تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اطلاعات ناقصی که من دارم فکر می کنم این مدار می تونه از 2 بخش ساده تشکیل بشه.بخش اول یک فلیپ فلاپ ساده و بخش دوم مدار قدرتی که با پالسهای خروجی فلیپ فلاپ تحریک بشه و برق کولر را قطع و وصل کنه .اینطور نیست ؟:w10:
با سلام
اگه منظور شما صرفا قطع و وصل کولر بدون در نظر گرفتن مقدار دما باشه ، فلیپ فلاپ هم سادس و هم ارزون .برای بخش قدرت هم میتونی از رله های 10 آمپری استفاده کنی .ولی اگه منظور شما صرفه جویی در مصرف برقه بنظر من پیشنهاد ahmadmn مناسبه چون اگه دما به مقدار مناسب رسید دیگه کولر رو روشن نمیکنه و همین باعث میشه تا باصطلاح هزینه خودشو دربیاره ضمن اینکه برای خودت هم تجربه خوبی میشه .حالا اگه از LM35 بعنوان سنسور دما استفاده کنی بهتره از یه AVR مثلا Atmega16 برای خوندن خروجی اون که بصورت ولتاژ کالیبره شدس استفاده کنی تا بتونی ضمن اندازه گیری دما خروجی ها رو هر جور که خواستی کنترل کنی.

• Like
واکنش ها: sh85

n3m

عضو جدید
سلام
ممنون از نظرتون.پیشنهاد دما خوبه ولی به چند دلیل کمی باهاش مشکل دارم
1- قطعا مدارش خیلی پیچیده تره .من حدود 10 ساله که از الکترونیک کاملا دور بودم و طبیعتا با مداراتی که شما هم اشاره کردی آشنا نیستم. البته اگر هر مداری داشته باشم می تونم بسازمش.
2- فکر می کنم هزینه این طرح زیاد تر باشه. البته مطمین نیستم.
3- تمرکز روی دما کاربری این مدار رو خیلی محدود می کنه
حالا یه سوال . تو بخش قدرت من به چیزهایی مثل ترایاک , رله و کنتاکتور فکر کردم.یک کم نگران جریان راه انداز موتورم و جرقه های احتمالی .نمی دونم ترایاک این کارو می کنه یا نه.
اگه ترایاک جواب بده نقشه ای دارین که بتونم روش کار کنم و بسازمش.

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
سلام
ممنون از نظرتون.پیشنهاد دما خوبه ولی به چند دلیل کمی باهاش مشکل دارم
1- قطعا مدارش خیلی پیچیده تره .من حدود 10 ساله که از الکترونیک کاملا دور بودم و طبیعتا با مداراتی که شما هم اشاره کردی آشنا نیستم. البته اگر هر مداری داشته باشم می تونم بسازمش.
2- فکر می کنم هزینه این طرح زیاد تر باشه. البته مطمین نیستم.
3- تمرکز روی دما کاربری این مدار رو خیلی محدود می کنه
حالا یه سوال . تو بخش قدرت من به چیزهایی مثل ترایاک , رله و کنتاکتور فکر کردم.یک کم نگران جریان راه انداز موتورم و جرقه های احتمالی .نمی دونم ترایاک این کارو می کنه یا نه.
اگه ترایاک جواب بده نقشه ای دارین که بتونم روش کار کنم و بسازمش.

اين مدار اونقدر سادست كه نقشه رو مي توني خودت بسادگي بكشي. اگه مي خواي به دنياي الكترونيك برگردي، اين مدار شروع خوبيه.
از نظر هزينه اصلا نگران نباش چون قطعات امروزي بسيار ارزون هستند. مثلا يه ميكروي پرقدرت مثل ATmega48PA فقط 1400 تومن قيمت داره. يا يه رله 10 آمپر تنها 400 تومن قيمتشه.
مزيت مدارايي كه ميكرو دارند اينه كه دستت بازه و مي توني توي نرم افزاري كه مي نويسي هر جور امكاناتي رو بزاري. از زمان بندي هاي دقيق گرفته تا كنترل فازي و...
پس فليپ فلاپ رو فراموش كن و برو سراغ ميكرو تا از قدرت و توانايي مدارت لذت ببري.

