زبان مادی

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
قدیم ترین یادگاری که از زندگی نیاکان باستانی ما باقی است «نُسک های اَوسْتا» است که شامل سروده های دینی ، احکام مذهبی و محتوی تواریخی است که شاهنامه ی فردوسی نمودار آن است و مطالب تاریخی آن کتاب از «کیومرث» تا زمان «گشتاسب شاه» می پیوندد، و پادشاهی اَپَرداتَه (پیشدادیان)،کَویان (کیان) و زمانه ی هفت خدایی را با هجوم بیگانگان، مانند: اژیدهاک (ضحاک) و فراسیاک تور (افراسیاب) ترک تا پیدا آمدن زردتشت سپیتمان شرح می دهد.
در این روایات همه جا می رساند که رشته ی ارتباط سیاسی، اجتماعی و ادبی ایران هیچ وقت نگسسته و زبان این کشور نیز به قدیم ترین زبان های تاریخی یا قبل از تاریخ می پیوندد و «گاثه ی زردشت» نمونه ی کهن ترین آن زبان هاست.
اما آنچه از تواریخ ایران، روم، نوشته های سمگ و تواریخ دیگر مردم همسایه بر می آید، دوران تاریخی ایران از مردم «ماد» که یونانیان آن را مدی و به زبان دری «مای» و «ماه» گویند برنمی‌گذرد، و پیداست که زبان مردم ماد یا ماه زبانی بوده است که با زبان دوره ی بعد از خود که زبان پادشاهان هخامنشی باشد تفاوتی نداشته، زیرا هرگاه زبان مردم ماد که بخش بزرگ ایرانیان و مهم ترین شهرنشینان آریایی آن زمان بوده اند با زبان فارسی هخامنشی تفاوتی می‌داشت. هر آینه «کورش»، «داریوش» و غیره در کتیبه های خود که به سه زبان فارسی، آشوری و ایلامی است، زبان مادی را هم می افزودند تا بخشی بزرگ از مردم کشور خود را از فهم آن نبشته ها ناکام نگذارند، از این رو مسلم است که زبان مادی خود، زبان فارسی باستانی یا نزدیک بدان و لهجه ای از آن زبان بوده است و از نام پادشاهان ماد مانند «فراَ اوَرْت»، «خشِثَرْیت»، «فْروَرَتْیش»، «هُووَخشَثْرَهْ»، «آستیاک – اژی دهاک»، «اَرتی سس- اَرته یس- اَرته کاس آ» به لفظ «اَرْتَ» آغاز می شود و «اِسْپادا» که سپاد و سپاه باشد نیز یکی این دو زبان معلوم می گردد.
«هرودوت» در جایی که از دایه ی کورش اول یاد می کند می گوید، نام وی «سْپاکُو» بوده، سپس آورده است که «سپاکو» به زبان مادی، سگ ماده را گویند و معلوم است که نام سگ «سپاک» بوده است و (واو) آخر این کلمه حرف تأنیث است که هنوز هم این حرف در واژه ی بانو و در پسرو، دادو، دخترو و کاکو به عنوان تصغیر یا از روی عطوفت و رأفت باقی است، یکی از رجال آن زمان نیز (سپاکا) نام داشته است که واژه ی نرینه ی سپاکو باشد.

بعضی از دانشمندان را عقیده چنان است که گاثه ی زردشت به زبان مادی است و نیز برخی برآنند که زبان کردی که یکی از شاخه های زبان ایرانی است از باقیمانده های زبان ماد است بالجمله چون تا امروز هنوز کتیبه ی سنگی یا سفالی از مردم ماد به دست نیامده است نمی توان زیاده بر این درباره ی آن زبان چیزی گفت مگر از این پس چیزی کشف گردد و آگاهی بیشتری از این زبان بر معلومات بشر چهره گشاید.

Sarp

مدیر بازنشسته

عجب استدلال و نتیجه گیریهایی

خدا ریشه این حزب پان ایرانیست رو از رو زمین محو کنه !!

