[ آموزشی ] کانسپت چیست؟!

معمولا استادا کانسپت های مفهومی رو ترجیح می دن.مثلا می تونی با توجه به اقلیمت مفهوم سرما یا باد یا خشکی رو انتخاب کنی.یا کانسپتت استعاری باشه و کوه رو انتخاب کنی.موفق باشی.

m.hosseein

عضو جدید
کانسپت به نظر من یعنی اولین جرقه تو ذهنت
اونچیزی که باعث میشه تو فکرت رو عملی کنی.به افکارت روح بدی ماهیت بدی.اونچیزی که باعث میشه بتونی راحت رو کاغذ خط بکشی و به طرح دلخاهت برسی

proarc

عضو جدید
اگه بخوایم اینطوری که الان داره تو دانشگاه های ما به کانسپت نگاه میشه باید گفت که کانسپ فقط چند خط در راستای هم هستن و ابزاریه برای برخورد شکلب با طرح که کاملا غلطه در حالیکه کانسپ ایده هائی است که بصورت ترسیمی بعد از فکر و تحقیق زیاد بدست میاد نه اینکه ما یه شکل رو بکشیم و هر طور که شده باید کارمون رو تو این حجم جا بدیم
دوستان اگه حرف های من اشتباه به من بگین ممنون

**mahsa**

کاربر بیش فعال
سلام ممنون به خاطر تاپیک مطالب خوبی بود تازه یه چیزایی از کانسپت فهمیدم یه کمکی میخواستم
برای بیانمون استاد گفتن کانسپت هزار باغ ادبیات فارسی رو ببریم و هیچ توضیحیم ندادن یعنی هر چی که به ذهنمون رسید باید ببریم کسی میتونه کمکم کنه ممنون میشم

nahayat

عضو جدید
مرسى به خاطر تابيك جالبتون
من با ( استعاره مسقيم ) ه اشكال مخالفم , يعنى براى ديزاين كتابخونه كانسبتت كتاب باشه و براى كافى شاب فنجون , اين طرحها كار رو ضعيف ميكنن , كانسبت يعنى خلاقيت , يعنى اكه ميخوالا واسه ى ديزاين كتابخونه فرم كتاب استفاده كنى , طورى درش ابداع ايجاد كن كه ببيننده مسقيم نفهمه كه اين كتابه ,بذار با جشم بيننده ت بازى كنه
كانسبت روح كاره كه با خلاقيت معمار قاطى ميشن و يه كار خوبو ارائه ميدن ( ملاك تشخيص يه معمار خوب و موفقم همين خلاقيت و ابداعه )

a_r_m_a_n

عضو
مرسى به خاطر تابيك جالبتون
من با ( استعاره مسقيم ) ه اشكال مخالفم , يعنى براى ديزاين كتابخونه كانسبتت كتاب باشه و براى كافى شاب فنجون , اين طرحها كار رو ضعيف ميكنن , كانسبت يعنى خلاقيت , يعنى اكه ميخوالا واسه ى ديزاين كتابخونه فرم كتاب استفاده كنى , طورى درش ابداع ايجاد كن كه ببيننده مسقيم نفهمه كه اين كتابه ,بذار با جشم بيننده ت بازى كنه
كانسبت روح كاره كه با خلاقيت معمار قاطى ميشن و يه كار خوبو ارائه ميدن ( ملاك تشخيص يه معمار خوب و موفقم همين خلاقيت و ابداعه )
من مخالفم کانسپت می تونه از کاتاب باشه فنجون باشه البته به قول دوست عزیز
اما طرح نهایی نباید دقیقا مثل همون چیزی که برداشت میکنیم باشه
مثل خیلی خوبش سانتیاگو کالاتراوا وقتی آدم طرحاش را برای اولین با می بینه فکش رو زمینه (از تعجب)
یه مثال دیگه هم رابرت ونچوری که مثلا برای طراحی رستوران از یه اردک ایده گرفته و دقیقا مثل اردکه
کانسپت به نظر من یعنی نقطه شروع
شاید اول وآخر شبیه هم باشه / شاید هم نباشه
فقط به روند طراحی پروژه
و خلاقیت بستگی داره

چه قدر حرف زدم :redface:ببخشید

arfm

عضو جدید
شكلي ازموضوع موردنظر انتخاب مي كني وازان به طرح نهايي مي رسي اون شكل اوليه مي شود كانسپت شما

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها من یه طراحی کردم ولی بدون کانسبت اگه کسی میتونه برای ساختمون من یه کانسپت پیدا کنه که فقط صدای استادمو بندازم . عکسشو ببینید
در واقع میشه گفت یه ماشین برای این لاستیک میخواستم

آخرین ویرایش:

a_r_m_a_n

عضو
بچه ها من یه طراحی کردم ولی بدون کانسبت اگه کسی میتونه برای ساختمون من یه کانسپت پیدا کنه که فقط صدای استادمو بندازم . عکسشو ببینید
در واقع میشه گفت یه ماشین برای این لاستیک میخواستم

میتونه بگی ساختار پایدار یک جسم در طبیعت برای پایداری استراکچر استفاده کردی مثل پاهای استوار یک حشره عنکبوت یا عقرب
موفق باشی:love:

a_r_m_a_n

عضو
پست 111 را تازه :redface:
استراکچر حجمت را جوری طراحی و توسعه بده تا قابلیت خودش را نشون بده برای پایداری بنا
اون سیمها کششی بالای حجمت تقلید کور کورانه از کارهای کالاتراوا است
این سیمها و ستون نگهدارنده حتی با برسیر چشمی هم نمی تونه خودش را نگهداره
چه برسه به اینکه بخاد خاصیت داشته باشه
یه خورده بیشتر فکر کن به نتیجه میرسی

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کالاتراوا رو خوب اومدیا . آره از اون تقلید کردم ولی همچین کور کورانه نبوده . انز نظر ایستاییش هم خیلی روش فکر کردم این کابلها وزن زیادی رو تحمل نمیکنن . ون عکس بازم تغییر کرده اینا جدیداشه نگاه کن

تو این عکس اگه نگاه کنی میبینی که یه فکری بوده . اون چیزی که ایستایی این ستون ها رو تامین میکنه امتدادش تا روی پشت بوم رفته . یعنی علکی سیم کشی نکردم

a_r_m_a_n

عضو
به نظر خودت زیاد سیم کشی نشده؟!
من وقتی نگاه می کنم به طرحت بیشتر سیم ها به چشم میاد:smile:
ایده را چی کار کردی؟

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دیگه اولین کار سیم کشیم بود :دی سعی میکنم توی کارهای بعدیم بهتر سیم کشی کنم . برای ایده همون که گفتی . ولی به نظرت به استاد بگم عنکبوت و عقرب بهم نمی خنده ؟ نمیکنه این جک و جونورا ه ربطی به کانون فرهنگی جوانان داره ؟ به نظر ساختار پایدار یک جسم در طبیعت کانسپت حساب میشه ؟

a_r_m_a_n

عضو
دوباره پست های بالا را بخون متوجه میشی چی گفتم
مگه نمیگی از کالاتراوا الهام گرفتی ؟
کالاتراوا هم همین جور ایده میده !
این هم تعدادی از اسکیسهاش

ساختار هر جسمی یه پایداری داره یا همون استراکچر داره
حالا این ایده میتونی طرز ایستادن پاهای یه موجود باشه
بافت پوست پرتقال باشه
به روی هم قرار گرفتن جسم هایی که به تنهایی توانایی ایستادن ندارند
اما وقتی کنار هم قرا می گیرند پایدار هستند مثل (شاخه های یه نوعی درخت)
اگه به اسکیس آخری کالاتراوا توجه کنی فرم و حالتی از بدن انسان می تونه باشه
موزه هنر ها میلواکی هم اگه توجه کنی همون طور که از اسکیس هاش مشخصه از ساختار پرها و پرواز پرنده
ایده گرفته و شباهت داره
اون حجم اولیه خودت را به دلیل قرارگرفتن ستون های متعدد و قرار گرفتن دور بنا می تونه از پاهای عنکبوت باشه (اگه نمی تونی این ایده را بیا کنی/ انگشتهای دستها تو به صورت پاهای این موجود روی زمین قراربده و به استادت بگو این ساختار حجم منه / اگه هم نمیتونی اینجوری بیان کنی اون وقت باید دنبال راه حلی دیگه باشی و یک جسمی یا حرکتی را بجوری که به کارت شبیه باشه

یه خورده هم اگه دنبال جوابت توی اسکیسها و کارهای بقیه معمارا بگردی بد نیست (برای همینه که عکس های بناهای معروف رو انتشار میدن تا امثال من و شما از تجربیات معماران طراز اول استفاده کنیم)

اگه هم نتونیجوابت را پیدا کنی اون وقت استادت فکری دیگه میکنه:huh::whistle:

موفق باشی:love:

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از اسکیسا . ولی معلومه کالاتراوا از نظر دست قوی نیست اسکیساش حرفه ای نیست . ولی ایده هاش خوبه . باشه همینی که گفتی رو به استاد میگم ببینم چی میگه فکر کنم قبول کنه . چهارشنبه طرح 2 دارم .

unknown2036

عضو جدید
کانسپت یعنی اون چیزی که مجبورت میکنه کارتو بر اساسش ببری جلو و از لحظه اول تا اخرش دست از سرت بر نمیداره! واسه من که اینجوری بوده

m_naghdi

عضو جدید
کانسپت یعنی ایده طرح.اون چیزی که ازش ایده میگیری واسه طرحت بهش کانسپت میگن.مثل برج تورنینگک تورسو اثر کالاتراوا که از یک انسان که بدن خودش رو چرخونده ایده گرفته.