n3m

عضو جدید
اين مدار اونقدر سادست كه نقشه رو مي توني خودت بسادگي بكشي. اگه مي خواي به دنياي الكترونيك برگردي، اين مدار شروع خوبيه.
از نظر هزينه اصلا نگران نباش چون قطعات امروزي بسيار ارزون هستند. مثلا يه ميكروي پرقدرت مثل ATmega48PA فقط 1400 تومن قيمت داره. يا يه رله 10 آمپر تنها 400 تومن قيمتشه.
مزيت مدارايي كه ميكرو دارند اينه كه دستت بازه و مي توني توي نرم افزاري كه مي نويسي هر جور امكاناتي رو بزاري. از زمان بندي هاي دقيق گرفته تا كنترل فازي و...
پس فليپ فلاپ رو فراموش كن و برو سراغ ميكرو تا از قدرت و توانايي مدارت لذت ببري.

ok تسلیم .همین کارو می کنم .لا اقل بگید از کجا باید شروع کنم. از روی کدوم نقشه ؟

n3m

عضو جدید
یک سوال هم در مورد یه موضوع دیگه داشتم.
اگر بجای یک لامپ کم مصرف با توان نوری معین, از n تا LED استفاده کنم تا همون شدت نور را تولید کنم ( LED های مد نظر من از همون کم مصرف های پرنوری است که در وسایلی مثل چراغ قوه و چراغ چادر چینی بکار رفته.نمی دونم تو بازار ایران هست یا نه و اسمش چیه)
1- کدامیک توان کمتری مصرف می کند؟
2-با در نظر گرفتن طول عمر هر کدام , صرفه اقتصادی با کدام است ؟

neg@r

عضو جدید
سلام
اطلاعاتی جامعی میخوام درمورد سنسور دمای SMT160
رگولاتور ولتاژ LM2576T
رگولاتور ولتاژ 7806
ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
اطلاعاتی جامعی میخوام درمورد سنسور دمای SMT160
رگولاتور ولتاژ LM2576T
رگولاتور ولتاژ 7806
ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه
سلام
کاملترین اطلاعات در دیتا شیت قطعات هست
یرای دریافت دیتا شیت هم می تونید به سایت alldatasheet.come مراجعه کنید
موفق باشید

evint_k

عضو جدید
سلام کسی میدونه بیشترین سوختگی در لامپهای کم مصرف نما نور شامل کدوم قطعه میشه؟

hossein1987

عضو جدید
سلام دوستان.من توی یک شبیه سازی با Pspice به ترانزیستورهای 2n406 و 2n404 نیاز دارم.ولی ظاهرا توی کتابخونه اسپایس نیستند.البته دیتا شیتشون توی اینترنت پیدا میشه.حالا میشه من و قدم به قدم راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟!!!

arazkoh

عضو جدید
سلام

اطلاعاتی کاملی در مورد آی سی lm324 می خواستم
دیتا شیت شو دارم
بیشتر می خوام در مورد نحوه ی محاسبه ی تئوری خازن جبران ساز بدونم

واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنید

o.behnam.o

عضو جدید
سلام دوستان.من توی یک شبیه سازی با Pspice به ترانزیستورهای 2n406 و 2n404 نیاز دارم.ولی ظاهرا توی کتابخونه اسپایس نیستند.البته دیتا شیتشون توی اینترنت پیدا میشه.حالا میشه من و قدم به قدم راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟!!!
سلام. شما باید از سایت http://www.orcad.com/ جدیدترین کتابخونه قطعات رو دانلود کنید. اگر باز هم در کتابخانه جدید قطعه مورد نظر نبود، می تونید از قطعات Breakout استفاده کنید. این قطعات را خودمان مدل می کنیم و مقادیر مختلف پارامترهای آن را خودمان توسط زیر برنامه Model Editor مشخص می کنیم. ترانزیستور با نام QBREAKx هستش که بعد از قرار دادن اون در صفحه، روش کلیک راست کرده و گزینه Edit Pspice Model... را انتخاب و بعد پارامترهای آن را مشخص می کنید :
121.jpg

