تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

shahrokh___007

عضو جدید
سلام به همه
در محیط درفتینگ وقتی قسمتی از یک نمای از قبل ایجاد شده را پاک می کنم، دیگر نمیتوان آن مورد را برگرداند. یعنی وقتی آپدیت انجام میدهیم، نما خود را به حالت قبل بر نمی گرداند
چطور میشه این مشکلو حل کرد؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام به همه
در محیط درفتینگ وقتی قسمتی از یک نمای از قبل ایجاد شده را پاک می کنم، دیگر نمیتوان آن مورد را برگرداند. یعنی وقتی آپدیت انجام میدهیم، نما خود را به حالت قبل بر نمی گرداند
چطور میشه این مشکلو حل کرد؟

right click روی نما، انتخاب گزینه restore properties که درون بخش view object است و سپس انتخاب گزینه deleted. و در انتها به روز کردن نما.

saeed_naz

عضو جدید
شما در ابتدا باید بر اساس حرکت قطعات قالب قیدهایی اضافه (مثل قید OFFSET, ..) تعریف کنید که در حالت عادی غیرفعال SUPPRESSED هستند. این قیدها را می توانید در یک CONFIGURATION جدید تعریف کنید و پس از غیرفعال کردن قیدهای مزاحم حرکت، حرکت هر یک از قطعات را بر اساس تغییر کردن این قیدها بررسی کنید. پس از چک کردن درستی هر یک قیدها باید یک SIMULATION ایجاد کنید که در آن هر یک از این قیدها در زمان مشخص خودشان فعال یا غیرفعال شده یا از مقداری به مقدار دیگر تغییر می کنند تا باعث حرکت جسم شوند.
مرحله بعدی وضعیت قطعه BLANK است که باید بر اساس هر مرحله از حرکت قالب تغییر شکل دهد. بر این کار، باید دستورات مدل سازی قطعه را بطور مناسب تعریف کرده و بر اساس زمان بندی حرکت قالب دستورات قطعه را فعال یا غیر فعال کنید تا هماهنگ با حرکت قالب، هندسه قطعه هم تغییر کند.
ممنون مهندس جان، با این تفاسیر بفرمایید که میشه مثلا جمع شدن فتر رو هم نشون داد؟ممنون

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون مهندس جان، با این تفاسیر بفرمایید که میشه مثلا جمع شدن فتر رو هم نشون داد؟ممنون

اگر منظورتان در سالیدورک است بله، جزو کارهای ساده است. کافی است برای طول فنر قیدی در مدل خود فنر تعریف نکنید و بجای آن ابتدا و انتهای فنر را بر اساس دو قطعه ای که طول آن را کنترل می کنند تعریف کنید. برای مثال ابتدا و انتهای فنر را توسط دو صفحه که هر کدام در قطعه مجزایی (فایل مجزایی) قرار دارند تعریف کنید. با حرکت دادن هر یک از این دو قطعه فنر بطور خودکار تغییر طول خواهد داد. برای اینکار در کتیا باید در ابتدا سوییچ هایی را فعال کرد.

mirhamida

عضو جدید
قطعه ای به شکل زیر دارم از ورق mild steel به ضخامت 1 میلیمتر و بزرگترین طول آن 262 وبزرگترین عرض آن 282 میلیمتره. می خوام که از روی خطوط محوری که کشیدم(با فاصله 12 میل از هم)، اون رو به صورت U شکل خم کنم. شعاع داخلی خم 1 میل و شعاع خارجی اش هم اصولا باید 2 میل بشه. از کدوم محیط شیت متال و با چه دستوری باید اون دو تا خط رو به عنوان محل خم به نرم افزار معرفی کنم؟

در ابتدا شکل را در یک اسکچ ترسیم کنید و سپس توسط WALL به ورق تبدیل کنید. سپس خط های خم را بطور جداگانه در دو اسکچ جدا ترسیم و توسط دستور BEND FROM FLAT و دادن این اسکچ به عنوان ورودی ورق را خم کنید.

