·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

FZ.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از راهنماییتون.البته به سایت ویکی پدیا رفتم اما چیزایی که خواستم گیر نیوردم:(
البته اون كتابي كه معرفي كردم الان در دسترسم هست اما متاسفانه سرم تو آزمايشگاه شلوغه.اگه تونستم براتون پيدا مي كنم.
هميشه سربلند باشيد:gol:

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام
براي يافتن پلاستيك مناسب جهت استفاده در بدنه خودكار از دوستان درخواست كمك دارم . مي خوام بدونم در اون قسمت هاي خودكار كه با دست تماس داره بهتره از چه موادي استفاده بشه كه هم بشه در هنگام توليد فرم انگشتان را به اون داد و هم از تعريق دست جلوگيري كنه .
پيشاپيش از كمكتون ممنونم:D

در اکثر خودکارها پلی استایرن (مثل خودکار بیک) استفاده میشه. هم ارزونه هم تو ایران تولید میشه و هم شکل دهی اون راحته. از پلی اتیلن هم استفاده میشه. از پلی کربنات هم که یه پلیمر مهندسی هست استفاده میشه. ولی اگه برای آزمایش میخوای استفاده کنی از پلی استایرن استفاده کن.

REZA.F

کاربر بیش فعال
کسی نیست جواب من را بده؟

برای ارشد پلیمر باید رتبه زیر 140 یا شاید هم کمتر داشته باشی. تمام درسای تخصصی پلیمر رو باید بخونی.
مثل رئولوژی، مهندسی پلاستیک و الاستومر و خواص فیزیکی و مکانیکی و ... همچنین درسای مهندسی شیمی مثل انتقال جرو و حرارت و رآکتور وسیالات و.. رو باید بخونی.
در ضمن تو درسای ریاضی مهندسی پلیمر و اصول پلیمریزاسیون پلیمرها هم باید قوی باشی.

ice polymer

عضو جدید
کمک........

کمک........

سلام
من یک مقاله ی توپ در مورد نانو کاتالیست ها و کاربردشون در سنتز پلیمر ها می خوام.هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم..............:cry:

سلام دوستم
مقالات زیاده
قصه نخور جان من!!!!

به سایت ایکمیکا یه سر بزن
البته مقالاتشو به صورت کامل بخوای پولیه!!!(او وه کی میره این همه راه رو!)
ولی خلاصه هاشون قابل دسترسیه که میتونی بچسبونی به هم بشه توپ!!;)

این عبارت رو هم تو گوگل سرچ کن نتیجه میگیری ایشالا :

نانو کاتالیست سنتز pdf

انگلیسیش رو هم سرچ کنی خب مقالات انگلیسی گیرت میاد دیگه!
البته تو سایت های مرجع مقاله هم که تو سایت خودمون معرفی شدن میتونی مقالات خوبی پیدا کنی

راستی با بچه های شیمی هم مطرح کن

پلیمر

عضو جدید
help me

help me

سلام
من نیاز به کتاب خواص مکانیکی و فیزیکی پلیمرها تالیف نیلسن دارم ممنون میشم کمک کنید مرسی
email:shirazpolymer@gmail.com

s-asdadi

عضو جدید
يه پلاستيك نرمتر

يه پلاستيك نرمتر

سلام از اطلاعات خوبي كه در اختيارم گذاشتين ممنونم . اين سوال را براي يه كار تحقيقي در زمينه "طراحي صنعتي خودكار ارگونوميك" پرسيدم ؛ البته منظورم اون قسمت هاي پلاستيكي مشكي رنگ بود كه تو بخش پاييني بدنه بعضي خودكارا هست و نرم تر از بدنه خودكاره . :( مي خواستم بدونم اون جنسش چيه :que: اگه منبع مطالعاتي هم در اين زمينه هست ممنون ميشم بهم بگين :que: كه بشه فهميد بهترين ماده براي اون بخش از خودكار كه در حين نوشتن دائما با دست در تماسه چيه . بازم از اينكه وقت گذاشتين و جوابمو دادين ممنونم

shamsara

عضو
سلام.در مورد استخراج کافئین از چای مقاله یا پروژه می خوام.لطفا کمکم کنید.مرسی

polymer pet

عضو جدید
کمک پلی بوتیلن ترفتالات

کمک پلی بوتیلن ترفتالات

در مورد پی بی تی اطلاعات می خوام:):cry::cool:

