[ نقشه برداری ثبتی ] ► راهنمایی برداشت و نحوه تفکیک اراضی و آپارتمان

[ نقشه برداری ثبتی ] ► راهنمایی برداشت و نحوه تفکیک اراضی و آپارتمان

• خیلی کم

رای: 50 75.8%
  • زیاد

رای: 15 22.7%
  • ارتباطی ندارد

رای: 1 1.5%

• مجموع رای دهندگان
    66
  • نظرسنجی بسته .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
حالا که بحث تفکیک رو داریم ،پس بهتر است مروری اجمالی بر شرایط و اصول تفکیک زمین به دو قطعه داشته باشیم :

مرسی از مطالب تون. اضافه کنم مواردی که در تفکیک باید مد نظر داشته باشیم اینه که یک قواره خوب شرایط زیر رو هم باید داشته باشه:
1- عرض حاشیه خیابان حداقل 10 متر رو داشته باشه. ایده آلش 15 متره
2- چهار گوشه ها تا جای ممکن قائم باشند.
3- تناسب طول و عرض زمین 10×25 باشه.
4- قطعات هر کدام 4 کنج داشته باشند و شکست های بیشتری در قطعات منظور نشود.
5- قطعات بزرگتر کنار هم و قطعات کوچکتر در کنار هم باشند.
6- وقتی زمین اصلی شما دارای قناسی است باید با هنرمندی این قناسی را به کل قطعات تقسیم کرد تا قطعه ای بد فرم نشود.
7- گوشه مثلثی برای زمین اصلا مناسب نیست یعنی زاویه کمتر از 60 درجه کاربری قطعه را پایین می آره.
8- اگر دست تون بازه بهتره راستای قطعات شمالی جنوبی باشه البته خیلی کم پیش میاد مگه بخواین یه بیابونی یا اصطلاحاً مسکن مهری چیزی رو تفکیک کنین!!!
9- ابعاد قطعات رو به مضارب رندی از متر تقسیم کنیم.
10- معمولا رنج پول های مشتری ها و زمین خر ها یا حدود 20 میلیونه بعد میره بالا میشه 100 میلیون و بعدش میشه 400 500 تومن و بعد هم یک میلیارد.
پس یه قطعه 75 تومنی خیلی کم مشتریه همین طور یه قطعه 200 تومنی و 750 تومنی. چون با این رنچ پول ها سرمایه گذاری های بهتری میشه کرد مگه اینکه زمین خیلی موقعیتش و قیمتش مناسب باشه.

ma2012

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز در همه جای ایران
من محمد هستم،از شیراز
دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی مهندسی نقشه برداری از دانشگاه آزاد (تو کف اون علمی کاربردیشم فقط!!)
متاسفانه دفتر تفکیک آپارتمان های شیراز به دوستانی که روی پروانشون عنوان "مرتبط با مهندسی نقشه برداری" ذکر شده،اجازه فعالیت نمیده!!
ی سوال دارم و ی درخواست
سوال: آیا تو شهر شما، همین شرایط حاکمه و این عدم ارجاء کار قانونی ی؟؟(لطفا نام شهرتونو ذکر کنید)
درخواست: اگه تو این زمینه اطلاعات قانونی مستند دارید لطفا ارسال کنید
با تشکر فراوان

توصیه میکنم برای حل این مشکل هم به سایت سازمان ثبت اسناد مراجعه کن و هم به سایت نظام مهندسی کشور،بخش بازرسی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ma2012

عضو جدید
آقا تو رو خدا حتما بگو .خیلی عالی میشه اگه بگی.من که واقعا بعید میدونم همچین دستوری وجود خارجی داشته باشه.عجیبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حرف Moridy2000 کاملا درسته.تو دنیا به جزء مرگ برای همه چیز راه حل وجود داره،پس چیزی بعیذ نیست. مشکل اینجاست که شما خودت رو فقط به کد و لند محدود کردی، فکر میکنی بعیده، چون چند دفعه به وبلاگت سر زدم میگم خودت رو به کذ و لند محدود کردی.

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام . یه سوال : نرم افزاری میشناسید که خروجیش با پسوند RNZ باشه ؟ یه فایل تفکیک دارم نمیدونم با چی بازش کنم .

payman_shabestan

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز در همه جای ایران
من محمد هستم،از شیراز
دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی مهندسی نقشه برداری از دانشگاه آزاد (تو کف اون علمی کاربردیشم فقط!!)
متاسفانه دفتر تفکیک آپارتمان های شیراز به دوستانی که روی پروانشون عنوان "مرتبط با مهندسی نقشه برداری" ذکر شده،اجازه فعالیت نمیده!!
ی سوال دارم و ی درخواست
سوال: آیا تو شهر شما، همین شرایط حاکمه و این عدم ارجاء کار قانونی ی؟؟(لطفا نام شهرتونو ذکر کنید)
درخواست: اگه تو این زمینه اطلاعات قانونی مستند دارید لطفا ارسال کنید
با تشکر فراوان