سلام. پیرو سوال قبلی ام، یه ورق گسترده رو به صورت u شکل خم کردم. حالا احتیاج دارم که دو لبه قرمز رنگ رو هم طوری خم کنم که با لبه های آبی رنگ مماس بشند.در واقع این رو لبه رو از اون شکاف آی شکل به سمت بالا باید برگردونم. الان دیگه از چه دستوری باید استفاده کنم؟ مشکل اینجاست که فقط از کل شکل همون دو لبه رو باید برگردونم.

قبل از اینکه راه حل را بگویم باید به این نکته طراحی اشاره کنم که یا شعاع خمی که تعریف کرده اید زیاد است یا فاصله هر سه سوراخی که روی قطعه است از لبه خم کم است. در وضعیت فعلی سوراخ ها در فرآیند خم کاری تغییر شکل می دهند و ناحیه سوراخ کیفیت لازم را نخواهد داشت. البته می توان سوراخ ها را پس از خمکاری تعریف کرد که آن هم توصیه نمی شود.

اما راه حل مشکل: از آنجایی که خط خم به بریدگی وسط ادامه یافته است کار خم کردن تکه های وسط مشکل و خطازاست. برای رفع مشکل، ناحیه وسط را باید بعد از خم توسط دستور cut out ایجاد کرد. البته فکر می کنم باید در ابتدا ناحیه ای بزرگتر را برید سپس توسط flange دو دیواره ساده ایجاد کرده و در انتها هم ناحیه برش نهایی را توسط cut out از روی این دو دیواره ایجاد کرد. برش نهابی را احتمالا باید در نمای گسترده انجام دهید.
اگر دوست داشید فایل اولیه را به اشتراک بگذارید تا نحوه کار را روی آن نشان دهم
.

نمونه حل شده:
مشاهده پیوست 77883

مشاهده پیوست 77884

دقت کنید که دستورات CUT OUT در نمای گسترده تعریف و اعمال شده اند.

ممنون. مشکلی نیست، فایل رو فردا براتون میفرستم. ولی من الان قطعه طراحی شده و گسترده اش رو دارم و در واقع می خوام این قطعه کار رو براش نقشه تهیه کنم. در واقع فرایند الان داره انجام میشه و گسترده قطعه هم به همون صورت موجوده. در واقع من اجازه ندارم که از کات آت استفاده کنم.
من خودم نظرم روی دستورات user stamp بود ولی متاسفانه نتونستم روش کار کنم.

ضمنا این رو هم بگم که اون دو تا لبه کوچیک رو باید برعکس خم کنید، یعنی رو به بیرون نه رو به داخل. جوری که کاملا با دو صفحه کناری یکی بشه. و بینیشون خم و یا چیز دیگه ای نباشه.

این ساده تر از فرض اولیه و مدل اول من است. کافی است بجای tear drop از دستور دیواره استفاده کنید. این هم مدل اصلاح شده. به نحوه تعریف wall.2 و wall.3 و تعریف بخش tangent to در آنها دقت کنید:

مشاهده پیوست 77927

دوست عزیز این فایل قطعه.
ببینید من قطعه پانچ شده ام اینجوریه، بعد میره داخل قالب خم و سنبه هم یو شکلش میکنه و هم اون دوتا لبه رو هم بالا میاره. مدلی که شما درست کرده بودید، از نظر ظاهر درسته ولی من نمیتونم بعد از اینکه خم یو شکل رو زدم، بیام و اون قسمت رو کات آت کنم.
فرایند ما اینجوریه که اول اون قسمت در واقع کات آت (پانچ) شده و بعد میره برای خمکاری.
(راهنمایی برای خمکاری: فاصله داخلی دیواره های یو شکل 11.2 هست. در واقع خطوط خمکاری رو در فاصله 8.5 از لبه باید بکشید.)

