بار دینامیکی

smmoosavian

عضو جدید
با سلام
من این سوال رو در بخش جامدات مطرح کردم کسی جواب نداد حالا دوباره اینجا می پرسم
من دارم روی یک پروژه کار می کنم که توش به مدلسازی نرم افزاری برای بارگذاری استاتیکی و
بارگذاری دینامیکی نیاز داره . می خوام بدونم برای آیا برای در نظر گرفتن بار دینامکی می تونیم
اول استاتیکی تحلیل کنیم و بعداً برای بار دینامیکی اون رو در یک ضریب ضرب کنیم ؟
حالا این ضریب رو باید از کجا بیاریم ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام همشهری
بطور کلی برای معادل سازی یک تحلیل دینامیکی بوسیله تحلیل استاتیکی، باید اثرات شتاب ناشی از نیروی دینامیک (نیروی اینرسی) و همچنین اثر فرکانس آن معادل سازی شود که کار آسانی نیست. پاسخ دینامیکی یک جسم می تواند بر اساس جرم، جنس و شکل جسم(به بیانی دیگر ضریب میرایی و فرکانس طبیعی جسم) و فرکانس نیروی دینامیکی کاملا نسبت به پاسخ استاتیکی از نظر شکل پاسخ، مقدار پاسخ و ناحیه بحرانی در پاسخ متفاوت باشد.
برای مثال، اگر یک تیر یکسر گیردار ساده را که نیروی در وسط آن به آن وارد می شود را در نظر بگیرید در تحلیل استاتیکی، تیر بطور ساده خم شده و ناحیه بحرانی ناحیه تکیه گاه تیر خواهد بود. اما همین تیر زیر بار دینامیکی بر اساس فرکانس نیرو و فرکانس های طبیعی تیر ممکن است دچار تحریک مدهای شکم دار شده و بجای یک شکل ساده از ناحیه وسط دچار خمیدگی و شکم شود.

از اینرو معادل سازی رفتار دینامیکی توسط تحلیل استاتیکی بطوریکه واقعا به همان نتایج دست یافت غیرممکن است.

بجای انجام تحلیل استاتیکی، می توان از تحلیل پاسخ فرکانسی استفاده کرد که با وجود سادگی بسیاز مفید و کاربردی است. از دید حجم داده، خروجی ها و زمان تحلیل، تحلیل پاسخ فرکانسی در زمان بسیار کوتاه تری نسبت به تحلیل دینامیکی در حوزه زمان انجام می شود و حجم خروجی آن نیز بسیار کمتر است. نتایج این نوع تحلیل، شامل بیشترین تغییر مکان (یا شتاب) و تنش های ناشی از یک بار دینامیکی است که می تواند دامنه یا فرکانس های مختلفی داشته باشد.

جایگزین کردن و معادل سازی نیروهای دینامیکی با نیروی استاتیکی نه با این شکلی که شما گفته اید بلکه به شکل دیگری در صنعت انجام می شود. برای مثال شرکتهای خودرو ساز بجای انجام تحلیل دینامیکی حوزه زمان یا حتی حوزه فرکانس، برای تحلیل هایی مثل خستگی بجای استفاده ار نیروهای دینامیکی از نیروهای معادل استاتیکی استفاده می کنند که این نیروها بر اساس نتایج آزمایشگاهی و آزمایش های متعدد طول عمر بدست آمده اند. این جایگزینی ها، کاملا متفاوت هستند و تنها در همان حوزه خاص اعتبار مثلا تعیین طول عمر اعتبار دارند و بس.

مثال دیگر، معادل سازی است که گاهی مهندسان عمران برای محاسبات زلزله انجام می دهند و بجای شبه سازی نیروهای دینامیکی زلزله، نیروی استاتیکی را بکار می گیرند که توسط آیین نامه توصیه شده است.

حسین خ

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
داداش ممنون بخاطر توضیح خوبتون
من دارم روی یه پرژه طراحی خودرو کار میکنم ولی بزرگترین مشکلم که خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده همین روش محاسبه بار دینامیکیه.
اگه میشه یه کتاب یا جزوه یا هری چی که بتونه بهم کمک کنه که بتونم ضریب بار دینامیکی برای خودرو ها رو تعیین کنم معرفی کنید .

بالا