سریال " پایتخت " عزت اجتماعی مازنی ها را خدشه دار کرد

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این همون چیزی است که ما ترکها سالهاس دادمان در آمده و کسی توجه نمیکند. همون چیزی است که به عملکرد و نحوه کار فیلمها اعتراض میکنیم. از آن فراتر به نحوه ی برخورد مسولین در این زمینه هم اعتراض داریم که با تبعیضی آشکار در انجام آپارتاید قومیتی و خود برتر بینی تهران نشینی و بعد از آن تقسیم بندی و درجه بندی شهروندی کم کاری نکرده اند. زمانی که با برداشت اشتباه از معصومیت و محرومیت مردم من آنرا نه به شکل طنز بلکه هجویات ی که بساط خنده ی عوام جامعه گردد می سازند و پخش می کنند.
خوشبختانه من نه این سریال و نه هیچکدام از سریالهای عید امسال رو ندیدم و به همین خاطر نمی توانم اظهار نظر کنم. ولی سخنان استاندار مازندران که استارتر محترم آورده اند را قبول دارم.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد این سریال
در من به شخصه اولا هیچ ذهنیت منفی ایجاد نکرد و بلعکس
و به نظرم شخصیت اول فیلم یه آدم کاملا باهوش و خانوداه مداره
و
اینکه همه میدونیم همه جا خوب داره و بد داره و ان اکرمک عند الله اتقاکم نه تهرانیکم لرکم و.......
اینا چبزهایی مشخصه و خلافش یعنی از روی تعصب و غیر عقلایی صحبت کردن

elahe.elahe

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
من هم با نظر دوستمون mec1386 موافقم
من این فیلمو دیدم و اتفاقا بر عکس چیزی که دوستان شمالیمون فکر میکنن, تو ذهنم نشسته. بیشتر شخصیتهای تهرانیو منفی دیدم
اگه شما بی انصافیو کلاشیو مال مردم خوریو زرنگی میدونین بحثش جداست اما در کل شخصیتهای شمالیه داستان رو آدمای پاک دل و بی ریا نشون دادن

mandana-n

عضو جدید
اولا لطفا حرفای شفاف بنده رو تفسیر به رای نکنید و پستها رو دقیق بخونید

دوما من برای اظهار نظر شما مانع تراشی نمیکنم و بلکه برای تشخیص شما انتقاد میکنم !
مثل این میمونه که یکی شکلات نخورده باشه و ازش تعریف کنه !
سوما ، شهرستانی بودن توهین نیست و شهرستانی خطاب کردن توهینه . مثل تبعیض عرب و عجم !
چهارم اینکه باز هم تفسیر به رای نکنید ! منظور از تهران نشین کلیه کسانیه که ساکن تهران هستند . چه اصیل و چه مهاجر !
پنجم ، تهران فقط یک مثال بود ! که البته تقریبا تنها مثال هم میتونه باشه . چون هر شهر و استانی رو که نگاه میکنی هرکدوم یه لقب روشون دارن به جز تهران !
ششم لطف میکنید اگه دقیقا جائی که به شما گفتم دنبال جک و خنده هستید رو نشون بنده بدین !

اولا این تکه از حرفتون رو که جدا کردید در مورد الفاظی بود که از نظر شما من نوعی (تهران نشین) در مورد شهرهای دیگه فکر می کنم منم جوابتون رو دادم و گفتم من این الفاظ رو قبول ندارم.
دوما این دقیقا جمله ای بود که خودتون گفتید: «کسی که دنبال جک و خنده هست و تا حالا چنین تحقیر و توهینهایی رو ندیده نمیتونه این چیزا رو درک کنه ! وحتی میتونم بگم که حق اظهار نظر هم نداره ! » پس لطفا حرفتون رو عوض نکنید این که من تشخیصم درسته یا نه در مورد خاص این سریال به عهده شما نیست که سریال رو ندیدید پس در مورد تشخیص من شما صلاحیت نظر دادن ندارید.
«
مثل این میمونه که یکی شکلات نخورده باشه و ازش تعریف کنه ! » مثال جالبیه فکر نمی کنید دقیقا این مثال در مورد خودتون صادقه؟ سریال رو ندیدید و از کسی که ازش تعریف می کنه انتقاد می کنید!
سوما تبعیض عرب و عجم چه ربطی به تهرانی و غیر تهرانی داره؟ ایرانی و غیر ایرانی رو با تهرانی و غیر تهرانی مقایسه می کنید؟ من که به عنوان یه تهرانی دارم میگم ترک و لر و کرد و مازنیو تهرانی و... هیچ برتری نسبت به هم ندارن همه ما ایرانی هستیم و این مهمه ولی مثل اینکه شما کلا تهران رو یه کشور جدا و بیگانه می دونید. این چه مقایسه ای هست؟
به جای این حرفا خوبه کمی تلاش کنید از این تبعیض امکانات تهران و شهرستان ها کم کنید شهر شما رو ندیدم ولی تو ساری نصف امکانات تهران رو هم ندیدم ما واقعا تو این شهر به مشکل بر می خوریم ولی بومی های اینجا هیج تلاشی برای واداشتن مسئولین برای ایجاد امکانات نمی کنن به نظر من اینا تبعیضه.
چهارم فکر کنم از حرفم مشخص بود که منظور شما رو از تهران نشین متوجه نشدم خوبه که توضیح دادید!
پنجم خوبه که می گید تنها مثال! شاید تهرانی ها لقب معروفی نداشته باشن اما بیشترین تهمت ها از جانب شهرهای دیگه متوجه اوناست لقب گذاشتن رو دیگران، دنبال جک و خنده بودن، نژادپرست بودن و...
ششم، پست قبلی که دادید خط هفتم! اگه می خواید بگید که منظورتون به من نبوده و کلی گفتید که دیگه خیلی بدتره اگه شما مخالف لقب دادن به قوم های مختلف هستید و اینو تو امضاتون نوشتین که نباید همچین حرفی بزنین!