dars

عضو جدید
کارت درسته.من یه سوال هم دارم.اگه کسی میدونه بی زحمت راهنمایی کنه.
من میخوام بدونم کلا چنتا قطعه الکتریکی داریم.
منظورم قطعات اصلی که رفتار های غیر مشابه دارن هستش.
مثلا فرض کنید شاید بشه تریستور و دیود رو در یک خانواده قرار داد چون تقریبا رفتار عملیشون مشابه هم هست که مثلا باعث برش ولتاژ تو یه فاصله ای میشن و جزییات کاریشون با هم فرق داره اما مثلا مقاومت یه قطعه جداست یا خازن یا سلف و ... میخوام کلا بدونم قطعات اصلی کدوم ها هستن و آیا طبقه بندی ای در این مورد انجام شده یا نه.
مثلا طبقه بندی ای حتی تو سایت های خارجی بوده که قطعات اصلی رو گفته باشه و خانواده های اونها رو به صورت زیر مجموعه زیرشون آورده باشه یا یه همچین چیزی میخوام بدونم کسایی که مثلا کارشناسی برق میخونن چی از برق فهمیدن.یعنی از علم الکترونیک چند در صد به صورت کلی با خبر هستن.این سوال از همین روز اولی که رشته الکترونیک قبول شدم تو ذهنم به صورت یه هاله دور دست وجود داشت تا الان و هیچ وقت نمیدونم چرا وقتش نشد از کسی بپرسم.الان اولین بار اینجا پرسیدمش.شاید این سوال خیلی های دیگه هم باشه.نمیدونم سوالم رو درست عنوان کردم یا نه.
اما مثلا اونایی که ارشدشون رو گرفتن یا حتی دکترا دارن اگه این پست رو میبینن بی زحمت بیان بگن که در رده اونها این سوال رو چطور جواب میدن.مثلا کسی که دکترای الکترونیک میگیره خدای الکترونیک میشه و با همه قطعات اصلی آشنا میشه یا اونجا هم تازه اولشه ؟
اگه کسی هست من رو از این سردر گمی در بیاره خیلی خوب میشه .ممنون از شما.

dars

عضو جدید
من این سوال رو بعد از یکی دو سالی که میخواستم یه جا مطرح کنم بلاخره اینجا مطرح کردم که جواب بگیرم و این سوال رو اینجا مطرح نکردم که شما بیاید در موردش نظر بدید که چیزی هست یا نیست.واسه یکی سوال اساسی میتونه چیز دیگه ای باشه که ذهنش رو مشغول کنه واسه یکی چیز دیگه واسه منم اینه.اتفاقا یکی از دلایلی که این سوال رو تو خودم نگه داشته بودم همین بود که بقیه بیان حرف های متفرقه بزنن که ربطی به سوالم نداره اما خوشبختانه تو این یکی دو سال فهمیدم اکثر این افراد که خودشون رو خدا میدونن و سوالات بقیه واسشون تمسخر آمیزه خودشون چیزی بارشون نیست.
پس لطفا اگه نمیخواید کمک کنید یا این سوال از نظرتون مسخره میاد لطفا پستی نذارید که موضوع عوض بشه و بذارید اونایی که میخوان کمک کنن این کارو انجام بدن.به خدا اگه این نظر رو نمیدادید کسی نمیگفت کیبوردت خرابه بوده

amintahghighi

عضو جدید
سلام
امیدوارم نماز روزه همتون قبول باشه
من یک مشکلی دارم و اون اینه که یک دیاگرام الکترونیکی دارم و هیچی از کارش و تحلیلش نمی دونم امید وارم شما بتونین کمکم کنید.
اگه از دوستان کسی می تونه تحلیل جزء به جزء کنه که دیگه عالی میشه.
با تشکرCooler Electrical Diagram.jpg

