بحث تکامل درزیست شناسی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
سلام وخوش امدگویی عرض میکنم خدمت دوستان شرکت کننده تواین بحث.
مطالبی روکه تواین تاپیک قرارمیدم ازکتاب بیولوژی کمبپل میذارم.دوستان دیگه ایی هم که مطالبی میذارن لطف کنن منبع روذکرکنن.
ابتدایه مختصری درزمینه ی زمین وتحولاتش میگیم وبعددرزمینه ی تکامل حیات میکروبی-تکامل گیاهان وجانوران ودرنهایت تکامل انسان میگیم.
درپایان هم خواهشمندم به نظرات همدیگه احترام بزاریم.

آخرین ویرایش:

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
تاریخچه ی زمین وتحولات بزرگ تکامل

تاریخچه ی زمین وتحولات بزرگ تکامل

فسیل های ثبت شده درزنجیره ی فسیلی موجوددرلایه های سنگی دفترچه ی راهنمای تاریخچه ی تکامل می باشند.بامطالعه ی فسیل های درون لایه های زمین یک ناحیه می توانیم تغییرات تکاملی منطقه رابطور اجمالی بدست اوریم.مطالعه ی ترتیب فسیل های درون لایه ها ازمناطق مختلف ماراقادرمی سازد تا تحولات عظیم اتفاق افتاده درتاریخچه ی تکامل زمین رادریک مقیاس وسیع ترسیم سازیم.

یک دیرینه شناس تصویرکلی انواع موجودات زنده ای که درزمان تشکیل یک لایه زندگی می کرده اند رابوسیله ی گرداوری یک لیست ازموجوداتی که درلایه ی خاصی ازیک منطقه ی وسیع یافت شده به دست می اورد.اطلاعات بیشترازبررسی فسیل های موجود درلایه های رسوبی دیگرکه درهمان زمان بوجودامده اند به دست می اید.

دیرینه شناسان بااستفاده ازترتیب فسیل های موجود درمکان های متفاوت وقایع مهم درتاریخ راتشریح می کنند.

سنگ های دوران پرکامبرین درطول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده اندوبیشتر فسیل های درون انها قابل مشاهده نمی باشند.بااین وجوددیرینه شناسان لایه های پرکامبرین غنی ازفسیل رایافته اندواکثراتفاقات قدیمی که درتاریخچه ی حیات رخ داده است رابه یکدیگر ارتباط داده اند.قدیمی ترین فسیل های یافت شده مربوط به 3.5میلیاردسال قبل است که تنها شامل جانداران میکروسکوپی می باشند.بهرحال لایه های اوخرپرکامبرین فسیل های بسیارمتنوعی رادربردارند:مانندعروس دریایی .مرجان هاوکرم هایی که به بعضی ازگونه های جدیدشباهت دارندوهمچنین فسیل جانوران دیگری که به گونه هایی که امروزه درقیدحیات هستند کمی شباهت دارندویااصلاشباهتی ندارند.سنگ های دوران پالئوزوئیک ازحدود570میلیون سال قبل شاملفسیل اجداد موجودات امروزی وهمچنین فسیل اجدادموجوداتی که منقرض شده اندمی باشد.درابتدای پالئوزوئیک عملاتمامی حیات درون اب بودولی ازحدود400میلیون سال قبل گیاهان وجانوران زندگی برروی خشکی رااغازکردند.

بعدازدوران پالئوزوئیک دوران مزوزوئیک است که به عصرخزندگان مشهورمی باشد.بهتراست این دوران رادوران دایناسورهاوگیاهان مخروطی (بازدانگان)بنامیم.زیرا درمحدوده ی مزوزوئیک این دوگروه ازجانداران گسترش زیادی داشته اند.همچنین دوران مزوزوئیکمنشاپیدایش پستانداران.پرندگان وگیاهان گلدارمی باشد.تاپایان مزوزوئیک تمامی اجداددایناسورهابه غیرازیکی ازانهاکه ظاهرا به پرندگان تبدیل شدمنقرض شدندوتکامل پستانداران.پرندگان وگیاهان گلدارشروع شد.

دوران سنوزوئیک ازحدود65میلیون سال قبل شروع شده وتابه امروزادامه دارد.گونه ی ماانسان بخرد حدود100تا200هزارسال قبل درطی دورپلئیستوسن (عصریخبندان)ظاهرشدند.

