اطلاعات صنعتی مورد نیاز یک مهندس شیمی

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
28-در طراحی هاانتخاب شکل ونوع مبدلهای حرارتی بر چه اساسی است؟

28-براساس سطح انتقال حرارت برآورد شده
A<20 ft2 Coil type 20 <A<500 double pipe or hair pin
A>500 ft2 Shell&tube,Plate Amax =5000ft2
اول منم مثل بچه ها از اطلاعاتی که در اختیار بچه ها میذارین تشکر کنم(اجرتون با خدا) بعدشم چندتا درخواست و سوال اول خواهشم اینه که روابط تجربی که زحمت نوشتنشون رو میکشید واحدی که برای هر پارامتر تو فرمول به کار میره ذکر کنید.دوم درمورد مبدلهای plate من متوجه نشدم در چه شرایطی از plate استفاده میکنند یعنی وقتی رسیدیم به 5000ft2 دیگه از شل و تیوب استفاده نمیکنیم و از plate استفاده میکنیم بعد از اون ور تا کجا محدودیت داریم؟کجا میریم به سمت انتخاب انتقال حرارت تشعشعی؟
یه سول دیگه که یه کوچولو احمقانست:D ما معمولاً duty مد نظرمونه چرا وقت بذاریم سطح حرارتی براورد کنیم نمیشه بر اساس همون دیوتی نوع مبدل رو حدس بزنیم؟

b612

عضو جدید
مرسی unifiner عزیز از اطلاعات عالیتون.1سوالم راجع به مبدل ها داشتم.تو مبدل ها عموما سیالی که میخواد گرم شه از پایین وارد میشه چون چگالیش کم میشه و این که میخواهیم جابه جایی آزاد و اجباری هم جهت باشه.سیالی هم که میخواد سرد شه از بالا وارد میشه.
اما تو واحد تولید هیدروژن پالایشگاه تهران چندجا عکس اینه,یعنی سیالی که داره گرم میشه از بالا وارد میشه!
شما اطلاعاتی راجع به این موضوع دارین؟مرسی:gol:

آخرین ویرایش:

akbarpour

کاربر فعال
مرسی unifiner عزیز از اطلاعات عالیتون.1سوالم راجع به مبدل ها داشتم.تو مبدل ها عموما سیالی که میخواد گرم شه از پایین وارد میشه چون چگالیش زیاد میشه و این که میخواهیم جابه جایی آزاد و اجباری هم جهت باشه.سیالی هم که میخواد سرد شه از بالا وارد میشه.
اما تو واحد تولید هیدروژن پالایشگاه تهران چندجا عکس اینه,یعنی سیالی که داره گرم میشه از بالا وارد میشه!
شما اطلاعاتی راجع به این موضوع دارین؟مرسی:gol:

البته این اصل کلی اصولا درست نیست برای مثال در تمام سیستم هایی که از بخار اشباع استفاده می شود علی الرغم این که بخار سیال سرد شونده است از بالا وارد و از پایین خارج می شود چگونگی ورود یا خروج سیال گرم شونده نیز به نوع طراحی بستگی دارد

b612

عضو جدید
البته این اصل کلی اصولا درست نیست برای مثال در تمام سیستم هایی که از بخار اشباع استفاده می شود علی الرغم این که بخار سیال سرد شونده است از بالا وارد و از پایین خارج می شود چگونگی ورود یا خروج سیال گرم شونده نیز به نوع طراحی بستگی دارد

مرسی از توضیحاتتون:gol:خب این که بخار سرد شونده از بالا وارد شه که مشکلی نیست.میشه همون حالت کلی.
میخوام بدونم طراح بر چه مبنایی جهت ورود سیال رو تعیین میکنه؟
اصلا بعضی جاها سیال از کنار مبدل وارد میشه,یعنی نه از بالا نه از پایین!

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
31- موارد استفاده از بخار HP و MP و LP را در پالايشگاه چیست؟ ( هر كدام سه مورد )

31-بخار HP در ژنراتورها، بوستر پمپ ها و كمپرسورهاي گاز گردشي آيزوماكس و بخار MP در اجكتورها، ريبويلر ها و عمليات احيا و كك زدايي و بخار LP درموارد atomizing, snuffing ,stripping وغيره كاربرددارد.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
32- هفت مشكلي كه در برجهاي سيني دار ممكن است با آن مواجه شويم كدامند؟ (ناپايداري درعملكرد سيني ها )

32- ناپايداري عملكرد برجها در اثر Flooding و Pulsing, Coning و Blowing ,Carry over و entrainment مي باشد كه هر كدام طريقه رفع عيب (trouble shooting) خاص خود را خواهد داشت.مقایسهء VgوVliq

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
34- مقدار steam . Strip تزريقي به برجهاي تقطير و تفكيك حدوداً چند lb/Bbl است؟

34- به طور معمول 3 تا 4 پوند بازاي هر بشكه دبي ورودي به برج يا 0.1 Lb/Gal

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
38- آیا شیرهای اطمینان نیاز به یدکی دارند؟

38- بنابر استانداردNIOEC-SP-50 عموما"نیازندارند مگر به شرطی که دورهء زمانی تنظیم آنها اززمان Ov/H واحد کوتاه تر باشد که بناچار باید باز وبهshop برده شوند.NIEOC-SP-75