Sarp

مدیر بازنشسته
«هرودوت» در جایی که از دایه ی کورش اول یاد می کند می گوید، نام وی «سْپاکُو» بوده، سپس آورده است که «سپاکو» به زبان مادی، سگ ماده را گویند و معلوم است که نام سگ «سپاک» بوده است و (واو) آخر این کلمه حرف تأنیث است که هنوز هم این حرف در واژه ی بانو و در پسرو، دادو، دخترو و کاکو به عنوان تصغیر یا از روی عطوفت و رأفت باقی است،
اولا در مورد ماد ها و اینکه زبان فلان قدیمی تره،بر اساس منابع خود فارسها 2500 ساله که این نسل اینجا اومده،همان تاریخ شاهنشاهی

در حالی که کاس ها و خزر ها و آس ها حداقل 7000 سال پیش اینجا اومدن و البته سومرها حداقل 13000 سال پیش،اما سومر چه ربطی به ترک داره،سومر خودش زبونش ترکی بوده(منبع تا اینجا کتاب تاریخ دیرین ترکان ایران و نگاهی نوین به تاریخ دیرین ترکان ایران )

اما در مورد "و"،در هیچ کتاب دستور زبان عربی و فارسی واو علامت تأنیث نیست!،

اون وقت باید بگن آهای دخترو
آها زنو

که اگر هم بگن لهجه هست نه دستور زبان و قانونش،مثلا تو ترکی که سابقه ش بالای 5 برابر فارسی هست دیگه باستان ماستان نداریم کلمه ی 7000 سال پیشم با لر و لار چمع بسته شده کلمه ی امروزی هم با همونا جمع بسته میشه،مگر اینکه لهجه در تلفظ اسامی باعت تفاوت بشه،این دیگه از اون حرفا بود...

و و و و و و. . . . . . . !

لطفا با این متون دروغ کپی پیست تاریختون رو مسخره نکنید !

تاریخ حقیقتش لذت بخشتر از جعلیشه !

ممنون

nyaz89

عضو جدید

با این که خیلی تمایل به نظر دادن در بخشهای مربوط به ایران باستان تو این تالار نیستم و خیلی هم از روند به قول شما "پان ایرانیست" شدن این تاپیکها خوشم نمیاد (در این مورد تا اندازه ای موافقم و حالا دلایلش به کنار). ولی باز نتونستم جواب ندم بر خلاف متنی که به عنوان امضا انتخاب کردین لحن جواب دادنتون اصلا جالب نبود. نمیدونم تا کی با صحبت کردنمون باید از تحقیر و تعصب به جای انصاف و منطق استفاده کنیم.

اول نمیدونم توی این نوشته چه جفایی به شما یا به زبان ترکی شده بود که اینقدر شما عصبانی شدین دوم چرا از پیش قضاوت میکنین شاید منبعی که این خانوم متن رو از اون انتخاب کرده از کتابی که شما خوندین به حقیقت نزدیکتر باشه. درضمن، شروع حکومت هخامنشی از حدود 2500 سال پیشه نه زبان فارسی. ورود آریایی ها به فلات ایران به بیش از 3000 سال قبل برمیگرده البته من خودم بهش افتخاری نمیکنم حتی اگه مربوط به 100 هزار سال قبلم بود چون وقتی میبینم الان کشورم حرفی برای گفتن نداره به گذشته بی نتیجهش نمیتونم احساسی داشته باشم. در مورد بقیه چیزها هم من چون اطلاعی ندارم اظهار نظر نمیکنم بهتره بقیه قضاوت کنن

Sarp

مدیر بازنشسته

با این که خیلی تمایل به نظر دادن در بخشهای مربوط به ایران باستان تو این تالار نیستم و خیلی هم از روند به قول شما "پان ایرانیست" شدن این تاپیکها خوشم نمیاد (در این مورد تا اندازه ای موافقم و حالا دلایلش به کنار). ولی باز نتونستم جواب ندم بر خلاف متنی که به عنوان امضا انتخاب کردین لحن جواب دادنتون اصلا جالب نبود. نمیدونم تا کی با صحبت کردنمون باید از تحقیر و تعصب به جای انصاف و منطق استفاده کنیم.