Sarp

مدیر بازنشسته
اولا این تکه از حرفتون رو که جدا کردید در مورد الفاظی بود که از نظر شما من نوعی (تهران نشین) در مورد شهرهای دیگه فکر می کنم منم جوابتون رو دادم و گفتم من این الفاظ رو قبول ندارم.
1 . دوما این دقیقا جمله ای بود که خودتون گفتید: «کسی که دنبال جک و خنده هست و تا حالا چنین تحقیر و توهینهایی رو ندیده نمیتونه این چیزا رو درک کنه ! وحتی میتونم بگم که حق اظهار نظر هم نداره ! » پس لطفا حرفتون رو عوض نکنید این که من تشخیصم درسته یا نه در مورد خاص این سریال به عهده شما نیست که سریال رو ندیدید پس در مورد تشخیص من شما صلاحیت نظر دادن ندارید.
2 . «
مثل این میمونه که یکی شکلات نخورده باشه و ازش تعریف کنه !» مثال جالبیه فکر نمی کنید دقیقا این مثال در مورد خودتون صادقه؟ سریال رو ندیدید و از کسی که ازش تعریف می کنه انتقاد می کنید!
3 . سوما تبعیض عرب و عجم چه ربطی به تهرانی و غیر تهرانی داره؟ ایرانی و غیر ایرانی رو با تهرانی و غیر تهرانی مقایسه می کنید؟ من که به عنوان یه تهرانی دارم میگم ترک و لر و کرد و مازنیو تهرانی و... هیچ برتری نسبت به هم ندارن همه ما ایرانی هستیم و این مهمه ولی مثل اینکه شما کلا تهران رو یه کشور جدا و بیگانه می دونید. این چه مقایسه ای هست؟
4 . به جای این حرفا خوبه کمی تلاش کنید از این تبعیض امکانات تهران و شهرستان ها کم کنید شهر شما رو ندیدم ولی تو ساری نصف امکانات تهران رو هم ندیدم ما واقعا تو این شهر به مشکل بر می خوریم ولی بومی های اینجا هیج تلاشی برای واداشتن مسئولین برای ایجاد امکانات نمی کنن به نظر من اینا تبعیضه.
چهارم فکر کنم از حرفم مشخص بود که منظور شما رو از تهران نشین متوجه نشدم خوبه که توضیح دادید!
5 . پنجم خوبه که می گید تنها مثال! شاید تهرانی ها لقب معروفی نداشته باشن اما بیشترین تهمت ها از جانب شهرهای دیگه متوجه اوناست لقب گذاشتن رو دیگران،دنبال جک و خنده بودن، نژادپرست بودن و...
6 . ششم، پست قبلی که دادید خط هفتم! اگه می خواید بگید که منظورتون به من نبوده و کلی گفتید که دیگه خیلی بدتره اگه شما مخالف لقب دادن به قوم های مختلف هستید و اینو تو امضاتون نوشتین که نباید همچین حرفی بزنین!
1 . باز هم میگم !
شما نمیتونید و نباید در مورد فیلم "پوپک و مش ماشالله" که ترکها رو به سخره میگیره قضاوت کنید که این فیلم فقط به مشکلات جامعه میپردازه و توهینی در کار نیست و . . . .!
و یا هر فیلمی با این مضامین !
چون من ترک تشخیص میدم که این فیلم توهین به منه یا نه !!!
2 . عزیز من یه کم از جو این فیلم بیاید بیرون و بین چارچوب مرزی ایران فکر کنید و بحث کنید :surprised:
3 شما مثل اینکه با کلمه "مثال" مشکل دارید !
عرب و عجم یه مثال هست
اعراب غیر عرب رو عجم میگفتند . این یعنی تبعیض بین عرب و غیر عرب
حالا تهران و شهرستانی هم شده مثل همین داستان
واسه من هم تهران یه کشور جدا نیست ! این خود تهرانیها و مردم هستند که تهران رو از بقیه جدا میکنند
تهران میشه تهران
بقیه میشن شهرستان
4 . یعنی این حرفا رو بیخیال شیم و آسفالت خیابونا رو بچسبیم ؟ یا مثلا فضای سبز شهرها رو بچسبیم ؟
نمیشه به هردوش همزمان فکر کرد و بحث کرد ؟
شهر ما یک ششم امکانات تهران رو هم نداره چه برسه نصفش رو
حالا ساری شهر توریستیه و کمی بهش میرسند !
به نظر شما تبعیض فقط تو امکانات هست
ولی به نظر من (ما) تبعیض فرهنگی بسیار شدیدی هم حاکمه :surprised:
5 . تهمت نیستند
همه شون عین واقعیت هستند
6 . شما به غیر از کلمه "مثال" با بعضی کلمات دیگه هم مشکل دارید
یا درست و دقیق نمیخونید پستها رو !
لطفا دقیق بخونید و بعد جواب بدین !

