رباتیک

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
به خاطر موضوعی که امروز فردا خبرش به گوش دانشجوهامون می رسه ، این تاپیکو ایجاد میکنم تا دانشجوهامون یه آرشیو برای مطالعات رباتیکی خود داشته باشند ، به نوعی این تاپیک بشه محل گروهی برای آشنایی با علم رباتیک و بحث در مورد اون ، هسته علمی مهندسی برق بسیج داره یه کارایی میکنه ( البته خیال پردازی نمی کنه !)
.
.
.
.
.
.
.
و البته صرفا نمی خواد یه گروه رباتیک تشکیل بده که این فکر بچه گانست ،
بگذریم ، بریم سراغ علم رباتیک ، هر کی دوست داره ، بیاد وسط و فقط بحث علمی (رباتیکی ) کنه

محمد فرزانه

عضو جدید
باید از یه جایی کارو شروع کرد

اجزای یک روبات

** وسایل مکانیکی و الکتریکی شامل :
* شاسی، موتورها، منبع تغذیه،

* حسگرها (برای شناسایی محیط):
* دوربین ها، سنسورهای sonar، سنسورهای ultrasound، …

* عملکردها (برای انجام اعمال لازم)
* بازوی روبات، چرخها، پاها، …

* قسمت تصمیم گیری (برنامه ای برای تعیین اعمال لازم):
* حرکت در یک جهت خاص، دوری از موانع، برداشتن اجسام، …
* قسمت کنترل (برای راه اندازی و بررسی حرکات روبات)
* نیروها و گشتاورهای موتورها برای سرعت مورد نظر، جهت مورد نظر، کنترل مسیر، …

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم هستم حالا بگو چی کار کنم
پشتک زدنم باشه در خدمتم;)

آخرین ویرایش:

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
ممنون از احسان
یه چند تا سوال هست که اگه جواب بدی ممنون میشم
فعلا یکی یکی می پرسم
یه گروه روباتیک از چه قسمت هایی زیر مجموعه هایی تشکیل میشه ؟
یعنی غیر از گروه الکترونیک روبات که شامل گروه میکرو هم میشه و گروه مکانیک و برنامه نویسی ، دیگه چه زیر مجموعه هایی نیاز داره ؟

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلا همین 3 شاخه هست الکترونیک مکانیک و نرم افزار(برنامه نویسی)
هرکدوم از اینها باز به چند دسته تقسیم میشه که توی تیم های متفاوت ،متغیره
الکترونیک:میکرو(معمولا جداش میکنن و اسم میان افزار هم روش میذارن)،طراخی و ساخت بورد،سیستم های مخابراتی(معمولا بچه های میکرو انجام میدن )
مکانیک:انتقال نیرو،بدنه(انتخاب نوع آلیاژ ها رو این قسمت به عهده داره+طراحی +ساخت)
نرم افزار:شبیه سازی،برنامه نویسی(پردازش تصویرهوش مصنوعی،مپینگ و ...))،ارتباط کامپیوتر((معمولا اپراتور توی این قسمت کار میکته+سیستم های دریافت و انتقال داده مشترک با بچه های میکرو))
یه گروه پژوهشی برای ارتقاء اطلاعات هم بسیار مفیده
تعداد بستگی به اغضا داره مثلا بهت بگم تیم دانشگاه امام حسین فقط 5تا روی پردازش تصویر کار میکنن
هوش مصنوعی هم نباید فراموش بشه
هوش مصنوعی+پردازش تصویر داخل سیستم های اتوماتیک خیلی تاثیر داره و امتیاز های بسیار بالایی هم در مسابقات دارن

محمد فرزانه

عضو جدید
مرسی
سوال بعدی
به نظرتون کارگاه روباتبک ما امکانات لازم برای ساخت رباتهایی مثل خانه دارو داره؟و یا باید هزینه بشه ؟ چقدر ؟

