درخواست و راهنمایی دروس [طراحی و تحلیل سازه]

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال خوبیه:D
من خودم خیلی دنبالش بودم یه سری نتایج دارم نمیدونم درسته یا نه میگم اگه درست بود بچه ها تایید کنن
اول برش رو بگم
توی برش با توجه به فون مایسن فک کنم Fy/ 1.8 باشه خوب کلیاتشو نمیدونم
ولی در مورد خمش و تنش مجاز برمیگرده به پدیده خستگی
اگه پدیده خستگی بدونی چیه در تنش های کمتر از 0.5Fy شما میتونید بینهایت بار عضو رو تحت کشش و فشار قرار بدین برای همین معیار تسلیم رو نزدیک به این معیار در نظر میگیرن تا بتونن به طور کامل رفتار فولاد رو الاستیک فرش کنن البته این تقریبه ها واسه همین مثلا در مقاطع فشرده میشه 0.66 یا حول محور ضعیف فرق میکنه ولی بطور کلی دلیل استفادش بیشتر به خاطر پدید خستگیه
البته بازم میگم مطمئن نیستم الانم دارم از خودم میگم شاید کلا چرت باشه ولی تا اونجایی که من پرسیدم اینو گفتن بهم البته قدیما :D

rasool.civil

مدیر بازنشسته
شرمنده دوستان
یه سوال دیگه برام پیش اومده

چرا تنش مجاز خمشی 0/6Fy هست ولی تنش مجاز برشی /4 Fy هست ؟
سلام
حالا منم یه چیزایی از خودم میگم به قول وحید:دی
ببین گسیختگی برشی از نوع ترد محسوب میشه ولی گسیختگی خمشی هم میتونه ترد باشه هم نرم
حالا مطلوب ما واسه طراحی اینه که گسیختگی نرم رخ بده پس بر اساس خمش طراحی میکنیم
پس طبیعیه که خمش باید سهم بیشتری داشته باشه توی طراحی پس بزرگتره
اینا که گفتم همشون درستنا ولی اینکه در مورد این سوال صدق کنه نمیدونم

The Lunatic

عضو جدید
شرمنده دوستان
یه سوال دیگه برام پیش اومده

چرا تنش مجاز خمشی 0/6Fy هست ولی تنش مجاز برشی /4 Fy هست ؟
در مورد ضریب 0.6 باید بگم که ضریب اطمینانه
در واقع فرض شده که میزان خطا در محاسبه ی بار و مقاومت سازه برابر 0.25 باشه
R-deltaR>=L+deltaL
R-0.25R>=L+0.25L
0.75R>=1.25L
F.S= R/L=1.25/0.75=5/3=1.67
0.6=1/1.67= ضریب کاهش مقاومت
R: مقاومت سازه
L: بار
در مورد برش باید بگم که طبق معیار فون میزز اگر المانی تحت برش خالص باشه المان تحت تنش برشی Fy/(3)^0.5=a جاری میشه. یعنی در مقداری کمتر از Fy. حالا با استفاده از ضریب اطمینان 1.44 به جای 1.67 داریم: Fv= a/1.44 = 0.4 Fy

coma

عضو جدید
سوال خوبیه:D
من خودم خیلی دنبالش بودم یه سری نتایج دارم نمیدونم درسته یا نه میگم اگه درست بود بچه ها تایید کنن
اول برش رو بگم
توی برش با توجه به فون مایسن فک کنم Fy/ 1.8 باشه خوب کلیاتشو نمیدونم
ولی در مورد خمش و تنش مجاز برمیگرده به پدیده خستگی
اگه پدیده خستگی بدونی چیه در تنش های کمتر از 0.5Fy شما میتونید بینهایت بار عضو رو تحت کشش و فشار قرار بدین برای همین معیار تسلیم رو نزدیک به این معیار در نظر میگیرن تا بتونن به طور کامل رفتار فولاد رو الاستیک فرش کنن البته این تقریبه ها واسه همین مثلا در مقاطع فشرده میشه 0.66 یا حول محور ضعیف فرق میکنه ولی بطور کلی دلیل استفادش بیشتر به خاطر پدید خستگیه
البته بازم میگم مطمئن نیستم الانم دارم از خودم میگم شاید کلا چرت باشه ولی تا اونجایی که من پرسیدم اینو گفتن بهم البته قدیما :D
به توضیحات خوبی که داده شده اضافه کنم که طراحی براساس دو روش ASD (تنش مجاز)و LRFD(ضریب بار و مقاومت) صورت می و معیار های مختلفی(مقاومت،پایداری،خستگی،تغییرمکان و .....) صورت می گیرد وضرایب فوق با لحاظ کردن جمیع آثار بدست می آید مثلا در روش ASD با افرودن 25درصد به بار و کاستن 25درصد از مقاومت به عنوان خطای محاسبات بار و مقاومت F.S=1.67بدست می آید(محاسبات بالا) و اینکه المان تحت بارگذاری متناوب قبل از رسیدن به تنش مجازنباید دچار خستگی شود که این عدد برای فولاد در تنش حدودا کمتر از 0.5 Fy صورت می گیرد