fatima-t

عضو جدید
سلام
من هم به شدت مخالف این لحجه ای هستم که تو این سریال مورد استفاده قرار گرفته
من خودم بچه اینجام
و اختلاف لحجه رو کاملا احساسا میکنم
مثل این که ما یادمون رفته هم وطنیم
هممون ایرونیم
خون کوروش تو رگامونه ......
این یه مشگل اساسیه که چند سالی تو سینما جا باز کرده
تا حالا به تر کا و لر های عزیز گیر می دادن حالا شده نوبت
مازندرانی ها
هر چند که این فیلم پشت لحجه تمسخر امیزش نکات + از رفتار شمالی ها رو نشون می ده

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پیام اخلاقی این سریال رو برای شما که فقط یه قسمت از این سریال رو دیدید و دارید خیلی راحت راجع به عقیده نویسنده و پیام اخلاقی سریالش حرف می زنید، از نظر خودم و خیلی های دیگه که دارن این سریال رو تماشا می کنن میگم: این سریال در واقع می خواهد مشکلات زندگی آدم هایی که از شهر خودشون به تهران مهاجرت می کنن رو بیان کنه. آخر سریال هم معلومه اونا به این نتیجه می رسن که برگردن به شهر خودشون.

نکته بعدی:شما اگه یه نگاهی به سریال های طنز صدا و سیما بندازید می بینید که تواکثر این سریال ها، شخصیت ها کاملا تهرانی اند بین اونا هم آدمای ساده لوحی وجود داره که باعث خنده بیننده ها می شه هیچ تهرانی ای هم بهش بر نمی خوره که چرا این آدم تو این سریال تهرانیه تازه اگه درست نگاه کنید به هم استانی شما اصلا توهینی نشده طنز این سریال بر مبنای خندیدن به لهجه آدما نیست یه جورایی طنز موقعیته، ما به اتفاق هایی که در طول سریال می افته می خندیم نه به شخصیت ها.

و اما در مورد توانایی های آدمای این سریال پیشنهاد میکنم حداقل تکرار قسمت دیشب رو ببینید (ساعت 14:40) که این آدما چطور با پلیس همکاری کردن و با هوش خودشون اونها رو به هدفشون رسوندن. یا اگه قسمتی رو که نقی ( محسن تنابده) میره پزشکی قانونی و با زرنگی خودش همین تهرانی ها رو (که شما اینقدر با خشم راجع بهشون صحبت می کنید) می پیچیونه و هر طور شده ازشون مجوز دفن رو می گیره رو نگاه می کردید شاید نظرتون تغییر می کرد.

این آدمها اصلا قرار نیست نماد مازندران باشن. این همه سریال ساخته میشه تو شهرهای مختلف، شما هر سریالی از هر شهری رو می بینید فکر می کنید همه آدمای اون شهر همین شکلی اند؟

این که واژه شهرستان اصالتا از کجا اومده رو نمیدونم ولی اینو خوب می دونم که هیچ فخرفروشی از جانب تهرانی ها برای شهرهای دیگه وجود نداره (حداقل اینو تو این چند سال درس خوندن تو این شهر بین همکلاسی های تهرانی و مازندرانیم دیدم) و در واقع این شما هستید که دارید خودتون رو جدای از هموطن های تهرانی تون قرار میدید. اگر هم سریالی راجع به یه استان خاص ساخته می شه به این معنا نیست که قراره به نوع حرف زدن و لهجه آدمای اون سریال بخندیم یا شخصیت آدمای اون استان رو زیر سوال ببریم. خوبه که اگه قراره راجع به اثری صحبت کنیم و ازش نقدی داشته باشیم اول اون رو کاملا بشناسیم و با دیدن یه قسمتش فورا محاکمه ش نکنیم.

با نظر شما کاملا موافقم اگه هم تو این سریال توهینی شده باشه به ما تهرانی ها شده منتها ما عادت نداریم فوری موضع گیری کنیم و بگیم چون این آدما رو اینجوری نشون دادن پس به تهرانی ها توهین شده. و دقیقا داره صفا و صداقت و صمیمیت مازندرانی ها رو نشون میده.
دوست عزیز، من روی صحبتم به تهرانی ها نیست، روی صحبتم به تمام کسانی ه که از کلمه شهرستان استفاده می کنند.
ببخشید اگر منظورم رو بد رسوندم.
اما در شبکه طبرستان، شخص یا به عبارتی قهرمانی وجود داره به نام "نوروز"
سال هاست که برنامه اجرا می کنه و شدیداً طرفدار داره!
اما این آدم تمام خل و چل بازی هاش، بین همه ی مازندرانی هاست، نه اینکه در قبال قومیتی دیگه این کار رو بکنه!
این سریال بر اساس 1 خونواده مازندرانی ساخته شد و می تونست اگر چند قومیت دیگه رو هم دخیل کنه، بهتر به این نتیجه برسه که تهران شهر رویاها نیست و هر کسی در محل زندگی خودش شاید به موفقیت های بهتری برسه!
در مازندران یک رسمی هست به نام مادرمه (madermeh)
این سنت این طوره که تمام خونواده ها با یک سینی که داخلش قرآن،آینه، آب، شمع، برنج، سکه و گیاه همیشک (گیاه همیشه سبز) موقع تحویل سال به دم در خونه ها میان و بعد از تحویل سال، بعد از خوش و بش کردن با همسایه ها، اون آدمی که خوش یمن بوده برای خونواده این سینی رو در تمام گوشه کنار های خونه می چرخونه و معتقدند که پای خوش شانسی و برکت به این خونه باز میشه!
چند تا از این سنن کهن طبرستانی رو در این سریال نشون دادن؟!
به هر حال برای مسلمانان، همین شهر آمل مدتی پایتخت علویان بود، و در عباس آباد بهشهر، کاخ شاه مملکت بنا شده بود، در هفته اول نوروز، به نقل از تابناک رتبه یک گردشگری رو کسب کرد!
من جنگ بین تهران و مازندران یا هر 2 ناحیه ای که فکر کنید رو نمی پسندم.
اما این رو می پسندم در کنار این مردم ساده دل (نه احمق) چند تا از سنت های ناب این خطه هم به نمایش در میومد تا بالانس برقرار بشه! ;)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
در ضمن تمام دوستانی که بحث مازندران و این ها رو وسط کشیدن، خوبه که بدونن علی آباد جزو استان گلستان ه!

