[متریال] آموزش پــتینه و دکـوپاژ

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من این تاپیک و زدم چون خودم از کلاسای پتینه خیلی چیزارو یادگرفتم و به نظرم برای یه طراحی داخلی خوب لازمه این هنرم کامل بشناسیم..

ایجاد کردنه طرح هایی متفاوت در فضاهامون یک نواختی محیط را از بین برده و روح تازه و شادی به آن می دهد.. امیدوارم خوشتون بیادو مفید باشه...

نمونه ای از تکنیک استنسیل

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مرسی شارلین جان
من خودم دور پریز خونمونو از این طرح ها زدم
البته همیشه یه تاپیک داشتیم به نام طراحی دیوار من خودمم زیاد عکس گذاشته بودم اونجا
خیلی ئقته بهش سر نزدم ولی عکس کار خودمو اونجا میتونی ببینی
اما اسم این کار رو نمیدونستم چیه
ممنون

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون . خیلی هنر قشنگیه . خیلی وقت بود تو فکر یاد گیریش بودم .
می تونی بهم بگی چه قدر زمان می بره یادگیریش گلم ؟؟؟:gol:

خوشحالم خوشتون اومد.
راستش، تکنیکاش بیشتر از اون هست که فکر می کنی. چون فقط مختص روی دیوار نیست، مجسمه، قاب ها دکوراتیو، خیلی چیزا...
حتما" بازم عکس می زارم تا بیشتر آشنا بشین.

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من تا حالا نشنیده بودم؟میشه بیشتر وکاملتر توضیح بدید میشه ماهم یاد بگیریم:gol:

سلام دوست عزیز،
راجب چی نشنیدی؟ پتینه ؟ یا یکی از تکنیک ها؟

برای یادگیری با یاد حتما"در کلاس های پتینه ثبت نام کنی، من تو دانشگاه خودم گذروندم.
اگر مایلید کلاسها تهران و میدان ولیعصر است...

archi_atish

عضو جدید
کاربر ممتاز
پتینه چیست ؟

پتینه چیست ؟

با اجازهٔ شارلین جان من یه تعریف از پتینه میذارم اینجا

پتینه چیست ؟

هنر پتینه یکی از هنرهائی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان جهت هنرهای سنتی می تواتند کاملا پاسخ گوی حس زیبا پسندی و ایجاد فضای سنتی در این جامعه مدرن باشد.
با توجه به جدید بودن این هنر (به خصوص در کارهای ساختمانی) اکثریت مردم آشنائی کمی با این هنر داشته و به راحتی درک و تجسم برایشان میسر نمی شود .
پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر می باشد.
در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم میشود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می باشد.

از مواد و مصالح مورد استفاده در پتینه می توان...
به خمیر پتینه، چسب مخصوص، انواع رنگ روغنی و اکرولیک، ورق طلا و نقزه و مس، انواع رنگ های تزئینی و.... اشاره کرد .
با استفاده از پتینه می توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و ... را به راحتی اجرا نمود .

بهترین پوشش جایگزین رنگ و کاغذ دیواری

تاريخچه پوشش های سلولزی :
اين پوشش يک پوشش زيبا و در عين حال اقتصادي ميباشد که توسط ژاپنيها ابداع واستفاده ميشده
يعني مردم ژاپن به علت سرماي زياد منطقه ژاپن از اين پوشش به عنوان عايقي در برابر سرما استفاده ميکردند و سبوس برنج را بعد از کوبيدن با چسب ترکيب نموده و به صورت لايه اي روي درها ميماليدند
بعدها اين پوشش شکل کاملتري گرفت و در اروپا استفاده شد و به جاي سبوس و ساقه برنج از مواد ديگري استفاده شد يعني ماده اوليه از سلولز استفاده شد و افزودنيهاي فراواني به آن اضافه شد که تنوع اين محصول را بسيار زياد نمود و کم کم به صورت يک پوشش شناخته شده در آمد که در تمام دنيا کار برد دارد

برخی ویژگی های مهم پوشش سلولزی پتینه :
  • قابلیت ترمیم
  • قابلیت اجرا روی سطوح مختلف
  • قابلیت طراحی در اشکال مختلف
  • تنوع نامحدود رنگی
  • عایق حرارت
  • عایق برودت
  • عایق صوت
  • عایق رطوبت
  • کاهش قابل توجه مصرف انرژی
  • کاهش بازتاب نور
  • کاهش رفلکس صدا
  • مقاومت در برابر آتش
  • مقاومت در برابر ضربه
  • عدم ترک خوردگی
  • خاصیت آنتی استاتیک ( گرد و غبار و مولکولهای سوخته در هوا را به خود جذب نمی کند)
  • سرعت اجرایی بالا
  • نداشتن بو و مواد فرار
  • طول عمر بالا
  • صرفه اقتصادی
  • قابلیت شستشو