8214733

عضو جدید
سلام
میخواستم درپیدا کردن این کتاب مهندسی پلاستیک کرافورد بیشتر من را رهنمایی کنید . هر جا رفتم موفق به پبدا کردن این کتاب نشدم اگر مکان خاصی مد نظر شما است که میشود این کتاب را پیدا کرد منو راهنمایی کنید.
با تشکر

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام
میخواستم درپیدا کردن این کتاب مهندسی پلاستیک کرافورد بیشتر من را رهنمایی کنید . هر جا رفتم موفق به پبدا کردن این کتاب نشدم اگر مکان خاصی مد نظر شما است که میشود این کتاب را پیدا کرد منو راهنمایی کنید.
با تشکر

انتشارات امیرکبیر سر بزن پیدا میشه. سفارش بده برات میارن
کتاب قرمز رنگ. کرافورد. نوشته دکتر محمد کوکبی. قیمت: 5500

m.mansourpour

عضو جدید
سلام..میشه لطف کنید سایتی یا منبعی یا کتابی معرفی کنید در مورد لوله های پلی اتیلن.روند تولید.فرایند اکستروژن وکلا هرچی در مورد پروسه تولید وتجهیزات واستانداردها.

shahin_723

عضو جدید
کتاب مربوط به درس پلاستیک

کتاب مربوط به درس پلاستیک

سلام بچه ها
من نیاز مبرم به کتابی مربوط به درس پلاستیک دارم مخصوصا benheart
منمون می شم اگه کمکم کنید

ANARCHY

عضو جدید
درخواست پروژه

درخواست پروژه

سلام دوستان
من دانشجو رشته مواد-سرامیک هستم.
درس 2 واحدی "علم و فرآوری پلیمرها" اینن ترم زمین گیرم کرده.
دنبال ی پروژه که فقط در مورد ی موضوع پلیمری باشه میگردم!
ممنون میشم کمکم کنین
:smile:
email: e.daryan@gmail.com

EH_S

عضو جدید
shows the next action to implement in a virtual environment
to the trainee. Furthermore, in this study,
an immersive and interactive VPIMTS is created on

from the intelligent

• با سلام موقعی که مشغول ترجمه ی این متن بودم با کلمه یVPIMTS به مشکل برخورد کردم می خواستم بدانم از دوستان کسی می تواند کمکم کند.
  • پبش شا پیش از توجه شما کمال تشکر را دارم​

shows the next action to implement in a virtual environment
to the trainee. Furthermore, in this study,
an immersive and interactive VPIMTS is created on

from the intelligent

• با سلام موقعی که مشغول ترجمه ی این متن بودم با کلمه یVPIMTS به مشکل برخورد کردم می خواستم بدانم از دوستان کسی می تواند کمکم کند.
  • پبش شا پیش از توجه شما کمال تشکر را دارم​
تا اونجایی که من میتونم کمک کنم دوستم
VR مخفف virtual reality هست
و
نمیدونم متنتون چیه
ولی ممکنه اون V اول r رو هم در بر بگیره(یعنی مقصود vr باشه)
ولی خب در کل
vpimts
مخفف
virtual plastic injection molding training system هست;)
کاملتر بخوام بگم :
Virtual Reality (VR)-based plastic injection molding training system
امیدوارم کمک کرده باشم

mohamadjavad

عضو جدید
ملزومات احداث کارخانه

ملزومات احداث کارخانه

سلام به بچه های گل پلیمر !

کسی می دونه برای اینکه یک کارخانه پلیمرو ( تولیدی لوله ) راه اندازی بکنیم نیاز به چه چیز هاییه ؟

مثلاً چه مجوزهایی می خواد ؟ چه امکاناتی میخواد ؟ چقدر وام میدن ؟

اگه هر کی هر چی میدونه بنویسه منت بزرگی رو سر من گذاشته . مرسی

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام به بچه های گل پلیمر !

