نویزگیری خروجی مدار ترموکوبل

elahe1371

عضو جدید
من یه پروژه ای داشتم که باید ولتاژ خروجی ترموکوپل رو تا 5ولت تقویت میکردم.این کار رو با استفاده از op07 و تقویت دوطبقه ای انجام دادم ولی ولتاژ خروجی نویز داره.لطفا بهم بگین از چه مداری باید اسفاده کنم که روی ولتاژ نویز نیفته!

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
من خودم هم درگیر یک همچین پروژه ای هستم در حال حاضر. ولی فرقش اینه که مدار رو دارم و باید تعمیر کنم و اینکه 3 تا آی سی داره مدار که نمیدونم چیه یعنی روی آی سی رو پاک کردن.
خروجی ترموکوپل خیلی تغییرات ریز و کوچیکی داره و از همین رو بسیار نویز پذیر و باید خروجی رو به یک تقویت کننده آپ امپی بدید یا بدید به میکرو که هم تقویت کننده داره و هم ADC.
برای نویز گیری هم باید از خازن استفاده کنید و اصلاً سیگنال رو بدون خازن انتقال ندید. خیلی از خازن استفاده کنید. خروجی ترموکوپل ، ورودی به تقویت کننده آپ امپی ، محل ورود تغذیه به ترموکوپل ، محل ورود تغذیه به آپ امپ ، محل خروج تغذیه از رگولاتور مورد نظر و ....
البته ترموکوپل ها معمولاً به Cold-Junction-Compensation احتیاج دارن که اگر این رو با آپ امپ های دیگه ای تو مدار دارید براشون تأمین نکنید در نهایت دمای اندازه گیری شده خطایی بین 10 تا 50 درجه خواهد داشت.
ولی میتونید از آی سی هایی مثل MAX6675 استفاده کنید که مستقیم به ترموکوپل وصل میشه و خروجی دیجیتال میده.

بالا