kakooey_m

عضو جدید
من این سوال رو بعد از یکی دو سالی که میخواستم یه جا مطرح کنم بلاخره اینجا مطرح کردم که جواب بگیرم و این سوال رو اینجا مطرح نکردم که شما بیاید در موردش نظر بدید که چیزی هست یا نیست.واسه یکی سوال اساسی میتونه چیز دیگه ای باشه که ذهنش رو مشغول کنه واسه یکی چیز دیگه واسه منم اینه.اتفاقا یکی از دلایلی که این سوال رو تو خودم نگه داشته بودم همین بود که بقیه بیان حرف های متفرقه بزنن که ربطی به سوالم نداره اما خوشبختانه تو این یکی دو سال فهمیدم اکثر این افراد که خودشون رو خدا میدونن و سوالات بقیه واسشون تمسخر آمیزه خودشون چیزی بارشون نیست.
پس لطفا اگه نمیخواید کمک کنید یا این سوال از نظرتون مسخره میاد لطفا پستی نذارید که موضوع عوض بشه و بذارید اونایی که میخوان کمک کنن این کارو انجام بدن.به خدا اگه این نظر رو نمیدادید کسی نمیگفت کیبوردت خرابه بوده
ببین دوست عزیز
هیچکی از تمام قطعات اطلاع نداره، یعنی اصلا نیاز نیست که اطلاع داشته باشه
شما که مثل من الکترونیکی هستی، خب؟
از ابتدا فرض کنید که در کارشناسی یه دریا مطلب داریم با عمق 1 متر و هر چه که بالاتر بریم در کارشناسی ارشد و دکترا مطلب محدود میشه مثلا اندازه یک حوضچه ولی با عمق خیلی بیشتر....
همین الکترونیک توی ارشد 3 تا گرایش داره: آنالوگ ، دیجیتال و ادوات نیمه هادی
و با توجه به اینکه شما با چه استادی کار کنی حوضچه تخصصی رو انتخاب میکنی و به عمیق شدن حوضچه میپردازی نه به مساحت دادن اون:gol:

dars

عضو جدید
جواب جالبی دادین.ممنون.اما اگه بقیه دوستان اطلاعات بیشتری دارن خوشحال میشم بشنوم.بازم ممنون

amintahghighi

عضو جدید
سلام

آقا 2 روز گذشت ولی کسی جواب من را نداد
فکر نمی کنم سوال این قدر سخت باشه. از دوستان کسی اگه می تونه بی زحمت منو راهنمایی کنه.
سوال اینه که دیاگرام زیر که ماله یک کولر پلتیر است من یک تحلیل در مورد نحوه کار هر قطعه می خواستم ممنون میشم اگه بتونه یک تحلیل باسم دربیاره.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام

آقا 2 روز گذشت ولی کسی جواب من را نداد
فکر نمی کنم سوال این قدر سخت باشه. از دوستان کسی اگه می تونه بی زحمت منو راهنمایی کنه.
سوال اینه که دیاگرام زیر که ماله یک کولر پلتیر است من یک تحلیل در مورد نحوه کار هر قطعه می خواستم ممنون میشم اگه بتونه یک تحلیل باسم دربیاره.
دوست عزیر انتظار این را نداشته باشید کسی بشینه این همه وقت بزاره مدارتون را تحلیل کنه !
همون انداره که شما باید وقتتون را بزارید برای تحلیل این هر فرد ثالثی هم باید همین وقت را بزاره !
پس به جای انتظار بشینید تحلیل کنید و در وقتی تحلیل کردید اگر در قسمتی مشکل داشتید مدار را به صورت کامل تشریح کنید و تحلیلتون را هم بیان کنید و قسمتی که مشکلتون هست
در این صورت اگر دوستان توانش را داشتن کمکتون می کنن
انتظار برای انجام کاری که خودمون هم براش وقت نمی زارم بیهودست
موفق باشید

alireza2s2003

عضو جدید
با سلام
اگر ممکنه برای من چند آی سی AGC که در بازار ایران هم موجود باشه معرفی کنین

