·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

H_Polimer

عضو جدید
سلام
میشه لطف کنید لیست دروسی که واسه ارشد پلیمر باید خوانده بشه رو واسم ایمیل کنید
ممنون میشم;)

راستی
یه چیز دیگه
کسی اطلاعاتی درباره رنگهای خود ترمیم داره؟
لطفا خبرم کنید:razz:

فقط اگه واسم ایمیل کنید ممنون میشم
h_polymer68@live.com

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
میشه لطف کنید لیست دروسی که واسه ارشد پلیمر باید خوانده بشه رو واسم ایمیل کنید
ممنون میشم;)

راستی
یه چیز دیگه
کسی اطلاعاتی درباره رنگهای خود ترمیم داره؟
لطفا خبرم کنید:razz:

فقط اگه واسم ایمیل کنید ممنون میشم
h_polymer68@live.com

مهندسي‌ پليمر- صنايع‌ رنگ‌

1- زبان عمومی و تخصصی

2-کاربرد ریاضیات مهندسی

3- مکانیک سیالات

4- انتقال حرارت

5- انتقال جرم

6- کنترل رنگ

7-شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی

8- شیمی مواد واسطه و مواد رنگزا

9-شیمی و تکنولوژی روکش های سطح

پیوست ها

• iran-eng3.pdf
    56 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mahdi_tajikzadeh

عضو جدید
فیلم پلی اتیلن

فیلم پلی اتیلن

سلام.
میخواستم در مورد فیلم پلی اتیلن که در کشاورزی کاربرد داره بپرسم.
اصولا چه فرایندی داره؟
چه تستی میخواد؟
چه موادی و با چه میزانی باید استفاده کرد؟
هم LDPE و هم LLDPE.
ممنون میشم کمکم کنید.
اگر به من ایمیل بفرستید ممنون میشم.
m.mahdi.tajikzadeh@gmail.com

آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام.
اصولا چه فرایندی داره؟
چه تستی میخواد؟
هم LDPE و هم LLDPE.
ممنون میشم کمکم کنید.

شیمی ماکرومولکولها (پلیمرها) برای اولین بار توسط مطالعات و تحقیقات پروفسور H.Staudinger در بین دو جنگ جهانی اول و دوم پا به عرصه وجود گذاشت و مانند سایر ایده های نوین با نظریات انتقادی شدید مواجه گشت که اکنون همگی فراموش شده اند مگر آنهایی که از آن پشتیبانی کردند و این علم را به ترقی افتخار آمیز امروز رسانیدند. این علم به کارشناسان شیمی آلی این امکان را داده است که بتوانند تعداد بسیار متنوعی از پلیمرها را از طریق سنتز بدست بیاورند.

اتیلن (اتن) با فرمول H۲C=CH۲ بیشترین حجم را در تولید بسیاری از ترکیبات پتروشیمی دارد. اتیلن سبک ترین الفین است،که گازی بی رنگ، قابل اشتعال و با بویی تقریبا شیرین است. پلی اتیلن پلیمری است که...

شیمی ماکرومولکولها (پلیمرها) برای اولین بار توسط مطالعات و تحقیقات پروفسور H.Staudinger در بین دو جنگ جهانی اول و دوم پا به عرصه وجود گذاشت و مانند سایر ایده های نوین با نظریات انتقادی شدید مواجه گشت که اکنون همگی فراموش شده اند مگر آنهایی که از آن پشتیبانی کردند و این علم را به ترقی افتخار آمیز امروز رسانیدند. این علم به کارشناسان شیمی آلی این امکان را داده است که بتوانند تعداد بسیار متنوعی از پلیمرها را از طریق سنتز بدست بیاورند.

اتیلن (اتن) با فرمول H۲C=CH۲ بیشترین حجم را در تولید بسیاری از ترکیبات پتروشیمی دارد. اتیلن سبک ترین الفین است،که گازی بی رنگ، قابل اشتعال و با بویی تقریبا شیرین است. پلی اتیلن پلیمری است که از اتیلن درست می شود. انواع زیادی از پلی اتیلن وجود دارد، تفاوت ها عمدتا از شاخه هایی که طبیعت مواد را تغییر می دهد ناشی می شود. در حالت جامد، وجود شاخه ها و نقص ها سطح کریستالی شدن را کاهش می دهد.