قابليت اجرا در همه مکانها :

پتینه ، با توجه به مشخصات فوق ، از نظر كيفيت ، زيبائي و اقتصادي كاملاً نسبت به محصولات مشابه صاحب برتري و امتياز مي باشد . مي توان آنرا بعنوان بهترين پوشش ساختماني جهت اجرا در ديوارها و سقفهاي ساختمانهاي مسكوني ، هتلها ، اماكن عمومي ، رستورانها ، بيمارستانها ، استوديوهاي ضبط صدا و تصوير ، دكورهاي سينمائي ، سالنهاي سينما ، فروشگاه‌ها ، ورزشگاه‌ها ، ادارات و غيره استفاده نمود

مشخصات فنی پتینه

پوشش سلولزی قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح را داراست. این پوشش بیشتر مورد توجه انبوه سازان قراردارد که به منظور صرفه جویی های مالی و زمانی بعد از اجرای گچ و خاک اقدام به اجرای پوشش های سلولزی پتینه می نمایند.
به عبارت دیگر مرحله گچ کاری چنانچه از موارد اشاره شده، نیز مشخص می گردد، پوشش سلولزی پتینه بر روی هر سطحی (گچ ، رنگ ، چوب و غیره) البته با توجه به دستور العمل قابل اجرا است.
از پوشش های سلولزی پتینه می توان جهت امور دکوراتوری در فضاهای مختلف نیز استفاده کرد. یعنی علاوه بر داشتن خاصیت و ویژگی مهم عایق بودن می تواند برای زیباسازی در تزئینات داخلی و دکورهای گوناگون مورد استفاده قرارگیرد.
این پوشش به دلیل بهره مندی از طیف بالای رنگی و امکان اجرای آن به صورت طرحهای مختلف (مانند اشکال هندسی و اشکال طبیعی مانند گل ، درخت و ...) می تواند در فضاهای آموزشی مانند مهد کودک ، مدارس و دانشگاهها مورد استفاده قرار گیرد و ضمن ایجاد فضایی آرامش بخش ، محیطی زیبا و جذاب را بوجود آورد.
از این پوشش همچنین می توان داخل سالن های پذیرایی ، سالن های سینما و اماکن عمومی پر رفت و آمد مانند سالن مترو ، ترمینالها و فرودگاهها استفاده نمود.
این مواد به دلیل برخورداری از مواد اولیه کاملا طبیعی می تواند در فضاهای بهداشتی و درمانی مانند بیمارستانها نیز مورد استفاده قرار گیرد و ضمن روحیه بخشی به بیماران ، محیطی کاملا بهداشتی و آرامی را (به دلیل رفلکس پایین صدا) بوجود آورد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ارشیتکت86

عضو جدید
سلام دوست عزیز،
راجب چی نشنیدی؟ پتینه ؟ یا یکی از تکنیک ها؟

برای یادگیری با یاد حتما"در کلاس های پتینه ثبت نام کنی، من تو دانشگاه خودم گذروندم.
اگر مایلید کلاسها تهران و میدان ولیعصر است...

راجب به پتینه هم تکنیکاش:(من تهران که نیستم عجب دانشگاهی ما کلاسامون

به زور تشکیل میشه چه برسه به اینجور کلاسا:redface:نمیشه همینجوری یاد گرفت؟؟

کتابی سایتی تاپیکی چیزی.........:(

آخرین ویرایش:

geta

عضو جدید
سلام عزیزم...من خیلی از کار پتینه خوشم میاد..البته بیشتر روی ظروف ..اما راستش وقته یاد گرفتن اونو تو کلاسای بیرون ندارم..اگه می تونی یه کمی از این نمونه ها بذار و کمی هم از نحوه کارتوضیح بده..خیلی خیلی مرسی....:gol:

komail_1988

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من ازین نوع کار ها خیلی خوشم می اد
راستش من فکر نکنم تو شهرمون ازین نوع کلاسا باشه
می تونی کمک کنی یا جایی تو شهر های دورو ور معرفی کنی
من از فریدونکنارم و تو نوشهر درس می خونم
خیلی ممنون

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شارلین جان
کارات خیلی عالین
میتونی این تکنیکتو بهمون یاد بدی؟

مرثی عزیزم..
برای من مشکلی نداره براتون توضیحاتشم بزارم اما کاراش طوریه که تا نوع رنگ ساختن و با قلم کارکردنش و نبینی نمی تونی قشنگ دربیاری، اون وقت هم کارت خراب می شه هم موادت هدر مره...
برای همین اکثرا" کلاساشم حضوری و عملیه... اون طور کتاب یا سایتی نیست که بتونی از روش کارکنی..