نوآموز

عضو جدید

اولا که همه بیننده های یه سریال حق اظهار نظر دارن شما نمی تونی این حق رو از کسی سلب کنی اونم شمایی که به قول خودتون تی وی کلا نمی بینید و این سریال رو هم ندیدید.
شهرستانی بودن مگه توهینه؟
ثانیا اگه منظور شما از تهران نشین ها کسانی هست که از شهر های دیگه به تهران مهاجرت کردن پس با این حرفتون که می گید: « لری که تا امروز لقب هالو رو رو خودش میدیده و طعم تبعیض رو چشیده به خودش حق نمیده که به من ترک بگه ترک خر ! » تناقض داره اگه این کار تهران نشین هاست که تهرانی های اصیل این وسط بی تقصیرن. راستی بذارید حالا که این حرف رو زدید این رو بگم من تو این شهر دوستای زیادی دارم از شهرهای مختلف که بیشترشون مازندرانی ان خیلی از همین الفاظی رو که میگید فقط تهران نشین ها در مورد قوم های مختلف به کار می برن رو از همه شون شنیدم نمی دونم مشکل شما با مردم تهرانی چیه که فکر می کنید همه این الفاظ کار اوناست و فقط اونها هستند که راجع به قومهای مختلف ایران جک می سازن.
شما خیلی راحت در مورد همه اظهار نظر می کنید ها! با همین چند تا جمله متوجه شدید که من فقط دنبال جک و خنده هستم. واقعا متاسفم براتون.

ببخشید و واقعا ببخشید من از شما گله نباید داشته باشم اما به این حرفی که گفتی اعتقاد داری ؟
اونی که خواب هستش رو میشه بیدار کرد ولی اونی که خودشو به خواب می زنه رو نه.

حالا که این قدر فکر می کنه بیا این جمله رو بخون : چشمها را باید شست جور دیگر باید دید.

بهتره بری دیگاهتو عوض کنی جایی که قاضی یک طرفه به مسند قضاوت میره نتیجه دادگاه از قبل معلوم هستش .

بهتره بعد از تعیلات یک سری به دانشگاه های مازندران بزنی ببینی و بپرسی که این سریال با این مردم غیور و با فرهنگ چه کرده ؟

واقعا برای مردم کشورم متاسفم .

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ا
به جای این حرفا خوبه کمی تلاش کنید از این تبعیض امکانات تهران و شهرستان ها کم کنید شهر شما رو ندیدم ولی تو ساری نصف امکانات تهران رو هم ندیدم ما واقعا تو این شهر به مشکل بر می خوریم ولی بومی های اینجا هیج تلاشی برای واداشتن مسئولین برای ایجاد امکانات نمی کنن به نظر من اینا تبعیضه.

خانم محترم، نمی دونم چرا دوست داری طوری صحبت کنید که انگار ما اصلاً تهران نرفتیم و توی ذهنمون از تهران تصویر و بک گراند پاریس رو داریم!!!!!!
تهران نشین ها چه تلاشی کردند تا این امکانات رو داشته باشند؟!؟!؟!؟
اگر تهران پایتخت نبود، بازم این امکانات فراهم می شد؟!
تلاشی که مردمش کردند چی بود؟! بیشترین تلاشش این بود که آقای کرباسچی با اون همه طرح های ترافیکی مفید رو بردارند؟!
شما می دونی که در کشاورزی استان سالانه چقدر تلاش می شه؟!
کشاورزی صنعت منطقه شمال ه
شما می دونی در شهرک های صنعتی استان چقدر تلاش می شه؟!
این که حالا یه سری امکانات تفریحی رو با تاخیر داریم، دلیلش سرمایه گذاره نه مردم و این که در شهر های کوچیک شما این مشکل بیشتر به چشمتون میاد!

mario22

عضو جدید
من این سریال رو از اولین قسمتهاش دیدم. و هنوز هم نگاه می کنم. یعنی می تونم بگم تنها برنامه ایه که نگاه می کنم. و هیچ گاه توش هیچ نوع توهینی ندیدم. من نمی دونم چرا تا حرف از لهجه به میون میاد اینقدر دوستان با تعصب نگاه می کنن و جبهه می گیرن.
به نظرم اگه تو این فیلم قرار باشه صدای کسی دربیاد اون صدای تهرانیاست. از اسم فیلم بگیر تا محتوای غالب بر فیلم همه همین رو می گن.یه دقیقه فیلم رو بدون تعصب قومی نگاه کنید می بینید چقدر مشکلات تهران پررنگ تر از خوبی هاش نشون داده شده. وقتی اصلاً فیلم با همین هدف که «تهران جای بدیه پا نشین بیاین اینجا» ساخته می شه واقعاً چند تا شوخی لهجه ای چیزی نیست.
چرا اونورشو نمی بینین که اینقدر روی غیرت مند بودن و مومن بودن این خونواده تاکید می کنه و تهرانیا رو تحقیر!
البته لازم به ذکره که من این حرف رو درباره خیلی از سریالها و کارتون های دیگه می پذیرم اما درمورد پایتخت به نظرم اینطور نیست.
مثلاً اثر پارسالی که ده نمکی برای شبکه تهران ساخت واقعاً چیزی جز مسخره کردن اهالی شهرستانها و لهجه ها نبود. یا لهجه هایی که تو انیمیشن ها جای شخصیت ها می ذارن همین طور. یعنی اینطور نیست که بگم هیچ وقت این عمل انجام نشده.
اما حساسیت شهرستانی ها رو هم نمی تونم بپذیرم که تا یکی تو فیلم با لهجشون حرف می زنه دیگه فکر می کنن فقط دارن مسخره می شن.