در صنعت کشاورزی بیشتر برای ساخت لوله های پلی اتیلنی که جهت آبیاری استفاده میشن کاربر داره. به خاطر خمش زیادی که داره در لوله ها استفاده میشه. از فیلم هاش هم که ورقه های بزرگی هستن برای گلخانه استفاده میشه.

ـ تقسیم بندی اساسی پلی اتیلن عبارت است از:
▪ HDPE پلی اتیلن با دانسیته بالا
▪ LDPE پلی اتیلن با دانسیته پایین
▪ LLDPE پلی اتیلن سبک خطی
▪ VLDPE پلی اتیلن خیلی سبک
▪ COPOLYMERSکوپلیمرهای اتیلن-ونیل استر
▪ IONOMERS یونیمرها
▪ XLPEپلی اتیلن با اتصالات عرضی

رزین های پلی اتیلن با دامنه وسیعی از ویژگی های فیزیکی، باعث تولید تعداد زیادی از محصولات می شود.
به دلیل آنکه LLDPE نقطه ذوب پایین دارد و از نظر شیمیایی مقاوم است از طریق تکنیک های معمولی قابل تبدیل است.

۱) ساختن فیلم: بیشترین LLDPE تولید شده در جهان به فیلم نازک تبدیل می شود که اعم از دمیدن مذاب (melt blown) و ریخته گری مذاب است.
۲) شکل دهی تزریقی (Injection molding): این روش برای تولید موادی با اشکال پیچیده استفاده می شود.ماشین شکل دهی شامل دو قسمت است: یک واحد تزریق (یک رآکتور) و یک واحد clamp (یک قالب)

۳) شکل دهی دمیدنی (Blow molding)،بطری ها و ظرف های ساده در مقادیر زیاد با تکنولوژی شکل دهی دمیدنی ساخته می شود.
۴) شکل دهی چرخشی (rotational molding)،ظرف های بزرگ و بعضی اسباب بازی ها با این روش ساخته می شوند.

۵) اکستروژن (extrusion) کاربرد ها ی اکستروژن شامل pelletization مواد LLDPE پس از ساخت فیلم ضخیم، ورقه، لوله، tubing و سیم های عایق است. همچنین اکسترود ها ی تکمیل یافته به منظور پوشاندن سیم ها و کابل ها با لایه LLDPE مورد استفاده قرار می گیرند.

بزرگترین بازار فیلم LLDPE بازار کیف است. چون فیلم LLDPE مقاومت کشش بالا دارد و در برابر پارگی مقاوم است قادر است با فیلم HDPE در بسیاری از کاربرد ها رقابت کند. چون کیف های ساخته شده از فیلم های نازک LLDPE مقاومت کششی بسیار عالی، مقاومت در برابر سوراخ شدن و مقاومت مهر شدن ( seal) در فشار های کم را دارد می توانند برای بسته بندی ویا به عنوان کیف جیبی کیف خشک شویی و لباس خشک شویی و کیف یخ مورد استفاده قرار گیرد. حجم مهمی از فیلم LLDPE برای تولید مواد بسته بندی در سایز بزرگ برای غذا ( مثل ساک بقالی) و منسوجات استفاده می شود. ضمنا در صنعت و کشاورزی نیز کاربرد دارد.

قالب‌گیری تزریقی دومین بازار بزرگ LLDPE است. بیش ار نیمی از LLDPE مصرفی در کاربردهای قالب‌ریزی شده، برای سیم منازل استفاده می‌شود.
سیم منازل LLDPE نسبت به LDPE سفت‌تر، دارای مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تغییر شکل در دماهای بالا است و قدرت inpact انها در دمای پایین از پلی پرو پیلن برتر است. در نتیجه ظروف ساخته شده از LLDPE جلای خیلی عالی و warpage پایین دارد. به همین ترتیب ظروف زباله و ظروف صنعتی ساخته شده از LLDPE استحکام استثنایی دارد و می تواند در برابر جابه جایی های خشن مقاومت کند. کاربردهای شکل‌دهی تزریقی برای LLDPE با ترکیب یکنواخت(پلاستومر) شامل پوششهای شفاف برای ظروف خانگی و ماسک صورت برای کار با اکسیژن است.