کسی می دونه برای اینکه یک کارخانه پلیمرو ( تولیدی لوله ) راه اندازی بکنیم نیاز به چه چیز هاییه ؟

مثلاً چه مجوزهایی می خواد ؟ چه امکاناتی میخواد ؟ چقدر وام میدن ؟

اگه هر کی هر چی میدونه بنویسه منت بزرگی رو سر من گذاشته . مرسی

گرفتن سهمیه مواد اولیه اش از پتروشیمی ها از همه سختره. اتاق بازرگانی و....
بسته به نوع لوله یا نوع ماده استفاده شده مثل پی وی سی یا پلی اتیلن نوع اکسترودر هم مشخص میشه. جنس چینی ایرانی تایوانی و....
یه اکسترودر فکستنی کوچولو از 15 میلیون به بالا شروع میشه.
یه سوله تقریباً 500 متری به بالا
ابزار دقیق
ایمنی که مهمتر از همه هم هست
آموزش
تعمیر نگهداری و...
وام تا 500 تومن هم من شنیدم میدن.
ولی حداقل به نظر من برای شروع کار 300 به بالا میخواد.
البته کسی که اکسترودر میخره وسایل تزریق هم برای تولید قطعه های دیگه میخره که هزینه دیگه هم داره. واجب هم هست. اگه نخری قدرت انعطاف نداری و ورشکست میشی.
و از همه مهم تر بازار فروش که تو این زمونه مافیها اجازه کار و فروش بت نمیدن
نتیجه: خودت را در دردسر ننداز و پولتو بزار تو بساز بفروش!!!!:D

human

عضو جدید
یه چیزایی از کامپوزیت

یه چیزایی از کامپوزیت

امروزه استفاده از پلاستيكها از رشد چشمگيري برخوردار است كه دلايل آن را مي‌توان به شرح زير دانست:

1-افزايش شناخت خصوصيات و تواناييهاي مواد پلاستيكي

2-قابليت رو به بهبود پلاستيكها به واسطة ظهور مواد جديد،كيفيتهاي بهتر تجهيزات فعلي،تجهيزات فرايند بهتر

3-كاهش مداوم هزينه مواد اولية پلاستيكها نسبت به هزينة مواد رايج مانند چرم،كاغذ،فلزات وسراميكها.

كاربرد الياف طبيعي به عنوان پر كننده يا تقويت كننده در پلاستيك ها، به سرعت در حال افزايش است.

تعریف چند سازه:

از دیر باز انسان مواد مختلف را با هم ترکیب کرده تا ماده ای جدید با خواص بهتر بدست آورد. هدف اصلی از انجام اینکار دستیابی به موادی با خصوصیات مطلوب تر بوده است.

به طور كلي به تركيب دو يا چند ماده با هم مادة مركب گفته مي‌شودكه مواد مركب حاصل از مواد پركننده يا تقويت كننده با پليمرها از مهمترين آنها محسوب مي‌شوند. به طور كلي مواد مركب را مي‌توان به صورت زير خلاصه كرد .

تهيه مواد مركب از پودر چوب يا محصولات سلولزي مانند الياف سلولز، ليگنين و غيره.با پلي‌اولفين‌ها، بالاخص پلي‌پروپيلن در دهه اخير به شدت مورد توجه قرار گرفته است و كشورهاي آمريكايي و اروپايي محصولاتي از اين نوع را تحت عنوان wood stock براي مصارف گوناگون، عرضه كرده‌اند.

از تهيه كامپوزيت پلي پروپيلن- پودر چوب سه هدف اصلي دنبال مي‌شود:

1ـ كاهش قيمت محصول از طريق مخلوط كردن يك ماده با قيمت كم(چوب)و يك ماده پليمري نسبتاً گرانتر.

2ـ تهيه محصولاتي كه از بازيافت مواد زايد بدست آيد.

3ـ توليد كامپوزيتي كه داراي خواص جديدي مانند سبك بودن، برتري خواص سايشي و غيره است.

اصلي‌ترين مواد تشكيل دهندة چند سازه‌ها، الياف و ماتريس هستند.

نقش الياف در چندسازه ها شامل موارد زير مي باشد:

1- سهم اصلي باربري درمواد مركب را دارد.

2- بالاترين حجم را در مواد مركب پر مي كند.

انتخاب دقيق مقدار و نوع الياف و جهت قرارگيري بسيار مهم است.

نقش ماتريس نيز به شرح زير مي باشد:

1- انتقال تنش بين الياف.

2- حفاظت در مقابل شرايط محيطي سخت وحفاظت از سايش مكانيكي الياف.

3-حفاظت عرضي براي الياف و جلوگيري از كمانش آن تحت بار فشاري(13).