اول نمیدونم توی این نوشته چه جفایی به شما یا به زبان ترکی شده بود که اینقدر شما عصبانی شدین دوم چرا از پیش قضاوت میکنین شاید منبعی که این خانوم متن رو از اون انتخاب کرده از کتابی که شما خوندین به حقیقت نزدیکتر باشه. درضمن، شروع حکومت هخامنشی از حدود 2500 سال پیشه نه زبان فارسی. ورود آریایی ها به فلات ایران به بیش از 3000 سال قبل برمیگرده البته من خودم بهش افتخاری نمیکنم حتی اگه مربوط به 100 هزار سال قبلم بود چون وقتی میبینم الان کشورم حرفی برای گفتن نداره به گذشته بی نتیجهش نمیتونم احساسی داشته باشم. در مورد بقیه چیزها هم من چون اطلاعی ندارم اظهار نظر نمیکنم بهتره بقیه قضاوت کنن

این پست من جوابیه ای واسه امثال شما دوستان (مخالف پان ایرانیست ) نبود !

کاملا معلومه که منبع این پست کجاست !

اگه سری به سایتهای این احراب (پان ایرانیست و سومکا و . . ) بزنید از این دست مطالب زیاد میبینید !
مثل "بابک فارس بوده " و "زبان آذربایجان فارسی آذری هست" و . . . !

احتمالا شما برداشتتون تحقیر بوده باشه ، ولی پست من جهت تحقیر نبود !
اگر هم بوده باشه ، برای احزاب و افراد مذکور بوده !

آريائي

عضو جدید

ممنون
بابك عزيز درود.:gol:
اين نقل قول كه از نوشته هاي شما گرفتم عالي ....و جاي هيچ حرفي رو باقي نميزاره...
من خودم هم نظرم همينه كه نبايد برا بزرگ كردن يه رويداد غلو صورت بگيره....چون تاريخ رو بايد به ديده تاريخ نگاه كني و هر چه نقل قول از تاريخ به واقعيت نزديكتر باشه بهتر...چون هدف بررسي يا نقل واقعي رويدادهاست نه مطالب غير واقعي....
اما...يه خواهش يبار ديگه نوشته خودتون رو بخونين فكر مي كنم مي شد بهتر بنويسين...
و اين حق هم برا استارتر محترم هم باقيست كه از نوشته خودشون دفاع كنند و اينكه... يه لحظه تصور كنين شايد به قول دوستمون نوشته ايشان به واقعيت نزديكتر باشه...
....................................
بعد برخلاف شما من به ساكنان اين سرزمين با محدوده جغرافيائي كه داشته و دارد عشق مي ورزم.... فارغ از هر گونه زبان و....
متاسفانه هم كم ميام باشگاه هم تا الان افتخار نداشتم باهاتون هم كلام بشم و گرنه حتما به اين اعتقادم پي مي بردين

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
بابك عزيز درود.:gol:
اين نقل قول كه از نوشته هاي شما گرفتم عالي ....و جاي هيچ حرفي رو باقي نميزاره...
من خودم هم نظرم همينه كه نبايد برا بزرگ كردن يه رويداد غلو صورت بگيره....چون تاريخ رو بايد به ديده تاريخ نگاه كني و هر چه نقل قول از تاريخ به واقعيت نزديكتر باشه بهتر...چون هدف بررسي يا نقل واقعي رويدادهاست نه مطالب غير واقعي....
اما...يه خواهش يبار ديگه نوشته خودتون رو بخونين فكر مي كنم مي شد بهتر بنويسين...
و اين حق هم برا استارتر محترم هم باقيست كه از نوشته خودشون دفاع كنند و اينكه...شايد به قول دوستمون نوشته ايشان به واقعيت نزديكتر باشه...
خدا رو شکر که یکی پیدا شد همچین زیبا صحبت کنه ;):gol:

والا به پیر به پیغمبر من بدون هیچ غرضی اون پست رو نوشتم !
ولی چون بیش از یه نفر میگه ، پس قبول دارم که مغرضانه به نظر میرسه حرفام !
ولی اینطور نیست ! :gol:

میدونی چیه دوست من ؟
تو ایران تاریخ شده دلیل برتری یکی به بقیه !
هر کسی میره دنبال تاریخ که یه سندی پیدا کنه تا بکوبه تو کله اون یکی :surprised:
من به این افکار میگم نژادپرستی !

کمی بدون طرفداری فکر کن و متصور شو :

یکی بیاد کوروش رو بزرگ کنه
واسه کی؟
واسه کسی که خودش رو مثلا لر میدونه !
هی بیاد کوروش رو بکوبه تو سر این لر !
به نظرت عکس العمل لر چی میتونه باشه ؟
مسلما چون اطلاعی از تاریخ خودش نداره و خودش هم به قوم و نژادش تعصب داره ، از کوروش بدش میاد !
سعی میکنه یه جوری از زیر این توسری خوردنها فرار کنه
به نظرش میاد که اگه از این مملکت جدا شه دیگه توسری نمیخوره !!

خوب !
من میگم اینجوری نباشه !

چرا باید فکر کنیم آتیلا یا کوروش یا صلاح الدین یا تومروس یا محمد یا عمر یا . . .از بقیه برتره ؟

این برتری جوئیها و جعل تاریخ برای بدسست آوردن برتری کار یه عده نژادپرست هست !
کسانی که اسمشون رو گذاشتند حزب پان ایرانیست !
خودشون هم به «زادپرست بودن خودشون اعتراف میکنند !!

اگه توجه کنید این افکار برتری جوئی هم چندین سال هست که بین جوونا مد شده !
در حالی که اگه یکی ، همین جوانان رو از افکار همین حزبها آگاه کنه حتی از ایرانی نامیدن خود هم شرمنده میشن ؟
چرا ؟
چون احزابی مثل سومکا و پان ایرانیست خودشون رو ایرانی میدونن و پشت سپر کوروش و هخامنش هر غلطی دلشون میخواد میکنند !

مثل همین اسلامی که آقایون هرنوع استفاده ازش کردند و جوونا رو از اسلام دور کردند !!!

آريائي

عضو جدید
خدا رو شکر که یکی پیدا شد همچین زیبا صحبت کنه ;):gol:

والا به پیر به پیغمبر من بدون هیچ غرضی اون پست رو نوشتم !
ولی چون بیش از یه نفر میگه ، پس قبول دارم که مغرضانه به نظر میرسه حرفام !
ولی اینطور نیست ! :gol:

میدونی چیه دوست من ؟
تو ایران تاریخ شده دلیل برتری یکی به بقیه !
هر کسی میره دنبال تاریخ که یه سندی پیدا کنه تا بکوبه تو کله اون یکی :surprised:
من به این افکار میگم نژادپرستی !

کمی بدون طرفداری فکر کن و متصور شو :

یکی بیاد کوروش رو بزرگ کنه
واسه کی؟
واسه کسی که خودش رو مثلا لر میدونه !
هی بیاد کوروش رو بکوبه تو سر این لر !
به نظرت عکس العمل لر چی میتونه باشه ؟
مسلما چون اطلاعی از تاریخ خودش نداره و خودش هم به قوم و نژادش تعصب داره ، از کوروش بدش میاد !
سعی میکنه یه جوری از زیر این توسری خوردنها فرار کنه
به نظرش میاد که اگه از این مملکت جدا شه دیگه توسری نمیخوره !!

خوب !
من میگم اینجوری نباشه !

چرا باید فکر کنیم آتیلا یا کوروش یا صلاح الدین یا تومروس یا محمد یا عمر یا . . .از بقیه برتره ؟

این برتری جوئیها و جعل تاریخ برای بدسست آوردن برتری کار یه عده نژادپرست هست !
کسانی که اسمشون رو گذاشتند حزب پان ایرانیست !
خودشون هم به «زادپرست بودن خودشون اعتراف میکنند !!