بله دوست من تو تمام استان ها همین هست و دوستانی که عنوان تکنولوژی تو مدرکشون باشه (که بیشتر مال علمی کاربردی هست) پروانه طراحی دریافت نمیکنن و نمیتونن دفتر تاسیس کنن یا عضو دفاتر بشن اما این کار مانع از تفکیک نیست و میتونن تفکیک انجام بدن و برای تفکیک آپارتمان نیازی نیست شما عضو دفتر باشی

منظورتون رو از این قسمت نفهمیدم " دفتر تفکیک آپارتمان ها"
این دیگه چجور جایی هست؟منظورتون دفتر نمایندگی نظام مهندسیه؟

M_KHODADADI_K

عضو جدید
سلام

سلام

بله دوست عزیز
تو شیراز رفتن دفتر زدن واسه خودشون
البته به طور کلی مشکل حل شد و دوره در حال برگزاری ی
مرسی
:gol::gol::gol::gol::gol:

s.gholami

عضو جدید
سلام
یه سوال در مورد تفکیک آپارتمان: ضخامت دیوارهای آپارتمان رو چطور میشه فهمید؟ با اندازه گیری در بام؟
توضیح: طول های بین دیوار ها و ضخامت دیوارهای داخل آپارتمان رو راحت میشه اندازه گرفت اما مثلا در یک آپارتمان مستطیلی ضخامت چهار ضلع مستطیل رو چطوری باید فهمید؟

sshayan59

عضو جدید
سلام
یه سوال در مورد تفکیک آپارتمان: ضخامت دیوارهای آپارتمان رو چطور میشه فهمید؟ با اندازه گیری در بام؟
توضیح: طول های بین دیوار ها و ضخامت دیوارهای داخل آپارتمان رو راحت میشه اندازه گرفت اما مثلا در یک آپارتمان مستطیلی ضخامت چهار ضلع مستطیل رو چطوری باید فهمید؟
سلام
به نظر من بهترین راه اندازه گیری اضلاع ملک از روی بام و مقایسه با همین اندازه گیری ها از داخل ملک.

amoooooblack

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان.
دوستان من یک زمینی رو برداشت کردم و حالا دارم میرم واسه پیاده سازی نقاط برای تفکیک زمین به چند قطعه (زمین روستاییه)
من نحوه پیاده سازی با دوربین و کاملن بلدم فقط مشکلم یه سری ریزه کاری هاست
مثلن وقتی نقطه و رو زمین با منشور مشخص کردم(پیاده کردم) برای مشخص شدن اون نقطه برای کارفرما باید از چی استفاده کنم از پیکه چوبی، یه تیکه میلگرد، یا ...
از چه چیزی برای مشخص کردن نقاط برای کارفرما در کارها معمولن استفاده میشه ؟؟
ایا باید دور زمین تفکیک شده رو ریسمان ببندم یا گچ بریزم یا کلن هیچی نمیخواد ؟؟
تاکید میکنم کار یه زمین روستاییه.
اگه میشه یه مقدار در مورد این ریزه کاری ها توضیح بفرمایید .ممنون از همه ;)

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان.
دوستان من یک زمینی رو برداشت کردم و حالا دارم میرم واسه پیاده سازی نقاط برای تفکیک زمین به چند قطعه (زمین روستاییه)
من نحوه پیاده سازی با دوربین و کاملن بلدم فقط مشکلم یه سری ریزه کاری هاست
مثلن وقتی نقطه و رو زمین با منشور مشخص کردم(پیاده کردم) برای مشخص شدن اون نقطه برای کارفرما باید از چی استفاده کنم از پیکه چوبی، یه تیکه میلگرد، یا ...
از چه چیزی برای مشخص کردن نقاط برای کارفرما در کارها معمولن استفاده میشه ؟؟
ایا باید دور زمین تفکیک شده رو ریسمان ببندم یا گچ بریزم یا کلن هیچی نمیخواد ؟؟
تاکید میکنم کار یه زمین روستاییه.
اگه میشه یه مقدار در مورد این ریزه کاری ها توضیح بفرمایید .ممنون از همه ;)

با سلام .

