[سوالات خود را در مورد روش های اجرا در این تاپیک مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

moshaver.basir

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان و تشکر از مسئولین گروه عمران،هدف از ایجاد این تاپیک به اشتراک گذاری اطلاعات ، خصوصا مطرح شدن سوالات و اشکالات فنی در زمینه مهندسی متره و پاسخ گویی به مسائل مطرح شده از طرف اینجانب تا آنجا که در توان باشد و اساتید این رشته و بهبود خرد جمعی در این زمینه می باشد.

برای جهت دهی مناسب در شروع کار در ادامه به جزئیات مورد بحث اشاره می کنم.

moshaver.basir

عضو جدید
STARTING

STARTING

طرحها و کارهای عمرانی واژه ها و قوانین خاص خود را دارا می باشندکه بدون تسلط بر آنها وارد شدن به این کارها بسیار خطرناک و ریسک بالایی خواهد داشت.
قراردادهایی که برای ساخت پروژه های عمرانی بسته می شوند دارای مبنا و اساس مشخص می باشند. پیمانکاران ، مشاوران و کارفرماها و ناظران و کارشناسان آنها هر کدام به نوعی درگیر این قراردادها می باشند.برای تسلط بر این گونه قراردادها و اینکه بتوان بر اساس قانون با آن برخورد کرد بایستی این مبنا ها بطور کامل شناخته شود،تعداد زیادی از پیمانکاران بدلیل آشنا نبودن با این مسائل نمی توانند حق و حقوق خود را از کارفرماها بگیرند و مبالغ زیادی از کار انجام شده خود را نمی توانند مستند نمایند و سرمایه آنها بدین صورت از بین می رود . در مقابل کارفرمایان و مشاورانی که دارای ضعف اطلاعاتی می باشند مورد سوئ استفاده برخی پیمانکاران قرارگرفته که تبعات جبران ناپذیری ایجاد می نماید.
آشنایی کامل و تسلط بر روی قرارداد، شرایط عمومی پیمان ، فهرست بهاء، تعدیل و بخشنامه های دیگر جزء اصول اولیه کارهای عمرانی می باشد.هر چند همیشه سوالهایی برای افراد مختلف در چگونگیتفسیر قرارداد ها و شرایط عمومی و فهرست بهاء و غیره وجود دارد.
هدف از مطرح کردن این مساءل ایجاد سیستمی برای گفتگو و تبادل نظر در خصوص طرحهای عمرانی می باشد که تا آنجا که امکان دارد پاسخگوی مشکلات کاری شما باشد.
تلاش ما بر این است تا به صورت کاربردی این موضوعات ناشناخته را برای مهندسان و کارشناسان باز کرده و هر چه بیشتر با این موضوعات آشنا شوند.
قبل از شروع کارهای عمرانی بایستی افراد با اصطلاحات و موارد قانونی کار کاملاً آشنا باشند تا دچار مشکلات و دردسر های آن نشوند.
امید است که با این روش بتوان با توجه به خرد جمعی به سوالات موجود در این زمینه کاری چه بعنوان پیمانکار و سازنده و چه بعنوان کارفرما و مشاور یا دانشجو پاسخ داده شود.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

trex.2010

عضو جدید
سوال در مورد عملیات خاکی

سوال در مورد عملیات خاکی

با سلام خدمت moshaver.basir عزیز سوال من در مورد چگونگی تعریف عبارات گودبرداری و خاکبرداری در فصل عملیات خاکی با ماشینه:
در فصل سوم فهرست بهای ابنیه اگر عملیات خاکی در عمق 2 متری با لودر شروع بشه و تا عمق 4 متر ادامه پیدا کنه آیتم گودبرداری به آن تعلق میگیره یا نه؟

moshaver.basir

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

بالاخره یه نفر اومد یه سوال پرسید اینجا....

در جواب این سوال از دوست خوبمون باید بگم که آیتم گودبرداری در فصل سوم فقط زمانی قابل پرداخته که گودبرداری با بیل مکانیکی یا وسیله مشابه انجام بشه که در مورد سوال بالا آیتم قابل پرداخت عملیات خاکی با ماشین بوده و به آن اضافه بهای گود برداری هم تعلق میگیره.
از لحاظ تعاریف هم اگه خواسته باشی بر اساس مقدمه فصل 3 فهرست ابنیه ، گود به محلی اتلاق میشه که پس از خاکبرداری و رسیدن به رقوم نهایی از همه جهت پایین تر از زمین طبیعی قرار گرفته و عمق متوسط آن کمتر از 60 سانتیمتر نباشد. در صورتی که عملیات بالای سطح تراز زمین طبیعی انجام پذیرد عملیات خاکبرداری نامیده می شود.