اگه توجه کنید این افکار برتری جوئی هم چندین سال هست که بین جوونا مد شده !
در حالی که اگه یکی ، همین جوانان رو از افکار همین حزبها آگاه کنه حتی از ایرانی نامیدن خود هم شرمنده میشن ؟
چرا ؟
چون احزابی مثل سومکا و پان ایرانیست خودشون رو ایرانی میدونن و پشت سپر کوروش و هخامنش هر غلطی دلشون میخواد میکنند !

مثل همین اسلامی که آقایون هرنوع استفاده ازش کردند و جوونا رو از اسلام دور کردند !!!
خواهش مي كنم شما لطف دارين....:gol::gol:
نژاد پرستي تحت هر شرايطي مذمومه....
بعد متاسفانه تو نقل قولتون ويرايش پست قبلي من گرفته نشدبدليل اينكه زماني شما نقل قول گرفتين كه...من در حال ويرايش بودم:
بعد برخلاف شما من به ساكنان اين سرزمين با محدوده جغرافيائي كه داشته و دارد عشق مي ورزم.... فارغ از هر گونه زبان و....
متاسفانه هم كم ميام باشگاه هم تا الان افتخار نداشتم باهاتون هم كلام بشم و گرنه حتما به اين اعتقادم پي مي بردين
من فقط مي تونم در مورد خودم عرض كنم...به تمام قوميت ها لهجه ها و گويش هاي سرزمينم افتخار ميكنم....به تمام شخصيت ها ي تاريخي و تاريخ ساز.... باز هم از هو قومي...."معذرت كه از لفظ قوم استفاده مي كنم" منظورم جاي جاي ايران عزيز از گذشته تا حال..... درود مي فرستم...
بعد نوشتين كوروش را بزرگ مي كنه مي كوبه تو سر مثال يه لر...
هر كسي اين كار رو كرده خيلي بي جا كرده...هيچ انساني بر هيچ انسان ديگري برتري ندارد جز بر اساس رفتارو مسلك و خب اين هم طبيعي هست...اگه از كوروش يا داريوش يا صلاح الدين يا حضرت رسول ....ياد مي شود...بايد كاملا در بيان خصوصيت ها و نكات مثبت ياد شود...يا احيانا ذكر نكات قابل تامل يا منفي...
تو يه فروم ديگه اي بيشتر از اينجا فعاليت مي كنم يادمه دوستي يه سئوال در خصوص كوروش پرسيد...خيلي ها جبهه گرفتند من خدمتش عرض كردم شما به من آدرس كتاب بده... مطمئن باش حتما كل اون مطالب رو خواهم نوشت در صورت نياز صفحه مربوطه رو كه نوشته شده اسكن مي كنم و قرار خواهم داد....كه متاسفانه كتاب رو يادش نميومد...
اينو خدمتتون عرض كردم كه بگم هدف من از نقل تاريخ، اين نيست كه در خدمت بزرگ كردن عده اي يا كوچك كردن عذه ديگري باشم هدف درج واقعي رويدادهاي تاريخي " البته نه از يك منبع-حتي الامكان از چند منبع كه اگر معتبرتر باشد بهتر"
اگه خصوصيات انساني به عنوان مثال كوروش رو ذكر مي كنيم.... مي خواهيم بگوئيم در 2500 سال پيش انسان هائي بوده اند كه با اين ديد حركت مي كرده اند برا درس گرفتن حاكمان....يا ساير موارد مشابه... " البته اين حق برا شما محفوظ و قابل احترامه كه اين قضيه رو هم وارد ندونين"
به نظر شما اين بد و مذموم هست..اصلا تاريخ يعني همين...يعني عبرت گرفتن....اما متاسفانه...
.......................
بعد در مورد برخورد نادرست هم كاملا باهاتون موافقم...كاملا نتيجه عكس ميده و حتي منجر به جبهه گيري ميشه مي دونين كه معمولا بزرگترين ضربه به هر نظر مسلك و... رو طرفداران نا آگاه اون مي زنند...
من كه خودم اصلا به اين حرف ها و نظرياتي كه در آخر فرمايشاتتون ذكر كردين در خصوص حزب و....اعتقادي ندارم.....:gol:

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن اینکه تشکر میکنم از بحثتون :gol::gol:
من هم با نژادپرستی و تعصب بی مورد و پان (همۀ پانها) و حزب و اینا مخالفم؛ با بزرگ کردنها و به عرش رسوندنها و از اون طرف به فرش کوبیدنها هم مخالفم و چیزی رو که بارها گفتم -دیگه روم نمیشه بگم- به رسمها توجه کنیم؛ بجای اسمها

نمیخوام بحثو خیلی باز کنم ولی
- منبع پست اول، سبک شناسی محمد تقی بهار هستش
- حداقل 13000 سال رو اغراق نمیکنید؟!! واقعاً آقای زهتابی (اشتباه که نمیکنم؟) اینو نوشتن؟! قدیمی ترین تمدنها فکر نمیکنم بیشتر از 7000 یا 8000 سال قدمت داشته باشن
اینم اینجا بگم بابت اینکه تاریخ با ماد و پارس شروع میشه و جایی برای ایلام و سومر و... قائل نشدن، فکر میکنم یه تجدید نظری لازمه
+
سومری‌ها قومی بودند که خود شاخه‌ای جدا از نظر نژادی و زبانی تشکیل می‌دادند و با هیچ‌یک از اقوام امروزی خویشاوندی ندارند. زبان آن‌ها نیز تک‌خانواده است.[۱][۲][۳][۴][۵]
زبانشناسان زبان سومری را جزء زبان‌های تک خانواده (منفرد) یعنی بدون خویشاوندی در میان زبان‌های امروزی دسته بندی کرده‌اند.[۶]
از ویکیپدیا
2500 سال هم مربوط به هخامنشی هست، مادها میره هزارۀ دوم قبل میلاد و شاید قبلترش
-در مورد واو علامت تأنیث هم مثلاً بانو در لغتنامۀ دهخدا رو ببینید:
بانو. (اِ) ۞ رئیسه . و گمان میکنم از بان بمعنی حارس و حافظ و دارنده و امثال آن است و «واو» علامت شفقت یا تأنیث یا تصغیر است
http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-508092c5e3e143c58c5e00efd38e35b7-fa.html
-در مورد بابک؛ ایرانی یا به قول امضای شما یکی از ستونهای ایران هست! غیر از اینه؟! من تا حالا به این فکر نکرده بودم که بابک ترک بوده یا فارس!! :surprised:
روح بابک در تو
در من هست
سرخ تر از بابک باش
شهر باید یکسر
بابکستان گردد
تا که دشمن در خون غرق شود
وین خراب آباد
از جغد شود پاک و
گلستان گردد
:gol:
لطفا با این متون دروغ کپی پیست تاریختون رو مسخره نکنید !
تاریخمون :redface::gol:
فارس نزاد پرست نیست (مگه کوروش نزاد پرست بود؟) رشتی بی غیرت نیست(مگر میرزا کوچک خان بی غیرت بود؟) مازندرانی کله ماهی خور نیست(مگر نیما کله ماهی خور بود؟) لر هالو نیست(مگه لطف علی خان هالو بود؟) ترک زبان عر عر نمی کنه(مگه شهریار عر عر می کرد؟) قزوینی همجنس باز نیست(مگر علامه دهخدا همجنس باز بود؟) خراسانی بادیه نشین و بدوی نیست(مگر دکترشریعتی بادیه نشین بود؟)
بلکه اینان ستونهای ایرانند‎. وقتی داریم از داخل ستونها رو خراب میکنیم دیگه نیازی به دشمن خارجی نیست
از امضاتونم همیشه لذت میبرم و بارها خوندمش :gol::heart:

آريائي

عضو جدید
ضمن اینکه تشکر میکنم از بحثتون :gol::gol:
من هم با نژادپرستی و تعصب بی مورد و پان (همۀ پانها) و حزب و اینا مخالفم؛ با بزرگ کردنها و به عرش رسوندنها و از اون طرف به فرش کوبیدنها هم مخالفم و چیزی رو که بارها گفتم -دیگه روم نمیشه بگم- به رسمها توجه کنیم؛ بجای اسمها

نمیخوام بحثو خیلی باز کنم ولی
- منبع پست اول، سبک شناسی محمد تقی بهار هستش
- حداقل 13000 سال رو اغراق نمیکنید؟!! واقعاً آقای زهتابی (اشتباه که نمیکنم؟) اینو نوشتن؟! قدیمی ترین تمدنها فکر نمیکنم بیشتر از 7000 یا 8000 سال قدمت داشته باشن
اینم اینجا بگم بابت اینکه تاریخ با ماد و پارس شروع میشه و جایی برای ایلام و سومر و... قائل نشدن، فکر میکنم یه تجدید نظری لازمه
+
سومری‌ها قومی بودند که خود شاخه‌ای جدا از نظر نژادی و زبانی تشکیل می‌دادند و با هیچ‌یک از اقوام امروزی خویشاوندی ندارند. زبان آن‌ها نیز تک‌خانواده است.[۱][۲][۳][۴][۵]
زبانشناسان زبان سومری را جزء زبان‌های تک خانواده (منفرد) یعنی بدون خویشاوندی در میان زبان‌های امروزی دسته بندی کرده‌اند.[۶]
از ویکیپدیا
2500 سال هم مربوط به هخامنشی هست، مادها میره هزارۀ دوم قبل میلاد و شاید قبلترش
-در مورد واو علامت تأنیث هم مثلاً بانو در لغتنامۀ دهخدا رو ببینید:
بانو. (اِ) ۞ رئیسه . و گمان میکنم از بان بمعنی حارس و حافظ و دارنده و امثال آن است و «واو» علامت شفقت یا تأنیث یا تصغیر است
http://www.loghatnaameh.com/dehkhodaworddetail-508092c5e3e143c58c5e00efd38e35b7-fa.html
-در مورد بابک؛ ایرانی یا به قول امضای شما یکی از ستونهای ایران هست! غیر از اینه؟! من تا حالا به این فکر نکرده بودم که بابک ترک بوده یا فارس!! :surprised:
روح بابک در تو
در من هست
سرخ تر از بابک باش
شهر باید یکسر
بابکستان گردد
تا که دشمن در خون غرق شود
وین خراب آباد
از جغد شود پاک و
گلستان گردد
:gol:
تاریخمون :redface::gol:
از امضاتونم همیشه لذت میبرم و بارها خوندمش :gol::heart:

درود بر شما دوست عزيز
كاملا متين فرمودين
حقيقتش من هم تا الان به اين فكر نكردم بابك متعلق به كجاي ايران مي باشد....
از شعر زيباون هم سپاسگزار:gol:
.............................
دوست عزيزم بابك جان
مثل خانم نوش آفرين امضاي شما رو تحسين مي كنم....:gol:

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
هدف من هرگز حمایت از یک حزب و گروه خاص نبوده و نخواهد بود...نمیدونم چرا دوستان ترک فکر میکنن هر مطلبی در مورد تاریخ ایران برضد اونهاست..مگه ایران جدا جدا شده که تاریخش برا یه سریا باشه و بقیه جاها تاریخ جداگانه داشته باشن...نمیدونم مگه تو پست من چیزی در مورد مناطق مختلف ایران زده شده که شما اینجور موضع گرفتین...واقعا متاسفم..
از شما آقای بابک گرامی با این امضاتون تعجب میکنم که چنین حرفی رو تو پست اولتون زدین ...
منبع من سایت tarikhema.ir بوده...