آخه چرا ؟؟؟؟؟؟

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها تو رو خدا یکم وقت بذارید اینو بخونید .

یک مطلبی بود سال های طولانی همیشه گاه و بیگاه نمونه های مختلفیش رو میدیدم و من رو ناراحت میکرد ؛ امروز هم دوباره پیش اومد ولی ایندفه دیگه خیلی دلم شکست:crying2::crying2: و اومدم این تاپیک رو فرستادم .

از وقتی مدرسه میرفتیم میدیدم وقتی یک شاگرد سوال میپرسه اولین پیشفرض معلم اینه که درس رو نفهمیده و دانش آموز خنگیه و شروع میکنه دوباره هرچی گفته بوده رو دوباره توضیح میده . دانش آموز بدبخت دوباره اینا رو گوش میکنه ولی صحبت معلم که تموم میشه دوباره سوالشو میپرسه ، معلم فکر میکنه که این دیگه خیلی هالو هستش و بدون توجه به اینکه دانش آموز بدبخت داره چی میگه دوباره از اول درسش رو توضیح میده و....................... بعد از کلی بحث و جدل تازه معلوم میشه این دانش آموز بسیار هم درس رو خوب فهمیده بوده والان داره یک سوال خیلی خوب و سطح بالا میپرسه ولی معلم چون اون پیشفرض رو داشته اصلا به سوالش توجه نکرده بوده :wallbash::wallbash::cry::cry:.

مشابه این مطلب در دوران مدرسه و خیلی خیلی متاسفانه بعدها در دانشگاه برام و یا برای دوستان هم کلاسیم پیش اومده . همین امروز هم یک جا پیش اومد .

سوال اصلی من از معلم ها و اساتید و همه دوستان اینه که :

چرا وقتی یکی سوال میپرسه بدترین فکر رو در مورد سطح علمیش میکنیم ؟؟ چرا فکر میکنیم چیزی نفهمیده ؟ چرا برمیگردیم بدیهیات رو براش توضیح میدیم ؟؟؟ چرا یک بار نشده که فکر کنیم اتفاقا آدم فهیمی هستش و داره یک سوال سطح بالا میپرسه ؟؟؟؟؟ چرا فکر نمیکنیم اون داره به چیزی فراتر از اینی که میگیم فکر میکنه ؟؟؟؟ چرا ؟؟؟؟؟ چرا ؟؟؟؟؟؟؟ چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w06::w06:

آخرین ویرایش:

mamadj

عضو جدید
از این چراها زیاده...خودتو ناراحت نکن که دنیا ارزش نداره............................معمولا این چیزا زمانی اتفاق میوفته...که جو خوبی اونجا نداره......بیشتر منظورم سر کلاس هستش.........
ممکنه قبلش کسی سوال بی ربط پرسیده باشه.....یا جو بروبچ دانشگاتون زیاد خوب نباشه..........به خیلی چیزا بستگی داره.............منم وقتی از اینجور چیزا میبینم...خیلی ناراحت میشم.....راه حلی نداره

h_moraki

عضو جدید
به نظرم اين پيش فرض كمتر از پيش فرض دانشجوهاي ديگه هست. پاچه خواري و از اينجور حرف ها.
خايلن مايلن سايلن گايلن

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
از این چراها زیاده...خودتو ناراحت نکن که دنیا ارزش نداره............................معمولا این چیزا زمانی اتفاق میوفته...که جو خوبی اونجا نداره......بیشتر منظورم سر کلاس هستش.........
ممکنه قبلش کسی سوال بی ربط پرسیده باشه.....یا جو بروبچ دانشگاتون زیاد خوب نباشه..........به خیلی چیزا بستگی داره.............منم وقتی از اینجور چیزا میبینم...خیلی ناراحت میشم.....راه حلی نداره

دوست من اگه اینو مطرح کردم برای این بود که ما مراقب باشیم تا خودمون اگه در جایگاهی قرارگرفتیم اینجوری برخورد نکنیم .