آخرین ویرایش:

mario22

عضو جدید
ما چنین فکری نمیکنیم
چون به قول شما تهران نشینها ما شهرستانی هستیم !
و مطمئنا یه شخص و یه شهرستانی روی خودش از این القاب و اسامی نمیذاره

به نظر من که این حرف درست نیست. هر شهری به غیر از همشهریش می گه شهرستانی و من اینو از خیلی افراد و تو شهرهای مختلف شنیدم.
اما با این رویکرد که تهرانی شهرستانی هم کنیم مخالفم مثل همه.
من تهرانی ام مثل تو که ترکی یا هر کسی که مال هر کجاست. و این دلیل نمی شه به برتری.
البته قبول دارم که نحوه برخورد خیلی از اهالی تهران وقتی به شهرهای مختلف می رن درست نیست. اما این برخورد ها فقط از سوی تهرانی ها نیست. از سوی هر کدوم از شهرها درباره شهرهای دیگه هست.
تو دانشگاه ما یکی از پسرهای خوب و شمالیمون با یکی از همشهریهاش که هم دانشگاهیمون بود ازدواج کرد. همین بچه هایی که مال شهرهای دیگه بودن به مسخره می گفتن که زنش شهرستانیه. و جوری می گفتن شهرستانی که انگار طرف داهاتیه! به خدا هر شهری خوب و بد داره. این تفکرات قالبی که خودمون بهش دامن می زنیم خیلی مسخرس. و البته تعصب ها هم بیشتر. من ازین تفکر که اینقدر تهرانیا همه جا منفور شدن خیلی بدم میاد.
همین چند سال پیش تو جاده کرمانشاه به خاطر اینکه پلاک ماشینمون تهران بود خیلی راحت فقط مارو جریمه کردن و هر کس دیگه ای که مال اون شهر بود به راحتی و به صرف همشهری بودن بدون جریمه رد شدن!

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
من تمام پست ها رو دوباره خوندم و به این نتایج رسیدم:
1- تهرانی ها اصولا انسانهایی مظلوم هستند
2- تمام ظلم های دنیا به این مردم میشه
3- اصولا تهرانی ها درباره قومیت ها جک نمیسازن
4- اصولا مردم دار هستند و بسیار هم مودب و مومن هستند
5- آدم بده ماییم که وقتی میریم تهران گوش هامون توهین و تحقیر رو میشنوه
6- ما ها مشکل داریم که چشم هامون تحقیر شدن میبنن تو تلویزیون

mandana-n

عضو جدید
خانم محترم، نمی دونم چرا دوست داری طوری صحبت کنید که انگار ما اصلاً تهران نرفتیم و توی ذهنمون از تهران تصویر و بک گراند پاریس رو داریم!!!!!!
تهران نشین ها چه تلاشی کردند تا این امکانات رو داشته باشند؟!؟!؟!؟
اگر تهران پایتخت نبود، بازم این امکانات فراهم می شد؟!
تلاشی که مردمش کردند چی بود؟! بیشترین تلاشش این بود که آقای کرباسچی با اون همه طرح های ترافیکی مفید رو بردارند؟!
شما می دونی که در کشاورزی استان سالانه چقدر تلاش می شه؟!
کشاورزی صنعت منطقه شمال ه
شما می دونی در شهرک های صنعتی استان چقدر تلاش می شه؟!
این که حالا یه سری امکانات تفریحی رو با تاخیر داریم، دلیلش سرمایه گذاره نه مردم و این که در شهر های کوچیک شما این مشکل بیشتر به چشمتون میاد!
نه شما اصلا منظور منو متوجه نشدید من نمی گم مردم شما تلاش نمی کنن و یا خدای نکرده کار مهمی نمی کنن. من می گم حداقل تو کوچکترین مورد که آسفالت خیابونه. اگه دقت کنید خیلی از کوچه ها و خیابون ها به حال خودشون رها شدند ولی مردم حداقل می تونن با همکاری هم برای کوچه خودشون یه نامه دست جمعی بنویسن و به شهرداری بدن این کارها رو تو تهران زیاد دیدم ولی اینجا ندیدم حالا در مورد مسائل تفریحی و فرهنگی هم همینطوره مگه مسئول های شما بومی نیستند خب باید برای بالا سطح امکانات شهرشون تلاش کنن دیگه از قدیم هم گفتن حق دادنی نیست گرفتنیه.

