تاپیک سوالات قدرتی

akbakhtyar

عضو جدید
سلام .
از دوستان قدرتی خواهشمندم از این به بعد تنها سوالات خود را در این تاپیک بیان نمایند .
با تشکر
سلام لطفا مقاله ای در خصوص بریکرهای خلا را به ایمیل powerkhazai @yahoo.comارسال فرمایید از همکاری شما نهایت تشکر را دارم

alirezasalam

عضو جدید
ممنون از جوابت ولی از ترانس بیشر از جریان طراحی شده نمی توان جریان کشید. چون هسته هر ترانس برای توان خاصی طراحی می شود و اگر جریان از آن حد بالا رود هسته اشباع شده و جریان بیشتر نمی شود که در نتیجه باعث ازدیاد دما و همینایی می شه که شما گفتین.

دقیقآ همینطوره که شما فرمودید البته اینطور هم نیست که اصلآ نشود از ترانس قدرت بیشتری گرفت.در عمل بیشتر بستگی به درصد قدرتی داره که ترانس در آن قدرت در حال کار کردن است. (و صد البته محدودیت جریان وقطر سیم پیچ ترانس و محدودیت عایقی وهسته هم مهمه اما در عمل اگر طبق جدولی که برخی ازاعدادش رو خدمتتون عرض می کنم ترانس کار کند طبق اعلام سازنده به ترانس صدمه ای وارد نمی شه)
البته منظور از صدمه به ترانس هم در مرحله اول کاهش عمر ترانس هست و در مرحله بعد شکست عایقی و ذوب شدن سیم پیچ و اختلال در هسته پیش می آید.
معمولآ کمپانی سازنده جدولی برای استفاده ازترانس بیش از توان نامی در اختیار مصرف کننده قرار میدهد اتفاقآ این جدول رو الان داشتم نگاه می کردم اعداد جالبی داشت
مثلآ برای یک ترانس توزیع که با 50 درصد توان نامی در حال کار کردن هست (در دمای 10 ) شما مجازید نزدیک به 53 دقیقه از 2 برابر !!!!!! قدرت ترانس استفاده کنید! ;)
برای دمای 20 درجه به مدت 38 دقیقه و در دمای 40 درجه به مدت 18 دقیقه ( با شرایط فوق ) می تونید از ترانس 2 برابر قدرت نامی بگیرید! این مطالب کاملآ منطقی عملی و توجیه پذیر هستند و برای هر سازنده با سازنده دیگر متفاوت است ولی نه خیلی زیاد.

در مورد گوی رنگی هم که به اون warning ball میگویند معمولآ رنگش قرمز یا نارنجیه و جنس اون از آومینیوم یا پلاستیک مقاوم است و قطر اون در حد 80 سانتیمتر می باشد بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع با جاده ها نصب میشه. چون مسیر حرکت بالگرد از روی جاده هاست و چون سیم به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار میگیره خلبان گاهی اوقات سیم رو نمی تونه ببیند لذا از گوی هشدار دهند استفاد میشه.
در خطوطی که گارد یا فیبر نوری دارند بر روی آنها(گارد یا فیبر) و در خطوط 63 و .... اگر گارد وباندل نداشتند بر روی سیم فاز نصب می شوند (به شرطی که باعث کاهش حوزه فازی سیم نشوند )

این عکس هم تازه گرفته شده .

قبلآ اینجا و اینجا هم یه سری مطلب در مورد خطوط انتقال و همین گوی رنگی نوشتم که امیدوارم به دردتون بخوره.

carlzeiss

عضو جدید
سلام. نظرتون راجع به اين انتخاب واحد (ترم مهر):
رياضي مهندسي
مدار 2
الكترونيك 1
ماشين 1
تجزيه و تحليل سيگنالها
مدار منطقي
آز فيزيك 1
سلام دوست عزیز
خوبه ولی به نظر من تو حذف اضافه مدار منطقی رو حذف کن به جاش ترمودینامیک یا محاسبات وردار 2 واحد هم عمومی .این جوری هم معدلت افت نمی کنه هم این که موهای سرت نمی ریزه:confused:.اخه من کمی تجربه دارم ;)

CEO2008GAME

اخراجی موقت
buying good cd key

buying good cd key

Item4u.com. is a world leading online exchange store for buying good war CD Key, Time Card, Gold, Account and power leveling. Good Warhammer CD Key is on hot selling at Item4u.com now. Buying CD Key will be safe at item4u.com. You register on their website, up load your credit, and then you can buy or sell on it smoothly. Good communication, lowest price, live customers support, flexible payment methods and instant delivery are the reasons that make item4u.com different from other Warhammer Online CD Key suppliers and that you purchase CD Key here. buy cheaper World of Warcraft cd key and wow cd key.

parssa

عضو جدید
از دوستانی که مشتاق کسب اطلاع از شبکه های دیتا می باشند دعوت می کنم به وبلاگ ما مراجعه نموده ومارانیز از دانش خود بهره مند سازندwww.bmi-kerman.blogfa.com

ekhoshkerdar

عضو جدید
یک سوال در یکی از تالارها دیدم جالب بود اینجا مطرح می کنم تا دوستان جواب بدهند.