با تشکر

robotali

عضو جدید
درود...
9تا LED داریم که به شکل زیر به هم متصل شدند؛
پایه کاتد همه LEDها به هم متصله و پایه آند LEDها به صورت مجزا در اختیاره... یعنی جمعاً 10 پایه
میخوایم به کمک یه میکرو روشن یا خاموش بودن تک تک این LEDها رو کنترل کنیم... پس به 10 پورت احتیاج داریم...
(متوجه هستم که میشه پایه مشترک همه کاتدها رو به زمین وصل کرد و از 9 پورت برای کنترل استفاده کرد، ولی شما فرض کنید که حتی پایه مشترک هم قراره توسط میکرو کنترل شه!)
اگر "فرض" کنیم که جریانی که هر پایه از میکرو میتونه به ما بده به اندازه ای نیست که بشه یک LED رو باهاش راه انداخت و ناچاریم به استفاده از یک بافر.
حالا سوال من:
اگر از یک بافر مثلاً ULN2003 استفاده کنم اونم فقط تو مسیر پایه ی مشترک کاتدها، و بقیه 9 پورت مربوط به آندها رو بدون بافر کردن به EDها وصل کنم، از نظر جریان کشی ledها بدون مشکل روشن میشن؟ یا باید پایه های آند رو هم بافر کرد؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود...
9تا LED داریم که به شکل زیر به هم متصل شدند؛
پایه کاتد همه LEDها به هم متصله و پایه آند LEDها به صورت مجزا در اختیاره... یعنی جمعاً 10 پایه
میخوایم به کمک یه میکرو روشن یا خاموش بودن تک تک این LEDها رو کنترل کنیم... پس به 10 پورت احتیاج داریم...
(متوجه هستم که میشه پایه مشترک همه کاتدها رو به زمین وصل کرد و از 9 پورت برای کنترل استفاده کرد، ولی شما فرض کنید که حتی پایه مشترک هم قراره توسط میکرو کنترل شه!)
اگر "فرض" کنیم که جریانی که هر پایه از میکرو میتونه به ما بده به اندازه ای نیست که بشه یک LED رو باهاش راه انداخت و ناچاریم به استفاده از یک بافر.
حالا سوال من:
اگر از یک بافر مثلاً ULN2003 استفاده کنم اونم فقط تو مسیر پایه ی مشترک کاتدها، و بقیه 9 پورت مربوط به آندها رو بدون بافر کردن به EDها وصل کنم، از نظر جریان کشی ledها بدون مشکل روشن میشن؟ یا باید پایه های آند رو هم بافر کرد؟

سلام
اگه من درست متوجه منظور شما شده باشم با این نوع از اتصال عملا برای خروجی های میکرو فرقی نمیکنه جون باید بصورت سورس تامین کننده جریان LED ها باشن و دارای همون محدودیتهای قبلی خواهند بود. البته من مشخصات پورتهای خروجی میکرو شما رو نمیدونم ( در حالت سینک و سورس) و همینطور هم جریان راه اندازی LED هارو چون ممکنه حالتی وجود داشته باشه که شما بتونید حتی بدون بافر اونارو به خروجی میکرو وصل کنید البته بصورت سینک ، ولی نوع سنتی اتصال بار به بافرها بصورت زیره یعنی مشترک کردن آندها .

آخرین ویرایش:

robotali

عضو جدید
ll
سلام
اگه من درست متوجه منظور شما شده باشم با این نوع از اتصال عملا برای خروجی های میکرو فرقی نمیکنه جون باید بصورت سورس تامین کننده جریان LED ها باشن و دارای همون محدودیتهای قبلی خواهند بود. البته من مشخصات پورتهای خروجی میکرو شما رو نمیدونم ( در حالت سینک و سورس) و همینطور هم جریان راه اندازی LED هارو چون ممکنه حالتی وجود داشته باشه که شما بتونید حتی بدون بافر اونارو به خروجی میکرو وصل کنید البته بصورت سینک ، ولی نوع سنتی اتصال بار به بافرها بصورت زیره یعنی مشترک کردن آندها .