در مورد ضریب 0.6 باید بگم که ضریب اطمینانه
در واقع فرض شده که میزان خطا در محاسبه ی بار و مقاومت سازه برابر 0.25 باشه
R-deltaR>=L+deltaL
R-0.25R>=L+0.25L
0.75R>=1.25L
F.S= R/L=1.25/0.75=5/3=1.67
0.6=1/1.67= ضریب کاهش مقاومت
R: مقاومت سازه
L: بار
در مورد برش باید بگم که طبق معیار فون میزز اگر المانی تحت برش خالص باشه المان تحت تنش برشی Fy/(3)^0.5=a جاری میشه. یعنی در مقداری کمتر از Fy. حالا با استفاده از ضریب اطمینان 1.44 به جای 1.67 داریم: Fv= a/1.44 = 0.4 Fy

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا که بحث رفته تو فازای دلبخواهی:D
من یه سوال دارم
کسی میدونه فرق ترکی که از کمانش ایجاد میشه با ترک ناشی از مقاومت در فولاد چیه؟
یا بهتر بگم چه شکلیه؟

sasams

عضو جدید
حالا که بحث رفته تو فازای دلبخواهی:D
من یه سوال دارم
کسی میدونه فرق ترکی که از کمانش ایجاد میشه با ترک ناشی از مقاومت در فولاد چیه؟
یا بهتر بگم چه شکلیه؟
منظورت از ترک ناشی از مقاومت فولاد همون ترک ناشی از صلبیت زیاده ؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترک ناشی از صلبیت زیاد چیه؟
من تا حالا نشنیدم
نه ببین منظورم مبحث ستون لاغر و کوتاه
ستون لاغر کمانشی از بین میره خوب این نوع تخریب ترکش چه شکلیه؟
ستون کوتاه به خاطر اینکه نیرو وارده تنشی ایجاد میکنه که از تنش تسلیم زیدتره باعث گسیختگی میشه این یکی ترکش چه شکلیه؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال
یه سوله داریم با مثلا 10 تا دهانه که به صورت افقی کنار هم هستن میخوایم فقط دوتا دهانه رو بادبند بزنیم به نظرتون دوتا دهانه وسط رو بزنیم یه دوتای آخر رو و چرا؟
سوال قشنگیه

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
یه سوال
یه سوله داریم با مثلا 10 تا دهانه که به صورت افقی کنار هم هستن میخوایم فقط دوتا دهانه رو بادبند بزنیم به نظرتون دوتا دهانه وسط رو بزنیم یه دوتای آخر رو و چرا؟
سوال قشنگیه
در وسط!
اما دلیلش رو مطمئن نیستم، استادای زحمتکشمون کلی توضیح دادند، اما واقعاً به طور مطمئن دلیلش یادم نمیاد!!
یادم میاد در این رابطه بود که چون در قاب های میانی، ستون ها دارای قاب کناره هستند و مثل ستون آخر تنها نیستند!

آخرین ویرایش:

sasams

عضو جدید

راجه به این سواله که موضوع اصلی این تایپیک بود من یه نظر دیگه دارم
قسمت AB تیردارای تنش پیچشی و خمشیه و قسمت BC هم دارای تنش برشی و خمشیه
و محاسبات طولانی هم داره
البته تا نظر شما چی باشه؟

آخرین ویرایش:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
در وسط!
اما دلیلش رو مطمئن نیستم، استادای زحمتکشمون کلی توضیح دادند، اما واقعاً به طور مطمئن دلیلش یادم نمیاد!!
یادم میاد در این رابطه بود که چون در قاب های میانی، ستون ها دارای قاب کناره هستند و مثل ستون آخر تنها نیستند!