در طراحی قطعه، نحوه مدل سازی تقریبا ارتباطی با فرآیند ساخت ندارد. بنابراین مهم نیست که شما در مدل سازی CUT OUT را در چه مرحله تعریف کنید. نتیجه نهایی مدل سازی مهم است که باید با طرح نهایی قطعه یکسان باشد. خود سازنده بر اساس صلاحدید خود اینکه چه قسمتی از قطعه را در چه مرحله ای و به چه روشی ایجاد کند تصمیم گیری می کند. بنابراین اینکه مدل را چگونه ایجاد کنیم اصلا اهمیتی ندارد.
همین قطعه ای که شما دارید را می توان بجای SHEETMETAL توسط سطح سازی و یا PART DESIGN ایجاد کرد که در آنها نحوه تعریف دستورات و مدل سازی کاملا متفاوت است و هیچگونه ارتباطی با نحوه ساخت قطعه ندارد.

دوست عزیز من روی این قطعه در واقع یک جور طراحی معکوس دارم انجام میدم. ببینید اینکه من ورق رو خم کنم توی اون تغییر شکل بوجود میاد. دقیقا به همین علت و اینکه من دارم قطعه خم شده رو میبینم، از کات آت استفاده نکردم. چون گوشه های اون شکاف آی شکل توی گردی خم میفته و دقیقا نمیشه گفت که جزو کدوم سطح باید به حسابش آورد.
مهندس جان من اون دو تا صفحه کوچک رو با دستور unfold از منوی bending به طرف بالا برگردونم. البته این رو هم بگم که مجبور شدم شکاف آی شکل رو دستکاری کنم تا از صفحه دارای خم خارج بشه. ولی الان متوجه شده ام که اون دو تا خطی که برای خم تعریف کرده بودم، نمیتونه خط صاف باشه، بلکه خط شکسته است. در واقع قطعه نهایی که خم خورده، فاصله داخلی اش در محدوده شکاف آی شکل 11.2 هست ولی در دو انتها، 9.5 هست. یعنی دو سر اون قطعه خم خورده باریک تر از وسطش هست. الان که می خوام اسکچ خطوط خم رو به صورت شکسته بکشم، پیغام میده که بین خم ها کلش وجود داره. آیا اصلا این کار شدنی هست، یا اینکه کلا باید دور شیت متال رو خط بکشم و از راه دیگه طراحی اش کنم؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندس جان من اون دو تا صفحه کوچک رو با دستور unfold از منوی bending به طرف بالا برگردونم. البته این رو هم بگم که مجبور شدم شکاف آی شکل رو دستکاری کنم تا از صفحه دارای خم خارج بشه. ولی الان متوجه شده ام که اون دو تا خطی که برای خم تعریف کرده بودم، نمیتونه خط صاف باشه، بلکه خط شکسته است. در واقع قطعه نهایی که خم خورده، فاصله داخلی اش در محدوده شکاف آی شکل 11.2 هست ولی در دو انتها، 9.5 هست. یعنی دو سر اون قطعه خم خورده باریک تر از وسطش هست. الان که می خوام اسکچ خطوط خم رو به صورت شکسته بکشم، پیغام میده که بین خم ها کلش وجود داره. آیا اصلا این کار شدنی هست، یا اینکه کلا باید دور شیت متال رو خط بکشم و از راه دیگه طراحی اش کنم؟

الف- قبل از هر چیز باید صورت مسئله درست تعریف شود. هدف از این مدل سازی چیست؟ طراحی قطعه؟ تهیه مدل و نقشه از قطعه ای که موجود است و تنها نیاز به نقشه دارد؟ در هر کدام از این دو حالت باید در ابتدا بخش ها و ویژگیهای مهم قطعه از دید طراح و از دید کارایی و وظیفه قطعه شناسایی و تعریف شود. مثلا کدام اندازه ها در کارکرد قطعه حساس و بحرانی هستند و کدام یک مهم نیستند. من از حساسیت اندازه های و ابعاد مختلف قطعه ای که شما سعی در مدل سازی آن دارید اطلاعی ندارم اما بر اساس تجربه 15 ساله طراحی مهندسی و با دید کلی می گویم که طراحی و کارایی چنین قطعه ای نباید وابسته به شکل و فرم گوشه های بریده شده وسط جسم و نزدیک به خم قطعه انجام گیرد. به زبان ساده نباید روی کیفیت ناحیه خم به ویژه نزدیک به گوشه های خم، یا نواحی بردیگی حساب کرده و از این نواحی در کارکرد قطعه استفاده کرد. به مفهموم دیگر، چنین نواحی نباید اهمیت طراحی و در نتیجه اهمیت مدل سازی داشته باشند.