چرا از یک ترانس یا مولد نمی توان بیشتر از مقدار نامی آن جریان کشید و توان آن ثابت است؟ یعنی مثلا ترانس 100 kav را نمی توان بیشتر جریان کشید با توجه به این که هر جقدر در ثانویه جریان کشیده می شود سمت اولیه هم به همان نسبت جریان کشیده می شود؟ (البته جواب در اون تالار نوشته شد.)
سلام مهمترين دليلي كه نمي توان از يك وسيله الكتريكي توان كشيد محدوديت گرمايي آن وسيله است.
اگر شما از يك ترانس بيشتر از توان نامي آن بار بگيريد سيم پيچ هاي آن داغ مي شود و عايق الكتريكي بين سيم پيچ هاي آن از بين مي رود و ترانس مي سوزد در مورد موتور ها و ديگر وسايل الكتريكي نيز وضع به همين منوال است به همين دليل است كه در تابستان علاوه بر تلفات زياد ناشي از گرما، ترانس نمي تواند در خ=حالت دائم با بار نامي خود كار كند.
ضمنا ايم نكته را بايد مد نظر قرار داد كه ترانس هاي توزيع مي توانند براي مدت زمان كوتاهي با باري بيشتر از بار نامي خود ( در حدود 10 درصد ) بيشتر كار كنند.

daee

عضو جدید
سلام دوست عزیز
خوبه ولی به نظر من تو حذف اضافه مدار منطقی رو حذف کن به جاش ترمودینامیک یا محاسبات وردار 2 واحد هم عمومی .این جوری هم معدلت افت نمی کنه هم این که موهای سرت نمی ریزه:confused:.اخه من کمی تجربه دارم ;)
با سلام و احترام
اگه بشه چي ميشه:eek:

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
کمک

کمک

من یه کتاب در مورد تاسیسات برقی ساختمان لازم دارم

>>MaHsA<<

عضو جدید
مسئله حياتي

مسئله حياتي

سلام دوستان
كسي هست كه برنامه آماده پخش بار (نيوتن رافسون) به زبان c رو داشته باشه؟؟؟
من اصلا" برنامه نويسيم خوب نيست و اين برنامه خيلي درگيرم كرده...
لطفا" هركي مي تونه كمك كنه اعلام كنه:(:(

MORTIN

عضو جدید
مقاومت عایق

مقاومت عایق

سلام خدمت دوستان

عزیزی هست جوابه این سوال من رو بد ه ؟

چرا مقاومت عایق ها را با جریان مستقیم می سنجند ؟

متشکرم

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
سلام خدمت دوستان

عزیزی هست جوابه این سوال من رو بد ه ؟

چرا مقاومت عایق ها را با جریان مستقیم می سنجند ؟

متشکرم

براي اينكه در عايقها 50 هرتز با dc‌ فرق چنداني نداره. فقط تو فركانسهاي بالاست كه خازن كوچك عايق مهم ميشه.

AmooSaeid

عضو جدید
:)

:)

يه سوال :

فرض كنيد يه موتور 3 فاز داريم با قدرت 9kw‌ :

براي محاسبه ي جريان اين موتور از كدوم فرمول بايد استفاده كرد ؟

I=P/1.73 . V . Cos(fi) 1

2 I = P/V

I = P/V . Cos(fi) 3
:smile:

seyedali1

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام اگر در مورد درس تاسیسات الکتریکی مقاله ای دارید برای من بفرستید

jalil14ms

عضو جدید
سلام.بابا کارم گیره .یکی کمک کنه.لطفا

سلام.بابا کارم گیره .یکی کمک کنه.لطفا

درمورد ساختار و طرز کار و موارد استفاده از فیوز شیشه ای و فاز متر اککترونیکی اطلاعات میخام:confused:

talar49

عضو جدید
با سلام
مطالبی در مورد صاعقه می خواستم واینکه اگه صاعقه به کشتی یا هواپیما برخورد بکنه چه اتفاقی
می افته و حفاظت اونها در مقابل صاعقه چگونه است؟ talar49@yahoo

با تشکر

آخرین ویرایش:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
با سلام
مطالبی در مورد صاعقه می خواستم واینکه اگه صاعقه به کشتی یا هواپیما برخورد بکنه چه اتفاقی
می افته و حفاظت اونها در مقابل صاعقه چگونه است؟ talar49@yahoo

با تشکر

http://www.marinelightning.com/science.htm#Solutions
http://www.marinelightning.com/EXCHANGEOct2007Final.pdf
http://www.lightningdiversion.com/Strips.htm
http://oea.larc.nasa.gov/PAIS/Concept2Reality/lightning.html

گل آلود

عضو جدید
سلام.در مورد پستهای گازی برق یا همون جی ای اس کمک می خواستم.اخه موضوعه پروژه کارشناسیم.ممنون میشم اگه کمکم کنید:D

dibaj926

عضو جدید
با سلام من پايان نامه اي درباره ساختمان داخلي ترانسفورماتورهاي تك فاز و سه فاز مي نويسم و الان براي من مشكلي پيش آمده و مطلب هاي زياد جالبي پيدا نكردم اگه كسي درباره اين موضوع مطلبي دارد به من راهنمايي كنند لطفاً كمك كنيد خيلي مهمه منتظرم

mohammad3947

عضو جدید
شما ميتونيد به کتاب ترانسفورماتور های تک فازه و سه فازه
نوشته دکتر مطلبی مراجعه کنيد

zahra ghiasvand

عضو جدید
یک سوال حرفه ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟

یک سوال حرفه ای ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟

چه گروه های برداری برای اتصال Z در صنعت برق استفاده میشود:que::que::que:

eng.mat

عضو جدید
سلام من دانشجوي برق-قدرت هستم.خواهشمندم منابع ارشد مربوط به اين رشته را معرفي فرماييد.

بهنام بوره

عضو جدید
سلام.ضمن تبریک تولد 2 سالگی باشگاه مهندسان و خسته نباشید به تمامی فعالان عرصه برق .من دانشجوی کاردانی برق هستم.دنبال سایت هاوکتاب های کمکی مرتبط با رشته ام میگردم.اگر ممکن است مرا راهنمایی کنید.با تشکر