ممنون از وقتی که گذاشتی مهندس، بزار سوالم رو یه جور دیگه مطرح کنم(یه کم توضیحش سخته!)
همون مربع 3x3 از LEDها رو که عکسش رو بالا گذاشتم در نظر بگیر، تصور کن که سه لایه از این مربع ها با شرایط زیر روی هم قرار گرفتن و تشکیل یک مکعب 3x3x3 رو دادن:
*طبعاً کاتد هر نه LED از هر لایه به هم وصل هستن(یعنی از هر لایه یا "برش افقی" از مکعب، یک پایه مشترک کاتد در اختیار داریم)
*پایه آند هر LED هم به پایه آندLED طبقه یا لایه پایینی خودش وصل شده، ودر نهایت نه پایه آند در زیر مکعب در اختیار داریم.
*یعنی به طور کلی 12 پایه داریم که باید وضعیتشون رو با میکرو یا هر چیپ دیگه ای کنترل کنیم، 3تا پورت کاتد و 9تا پورت آند.
برای روشن شدن هر LED کافیه که پورت مربوط به کاتد لایه ای که LED توش قرار داره رو صفر و پورت مربوط به آند "میله ای"(تعبیر بهتری به ذهنم نرسید!) که LED توش قرار داره رو هم یک کنیم...
با فرض این که هر پورت از واحد کنترلمون 20 میلی آمپر جریان دهی داره:
9 پورت مربوط به پایه های آند==>در بدترین حالت(زمانی که هر 3 LED مربوط به یک میله باید روشن بشن) پورت مورد نظرمون باید جریان 3 LED رو تامین کنه، با فرض این که هر LED تقریباً 25 میلی آمپر جریان بکشه به 75 میلی آمپر جریان احتیاج داریم.
3 پورت مربوط به کاتد هر طبقه==> در بدترین حالت باید هر پورت جریان 9 LED رو تامین کنه، یعنی حدود 225 میلی آمپر.
حالا سوال من: برای تامین این جریاناتی که ذکر شد اگر فقط 3 پورت مربوط به کاتدها رو از یه بافرNOT مثل uln2003 عبور بدیم و 9پورت مربوط به آندها رو بدون بافر به LED ها وصل کنیم تو جریان دهی مشکلی نخواهیم داشت؟(شما مکعب رو 8x8x8 در نظر بگیر)

عکس از یه مربع 8x8 که LEDها با روش گفته شده به هم وصل شدن:

عکس از مکعبی که با اتصال 8 لایه از این مربع ها به وجود میاد:

از پرچونگیم عذرخواهی می کنم...
:gol:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد مدار 3*3*3که شما توضیح دادی در کل معادل یه ماتریس 9*3 دیودیه یه چیزی شبیه عکس زیر البته با فرض اینکه سطرها 9 تا باشن در مورد 8*8*8 این تبدیل میشه به ماتریس 8 * 64 یعنی هر ستون معادل یک لایه .

برای درایو کردن این ماتریس بنظر من بهتره برای سینک از آی سی ULN استفاده کنی و برای سورس از ترانزیستور دارلینگتون حتی میتونی برای دوتاش هم از دارلینگتون استفاده کنی البته برای سورس از NPN و برای سینک از PNP یه چیزی شبیه عکس زیر .فکر کنم دیگه نگرانی از بابت اینکه 64 LED یه ستون با هم بخوان روشن شن هم ( حداکثر 2 آمپر ) مرتفع بشه . فقط دکود کردن 64 LED که مربوط به یک لایه هستند باقی میمونه که من از پترن روشن خاموش شدن اونا چیزی نمیدونم ولی احتمالا بشه با چند تا دکودر مثل شکل زیر از 4514 اونارو ساخت .

robotali

عضو جدید
سلام
در مورد مدار 3*3*3که شما توضیح دادی در کل معادل یه ماتریس 9*3 دیودیه یه چیزی شبیه عکس زیر البته با فرض اینکه سطرها 9 تا باشن در مورد 8*8*8 این تبدیل میشه به ماتریس 8 * 64 یعنی هر ستون معادل یک لایه .

برای درایو کردن این ماتریس بنظر من بهتره برای سینک از آی سی ULN استفاده کنی و برای سورس از ترانزیستور دارلینگتون حتی میتونی برای دوتاش هم از دارلینگتون استفاده کنی البته برای سورس از NPN و برای سینک از PNP یه چیزی شبیه عکس زیر .فکر کنم دیگه نگرانی از بابت اینکه 64 LED یه ستون با هم بخوان روشن شن هم ( حداکثر 2 آمپر ) مرتفع بشه . فقط دکود کردن 64 LED که مربوط به یک لایه هستند باقی میمونه که من از پترن روشن خاموش شدن اونا چیزی نمیدونم ولی احتمالا بشه با چند تا دکودر مثل شکل زیر از 4514 اونارو ساخت .

