آموزش اکسل

nimavao

عضو جدید
.....

.....

سلام
من يه مشكل دارم اگه حلش كنين معلومه كه خيلي خبره هستين چون كسي نتونسته جوابشو بده بهم
من يك دستوري رو احتياج دارم كه بياد يك عددي رو كه در يك خانه مينويسم بگيره و يك فرمول مشخص شده رو به تعداد اون عدد به خانه هاي اكسل اختصاص بده
چون يكم گنگ هستش مثال ميزنم:

مثلا ميخام توي يك خونه بپ رسم تعداد افراد را وارد كنيد و هر عددي كه توي خونه ربروش وارد بشه توي شيت دوم به اون تعداد خونه اختصاص داده بشه و يه عمل مشخص روي اون خونه ها انجام بشه مثلا همشون ضربدر درآمدمتوسطشون بشن كه درآمد متوسطشونم توي يك جا ديگه وارد كرديم
حالا اگه عدد 4 رو وارد كنم اين جدول توي شيت دوم براي 4 نفر تشكيل بشه
اگه عدد 100 رو وارد كنم اين جدول توي شيت دوم براي 100 نفر تشكيل بشه

آخرین ویرایش:

gorb

عضو جدید
من یه فایل به vba فارسی دارم .براتون گذاشتمش. اگه کامل ترم دارید لطفا بذارید.

Boruziniyat

عضو جدید
سلام
من يه مشكل دارم اگه حلش كنين معلومه كه خيلي خبره هستين چون كسي نتونسته جوابشو بده بهم
من يك دستوري رو احتياج دارم كه بياد يك عددي رو كه در يك خانه مينويسم بگيره و يك فرمول مشخص شده رو به تعداد اون عدد به خانه هاي اكسل اختصاص بده

مثلا ميخام توي يك خونه بپ رسم تعداد افراد را وارد كنيد و هر عددي كه توي خونه ربروش وارد بشه توي شيت دوم به اون تعداد خونه اختصاص داده بشه و يه عمل مشخص روي اون خونه ها انجام بشه مثلا همشون ضربدر درآمدمتوسطشون بشن كه درآمد متوسطشونم توي يك جا ديگه وارد كرديم

اینکار رو بسیار ساده و قشنگ می تونی با ماکروها تو اکسل انجام بدی سعی می کنم همین مثالت رو برای تبدیل به ماکرو کنم و بفرستم.
اگر فراموش کردم یا تاپیک رو مجدد پیدا نکردم ایمیل بزن. Boruziniyat@gmail.com

Boruziniyat

عضو جدید
يك شيت در فايل اكسل داريم كه كل اطلاعات شامل يك عالمه ستون و رديف مي شود.
مي خواهم محتويات آنرا بين چند شيت فرعي بريزم. يعني بايد لينكشان بههمديگر حفظ باشد.

مثلا يه ليستي دارم از نمرات دانش آموزان سه كلاس.ستون اول اسم دانش آموزاناست .
ستون دوم اسم كلاسشان مثلا كلاس اول دوم سوم و ستون سوم و ستون سوم نمرات هر دانش آموز نوشته شده.
مي خواهم سه شيت داشته باشم به نام كلاس اول و دوم و سوم كه به صورت خودكار اسامي و نمرات دانش آموزان را در شيت مربوطه لينك كند..
بطوريكه هر تغيير در شيت مبدا در شيتهاي فرعي هم نمشان داده شود.

چه كار بايد بكنم؟

از دستورات Lookup و یا ترکیب دستورات Match و Index استفاده کنید. خیلی راحت کارتون انجام میشه.

gorb

عضو جدید
سلام.میخوام در excel2007 با زدن اینتر به سلول چپ منتقل بشم؟ چه طوری می تونم این کارو انجام بدم؟
و اگه بخوام وقتی داده ها را وارد می کنم داده ی تکراری خطا بده چه شرطی رو باید در validaton data وارد کنم؟

آخرین ویرایش:

farahnaz*

عضو جدید
سلام
در زمانی که بخواهیم یک سطر در بالای متن پرینتی تکرار شود از مسیر زیر استفاده میکنیم
layout>page setup>sheet>rows and repeat at top
سطرهای مورد نظر را انتخاب میکنیم و در صورتی که print preview را نگاه کنیم آن سطر در بالای تمام صفحات تکرار میشود
حالا اگر بخواهیم همین کار را برای سطر هایی که در پایین صفحه است انجام دهیم چکار کنیم؟یعنی اینکه بدون استفاده از footer سطرهایی در پایین صفحه تکرار شود
خواهش میکنم سریع جواب دهید

fm.kamkar

عضو جدید
سلام.میخوام در excel2007 با زدن اینتر به سلول چپ منتقل بشم؟ چه طوری می تونم این کارو انجام بدم؟
و اگه بخوام وقتی داده ها را وارد می کنم داده ی تکراری خطا بده چه شرطی رو باید در validaton data وارد کنم؟
ممانعت از ورود داده های تکراری در اکسل
چگونه از ورود داده های تکراری در یک محدوده ای از اکسل جلوگیری کنیم به طوری که کاربر مجاز به ورود داده های تکراری نباشد مثلا در ستون A در سلول A1 وارد می کنیم :شماره دانشجویی وسپس می خواهیم کاربران شماره دانشجویی تکراری را وارد نکنند برای این منظور باید ابتدا ستون A را انتخاب کرده و از تب Data روی Data validation کلیک و Data validation را انتخاب کرده و در پنجره باز شده از تب setting در قسمت Allow گزینه custom را انتخاب و در پایین در کادر formula فرمول زیر را بنویسید:

countif(A:A,A1)=1 =
یعنی تعداد A1 در ستون A فقط می تواند 1 باشد و همین طور تعداد A2 فقط 1 و الی آخر. در اینجا باید محدوده ای که داده ها باید غیر تکراری باشند به صورت مطلق نوشته شود یعنی بعد از وارد کردن محدوده باید کلید F4 را بزنید ولی چون در اینجا محدوده یک ستون کامل است در فرمول ثابت می ماند و نیازی نیست که مطلق کنیم.
شما در تالار تخصصی صنایع در قسمت مدیریت پروژه تاپیکی به ترفندهای کاربردی در نرم افزار ها است که می توانید از مطالب آنجا استفاده کنید