با اون بحث جو هم که گفتی مخالفم چون بعضی جاهایی این قضیه رو دیدم که جوش خیلی هم خوب بود ولی این پیشفرض غلط نمیدونم از کجا تو ذهن خیلی ها رفته ؟

sepideh gh

عضو جدید
منم خيلي خيلي از اين موضوع ناراحت ميشم ، اين باعث ميشه كه سر كلاس اين استادا(يا معلما) بچه ها سؤال نمي پرسن چون از نتيجش خوششون نمياد.. متاسفانه همه جا از اين استادا يا معلم ها هستن:(

jigsaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا شمام زیاد سخت نگیر. این مشکل بوده, هست و خواهد بود. بعضی از طرز فکرا اصلا درست بشو نیستن و کاری از دست من و شما ساخته نیست. چون این افراد سرسختانه روی عقاید و نظریاتشون پافشاری میکنن. خوب وقتی کسی نخواد دیدگاهشو تغییر بده, ایا من و شما میتونیم این کارو انجام بدیم ؟
I don't think so

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا شمام زیاد سخت نگیر. این مشکل بوده, هست و خواهد بود. بعضی از طرز فکرا اصلا درست بشو نیستن و کاری از دست من و شما ساخته نیست. چون این افراد سرسختانه روی عقاید و نظریاتشون پافشاری میکنن. خوب وقتی کسی نخواد دیدگاهشو تغییر بده, ایا من و شما میتونیم این کارو انجام بدیم ؟
I don't think so

همین که سعی کنیم خودمون مرتکب همچین چیزی نشیم خودش کلیه . این مطلب فقط برای معلم ها و اساتید نیست . بعضی جاهای دیگه هم هست . مثلا بعضی پدر و مادر ها هم جواب بچه هاشون رو خیلی بد میدن و اصلن به سوالاشون توجه نمیکنن .

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته همیشه اینجوری نیست.
ممکنه چند دلیل داشته باشه. اولا اینکه استاد شما زیادی سطحش بالاست. و هر سوالی واسش سطحه پاییئنه.

ممکنه واقعا سوال دوست شما سطح پایین بوده باشه. بعضی وقتها زمانیکه که کسی بدون مطالعه میره سر کلاس بعد از درس استاد هو یه چزی به ذهنش میرسه و میپرسه و بقیه هم که بدون مطالعه هستند تاییدش میکنند اما بعد از کلاس یک بار که کتابو بخونی ممکنه خنده ات بیاد به سوالت.

و سوم اینکه بعضی از استادا بعد از یه مدت تدریس واقعا دیگه مخشون منجمد میشه و خارج از اون مبحثی که روزانه نشخوار میکنند چیز دیگه ای براشون مفهومی ندااره. شما اگه یه سوال پیشرفته ازشون بپرسی دوباره سعی میکنند مطالب قبلی رو تکرار کنند به این خیال که با حرف زدن زیادی هم جوابی داده باشند هم از جواب دادن فرار کنند.

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممکنه واقعا سوال دوست شما سطح پایین بوده باشه. بعضی وقتها زمانیکه که کسی بدون مطالعه میره سر کلاس بعد از درس استاد هو یه چزی به ذهنش میرسه و میپرسه و بقیه هم که بدون مطالعه هستند تاییدش میکنند اما بعد از کلاس یک بار که کتابو بخونی ممکنه خنده ات بیاد به سوالت.

فکر میکنم با توضیحی که داده بودم این فرضی که فرمودید کاملا رد میشه :thumbsdown:

بعد از کلی بحث و جدل تازه معلوم میشه این دانش آموز بسیار هم درس رو خوب فهمیده بوده والان داره یک سوال خیلی خوب و سطح بالا میپرسه ولی معلم چون اون پیشفرض رو داشته اصلا به سوالش توجه نکرده بوده :wallbash::wallbash::cry::cry:.