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خيلي جالبه خوشم اومد، انداختن اين تصاوير رو ديوار هم روش خاصي داره؟ اونا هم برجسته كار ميشه؟ ميشه توضيح بدين

توضیح بده لطفا.خیلی عالی بود.

ایناهم استنسیلن...
تکنیک استنسیل کار با شابلن، اما هرچه رنگ های بیشتری توش کاربشه بهتر زیبا تر والبته کار گرونتره... مثل این..

آخرین ویرایش:

rozhann

مدیر بازنشسته
ممنون شارلین جان.خیلی لطف کردی.
چندتا سوال؟؟؟؟ شابلونش رو باید خودمون در بیاریم یا میشه از جایی تهیش کرد.
رنگی که روی دیوار میزنی چیه؟

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون شارلین جان.خیلی لطف کردی.
چندتا سوال؟؟؟؟ شابلونش رو باید خودمون در بیاریم یا میشه از جایی تهیش کرد.
رنگی که روی دیوار میزنی چیه؟

خواهش می کنم عزیزم.:)
رنگ اکرلیک که مارک های مختلفی هم داره، من از مارک cadence (تیوپی) و رپین (رب کیلویی) استفاده می کنم. البته چون این رنگ ها حلالشون آب هستش باید آخر کار حتما" ماده پرایمر یا اسپری کلیر بزنیم تا ثابت بمونه. شابلون هم همه مدل توی بازار هست، ساختنش هم کاری نداره یه کاتر قلمی می خواد و یه طلق...
بعدا" چندتا عکس از شابلون ها و ابزار کار می زارم:smile:

lamusua_ag

عضو جدید
پتینه و دکوپاژ

پتینه و دکوپاژ

http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=3757هنر پتینه یکی از هنرهائی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان جهت هنرهای سنتی می تواتند کاملا پاسخ گوی حس زیبا پسندی و ایجاد فضای سنتی در این جامعه مدرن باشد.
با توجه به جدید بودن این هنر (به خصوص در کارهای ساختمانی) اکثریت مردم آشنائی کمی با این هنر داشته و به راحتی درک و تجسم برایشان میسر نمی شود .
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] ما قصد داریم تا با معرفی پتینه و به نمایش گزاردن تعدادی از نمونه های اجرا شده در ایران جایگاهی برای این هنر زیبا در نظر بگیریم.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر می باشد.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم میشود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می باشد.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]از مواد و مصالح مورد استفاده در پتینه می توان...[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]در قسمت ادامه مطلب تصاویر و توضیحات بیشتر را مشاهده نمائید.[/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif] به خمیر پتینه، چسب مخصوص، انواع رنگ روغنی و اکرولیک، ورق طلا و نقزه و مس، انواع رنگ های تزئینی و.... اشاره کرد .
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]با استفاده از پتینه می توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و ... را به راحتی اجرا نمود .[/FONT]
[/FONT]​
http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=3670
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]نمونه هائی از بافت های پتینه[/FONT]
اجرای : خانم الهام السادات قهاری

منبع : پارچیتکت

lamusua_ag

عضو جدید
اشتباه نکنید

اشتباه نکنید

به تازگی شرکتی با زمینه کاری بلکا و رومالین اما به نام "شرکت پتینه" شروع به کار کرده که اشتباه در انتخاب اسم این شرکت باعث شده تا خیلیا فکر کنند که پتینه، بلکا و رومالینه اما اینطور نیست با نمونه هائی که براتون میزارم خودتون میتونید مقایسه کنید.