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
جابجایی قاره هانقش عمده ای درتحولات بزرگ تکامل داشته اند

جابجایی قاره هانقش عمده ای درتحولات بزرگ تکامل داشته اند

[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]الفردوگنرهواشناس المانی درسال 1912فرضیه ی جابجایی قاره هاراارائه داد.وگنرمعتقدبوددرابتداتمامی خشکی های زمین به شکل یک توده ی بزرگ بوده سپس تقسیم شده وتبدیل به قاره هایی شده اندکه مانندالوارهای شناور دراب جابجاوبه موقعیت امروزی خودرسیده اند.[/FONT]​
[FONT=&quot]دردهه های اخیرزیست شناسان ودیرینه شناسان ازفرضیه جابجایی قاره ها بطورجدی حمایت نمودند.حالامامی دانیم که قاره هاوکف دریاها لایه ی خارجی نازکی ازکره ی زمین رابه نام پوسته تشکیل می دهندودرزیر پوسته توده ای ازموادداغ به نام جبه وجوددارد.درضمن پوسته به صفحاتی بزرگ وباشکل های نامنظم تقسیم شده است.به دلیل حرکت دورانی وپیوسته ی جبه صفحات پوسته بطوراهسته امادایمی درحال حرکت هستند.انهابه معنای واقعی برروی جبه شناورند.[/FONT]​
[FONT=&quot]درنتیجه ی حرکت صفحات دائماجغرافیای جهان درحال تغییراست وموقعیت نسبی مکان مانیزتغییرمیکند.مگراین که سرزمین وسیعی برروی یک صفحه باشد(مانندچین وژاپن)که دراین صورت موقعیت انهانسبت به هم بدون تغییرمی ماند.[/FONT]​
[FONT=&quot]درطی حادثه ی جابجایی قاره ها بنظرمی ایددودوره ی تاثیرگذاربرحیات وجودداشته است.اولین دوره حدود250میلیون سال قبل دراواخردوران پالئوزوئیک رخ داده است وقتی که حرکت صفحه ها تمام خشکی ها رابه کناریکدیگر اورده وبصورت یک ابرقاره تبدیل نمودبه ان صورتی که وگنرپیشنهادکرده بود.این قاره ی بزرگ به نام پانگه اوبه معنی تمام خشکی نامیده شد.تاثیرات بهم پیوستن قاره ها رابرحیات موجودات تصورکنید.گونه هایی که به ارامی وبصورت مجزادرحال تکامل بودنددرکناریکدیگر قرارگرفتندومجبوربه رقابت شدند.بهم پیوستن خشکی های زمین باعث شدمناطق ساحلی وکم عمق کاهش یابد.اغلب گونه های دریایی که مانند انواع امروزی شان دراب های کم عمق ساکن بودندباتوجه به کاهش یافتن محل زندگی شان منقرض شدند.باشکل گیری پانگه امحیط زیست درخشکی هاهم تغییرات زیادی می کنندزیراجریانات اقیانوسی که اب وهوای خشکی راتحت تاثیرخودقرارمی دهندتغییرات چشمگیری می کنند.علاوه براین باکاهش خط ساحلی درپانگه ا تعدیل اب وهوابوسیله ی جریانات اقیانوسی کمترشده ودرنتیجه اکثرزمین های پانگه ا احتمالادارای اب وهوای خشک وباتغییرات شدیدجوی همراه بوده است.بطورکلی ثبت های فسیلی نشان می دهند که باشکل گیری پانگه ا تنوع زیست شناختی دوبارهشکل گرفته که این امرموجب انقراض تعدادزیادی ازموجودات شده وبه موجودات دیگری که درشرایط بحرانی قرارداشته اندفرصت جدیدی داد.[/FONT]​
[FONT=&quot]دومین دوره ی داستان جابجایی قاره ها حدود180میلیون سال قبل درابتدای دوران مزوزوئیک شروع شد.پانگه امجدداشروع به تجزیه کردودرنتیجه دراین زمان تغییرات مهمی درشکل های زندگی بوجودامد.هنگامی که قاره هاازیکدیگرجداشدندهرکدام منطقه ی تکاملی مجزایی شدند.جزایرعظیمی که موجودات هرکدام به دورازهمسایگان سابق خودوبه تنهایی به رشدوتکامل خودادامه می دادند.درابتداپانگه ا به دوخشکی بزرگ شمالی وجنوبی تقسیم شد که مابه ترتیب انهارالورازیاوگندوانامی نامیم.[/FONT]​
[FONT=&quot]دراواخردوران مزوزوئیک تقریبا حدود65میلیون سال قبل قاره های امروزی شروع به شکل گیری کردند. [/FONT]​