افزودن الياف چوب (فاز جامد) به ماتريس پليمري سبب افزايش ويسكوزيته نسبت به ماده خام پليمري مي‌شود. اين افزايش ويسكوزيته مي‌تواند در فرايند، مطلوب باشد. زيرا استحكام مذاب را افزايش مي‌دهد. از طرفي استحكام و خواص فيزيكي- مكانيكي كامپوزيت‌ها با توجه به درصد الياف تغيير مي‌كند.

با در نظر گرفتن قيمت پايين مواد سلولزي و ميل توليدكننده در بكارگيري بيشتر ازآن، بدست آوردن تركيب بهينه كامپوزيت كه هم داراي خواص مكانيكي دلخواه باشد و هم از لحاظ فرايند خوش‌رفتار باشد،ضروري است. بنابراين در توليد محصولاتي از جنس اين كامپوزيت، درصد الياف چوب كه تأمين كننده استحكام مورد نظر قطعه و همچنين فرايندي كه متضمن حصول قطعه شود از پارامترهاي مهم و اصلي مي‌باشد(4)

فرآيند هاي توليد

- فرآيند دو مرحله اي

در اين روش ابتدا مواد اوليه با يكديگر مخلوط مي شوند، كه به آن فرآيند كامپاندينگ اطلاق مي شود. فرآيند كامپاندينگ خود به معناي توزيع پرکننده و افزودني ها در مذاب پليمري مي باشد. فرآيند كامپاندينگ مي تواند توسط فرآيندهاي پيوسته (continuous) و يا نا پيوسته (Batch) صورت پذيرد. استفاده از محصول تركيب شده به دو صورت مي باشد و مي توان بلافاصله پس از اختلاط به شكل قالب مورد نظر در آورد و يا آن را به صورت گرانول براي فرآيند شكل دهي نمونه تهيه نمود.فرآيندهاي شكل دهي در محصولات كامپوزيت پليمر ـ الياف طبيعي به 4 گونه عمده مي باشند كه اين روش ها عبارتند از :

فرآيند اكستروژن

فرآيند کلندرينگ

فرآيند قالبگيري تزريقي

فرآيند قالبگبری فشاري

مهمترين روش تهيه محصولات كامپوزيت پلی پروپیلن- ذرات چوب، فرآيند اكستروژن مي باشد كه با استفاده از اين روش محصولات مورد نظر، به صورت ورق و پروفيل به منظور استفاده در زمينه هاي مختلف تهيه مي گردند. ساير فرآيندهايي كه به جز فرآيند اكستروژن، براي تهيه كامپوزيت هاي الياف طبيعي اشاره شد، نيز براي اين منظور استفاده مي شوند ولي وزن محصولات تهيه شده توسط اين فرآيندها روي هم رفته كمتر از محصولات تهيه شده توسط فرآيند اكستروژن مي باشد. فرآيندهايي مانند قالبگيري تزريقي و فشاري زماني مورد استفاده قرار مي گيرند كه محصولات مورد نظر داراي شكل پيچيده اي باشد و يا نيازي به فرآيند پيوسته نباشد.

2- فرآيند تك مرحله اي

در اين روش فرآيند كامپاندينگ و شكل دهي در يك مرحله و توسط يك اكسترودر دو پيچه صورت مي گيرد. البته در اين روش از دو اكسترودر تك پيچه كه به صورت پشت سر هم (Tandem) قرار گرفته اند، نيز مي توان استفاده كرد. بدين صورت كه اكسترودر اولي مخصوص فرآيند كامپاندينگ و اكسترودر دومي به منظور شكل دهي مورد استفاده قرار مي گيرد.

فوايد استفاده از الياف طبيعي در پلاستيكها

فوايد اوليه استفاده از الياف ليگنوسلولزي به عنوان پركننده و تقويت كننده در پلاستيكها عبارتنداز: چگالي كم، عدم سايش ماشين آلات، سختي بالا، خواص ويژه بالا، بازيافت آسان، قابليت تخريب بيولوژيك در طبيعت، امكان دسترسي به انواع گوناگوني از الياف در سرتاسر جهان، ارزان بودن آنها و ضريب انبساط حرارتي اندك.