آخرین ویرایش:

lamusua_ag

عضو جدید
شارلین عزیز من دارم یه وبلاگ طراحی می کنم راجب پتینه اگه مایلی تو هم می تونی عضوی از ما باشی خوشحال میشم.اگه دوست داشتی در رابطه با وبلاگ همکاری کنی به این وبلاگ برو و برام پیغام بزار.
وبلاگ خودم www.parchitect.mihanblog.com
وبلاگ پتینه : www.patina.mihanblog.com

lamusua_ag

عضو جدید
اجرای شومینه

اجرای شومینه

در این پروژه که آدرس حوالی بام تهرانه از خمیر پتینه ، چسب مخصوص. پودر طلا. روغن جلا. پولیش. رنگهای قهوه ای. سبرز. کرم. کتیبه های آماده و... استفاده شده
مدت زمان اجرا حدودا چهار روز
اجرا کننده این کار خانم الهام السادات قهاری بودن که منم همراهیشون کردم
http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=4256

تصویر شماره یک
http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=4257

تصویر شماره دو

http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=4258

http://www.www.www.iran-eng.ir/picture.php?albumid=1276&pictureid=4259

rozhann

مدیر بازنشسته
اینم کار روی ظرف برنز سبز با ترک کلاسیک
[/quote]
سلام.میشه رنگ ترک و رنگ بدنه رو بگی چیه؟

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم کار روی ظرف برنز سبز با ترک کلاسیک
سلام.میشه رنگ ترک و رنگ بدنه رو بگی چیه؟[/quote]

رنگش ماله برنز سبز.. یعنی یکم مشکی یکم اکر یکم واکس کاهی یزره ام طلایی:D روشم فینیشینگ کاهی..:biggrin:
ولی نه خیلی روشن نه خیلی تیره..
رنگ ترکم کافی کرم:gol:

lamusua_ag

عضو جدید
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]تکنیک نقطه محو ( Stippling) :
در این روش با ایجاد سطحی مملو از نقطه های ریز، به نمایی نرم و لطیف دست خواهید یافت.از آنجا که در اجرای این روش به سرعت عمل بالایی نیاز دارید و احتمال می رود که در نیمه راه به شدت خسته شوید، بهتر است از فرد دیگری کمک بگیرید و کار را تقسیم کنید به گونه ای که یک نفر کار گذاشتن رنگ زمینه و نفر دیگر با وارد ساختن ضربات قلم موی خشک، نقطه های محوی روی رنگ نفر اول ایجاد نماید.
قلمی که در اجرای نقطه ها و خال ها از آن استفاده می شود به قلم موی ضربه ای معروف است، اما به دلیل کوچکی سر این قلم بهتر است از برس های چهار گوش پهن که در شکل ها نشان داده شده بره بگیرید.با استفاده از این برس، سرعت کار بسیار بالا ...
[/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif][FONT=arial,helvetica,sans-serif]خواهد رفت. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]- مطابق شکل محوطه کوچکی را با حرکات چپ و راست یک قلم پهن رنگ کنید.
- به سرعت و قبل از خشک شدن رنگ، با استفاده از یک قلم موی ضربه ای خشک، ضربات ارامی بر رنگ اول وارد آورید، تا سطحی نقطه نقطه ایجاد شود.
- این دو عمل پیوسته و با دقت اجرا کنید تا سطح مورد نظرتان کامل شود. در حین کار سعی کنید مرزها را محو کنید و سرعت خود حداکثر برسانید، تا سطحی یکدست به دست آید.
از نمونه ها کمک بگیرید جهت سرعت
بخشیدن به هنرتان.
[/FONT]
[/FONT]

rozhann

مدیر بازنشسته
ممنون شارلین جان.ما منتظر کارها و اموزشهای خوبت هستیم

farvahar_665

عضو جدید
سلام شارلین جان:love:
لذت بردم واقعا" عالی هستن
راستی ازون طرح هایی که روی لباسها زدی خیلی خوشم اومد

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شارلین جان:love:
لذت بردم واقعا" عالی هستن
راستی ازون طرح هایی که روی لباسها زدی خیلی خوشم اومد

مرثی دوست جون..:heart:
بازم ازون طرح ها دارم..
روی شال و مانتو هر جا دستم اومده زدم.. ایشاالله اونا رم عکساشو می زارم..:gol:

alireza arc

عضو جدید
این لباس و مخصوص باشگاه خودم درست کردم:D

شابلونشم خودم ساختم. از رنگ کادنس استفاده کردم لباس شویی ام انداختم خراب نشد;)

این پشتشه..
این رنگ ها رو از کجا میشه تهیه کرد .
از کاغذ فیلم هم میشه استفاده کرد؟
ممنون

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
این رنگ ها رو از کجا میشه تهیه کرد .
از کاغذ فیلم هم میشه استفاده کرد؟
ممنون

این رنگ ها رنگ اکرلیک هستند.. من از مارک کادنس استفاده کردم رنگش ثابت موند..
معمولا" جاهایی که لوازم نقاشی و پتینه دارن باید تهیه کرد . من از پاساژ قائم وینتون خرید می کنم.. کاغذ فیلم هم خیلی خوبه..

