چجوری بخونم؟-فیزیکی-مکانیکی-ترمو

سلام
دوستان من دانشجوی مواد نیستم اما با توجه به رشتم تو خیلی از درسای مواد تقریبا یه پایه ای دارم.
میخوام بدونم این سه تا درسو ( فیزیکی مکانیکی و ترمو) چجوری بخونم و با چی شروع کنم (برا ارشد 92)
با توجه به این که آشنایی راجع به دروس خاص مواد ندارم ( استحاله و ... ؟؟؟ اصلا نمیدونم یعتی چی ...) و اینکه بعضی درسا مثل فیزیکی و مکانیکی طبق تحقیقات من یه گونی مرجع داره ( دیتر اونر رید هیل .... یا خدا)...خواهشا دوستان کمکی بکنن
من تو یه سری درسا یه پایه ای دارم: استاتیک و مقاومت که فکر میکنم پایه ی مکانیکی هستش خوندم، ترمودینامیک هم خوندم البته ما ون نس (تریپ مهندسی شیمی) خوندیم که یه مقدار با موادی ها ( گسکل) فرق داره...شیمی فیزیک هم که فک میکنم در ارتباط با خواص فیزیکیه خوندیم...

در رابطه با ترمو: به نظرتون میتونم با دوره کردن همون ترمودینامیک ون نس خودم و خوندن کتاب خسروی که مال گسترش علوم پایه هستش جمعش کنم؟ فک کنم بشه...

مکانیکی: راسطش حس میکنم درس شیرینی باشه منم عاشق خواص مکانیکی مواد مختلفم ( مرجعش فکر کنم دیتر باشه)...این درسو به صورت موادی نخوندم و نمیدونم چه کنم...با کتاب خاصی میشه اینو جمع کرد ؟ حالا فرق نمیکنه کتابش بیشتر نکته و تستی باشه یا مفهومی فقط کتاب قوی و خوبی باشه و ترجیحا با یک کتاب جمع شه...

فیزیکی: فکر کنم تنها قسمت عذاب آورش اینجا باشه...هیچ نظری ندارم :)).... اگر بشه با خوندن یک یا دو کتاب بیس خوب با یک کتاب مفهومیه تست و نکته جمعش کرد معرکس...

دوستان یه روش خوب و مناسب بگید و اگه میشه حتما کتاب معرفی کنید

خیلی خیلی ممنون

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
دوستان عزیز به کمکتون احتیاج دارم یعنی هیچ نظری ندارید؟؟؟ :(((

دوست عزیز به نظرم از کتاب مهندسی مواد دکتر فلاحی که زبان تخصصی متالورژی هه شروع کنید و کتاب کلیستر ...
برای خواص فیزیکی مواد ... دکتر رزاقیان
رفتار مکانیکی مواد ... دکتر سجادی دانشگاه فردوسی مشهد
ترمودینامیک مهندسی مواد ... جهش و مدرسان شریف و یا کتاب دکتر توحیدی دانشگاه تهران

مجموعه مدرسان شریف خوبه!!!
در کل از همه اینها بهتر کلیستر عالیه ... مهندسی علم مواد هم فارسی ش هست هم انگلیسی ش که انگلیسیش معرکست

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
دوست عزیز به نظرم از کتاب مهندسی مواد دکتر فلاحی که زبان تخصصی متالورژی هه شروع کنید و کتاب کلیستر ...
برای خواص فیزیکی مواد ... دکتر رزاقیان
رفتار مکانیکی مواد ... دکتر سجادی دانشگاه فردوسی مشهد
ترمودینامیک مهندسی مواد ... جهش و مدرسان شریف و یا کتاب دکتر توحیدی دانشگاه تهران

مجموعه مدرسان شریف خوبه!!!
در کل از همه اینها بهتر کلیستر عالیه ... مهندسی علم مواد هم فارسی ش هست هم انگلیسی ش که انگلیسیش معرکست

دقیقاً بنده هم هم نظرم .
فقط اینکه در مورد خواص فیزیکی اگه رید هیل رو بخونی کامل تر و جامع تره ,
مجموعه مدرسان خوبه