محدوديتهاي استفاده از الياف طبيعي در پلاستيكها

اولين ضعف الياف طبيعي، تحمل دماي پائين در فراوري اين الياف است كه اين مسئله بخاطر تخريب حرارتي و يا خروج گازهاي فرار از مواد ليگنوسلولزي است كه مي‌تواند روي خواص چندسازه اثر بگذارد.بنابراين دماي فراورش اين مواد حدود 200است گرچه اين امكان وجود دارد كه براي دوره‌اي كوتاه، حد دما از اين مقدار فراتر رود.ضعف دوم الياف، جذب بالاي رطوبت توسط اين الياف است.جذب رطوبت توسط اين الياف باعث واكشيدگي الياف مي‌شودكه خود برهم‌زننده ثبات ابعادي چند سازه است.البته رطوبت الياف در چندسازه‌ها به حداقل مي‌رسد، چون توسط پليمر احاطه مي‌شوند.در صورت ضرورت، رطوبت الياف مي تواند به طورشگفت آوري با اصلاح شيميا يي گروههاي هيدروكسيل موجود روي آن كاهش يابد. اتصال خوب پليمر و الياف نيزمي‌‌‌‌‌تواند مقدار و نرخ جذب آب را كاهش دهد.استفاده از الياف طبيعي در چند سازه‌‌‌‌ها با مشكلات ديگري از قبيل عدم سازگاري ياعدم وجود اتصال لازم بين پر كننده قطبي الياف سلولزي با پليمر غير قطبي، وجود مشكلاتي در پخش و پراكنش مناسب الياف چوب درماتريس پليمر نيز مواجه است.

سطوح مشترك پليمر واتصال

ساختار و خواص سطح مشترك بين پر كننده و پليمر، نقش عمده‌‌اي در تعيين خواص فيزيكي و مكانيكي مادة مركب حاصل ايفا مي‌كند، سطوح پركننده مي‌توانند به شدت متغير باشند و در نتيجه اثر متقابل با زمينة پليمر را به شدت تغيير دهند.نواحي سطح مشترك و ناحية حدواسط بر خواص نهايي ماده مركب به‌شدت مؤثرند.سطح مشترك الياف-پليمر
(Inter face) ، سطح بين دو فاز است، درحالي كه ناحية حدواسط
(Inter phase) ، ناحية بين پركننده و مادة زمينه مي‌باشد.
اثر متقابل ضعيف بين پركننده و ماده زمينه موجب كاهش سطح مشترك مي‌گردد كه اين مسئله موجب تضعيف اتصالات بين شبكه و پر كننده خواهد شد. براي رفع اين مشكل و بهبود اثر متقابل بين پر كننده و مادة زمينه، ازعوامل جفت كننده يا سازگار كننده استفاده مي‌شود.
پر كننده ها

لفظ پر كننده معمولاً به افزودنيهايي جامد در يك بسپار كه خواص فيزيكي (معمولاً مكانيكي) آن را اصلاح مي كنند، اطلاق مي شود
استفاده از پر كننده هاي ليفي در مواد پلاستيكي سابقه ديرينه دارد. خاك اره، خرده پنبه، پارچه، كاغذ خيس شده و الياف كوتاه آلي مصنوعي مثل نايلون مي تواند استحكام ضربه و اغلب سختي و چقرمگي آميزه هاي قالبگيري را بهبود بخشد.

عامل جفت كننده

بطوركلي يكي از نكات مهم و قابل توجهي كه در استفاده از پرکننده های پودري در بسترهاي پليمري وجود دارد، خواص پرکننده از لحاظ فعال بودن يا قابليت خوشه اي شدن است كه برفرآيند توليد كامپوزيت هاي مورد نظر و خواص مكانيكي آنها اثر مي گذارد.