روال کار معمولا اینکه که با میخ چوبی چهار گوشه زمین رو مشخص می کنیم ........... بعد با ریسمان کار و گچ کار رو ادامه میدیم .............و زمین تفکیکی رو رنگ ریزی شده تحویل کارفرما میشه ............ البته بستگی به نظر کارفرما هم داره بعضی وقتها فقط با میخ کوبی اطراف زمین کار تمام شده هستش ........

sshayan59

عضو جدید
سلام با استفاده از civil 3d هم میتونید کار تفکیک زمین رو انجام بدید که خیلی شبیه به land هست با 1 مقدار تغییرات

hunter.darm

عضو جدید
تقاضای راهنمایی برای پیدا کردن نقشه های ثبتی و یافتن حدود ملک

تقاضای راهنمایی برای پیدا کردن نقشه های ثبتی و یافتن حدود ملک

سلام دوستان خسته نباشید
من یه مشکلی داشتم و احساس کردم اگر اینجا مطرح کنم شاید به نتیجه برسم ممنون میشم هر کس اطلاعاتی داره در اختیارم بذاره
یک سری زمین به من منتقل شده که هنوز سند نداره و در پی گرفتن سند برای آنها هستم ولی شماره پلاک های فرعی و اصلی زمین را دارم
مشکل من این هست که نمیدونم این پلاک ها در چه مکانی قرار میگیره و فقط حدود منطقه آن را میشناسم نه موقعیت مکانی زمین را
برای تقاضای سند بازرس ثبت میگه باید زمین را به ما نشان بدهی و این مشکلی هست که من نمیدونم چه طور حل کنم؟!
در ضمن از چه سازمان و یا ارگانی میتونیم نقشه های پلاک ثبتی اصلی و فرعی یک شهر را پیدا کنیم ؟
ممنون میشم اگر هر کس اطلاعاتی داره در اختیارم بزاره

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشید من یه مشکلی داشتم و احساس کردم اگر اینجا مطرح کنم شاید به نتیجه برسم ممنون میشم هر کس اطلاعاتی داره در اختیارم بذاره یک سری زمین به من منتقل شده که هنوز سند نداره و در پی گرفتن سند برای آنها هستم ولی شماره پلاک های فرعی و اصلی زمین را دارم مشکل من این هست که نمیدونم این پلاک ها در چه مکانی قرار میگیره و فقط حدود منطقه آن را میشناسم نه موقعیت مکانی زمین را برای تقاضای سند بازرس ثبت میگه باید زمین را به ما نشان بدهی و این مشکلی هست که من نمیدونم چه طور حل کنم؟! در ضمن از چه سازمان و یا ارگانی میتونیم نقشه های پلاک ثبتی اصلی و فرعی یک شهر را پیدا کنیم ؟ ممنون میشم اگر هر کس اطلاعاتی داره در اختیارم بزاره
با سلام ...... به واحد املاک راه و شهرسازی منطقه مراجعه کن ............ شاید اونجا پرونده ای داشته باشید ................ بدرود.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشید
من یه مشکلی داشتم و احساس کردم اگر اینجا مطرح کنم شاید به نتیجه برسم ممنون میشم هر کس اطلاعاتی داره در اختیارم بذاره
یک سری زمین به من منتقل شده که هنوز سند نداره و در پی گرفتن سند برای آنها هستم ولی شماره پلاک های فرعی و اصلی زمین را دارم
مشکل من این هست که نمیدونم این پلاک ها در چه مکانی قرار میگیره و فقط حدود منطقه آن را میشناسم نه موقعیت مکانی زمین را
برای تقاضای سند بازرس ثبت میگه باید زمین را به ما نشان بدهی و این مشکلی هست که من نمیدونم چه طور حل کنم؟!
در ضمن از چه سازمان و یا ارگانی میتونیم نقشه های پلاک ثبتی اصلی و فرعی یک شهر را پیدا کنیم ؟
شماره قطعه زمین رو داشته باشی به بنگاه های اطراف و محدوده ی زمین بدی مشخص میکنن برات از روی تقشه

bahman4741

عضو جدید
واسه نقشه بردارا ماشین حساب کاسیو4500 میتونم برنامه هایی بریزم که باهاش براحتی کارای نقشه برداری ره انجام بدید

valentino

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید

با سلام
اگر زمین ها مربوط به شخص باشه و دولت هیچگونه دخل و تصرفی در آن زمین ها نداشته باشه مسکن اگر اطلاعاتی داشته باشه جواب نمی ده
اگر زمین دولتی بوده و به شخص واگذار شده بهت یه سری اطلاعات می دن
می تونی از املاک اون منطقه سوال کنی که اگر نتونستن اون موقع باید هزینه کنی
1- کم هزینه کردن: معمولا کارمندای مسکن و ثبت یه دیتا بیس کامل دارن و می تونی با پرداخت هزینه نقشه ها رو ازشون بگیری (حق هم دارن هزینه بگیرن چون برای هر نقشه ای که بدست آوردن وقت و انرژی گذاشتن) معمولا هر قطعه ای 200-400 تومن می گیرن
2- زیاد هزینه کنی: می تونی به یه کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مراجعه کنی و ازش بخوای که نقشه را برات جانمایی کنه و مهر بزنه بیشتر از 1 میلیون هزینه داره

valentino

عضو جدید
بله دوست من تو تمام استان ها همین هست و دوستانی که عنوان تکنولوژی تو مدرکشون باشه (که بیشتر مال علمی کاربردی هست) پروانه طراحی دریافت نمیکنن و نمیتونن دفتر تاسیس کنن یا عضو دفاتر بشن اما این کار مانع از تفکیک نیست و میتونن تفکیک انجام بدن و برای تفکیک آپارتمان نیازی نیست شما عضو دفتر باشی