دوستان جهت کاملتر شدن لطفا نظرات خودشون رو اعلام کنند

majid-survey

عضو جدید
سلام

سلام

با تشکر از تایپک خوبتون

سوال راجع به مصالح پای کار
مثلا ماسه
در صورت وضعیت به شکل عمل میشه؟
آیتم شن جدا آورده میشه و تهیه بتن با عیار مورد نظر جدا؟
یعنی شن رو 2 بار حساب میکنن؟
و اینکه 30% باقیمانده مصالح پایکار چگونه اخذ میشه؟

چون در صورت وضعیت قطعی مصالح پای کار لحاظ نخواهد شد

به من سر بزن
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=161139
قطعا با هم به جاهای خوبی میرسیم

moshaver.basir

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

با سلام

امیدوارم با مطرح شدن سوالات و مسائل این تاپیک رونق بگیره و باعث یک حرکت رو به جلو در این مبحث بشه

آیتم مصالح پای کار مربوط به مصالحیه که هنوز مصرف نشدن ، 70% این مصالح به عنوان کمک جهت پیشرفت پروژه پرداخت می شود و پس از مصرف در کار ، مبلغ نهایی در آیتم کارکرد پرداخت می شود و در نهایت مصالح پایکار در صورت وضعیت باقی نمی ماند. در موقع پرداخت مصالح پایکار ، آندسته از مصالح پایکاری که در پروژه مصرف خواهد شد نیز جزء مصالح پایکار درنظر گرفته خواهد شد مثلا ماسه پایکار (هر چند که بعدا مثلا این ماسه به بتن تبدیل میشه ولی توجه کنید که جمع مبلغ در صورت وضعیت تجمعی است)از آیتم 410202 پرداخت می شود (ابنیه 88) و پس از مصرف در بتن آیتم مربوط به بتن پرداخت می شود.

aryaei

عضو جدید
در زمینه اجرای پی توی زمین شیب دار کدوم سبک رو شما می پسندید ؟ توضیح بدین

callejero

عضو جدید
پرسش:بيمه كارگاه

پرسش:بيمه كارگاه

سلام به دوستان و مهندسان گرامي .... روز مهندس مبارك همگي

من تازه عضو اين تالار پر محتوا شدم .. واقعا عاليه ....

چند وقت پيش تقريبا 3 هفته پيش تو كارگاهمون يكي از كارگرها بخاطر بي احتياطيه خودش از بالاي نردبون افتاد و پاش شكست ... و حالا يه مشكلاتي بوجود آورده كه من خودمو زياد قاطي موضوع نكردم .. ميخواستم ببينم شما عزيزان در رابطه با بيمه هاي ساختماني و چيزايي كه مهمه و بايد بدونيم و در كل مطلب خوب راجع به بيمه دارين ؟ متشكرم:gol:

a_r_e

عضو جدید
سلام دوست عزیز
1-کارگاههای ساختمانی حتما باید بیمه مسئولیت کارفرما باشند
2-کارگران کارگاههای ساختمانی هم باید تحت پوشش بیمه اجباری کارگران ساختمانی باشند
3-اعضای نظام مهندسی نیز تحت پوشش بیمه هستند
هرکدام از موارد بالا و موارد ایمنی کارگاه طبق آئین نامه ها رعایت شده باشه قصوری متوجه شما نیست

2221697

عضو جدید
پرسش:یک سوال مربوط به بتن 1

پرسش:یک سوال مربوط به بتن 1

چرا در تهیه ی قالب های بتنی برای ازمایش های 7 و 28 روزه هر چی ارتفاع قالب بیشتر باشه مقاومت نمونه کمتر میشه؟ممنون میشم جواب بدین;)

omiyan

عضو جدید
سلام به دوستان و مهندسان گرامي .... روز مهندس مبارك همگي

من تازه عضو اين تالار پر محتوا شدم .. واقعا عاليه ....

