ارائه راهنمايي در مورد بال هواپيما

mohammadrezaaero

عضو جدید
سلام
من اولين تاپيك خود را ارسال كردم
من دانشجوي هوافضاي اميركبير هستم
هر سوالي در مورد بال هواپيما داشتيد بپرسيد
البته هر كمكي ازم بر بياد دريغ نمي كنكم.:)

ali52

عضو جدید
سلام
سلام..مقاله كوتاهي راجع به ايرفويل ميخواستم اگه لطف كنيد.

ehsantomcat

عضو جدید
سلام اولین سوال اینکه یک کتاب یا مقاله یا یک پروژه فلوئنتی در مورد دنباله و گردابه های نوک بال هواپیما میخواهم راهنماییم کنی . ضمنا من دارم یک uav طراحی می کنم در مورد انواع بالها و مکان و خصوصیت هرکدام از انها می تونی یک منبع معرفی کنی
دوم اینکه در مورد بهترین طرح پیشنهادی اپلر که در رابطه با بهترین نوع اتصال بال به بدنه است متونی راهنمایی بکنی.:):que::que::que:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام اولین سوال اینکه یک کتاب یا مقاله یا یک پروژه فلوئنتی در مورد دنباله و گردابه های نوک بال هواپیما میخواهم راهنماییم کنی . ضمنا من دارم یک uav طراحی می کنم در مورد انواع بالها و مکان و خصوصیت هرکدام از انها می تونی یک منبع معرفی کنی
دوم اینکه در مورد بهترین طرح پیشنهادی اپلر که در رابطه با بهترین نوع اتصال بال به بدنه است متونی راهنمایی بکنی.:):que::que::que:

سلام،
در رابطه با طراحی بال و خصوصیت های هر کدام به کتاب طراحی هواپیمای آقای صدرایی و یا کتاب طراحی هواپیمای راسکم پارت 3 فصل 4 مراجعه کنید و در مورد اتصال بال به بدنه هم به کتاب طراحی هواپیمای راسکم پارت 3 بخش 4.2.3 مراجعه کنید.

شاد و خرم باشید
یا علی
Sparrow
:)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام؟ کتابی درمورد ارتعاشات بال هواپیما سراغ نداری؟

سلام،
بحث ارتعاشات هواپیما و به خصوص بال جزو مباحث پایداری دینامیکی هواپیماست.من کتابی که به طور خاص به بال پرداخته باشه ندیدم.شما می تونید برای پایداری دینامیکی به کتاب مکانیک پرواز راسکم و مکانیک پرواز اندرسون مراجعه کنید.

یاعلی

nariman es

عضو جدید
سلام
سلام
من اطلاعاتي در مورد نقش بال در هواپيمامي خواستم ؟اگر لطف كني ممنوم ميشم.:smile:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من اطلاعاتي در مورد نقش بال در هواپيمامي خواستم ؟اگر لطف كني ممنوم ميشم.:smile:

سلام،
در مورد کدوم نقش بال مطلب می خواهید؟ بال وظیفه تولید نیروی برآزا و همچنین ایجاد پایداری سمتی هواپیما رو بر عهده دارد.همچنین بال یکی از مهمترین اجزاء تولید کننده نیروی پسا است.

ارابه شیطان

عضو جدید
سلام من مهندس مکانیک طراحی جامدات هستم اگه ممکنه یک کتاب به من معرفی کن که مشخصات کلی درمورد کارکرد هواپیما ونحوه طراحی اون به من بده البته زبان فارسی باشه درصورت تمایل باشماره 09181300365 تماس بگیر.
ممنون

mohammadrezaaero

عضو جدید
کتاب مشخصات کلی هواپیما

کتاب مشخصات کلی هواپیما

سلام
من کتاب ساختمان هواپیما ترجمه دکتر ناصراخوان ازاساتید دانشکده هوافضا امیرکبیر رو پیشنهاد می کنم تو انقلاب هست میتونی بخری و کتاب طراحی هواپیما هاشم صدرایی انتشارات دانشگاه امام حسین کتابهای خوبی هستند. ;)

p3yman_air

عضو جدید
سلام
ممنون
می خواستم اگه میشه اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب انواع بال:
1) winglet
2) cut off
3) sounded
برام اگه مطلبی داری بفرستی
با تشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
ممنون
می خواستم اگه میشه اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب انواع بال:
1) winglet
2) cut off
3) sounded
برام اگه مطلبی داری بفرستی
با تشکر

سلام،
مواردی که شما نوشتید، بال محسوب نمی شوند.
1) winglet: بالا یا پایین رفتگی نوک بال هواپیماست که برای کاهش فرووزش (Downwash) نوک بال و همینطور افزایش پهنای بال استفاده میشه.
مزیت این کار، کاهش زیاد فرووزش و در نتیجه کاهش پسای القایی و افزایش لیفت هست اما عیب آن وقوع فلاتر در Winglet هاست. از آنجاییکه Wingletها امتداد بال محسوب میشوند، فلاتر در آنها اتفاق می اقتد و به دلیل مساحت و ضخامت کمتر آنها، احتمال آسیب دیدگی بالاست برای همین شرکت هایی مثل بویینگ ترجیح می دهند طول بال رو افزایش بدهند تا از Winglet استفاده کنند.