فرض اینکه با کمک توانایی نرم افزار، این نواحی را دقیقا بر اساس آن چیزی که طراح لازم دارد و یا حتی آن چیزی که در یک یا چند نمونه از قطعه دیده ام مدل سازی کنیم هم تضمین کننده این نخواهد بود که در قطعات بعدی باز هم به همین شکل و فرم رسیده و طراحی قطعه را متکی بر چنین نواحی قرار دهیم. پس پیشنهاد می کنم قبل از اینکه ادامه دهید مروری بر قطعه، ویژگی ها و ابعاد مهم داشته و نقش این نواحی را در کارکرد قطعه مشخص و روشن کنید. بر این اساس شاید به این نتیجه برسید که واقعا نیازی نباشد که وقت خودتان را صرف مدل سازی گوشه های ناحیه بریده شده وسط و نزدیک خم بطور دقیق بکنید و مدلی تقریبی از آن کافی باشد.

ب - با توجه به توضیحاتی که داده اید قطعه هم در طول دچار تغییر شکل شده و هم در عرض. این به مفهموم تغییر فرم و بروز کشیدگی در قطعه است. یعنی قطعه را نمی توان با کمک خم ساخت و نیاز به قالب فرم دارد چراکه همزمان در دو راستا دچار تغییر شکل شده است که نتیجه آن هم تغییر در ضخامت جسم است. بخش sheet metal کتیا و نرم افزارهای دیگر با فرض بکارگیری برش و خم بدون بروز تغییر فرم و ضخامت کار می کند و از اینرو نمی توان قطعه شما را توسط این بخش بدرستی مدل کرد. ممکن است با بکارگیری دستورات stamping بشود با دردسر به نتایجی رسید اما در مجموع این بخش هم چندان برای مدل سازی قطعاتی که دارای تغییر شکل کلی هستند مناسب نیست و تنها برای بخش های ساده و جزیی مفید است. خلاصه اینکه با توجه به توضیحی که داده اید و اگر من درست متوجه شده باشم باید از generative shape design و سطح سازی استفاده کرده و سطح یک طرف قطعه را تولید کنید و سپس توسط دستور thick surface در بخش part design و تعریف ضخامت از روی سطح جسم solid را تولید کنید. جهت اطلاع این روش مدل سازی در صنعت خودرو برای مدل سازی قطعات ورقی بدنه خودرو روش رایج و توصیه شده ای است.

آخرین ویرایش:

mehdi-hp

عضو جدید
سلام. من میخوام با کتیا یک سیلندر رو بصورت سینوسی حرکت بدم.کسی میتونه کمک کنه؟

bigbomber

کاربر فعال
CATIA error

CATIA error

سلام
وقتی کتیا را باز می کنم خطای No warm start available و سپس Click OK to terminate می دهد. راه حل چیست؟ من از ویندوز 7، 64 بیت استفاده می کنم.

با تشکر.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام. من میخوام با کتیا یک سیلندر رو بصورت سینوسی حرکت بدم.کسی میتونه کمک کنه؟

سیلندر که ثابت است! منظورتان حرکت پیستون داخل سیلندر بصورت سینوسی تابع زمان است؟ اگر اینطور است باید در dmu قید joint حرکت رفت و برگشت برای پیستون تعریف کنید سپس مقدار قید را توسط دستور تابع fx بصورت تابع سینوس تابع زمان تعریف کنید.