چند وقت پيش تقريبا 3 هفته پيش تو كارگاهمون يكي از كارگرها بخاطر بي احتياطيه خودش از بالاي نردبون افتاد و پاش شكست ... و حالا يه مشكلاتي بوجود آورده كه من خودمو زياد قاطي موضوع نكردم .. ميخواستم ببينم شما عزيزان در رابطه با بيمه هاي ساختماني و چيزايي كه مهمه و بايد بدونيم و در كل مطلب خوب راجع به بيمه دارين ؟ متشكرم:gol:
خیلی خوش آمدید ! سعی میکنم که بهتیرن پاسخ رو به به شما بدم
تا جایی که میدونم بیمه ها به چند نوع زیر تقسیم میشن
1 - بیمه اجباری پروژه ها که توسط سازمان تأمین اجتماعی انجام میشه و در صورت بروز حادثه با احتمال 99 درصد کارفرما رو مقصر جلوه میده که چرا کارگر مسائل ایمنی ور رعایت نکرده .
2 - بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان که توسط بیمه های خصوصی انجام میشه و چند سالیه که میشه کارگرهایی رو به تعدادی که کارفرما صلاح میدونه به صورت بی نام بیمه کرد که این مورد به درد کارگرهای روز مزد یا موقت یا پیمانکاران مقاطعه کاری که فقط برای بخشی از عملیات اجرایی مشغول به کار میشن خیلی به درد میخوره ! مسائل مالیش رو باید از نمایندگیهای بیمه بپرسید چون برحسب نوع کار ، مدت زمان پروژه و خطرات در حین اجرای کار مبلغ فرق میکنه .
3 - بیمه مسئولیت کارفرما در قبال اشخاص ثالث که بیشتر به درد پروژه هایی میخوره که در مسیر عبور و مرور افراد عادی در حال اجرا هستند مثل خطوط لوله اب و فاضلاب شهری و مواردی از این دست که در اونها میشه تا سقف معینی از خسارات مالی و جانی که ممکنه در حین انجام کار و یا بعد از اتمام موقت کار به اشخاص ثالث وارد میشه رو جبران کرد.
4 - بیمه تمام خطر پروژه ها که خود پروژه در طول مدت ساخت در برابر خطرات ناشی از سیل زلزله و بلایای طبیعی بیمه میشه . این بیمه بیشتر برای پروژه های دولتی مرسوم بوده و هزینه آن توسط کارفرما پرداخت میشه و پیمانکار فقط نقش وکیل جهت پیگیری انجام مراحل اداری رو داره .
این 4 مورد رو بلد بودم و امیدوارم به درد بخوره .

basana

عضو جدید
پرسش:سوالاتی در مورد نما و آسانسور و......

پرسش:سوالاتی در مورد نما و آسانسور و......

باسلام و تبریک سال نو :

1- نمای سیمان تگری بهتر است یا نما سنگی؟ ( از نظرقیمت - ماندگاری - اجرا )

2- در مورد احداث آسانسور در ساختمانهای چهار طبقه، آیا اینکار اجباریست یا قابل صرف نظر کردن می باشد؟

3- اینکه دستشویی و حمام یکی باشد یا مستقل چگونه تعیین میگردد؟

باتشکر

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
باسلام و تبریک سال نو :

2- در مورد احداث آسانسور در ساختمانهای چهار طبقه، آیا اینکار اجباریست یا قابل صرف نظر کردن می باشد؟

باتشکر
سلام، خوش اومدی.
1- نمای سنگی در عین شیک بودن و چشم نواز بودن، مشکلی داره به عنوان وزن. سنگ به دلیل سنگین بودن وزن ساختمان رو شدیداً بالا می بره.
اما نمای سیمان تگری نیاز به نگهداری و رنگ کردن داره که این خودش معضل بزرگی ه.
2- فکر می کنم (و تاکید می کنم که مطمئن نیستم) در ساختمان های بیشتر از 3 طبقه، آسانسور اجباری شده.
3- به نظر مهندس معماری بستگی داره و ضابطه خاصی نداره.
نشنیدم که قانون خاصی باشه.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام و تبریک سال نو :

باتشکر

سلام
منم سال نو رو به شما تبریک عرض میکنم.

بنظرم برای نمای ساختمام از سنگ استفاده کنی بهتره چون مشکلاتش از سیمان تگری کمتره.

