آمادگی برای ارشد شهرسازی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

maryampiry

عضو جدید
سلام شهسواری عزیز
ممنون از اینکه جواب دادی .حالا یه چیزایی دستگیرم شد.:gol:

mohamad_a226

اخراجی موقت
سلام من یه مدت نبودم.
من خودمو نمیگم اما از دوستام که تو ارشد موفق بودن اینو پرسیدم میدونم. بعد از ترم 6 یعنی از تابستون سالی که ارشد دارین. به شرطی که تا قبلش درسای کلاسی رو تا اون موقع خوب گذرونده باشی و خوب فهمیده باشی. اونطوریم که من سوالا رو دیدم واقعاً همین طوریه. زیاد سخت نگیرین من حتی یکی از دوستام که پارسال برنامه ریزی رتبه 16 آورد از آخر آبان شروع کرده بود به خوندن جدی منابع.
موفق باشین.;)

siaavosh

عضو جدید
واسه خوندن از همون تابستون خوبه اما چیزی که مهمه اینه که سعی کنید تا میتونید زبان رو بالا بکشید چون اگه زبانتون خوب نباشه نمیشه تو 6و7 ماه بالا کشیدش زبان خیلی دیر بازدهست و سخته اما چیزی که مهمه اینه که همه 3 تا درس تخصصی رو بالا میزنن میمونه زبان و ریاضی باید اینهارو بالا کشید و متاسفانه چیزایی هستن که تو چند ماه نمیشه زیاد بالا کشیدشون مخصوصا زبان رو برای روشن شدن قضیه بزارید اینطوری بگم که درسی مثل تاریخ شهرسازی رو با خوندن کتابهای جیمز موریس دهاقانی نیا سلطانزاده و حبیبی که جمعا 4 تا کتابه میشه تو یه ماه با روزی2-3 ساعت به درصد قابل قبولی رسوند یعتی بالای 60-70 % که همه میرسونند(که الیته با توجه به نوع سوالا عوض میشه این درصد اما منظوریم قابل قبول بودن درصده) اما زبان اگه یه ماه بخونی و روزی 2 ساعت شاید فقط 10% بزنی (شاید با دیدی خوش بینانه) پس بهتره زبان رو از همین الان شروع کنید و همینطور ریاضی و امار رو اون یکی هارو میشه تو چن ماه رسوند

atishar

عضو جدید
واسه خوندن از همون تابستون خوبه اما چیزی که مهمه اینه که سعی کنید تا میتونید زبان رو بالا بکشید چون اگه زبانتون خوب نباشه نمیشه تو 6و7 ماه بالا کشیدش زبان خیلی دیر بازدهست و سخته اما چیزی که مهمه اینه که همه 3 تا درس تخصصی رو بالا میزنن میمونه زبان و ریاضی باید اینهارو بالا کشید و متاسفانه چیزایی هستن که تو چند ماه نمیشه زیاد بالا کشیدشون مخصوصا زبان رو برای روشن شدن قضیه بزارید اینطوری بگم که درسی مثل تاریخ شهرسازی رو با خوندن کتابهای جیمز موریس دهاقانی نیا سلطانزاده و حبیبی که جمعا 4 تا کتابه میشه تو یه ماه با روزی2-3 ساعت به درصد قابل قبولی رسوند یعتی بالای 60-70 % که همه میرسونند(که الیته با توجه به نوع سوالا عوض میشه این درصد اما منظوریم قابل قبول بودن درصده) اما زبان اگه یه ماه بخونی و روزی 2 ساعت شاید فقط 10% بزنی (شاید با دیدی خوش بینانه) پس بهتره زبان رو از همین الان شروع کنید و همینطور ریاضی و امار رو اون یکی هارو میشه تو چن ماه رسوند
سلام دوستان منم کاملاً با نظر سیاوش موافقم ... باید از سال سوم اونم با کتابهای منابع شروع کرد.... همگام با دروسی که ارائه میشه کتب مربوطه رو مطالعه کرد ..مثلاً زمانی که درس برنامه ریزی منطقه ارائه میشه کتاب برنامه ریزی منطقه ای کرامت ا... زیاری رو مطالعه کرد یا برنامه ریزی مشهدی زاده دهاقانی....
در ارتباط با دروس کنکور هم می بایست همانطور که دوستان عرض کردن روی زبان خیلی تمرکز کرد ... در ارتباط با سایر دروس هم هیچی معلوم نیست... اومدو مثل امسال سوالارو نوعش رو عوض کنن.... مثل امسال که سوالا بسی کاربردی تر و عملی تر شده بود.... یا مثل ریاضی سوالارو سخت گرفتن.... اصلاً هیچی قابل پیش بینی نیست.... سوالای امسال طوری بود که بین کسی که مثل من اصلاً نخونده بود با کسی که خونده بود فرقی نبود... امسال ساختار سوالا عوض شده بود.....

siaavosh

عضو جدید
یه چیزی هم باید اضافه کنم اونم اینکه معدل تاثیر خیلی زیادی توی کنکور داره فکر نکنید 20 % چیزی نیست.
معدل به صورت تراز حساب میشه و برای اینکه کامل بفهمید چقدر تاثیرش مهمه دو نفر رو فرض کنید که رفنن کنکور دادن ،یکیشون معدلش 17 یکی دیگه 13
اونی که معدلش 17 کامل برگشو خالی میزاره و هیچ تستی نمیزنه ولی اونی که معدلش 13 هست و زبانش رو میزنه 48 و باقی درسارو خالی میزاره ،باور نکردنیه اما این 2 تا با هم برابرن
سعی کنید تا جایی که میشه معدل رو بالا بکشید ( معدل تا 31 شهریور سالی که میخواید کنکور بدید حساب میشه ) و یه وقت به این فکر نیفتید که بالا تر از حد واقعی بنویسیدش چون ازتون 100 تا مدرک خواهد خواست سنجش.

negin s

عضو جدید
معدل كلا بايد از 17 بالاتر باشه يا فقط بين بچه هاي يه كلاس معدل مهم
اين كه خيلي نا عادلانه است هر دانشگاهي يه جوري امتحان مي گيره هر استادي يه معياري داره اونم درساي عملي كه نمره ها همش بستگي به اين داره كه استاد خوشش بياد يه نه كنكورم كه مي خواستيم بديم فقط معدل هماهنگ ديپلم را حساب مي كردند
مي شه يه كم بيشتر توضيح بدين اين خيلي به نظرم غير منطقي و ناعادلانه است

siaavosh

عضو جدید
معدل كلا بايد از 17 بالاتر باشه يا فقط بين بچه هاي يه كلاس معدل مهم
اين كه خيلي نا عادلانه است هر دانشگاهي يه جوري امتحان مي گيره هر استادي يه معياري داره اونم درساي عملي كه نمره ها همش بستگي به اين داره كه استاد خوشش بياد يه نه كنكورم كه مي خواستيم بديم فقط معدل هماهنگ ديپلم را حساب مي كردند
مي شه يه كم بيشتر توضيح بدين اين خيلي به نظرم غير منطقي و ناعادلانه است

من نگفتم معدل کلا باید بالای 17 باشه ،بعدم بین بچه های کلاس معدل مهم نیست
اصلا مهم نیست که شما تو کلاس نفر چندمی ،معدلت فقط مهمه همین
برای اینکه این نا عدالتی صورت نگیره سازمان محترم سنجش یه ضریب به هر دانشگاه طبق سطحی که داره میده مثلا دانشگاه تبریز که من خودم درس خوندم توش ضربیش اینطوریه که اگه معدلت 14 باشه میشه 14.80 که بازم خیلی بی عدالتیه، کسی که فلان دانشگاه هلو درس خونده یا کسی که با فلان استاد هلو پاس کرده خیلی جلوتر از کسی که تو یه دانشگاهی که سخت میگرفتن درس خونده و این اوج ظلمه
در مورد منطق گفتی من پارسال رتبم 104 شد 108 نفر هم بر میداشتن من قبول نشدم ، خیلی غیر منطقیه نه؟ اما اتفاق افتاد ، سازمان سنجشه دیگه
اگه بازم متوجه نشدی بگو تا بیشتر توضیح بدم
همینطور اگه دوست داشتید بدونید که تراز چطوری حساب میشه بگید تا اونم بگم ، یه کمی توضیحاتش پیچیدست

negin s

عضو جدید
معذرت مي خوام فكر كنم ناراحت شدين:(
شما مي دونين سنجش چه جوري دانشگاه ها را سطح بندي مي كنه؟دليل اينكه شما را قبول نكردن آخه چي بود؟نو كنكورم انقدر ناعادلانه برخورد نمي كنند:cry:

siaavosh

عضو جدید
نه ناراحت نشدم
هر سال یه رتیه بندی هست که میاد دانشگاههارو از لحاظ علمی رتیه بندی میکنه و بهشون ضریب میده که اصلا عادلانه نیست ولی اطلاع دقیق ندارم که چطوری انجام میشه
منم نمیدونم چرا قبولم نکردن ، به اعتراضمم جوابی ندادن
متاسفانه سنجش به هیچ عنوان خوب عمل نمیکنه ، این از کارهایی که سر پذیرش انجام میدن و اونم از نوع امتحان گرفتنش ، امسال من کسی رو ندیدم که از ارشد راضی بوده باشه ، ببینید من امسال برا زیر 10 رفته بودم اما الان فقط امیدوارم فیول بشم
من بازم توصیه میکنم بشیند ریاضی آمار زبان رو از همین الان بخونید
امار باز نسبت به ریاضی و زبان زود بازده تره و حداقل مزیتش به ریاضی اینه که مباحثش مشخصه ، کتاب هادی رنجبران که برای بچه های اقتصاد مدیریت حسابداری نوشته رو بخرید تستهاشو بزنید.

siaavosh

عضو جدید
خلاصه مباحث کارشناسی ارشد برنامه ريزی شهری و منطقه ای جلد دومش توسط پردازش چاپ شده
قیمتشم 15 تومن بود

دانشگاه آزاد کسی داده ؟ چه طور بود؟

پاتریشا

عضو جدید
سلام من هم می خواهم ارشد برنامه ریزی شهری امتحان بدم ولی نه لیست کتابها را دارم و نه می دانم که ازچه نویسندگان و ناشرانی باید تهیه کنم .کسی می تونه به من کمک کنه .یکسری کتاب گرفتم ولی مثل اینکه مربوط به جغرافیای شهری است من به خاطر اسکیس نمی خواهم طراحی شهری امتحان بدم و ظاهرا هم برنامه ریزی و طراحی با هم تفاوتی ندارند آیا این جوری است&

M.sam.F

عضو جدید
سلام.من فارغ التحصيل رشته شهرسازي هست وامسال در كارشناسي ارشد شركت كردم.موقعي كه من اين رشته قبول شدم فقط 5 تا از شهرهاي ايران اين رشته رو داشتن ولي الان ظاهرا خيلي زياد شدن.پيشنهادي كه دارم اينه كه از سال سوم به فكر قبولي در ارشد نباشين.رشته ما يك رشته پر كاره كه تو دوره دانشجويي خيلي وقت آدم رو ميگيره.اگه به كلاسايي كه به صورت كارگاهي برگزار ميشن بها بدين وسعي كنيد پروژه هاتون رو با مطالعه وبا علاقه تحويل بدين خيلي بيشتر از اينكه به فوق فكر كنيد ميتونه كمكتون كنه.كنكوراي الآن مخصوصا 88 به سمت سوالاي اجرايي پيش ميرن .
به نظرم يه جورايي كوته فكريه كه آدم بخواد از سال سوم ذهنشو درگيره كنكورو تست واين چيزا كنه.
يادتون باشه كه دانشگاه دبيرستان نيست.
مخصوصا واسه رشتهاي مثل رشته ما. سعي كنيد از كلاساتون خيلي خوب استفاده كنيد.
سلام من دانشجوي (آخرايه)ترم 4 هستم و خيلي هم دنباله اينم كه چه جوري بايدبراي ارشد بخونم برنامم اينه كه توي اين تابستون جزوه ها و كتابايي كه تو اين 4 ترم داشتيمو بخونم به نظرت اين برام مفيده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)

M.sam.F

عضو جدید
سلام من هم می خواهم ارشد برنامه ریزی شهری امتحان بدم ولی نه لیست کتابها را دارم و نه می دانم که ازچه نویسندگان و ناشرانی باید تهیه کنم .کسی می تونه به من کمک کنه .یکسری کتاب گرفتم ولی مثل اینکه مربوط به جغرافیای شهری است من به خاطر اسکیس نمی خواهم طراحی شهری امتحان بدم و ظاهرا هم برنامه ریزی و طراحی با هم تفاوتی ندارند آیا این جوری است&

سلام تا اونجايي كه من ميدونم تفاوت طراحي و برنامه ريزي9واحده!!!!!!!!!!!!

