بهترين کتابي‌ که به تازگي خوانده‌ايد؟

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سقوط- آلبر کامو
به دوستان پیشنهاد می کنم کتاب بیگاه اثر همین نویسنده رو هم بخونن.
دوست عزیز, ولکانو. کتاب بوف کور کتابی بسیار غنی و سنگین هست. من خودم با وجود مرور5-6 باره این کتاب هنوز آنطوری که باید و شاید آنرا درک نکرده ام. به قول دوست عزیزم کافر باید ضمینه و پشتوانه های آنرا داشت!:gol: موفق باشی!
ببخشید نمیخوام اسپم کنم اما فکر کنم سوالم بی ربط هم نباشه.
میخواستم ببینم بوف کورو کی خوندی؟ و اینکه تاثیری روت داشت یا نه. راستش من میخواستم بخونم اما همه حتی کسایی که خودشون هم اونو خودنده بودن منصرفم کردن. میشه در موردش یه کم توضیح بدی؟

کالیگولا

عضو فعال
کاربر ممتاز
ببخشید نمیخوام اسپم کنم اما فکر کنم سوالم بی ربط هم نباشه.
میخواستم ببینم بوف کورو کی خوندی؟ و اینکه تاثیری روت داشت یا نه. راستش من میخواستم بخونم اما همه حتی کسایی که خودشون هم اونو خودنده بودن منصرفم کردن. میشه در موردش یه کم توضیح بدی؟
من این کتاب رو آخرین بار آخرای فروردین بود که خوندم. همانطوری که گفتم چیز زیادی ازش نفهمیدم. کتاب سنگینیه. البته از دید من. و مثل تمام کتابهای دیگه صادق در مکتب نیهیلیسم.

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من این کتاب رو آخرین بار آخرای فروردین بود که خوندم. همانطوری که گفتم چیز زیادی ازش نفهمیدم. کتاب سنگینیه. البته از دید من. و مثل تمام کتابهای دیگه صادق در مکتب نیهیلیسم.
طرز فکرش رو فکرت تاثیری نداشت. چه میدونم افسردگی و این حرفا..
اصلا بقیه کتاباشو خوندی؟؟؟

کالیگولا

عضو فعال
کاربر ممتاز
طرز فکرش رو فکرت تاثیری نداشت. چه میدونم افسردگی و این حرفا..
اصلا بقیه کتاباشو خوندی؟؟؟
از هدایت کتابهای سگ ولگرد- سه قطره خون-گرداب- داش آکل-آیینه شکسته- طناب آمرزش-صورتکها-چنگال-مردی که نفسش را کشت-محلل-گجسته دژ(که همگی در مجموعه داستان سه قطره خون موجود است)-پیام کافکا( نقد آثار کافکا) رو خوندم.
اتفاقا بی تاثیر نبوده! هر چند کتابهای کافکا تاثیر بیشتری داشته!
البته اینم بگم پوچی و افسردگی در ذهن انسان بوجود میاد. کتاب فقط نقش یک محرک رو داره!

بابك خرمدين

عضو جدید
از هدایت کتابهای سگ ولگرد- سه قطره خون-گرداب- داش آکل-آیینه شکسته- طناب آمرزش-صورتکها-چنگال-مردی که نفسش را کشت-محلل-گجسته دژ(که همگی در مجموعه داستان سه قطره خون موجود است)-پیام کافکا( نقد آثار کافکا) رو خوندم.
اتفاقا بی تاثیر نبوده! هر چند کتابهای کافکا تاثیر بیشتری داشته!
البته اینم بگم پوچی و افسردگی در ذهن انسان بوجود میاد. کتاب فقط نقش یک محرک رو داره!

سلام
ببخشيد كه منم بايد نظر بدم...
اولا" به نظرم نهيليسم نيست و تا حدودي به اگزيستانسياليسم نزديكتره(اگه بخواهيم به اجبار به يه ايسمي بچسبونيمش!)
من قبلا" هم گفتم حدودا" 5 بار خوندمش. تقريبا" 5-6 سال پيش. به نزديكان و دوستانم كه نخونده بودنش هم اينيو كه ميخوام بهتون بگم و گفتم : اگه دوست دارين كه اذيت نشين ( زندگيه آروم ، معمولي ، به دور از دغدغه هاي هميشگي و مداوم و تغيير حالت هاي آنچناني و وارد شدن به يك عالميكه فكر كنين توش دارين به باطن واقعي اطرافيانتون نگاه ميكنين رو براي خودتون درست نكنين و .....) پيشنهاد ميدم كه اين بزرگترين شاهكار ادبي صادق و يه طورايي اين معرف ادبيات معاصر ايران به اروپا رو نخونيد.
اما اگه وير خودآزاري داريد برين باش حال كنين كه آخرشه......