کاربردهای Blow molded , Rotationaly molded ، LLDPE قادر است تا با محصولات گران‌تر از قبیل cross-linked( شبکه‌ای شده) و rubber-modified PE رقابت کنند. بنابر این انواع زیادی از کالا ها از ذرات ترکیب شده (molded) با ساختار پیچیده از رزین های LLDPE ساخته می شود که از جمله می توان اسباب بازی، ظروف بزرگ با لبه‌های گرد، تانک‌های کشاورزی و نگهداری آب را نام برد.

ویژگی‌های LLDPE در ساخت لوله نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. لوله های LLDPE نه تنها انعطاف‌پذیری لازم، مقاومت بالا در برابر ترکبدگی و مقاومت در برابر شکست تنش محیطی بالایی دارد، بلکه تغییر شکل حرارتی ان بیشتر از LDPE و بعضی درجه های HDPE است. لوله ی LLDPE برای لوله کشی قطره ای، لوله ی استخر های شنا، لوله های خرطومی منازل و غیره بکار می رود.بدلیل خلوص ،شفافیت و انعطاف پذیری LLDPE (با ترکیب یکنواخت) و VLDPE ،این مواد جایگزین PVC در بعضی کاربردها از جمله کاربردهای دارویی از تیوب شده است.

LLDPE به طور گسترده برای سیم و پوشش کابل در صنعت برق و تلفن استفاده می شود. پوشش به ویژگی هایی از قبیل انعطاف پذیری ،کشش،دمای شکنندگی پایین،مقاومت بالا در برابر خراشیدگی،و خواص دی الکتریک بالا نیازکند است که بزای رزین های PE معمولی است.سیم پوشیده شده با LLDPE بطور گسترده در توزیع برق با ولتاژ پایین ،اتصال کابل های قدرت زیرزمینی،شبکه های ارتباطی و اطلاع رسانی، سیم کشی خودرو و لوازم خانگی به کار می رود.همچنین حجم مهمی از LLDPE در بعضی کاربردهای الکتریکی مثل jacketing,molded accessory panels و ورقه های نیمه هادی استفاده می شود.

irsa

عضو جدید
سلام لطفا اگر اطلاعاتی در مورد وینیل کلراید دارید بگذارید توجه کنید پلی وینیل کلراید نیست (pvc) بلکه وینیل کلرایده یعنی vc یا vcm که مونومرش هست.ترجیحا فارسی باشه .(در مورد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و تاریخچه و کاربرد اون در صنایع مختلف و روشهای تولیدش)
ممنون

mahdi_tajikzadeh

عضو جدید
فیلمهای پلی اتیلن

فیلمهای پلی اتیلن

سلام.
اصولا چه فرایندی داره؟
چه تستی میخواد؟
اجزای کامپاند چیه؟
مثلا چقدر کربنات کلسیم باید استفاده کنیم؟
شتاب دهنده لازم داریم یا نه؟
هم LDPE و هم LLDPE.
ممنون میشم کمکم کنید.

amirpop

عضو جدید
خواص فیزیکی

خواص فیزیکی

سلام دوستان
جزوه ای در مورد خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها میخاستم
ممنون:D

سلام لطفا اگر اطلاعاتی در مورد وینیل کلراید دارید بگذارید توجه کنید پلی وینیل کلراید نیست (pvc) بلکه وینیل کلرایده یعنی vc یا vcm که مونومرش هست.ترجیحا فارسی باشه .(در مورد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و تاریخچه و کاربرد اون در صنایع مختلف و روشهای تولیدش)
ممنون

دوست عزیز، من در مورد vcm یه مقداری مطلب دارم اما کتاب هست و ebook نیست. اگر می خواهید، ایمیل بدین، صفحات کتاب رو اسکن می کنم و براتون بفرستم.