راجه به این سواله که موضوع اصلی این تایپیک بود من یه نظر دیگه دارم
قسمت AB تیردارای تنش پیچشی و خمشیه و قسمت BC هم دارای تنش برشی و خمشیه
و محاسبات طولانی هم داره
البته تا نظر شما چی باشه؟

من هم فکر کنم باید وسط باشه
البته وسط وسط هم نه
دلیل لطفا:D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها در مورد سوال ابتدایی تاپیک یه سوالی دارم
ببینید فرض کنید یه تیر کنسول دارم که ایتداش هم نیروی برشی و هم یه نیرو محوری و هم یه گشتاور پیچشی اثر میکنه
میخوایم برای سر گیردار تیر طراحی کنیم به نظرتون روشی که آیین نامه میده برای اثر توام برش و این حرفا ربطی به ترکیب تنش داره
واضح تر بگم
ببینید نیرو محوری و گشتاور خمشی باعث ایجاد تنش عمودی میشه
نیرو برشی و گشتاور پیچشی باعث ایجاد تنش برشی میشه حالا شما یه المان فرض کنید روی یه وجهش تنش عمودی و تنش برشیه با استفاده از روابط تنشها تنش اصلی عمودی و تنش برشی ماکزیمم حساب میشه
حالا میخوام بدونم روابط آیین نامه که برای اثر توام هست با توجه به این تنشهای حداکثریه؟
اصلا بتن برشی تحمل میکنه یا عمودی رو یا چقدر بتن تحمل میکنه چقدر فولاد از این حرفا
چیزی راجبش میدونید؟
اصلا خودم سوالمو فهمیدم:D

coma

عضو جدید
یه سوال
سوال قشنگیه
سلام
وجود بادبند یا دیوار برشی در هر دهانه ای ایجاد سختی بالایی می کند که به تناسب آن باعث جذب نیروی جانبی زیاد در آنها می شود که برای مقابله با آن در پای ستونهای اطراف آن کوپل نیروی مقاوم بوجود می آید که با توجه به جهت نیروی جانبی در یکی از ستونها کشش و در دیگری نیروی فشاری خواهیم داشت حال اگر در دهانه های کنار هم بادبند یا دیوار برشی داشته باشیم ستونی که بین دو دهانه مجاور مشترک است از یک دهانه در کشش وازدیگری در فشاراست که با توجه به طول دهانه ها همدیگر را جبران می کنند. بنابراین توصیه می شود در سازه اگز در قابی یک دهانه دارای بادبند یا دیوار برشی است دردهانه های مجاور در طبقه اول (BASE) نیز از بادبند یا دیوار استفاده شود تا از پدیده ای مانند UPLIFT جلوگیری شود

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها آقای coma نظر دادن ولی من نمیتونم ببینم شما هم اینطورید؟
اگه کسی نظر ایشون رو میبینن لطف کنه نقل قول بگیره من هم ببینم
اگرم فکر میکنید من توهم زدم برید آخرین ارسالای آقای coma رو چک کنید
نمیدونم چرا من نمیبینمش

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
وجود بادبند یا دیوار برشی در هر دهانه ای ایجاد سختی بالایی می کند که به تناسب آن باعث جذب نیروی جانبی زیاد در آنها می شود که برای مقابله با آن در پای ستونهای اطراف آن کوپل نیروی مقاوم بوجود می آید که با توجه به جهت نیروی جانبی در یکی از ستونها کشش و در دیگری نیروی فشاری خواهیم داشت حال اگر در دهانه های کنار هم بادبند یا دیوار برشی داشته باشیم ستونی که بین دو دهانه مجاور مشترک است از یک دهانه در کشش وازدیگری در فشاراست که با توجه به طول دهانه ها همدیگر را جبران می کنند. بنابراین توصیه می شود در سازه اگز در قابی یک دهانه دارای بادبند یا دیوار برشی است دردهانه های مجاور در طبقه اول (BASE) نیز از بادبند یا دیوار استفاده شود تا از پدیده ای مانند UPLIFT جلوگیری شود
من تازه جواب شما رو دیدم معذرت سایت غاطی کرده
خوب توی سولی با مثلا 10 تا دهانه افقی چطور توی اونم همین وضعه؟
یعنی برای مهار uplift باید بزاریم گوشه؟
من دلیل دارم که باید بزاریم وسط ولی خوب این دلیل شما هم هست
مثلا دلیل من اینه توی سوله ها با توجه به طول زیاد دهانه و آهن مورد استفاده تغییر طول به واسطه دما تقریبا زیاده حالا اگه ما بادبند ها رو دهانه های گوشه بزاریم یه جورایی مانع این تغییر طول میشیم و نیرو داخلی بوجود میاریم ولی اگه دهانه وسط بزاریم سازه راحتتر تغییر طول میده و نیرو داخلی بوجود نمیاد
حالا میخوام بدونم اصلا دلیل من درست هست یا نه؟
اگه اره چه وقتایی باید بر اساس uplift طراحی کنیم چه وقتایی بر اساس این تغییر دمایی؟
ببخشید میشه یه بار دیگه توضیح بدین من نفهمیدم درست حسابی الان دوباره خوندم شک کردم
مگه وجود بادبند تو دهانه کناری uplift ایجاد نمیکنه؟