mehdi-hp

عضو جدید
سیلندر که ثابت است! منظورتان حرکت پیستون داخل سیلندر بصورت سینوسی تابع زمان است؟ اگر اینطور است باید در dmu قید joint حرکت رفت و برگشت برای پیستون تعریف کنید سپس مقدار قید را توسط دستور تابع fx بصورت تابع سینوس تابع زمان تعریف کنید.[/QUOTE]

منظورم پیستونه! فقط تابع رو بلد نیستم چون فرمول نویسی تو کتیا کار نکردم.اگه کمکم کنید ممنون میشم.

tyaman

عضو جدید
تغیر نام قطعات

تغیر نام قطعات

سلام دوستان کسی میدونه چجوری میشه نام قطعات رو در درخت طراحی یک فایل مونتاژی بصورت تساعدی تغیر داد. یعنی این کار بصورت خودکار برای تمام پارتها انجام بشه و نام قطعات از 1 تا ... تغیر کنند.

smmoosavian

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه چجوری میشه نام قطعات رو در درخت طراحی یک فایل مونتاژی بصورت تساعدی تغیر داد. یعنی این کار بصورت خودکار برای تمام پارتها انجام بشه و نام قطعات از 1 تا ... تغیر کنند.

من یه بار با ماکرو نویسی این کار رو انجام دادم . ولی مشکلی که داره اینه که همه قطعاتی رو هم که تکرار دارن rename می کنه. مثلاً فرض کنید از یک پیچ 10 تا instance تهیه کردیم و باید اسمش مثلاً باشه screw.1 ، screw.2 و الی آخر. اما همه قطعاتی رو که از یک part هستند ، اونها رو هم اسمشون رو تغییر میده.

hoomanb

عضو جدید
سلام
در بخش طراحی قسمتی هست که عنوانهای ان را در زیر آورده ام
سوالم این است که این بخشها به چه دردی می خورند و در کجا کاربرد دارند (سوالم در حد کاربرد است و کار با آموزش ندارم).
1- power copy
2- user feature
3- document template
4- save in catalog
5- instantiate from document
6- instantiate fromselection
متشکر

v2012

عضو جدید
طراحی و آنالیز چرخدنده خورشیدی با catia

طراحی و آنالیز چرخدنده خورشیدی با catia

سلام دوستان
من برای پروژه پایانی باید یک چرخ دنده خورشیدی رو با کتیا طراحی کنم (طراحی با بررسی نیروهای وارده و آنالیز کامل چرخدنده). قبلا چرخدنده ساده رو با کتیا طراحی کردم ولی نمیدونم برای چرخدنده خورشیدی باید چه کار کنم؟ باید از کجا شروع کنم؟ اصلا اطلاعات کامل یک چرخدنده خورشیدی رو (مثلا اندازه و قطر و جنس و.... ) از کجا باید گیر بیارم؟ و توی کدوم محیط کتیا بهتره طراحی و آنالیز بشه یا اصلا منبعی درباره این موضوع هست ؟
کسی میتونه کمکم کنه ؟ ممنون.​

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
1- power copy
دستور پیشرفته کپی کردن چند دستور از یک فایل به فایل دیگر یا از قسمتی از مدل به قسمتی دیگر. ترکیب کننده چندین دستور و اجرای خودکار آنها در محل جدید بر اساس ورودی های جدید. بسیار مفید و سودمند.
2- user feature
امکان تعریف دستوری کاملا جدید که می تواند بر مبنای ماکرو نویسی و همینطور ترکیب دستورات دیگر باشد را فراهم می کند.
3- document template
مانند کتابچه است و کار آن دسته بندی هر چیزی است که می تواند دستورات جدید، قطعات استاندارد و ... باشد.
4- save in catalog
محتوای فایل یا اشیا انتخاب شده در آن را به درون یک فایل کتابچه کپی می کند. مثلا POWERCOPY را از فایل مدل یا قالب نقشه دو بعدی را از یک نقشه دو بعدی در یک فایل قالب ذخیره می کند.
5- instantiate from document
از روی فایلی دیگر که دارای یک POWERCOPY (یا 2D COMPONENT در محیط نقشه کشی) است دستوراتی یا اشیایی را در فایل جدید کپی و تکرار می کند.
6- instantiate fromselection
درون یک فایل از روی POWERCOPY انتخاب شده و موجود در همان فایل، دستوراتی را در محل جدید تکرار و کپی می کند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اگر منظورتان نام نمونه Instance name است ماکرویی هست که اینکار را می کند. فایل آن را پیدا کردم برایتان می فرستم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سیلندر که ثابت است! منظورتان حرکت پیستون داخل سیلندر بصورت سینوسی تابع زمان است؟ اگر اینطور است باید در dmu قید joint حرکت رفت و برگشت برای پیستون تعریف کنید سپس مقدار قید را توسط دستور تابع fx بصورت تابع سینوس تابع
زمان تعریف کنید.