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم خیلی وقت من اونجا نرفتم(1سال) باید از خانم جعفری بپرسی
اما اگر کسی مثل محمد میران داشته باشی برای مکانیک داشته باشی بقیشو میشه یه کار کرد
ربات خانه دار میخوای چی کار کنه؟الکترونیک و سنسورهاش با نوع مشخص میشه همینطور برنامه نویسیش
مشکل ترین جا توی دانشگاه ما بخش مکانیک چون نه دانشجوشو داریم نه افراد زیادی توی این زمینه توی دانشگاه کار میکنن

engineer 007

عضو جدید
مرسی
سوال بعدی
به نظرتون کارگاه روباتبک ما امکانات لازم برای ساخت رباتهایی مثل خانه دارو داره؟و یا باید هزینه بشه ؟ چقدر ؟

سلام.....
قطعا هزینه باید بشه(به هر حال هیچ هزینه‌ای نخواد هزینه قطعه که هست!)
اما میزانش باید اول هدف ربات معلوم بشه بعد قطعاتی که لازم دارین و بعد براورد هزینه...

محمد فرزانه

عضو جدید
یه فضای ساپورت شده هسته برق بسیج داره درست میکنه ، برای فعالیت روباتیکی
قرار نبود روی روباتیک سرمایه گذاری کنه ، اصلاتو برناممون نبود
ولی یه دفعه یه اتفاق قشنگ افتاد
من تو بسیج بودم ، اومدن از منطقه ، و .... بماند چون هنوز قطعی نیست
اگه قطعی شد سوال پیچتون میکنم

محمد فرزانه

عضو جدید
به نظرتون شیراز یا ایران میشه یه روبات مثل سگ سونی پیدا کرد ، تا بحال جایی ندیدین
از این شرکت های روباتیکی
یا همون که تو همایش 2 سال پیش اون استاده گفت هوشش اندازه یه بچه دو ساله است
فکر کنم روبات انسانمای یکی از شرکتهای ژاپنی بود ( آسیمو رو نمیگم چون خیلی کوچکتر از آسیمو بود )

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره هست اسپروز داره اما نوعاش متفاوته ها همشون هوششون یکسان نیست فیلدهای مسابقاتیشون هم فرق میکنه
ربات هایی که داخل مراسم سنتی ژاپنی ها رقص باد بزن میرفتن رو میگی؟؟!!!
اگه داشته باشیم هم به درد نمیخوره شاید یه نمونه ظاهری ازش زده باشن اما با اون هوش و اون نوع حرکات و اون طراحی 2 پا که قادر بود تقریبا رفتاری مثل آسیمو داشته باشه نداریم
والا شرمنده اینو میگم ها یه چند وقت این ربات سورنا رو علم کردن به عنوان اولین ربات انسان نمای ایران((سورنا شرمندتم اینا خواستن نامتو زنده کنن گند زدن بهش)).
راستش خیلی خجالت آور بود این ربات.برای فریب عوام خوب بود اما هر جوجه ای که فقط یه چیزای کلی از رباتیک رو بدونه متوجه گندی که اینا انقدر گندش کردن میشه.ما توی سال 2009 اومدیدیم یه ربات انسان نما نشون دنیا بدیم که بگیم آره ما اینجوریا هستیم، نکردیم 2پا بسازیمش.فکر کنم مهندساش حوصله نداشتن،دنیا از اوایل دهه 90 ربات 2 پا ساخت اما ما بعد از 20 سال نتونستیم. ادا کردن هوشمنده اما به هیچ وجه قابل اثبات نبود.این که ربات بره جلو یه دست تکون بده بعد حرف بزنه برنامه ساده ،برنامه نویسی هستش از کجا معلوم این هوشمند باشه؟؟!!!! هزار ایراد داشت این ربات سورنا
اینه که میگم با از دنیا خیلی عقبیم ما بعد از10- 15 سال که ربات های انسان نمای شرکت های ژاپنی اومدن بیرون مثل آسیمو اومدیم اینو دادیم که در مقایسه با ربات های اوایل دهه 90 فقط خرج روش شده بود اما باطن هیچ فرقی نداشت
خدا میدونه ماهواره امید چه کار هایی میتونه انجام بده؟؟!!!،البته همین که رفت توی مدار خودش جای تقدیر داره

• Like
واکنش ها: sh85

overlord

عضو جدید
aibo

aibo

به نظرتون شیراز یا ایران میشه یه روبات مثل سگ سونی پیدا کرد ، تا بحال جایی ندیدین
از این شرکت های روباتیکی
یا همون که تو همایش 2 سال پیش اون استاده گفت هوشش اندازه یه بچه دو ساله است
فکر کنم روبات انسانمای یکی از شرکتهای ژاپنی بود ( آسیمو رو نمیگم چون خیلی کوچکتر از آسیمو بود )

محمد جان
ربات سگ سونی که اسمش aibo هست(قیمتش اخرین نسخه تجاریش بیشتر 2000 دلاره)توی دبی هم فراونه.