mandana-n

عضو جدید
1 . باز هم میگم !
شما نمیتونید و نباید در مورد فیلم "پوپک و مش ماشالله" که ترکها رو به سخره میگیره قضاوت کنید که این فیلم فقط به مشکلات جامعه میپردازه و توهینی در کار نیست و . . . .!
و یا هر فیلمی با این مضامین !
چون من ترک تشخیص میدم که این فیلم توهین به منه یا نه !!!
2 . عزیز من یه کم از جو این فیلم بیاید بیرون و بین چارچوب مرزی ایران فکر کنید و بحث کنید :surprised:
3 شما مثل اینکه با کلمه "مثال" مشکل دارید !
عرب و عجم یه مثال هست
اعراب غیر عرب رو عجم میگفتند . این یعنی تبعیض بین عرب و غیر عرب
حالا تهران و شهرستانی هم شده مثل همین داستان
واسه من هم تهران یه کشور جدا نیست ! این خود تهرانیها و مردم هستند که تهران رو از بقیه جدا میکنند
تهران میشه تهران
بقیه میشن شهرستان
4 . یعنی این حرفا رو بیخیال شیم و آسفالت خیابونا رو بچسبیم ؟ یا مثلا فضای سبز شهرها رو بچسبیم ؟
نمیشه به هردوش همزمان فکر کرد و بحث کرد ؟
شهر ما یک ششم امکانات تهران رو هم نداره چه برسه نصفش رو
حالا ساری شهر توریستیه و کمی بهش میرسند !
به نظر شما تبعیض فقط تو امکانات هست
ولی به نظر من (ما) تبعیض فرهنگی بسیار شدیدی هم حاکمه :surprised:
5 . تهمت نیستند
همه شون عین واقعیت هستند
6 . شما به غیر از کلمه "مثال" با بعضی کلمات دیگه هم مشکل دارید
یا درست و دقیق نمیخونید پستها رو !
لطفا دقیق بخونید و بعد جواب بدین !

عجب آدم جالبی هستی شما! دقت کردی چقدر حرفهات پر تحقیر و توهیته با این منطقی که شما داری حرف زدن باهات هیچ فایده ای نداره ولی از اونجایی که من کلا آدمی نیستم که جلو کسی کم بیارم جوابت رو میدم
اول از همه شما هیچ وقت هیچ وقت این حق و اجازه نداری به کسی چه تهرانی چه کرد و مازنی و رشتی و ... بگی که تو حق اظهار نظر نداری چه در مورد یه فیلم چه در مورد یه مسئله اجتماعی.
یه سوال شما اصلا واسه چی وارد این تاپیک شدی؟ مگه نمی گی تی وی نمی بینی؟ من دقیقا داشتم با یه دوست راجع به موضوع تاپیک بحث می کردم که شما وسط حرفهای ما موضوع رو عوض کردی و بحث رو به جای دیگه کشوندی مثلا مدیر تالار هم تشریف داری و موضوع بحث تو یه تاپیک رو منحرف می کنی برو ببین این دوست مازندرانی چطور جواب من رو داده و چی گفته یه کم ازش یاد بگیر ادب و احترام رو.
وای چقدر خوب شد که توضیح دادین آخه من تهرانی که از این چیزا بلد نیستم! دوست عزیز شما اصلا منظور من رو متوجه نمی شی یا خودت رو می زنی به اون راه؟ من میگم دشمنی و کینه بین اعراب با ایرانی ها رو با تهران و شهرستان مقایسه نکنید اگه اونا به ایرانی ها میگفتن عجم، هزار و یک کینه عجیب و غریب نسبت به ایرانی ها داشتن ما هموطن هستیم و همه یه اسم داریم :ایرانی. اینو متوجه می شید یا نه؟ فارغ از هر رنگ و قومیت و زبان شما داری تهرانی رو با عربهایی مقایسه می کنی که حتی ریختن خون ایرانی رو افتخار می دونستن؟ یه کم فکر کن.
آره وقتی یه شهر امکانات کمی داره مردمش به فکر مهاجرت می افتن نتیجه این میشه که یه شهری مثل تهران که تمام امکانات توش جمع شده میشه پر از مهاجر با فرهنگهای مختلف همین باعث درگیری بین اونها میشه و این مسائل پیش میاد و ... نتیجه ش می دونی چی میشه اینقدر تو ذهنت پر شده که تهرانی ها همه رو مسخره می کنن و... که هرچی من تهرانی بهت می گم این حرفها رو قبول ندارم باز تو حرف خودت رو می زنی توهین می کنی تهمت می زنی و هیچی رو قبول نداری واقعا نرود میخ آهنین در سنگ!
بیا نگفتم توهین می کنی تو داری با این حرفت راجع به 11 میلیون نفر از هموطنات (البته اگه قبول داشته باشی کلمه هموطن رو ) قضاوت می کنی و اونوقت این امضا با این طرز تفکر جور در میاد؟ یا امضاتون رو تغییر بدید یا طرز تفکرتون رو.
شما که این قدر خوب معنی همه چیز رو می دونی! و شفاف حرف می زنی این همه کنایه زدن چیه؟ یه حرفی زدی پاش وایستا داری توهین می کنی و بعد انکار می کنی!
این حرف آخرمه. میدونم بازم حرفای خودت رو میزنی و توهین به تهرانی ها رو ادامه میدی منم بیکار نیستم که بیام جواب این حرفای بی سرو ته شما رو بدم همین دیروزم کلی از کارم عقب موندم فقط امیدوارم یه روز برسه که دست از زدن این حرفای بی نتیجه برداریم و کار مفید برای ایرانمون انجام بدیم از گیر دادن به هم دیگه و متهم کردن همدیگه کاری پیش نمیره.

mandana-n

عضو جدید
ببخشید و واقعا ببخشید من از شما گله نباید داشته باشم اما به این حرفی که گفتی اعتقاد داری ؟
اونی که خواب هستش رو میشه بیدار کرد ولی اونی که خودشو به خواب می زنه رو نه.

حالا که این قدر فکر می کنه بیا این جمله رو بخون : چشمها را باید شست جور دیگر باید دید.

بهتره بری دیگاهتو عوض کنی جایی که قاضی یک طرفه به مسند قضاوت میره نتیجه دادگاه از قبل معلوم هستش .

بهتره بعد از تعیلات یک سری به دانشگاه های مازندران بزنی ببینی و بپرسی که این سریال با این مردم غیور و با فرهنگ چه کرده ؟

واقعا برای مردم کشورم متاسفم .

دوست عزیز من 4 ساله که تو ساری دانشجو هستم دوستای صمیمی ام مازندرانی اند از شهرهای مختلف مازندران. حداقل نظر اونها در مورد این سریال مثبته. اما منظور شما رو اصلا متوجه نمیشم یعنی چی که به حرفم اعتقاد دارم یا نه؟ شما واقعا فکر می کنید همه این الفاظ و القاب فقط کار تهرانی هاست شما ها هم اصلا این الفاظ رو به کار نمی برید؟

mandana-n

عضو جدید
دوست عزیز، من روی صحبتم به تهرانی ها نیست، روی صحبتم به تمام کسانی ه که از کلمه شهرستان استفاده می کنند.
ببخشید اگر منظورم رو بد رسوندم.
اما در شبکه طبرستان، شخص یا به عبارتی قهرمانی وجود داره به نام "نوروز"
سال هاست که برنامه اجرا می کنه و شدیداً طرفدار داره!
اما این آدم تمام خل و چل بازی هاش، بین همه ی مازندرانی هاست، نه اینکه در قبال قومیتی دیگه این کار رو بکنه!
این سریال بر اساس 1 خونواده مازندرانی ساخته شد و می تونست اگر چند قومیت دیگه رو هم دخیل کنه، بهتر به این نتیجه برسه که تهران شهر رویاها نیست و هر کسی در محل زندگی خودش شاید به موفقیت های بهتری برسه!
در مازندران یک رسمی هست به نام مادرمه (madermeh)
این سنت این طوره که تمام خونواده ها با یک سینی که داخلش قرآن،آینه، آب، شمع، برنج، سکه و گیاه همیشک (گیاه همیشه سبز) موقع تحویل سال به دم در خونه ها میان و بعد از تحویل سال، بعد از خوش و بش کردن با همسایه ها، اون آدمی که خوش یمن بوده برای خونواده این سینی رو در تمام گوشه کنار های خونه می چرخونه و معتقدند که پای خوش شانسی و برکت به این خونه باز میشه!
چند تا از این سنن کهن طبرستانی رو در این سریال نشون دادن؟!
به هر حال برای مسلمانان، همین شهر آمل مدتی پایتخت علویان بود، و در عباس آباد بهشهر، کاخ شاه مملکت بنا شده بود، در هفته اول نوروز، به نقل از تابناک رتبه یک گردشگری رو کسب کرد!
من جنگ بین تهران و مازندران یا هر 2 ناحیه ای که فکر کنید رو نمی پسندم.
اما این رو می پسندم در کنار این مردم ساده دل (نه احمق) چند تا از سنت های ناب این خطه هم به نمایش در میومد تا بالانس برقرار بشه! ;)

با حرفتون کاملا موافقم جای سنت های مازندرانی تو این سریال خالیه و شناختن این سنت ها به مردم کار خوب و جالبیه اینم از کم کاری عوامل این سریاله دیگه و نقطه ضعفش.

mahnazbagherzade

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط دو قسمت اخرشو دیدم اما دیگه ما ایرانیا جز این کار کار دیگی نداریم که همدیگرو شاد کنیم

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
نه شما اصلا منظور منو متوجه نشدید من نمی گم مردم شما تلاش نمی کنن و یا خدای نکرده کار مهمی نمی کنن. من می گم حداقل تو کوچکترین مورد که آسفالت خیابونه. اگه دقت کنید خیلی از کوچه ها و خیابون ها به حال خودشون رها شدند ولی مردم حداقل می تونن با همکاری هم برای کوچه خودشون یه نامه دست جمعی بنویسن و به شهرداری بدن این کارها رو تو تهران زیاد دیدم ولی اینجا ندیدم حالا در مورد مسائل تفریحی و فرهنگی هم همینطوره مگه مسئول های شما بومی نیستند خب باید برای بالا سطح امکانات شهرشون تلاش کنن دیگه از قدیم هم گفتن حق دادنی نیست گرفتنیه.
این مشکل در شهر های کوچیک هست، که بومی بودن آدم ها مربوط به منطقه ای خاص میشه!
این مورد چون مربوط به رشته خودم ه می دونم مردم تلاششون رو می کنند اما چرا جواب نمی ده، از حوصله تاپیک خارج.

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که زیاد این سریال رو ندیدم.........ولی در کل از این نوع نگاه متنفرم که فرهنگ و شخصیت رو فقط متعلق به تهران میدونن و بقیه رو در درجه پائین تر قرار میدن.....بیشتر از همه این دیالوگ که تو اکثر سریالهای این مدلی وجود داره.....اینجا تهرانه!!!

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
من که زیاد این سریال رو ندیدم.........ولی در کل از این نوع نگاه متنفرم که فرهنگ و شخصیت رو فقط متعلق به تهران میدونن و بقیه رو در درجه پائین تر قرار میدن.....بیشتر از همه این دیالوگ که تو اکثر سریالهای این مدلی وجود داره.....اینجا تهرانه!!!

