علت سایه افتادن محل تیر آهن روی گچ زیر سقف چیست؟

nurman

عضو جدید
سلام

مهندسین گل و گلاب از شما یک سوال در مورد موضوع زیر داشتم . لطفا منو از نظرات ارزشمندتون بهره مند کنین .
کوچیک برو بچ عمران
در ساختمان هایی که در آن ها از تیر آهن های فلزی جهت ساختن سقف استفاده شده است چرا پس از گذشت چند سال سایه آن بر روی سقف مشخص میشود .؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم چون فولادش هادی حرارت باشه و ضریب عبورشم از بقیه مواد اطرافش بیشتره این اتفا میافته:D

ایلدریم

عضو جدید
سلام
می تونه دلایل مختلفی داشته باشه مثلا به دلیل خوردگی فلز بوسیله گچ یا به علت لنگری که در تیرآهن به مرور ایجاد می شه

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
:warn:دوست من علتش همون انتقال حرارت به گچ هست ضریب انتقال حرارت آهن بیشتر از گچ هست:smile:

اگه موقع ضد زنگ زدن هنگامی که ضد زنگ هنوز حالت چسبناک داره ماسه بادی روی آهن ضد زنگ خورده بپاشی این مشکل حل می شه ( انتقال حرارت مستقیم از آهن به گچ به واسطه ماسه کمتر میشه):warn:

tandis619

عضو جدید
1در مورد طاق ضربي راهي نيست واقعا چون به دليل هواي گرم اين خطها به وجود ميان .ذرات معلق توي سقف نفوذ ميكنن ولي جاي كه تيرآهن هست عبور نميكنن و بعد از مدتي تيره ميشه.2در مورد اتصال ستون و يوار ميشه در سه ارتفاع ستون ميله هاي عمودي به طول يك متر گذاشت براي اتصال ديوار و ستون

yonos

عضو جدید
سلام دوستان
یکی از دلایل این موضوع این است که گچ زیر تیر آهن گرمتر است (در زمستان حرارت داخل ساختمان و در تابستان حرارت آفتاب) و ذرات معلق در هوا وقتی به گچ روی تیر آهن میرسن میسوزن و لکه سیاهی از خود بجا می گذارن.

aziz afshar

عضو جدید
دوست عزیز چون تیر آهن حالت کشش وخمش دارد ود ر اکثر ساختمانها آن فاصله و نمره تیر آهن مورد نیاز استفاده نمی شود وبر اثر لرزش بار های زنده وارد بر ساختمان این اتفاق به مرور دیده می شود وچون چسبنگی گج به آهن نسبت به آجر کم است و حتی ترکهای نیز در روی آهن اتفاق می افتد .

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
:warn:دوست من علتش همون انتقال حرارت به گچ هست ضریب انتقال حرارت آهن بیشتر از گچ هست:smile:

اگه موقع ضد زنگ زدن هنگامی که ضد زنگ هنوز حالت چسبناک داره ماسه بادی روی آهن ضد زنگ خورده بپاشی این مشکل حل می شه ( انتقال حرارت مستقیم از آهن به گچ به واسطه ماسه کمتر میشه):warn:
چ جالب

بالا