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
دقیقاً بنده هم هم نظرم .
فقط اینکه در مورد خواص فیزیکی اگه رید هیل رو بخونی کامل تر و جامع تره ,
مجموعه مدرسان خوبه

بله ریدهیل فوق العاده است پایه متالورژیکی مون رو قوی می کنه!!!
البته خووندش کار سختیست... :( همت خیلی خووبی می خواد

farshad.titan22

عضو جدید
سلام دوست عزیز
به نظر من اگر با کتابهایی که خلاصه دروس و نمونه تستها رو داره کار کنی نتیجه ی بهتری میگیری
مثلا مجموعه مدرسان شریف
بهتره که اونها رو بخونی و اگر در مبحثی به مشکل جدی برخوردی به کتابهای مرجع مثل دیتر و رید هیل و ...مراجعه کنی
موفق باشی :)

برای متالوژی فیزیکی کتاب کالیستر و کتاب متالوژی فیزیکی هنر بخش رئوف رو گرفتم و برای تست هم مجموعه راهیان ارشد جلد 1 و 2 ش رو گرفتم

alireza-1368

عضو جدید
سلام واسه مکانیکی یه کتاب میگم که زبان ساده ای داشته باشه مکانیکی دکتر سجادی-واسه فیزیکی کتاب دکتر احمد رزاقیان خیلی عالیه در کنارش کتاب کلیستر دکتر شکوه فر رو بخون.

ترمودینامیک مال مواد بیشتر محلول ها و بحث های انرژی آزاد و .... هستش یه جزوه از بچه های ماهان رو بگیر فرق میکنه با اون چیزایی که خوندی مال اشکان نوری هستش-بعدش یه کتاب تست بگیر از
هرکدام وشروع به تست زنی کن من سنجش تکمیلی داشتم درسنامش عالی بودپیشنهاد می کنم دیتر رو نخون ترجمش مزخرفه هیچی ام نمیفهمی- واسه ترمو 1 نکته جزوه دکتر عباسی دانشگاه صنعتی اصفهان رو بگیر

ممنون از جوابت آقا علیرضا
تا الان تقریبا برا همه درسا میدونم چطور جمع و جورش کنم فقطاین مکانیکی رو یکم مرددم...دیتر گرفتم و کتاب راهیان ارشدو ... دیتر خیلی حجیمه ... به نظرت با تست و نکته میشه جمعش کرد؟ مثلا با کتاب راهیان؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
تا الان تقریبا برا همه درسا میدونم چطور جمع و جورش کنم فقطاین مکانیکی رو یکم مرددم...دیتر گرفتم و کتاب راهیان ارشدو ... دیتر خیلی حجیمه ... به نظرت با تست و نکته میشه جمعش کرد؟ مثلا با کتاب راهیان؟

مکانیکی اکرامی خووبه! دانشگاه شریف و جزوه ماهان اشکان نوری

alireza-1368

عضو جدید

آره میشه خیالت راحت باشه دیتر خیلی خیلی حجیمه به درد دکتراهم نمیخوره اینو دکتر ناطق استادم گفت من دانشجوی علوم تحقیقات بودم در مورد جزوه دکتر اکرامی استادمون بوده ولی جزوش یه جوریه که باید سر کلاساش باشی سطحش از کنکور بالاتره ولی خیلی عالیه نگران نباش.

8618993

عضو جدید
سلام.کتابهای فیزیکی و مکانیکی جهش خوبه. امسال چندتا سوال مثل" قانون باربا" تو مکانیکی یا اون سوال نمودار مقاومت الکتریکی تو فیزیکی رو اگر جهشو خونده بودی میزدی! دیتر رو کلشو کسی نمیخواد بخونه ولی یک دو فصلش رو باید خوند، مثل فصل مکانیزم های مقاوم شدنش که امسال تو مکانیکی ازش سوال مستقیم اومد و معمولا تو جزوه های دانشگاهی هم تدریس این مطلب سوال نمیشه! به هرحال دلتو به هیچ جزوه یا کتابی خوش نکن و نگو چون اینو خوندم پس بالا میزنم. فصل های2 و 3 و 5 پورتر رو هم پیشنهاد میکنم.شاید برخی از فصل هاش رو لازم باشه دو سه دور بخونی تا بفهمی!