sita

عضو جدید
اعتماد به نفس برتر
نوشته گيل ليندن فيلد
ترجمه اسماعيل حسين هاشمي
عالي بود

کالیگولا

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام
ببخشيد كه منم بايد نظر بدم...
اولا" به نظرم نهيليسم نيست و تا حدودي به اگزيستانسياليسم نزديكتره(اگه بخواهيم به اجبار به يه ايسمي بچسبونيمش!)
من قبلا" هم گفتم حدودا" 5 بار خوندمش. تقريبا" 5-6 سال پيش. به نزديكان و دوستانم كه نخونده بودنش هم اينيو كه ميخوام بهتون بگم و گفتم : اگه دوست دارين كه اذيت نشين ( زندگيه آروم ، معمولي ، به دور از دغدغه هاي هميشگي و مداوم و تغيير حالت هاي آنچناني و وارد شدن به يك عالميكه فكر كنين توش دارين به باطن واقعي اطرافيانتون نگاه ميكنين رو براي خودتون درست نكنين و .....) پيشنهاد ميدم كه اين بزرگترين شاهكار ادبي صادق و يه طورايي اين معرف ادبيات معاصر ايران به اروپا رو نخونيد.
اما اگه وير خودآزاري داريد برين باش حال كنين كه آخرشه......
صادق نویسنده ای در سبک نیهیلیسمه و از کسانی مثل کافکا پیروی سبک و اندیشه داره!اینکه چجوری میشه این داستان رو مال مکتب اگزیستانسیالیسم دونست دیگه برام سواله. من هم پیشنهاد بابک جان را به بقیه می کنم.اگه جنبشو ندارین نرین سراغش!:gol:

russell

مدیر بازنشسته
سلام
راستش من مجموعه داستان کافکا که ترجمه صادق هدایت بود همراه با نقد اون رو پارسال از کتابخونه دانشگاهمون گرفته بودم و خوندمش
مسخ - محاکمه - داستان ناتمام قصر - آمریکا - گروه محکومین - .......
و یه داستان خیلی کوتاه که برام از همه جالب تر بود به اسم ........... شاید دروازه قانون یا جلو قانون
1.5 صفحه اما عجیب ... درست یادم نمیاد
در مورد البر کامو هم کتاب سقوط رو مدت هاست که دارم چند بار شروع کردم ...... اما ....
خیلی دوست دارم بخونمش

این جمله رو کافکا در جواب کسایی که روح داستان هاشو درک نمی کنن گفته
"اگر می خواهید این داستانها را بفهمید،باید مرا درک کنید .....باید به زندگی ، شخصیت ، رنج ها و خوابهای من وارد شوید........."

این گونه است که اول باید در خانه نویسنده را زد.....

ویدا

عضو جدید
در مورد بوف کور با خداپرست عزیز موافقم...
منم این کتاب رو خوندم ولی هیچی نفهمیدم...!! سنگین بود و تو در تو...
خواهش می کنم اگر کسی شرحی از این کتاب سراغ داره به من معرفی کنه...

من به تازگی کتاب((پدر,مادر,ما متهمیم!)) نوشته دکتر علی شریعتی رو خوندم که خیلی برام جالب بود...خیلی از سوال هام توش مطرح شده بود...
در کل اگر کسی درد دین داشت,این کتاب کمکش می کنه!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
در مورد بوف کور با خداپرست عزیز موافقم...
منم این کتاب رو خوندم ولی هیچی نفهمیدم...!! سنگین بود و تو در تو...
خواهش می کنم اگر کسی شرحی از این کتاب سراغ داره به من معرفی کنه...
من اين دو کتاب را دارم:
"داستان يک روح" (شرح و متن بوف کور)، دکتر سيروس شميسا، انتشارات فردوس. (1374)
روان از هم گسيخته، زردشت اعتمادزاده، ناشر: مولف (1374)
:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
كتابي از نويسنده محبوبم ... پائولو كوئليو

به نام : خاطرات يك جادوگر

واقعا زيبا و پرمعني است... توصيه ميكنم فرصتي داشتيد حتما مطالعه بفرماييد

فرهنگ

مدیر بازنشسته
1.کتاب آیات شیطانی(نه اونی که سلمان رشدی نوشته ها بلکه نقدشه)
نقد و بررسی و اتفاقاتی که بعدانتشار این کتاب بود رو گفته.خیلی جالب بود اطلاعاتم کامل شد در زمینه این کتاب.

2.نیمه پنهان ماه(شهید حمید باکری و همت از زبان همسرانشون)

آخرین ویرایش:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
1.کتاب آیات شیطانی(نه اونی که سلمان رشدی نوشته ها بلکه نقدشه)
نقد و بررسی و اتفاقاتی که بعدانتشار این کتاب بود رو گفته.خیلی جالب بود اطلاعاتم کامل شد در زمینه این کتاب.