لینک سایت اصلی

overlord

عضو جدید
ربات هایی که داخل مراسم سنتی ژاپنی ها رقص باد بزن میرفتن رو میگی؟؟!!!
یه کلیپ از این ربات ها رو میزارم براتون.
اگه نددین،پیشنهاد میکنم ببنید.خیلی زیبا و هماهنگ میرقصن.اسم این ربات ها Qrio هست.عکسشون هم توی پست قبلیم موجوده.

HTML:
http://overlord.persiangig.com/video/Qrio.rar

• Like

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه چندتا کلیپ دیگه دارم خواستید بگید آپ کنم

overlord

عضو جدید
نیکی و پرسش؟فقط یه جا بزار که بشه با منجر دانش کرد.میخوای یه اکانت persiangig بفرستم برات؟

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا یه خرده تخصصی حرف بزنیم بهتر نیست؟؟
حس میکنم همش داره میشه اطلاعات عمومی هرکی هرچی میدونه به درد دیگران بخوره بذاره من یا محمد یا کس دیگه نباید بگیم،شروع کنید بابا خیلی بده آدم چیزی رو به دیگران انتقال بده؟؟!!!
دعوا راه ندازید پست علمی و عملی بذارید

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرض کنید میخوایم ربات از نقطه ای حرکت کنه و یه جسمی رو به صورت خودکار بدون اپراتور برداره
چندتا حالت پیش میاد که توی این PDf به صورت تقریبا ساده نوشتم.این رو بعضی از دوستان دیدن این اول پروژه ما بود اسکن اولیشو داشتم بخاطر اینکه به چند نفر داده بودمش اینجا میزارم .این معادله لاگرانژ مثاله ها کسی نیاد فردا ضایمون کنه . من خودم گفتم

engineer 007

عضو جدید
سلام....
ممکن جای این سوال این سوال اینجا نباشه اما جای دیگه‌ای هم واسه مطرح کردنش نیافتم!
تو این سایت نمی‌شه چیزی رو آپ کرد؟ لطفا به 4shared ارجاع ندین منو،

اون اینترنت پر سرعت می‌خواد..

آخرین ویرایش:

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
وقتی post replay رو زدید و وارد قسمت تایپ متن شدید ،زیر کادر برید ، یه قسمتی می بینید به نام مدیریت ضمیمه ها ، کلیک کنید
از اونجا می تونید فایل مورد نظرتونو آپلود کنید

overlord

عضو جدید
خواهش میشه.
خود سایت اگه اشتباه نکنم نهایتا 10 مگ رو اجازه میده اپ کنید.(کل فایلهاتون برای هر شخص)
البته باید سعی کنید فایلون پسوندش رار یا زیپ باشه.چون فایل ها با پسوند دیگه تا 200 کیلو اپلود میشه.
سایت فور شیر خوبه.ولی تبلیغاتش خیلی زیاده!بعضی وقتا هم باید یه چند دقیقه ای صبر کنی تا امکان دانلود رو بهت بده!

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام....
ممکن جای این سوال این سوال اینجا نباشه اما جای دیگه‌ای هم واسه مطرح کردنش نیافتم!
تو این سایت نمی‌شه چیزی رو آپ کرد؟ لطفا به 4shared ارجاع ندین منو،اون اینترنت پر سرعت می‌خواد..:mad:

سلام
1- وقتی چیزی میخوان محترمانه تر هم میشه گفت ما کسی رو جایی نفرستادیم که برای ما از اینا میذارین:mad: و به کسی بدهکار هم نیستیم
2-اکثر وب لاگ های فارسی با 4shared کار میکنن اگه بد بود کسی استفاده نمیکرد(لطفا 4shared رو هم با رپیدشیر مقایسه نکنید که اونم زمین تا آسمون فرق دارن)
3-ما حدود 50000 تا دانلود داشتیم توی elec-fsr اگه مشکل از اونجا بود همه بچه ها مشکل داشتن نه شما تنها اگه بخواین میتونم از دانلود هامون image بگیرم ببینید چندتاس
4-سایت باشگاه مهندسان فقط پسوند های خاصی رو میگیره و اگر کسی تبدیلشو نداشته باشه با مشکل مواجه میشه
5-سایت باشگاه مهندسان برای تاپیک زدن خیلی از اوقات میزنه به علت بار گذاری بیش از حد در انجام عملیات وقفه ای رخ داده لطفا پس از دقیقه ای مجددا تلاش کنید حالا فرض کنید توی آپلود یا دانلود بزنه
6- 4shared و اکثر سایت های مثل اون وقتی با منیجر دانلود میکنید قایل رو تو 5 قسمت دانلود میکنه که این سرعت دانلود رو افزایش میده اما سایت باشگاه مهندسان و اکثر سایت های ایرانی یه لینک بیشتر نمیدن(تست کنید میفهمید)

با این اوصاف شما بهتره برید اینترنت و مشکلات خودتونو درست کنید و مشکلاتتون رو گردن دیگران ندازید

• Like

engineer 007

عضو جدید
سلام
1- وقتی چیزی میخوان محترمانه تر هم میشه گفت ما کسی رو جایی نفرستادیم که برای ما از اینا میذارین:mad: و به کسی بدهکار هم نیستیم
2-اکثر وب لاگ های فارسی با 4shared کار میکنن اگه بد بود کسی استفاده نمیکرد(لطفا 4shared رو هم با رپیدشیر مقایسه نکنید که اونم زمین تا آسمون فرق دارن)
3-ما حدود 50000 تا دانلود داشتیم توی elec-fsr اگه مشکل از اونجا بود همه بچه ها مشکل داشتن نه شما تنها اگه بخواین میتونم از دانلود هامون image بگیرم ببینید چندتاس
4-سایت باشگاه مهندسان فقط پسوند های خاصی رو میگیره و اگر کسی تبدیلشو نداشته باشه با مشکل مواجه میشه
5-سایت باشگاه مهندسان برای تاپیک زدن خیلی از اوقات میزنه به علت بار گذاری بیش از حد در انجام عملیات وقفه ای رخ داده لطفا پس از دقیقه ای مجددا تلاش کنید حالا فرض کنید توی آپلود یا دانلود بزنه
6- 4shared و اکثر سایت های مثل اون وقتی با منیجر دانلود میکنید قایل رو تو 5 قسمت دانلود میکنه که این سرعت دانلود رو افزایش میده اما سایت باشگاه مهندسان و اکثر سایت های ایرانی یه لینک بیشتر نمیدن(تست کنید میفهمید)

با این اوصاف شما بهتره برید اینترنت و مشکلات خودتونو درست کنید و مشکلاتتون رو گردن دیگران ندازید

سلام..
سو تفاهم نشه.اون انیمشن به خاطره سرعت اینترنت بود...
کلافگی از سرعت پائین!من 4shared رو امتحان کردم با این سرعت ها جواب نگرفتم واسه همین پرسیدم...
قصد جسارت به شما رو نداشتم

engineer 007

عضو جدید
با این اوصاف شما بهتره برید اینترنت و مشکلات خودتونو درست کنید و مشکلاتتون رو گردن دیگران ندازید[/quote]
--------------------------------------------------------------------------

منم نگفتم تقصیر کسی!!!:warn::warn::warn::warn:
خوب بخوند حرف منو و جبهه نگیرید.گفتم به خاطر سرعت پائین نمی‌شه up کرد!!!!
من خودم هم گفتم اینترنتم مشکل داره به همین دلیل دنبال راه بهتر یا سریعتر بودم..