واقعاً ممنونم از وقتی که میزاری...
من منظورتون از سینک و سورس رو متوجه نشدم...(ببخشید دیگه... من کامپیوتریم و با این اصطلاحات زیاد آشنا نیستم :D )
چون سادگی و جمع و جور بودن مدار برام مهمه این سوال رو می پرسم:
تو تابلوی زیر برای سطرهای ماتریکس (آند)از ترانزیستور BD139 و برای ستون ها (کاتد) از ULN2803 استفاده کرده... سوالم اینه که آیا این فرض من درسته که چون بحث بر سر عبور جریانه و این جریان، هم تو آی سی ها(برای کاتدها) و هم تو ترانزیستورها(برای آندها) تقویت میشه پس بیایم یکی از اونا رو(یا آی سی ها و یا ترانزیستورها رو از مدار حذف کنیم؟)به هر حال جریانی که باید از LED بگذره داره یه جا(ترانزیستور یا آی سی ULN) تقویت میشه دیگه...؟؟! لزومی داره که دو جا عمل تقویت انجام بشه...؟
ممنون

منبع عکس: مجله نویز شماره 6

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
من منظورتون از سینک و سورس رو متوجه نشدم...
اصطلاحیه که به جهت جریان بار و خروجی اطلاق میشه . کلا زمانی که جریان از سمت بار به خروجی وارد میشه سینک نامیده میشه در اینحالت بار بین قطب مثبت و خروجی قرار داره و از بار زمانی جریان میگذره که خروجی در حالت Low باشه. و بالعکس زمانی که جریان از سمت خروجی به بار باشه و بار بین زمین و خروجی قرار گرفته باشه سورس نامیده میشه در این حالت زمانی از بار جریان میگذره که خروجی در حالت High باشه .

حالا با توجه به شکل خروجی آی سی ULN2803 متوجه میشید که اونا بصورت Open Collector هستند و فقط میتونن بصورت سینک کار کنن

سوالم اینه که آیا این فرض من درسته که چون بحث بر سر عبور جریانه و این جریان، هم تو آی سی ها(برای کاتدها) و هم تو ترانزیستورها(برای آندها) تقویت میشه پس بیایم یکی از اونا رو(یا آی سی ها و یا ترانزیستورها رو از مدار حذف کنیم؟)به هر حال جریانی که باید از LED بگذره داره یه جا(ترانزیستور یا آی سی ULN) تقویت میشه دیگه...؟؟! لزومی داره که دو جا عمل تقویت انجام بشه...؟

بحث فط بر سر تقویت کنندگی نیست بلکه بر سر انتخاب سطر و ستونه شما با حذف هر کدوم از این طبقات در حقیقت اونا رو همیشه فعال کردید حالا فرضا اگه ULN ها رو حذف کنید ستون ها همگی فعالن و هر سطری رو که ترانزیستور تحریک کنه تمام LED های اون سطر روشن میشن . اگر هم ترانزیستورها رو حذف کنیم و ازخروجی های میکرو بصورت مستقیم استفاده کنیم باز بحث محدودیت جریان وقتی چند تا از LED ها روشن میشن پیش میاد .راستی اینجارو هم پیدا کردم شاید مطالعش مفید باشه بجای ULN از یه جور سینک درایور با جریان ثابت استفاده کرده (STP16CP05MTR) احتمالا نگران اینن که اگه تعداد زیادی LED با هم روشن بشن مقدار جریان سینک پایین بیاد و نورشون کم بشه .

آخرین ویرایش:

M.U.G.K

عضو جدید
پروژه پایان ترم

پروژه پایان ترم

با سلام
از خدمت مهندسین عزیز می خواستم تقاضا کنم که برای پروژه پایان ترم چندتا موضوع خوب که سطحش هم پایین نباشه معرفی کنند
با تشکر:gol:

mobtime

عضو جدید
سلام M.U.G.K عزیز .
من پروژه مانیتورینگ سیگنال در حوزه زمان و فرکانس با استفاده از نرم افزار matlab رو پبشنهاد می کنم ، البته سیگنال رو هم باید از طریق یه میکروکنترلر و یه واسط وارد PC کنی .

امیدوارم که بتونی پایان نامتو با موفقیت انجام بدی
;)

aminvo

عضو جدید
سلام
در مورد اثر خازنی شانت(shunt) توضیح کامل می خواستم که متاسفانه به زبان فارسی چیزی پیدا نکردم حتی توی گوگل، ممنون میشم اگه مهندسین عزیز توضیح بدن یا لینک قرار بدن.
موفق باشید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا