آبکاری فلزات

amir kaveh

عضو جدید
با سلام به همه اعضاء لطفا مرا راهنمایی کنید . آیا امکان اینکه بتوانیم در منزل با هزینه نسبتا" کم قطعه ای را آبکاری کنیم هست ؟ و اگر این امکان هست لوازم و مواد لازم را از کجا میشود تهیه کرد ؟ با تشکر برادر شما کاوه.

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز به جمع ما خوش اومدی .
بستگی داره که بخوای چه نوع آبکاری ای انجام بدی ( آخه بعضی آبکاری ها موادشون گرونه مثل آبکاری مس -نیکل )
ولی تا اونجایی که من میدونم نیاز به یک وان داری 2 تا الکترود محلول آبکاری ( بسته به نوع کاری که داری فرق میکنه ) اسید و یک اتاق جدا ( آخه محلولش بسیار سمی یه ) تهویه و برق بالایی هم مصرف میکنه . هزینه اش خیلی در نمیاد شما بگو تا چه حد میخوای سرمایه کنی ؟

amir kaveh

عضو جدید
با عرض سلام مجدد . خوشحالم که در جمع شما هستم. راستش از سالهای قبل آبکاری را دیده ام و تا حدودی با اصول آن آشنا هستم. مثل الکترولیت نمکی فلز مورد نظر- کاتد وآند-پاک کردن قطعه و.... اما مشکل من مثلا اینست که نمیدانم چند ولت برق دی-سی لازم است و با چه شدت جریانی.قطعه ای که میخواهم آبکاری کنم مثلا یک ضرف قدیمی است.تهیه مواد ( مثل اسید و فلز نیکل و کروم و ترانس برق و رکتیفایرو ....) هم مشکل دیگر من است.متاسفانه در تمام مقالات هم کلی موضوعات تکنیکی و علمی هست ولی کاربردی نیست. دوست من فرض کنید میخواهید یک قطعه کوچک را خودتان آبکاری کنید چه میکنید؟ باسپاس و تقدیم احترام برادر شما کاوه .

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
با عرض سلام مجدد . خوشحالم که در جمع شما هستم. راستش از سالهای قبل آبکاری را دیده ام و تا حدودی با اصول آن آشنا هستم. مثل الکترولیت نمکی فلز مورد نظر- کاتد وآند-پاک کردن قطعه و.... اما مشکل من مثلا اینست که نمیدانم چند ولت برق دی-سی لازم است و با چه شدت جریانی.قطعه ای که میخواهم آبکاری کنم مثلا یک ضرف قدیمی است.تهیه مواد ( مثل اسید و فلز نیکل و کروم و ترانس برق و رکتیفایرو ....) هم مشکل دیگر من است.متاسفانه در تمام مقالات هم کلی موضوعات تکنیکی و علمی هست ولی کاربردی نیست. دوست من فرض کنید میخواهید یک قطعه کوچک را خودتان آبکاری کنید چه میکنید؟ باسپاس و تقدیم احترام برادر شما کاوه .

سلام
معمولا آبکاری نیاز به هم زدن و دما داره
پس یه هیتر الکترومغناطیس نیازه
یه رکتی فایر
یه pH متر
سیم
گیره
دماسنج
نمک های سولفیدی یا کلریدی ( معمولاً )
یه سری بشر و اینا

دما و pH و دانسیته جریان رو باید از توی مقالات و کارهای انجام شده بهینه اش رو در بیاری

ولتاژ مهم نیست
جریان مهمه :D

نرانس نیاز نیست

البته اینا در حد آزمایشکاهیه ها ! مسلماً یه ظرف گنده رو اینجوری آبکاری نمیکنن !

souphi

عضو جدید
برای آبکاری چگالی جریان مهمه، چگالی جریان هم تو برای فلزات و حمام های مختلف آبکاری تو کتابا هست، میتونی به کتاب پوشش دادن فلزات نوشته دکتر افشار انتشارات دانشگاه شریف یا آبکاری فلزات: پرسش و پاسخ ترجمه دکتر پروینی انتشارات دانشگاه سهند مراجعه کنی. بعد از بدست آوردن چگالی جریان که معمولاً بصورت میلی آمپر بر دسی متر مربع بیان میشه، باید سطح قطعه رو حساب کنی (به واحد دسی متر مربع) و ضرب در چگالی جریان کنی. مثلاُ اگه ابعاد قطعه مکعبی 5x5x5 سانتی متر باشه، سطح قطعه میشه ۱.۵ دسی متر مربع و با چگالی جریان ۱۰۰ میلی آمپر شما باید ۱۵۰ آمپر اعمال کنی! که یه همچین منبع تغزیه ای حداقل ۴۰۰ هزار تومن قیمتشه! مواد دیگه هم مثل نمک ها، افزودنی ها و ... لازم داری، همچنین هیتر برقی همراه با همزن مغناطیسی و بشر، پیپت، ارلن، آب مقطر، همزن شیشه ای، کابل های اتصال و ...

neekta

عضو جدید
آبکاری فلزات

مهندس عزیز

آبکاری بحث بسیار گسترده ای است که تقریبا میتوان گفت در همه جای زندگی ما بدون آنکه دیده شود حضور دارد، از ساعت، عینک، خودکار، خودرو و هر آنچه در تصور شما باشد ، شاهد جای پای آّبکاری و پوشش های لایه نشانی خواهید بود
لذا نوع فلزی را که میخواهید پوشش دهید و نوع پوششی را که میخواهید بدهید را ابتدا مشخص کنید تا کمک و راهنمایی شایسته صورت پذیرد