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی عالی بود...
خب به نظرت بحث رو از کجا شروع کنیم؟!
مثلا خوبه نظرات شخصیمون رو بگیم و براش دلیل ارائه بدیم؟
و دلیلامون رو از یک دید شروع کنیم...
مثلا من میگم موافقم به فلان دلیل تکوینی؟!
نظرت چیه؟

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
خیلی عالی بود...
خب به نظرت بحث رو از کجا شروع کنیم؟!
مثلا خوبه نظرات شخصیمون رو بگیم و براش دلیل ارائه بدیم؟
و دلیلامون رو از یک دید شروع کنیم...
مثلا من میگم موافقم به فلان دلیل تکوینی؟!
نظرت چیه؟

بفرمائیدنظراتتون روبگین.فقط لطفانظراتتون درهمین چارچوب باشه چون میخوایم پله پله بریم جلو

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بفرمائیدنظراتتون روبگین.فقط لطفانظراتتون درهمین چارچوب باشه چون میخوایم پله پله بریم جلو
در کدوم چهار چوب؟
سوال من همین چهار چوب بود...
از کدوم جنبه شروع کنیم...؟(منظورت از لحاظ زمین شناختیه؟؟)

ya3r0261

عضو جدید
تاریخچه خیلی خوبی بود ولی فکر میکنم برای ما زیاد مناسب نباشه چون در مورد وقایع زمین شناسیه. برای شروع خوبه به شرطی که یه مقدار تکامل زیستیم ضمیمش کنی تا بحث شروع بشه. در مورد این که اولین سلول چه زمانی و به چه صورت به وجود اومد. یه خورده باید بریم تو مکانیسم مولکولی تکامل. البته چون بحث تکامل خیلی گسترده و پیچیده هست بهتره تو یه مبحث خاص بحث بشه. یه جورایی تکامل معاصر.
چون بارها و بارها در مورد پدیدار شدن حیات در دریاها و گسترشش به خشکی و اینا تو دانشگاهو مدارس بحث شده.اینا یه سری نظریه پایه ای هست که جای بحث زیادیم نداره و بیشتر محض اطلاعه
من فکر میکنم اگه بحث بره به سمت انتخاب طبیعی و داروینیسم و آخرش ختم بشه به بحث شیرین و جنجال برانگیز تکامل انسان خیلی جالب میشه.
متاسفانه من دارم میبینم که بحث تکامل ابهامات زیادی داره که حتی فارغ التحصیلای زیست شناسی زیادی هستن که بعضی مسائل براشون درست جا نیفتاده.
اگه موافقین بگین که شروع کنیم اگه نه دلیل مخالفتتونو بگید

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
تاریخچه خیلی خوبی بود ولی فکر میکنم برای ما زیاد مناسب نباشه چون در مورد وقایع زمین شناسیه. برای شروع خوبه به شرطی که یه مقدار تکامل زیستیم ضمیمش کنی تا بحث شروع بشه. در مورد این که اولین سلول چه زمانی و به چه صورت به وجود اومد. یه خورده باید بریم تو مکانیسم مولکولی تکامل. البته چون بحث تکامل خیلی گسترده و پیچیده هست بهتره تو یه مبحث خاص بحث بشه. یه جورایی تکامل معاصر.
چون بارها و بارها در مورد پدیدار شدن حیات در دریاها و گسترشش به خشکی و اینا تو دانشگاهو مدارس بحث شده.اینا یه سری نظریه پایه ای هست که جای بحث زیادیم نداره و بیشتر محض اطلاعه
من فکر میکنم اگه بحث بره به سمت انتخاب طبیعی و داروینیسم و آخرش ختم بشه به بحث شیرین و جنجال برانگیز تکامل انسان خیلی جالب میشه.
متاسفانه من دارم میبینم که بحث تکامل ابهامات زیادی داره که حتی فارغ التحصیلای زیست شناسی زیادی هستن که بعضی مسائل براشون درست جا نیفتاده.
اگه موافقین بگین که شروع کنیم اگه نه دلیل مخالفتتونو بگید