ارشیتکت86

عضو جدید
harlinعزیز طرحی واسه دور کلید پریز داری؟زیرشون چیه یعنی زیر اون سقف گچه ستونا جنس خودشون از چیه روی کاشی وسرامیکم میشه اجرا بشه؟
بعد یه عکس بود ست اینه وگلدون یعنی زیرشو رنگ مشکی زدی یا مشکی بوده بهد پتینه کاری کردی گل روش زدی اره؟خوب چرا بهمون یاد نمیدی حسرتش به دلمون میمونه ها:(

آخرین ویرایش:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
harlinعزیز طرحی واسه دور کلید پریز داری؟زیرشون چیه یعنی زیر اون سقف گچه ستونا جنس خودشون از چیه روی کاشی وسرامیکم میشه اجرا بشه؟
بعد یه عکس بود ست اینه وگلدون یعنی زیرشو رنگ مشکی زدی یا مشکی بوده بهد پتینه کاری کردی گل روش زدی اره؟خوب چرا بهمون یاد نمیدی حسرتش به دلمون میمونه ها:(

چشم عزیزم.. آموزششم می زارم.. نه اون ست تکنیکش جداست..

فقط یکم واضح سوالات و می گفتی.. زیر سقف گچی ستونا یعنی چی؟ جنس ستون چیه؟ طرح مرمر و می خوای رو کاشی کار کنی؟؟..

آخرین ویرایش:

یاکاموز

عضو جدید
شارلین جان من می خواستم رنگ مخصوص پارچه که همون اکرلیک هست رو بخرم منتها فروشنده این رنگی رو که عکسشو گذاشتمو بهم پیشنهاد داد و گفت که این خیلی خوبه و اصلا از روی پارچه پاک نمی شه.خلاصه کلی ازش تعریف کرد.مارک پنتل هستش.

می خواستم ببینم شما تا حالا با این رنگ روی پارچه کار کردین؟میشه یخورده راجع به کار باهاش توضیح بدین؟باید اول برای رنگ کردن یکمی رنگ رو با آب رقیق کنیم؟وقتی کامل خشک شد باید اتو بزنیم؟
اگه نکته ای هست که خیلی مهمه ممنون میشم بهم بگی.قربونت برم عزیزم.:w27:
راستی برای کار روی پارچه با شابلون،باید از چه قلمویی استفاده کرد؟همون قلموی استنسیل؟
این یه شابلونی که خریدم.

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
شارلین جان من می خواستم رنگ مخصوص پارچه که همون اکرلیک هست رو بخرم منتها فروشنده این رنگی رو که عکسشو گذاشتمو بهم پیشنهاد داد و گفت که این خیلی خوبه و اصلا از روی پارچه پاک نمی شه.خلاصه کلی ازش تعریف کرد.مارک پنتل هستش.

می خواستم ببینم شما تا حالا با این رنگ روی پارچه کار کردین؟میشه یخورده راجع به کار باهاش توضیح بدین؟باید اول برای رنگ کردن یکمی رنگ رو با آب رقیق کنیم؟وقتی کامل خشک شد باید اتو بزنیم؟
اگه نکته ای هست که خیلی مهمه ممنون میشم بهم بگی.قربونت برم عزیزم.:w27:
راستی برای کار روی پارچه با شابلون،باید از چه قلمویی استفاده کرد؟همون قلموی استنسیل؟
این یه شابلونی که خریدم.

دوست عزیز..
من راستش با مارک پنتل کار نکردم ولی می گن مارک خوبیه..
اگه قیمتش خیلی بالا نیست و همه رنگای اصلی هم داره بگیر موردی نداره..
البته رنگ پارچه حتما" اکرلیک نیست ... رنگ مخصوص پارچه داریم ولی با رنگ اکرلیکم می شه همون کار رو انجام داد... حتی می تونی رقیقش کنی با آب و بعد کل لباستو اون رنگی که دوست داری بکنی...;)
رنگ هارو اگه می خوای برای شابلن زدن روی پاارچه دیوار یا هرجایی به هیچ وجه نباید رقیق کنی.. چون هم شابلون خراب میشه هم تمام پارچت رنگ پخش می شه..
وقتی رنگ و با قلم استنسیل به صورت ضربه ای روی کار زدی و خشک شد.. اتو می کنی..

شابلونتم عالیه.. مرثی که عکسشو گذاشتی منم درستش می کنم...:heart:

بالا