بله اون که بعضی ها همینجوری یه چیزی میپرونن من هم مخالفم صحبت من در مورد کسی هست که درست و در نهایت احترام سوال میپرسه .

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته منم موافقم بعضی از اساتید اصلا نمیذارن سواله آدم تا آخر تموم بشه:(همینجوری فهمیده نفهمیده شروع میکنن به توضیح دادن...این باعث میشه آدم سوالاشو نپرسه!!!

حسين 1966

عضو جدید
من اين تجربه رو داشتم و يه بار هم نشستم فکر کردم و جوابشو پيدا کردم :
مشکل در نحوه سوال پرسيدنه . خيلي از ما يه دفعه يه سوالي رو از استاد مي پرسيم بدون اينکه بگيم چي شد که اين سوال رو پرسيديم در واقع فضاي ذهنيمون رو در اختيار استاد قرار نمي ديم استادم خيال مي کنه اصلاً چيزي نفهميديم
راه صحيح اينه که موقع پرسيدن بگيم "شما که فلان مطلب رو فرموديد...(در اينجا فهممون رو از مطلب استاد ميگيم ) اين سوال براي من پيش اومد که خوب چرا ...؟"
البته اين راه براي استاداي با سواد جواب ميده من خودم بارها ازش نتيجه گرفتم و در مواردي هم شده که همون استاد گفته در تمام سابقه تدريسم اين اولين باره که اين سوال رو مي شنوم وحتي به ندونستن جواب اعتراف کرده
ولي براي استادايي که بخوان بپيچونن راهي نمي شناسم !

jigsaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی تلاش کردم که دیدگاه برخی از نزدیکان و دمستانمو تغییر بدم. اما جز رفتار ناشایست چیز دیگه ای ندیدم ...
خلاصه منم بیخیال شدم !!!

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اين تجربه رو داشتم و يه بار هم نشستم فکر کردم و جوابشو پيدا کردم :
مشکل در نحوه سوال پرسيدنه . خيلي از ما يه دفعه يه سوالي رو از استاد مي پرسيم بدون اينکه بگيم چي شد که اين سوال رو پرسيديم در واقع فضاي ذهنيمون رو در اختيار استاد قرار نمي ديم استادم خيال مي کنه اصلاً چيزي نفهميديم
راه صحيح اينه که موقع پرسيدن بگيم "شما که فلان مطلب رو فرموديد...(در اينجا فهممون رو از مطلب استاد ميگيم ) اين سوال براي من پيش اومد که خوب چرا ...؟"
البته اين راه براي استاداي با سواد جواب ميده من خودم بارها ازش نتيجه گرفتم و در مواردي هم شده که همون استاد گفته در تمام سابقه تدريسم اين اولين باره که اين سوال رو مي شنوم وحتي به ندونستن جواب اعتراف کرده
ولي براي استادايي که بخوان بپيچونن راهي نمي شناسم !

:w27: از دوست عزیز که خیلی منطقی پاسخ دادن و راه حل ارائه دادن بسیار متشکرم .

vahid321

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید اون به ظاهر استاد سوادش رو هم داشته باشه
در درجه دوم باید اینقدر بزرگ منش باشه که وقتی داره علمش رو به دیگران منتقل میکنه اینطوری نباشه که انگار داره جونش درمیاد
و در آخر هم قبول کنید که در کلاسها سوال احمقانه زیاد پرسیده میشه. که البته با توضیح شما مشکل این نیست. ولی به نظر من کلا در محیط دانشگاه اگر کسی خودش اهل مطالعه و فعالیت باشه میتونه به راحتی از استاد هم جلو بزنه و فقط یه رفع اشکال با استاد انجام بده. در صورتیکه معمولا سوالاتی که از استاد میشه بسیار سطح پایین هستند و اصلا هدفهای دیگه پشتشون هست