lady bayat

عضو جدید
من به طور کامل نظرات رو نخوندم اما تا اونجایی که من کار کردم و تعریف شخصیم به قولی از کانسپت اینه که یه ایده ای هستش که باعث میشه بتونی طراحی رو شروع کنی و با تفکرات و فلسفه ی خودت این طراحی رو پیش ببری البته با توجه به کاربری مکان و فرهنگ و اقلیم و چیزهای دیگه
به عنوان مثال یه اپارتمان مسکونی هست توی زنجان به اسم توحید که چون مسکونی هستش و محل ارامش یک خانواده هستش از چند تا انسان به صورت خوابیده کانسپت گرفته

archi girl

عضو جدید
سلام دوستان خوب

سلام دوستان خوب

اين چيزيه كه من از يكي از اساتيد خوبم شنيدم
كانسپت كه در لغت به معناي "مفهومه" و در معماري به اين صورت استفاده ميشه كه مثلا حجم يا فرم كلي كار شما شبيه مثلا مستطيله يا شبيه موج درياست يا.... پس كانسپت كار شما يعني چيزي كه در كليت مفهوم كار شماست ( يا چيزي كه از كار شما دريافت ميشه يا فهم ميشه) :مستطيل يا موج يا ....... .
:gol:
عاشق همهي بچه هاي معماري

archi girl

عضو جدید
دقت داشته باشيد كه ايده با كانسپت كاملا متفاوته . ايده اصل اساسي شروع هر طراحيه . ايده شما مي تونه براي طراحي مثلا از عناصر طبيعت يا يك احساس يا حتي يك شعر يا موزيك باسه اما كانسبت شما هيج ربطي به اون نداشته باشه ايده رو با كانسپت اشتباه نگيريد

memarane

کاربر فعال
با همه احترامی که واسه نظرات دوستان قائلم ولی من به هیچ وجه به کانسپت اعتقاد ندارم.
چرا که این کانسپت بازم جزء سرقت های غربی ها از معماری ماست و اگه کمی به عقب برگردیم میبینیم که تو معماری قدیم ما مفاهیم عمیقی که در پشت طراحی ها وجود داشت اعم از نحوه شکل گیری گنبد و چرایی فرم آن و ..... همه و همه منشا یی بودن که معماران غرب اونا رو ببرن و با یه اسم خارجی دوباره تحویل خودمون بدن و حالا ما افتخار می کنیم که به به کارمون کانسپت داره.
بهتره دوستان برن و نگاهی دوباره به امثال مسجد شیخ لطف الله بندازن که چه حکمت هایی در ساخت این بنا نهفته است در حالیکه اوج کانسپت های امروزی مثلا در نظر گرفتن یه پرنده هستش واسه یه فرودگاه.
با تشکر moha.

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم از کانسپت خوشم نمیاد ولی چکار کنیم یه استاد و یه دانشگاه و نمره ای که قرار بگیری ... دیگه عادتمون دادن ...

elham.n

عضو جدید
کانسپت کتابخانه

کانسپت کتابخانه

سلام:
لا تشکر فروان از توضیحات دقیق شما. من واقعا ذهنم درمورده کانسپت باز شد.
یه خواهش کوچیک داشتم میشه منو در کانسپت طراحی کتابخانه راهنمایی کنید.؟
ممنون:redface:

اسيين

عضو جدید
يه جواب ساده

يه جواب ساده

من الان عضو شدم .همين الانه الان
جواب دادم بعد پيغام داد وارده سايت نشدي:(همه نوشته هام پريد;-(
اما اينكه چيزي نيست كا:smile:
بچه بندر واسه هموطنش جون ميده:cool:
دوباره تايپ ميكنيييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييم:cool:
هميشه استادا با جوابايه عجق وجقشون نه تنها مارو آگاه نميكنن.بلكه بيشتر گيج ميكنن:surprised:.آدم ميمونه اصلا خود اين استاد كاملا متوجه قضيه شده يا نه!!!!!!
حتي ترم قبل تو يه سمينار با همين اسم شركت كردم.اما اون سخنران هم ايقد كلمات عجيب غريب بكار برد كه آخر سر بازم هيشكي نفهميد و همه نفهميده سالن رو ترك كردن:eek:
امااااااااااااااااااااااااا:smile:
چند وقت پيش از يكي از بهترين اساتيد معماري اهواز اين سوال رو پرسيدم و ايشون هم يه جواب خيلي ساده دادن:smile:
ايشون گفتن:بعضي موقع ها كه شاگردام مثلا يه مستطيل واسه پلان ميكشن،وقتي ازشون ميپرسم ايدت چيه؟رنگش ميپره،زرد ميشه،سفيد ميشه،فلسفه ميبافه،چرت وپرت ميگه:biggrin:
درصورتي كه ايده ي اون همون مستطيله س
اما يه وقت يكي مياد واسه طرح ساختمونش مثلا از يه صدف الهام ميگيره
اين صدفه ميشه چي؟كانسپت:smile:اينم بگم كه كانسپت تو لغت يعني همون ايده،اما كدوم بي وجداني اينارو تو ايران از هم جدا كرده نميدونم
آخيييييييييييييييييييييييييييش
بالاخره تمام شد:smile:
خوب كا مو بروم ديگه:cool:
اگه بازوم سوالي داشتين تاروف نكنين جون مو
خدافظ

