·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

setayesh02931

عضو جدید
سلام بابا تاپیکه خواب برده هیچکی نیست سوالامون رو حل کنه؟گناه داریم کمک کنید لطفا

Unpredictable

عضو جدید
سلام من تازه واردم کسی میتونه کمکم کنه نمونه سوال محاسبات عددی از کجا پیدا کنم ؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بچه ها ممنون میشم کسی این انتگرال رو واسم حل کنه. خیلی فوریه. مرسی

http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=521f71c42917b79c33b1293874685134

این انتگرال از نوع انتگرالهای عادی نیست که جوابش با یه تابع مقدماتی بیان بشه.
این جوابی هست که نرم افزار میده

سلام دوستان ...

دو سوال لطفا حل نمایید!!!!!

بفرمایید

amir-mehrizi

عضو جدید
سلام به همگي.من دارم واسه ارشد ميخونم و رشتم هم مهندسي مكانيكه.توي مبحث تبديل فوريه بدجور مشكل دارم.راهنماييم ميكنيد؟؟؟؟اصلا نمي فهمم چه جوري حلش ميكنن

pedram92

عضو جدید
با سلام
برای محاسبه حرکت دو المان در یک جسم تحت اثر نیرو ، ابتدای کار دو مشتق دیفرانسیل داره که نمی تونم خوب حسابش کنم مخصوصا اینکه گویا عدد مختلط هم درش هست! فکر کنم کاری به سری ها نداشته باشید مشتق دیفرانسیل خوده جملات چطور میشه؟

--------------------------------------------------

ممنون میشم جداگانه حساب کنید که دچار اشتباه نشم

RS232

عضو جدید
با سلام کسی در مورد error function در لاپلاس اطلاعی داره من یه تمیرین اثباتی دارم
کمکم کنه؟

skyzare

عضو جدید
سوالي از محور هاي مثلثات

سوالي از محور هاي مثلثات

سلام .

اساتيد يه سوالي از اين محور هاي مثلثاتي برام پيش اومده . يادمه دبيرستان يه تعريفي داشتيم به اين صورت :

محاسبه سينوس يه زاويه :

انتهاي كمان عمود بر محور y ها مي كنيم از مبدا تا نقطه قطع شده برابر با سينوس ان زاويه است .

از طرفي يه تعريف هم به اين صورت بود :sin(a)=y/r

خوب اگه r =1 باشه اين دو تعريف با هم يكي هست ولي وقتي r برابر يك نباشه يعني اون تعريف اولي اشتباه ميشه ؟ چون طبق تعريف اولي مثلا اين كه سينوس يه زاويه هميشه ميشه همون y ديگه .

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام
برای محاسبه حرکت دو المان در یک جسم تحت اثر نیرو ، ابتدای کار دو مشتق دیفرانسیل داره که نمی تونم خوب حسابش کنم مخصوصا اینکه گویا عدد مختلط هم درش هست! فکر کنم کاری به سری ها نداشته باشید مشتق دیفرانسیل خوده جملات چطور میشه؟

--------------------------------------------------

ممنون میشم جداگانه حساب کنید که دچار اشتباه نشم
خیلی ساده، سیگما یک اپراتور خطی است، عدد مختلط رو هم به صورت ضریب بگیرید و مشتقات رو حساب کنید، جایی که مشتق بر حسب x خواسته شده y رو عدد ثابت بگیرید و جایی که مشتق بر حسب y مد نظر هست x را عدد ثابت بگیرید.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان

در مورد دو سوال زیر راهنمایی بفرمایید:
مشاهده پیوست 187074
مشاهده پیوست 187075
به احتمال زیاد سوال اولتون رو اشتباه نوشتین ولی اگر همین باشه یعنی دو تا dy داشته باشین. dy از فاکتور بگیرید و دو حالت پیش میاد یا dy صفر هست یا 2y+1+tanx صفر هست که به راحتی به جواب می رسید و اگر هم یکی از این دیفرانسیل ها dx باشه به معادله جداشدنی می رسید که اپراتور های x و y رو جدا کنید و از طرفین تساوی انتگرال بگیرید fdy=gdx که g تابع x و f تابع y هست.
سوال دومتون هم واضح هست که معادله جداشدنی هست ، شرط تابع کامل رو چک کنید اگر برقرار بود که هیچ اگر نبود عامل انتگرال ساز مناسب رو پیدا کنید( توی کتاب های معادلات دیفرانسیل به تفصیل روشش بیان شده) و به راحتی حلش می کنید.
راهنمایی:
فایل زیر رو دانلود کنید ولی پیش نهاد من رجوع به کتاب مرجع هست:
http://physics-ukh.persiangig.com/Leaflet/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84%D9%87%20%D8%AF%D9%8A%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%8A%D9%84%20%D9%83%D8%A7%D9%85%D9%84.docx/download
کتاب بویس دیپرما و اگر فارسی خواستین معادلات دیفرانسیل دارا معظمی انتشارات دانشگاه تهران یا نیکوکار دانشگاه امیر کبیر

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام .

اساتيد يه سوالي از اين محور هاي مثلثاتي برام پيش اومده . يادمه دبيرستان يه تعريفي داشتيم به اين صورت :

محاسبه سينوس يه زاويه :

انتهاي كمان عمود بر محور y ها مي كنيم از مبدا تا نقطه قطع شده برابر با سينوس ان زاويه است .

از طرفي يه تعريف هم به اين صورت بود :sin(a)=y/r

خوب اگه r =1 باشه اين دو تعريف با هم يكي هست ولي وقتي r برابر يك نباشه يعني اون تعريف اولي اشتباه ميشه ؟ چون طبق تعريف اولي مثلا اين كه سينوس يه زاويه هميشه ميشه همون y ديگه .
مورد اول رو ناقص گفتین، قید " در دایره واحد رو جا انداختین" اگر این قید رو بزنین تعریف اولتون هم درست میشه.

sasanpirzeh

عضو جدید
مشکلات ریاضی

مشکلات ریاضی

سلام.ببخشید مزاحم میشم چندتا سوال ریاضی داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین.
توابع نمایی رو چطوری میشه بدون ماشین حساب حل کرد مثلاً Ln و exp.
توابع مثلثاتی رو چطوری میشه بدون ماشین حساب حل کرد مثلاً cos12 یا sin22 و ... .
و توان های اعشاری رو چطوری میشه بدون ماشین حساب حل کرد مثلاٌ 0.6 به توان 0.6 و یا ...
خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدین ماه بعد کنکور ارشد به اینا خیلی احتیاج دارم.
اینم ایمیلم: sasan_p_84@yahoo.com

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام؛ این لینک رو مطالعه کنین : http://www.www.www.iran-eng.ir/show...گاریتم-آنتی-لگاریتم-و-رادیکال-بدون-ماشین-حساب

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پست شماره1220# این لینک رو هم مطالعه بفرمایین: http://www.www.www.iran-eng.ir/show...یاضی-و-آمار●•▪·/page121?p=7014140#post7014140

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان، من می خوام از الگوریتم ژنتیک برای بهینه سازی و تخصیص منابع استفاده کنم، فرض کنید که m تا پروژه دارم که کلا 3 تا منبع با ظرفیت محدود(کارگر، مهندس، تجهیزات) در اختیارم هست، می خوام با محدودیت های اینکه هر پروژه به تعداد خاصی تجهیزات و کارگر و مهندس الزاما نیاز مند هست و ممکنه تخصیص منابع به گونه ای باشه که تداخل زمانی برای سریع پیش رفتن پروژه ها وجود داشته باشه، کاری بکنم که در کوتاه ترین زمان این منابع رو تخصیص بدم، می خوام با الگوریتم ژنتیک این کار رو بکنم؟ تابع fitness رو چطور باید تعریف کنم؟ تاخیر پروژه ها رو از کجا حساب کنم؟

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت دوستان

عزیزان توی این سوال وقتی من ب روش جز ب جز حل میکنم y=0 بی نهایت ایجاد میکنه اما جواب چیز دیگه ای میگه...

میشه بفرمایید اشتباه من کجاست؟

1.jpg

IMAG1145.jpg

ممنونم

Behzad nejati

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت دوستان

عزیزان توی این سوال وقتی من ب روش جز ب جز حل میکنم y=0 بی نهایت ایجاد میکنه اما جواب چیز دیگه ای میگه...

میشه بفرمایید اشتباه من کجاست؟

مشاهده پیوست 188989

مشاهده پیوست 188990

ممنونم
سلام عبارت (e^(-y^2 رو كه داري ازش انتگرال ميگيري اشتباه ميكني انتگرال اين عبارت اوني كه شما حساب كردي نيست
انتگرال
(e^(-y^2 نسبت به y برابر است با erf(y) *0.5*pi^0.5

samin_m

کاربر ممتاز
سلام عبارت (e^(-y^2 رو كه داري ازش انتگرال ميگيري اشتباه ميكني انتگرال اين عبارت اوني كه شما حساب كردي نيست
انتگرال
(e^(-y^2 نسبت به y برابر است با erf(y) *0.5*pi^0.5

میشه راه حلتون رو بذارید؟

ممنون میشم

samin_m

کاربر ممتاز
اون انتگرال با جز به جز حل نمیشه که
با تغییر متغیر حل میشه
اینجوری

آوووو! متوجه اشتباهم شدم!!! مشتقش کنارش بود،اصلا نیازی ب این چیزا نبود!!:confused: مرسی!!!