منظورم پیستونه! فقط تابع رو بلد نیستم چون فرمول نویسی تو کتیا کار نکردم.اگه کمکم کنید ممنون میشم.[/QUOTE]

این هم مثال حل شده. مثالی ساده ولی مفید برای کسانی که می خواهند فرمول نویسی کتیا را با قابلیت های بخش dmu kinematics ترکیب و به شبیه سازی مکانیزم های پیچیده تر برسند:

مشاهده پیوست 80825
cati v5r18

مشاهده پیوست 80826

برای نمایش حرکت simulation with law را اجرا کنید. حرکت سینوسی پیستون بر حسب زمان:
50mm+50mm*sin(pi/2*t) :formula

آخرین ویرایش:

yhz7

عضو جدید
سلام
وقتی کتیا را باز می کنم خطای No warm start available و سپس Click OK to terminate می دهد. راه حل چیست؟ من از ویندوز 7، 64 بیت استفاده می کنم.

با تشکر.

سلام من هم همین مشکل رو داشتم و با نصب net fream work 4 مشکلم حل شد
مشاهده پیوست 80985

آخرین ویرایش:

hamid0101

عضو جدید
سلام
من با دستور علامت جوشکاری مشکل دارم و نمی تونم بالای خط جوشکاری 2 تا مثلث بکشم وفقط یکی می شه ایجاد کرد و دومی زیر خط ایجاد می شه در حالی که بعضی جاها لازمه هم بالا و هم پایین دو تا مثلث که عکس هم هستند قرار بگیرند . راهی هست ؟ شکل فلش رو هم به صورت عکس براتون میذارم .
مشاهده پیوست 82430

E_khaleghi

کاربر فعال
سلام
من با دستور علامت جوشکاری مشکل دارم و نمی تونم بالای خط جوشکاری 2 تا مثلث بکشم وفقط یکی می شه ایجاد کرد و دومی زیر خط ایجاد می شه در حالی که بعضی جاها لازمه هم بالا و هم پایین دو تا مثلث که عکس هم هستند قرار بگیرند . راهی هست ؟ شکل فلش رو هم به صورت عکس براتون میذارم .
مشاهده پیوست 82430

اين عكسي كه گذاشتيد اشتباهه.
يك مثلث در بالا و يك مثلث در پايين درست است و كتيا هم علامت اون رو داره.

bigbomber

کاربر فعال
سلام
چند سوال دارم.
1- در محیط اسمبلی چه طور می شود محور های مختصات را بر محور مختصات یکی از پارت ها منطبق کرد؟

2- در کتبا روشی برای آج زنی وجود دارد؟ منظورم روشی استاندارد است که خود نرم افزار آج را تولید کند.