پ ن: (کتاب ها به انگلیسی هستن)

amirpop

عضو جدید
PTFT

PTFT

در مورد روش ساخت (پلی تترا فلور اتیلن) PTFE و همچنین نحوه ساخت واشر PTFE کمک کنید؟؟؟

askari.sh

عضو جدید
لاستیک و پلاستیک

لاستیک و پلاستیک

چگونگی فعال سازی سطح پلاستیک ها برای چسبندگی خوب به لاستیک
انواع چسب هایی که میشه در این رابطه استفاده کرد کدومند؟

askari.sh

عضو جدید
درخواست راهنمايي و كمك

درخواست راهنمايي و كمك

سلام دوستان عزيز كسي در ارتباط با قطعات لاستيك و پلاستيك و طريقه ايجاد چسبندگي و فعال سازي سطح پلاستيك اطلاعاتي داره؟

سلام دوستان عزيز كسي در ارتباط با قطعات لاستيك و پلاستيك و طريقه ايجاد چسبندگي و فعال سازي سطح پلاستيك اطلاعاتي داره؟

هر پلاستیکی بر حسب نوعش، قدرت چسبندگی به سطح مختلفی داره. اکثر این پلیمر ها به صورت خالص هستند و مثل PVC کامپوند نمی شن. واسه همین تقریباً شما نمی تونید برای بهبود چسبندگی سطحی پلاستیک ها کار خاصی بکنید. البته برای پلی اتیلن شما می تونید با اضافه کردن مالئیک انیدرید و یا پلی بوتیلن خاصیت چسبندگی با سطح پلیمر رو تا حد زیادی ارتقا بدین.

در مورد لاستیک ها قضیه فرق می کنه. ترکیباتی هستن به نام tackifier (اگه درست spell کرده باشم) که به لاستیک اضافه می شه و کاری که می کنه اینه که چسبندگی سطحی میده به لاستیک. یکی از بهترین و متداولترین ترکیبات این خانواده، ترکیب "petroleum resin" هست که به راحتی در دسترس هست.

amin88

عضو جدید
پلي آميد 11و12

پلي آميد 11و12

سلام
دوستان آيا كسي در مورد پلي آميد11 و 12 اطلاعاتي داره؟ در خصوص خواص فيزيكي و الكتريكي(الكتريسيته ساكن) آن بيشتر اطلاعات مي خواستم.ممنون

a1364t

عضو جدید
1- خوش آمد میگم آمدن شما تو این گروه
2- خواهش میکنم فارسی تایپ کنید
3-من هم مدارکم را برای پلیمر مالزی فرستادم

رتبه این دانشگاه 800 هست
شرط معدل داره
مدرک زبان نمی خواد (البته واسه امسال) اما اگه داشته باشی بهتره
در شهر بندری جوهور در منطقه اسکودای هست
یک دانشگاه فوق العاده بزرگ
جوهور یک شهر تجاری و دانشگاهی هست که نزدیک سنگاپور هست و فاصله زمینی خیلی کمی (در حد 1 ساعت) داره
خلاصه دانشگاه خوبی هست و چون رتبش خوب شده سخت دانشجو میگیره
لازم به ذکر هست بهترین دانشگاه ایران (دانشگاه تهران) رتبه اش حدود 1200 هست

امیدوارم کافی باشه
سلام
میشه بگی شرط معدلش چنده؟
در زمینه فرآیند پلیمریزاسیون هم قوی هست یا نه؟

a1364t

عضو جدید
کسی در مورد کاتالیزورهای متالوسن اطلاعاتی داره؟
در مورد نشست کاتالیست روی ساپورت فعالیتش و تولید پلی پروپیلن؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

amin88

عضو جدید
سلام
ميخواستم بدونم آيا پلي آميد11 يا 12 آنتي استاتيك مي باشد يا خير؟

david468

عضو جدید
درخواست مواد اولیه قالب

درخواست مواد اولیه قالب

با سلام

من از پلیمر چیزی نمیدونم. ولی یه چیزی میخام که بتونم با اون قالب بسازم .
قالبم باید نرم و انعطاف پذیر باشه - در مقابل حرارت غیر مستقیم تا 150 درجه تحمل داشته باشه- سطحی کاملاً صاف و صیقل بهم بده- از همه مهمتر طول عمرش هم زیاد باشه مثلاً در حدود 50 تا قالب گیری جواب بده و خراب نشه

پیشاپیش تشکر میکنم

david468

عضو جدید
درخواست مواد اولیه قالب انعطاف پذیر

درخواست مواد اولیه قالب انعطاف پذیر

سلام به همگی

من یه ماده میخوام که بتونم ازش قالب درست کنم مثلا جسم مورد نظر رو بذارم تو یه جای مکعبی و روش و از اون ماده بریزم تا بعد از در آوردن جسم قالبی با مشخصات زیر بهم بده

