آبهاي زيرزميني

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام وعرض ادب
اگر لوگ گمانهای بیش از نود درصد چاههای حفاری شده را کنترل نمائیم خواهیم دید که ابهای زیر زمینی بر روی رسوبات ریز دانه که مرتبط با زمان وشرایط تشکیل انها غیر قابل نفوذ هستند,جمع اوری میشوند.ولی در عین حال ممکن است در موقعیتی هم در زیر زمین اب بر روی سنگ انبار شده باشد,که این قبیل موارد محدودند, بنا براین اینکه اعلام کنیم اب پس از برخورد به سنگهای غیر قابل نفوذ مخازن ابهای زیر زمینی را می سازد,سنگهای مطروحه در اکثریت مناطق وجود ندارند ولی اب ذخیره وانبار می گردد.
بله ولی در مجموع مناطق با هدایت هیدرولیکی عمودی پایین رو هم مناطق نفوذ ناپذیر در نظر می گیرند

بله ولی در مجموع مناطق با هدایت هیدرولیکی عمودی پایین رو هم مناطق نفوذ ناپذیر در نظر می گیرند

با سلام وعرض ادب
کا ملا درست است ولی عنایت داشته باشید که با جمله پس از برخورد با(( سنگهای)) غیر قابل نفوذ مخازن ابهای زیر زمینی رامیسازد مغایرت دارد. با تشکر

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام وعرض ادب
کا ملا درست است ولی عنایت داشته باشید که با جمله پس از برخورد با(( سنگهای)) غیر قابل نفوذ مخازن ابهای زیر زمینی رامیسازد مغایرت دارد. با تشکر
بله ولی هدف وسیله را توجیه میکند
منم ممنونم
مطلب برای ارائه؟؟؟؟;):gol::heart:

JRG

عضو جدید
این هم چند تا سایت خوب درباره هیدروژئولوژی :دی

با سلام وعرض ادب
خواستم نظر محققان وبزرگان علم را به نکات ذیل جلب نمایم.
1- نوسان عمق ابهای زیر زمینی از زمان اغاز حفر چاههای عمیق وپمپاژابها در شهرهای کویری تا این تاریخ چگونه بوده است؟
2-با توجه به اینکه ابهای زیر زمینی بعنوان برترین ویا با کیفیت ترین ابها محسوب می شوند برای حفظ وحراست از انها چه تمهیداتی اتخاذ گردیده؟
3-با ایجاد شرایط مصرف گسترده ابهای زیر زمینی محدود که در اکثر نقاط چاهها خشک وفاقد اب شده اند,چه راهکارهائی برای جایگزینی انها اندیشیده شده؟

آخرین ویرایش:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- نوسان عمق ابهای زیر زمینی از زمان اغاز حفر چاههای عمیق وپمپاژابها در شهرهای کویری تا این تاریخ چگونه بوده است؟
2-با توجه به اینکه ابهای زیر زمینی بعنوان برترین ویا با کیفیت ترین ابها محسوب می شوند برای حفظ وحراست از انها چه تمهیداتی اتخاذ گردیده؟
3-با ایجاد شرایط مصرف گسترده ابهای زیر زمینی محدود که در اکثر نقاط چاهها خشک وفاقد اب شده اند,چه راهکارهائی برای جایگزینی انها اندیشیده شده؟
ببخشید شما سیاستهای سازمان آب در ایران منظورتون هست یا کارهایی که در دنیا انجام شده یا امکان انجام کارهای مختلف منظورتون هست؟

ببخشید شما سیاستهای سازمان آب در ایران منظورتون هست یا کارهایی که در دنیا انجام شده یا امکان انجام کارهای مختلف منظورتون هست؟
با سلام وعرض ادب
مسائل مطرح شده ابهام هستند اگر در این زمینه ها پاسخ دارید ممنون واگر ندارید راهکار رسیدن به پاسخ چیست؟

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- خب ظاهرا نوسان اونها فصلی بوده ولی دائما سطح آب پایین تر از سال قبل میشه
2-کاهش برداشت و افزایش تغذیه به کمک روشهای تغذیه مصنوعی
3-بازیابی آب مصرفی

فکر کنم اینا جواب سوالاتون باشه درسته;):que:

ZeinabA

عضو جدید

سلام.
من موضوعی که در نظر گرفته ام برای پایان نامه ام در همین ارتباطه. البته هنوز شروع نکردم و حتی تاییدش هم نکرده ام.
اما می خواهم در ارتباط با کمیت و کیفیت آب در منطقه ای که زندگی می کنم کار کنم.
از آنجا که خودم هم در اداره دولتی مربوطه مشغول به کارم اطلاعاتی در دسترس دارم. اطلاعاتی که خام هستند و فقط جمع آوری شده اند و باید ساماندهی بشوند و نتیجه گیری در این زمینه انجام بشه.

ZeinabA

عضو جدید

البته شهری که من زندگی می کنم یک شهر کویری محسوب نمیشه.

در ارتباط با کیفیت آب های زیرزمینی هم نکته ای به ذهنم رسید. همین طور که می گید آب های زیر زمینی به این شرط که در بستر مناسب باشه و با فاضلاب مخلوط نشه آب بسیار خوب و پاکیزه ای است.
اما مسئله فقط آب در چاه و خاک نیست. از لحظه ای که آب وارد لوله های آبرسانی انتقال و شبکه توزیع می شوند، دچار آلودگی هایی می شوند.