در مورد دو مورد دیگه هم اطلاعی ندارم. اگه منظورتون رو واضح تر بنویسید شاید بتونم کمکتون کنم.

یا علی

آخرین ویرایش:

jimbo 2008

عضو جدید
سلام
من اطلاعاتی در مورد ایرفویل می خوام ممنون می شم هر چه زودتر به من اطلاع بدید.
با تشکر

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من اطلاعاتی در مورد ایرفویل می خوام ممنون می شم هر چه زودتر به من اطلاع بدید.
با تشکر

سلام،
در مورد نحوه طراحی اون یا انتخابش؟ یا نه، یه سری اطلاعات کلی؟

jimbo 2008

عضو جدید
در مورد انتخابش البته اگر یک سری اطلاعات کلی هم باشه بد نیست من یک گلایدر هندلانچ ساختم که طول هر بال اون 80 سانتی متره وطبق گفته ی بقیه باید 60 متر بره اما فعلا 27مترمیره و میگن مشکل از ایرفویل اونه نمی دونم چی کار کنم ممنون میشم کمکم کنید.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در مورد انتخابش البته اگر یک سری اطلاعات کلی هم باشه بد نیست من یک گلایدر هندلانچ ساختم که طول هر بال اون 80 سانتی متره وطبق گفته ی بقیه باید 60 متر بره اما فعلا 27مترمیره و میگن مشکل از ایرفویل اونه نمی دونم چی کار کنم ممنون میشم کمکم کنید.

احتمالاً ایرفویلی که شما انتخاب کردید، CL لازم رو برای رفتن به ارتفاع 60 متری نمیتونه تولید کنه. در مورد انتخاب ایرفویل به کتاب طراحی هواپیمای آقای صدرایی مراجعه کنید، به خوبی و به طور کامل توضیح داده. ایرفویل رو هم می تونید از این کتاب (کتاب ابوت) انتخاب کنید.

jimbo 2008

عضو جدید
در مورد CGهم یک سوال دارم محل اون باید یک سوم از عقب بال باشه یا یک سوم ازجلو؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در مورد CGهم یک سوال دارم محل اون باید یک سوم از عقب بال باشه یا یک سوم ازجلو؟

AC (مرکز آیرودینامیکی بال) رو از لبه حمله بال به سمت دم به اندازه 1/4 وتر متوسط آیرودینامیکی در نظر میگیرن. در مورد گلایدر و هواپیماهای دیگه باید محل CG رو بوسیله محل CG اجزا محاسبه کرد. اینکه بگی محل CG به اندازه 1/3 وتر متوسط آیرودینامیکی پشت بال و الله یارت، نمیشه.
برای گلایدر چون سوخت و موتور و ... نداره، محاسبه محل CG خیلی ساده است.

jimbo 2008

عضو جدید
سلام
winggrid وturbulator چی هستندوچه اثری در گلایدر دارند؟
من متوجه شدم که باید دم گلایدر رو کوچک ساخت تا گلایدر ثبات بیشتری داشته باشه اما تا چه اندازه ؟آیا ارتباط خاصی بین اندازه ی اون و اندازه های بدنه وبال وجود داره؟نسبت خاصی باید رعایت بشه ؟

vahid11023

عضو جدید
سلام
سلام می خواستم یه سری اطلاعات ساده در مورد علت فرم خاص اجزای هواپیما بدونم و نحوهی رابطه ی اونا با عملکردشون.
با تشکر
:)

rahgoshafan

عضو جدید
براي اين موضوع كتاب مقدمه اي بر طراحي هواپيما انتشارات دانشگاه امام حسين (ع) رو مطالعه بكنيد

محمدنیا

عضو جدید
سلام
ببخشید.....
من توی تحلیل فوق صوتی با فلوئنت روی ایرفویل مشکل دارم...
یا ارور میده یا یه شوک اوله حجم کنترل بوجود میاد...
کاره خاصی باید انجام بدم؟؟؟
4.jpg

zinab rahimi

عضو جدید
سلام
من تو اینترنت خیلی سرچ کردم ولی در مورد انتخاب محل نصب سیستم تعلیق هواپیما چیزی پیدا نکردم
لطفا در این مورد منو راهنمایی کنید

بالا