1- قالب باید دارای انعطاف زیاد باشه
2- مقاوم و در قالب گیریهای متعدد زود خراب نشه
3- مقاوم در برابر حرارت غیر مستقیم تا 150 درجه باشه
4-سطحی صاف و صیقلی بده

لطفا تمامی مراحل و مواد افزودنی ذکر شود
با تشکر

سلام به همگی

من یه ماده میخوام که بتونم ازش قالب درست کنم مثلا جسم مورد نظر رو بذارم تو یه جای مکعبی و روش و از اون ماده بریزم تا بعد از در آوردن جسم قالبی با مشخصات زیر بهم بده

1- قالب باید دارای انعطاف زیاد باشه
2- مقاوم و در قالب گیریهای متعدد زود خراب نشه
3- مقاوم در برابر حرارت غیر مستقیم تا 150 درجه باشه
4-سطحی صاف و صیقلی بده

لطفا تمامی مراحل و مواد افزودنی ذکر شود
با تشکر

والا تنها چیزی که به ذهنم می رسه، اینه که از سیلیکون استفاده کنید. خود رزین سیلیکون مایع هست و وقتی بهش پراکساید اضافه کنید، شبکه ای میشه و به صورت یک محصول منعطف و نسبتاً با خواص مکانیکی خوب و مقاومت خیلی بالا در برابر حرارت مستقیم و غیر مستقیم داره. به راحتی در برابر شعله تحمل خیلی بالایی داره.

mms65

عضو جدید
درخواست مطلب راجع به قالبگیری تزریقی

درخواست مطلب راجع به قالبگیری تزریقی

با سلام خدمت دوستان
اگه کسی از مهندسین پلیمر گرامی مطلبی مدون در مورد توضیح فرایند قالبگیری تزریقی (Injection molding) به زبان فارسی داره لطفا اگه ممکنه در اختیار من قرار بده خیلی ممنون میشم.

aidinshams

عضو جدید
سلام دوستان
من اطلاعاتی در مورد UPVC میخواستم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
اگه کتابی باشه که اطلاعاتی در مورد تولید و... UPVC داشته باشه ممنون میشم معرفی بفرمائید.
موفق باشید
ممنون

سلام دوستان
من اطلاعاتی در مورد UPVC میخواستم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
اگه کتابی باشه که اطلاعاتی در مورد تولید و... UPVC داشته باشه ممنون میشم معرفی بفرمائید.
موفق باشید
ممنون

2تا کتاب خیلی خوب و کامل در زمینه کلاً PVC (کامپوند UPVC و PVC) و تا حدودی پلاستیک های دیگه:

Plastics additives and modifiers handbook
و
Plastics additives handbook

(کتاب اولی خیلی بهتر از کتاب دومی هست). اگر هم خواستین، ایبوک در این زمینه یه چندتایی دارم، می تونم براتون بفرستم.

با سلام خدمت دوستان
اگه کسی از مهندسین پلیمر گرامی مطلبی مدون در مورد توضیح فرایند قالبگیری تزریقی (Injection molding) به زبان فارسی داره لطفا اگه ممکنه در اختیار من قرار بده خیلی ممنون میشم.

فکر می کنم توی آرشیوم داشته باشم (مطمئن نیستم). اگه پیدا کردم براتون میفرستم.
(اگه یک پیغام یا یادآوری برام بزارین بهتره، فراموش نمی کنم چک کنم:redface:)

aidinshams

عضو جدید
سلام دوست عزیز
ممنون از راهنمایی که کردین. خیلی لطف می کنین اگه لینک دانلود این دو تا کتاب UPVC را برام بذارین.
بازم ممنون، موفق باشی

سلام دوست عزیز
ممنون از راهنمایی که کردین. خیلی لطف می کنین اگه لینک دانلود این دو تا کتاب UPVC را برام بذارین.
بازم ممنون، موفق باشی

آیدین جان، این کتاب ها که گفتم، ebook نیست، توی کتابخونه ام هست و لینک دانلودشون رو ندارم !

aidinshams

عضو جدید
سلام مهندس جان
همین که کتاب هارو بهم معرفی کردی لطف بزرگی کردی
بازم ممنون
موفق باشی

homan32753

عضو جدید
سلام خدمت مهندسان عزیز
یه در خواست دارم کسی پروژه درس طرح و اقتصاد داره تو سایت بزاره
ممنون