دوستان یه سوال دیگ هم داشتم این هست ک:

IMAG1170.jpg

متاسفانه جزوه ای ک من در اختیار دارم این مبحثو همینقدر توضیح داده و من اصلا متوجه نمیشم!

اگ میشه لطف کنید توضیح بیشتری بدید یا یکی دو صفحه ای اطلاعات در اختیار بنده قرار بدید تا این مبحثو متوجه بشم،ممنونم میشم

elham218

عضو جدید
سلام دوستان
تحقیقی برای درس "مقدمه ایی بر کنترل و حساب تغییرات" می خواستم.

یا مطلبی در مورد هر کدوم از اینها:

تاریخچه کنترل و حساب تغییرات

حل مسئله کوتاهترین زمان روی نمودار

مسئله کمترین مساحت یک رویه یک منحنی

کاربرد حساب و تغییرات.

مرسی

Behzad nejati

عضو جدید
اون انتگرال با جز به جز حل نمیشه که
با تغییر متغیر حل میشه
اینجوری

سلام
اتفاقا به روش جز به جز هم حل ميشه.اما با تغيير متغير سريعتر به جواب ميرسيم
udv = uv-∫vdu∫
y*e^(-y^2)dy∫
u=1→du=0dy
dv=y*e^(-y^2)dy→v= -1/2*e^(-y^2
(e^(-y^2)) - ∫-1/2*e^(-y^2)*0dy=-1/2*e^(-y^2)

آخرین ویرایش:

sarah90

عضو جدید
سوال در مورد آنالیز عددی

سوال در مورد آنالیز عددی

سلام، می خواستم بدونم دو تا فایل زیر چطوری حل میشه. ممنونم

پیوست ها

• 55555.jpg
    55555.jpg
    38.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 8888888.jpg
    8888888.jpg
    19.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

fayyazjahani

عضو جدید
عزیزان ریاضی دان این سوال معادلات رو من از طریق ضرایب نامعین حل میکنم جوابش 3\2 نمیشه و فقط همون 3 میشه یکی بیاد بمن بگه این 2 ای که تو کسره چجوری بوجود اومده .البته با روش اپراتور معکوس که خب راحت بدست میاد میخوام بدونم از روش ضرایب نا معین این 2 تو کسر چجور به وجود اومد .

اینم سوال و کنارشم جوابش هست که از طریق اپراتور معکوس حل کرده . یکی بیاد ازطریق ضرایب نا معین حل کنه

08305757486303086777.jpg

majideblis

عضو جدید
کمک در حل معادله لاپلاس معکوس

کمک در حل معادله لاپلاس معکوس

سلام دوستان چطور باید این لاپلاس معکوسو حل کرد؟
ممنون میشم
02069013992164463301.gif

ANALYSIS

کاربر فعال
عزیزان ریاضی دان این سوال معادلات رو من از طریق ضرایب نامعین حل میکنم جوابش 3\2 نمیشه و فقط همون 3 میشه یکی بیاد بمن بگه این 2 ای که تو کسره چجوری بوجود اومده .البته با روش اپراتور معکوس که خب راحت بدست میاد میخوام بدونم از روش ضرایب نا معین این 2 تو کسر چجور به وجود اومد .

اینم سوال و کنارشم جوابش هست که از طریق اپراتور معکوس حل کرده . یکی بیاد ازطریق ضرایب نا معین حل کنه

مشاهده پیوست 191050

اول معادله مشخصه رو براي سمت راست بنويس. يعني r^2-2r+1=0 که ريشه هاي اون ميشه r=1 با دوبار تکرار خوب جواب عمومي ميشه y=c1e^x+c2e^x چون در قسمت غير همگن e^x داريم پس ريشه معادله مفسر مي باشد لذا جواب خصوصي به صورت y=x^2a0e^x حالا از جواب خصوصی مشتق اول و دوم رو بگیر بذار تو معاداله ی اصلی و بعدش از برابر قرار دادن دو طرف a0 رو بدست بیار که میشه 3/2 .

ANALYSIS

کاربر فعال
سلام، می خواستم بدونم دو تا فایل زیر چطوری حل میشه. ممنونم

ببین سوال گاوس لژندار که خیلی ساده. در گاوس لژندار هم تابع و هم نقاط مجهول اند. اول اینکه رابطه داده شده برای 2n-1 دقیقه بنابراین r=2n-1 میشه برای بقیه از رابطه دوم مشخصه که f(x)=x^k اینو تو معادله انتگرالی بذار و انتگرال بگبر که میشه 1/k+1(1-(-1)^k+1) که ازش مقایسه ش با رابطه دوم میشه فهمید p=k+1 , q=k+1

بالا