منظورتون رو از این قسمت نفهمیدم " دفتر تفکیک آپارتمان ها"
این دیگه چجور جایی هست؟منظورتون دفتر نمایندگی نظام مهندسیه؟

سلام
یه قسمت هایی درست بود اما یه جاهایی ایراد داشت
مثلا مدرک تکنولوژی فقط برای علمی کاربردی نیست، دانشگاه های سراسری معتبر هم تکنولوژی می دن و تکنولوژی به علت ناپوسته بودن کارشناسی هستش
تا قبلش اینچنین بود که تکنولوژی طراحی نمی دادن
البته الان طراحی را برداشتن (کرج) و دلبخواه شده
اوایل سال این تبصره ای اومده برای کسایی که فوق دیپلم و لیسانسشون هر دوتاش نقشه برداریه این مشکل و ندارن

payman_shabestan

عضو جدید
سلام
یه قسمت هایی درست بود اما یه جاهایی ایراد داشت
مثلا مدرک تکنولوژی فقط برای علمی کاربردی نیست، دانشگاه های سراسری معتبر هم تکنولوژی می دن و تکنولوژی به علت ناپوسته بودن کارشناسی هستش
تا قبلش اینچنین بود که تکنولوژی طراحی نمی دادن
البته الان طراحی را برداشتن (کرج) و دلبخواه شده
اوایل سال این تبصره ای اومده برای کسایی که فوق دیپلم و لیسانسشون هر دوتاش نقشه برداریه این مشکل و ندارن

الان توی هیچ دانشگاه سراسری ای کاردانی نقشه برداری وجود نداره
بله الان مشکل حل شده و بهشون پروانه طراحی میدن
منظورتون رو از "طراحی را برداشتن (کرج) و دلبخواه شده" نفهمیدم

Topaya

عضو جدید
سلام
اگه کسی روش نصب نرم افزار BUILD روی ویندوز 7 64 بیتی رو داره لطفا بزاره منم استفاده کنم.
UPBUILD , UPPARCEL نصب میشن ولی BUILD نه.
ممنون.

Topaya

عضو جدید
دوستان کسی نمونه فایل عرصه اداره ثبت با فرمت UP0 نداره؟
برای تمرین می خوام.
لطفا.

payman_shabestan

عضو جدید
سلام
اگه کسی روش نصب نرم افزار BUILD روی ویندوز 7 64 بیتی رو داره لطفا بزاره منم استفاده کنم.
UPBUILD , UPPARCEL نصب میشن ولی BUILD نه.
ممنون.

روی 64 بیت به هیچ عنوان جواب نمیده چون پایه برنامه نویسی VBA اون روی 32 هست و توسعه دهنده هم زحمت آپدیت به 64 رو به خودش نمیده!

payman_shabestan

عضو جدید
دوستان کسی نمونه فایل عرصه اداره ثبت با فرمت UP0 نداره؟
برای تمرین می خوام.
لطفا.

مال شهرای دیگه رو بخوای وارد کنی دردسر داره برای کسی که ناشی هست بدتر گیجش میکنه چون باید بری چندجا تغییر کد اداره بدی سخته
سعی کن از شهرتون از نقشه بردارها بگیر تا کد برنامه رو هم همیشه روی شهر خودت تنظیم داشته باشی
به نظام مهندسی شهرتون سر بزن شماره نقشه بردارهای دارای صلاحیت واسط اونجا حتما هست

amir_srv

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
سوال در مورد تفکیک آپارتمان داشتم اگه کسی تجربه بالا داشته باشه
یه مشکل تفکیک آپارتمان اینه که خیلی سلیقه ای عمل میشه و یه قانون ثابت و مشخص نیست
یه سوالم در مورد بالکن و تراسه ، جاهایی که قسمتی از پیش آمدگی مسقف و قسمتی غیر مسقف باشه شما چیکار میکنید؟
در مورد بالکن روباز از برچسب بالکن استفاده میکنید یا تراس مسقف؟
چه موقعی برای تراس حقوق ارتفاقی تعریف میکنید و کی تعریف نمیکنید؟!

بالا