درموردقسمت اول نوشتتون بایدخدمتتون عرض کنم که این بحث زمین شناختیوواسه شروع گفتم.تواولین تاپیک هم موضوع هاروذکرکردم که موضوع تکاملمون شامل چه بخش هایی میشه.
درموردقسمت دوم صحبتهاتونم بایدعرض کنم که اگه بحث روببریم سمت انتخاب طبیعی وداروینیسموودرنهایت تکامل انسان شایدیه سری اختلافاتی بین دوستان ایجادبشه وتاپیک منحرف بشه ازموضوع اصلیش.چون فکرمیکنم یه مسئله اعتقادی باشه وهرکسی هم اعتقادات خودشوداشته باشه ونمیخوام به کسی بربخوره.:w19:

mezak

کاربر فعال
جالبه واقعا از ترس اینکه ممکنه به اعتقاد یکی بر بخوره حقایق علمی رو سانسور میکنید. اگه واقعا اعتقاد اشتباهی باشه همون بهتر که طرف با دلیل و منطق و سندش مواجه بشه شاید حقیقت رو قبول کنه.

ya3r0261

عضو جدید
اتفاقا باید این بحث انجام بشه تا یه چیزایی روشن بشه. چون خیلی ها اعتقادشون بدون آگاهی از علمه و خیلیا علمشون بدون اطلاع از اعتقاد و مذهبه.ماهایی که در این مورد یه اطلاعاتی داریم وظیفمونه که اگه شبهه ای هست مشخص کنیم تا اگر اعتقادی داریم با علم محکمتر بشه .
به خاطر ترس از اینکه ممکنه جایی از این مباحث با اعتقاداتمون فرق داشته باشه که نداره نباید از موضوع فرار کرد. باید رفت تو دل موضوع و تحلیلش کرد تا به یه برداشت درست برسیم.
باز باید دید نظر بچه های دیگه چیه. در هر صورت من هستم
آقای mezak منظور ارکیده سانسور کردن نبود. منظورش اینه که ممکنه به خاطر اختلاف نظر در این مورد اختلاف پیش بیاد وبحث به جایی نرسه. البته امیدوارم این اتفاق نیفته چون این بحث داره تو یه جمع تحصیل کرده اتفاق میفته و انتظار میره که دوستان منطقی و علمی برخورد کنن

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
جالبه واقعا از ترس اینکه ممکنه به اعتقاد یکی بر بخوره حقایق علمی رو سانسور میکنید. اگه واقعا اعتقاد اشتباهی باشه همون بهتر که طرف با دلیل و منطق و سندش مواجه بشه شاید حقیقت رو قبول کنه.

دوست عزیزمسئله ترس وسانسورمطالب علمی نیست.توتاپیک بالاگفتم که نمیخوام این تاپیک ازموضوع اصلیش دوربشه.امااگه دوستان بخوان چشم .اجازه بدین قدم به قدم جلوبریم تابرسیم به بحث تکامل انسان.

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
اتفاقا باید این بحث انجام بشه تا یه چیزایی روشن بشه. چون خیلی ها اعتقادشون بدون آگاهی از علمه و خیلیا علمشون بدون اطلاع از اعتقاد و مذهبه.ماهایی که در این مورد یه اطلاعاتی داریم وظیفمونه که اگه شبهه ای هست مشخص کنیم تا اگر اعتقادی داریم با علم محکمتر بشه .
به خاطر ترس از اینکه ممکنه جایی از این مباحث با اعتقاداتمون فرق داشته باشه که نداره نباید از موضوع فرار کرد. باید رفت تو دل موضوع و تحلیلش کرد تا به یه برداشت درست برسیم.
باز باید دید نظر بچه های دیگه چیه. در هر صورت من هستم
آقای mezak منظور ارکیده سانسور کردن نبود. منظورش اینه که ممکنه به خاطر اختلاف نظر در این مورد اختلاف پیش بیاد وبحث به جایی نرسه. البته امیدوارم این اتفاق نیفته چون این بحث داره تو یه جمع تحصیل کرده اتفاق میفته و انتظار میره که دوستان منطقی و علمی برخورد کنن

ممنون ازحمایت وهمکاریتون:gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.