coma

عضو جدید
من تازه جواب شما رو دیدم معذرت سایت غاطی کرده
خوب توی سولی با مثلا 10 تا دهانه افقی چطور توی اونم همین وضعه؟
یعنی برای مهار uplift باید بزاریم گوشه؟
من دلیل دارم که باید بزاریم وسط ولی خوب این دلیل شما هم هست
مثلا دلیل من اینه توی سوله ها با توجه به طول زیاد دهانه و آهن مورد استفاده تغییر طول به واسطه دما تقریبا زیاده حالا اگه ما بادبند ها رو دهانه های گوشه بزاریم یه جورایی مانع این تغییر طول میشیم و نیرو داخلی بوجود میاریم ولی اگه دهانه وسط بزاریم سازه راحتتر تغییر طول میده و نیرو داخلی بوجود نمیاد
حالا میخوام بدونم اصلا دلیل من درست هست یا نه؟
اگه اره چه وقتایی باید بر اساس uplift طراحی کنیم چه وقتایی بر اساس این تغییر دمایی؟
ببخشید میشه یه بار دیگه توضیح بدین من نفهمیدم درست حسابی الان دوباره خوندم شک کردم
مگه وجود بادبند تو دهانه کناری uplift ایجاد نمیکنه؟

دوست عزیز
منم گفتم بادبند در دهانه ای گذاشته شود که بتوان در دهانه های مجاور آن هم بادبند زد و این یعنی دهانه های میانی بهتر از دهانه های کناری است حتی دلیل جنابعالی مبنی بر تغییر دمایی را می توان به گونه ای بر این اساس نیز تعبیر نمود
ولی شاید به جرات بتوان گفت که این (تغییر دمایی )در سوله ها و موارد مشابه کاربرد دارد (آنهم نه در اولویت)اما در سازه های ساختمانی با طبقات زیاد دلیلی که در بالا ذکر کردم با توجه به اینکه خاک تحمل کشش را ندارد بسیار حایز اهمیت است

sasams

عضو جدید
دوست عزیز
منم گفتم بادبند در دهانه ای گذاشته شود که بتوان در دهانه های مجاور آن هم بادبند زد و این یعنی دهانه های میانی بهتر از دهانه های کناری است حتی دلیل جنابعالی مبنی بر تغییر دمایی را می توان به گونه ای بر این اساس نیز تعبیر نمود
ولی شاید به جرات بتوان گفت که این (تغییر دمایی )در سوله ها و موارد مشابه کاربرد دارد (آنهم نه در اولویت)اما در سازه های ساختمانی با طبقات زیاد دلیلی که در بالا ذکر کردم با توجه به اینکه خاک تحمل کشش را ندارد بسیار حایز اهمیت است
دوستان جای شما خالی ، استاد چنان امتحان سختی از ما گرفت که فکر نکنم حتی پاس بشم

kazimuto

عضو جدید
لطفا اگه حل تمرين تحليل سازه شاپور طاحوني رو گير آوردي براي منهم بفرست.:smile:سپاس

DVB

عضو جدید
خواهش میکنم کمک کنید....حل سوال

خواهش میکنم کمک کنید....حل سوال

سلام دوستان.
خواهش میکنم کمکم کنید . استادمون این 2 تا سوال رو داده بهم گفته 10 روز دیگه بیا امتحان بده همین 2 تا سوال رو .حالا من بلد نیستم حلش کنم و میترسم اشتباه حل کنم.چون گفت سوالها رو میدم اگه اشتباه بنویسی ارفاق نداره.و گفت کاملا دقیق صحیح میکنم.حالا کسی رو گیر نمیارم حل کنه و به اساتید دانشگاه هم نمیخوام بدم.خواهش میکنم هر کی بلده کامل و مرحله به مرحله برام حلش کنه.ممنونم ازتون. عکس زیر از 2 تا سواله.