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی میگین من رو به 4shared نفرستید منظورتون شخص نیست؟!!!!
اون شکل رو هم میتونستید ویرایش کنید این قسمت رو برای همین گذاشتن(edit)
شما حرفاتونو بدین دیگران بخونن بعد بنویسید بهتره
وقتی هم میخواید بنویسید اول راجبش فکر و تحقیق کنید بعد بنویسید
راهی که شما حرفشو زدین(این سایت)کاملا برعکس چیزی هست که میخواین

engineer 007

عضو جدید
وقتی میگین من رو به 4shared نفرستید منظورتون شخص نیست؟!!!!
اون شکل رو هم میتونستید ویرایش کنید این قسمت رو برای همین گذاشتن(edit)
شما حرفاتونو بدین دیگران بخونن بعد بنویسید بهتره
وقتی هم میخواید بنویسید اول راجبش فکر و تحقیق کنید بعد بنویسید
راهی که شما حرفشو زدین(این سایت)کاملا برعکس چیزی هست که میخواین

قبلان جائ پرسیدم منو به اون ارجاع دادن واسه همین گفتم.
راجع به هم امتحان کردم!!!!
و این سایت هم پرسیدم!اشکالی‌ داره؟!؟
ضمنا من از خیر گذاشتن فایل که فکر می‌کردم واسه همه مفید گذشتم.چرا دردسر؟!؟!

overlord

عضو جدید
آقا یه خرده تخصصی حرف بزنیم بهتر نیست؟؟
حس میکنم همش داره میشه اطلاعات عمومی هرکی هرچی میدونه به درد دیگران بخوره بذاره من یا محمد یا کس دیگه نباید بگیم،شروع کنید بابا خیلی بده آدم چیزی رو به دیگران انتقال بده؟؟!!!
دعوا راه ندازید پست علمی و عملی بذارید

احسان جان.
چرا جوش میاری؟:Dنیاز به این همه موضع گیری نیست(حداقل به حرف خودت عمل کن پسر خوب.)
من میتونم به دو نفرتون یه اکانت www.persiangig.com بدم.(یه سر بزنید)امکانتشم فوق العادس(یعنی میتونم بگم تا حالا امکانات همچنین اپلودسنتری خارجی و ایرانی رو ندیدم)
فقط کسانی میتون عضو بشن که دعوت نامه داشته باشن.ازتون خواهش میکنم این بحثای که هیچ نتیجه نداره،جز از دست دادن انگیزه مشارکت رو بزارین کنار.

حالا هرکدوم خواستید توی پیغام خصوصی در خدمتونم.

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من گذاشتم اما دیگران یه جای دیگه بردن بحث رو بقیه هم ادامش دادن
از دوباره این جا میذارمش

فرض کنید میخوایم ربات از نقطه ای حرکت کنه و یه جسمی رو به صورت خودکار بدون اپراتور برداره
چندتا حالت پیش میاد که توی این PDf به صورت تقریبا ساده نوشتم.این رو بعضی از دوستان دیدن این اول پروژه ما بود اسکن اولیشو داشتم بخاطر اینکه به چند نفر داده بودمش اینجا میزارم .این معادله لاگرانژ مثاله ها کسی نیاد فردا ضایمون کنه . من خودم گفتم

محمد فرزانه

عضو جدید
احسان جان همین که الان گذاشتی اینجا شاید همه بچه ها ، زحمتی که برای محاسباتو کشیدی رو لمس نکنن ، یادته همه هنگ کرده بودن ، تو اون موقع هم فکر بزرگی داشتی
موفق باشی
راستی در مورد engineer فکر کنم یه کمی زود قضاوت کردی
اصلا فرض کنیم درست قضاوت کردی ، 4share که مال منو تو نیست ، خوب بنده خدا از این فضا خوشش نمیاد
حالا سوالم
به نظرتون مهمترین مسابقات داخل کشور کدومه ، معتبرترینش ، از خارج هم شرکت میکنن و ...

engineer 007

عضو جدید
حالا سوالم
به نظرتون مهمترین مسابقات داخل کشور کدومه ، معتبرترینش ، از خارج هم شرکت میکنن و ...[/quote]
-----------------------------------------------------------------------------------

سلام....
فکر کنم ایران اپن از همه مهم تر باشه و شرکت کنند‌های خارجی‌ هم داره
و حتا از تیم‌های داخلی‌ هم تیم‌های خیلی‌ خوبی‌ شرکت می‌کنن

محمد فرزانه

عضو جدید
ببخشید یادم رفت اضاف کنم تو چه زمینه هایی برگزار میشن ؟
رسکیو ، فوتبالیست ، سیمولیشن ، خانگی ویا ....

بالا