بنظرم میاد که اجباری نباشه چون ساختمانی دیدم که به تازگی در مشهد ساخته شده و باوجود 4 طبقه بودن اما آسانسور نداره ( اگه هم اجباری شده باشه حتما جریمه دادن! )

برای دستشویی و حمام هم قانون خاصی نیست. بیشتر این طور مسائل از نظر روانشناسی و ... بررسی میشه که باید از یه مهندس معماری بپرسی.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
چرا در تهیه ی قالب های بتنی برای ازمایش های 7 و 28 روزه هر چی ارتفاع قالب بیشتر باشه مقاومت نمونه کمتر میشه؟ممنون میشم جواب بدین;)
سلام
نمیدونم تا حالا ازین نمونه های شکسته شده بتنی مکعبی دیدی؟که به صورت کامل ترکهاش مشخص باشه یا نه
اگه دیده باشی نمونه قبل اینکه ترک بخوره(البته قبل ترک که معلوم نیس بعدش باید ببنید)
وقتی تحت نیرو قرار میگیره داخل نمونه این نیرو با زاویه تقریبا 45 درجه منتقل میشه
هم از پایین هم از بالا
و اینا وسط نمونه به هم میرسن همین یه ناحیه با مقاومت فشاری بالا ایجاد میکنه
حالا اگه ارتفاع بیشتر باشه نیروها که با زاویه 45 میان داخل نمونه به هم نمیرسن یه ضعف ایجاد میشه زودتر ترک میخوره
بعد ترک خوردن کامل اگه دقت کنی ترکها هم همینجوری ایجاد شدن
اگه مفهوم نبود بگو تا شکل بکشم

ehsanj3092

عضو جدید
پرسش:وسایل مورد نیاز برای راه انداختن شرکت مهندسی ساختمان

پرسش:وسایل مورد نیاز برای راه انداختن شرکت مهندسی ساختمان

بچه ها میخام ساله دیگه اگه خدا خاست یه شرکت تاسیس کنم کمکم کنید چه وسایلی لازم دارم
طراحی-نظارت-اجرا
please help me

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
اولاً محل مناسب این تاپیک در تالار درخواست هاست.
وسایل اگر منظورتون به تجهیزات دفتر باشه، نیاز به چند تا کامپیوتر، یه عالمه کتاب واسه کتاب خونه، یه LCD واسه دفتر شخصیتون و یه میز مدیریتی و چند تا صندلی، به انضمام متر و اگر پول داشتین دوربین نقشه برداری!

ehsanj3092

عضو جدید
متر؟؟؟لیزری یا معمولی؟چند متری باشه 20متر کافیه؟
لطفا احترام خودتونو نگه دارید شما باعث ایجاد تنش در برخی بیماران سایت میشوید اقا یا خانم خسروداد
وبگید منظورتون میز بوده نه متر!!!!!!!!!

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
متر؟؟؟لیزری یا معمولی؟چند متری باشه 20متر کافیه؟
لطفا احترام خودتونو نگه دارید شما باعث ایجاد تنش در برخی بیماران سایت میشوید اقا یا خانم خسروداد
وبگید منظورتون میز بوده نه متر!!!!!!!!!
از اسمم پیداست که باید بفرمایید آقای خسروداد، اما برای تنش زایی محلی رو آماده نکردم!
؟؟؟؟؟
هم میز و هم متر!
متر 20 متری معمولی خیلی کاربردی ه، چون در روز متر های لیزری، مفید نیستند.
اما خوب بسته به بودجه متر لیزری خوبه، لیزر های 360 درجه هم خوبه، اگر دستگاه GPS هم داشته باشید خیلی بهتون کمک می کنه.

ehsanj3092

عضو جدید
اولاً محل مناسب این تاپیک در تالار درخواست هاست.
وسایل اگر منظورتون به تجهیزات دفتر باشه، نیاز به چند تا کامپیوتر، یه عالمه کتاب واسه کتاب خونه، یه LCD واسه دفتر شخصیتون و یه میز مدیریتی و چند تا صندلی، به انضمام متر و اگر پول داشتین دوربین نقشه برداری!
دوربین بعهده ی نقشه بردار-بالاخره باید کسی که درسشو خونده دوربینشم بیاره!!!
درمورد1 عالمه کتاب چی؟نظرتون چیه؟بجز مباحث م.م.ساختمان و طراحی اتصالات فولادی و آیین نامه 2800 و آبا دیگه چه کتابایی لازمه؟
ببخشیدآقاسپهر شرمنده فکر کردم شمام مث بعضیا نام و نشون مستعار دارید.عذرخواهی

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
وقتی دفتر اجرا داری، باید یه سری کاتالوگ و کتاب هایی که مثلاً طرح های فرفورژه دارند رو داشته باشید!
یا کتاب دیزاین ها و طراحی داخلی و ....

ehsanj3092

عضو جدید
شماحرفه تون چیه؟
بنظرخودم من تنهانمیتونم همه قسمتهارو اداره کنم.پارتیشن بندی میکنم دفترو واز معمار میخام این مجلاتو دیزاینارو داشته باشه واشناباشه با معماری داخلی و خارجی

آخرین ویرایش:

ehsanj3092

عضو جدید
من در کنار عمران لیسانسه حسابداری ام (فراگیر)گرفتم خودم توانایی مدیریتی دارم.ساله دیگه ارشد سازه و بگیرم به1 معمار- 2تا مهندس مکانیک (سیالات و جامدات)-1 عمرانی که بتونه پروانه بگیره آخه خودم 93 -94 مجاز میشم و 1نفر نقشه بردار و 1نفر مهندس برق نیاز دارم دوستان چی بنظرتون میرسه کمکم کنید

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
من هم یه مهندس عمران نو پا هستم، اما 2 ساله سابقه کارهای اجرایی دارم.

simiar

عضو جدید
اگه بفرمایین که تو کارهای پیمانکاری و اجرایی (مثلاً یه شرکت با رتبه راه یا ساختمان یا آب یا...) میخواین فعالیت داشته باشین یا طراحی ، شاید بتونم یه نظر دست و پا شکسته بدم!

mahtab62

عضو جدید
سلام منم اومدم چیز یاد بگیرم...
بهترین روشی که یک نفر میخواد هم درس بخونه واسه تحصیلات تکمیلی و هم بتونه بیمه اش رو رد کنه چیه؟
بیمه خود فرما چطوره؟
و بیمه های دیگه .......که بهتر میدونین
اگر خواستین توضیح بدین کامل بفرمایید. از پایه بوق تا با تجربه همگی به کارشون بیاد.
عزیزان با تجربه و اونایی که حتی راه اشتباه رو رفتند خدا خیرتان بده دستی بالا بزنین این تاپیک رو تمومش کنیم.

ehsanj3092

عضو جدید
کلا 1 شرکت مهندسی ساختمان دیگه تایپیکا قبلو مطاله کنید متوجه میشین

omiyan

عضو جدید
سلام منم اومدم چیز یاد بگیرم...
بهترین روشی که یک نفر میخواد هم درس بخونه واسه تحصیلات تکمیلی و هم بتونه بیمه اش رو رد کنه چیه؟
بیمه خود فرما چطوره؟
و بیمه های دیگه .......که بهتر میدونین
اگر خواستین توضیح بدین کامل بفرمایید. از پایه بوق تا با تجربه همگی به کارشون بیاد.
عزیزان با تجربه و اونایی که حتی راه اشتباه رو رفتند خدا خیرتان بده دستی بالا بزنین این تاپیک رو تمومش کنیم.
سلام ، فکر میکنم شما باید در یک شرکت مشغول به کار بشید چون کلاسهاتون در تحصیلات تکمیلی وقت زیادی رو ازتون نمیگیره و شرکتهایی هستند که از کار کردن پاره وقت کسانی که همزمان تحصیل هم میکنن استقبال میکنن و براشون لیست بیمه کامل رد میکنن و میشه از این کار بدون هزینه استفاده کرد که تازه میتونین حقوق هم دریافت کنین و تجربه هم کسب کنین ! کار کردن توی دفتر فنی این شرکتها به شرطی که حتی وقتی که حضور هم ندارید بازهم جبران کنید میتونه برای اونها مفید باشه ! بگردید و حتما پیدا میکنید !
در مورد اینکه خودتون بصورت خویش فرما خودتون رو بیمه کنید فکر کنم که میشه ! یک سری به سازمان نظام مهندسی محل زنودگیتون بزنید شاید شرایطی برای امثال شما وجود داشته باشه اما هزینه این کار ماهیانه بین 800000 تا 1000000 ریال میشه احتمالا ! موفق باشید ، امیدوارم این مطالب به درد بخور باشن

mahdiargoodarz

عضو جدید
سلام موافقم. ممونم واسی پیشنهاده عمومیت> شرایط اب و هوایی یادت نره؟خوب زمینموون تو کدوم ناحیه کشورمون باشه؟