آخرین ویرایش:

memarane

کاربر فعال
بحث من رو لفظ کانسپت رو به کار بردن و غافل بودن از ماهیت اصلی اونه.
کانسپت یه واژه غربیه که کل عملکردش هم تحت تاثیر معماری غربیها قرار گرفته.
ما به جای تقلید از غربی ها تو به کار بردن کانسپت به گذشته خودمون چرا رجوع نکنیم؟اینکه یه ساختمون شکل یه پرنده باشه چه سودی داره؟
به جاش اصول قدیم معماری خودمون مثل درونگرایی ؛ خود بسندگی و ... رو چرا رعایت نکنیم؟معماری غربیها با زندگی خودشون سازگاره نه با زندگی ما.
این برمیگرده به همون سبک مسخره بین الملل که درست کردن و کلا میخوان همه چی مال خودشون باشه و ما سراغ کارای اونا بریم حتی وقتی که کاریا خودمون از اونا بهتره

محسن ک

عضو جدید
درود بر عزیزان معمار
کانسپت یعنی تراوش احساسی و عملی یک معمار، یا تخیلات و مهارتش ،که جزیی از وجود اوست و منجر به خلق یک پدیده می شود
معمار با این وجود، خود را محک می زند و می سنجد

amin_120

عضو جدید
کانسپت

کانسپت

با سلام
اگه میخواین بدونین کانسپت چیه پیشنهاد میکنم کتاب فرم فضا نظم (فرانسیس دی کی چینگ) رو حتما مطالعه بفرمایین
خلاصه :redface:
ببینبد انواع فرم های سازماندهی ( ساماندهی)به 6 دسته تقسیم می شن
1- سازماندهی های فضایی
2- سازماندهی های مرکزی
3- سازماندهی های خطی
4- سازماندهی های شعاعی
5- سازماندهی های مجموعه ای
6- سازماندهی ای شبکه ای
هر کدوم از این فرم ها پیدایش یک ایده هستند
اینکه میگی یک کانسپت واسه ساختمان تجاری بدین یکی میگه سکه- پول- $ دلار و ...
از نظر من اینها کانسپت نیستن فقط مواردی اند که در تجارت کاربرد دارند
پس اگر می خواهید کانسپت خوب بدهید دو کار انجام بدید
1- انتخاب یک سبک که بتونید درکش کنید با اینکه کار سختیه(خودم سبک دستیل رو دوست دارم و پیگیرشم)
2- استفاده از فرم های سازماندهی
که چیزی به غیر از این در طراحی بزرگان معماری هم نیست (نظر شخصی خودم) :D
با تشکر از مهندس محمد خانی که در درک بهتر ایده به من کمک کردند. :gol:

nima arc

عضو جدید
ا تعريف ساده مي توان گفت کانسپت ها ايده هايي (Ideas) هستند که عناصر گوناگوني در يک جا گرد هم ميآورند. اين عناصر گوناگون ، در متن اين نوشتار؛ تفکرات ، تصورات و مشاهدات هستند. در معماري کانسپت ، مسيري است که طي آن نيازهاي فيزيکي ، شرايط محيطي و باورها به هم مي پيوندند و به اين ترتيب کانسپت ها بخش مهمي از روند طراحي معماري را شکل مي دهند.

بيشتر
تعریف ساده ونظر خوبی است البته ایده در 1 چهار چوب خاص و کلی قرار نمی گیره ،هرچند که می تونه از همه عوامل فوق بهره بگیره نه تعریف بشه ،به زبان ساده تر ایده همان ذهنییتی است که ما در روند مطالعه و آگاهی و تجربه از آن موضوع به دست می یاوریم.مثال:بهترین ایده برای کودک ، 1 نفر میگوید بازی،نفر بعد محبت و شادی،یا امنیت،یا سرگرمی و هیجان ،یا بازی فکر،یا خلاقیت ،رنگ گرم و شاد ،مقیاس کودک ،و....... که همه این موارد از دید گوینده برای ایده کاملا درست و منطقی به نظر می رسه که حاصل ذهنیت اشخاص مختلفه.

بالا