آندولا ستار خانا
اود چکروخ تهرانا

Sarp

مدیر بازنشسته
عجب آدم جالبی هستی شما! دقت کردی چقدر حرفهات پر تحقیر و توهیته با این منطقی که شما داری حرف زدن باهات هیچ فایده ای نداره ولی از اونجایی که من کلا آدمی نیستم که جلو کسی کم بیارم جوابت رو میدم
اول از همه شما هیچ وقت هیچ وقت این حق و اجازه نداری به کسی چه تهرانی چه کرد و مازنی و رشتی و ... بگی که تو حق اظهار نظر نداری چه در مورد یه فیلم چه در مورد یه مسئله اجتماعی.
یه سوال شما اصلا واسه چی وارد این تاپیک شدی؟ مگه نمی گی تی وی نمی بینی؟ من دقیقا داشتم با یه دوست راجع به موضوع تاپیک بحث می کردم که شما وسط حرفهای ما موضوع رو عوض کردی و بحث رو به جای دیگه کشوندی مثلا مدیر تالار هم تشریف داری و موضوع بحث تو یه تاپیک رو منحرف می کنی برو ببین این دوست مازندرانی چطور جواب من رو داده و چی گفته یه کم ازش یاد بگیر ادب و احترام رو.
وای چقدر خوب شد که توضیح دادین آخه من تهرانی که از این چیزا بلد نیستم! دوست عزیز شما اصلا منظور من رو متوجه نمی شی یا خودت رو می زنی به اون راه؟ من میگم دشمنی و کینه بین اعراب با ایرانی ها رو با تهران و شهرستان مقایسه نکنید اگه اونا به ایرانی ها میگفتن عجم، هزار و یک کینه عجیب و غریب نسبت به ایرانی ها داشتن ما هموطن هستیم و همه یه اسم داریم :ایرانی. اینو متوجه می شید یا نه؟ فارغ از هر رنگ و قومیت و زبان شما داری تهرانی رو با عربهایی مقایسه می کنی که حتی ریختن خون ایرانی رو افتخار می دونستن؟ یه کم فکر کن.
آره وقتی یه شهر امکانات کمی داره مردمش به فکر مهاجرت می افتن نتیجه این میشه که یه شهری مثل تهران که تمام امکانات توش جمع شده میشه پر از مهاجر با فرهنگهای مختلف همین باعث درگیری بین اونها میشه و این مسائل پیش میاد و ... نتیجه ش می دونی چی میشه اینقدر تو ذهنت پر شده که تهرانی ها همه رو مسخره می کنن و... که هرچی من تهرانی بهت می گم این حرفها رو قبول ندارم باز تو حرف خودت رو می زنی توهین می کنی تهمت می زنی و هیچی رو قبول نداری واقعا نرود میخ آهنین در سنگ!
بیا نگفتم توهین می کنی تو داری با این حرفت راجع به 11 میلیون نفر از هموطنات (البته اگه قبول داشته باشی کلمه هموطن رو ) قضاوت می کنی و اونوقت این امضا با این طرز تفکر جور در میاد؟ یا امضاتون رو تغییر بدید یا طرز تفکرتون رو.
شما که این قدر خوب معنی همه چیز رو می دونی! و شفاف حرف می زنی این همه کنایه زدن چیه؟ یه حرفی زدی پاش وایستا داری توهین می کنی و بعد انکار می کنی!
این حرف آخرمه. میدونم بازم حرفای خودت رو میزنی و توهین به تهرانی ها رو ادامه میدی منم بیکار نیستم که بیام جواب این حرفای بی سرو ته شما رو بدم همین دیروزم کلی از کارم عقب موندم فقط امیدوارم یه روز برسه که دست از زدن این حرفای بی نتیجه برداریم و کار مفید برای ایرانمون انجام بدیم از گیر دادن به هم دیگه و متهم کردن همدیگه کاری پیش نمیره.
اولا من پسرخاله شما نیستم که اینقده تو تو تو میکنید !
اول خودتون ادب و احترام یاد بگیرین بعد به یکی دیگه درس اخلاق بدین !

من به خودم این حق رو میدم و حق دارم که به توی تهرانی که تا امروز به عرب و لر و ترک و خراسانی هالو و شمالی بی غیرت و . . . خندیدی بگم که حق اظهار نظر نداری !
اینجا من و امثال من حرفای استارتر رو درک میکنم نه شما !!

خانم با ادب این بحث جای آه و اوه و آخ و اوخ نیست
اگر وقتتون گرفته میشه مجبور نیستین جواب بدین !
تویی که در یه بحث معمولی هم نمیتونی جلوی غریزه لودگی و مسخره گی و نژادپرستی (نسبت به اعراب) خودتو کنترل کنی درس اخلاق و برابری آدما رو تدریس میکنی !!!؟:warn:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان
من هم با نظر دوستمون mec1386 موافقم
من این فیلمو دیدم و اتفاقا بر عکس چیزی که دوستان شمالیمون فکر میکنن, تو ذهنم نشسته. بیشتر شخصیتهای تهرانیو منفی دیدم
اگه شما بی انصافیو کلاشیو مال مردم خوریو زرنگی میدونین بحثش جداست اما در کل شخصیتهای شمالیه داستان رو آدمای پاک دل و بی ریا نشون دادن

who care‌ ؟

البته می‌تونستن به نحوه‌ای صحیح اینو نشون بدن

Tabrizli Atila

اخراجی موقت
این هایی که شما فرمودید رو من تحلیل کردم و به این نتیجه رسیدم
که باید خودم رو ایرانی ندونم
دلایلم رو اگه خواستید به صورت پیام خصوصی بهتون میدم