M.sam.F

عضو جدید
نه ناراحت نشدم
هر سال یه رتیه بندی هست که میاد دانشگاههارو از لحاظ علمی رتیه بندی میکنه و بهشون ضریب میده که اصلا عادلانه نیست ولی اطلاع دقیق ندارم که چطوری انجام میشه
منم نمیدونم چرا قبولم نکردن ، به اعتراضمم جوابی ندادن
متاسفانه سنجش به هیچ عنوان خوب عمل نمیکنه ، این از کارهایی که سر پذیرش انجام میدن و اونم از نوع امتحان گرفتنش ، امسال من کسی رو ندیدم که از ارشد راضی بوده باشه ، ببینید من امسال برا زیر 10 رفته بودم اما الان فقط امیدوارم فیول بشم
من بازم توصیه میکنم بشیند ریاضی آمار زبان رو از همین الان بخونید
امار باز نسبت به ریاضی و زبان زود بازده تره و حداقل مزیتش به ریاضی اینه که مباحثش مشخصه ، کتاب هادی رنجبران که برای بچه های اقتصاد مدیریت حسابداری نوشته رو بخرید تستهاشو بزنید.
مي شه چندتا كتاب خوب برا ارشد معرفي كنيد كه علاوه بر درس تمرين- تست يا حداقل مثالاي قابل فهم داشته باشه،ممنون.

mohamad_a226

اخراجی موقت
من کتاب آمار و احتمال هادی رنجبران رو معرفی می کنم که کتاب خوبیه. واسه ریاضی هم یه کتاب داره که اونم خوبه.
منابع کارشناسی ارش برنامه ریزی شهری و منطقه ای رو می تونید تو انجمن زیر مشاهده کنید:

موفق باشید.

atishar

عضو جدید
سلام من دانشجوي (آخرايه)ترم 4 هستم و خيلي هم دنباله اينم كه چه جوري بايدبراي ارشد بخونم برنامم اينه كه توي اين تابستون جزوه ها و كتابايي كه تو اين 4 ترم داشتيمو بخونم به نظرت اين برام مفيده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟;)
از الان میخای شروع کنی فکر نمیکنی یک کم زود باشه؟؟!!
میدونی واسه چی میگم؟ آخه روش خوندن کتابا برای ارشد با خوندن کتابها برای اطلاعات یا برای انجام پروژه هایی مثل طرح شهرسازی فرق داره!!
من خودم ترم 6ام الان دارم مثلاً کتاب شار تا شهر رو میخونم در صورتی که من این کتاب رو برای تاریخ شهر ایران خونده بودم ولی طرز خوندنم خیلی فرق می کرد.... الان چیزی که من به دنبالشم اینه که یه چیزایی بخونم که تو کنکور برام مفید باشه ولی اون موقع برای آشنا شدن می خوندم....
به نظرم الان شما کتابا رو یک بار بخونین بعد بعداً که بخواین عمقی تر برای کنکور بخونین خیلی بدردتون بخوره...

M.sam.F

عضو جدید
tk

tk

از الان میخای شروع کنی فکر نمیکنی یک کم زود باشه؟؟!!
میدونی واسه چی میگم؟ آخه روش خوندن کتابا برای ارشد با خوندن کتابها برای اطلاعات یا برای انجام پروژه هایی مثل طرح شهرسازی فرق داره!!
من خودم ترم 6ام الان دارم مثلاً کتاب شار تا شهر رو میخونم در صورتی که من این کتاب رو برای تاریخ شهر ایران خونده بودم ولی طرز خوندنم خیلی فرق می کرد.... الان چیزی که من به دنبالشم اینه که یه چیزایی بخونم که تو کنکور برام مفید باشه ولی اون موقع برای آشنا شدن می خوندم....
به نظرم الان شما کتابا رو یک بار بخونین بعد بعداً که بخواین عمقی تر برای کنکور بخونین خیلی بدردتون بخوره...

سلام ممنون البته هدف من اينه كه تو اين تعطيلات تابستوني!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!همون جزوهاي اين 2 سالو بخونم بازم از راهنماييتون ممنون.

مهندس شهرساز

عضو جدید
برنامه ریزی یا طراحی؟

برنامه ریزی یا طراحی؟

سلام
قصد شرکت واسه آزمون ارشد رو دارم , اما درمورد اینکه کدوم گرایش رو برم گیج شدم.چون هم ریاضیاتم قویه و هم به طراحی علقه مندم(فعلا دستم قوی نیست). البته من فقط به آینده شغلی فکر میکنم (چون این مسئله مهمتریرین بخشه که اگه حل بشه بقیه مراحل رو میشه پشت سر گذاشت )
حالا اگر شما دوستان در مورد آینده شغلی هر کدوم از 2تا گرایش اطلاعاتی دارید خوشحال میشم درمیون بذارید

Nazanin F

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

موفق باشید بچه هاااا . :gol::gol:

میخواستم طرفیت دانشگاه تو کارشناسی ارشد شهرسازی رو براتون اینجا بذارم ؛ شاید بدردتون بخوره .

طبق دفترچه شماره 2سازمان سنجش سال 1387ظرفيت رشته هاي طراحي شهري و برنامه ريزي شهري به اين قراراست :

ظرفيت رشته طراحي شهري در دوره روزانه درسال 1387
دانشگاه تربيت مدرس 8
دانشگاه تهران 8
دانشگاه شهيدبهشتي 12
دانشگاه علم وصنعت ايران 10
دانشگاه هنراسلامي تبريز 6
مجموعا 44 نفر

ظرفيت رشته طراحي شهري در دوره شبانه درسال 1387
دانشگاه تربيت مدرس 12
دانشگاه تهران 4
دانشگاه علم وصنعت ايران 7
مجموعا 23 نفر

ظرفيت رشته برنامه ريزي شهري ومنطقه اي در دوره روزانه درسال 1387
دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين 7
دانشگاه تربيت مدرس 10
دانشگاه تهران 8
دانشگاه شهيدبهشتي 12
دانشگاه شيراز 12
دانشگاه علم وصنعت ايران 5
دانشگاه هنراصفهان 10
دانشگاه هنرتهران 6
مجموعا 70 نفر

ظرفيت رشته برنامه ريزي شهري ومنطقه اي در دوره شبانه درسال 1387
دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين 4
دانشگاه تربيت مدرس 12
دانشگاه تهران 4
دانشگاه شيراز 4
دانشگاه علم وصنعت ايران 5
دانشگاه هنراصفهان 5
دانشگاه هنرتهران 4
مجموعا 38 نفر

منبع

mahsa.a

عضو جدید
سلام عزیزم.موافقم با نظرایی که بچه ها دادن. علاوه بر اون دو تا کتاب از رامین رضایی هم منتشر شده فک کنک خوب باشن

siaavosh

عضو جدید
سلام
من فقط توصیه ایی که دارم اینه که حواستون به ریاضی باشه
چون امسالم میخوان مثل سال 88 بدن شاید اونقد که 88 سخت بود سخت نباشه اما من با یکی از اساتیدی که به گمونم طراح بود صحبت که میکردم پرسیدم چرا سنجش امسال سوالهای ریاضی رو اینطوری داد؟ بهم گفت کاملا با فکر این کارو کرد، چون شهر سازی چند ساله که مهندسی شده و باید بچه های شهر سازی از لحاظ ریاضی قوی باشن

پس به احتمال قوی امسالم سوالها همونطوریه ، یعنی دیگه ریاضی هادی رنجبران جواب نمیده ( چون ریاضی عمومیه) ریاضی رشته های مهندسی باید خونده بشه
ولی آمار همون مباحثه فقط سوالاتش سختره
من باشم زورمو میزارم رو آمار

mohamad_a226

اخراجی موقت
آقا سیاوش کاملاً درست میگه. ریاضی دیگه از این به بعد خیلی سخت میشه. هرچند درسیم هست که کاربرد زیادی نداره. فقط به خاطر مهندسی شدن سختش می کنن. عمرانیا خیلی کم میومدن رشته ما حالا از این به بعد بیشترم میشن. اگه یه کمی فقط یه کمی واسه طرح سوالا فکر کنن خیلی خوب میشه. مثلاً یه شهرساز باید قدرت تحلیل بالایی رو داشته باشه که تو کنکور اصلاً بهش توجه نمیشه. حالا یکی دو ساله بهتر شده سوالا اما بازم جا داره که خیلی تخصصی تر بشه.

siaavosh

عضو جدید
به نظر من هنوز اونطوری که باید و شاید تحلیلی نشدن سوالا
ببین من پارسال کتاب برنامه­ریزی راهبردی توسعه­ی شهری نوشته مهدی­زاده رو که 500 صفحه ست و خیلی هم کتاب خفن و تحلیلیه رو خوندم خیلی کتاب خوبیه ، توصیه میکنم اگه وقت دارید بخونید ، این طراح های محترم اومدن از این کتاب تحلیلی تست بدن ، 500 صفحه تحلیل رو ول کردن پرسیدن برنامه ریزی گام به گام توسط چه کسی بود( یه چیز تو این مایه ها بود)
منظورم اینه که اینا به جای اینکه بیان از این کتاب یه تست تحلیلی بدن ، اومدن سوال حفظی دادن که فلان چیز ماله کیست
فکر کنم امسال از این کتاب تست های بیشتری بیاد، من بهترین کتابی که برا ی شهرسازی خوندم این کتاب بود

siaavosh

عضو جدید
نتایج آزاد آمد
بالاخره ما هم قبول شدیم
درصدام ایناست

زبان 51.7
اطلاعات عمومی 93.3
ریاضیات 55
اطلاعات عمومی شهری و شهرسازی 65

رتبه 22 آوردم علوم تحقیقات

raypuor

عضو
ارشد آزاد

ارشد آزاد

نتایج ارشد آزاد امروز اعلام شد، و من قبول نشدم. رتبم برای تهران مرکزی 384 شد. درصدهام نیز ایناست: زبان 35؛ اطلاعات عمومی از نظام برنامه ریزی ایران 62؛ اطلاعات عمومی شهر و شهرسازی 27؛ ریاضی 27

aboo_ak_244

عضو جدید
سوالات اسون بوده كه با اين درصد قبول نشديد؟
اگه ايتن درصد رو توي سراسري ميزديد جز نفرات برتر بوديد

siaavosh

عضو جدید
سوالات آزاد به نسبت به سراسری آسونتره و اونم به خاطر اینه که سوالاش تکراریه یعنی یکی تست ها رو از سال 72 به بعد رو بزنه خیلی از سوال ها رو میتونه جواب بده و از طرفی هم سراسری 150 تا سواله و 150 دقیقه وقت اما آزاد 80 تا سوال داره و 180 دقیقه وقت
سوالهای آزاد فقط زبانش پیچیدست چون اکثرا سوالاش چند پهلو هستن
سوالهای ریاضیشم کمی تا قسمتی مسخره ست

mohamad_a226

اخراجی موقت
سیاوش راست میگه. سوالای آزاد زیادی راحته. اصلاً معیار خوبی واسه تست نیست. مخصوصاً الان که سبک سوالای کنکور سراسری حسابی داره عوض میشه. من سوالای آزاد رو تا سال 85،86 رو از کتاب پردازش زدم، اطلاعات عمومی و برنامه ریزی حدود 90 میزدم، ریاضی حدود 60، زبان 30 اما واسه سراسری قضیه کلاً فرق می کرد.
البته امیدوارم سوالای آزادم مثل سراسری تو این یک دو سال آخر سبکش فرق کرده باشه و سخت تر شده باشن و به خصوص مفهومی تر. چون سوالاش اون مقع خیلی حفظی بود.

hodaa

عضو جدید
salam bacheha man fekr konam age kasi ghasde khoondan vase arshad dare aslan nabayad be azad fekr kone choon aslan meyaraye dorosti nadare
vainke man chand nafari mishnasam ke dolati ghabool shoodan azad jozve zakhire pazirofte shoodan
in vaghean maskharas vainke tedade ziadi ham ba moadel ya sahmie basij miran
man chandta az ham clasiam injori raftan che tarahi che barnamerizi
age ham ghasde khoondan baraye dolati darid bayad ro zaban va riazi vaght bezarid choon in 2 hastan ke dar nahayat tain konandan:(:(:(

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا