobility رو هم نصب کنین

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلام استاد امیدوارم که شاد باشی
یه سوال از بعد از ظهر تو ذهنمه گفتم بیام ازتون بپرسم
اونم اینکه
وقتی برنامه رو اجرا کردیم و به قولی کلید وسط اون شکل موبایل رو زدیم این جمله میاد helloworld
الان این جمله رو ما به غیر از نام پروژمون جای دیگه وارد نکردیم
از کجا میشه تغییرش داد
مثلا بشه hello fanoos
ممنون میشم جواب بدید

بالا