بر خلاف بسياري از پرکننده های پودري مورد استفاده در بسترهاي پليمري مانند دوده و كربنات كلسيم، پودر چوب بدليل برخورداري از ساختار ويژه خاصيت خوشه اي شدن ندارد و از اين رو مشكلات مربوط به اين پديده در مورد كامپوزيت پلي اولفين ـ پودر چوب وجود نخواهد داشت. اما بدليل اختلاف زيادي كه بين ساختار مولكولي پلي اولفين ها با محصولات سلولزي ( الياف سلولز، پودر چوب، كاغذ و ... ) وجود دارد، تهيه كامپوزيت هايي با خواص مكانيكي مطلوب از اين مواد چندان آسان نمي باشد. پلي اولفين ها بشدت هيدروفوب( آب گريز ) هستند در حالي كه الياف سلولز و ذرات چوب هيدروفيل ( آب دوست ) مي باشند. با توجه به اين ويژگي ها افكار علمي براي تهيه كامپوزيت مورد نظر با خواص مكانيكي مطلوب همواره معطوف به استفاده از جفت كننده هاي مناسب بوده است. جفت كننده هايي كه تا به حال در اين راستا مورد استفاده قرار گرفته اند؛ پلي پروپيلن مالئيك شده، تركيبات تيتانات و تركيبات سيلان مي باشد. ميزان درصد جفت كننده هاي مورد استفاده در تهيه كامپوزيت پودر چوبپلی پروپیلن معمولاً زير5 % مي باشد. در ميان اين جفت كننده ها، پلي پروپيلن مالئيك شده (PP- MA ) بدليل محاسني كه دارا مي باشد از ساير جفت كننده ها مورد توجه بيشتري قرار گرفته است. نخست اينكه اين جفت كننده برپايهPP بوده كه اين خود باعث ايجاد سازگاري ميان عامل و ماتريسPP مي باشد. از طرف ديگر بدليل وجود اين سازگاري و بزرگ مولكول بودن اين جفت كننده آماده سازي مواد جهت اختلاط به راحتي امكان پذير مي باشد.

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام. از طرف بچه های باشگاه: خوش آومدید. امیدوارم از شما بتونیم استفاده کنیم.
به تاپیک آشنایی و احوالپرسی سر بزن.

صباح شادان

عضو جدید
در مورد پی بی تی اطلاعات می خوام:):cry::cool:

مواد پلی بوتیلن ترفتالات از 1980تا 1990 بیش از ده درصد واز آن هنگام تا 1995 برابر با 7درصد رشد مصرف داشته اند .تنگنای جهانی درعرضه الیاف شیشه مناسب رشد مصرف این ماده را در 1995کاهش د اد وبرای بسیاری از فرایندگران شکل دهی مشکلاتی به وجود آورد. در بخش هایی از بازار نظیر صنایع الکتریک والکترونیک ( حدود 50درصد مصرف)وصنعت اتومبیل (درحدود30درصدمصرف )که فروش موادpbtرا تعیین می کنند سه درصد رشددر بازار اروپا انتظار می رود .در نتیجه در سال 96 نظیر 95 کاهش رشد مصرف این ماده مشاهده شد.
گشترش ظرفیت های تولید اعلام شده برای مواد pbtعرضه ی مطمئن این مواد رادرمیان مدت وطولانی مدت ایجادمی کند.از میان شرکت های بزرگ اروپایی تولید کنندگان این موادنظیر dupont,basf/gep,hulsوبایر دو شرکت نخستین در حال افزایش تولید طی دوری زمانی 96-97هستند.
از آنجا که کاربردهای مواد pbtدرحداعلای فنی هستند ودر نتیجه گستره ی کاری کوچکی برای عرضه کنندگان مقادیر کم این ماده پیچیده وجوددارد به نظر نمی رسد شرکت های جدید وارد عرضه تولید این ماده شوند .محصولات وآمیزه های بسیار ویژه ومحدودکه حجم فروش کم دارندو توسط شرکت های سازنده آمیزه ها عرضه شوند ازجمله موارد استثنایی هستند

mahdi-tbt

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من دانشجوي مواد-سراميك هستم
مي خواستم اگر دوستي در مورد مواد حساس به نور و گرما
كه در مقابل تغيير نور يا حرارت تغيير رنگ پيدا مي كنند مطالبي دارن با بنده همكاري كنند
با تشكر

8214733

عضو جدید
سلام به همگی
هر چند می دونم که سوالم به جایشیش اشکال داره ولی می خواستم بدونم اکسترودر همان ماشین های تزریق پلاستیک هست یا نه اکستودر با دستگاه تزریق پلاستیک متفاوت هست.

mikaiil

عضو جدید
سلام به همه دوستان . در مورد آزمایشگاه نفت و پلیمر چند تا سئوال دارم .

mahdi-tbt

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
من دانشجوي مواد-سراميك هستم
مي خواستم اگر دوستي در مورد مواد حساس به نور و گرما
كه در مقابل تغيير نور يا حرارت تغيير رنگ پيدا مي كنند مطالبي دارن با بنده همكاري كنند
با تشكر