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
راستش از اونجایی که من خیلی مهندس خوبی هستم:D و باید یه بانک اطلاعاتی برای خودم داشته باشم. فکر کردم حیفه این اطلاعات رو خوشگل و مرتب نداشته باشم برای همین به خودم خیلی زحمت دادم اینا رو کپی پیست کردم تو ورد حالا دیگه نگران مرتب نبودن اینجا نیستیم هر کی هر سوالی راجع به این سوالا داره بپرسه دیگه سوالا توگلومون گیر نمیکن. من همین طوری خورد خورد میذارمشون تو ورد آخرش فایل کلیش رو اینجا قرار میدم.اگه پاراگراف بندیش خیلی مرتب نیست به خوبی خودتون ببخشید نمیخواست زیاد وقتمو بگره.فعلاً همین 39 تا رو داشته باشین::gol:

پیوست ها

• etelaat sanati.pdf
    149.9 کیلوبایت · بازدیدها: 2

akbarpour

کاربر فعال
30- دماي تقريبي سه نوع بخار LP و MP و HP در شرايط عادي و Super heated چقدر است؟

LP 190-210° C 4.1 bar

MP 280-300° C 20.3 bar

HP 340-360° C 42 bar

400,550,660oF, 60,300,600 psig

اطلاعات داده شده فوق برای فشار خاص می باشد در حالی که هر کدام از نوع بخار LP و MP و HP رنج خاصی از فشار را در بر می گیرد اما در خصوص بخار سوپر هیت عدد خاصی را برای دما نمی توان تعریف کرد زیرا حتی برای یک فشار چندین دما تعریف می شود

akbarpour

کاربر فعال
38- آیا شیرهای اطمینان نیاز به یدکی دارند؟

38- بنابر استانداردNIOEC-SP-50 عموما"نیازندارند مگر به شرطی که دورهء زمانی تنظیم آنها اززمان Ov/H واحد کوتاه تر باشد که بناچار باید باز وبهshop برده شوند.NIEOC-SP-75

البته در خصوص مواد یا فرایند های خاص و خطرناک نیز ممکن است یدکی نیز نصب شود مثل مخازن حاوی مواد خطرناک که در شرایط نگهداری امکان افزایش فشار وجود دارد

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اطلاعات داده شده فوق برای فشار خاص می باشد در حالی که هر کدام از نوع بخار LP و MP و HP رنج خاصی از فشار را در بر می گیرد اما در خصوص بخار سوپر هیت عدد خاصی را برای دما نمی توان تعریف کرد زیرا حتی برای یک فشار چندین دما تعریف می شود

بله درسته ولی منظور بخار سوپر هیتی است که در برجهای دفع بعنوان استریپینگ استیم استفاده میشه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
البته در خصوص مواد یا فرایند های خاص و خطرناک نیز ممکن است یدکی نیز نصب شود مثل مخازن حاوی مواد خطرناک که در شرایط نگهداری امکان افزایش فشار وجود دارد

این حالت کلیه ولی در عمل در شرایط خاص استاندارد ها رعایت نمیشن مثلا برج تقطبر اتمسفریک دارای سه عدد PSV است
ما در استاندارد TEMA داریم که طول مبدل ها نباید از '6 بیشتر باشه ولی ما مبدلهایی با طول 60 فوت هم در صنعت داریم

راستش از اونجایی که من خیلی مهندس خوبی هستم:D و باید یه بانک اطلاعاتی برای خودم داشته باشم. فکر کردم حیفه این اطلاعات رو خوشگل و مرتب نداشته باشم برای همین به خودم خیلی زحمت دادم اینا رو کپی پیست کردم تو ورد حالا دیگه نگران مرتب نبودن اینجا نیستیم هر کی هر سوالی راجع به این سوالا داره بپرسه دیگه سوالا توگلومون گیر نمیکن. من همین طوری خورد خورد میذارمشون تو ورد آخرش فایل کلیش رو اینجا قرار میدم.اگه پاراگراف بندیش خیلی مرتب نیست به خوبی خودتون ببخشید نمیخواست زیاد وقتمو بگره.فعلاً همین 39 تا رو داشته باشین::gol:

خدا خیرت بده ! دستت واقعاً درد نکنه. خیلی کار همه رو راحت کردی. ماشالله یونیفاینر جان، چنان اطلاعات میریزه که آدم می مونه بخونه یا آرشیو بکنه ! ;)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
45-مزایای rupture disc ها جیست وچرا بکار می روند؟

45-از مزایای آنها تخلیه کامل وسریع ظروف بخصوص در سرویس های خورنده است.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
46-حدود فشار BFW (Boiler Feed Water)درسرویسهای LP,MP ,HP چقدر است؟

46-بترتیب 60بارو24بارو11بارمنظور می گردد.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
47--میزان مجاز oil درآب دیگهای بخار چقدر است وچگونه آن را کنترل می کنند؟

47-حداکثر 0.5ppm واز سیستم oil polisherیا de-oiler استفاده می شود.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
49- حفاظت کاتدی لوله های زیرزمینی ومخازن ناشی از چیست وچه ولتاژی لازم است؟

49-حدود 0.8 تا2 ولت.عوامل خوردگی ایجاد یک پیل می کنندکه برای خنثی سازی آن اعمال این ولتاژ معکوس لازم است.

(تو مصاحبه شرکت گاز این سوالو از من پرسیدن :smile:)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
50-برای مقابله با surgeدرکمپرسور هاچه روش هایی بکار میرود؟

150-کاربرد valveby-passیاsurge valve یاanti-surge controller system

راستی ببینم کسی میتونه بگه surge چیه و در چه نوع کمپرسورهایی اتفاق میفته؟

بالا