• Like
واکنش ها: gorb

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سوال چه طور میشه داده ها رو تو اکسل تجمعی جمع کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

vatanparast

عضو جدید
سلام

سلام
من جواب دوستان رو نخوندم ولی جواب خودم رو میدم این کار به سادگی از طریق name manager اکسل و نوشتن تابع offset امکان پذیره اگه به جواب نرسیدی بگو برات نمونه بفرستم

bita65

عضو جدید
اکسل(فوری)

اکسل(فوری)

سلام دوستان
حدود 500 تا عدد تو اکسل دارم که زمان به دقیقه می باشند می خواستم به ساعت تبدیل کنم .اگه کسی می تونه پیام بده.مرسی

vatanparast

عضو جدید
سلام
کافیه به 1440 تقسیم کنی و بعد فرمت سل رو باید به hh:mm تبدیل کنی

vatanparast

عضو جدید
چرا 1440؟چطوری به این فرمت تبدیل کنم؟

طی پیام خصوصی جواب دادم 24 ساعت در 60 دقیقه میشه 1440 بعدم از فرمت سل ( راست کلیک) از تب number (قسمت custom) رو انتخاب کنید یا ctrl+ shift+@ رو بزنید ولی روش hh:mm بهتره

و یه نکته یا توصیه برای آینده کاری اکسل رو یاد بگیر حسابیم یاد بگیر

مرد مباح

عضو جدید
(سوال) انتقال WBS از MSP به Excel

(سوال) انتقال WBS از MSP به Excel

با سلام خدمت دوستان.

احتمالا تا حالا براي افرادي كه كارهاي گزارشي و كنترل پروژه كردن پيش اومده كه نياز داشتن يك برنامه زمانبندي رو توي اكسل هم پياده كنن.
عملا همون Progress Sheet ميشه و بعضي ستونهاي MSP رو هم منتقل ميكنيم (معمولا وزنها)

فرآيند ساخت خيلي طولانيه
جابجايي اطلاعات به اكسل و بعد Group اطلاعات و فرمولهايي در سر گروه ها كه عملا توي MSP خيلي راحت محاسبه ميشه.
هيچ فرايند سريعتري براي اين تبديل سراق داريد؟

با تشكر

farahnaz*

عضو جدید
سلام
كسي ميدونه تو اكسل براي ساخت اعداد تصادفي از منفي بي نهايت تا مثبت بي نهايت چيكار ميشه كرد؟
اگه راهشو بگين ممنون ميشم

• Like
واکنش ها: 1716

1716

عضو جدید
با ()rand و با ()randbetween میتونید در ی بازه ی مشخصی که خودتون عدد میدید عدد تصادفی میتونید ایجاد کنید

farahnaz*

عضو جدید
با ()rand و با ()randbetween میتونید در ی بازه ی مشخصی که خودتون عدد میدید عدد تصادفی میتونید ایجاد کنید
با ()rand تو بازه 0 و 1 با ()randbetween تو بازه ای که وارد میکنیم میشه عدد تصادفی تولید کرد
بی نهایت تو اکسل با کارکتر خاصی قابل تعریف هست که تو بازه های ()randbetween بزارم؟

• Like

1716

عضو جدید
با ()rand تو بازه 0 و 1 با ()randbetween تو بازه ای که وارد میکنیم میشه عدد تصادفی تولید کرد
بی نهایت تو اکسل با کارکتر خاصی قابل تعریف هست که تو بازه های ()randbetween بزارم؟

بی نهایت رو نمیدونم(تابحال نشنیدم ) اما با ()randbetween میتونید کران بالا و پایین را خیلی خیلی زیاد در نظر بگیرید

1716

عضو جدید
چطوری میشه بین یکسری داده ی مشخص عدد رندم ایجاد کرد؟؟؟
مثلا از بین (7و10و4و15و13و16و20) عدد تصادفی تولید کنه

smahdih

عضو جدید
چطوری میشه بین یکسری داده ی مشخص عدد رندم ایجاد کرد؟؟؟
مثلا از بین (7و10و4و15و13و16و20) عدد تصادفی تولید کنه
دقیقا نمیدونم که به طور مستقیم راهی هست از بین چند عدد , عدد تصادفی تولید کنیم یا نه ولی شما میتونید به هر کدوم از عددهایی که دارید یه ایندکس بدید بعد با randbetween یه عدد تصادفی بین ایندکساتون تولید کنید بعدشم با تابع lookup متناظر با اون ایندکس عددتون رو برگردونید. مثلا
number.....index
1............ 7
2 .......... 10
3........... 4
4........... 15
5........... 13
6........... 16
7........... 20
lookup(randbetween(min index;max index);column(index);column(number))
اگه متوجه نشدید بگید تا براتون فابل excel رو ضمیمه کنم.

• Like

1716

عضو جدید
تودرتو رو نتونستم بنویسم اما توی ی سلول رندم تولید کردم و با lookup هم ردیفش رو تونستم پیدا کنم.
فایلی که نوشتم رو از اینجا میتونید ببینید

بالا