ZeinabA

عضو جدید

به نظرم چون در این مورد، محققان رو مورد خطاب قرار داده اند، منظور نظر شخصی خودتان یا اگر مطلبی خوانده اید است. محدودیتی ندارد که در ایران انجام شده باشد یا هر جای دیگر دنیا.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
من موضوعی که در نظر گرفته ام برای پایان نامه ام در همین ارتباطه. البته هنوز شروع نکردم و حتی تاییدش هم نکرده ام.
اما می خواهم در ارتباط با کمیت و کیفیت آب در منطقه ای که زندگی می کنم کار کنم.
از آنجا که خودم هم در اداره دولتی مربوطه مشغول به کارم اطلاعاتی در دسترس دارم. اطلاعاتی که خام هستند و فقط جمع آوری شده اند و باید ساماندهی بشوند و نتیجه گیری در این زمینه انجام بشه.
دقیقا موضوعتون چیه؟؟؟؟

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم چون در این مورد، محققان رو مورد خطاب قرار داده اند، منظور نظر شخصی خودتان یا اگر مطلبی خوانده اید است. محدودیتی ندارد که در ایران انجام شده باشد یا هر جای دیگر دنیا.
خب البته نظرات خودم رو که من گفتم
نظر شما چیه؟؟؟؟:redface::gol:

ZeinabA

عضو جدید
اوکی
موفق باشید
موضوع رو که دقیق نمیدونید ولی میشه بگید چجور پایان نامه ای رو دوست دارید کار کنید;)

سلام.
خب راستش نمي دونم منظورتون از چه جور پايان نامه چيه.

البته شايد موضوعم بيشتر به آب زيرزميني ارتباط داشته باشه. نه به سازه. اما دليل انتخابم اينه كه اطلاعات در دسترسم هست.
براي همينه كه احتمالا مي خوام روي ميزان آب موجود در شهر شيراز كار كنم.

با سلام وعرض ادب
سئوالم اینه : از انجائیکه حیات بشر در صدر اولویتها است و نیاز ابیش از اساسی ترین ارکان تداوم زندگیش ,چگونه عمل کنیم که قبل از پایان یافتن ابهای زیر زمینی برای مصارف اینده برنامه ریزی نمائیم؟ ایا چنین چیزی ممکن است یا خیر؟

آخرین ویرایش:

ZeinabA

عضو جدید
با سلام وعرض ادب
سئوالم اینه که از انجائیکه حیات بشر در صدر اولویتها است و نیاز ابیش از اساسی ترین ارکان تداوم زندگیش ,چگونه عمل کنیم که قبل از پایان یافتن ابهای زیر زمینی برای مصارف اینده برنامه ریزی نمائیم؟ ایا چنین چیزی ممکن است یا خیر؟

سوالتون مسئله ايه كه شديدا ذهن من رو مشغول كرده.
براي اين مسئله پاسخ هايي وجود داره كه سريعا به ذهن انسان خطور كنه مثل صرفه جويي، شيرين كردن آب هاي شور، يا مسائل ديگه.
اما به نظر نمياد كه اين راه هاي خيلي عملي باشند و اين مسئله رو حل كنند.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
خب راستش نمي دونم منظورتون از چه جور پايان نامه چيه.

البته شايد موضوعم بيشتر به آب زيرزميني ارتباط داشته باشه. نه به سازه. اما دليل انتخابم اينه كه اطلاعات در دسترسم هست.
براي همينه كه احتمالا مي خوام روي ميزان آب موجود در شهر شيراز كار كنم.
میزان آب موجود منظورتون آب زیرزمینی هست؟
شبیه سازی سفره میتونه مد نظرتون باشه؟

ZeinabA

عضو جدید
میزان آب موجود منظورتون آب زیرزمینی هست؟
شبیه سازی سفره میتونه مد نظرتون باشه؟

اين هم كه شما مي گيد مي توانه جالب باشه.
همانطور كه گفتم من هنوز اصلا شروع نكردم و اين فقط يك موضوع كليه. شما هم دقيقا در سوالاتتون به دنبال جزئيات كار من هستيد كه هنوز مشخص نيست.
مي دونم كه بايد هر چه زودتر اون جزئيات رو مشخص كنم تا خودم ديدگاهي از اون داشته باشم.

من اطلاعاتي از قبيل چاه ها، ميزان آبدهي و سطح ايستابي و اين طور مشخصات چاه ها رو در دسارس دارم.
از طرفي مشخصات فني تري هم درباره شبكه و يا منابع آب دارم.

من تصميم گيري درباره مقوله كارم رو موكول كرده بودم به اتمام امتحاناتم تا مطالعه اي داشته باشم و ببينم كه چه كارهايي تا به حال انجام شده و چه كارهايي ميشه انجام داد.

ZeinabA

عضو جدید
يك نگاهي هم به اين فايل بندازيد.
البته خودم هم نخوندم. اما به نظرم بد نمياد.

پیوست ها

• Groundwater123.pdf
    1 مگایابت · بازدیدها: 0

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اين هم كه شما مي گيد مي توانه جالب باشه.
همانطور كه گفتم من هنوز اصلا شروع نكردم و اين فقط يك موضوع كليه. شما هم دقيقا در سوالاتتون به دنبال جزئيات كار من هستيد كه هنوز مشخص نيست.
مي دونم كه بايد هر چه زودتر اون جزئيات رو مشخص كنم تا خودم ديدگاهي از اون داشته باشم.

من اطلاعاتي از قبيل چاه ها، ميزان آبدهي و سطح ايستابي و اين طور مشخصات چاه ها رو در دسارس دارم.
از طرفي مشخصات فني تري هم درباره شبكه و يا منابع آب دارم.

من تصميم گيري درباره مقوله كارم رو موكول كرده بودم به اتمام امتحاناتم تا مطالعه اي داشته باشم و ببينم كه چه كارهايي تا به حال انجام شده و چه كارهايي ميشه انجام داد.
اگر در مورد شبیه سازی کمک خواستید فکر کنم بتونم کمک باشم
گرچه قبلا کارایی در این مورد انجام شده;)

بالا