درس فولاد 2

http://www.tisfooon.tk/images/pgz9b9j64zyzfxeja19.jpg

آخرین ویرایش:

m_m_civil

عضو جدید
سلام. تو کتاب های فولاد نمونه های شبیه اینهارو داریم. فایلتون رو ورداشتم. وقت شد حتما جواب رو میذارم براتون.

• Like
واکنش ها: DVB

DVB

عضو جدید
دوستان دستتون درد نکنه منتظرم اگه کسی بلده حل کنه.مرسی

ahmadii

عضو جدید
دوستان دستتون درد نکنه منتظرم اگه کسی بلده حل کنه.مرسی
سلام
ای بدبخت بعد از 6 روز بی جوابی
گرچه دیره ولی سعی میکنم فردا شب یا جوابش رو بزارم یا آدرس حل مشابه هارو توی چند کتاب بدم
ولی اگر دانشجو بودی تا حالا توی کتاب ها پیداش می کردی !!!!!!!!
دیر نشده برو سری به کتاب های طاحونی ، میر قادری یا ایرانی بزن خودت میتونی حلش کنی

• Like

DVB

عضو جدید
کمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــک

ahmadii

عضو جدید
سلام ببخشید دیر شد
جواب ها طولانی بود من هم اسکنر نداشتم اگه یکی این کتاب ها رو نگاه کنی به راحتی میتونی مسئله رو حل کنی
تیر ورق
صفحه 77 جلد دوم کتاب ازهری
صفحه 663 کتاب طاحونی
صفحه 307 کتاب ایرانی
اتصال
صفحه 212 جلد سوم کتاب ازهری
وصفحه 63 کتاب طراحی گام به گام سازه جلد اول سازه های فولادی مولف کامران کامران زاده به طور کامل و جمو جور گفته

• Like

DVB

عضو جدید
سلام ببخشید دیر شد
جواب ها طولانی بود من هم اسکنر نداشتم اگه یکی این کتاب ها رو نگاه کنی به راحتی میتونی مسئله رو حل کنی
تیر ورق
صفحه 663 کتاب طاحونی
صفحه 307 کتاب ایرانی
اتصال
وصفحه 63 کتاب طراحی گام به گام سازه جلد اول سازه های فولادی مولف کامران کامران زاده به طور کامل و جمو جور گفته

دوستان کسی میتونه این صفحات رو برام بزاره ؟عکس با کیفیت باشه مرسی

DVB

عضو جدید
سلام.
عکس از صفحات زیر میخواستم هر کی داره لطفا بزاره..حل تمرینه :فقط با کیفیت باشه مرسی:

صفحه 663 کتاب طاحونی
صفحه 307 کتاب ایرانی
اتصال
وصفحه 63 کتاب طراحی گام به گام سازه جلد اول سازه های فولادی مولف کامران کامران زاده

ebrahim110

عضو جدید
:)سوالاش که خیلی ساده است.
خودت هم می تونی حلش کنی.
اگه نتونستی یک مرجع خوب بهت معرفی می کنم کتاب جلد اول (برای سوال اول) و جلد دوم( برای سوال دوم) طراحی سازه های فولادی تالیف آقایان دکتر مجتبی ازهری دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر رسول میر قادری استاد دانشگاه تهران . برای تهیه کتاب به سایت www.adinebook.com
مراجه کن

جلد اول:

جلد دوم:

جلد سوم:

آخرین ویرایش:
  • Like

e.etminan

عضو جدید
برای انجام پروژه به کمک نیاز دارم

برای انجام پروژه به کمک نیاز دارم

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon9.gif

من پروژه بتن دارم ولی هنوز تو بارگذاریش موندم .چون پروژم قاب خمشیه تیرچه هام به صورت شطرنجی قرار دادم . این درسته ؟
اسانسورم دقیقا در کنار باکس پله قرار داره ولی وسطش چون نحوی اجراشو نمیدونم قرار دادن تیرچه واسم مشکل شده . نمیدونم تو این قسمتها که تیر وجود نداره سر تیرچه ها کجا قرار میگیره . اگه تیر فرعی بزارم شرایطش چه طوریه ؟
یه سوال دیگه تو قسمت پایان پله که پاگرد اصلی راهرو داریم تیرچه گذاری به چه صورته دقیقا در جهت شمشیری پله یا عمود بر آن ؟
پلان رو هم در فایل ضمیمه میزارم . خیلی ممنون میشم اگه ایرادای این تیرچه گذاری که کردم و بهم بگید .​

پیوست ها

• proje foolad beton1 Model (1).pdf
    24 کیلوبایت · بازدیدها: 0