3- وقتی در کتیا یک پیچ و یک محره را طراحی می کنیم ( برای هم ) و آنها را در محیط اسمبلی، روی هم سوار می کنیم، در ابزار space analysis برای این پیچ و مهره Clash را نشان می دهد. یعنی پیچ در گوشت مهره فرو رفته. آیا راحی وجود دارد که Clash ایجاد نشود؟

با تشکر.

hamid0101

عضو جدید
اين عكسي كه گذاشتيد اشتباهه.
يك مثلث در بالا و يك مثلث در پايين درست است و كتيا هم علامت اون رو داره.
سلام
من این 2 عکس رو از کتاب استاندارد جوشکاری آوردم اگه روش ایجاد این علامت رو تو کتیا به من توضیح بدید خیلی ممنون می شم
مشاهده پیوست 82515مشاهده پیوست 82516

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
مشاهده پیوست 82430

راه که دارد. ولی همینطور که دوستان گفته اند علامت جوش فقط در بالا و پایین خط و بر اساس اینکه یک طرف یا طرف دیگر و یا هر دو طرف مرز جوش جوش داده شود تعریف می شود. تا جایی که من می دانم تعریف دو مثلث در بالای خط در هیچ استانداردی وجود ندارد. پیشنهاد می کنم weld symbol را در google جستجو کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
من این 2 عکس رو از کتاب استاندارد جوشکاری آوردم اگه روش ایجاد این علامت رو تو کتیا به من توضیح بدید خیلی ممنون می شم
مشاهده پیوست 82515مشاهده پیوست 82516

این علایم ترکیبی در واقع دو مرحله جوشکاری را نشان می دهند. در مرحله اول جوش عمق شکاف را پر می کند. در مرحله دوم و بعدی یا جوش جدید اضافه می شود یا فرآیندی که روی جوش باید انجام شود (مثل ماشینکاری، سنگ زدن و...) انجام می شود.جوش های ترکیبی را بهتر است در دو خط مجزا تعریف کرد. مثالی از نحوه تعریف درست آنها در انتهای این صفحه آمده است:

http://imws.yolasite.com/news.php

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام

1- در محیط اسمبلی چه طور می شود محور های مختصات را بر محور مختصات یکی از پارت ها منطبق کرد؟
جواب:
الف- مرکز مختصات اولین قطعه ای که به یک اسمبلی اضافه می شود تعریف کننده مرکز مختصات اسمبلی است. پس از اضافه کردن اولین قطعه، دستگاه مختصات اسمبلی تعریف می شود و با حرکت دادم قطعه تغییری نمی کند. پس نمی توان دستگاه مختصات اسمبلی را تغییر داد.
ب- تمام قطعات در هنگامی که به اسمبلی اضافه می شود بطور خودکار جوری اضافه می شوند که دستگاه مختصات آنها با دستگاه مختصات اسمبلی روی هم می افتد. اگر قطعه ای حرکت داده شده و خواستید آن را به محل اولیه آن برگردانید اینکار توسط compass قابل انجام است.
ج- قطعاتی که دارای هندسه مناسبی برای قیدگذاری و تعیین موقعیت نیستند را می توان توسط سه صفحه استاندارد آنها به قطعات مرجه دیگر مقید کرد. این روش بویژه برای قطعاتی که در موقغیت طراحی می شوند بسیار مناسب است.

2- در کتبا روشی برای آج زنی وجود دارد؟ منظورم روشی استاندارد است که خود نرم افزار آج را تولید کند.

جواب:
نه.

3- وقتی در کتیا یک پیچ و یک محره را طراحی می کنیم ( برای هم ) و آنها را در محیط اسمبلی، روی هم سوار می کنیم، در ابزار space analysis برای این پیچ و مهره Clash را نشان می دهد. یعنی پیچ در گوشت مهره فرو رفته. آیا راحی وجود دارد که Clash ایجاد نشود؟
جواب:
بطور کلی نه. اما می توانید در دستور clash قطعاتی که می خواهید برخوردشان را بررسی کنید انتخاب کنید.

آخرین ویرایش:

hamid0101

عضو جدید
وقتی زیر مجموعه یک product چند product دیگه ایجاد می کنیم و داخل هر product چندین part داریم وقتی داخل هر product یک part ایجاد می کنیم و به سوال تعیین مرکز مختصات جواب no می دهیم تا مرکز مختصات روی قبلی بیفتند و در product های دیگر هم همین طور اما وقتی مثلا اولین part از اولین product یا یکی از partهای product اول را ابعادش رو تغییر میدیم بعضی مواقع مرکز مختصات اصلی product های دیگر تو راستایی که تغییر ابعاد داشته ایم تغییر می کنه و مثلا صفحه x-z product دوم نسبت به صفحه X-z مربوط به product اول فاصله می افتد مثلا 20 میلیمتر فاصله می افتد . پی جوری می شه صفحات و مرکز مختصات همه product ها رو جوری تعریف کنیم که با تغییر ابعاد هم همیشه بر هم منطبق باشند ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
وقتی زیر مجموعه یک product چند product دیگه ایجاد می کنیم و داخل هر product چندین part داریم وقتی داخل هر product یک part ایجاد می کنیم و به سوال تعیین مرکز مختصات جواب no می دهیم تا مرکز مختصات روی قبلی بیفتند و در product های دیگر هم همین طور اما وقتی مثلا اولین part از اولین product یا یکی از partهای product اول را ابعادش رو تغییر میدیم بعضی مواقع مرکز مختصات اصلی product های دیگر تو راستایی که تغییر ابعاد داشته ایم تغییر می کنه و مثلا صفحه x-z product دوم نسبت به صفحه X-z مربوط به product اول فاصله می افتد مثلا 20 میلیمتر فاصله می افتد . پی جوری می شه صفحات و مرکز مختصات همه product ها رو جوری تعریف کنیم که با تغییر ابعاد هم همیشه بر هم منطبق باشند ؟

همانطور که گفته اید اگر در هنگام ایجاد یک قطعه جدید به پاسخ تعریف سوال تعریف مرکز مختصات جواب منفی داده شود کتیا دستگاه مختصات قطعه جدید را روی دستگاه مختصات اسمبلی که به آن اضافه می شود می اندازد. و باز همانطور که گفته اید در برخی طراحی ها مشکل زمان شروع می شود که یکی از این قطعات که بر همین اساس تعریف و در نتیجه در موقعیت نصب آنها طراحی شده اند دچار جابجایی می شوند. روش صحیح و آسان این است که هر کدام از این قطعات را در هنگام ایجاد و یا پس از اضافه شدن به یک اسمبلی توسط قید fix در محل خودشان ثابت کرد. در اینصورت اگر بطور ناخواسته توسط کاربر ملشان تغییر داده شد آیکون update فعال شده و با اجرای این دستور کتیا آنها را به مکان اولیه شان بر می گرداند. این روش اگر قطعه توسط قیود به دیگر قطعات مرتبط باشد بسیار مناسب و خوب است و باعث تنطیم سایر قطعات بر اساس قیود مشترکشان با قطعه ثابت می شود.

ممکن است سوال شود که اگر چنین کاری انجام نشده و قطعه دچار جابجایی شد چگونه به محل اولیه آن (که همان انطباق دستگاه مختصات قطعه با دستگاه مختصات اسمبلی است) برگردانده شود. راه حل این است: روی compass راست کلیک کنید و گزینه snap automatically to ...را انتخاب کنید. سپس روی قطعه ای که جابجا شده است کلیک کنید (دقت کنید همان اسمبلی در برگیرنده قطعه قعال باشد) compass بطور خودکار روی مرکز مختصات قطعه پرش می کند. روی compass دوبار کلیک کنید پنچره compass باز می شود. در ناحیه بالا مختصات x,y,z و زوایای مرتبط با آنها در شش بخش نمایش داده شده است. این مقادیر نشان دهنده میزان حرکت یا چرخش قطعه نسبت به مرکز مختصات اسمبلی هستند. در حالی که compass هنوز به قطعه چسبیده است (یعنی سبز رنگ است) تمام این شش مقدار را به صفر تغییر دهید. با اینکار مرکز مختصات قطعه به محل اولیه که همان مرکز مختصات اسمبلی است برگردانده می شود. پنجره را ببندید و روی compass راست کلیک کرده و گزینه snap automatically... را دوباره انتخاب کنید تا خاموش شود.
قطعه را توسط دستور fix ثابت کنید.