2.نیمه پنهان ماه(شهید حمید باکری و همت از زبان همسرانشون)
کاش نام ناقد و نويسنده‌اش را هم ذکر مي‌کرديد تا‌ علاقه‌مندان‌اش سرگردان نشوند... از عطاءاله مهاجراني را مي‌گويي؟

فرهنگ

مدیر بازنشسته
کاش نام ناقد و نويسنده‌اش را هم ذکر مي‌کرديد تا‌ علاقه‌مندان‌اش سرگردان نشوند... از عطاءاله مهاجراني را مي‌گويي؟

راستش یادم نمیاد ولی به محض پیدا کردنش میگم.ببخشید.

راستی داش آکل صادق هدایتم خیلی جالب بود کاملا ایرانی.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم تازگيا كتاب فراموش شده ي ابوذر نوشته دكتر شريعتي رو خوندم
از لحاظ مقايسه بينه طرز تفكر افراد در صدر اسلام فوق العاده بود حتما بخونيد
ابوذر يك سوسياليست مذهبي
ابوذر تنها راه ميرود تنها ميميرد و تنها برانگيخته ميشود

russell

مدیر بازنشسته
امروز خیلی مطالعه کردم :) و باعث شد یه حس خوبی داشته باشم
اول قسمت های کوتاهی از شعر ، هنر و اندیشه رهایی از هایدگر

و اما شعرهای بسیار زیبای تاگور در مجموعه شعرهای کوتاه ایشون به اسم شب تاب
واقعا می گم بسیار زیبا . باعث طراوت و شادابی روح می شه

"آمده ام تا گلی پیشکشت کنم،
اما تو لایق همه باغ منی ،
باغ من از آن تو باد......."

"من می توانم خدا را دوست بدارم
زیرا به من آزادی آن را داده تا انکارش کنم."

"همچون درختی که برگهایش را می ریزد،
کلماتم را بر زمین ریختم.
باشد که اندیشه های ناگفته ام در سکوت تو بشکفد..."

ترجمه مسیحا برزگر:gol:

ebbi

عضو جدید
دوستان عزيز! در مورد بوف كور

در واقع من فكر مي كنم كه از اين كتاب هيچ كس سر در نمي ياره، يا به زبون ديگه: هر كسي يه جور متفاوت سر در مي ياره (به قول مولوي جون: هر كسي از ظنِّ خود شد يار من).
و فكر مي كنم كه اشتباهه اگه دنبال يك قرائت و نقد ثابت بگرديم كه بتونه تمام واقعيت رو به ما منتقل كنه. واقعيت يك هنر يا اثر هنري، هميشه در تاريخ فراموش مي شه، و تنها جلوه هايي از اون مي مونه، حتي براي خالق اثر هم همينطوره، حسّ اوليه ي يك اثر بعد از يه مدتي براي هميشه مي ره. (مي خوام بگم كه: اگه خود صادق هدايت هم بياد ديگه نمي تونه بگه: توي چه حالي بوده كه بوف كور رو نوشته)
گذشته از اين مطلب، از كتاب بوف كور هر آدمي توي هر سني يه برداشتي مي كنه. من اين كتاب رو توي سنين مختلفي خوندم و هر دفعه هم به يك شكل متفاوت باهاش مواجه شدم.

نكته: فيلم سينمايي lost highway (بزرگراه گمشده) اثر ديويد لينچ (ع) هم با اقتباس از بوف كور صادق هدايت ساخته شده، توصيه مي كنم ببينيد. در واقع ديويد لينچ اين فيلم رو در انتها تقديم به صادق هدايت مي كنه. فيلم بعدي هم كه بعد از اين فيلم ارائه كرده، فيلم بلوار مالهالند هست (كه بعضي ها مي گن ادامه بزرگراه گمشده است و بعضي هام مي گن يه روايت ديگه اي از همون فيلمه) به هر حال اين دوفيلم به اضافه بوف كور، در تركوندنِ مخ نقش به سزايي مي تونن داشته باشن. (جا داره اينجا از فيلم «اريزر هد» اين بزرگوار هم ياد كنيم)
خلاصه توصيه من اينه كه: توي زندگي تقوا پيشه كنيد و از مخ، مخچه، ذهن، روان، اعصاب و بچه هاي خودتون مراقبت كنيد.

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزيز! در مورد بوف كور

نكته: فيلم سينمايي lost highway (بزرگراه گمشده) اثر ديويد لينچ (ع) هم با اقتباس از بوف كور صادق هدايت ساخته شده، توصيه مي كنم ببينيد. در واقع ديويد لينچ اين فيلم رو در انتها تقديم به صادق هدايت مي كنه. فيلم بعدي هم كه بعد از اين فيلم ارائه كرده، فيلم بلوار مالهالند هست (كه بعضي ها مي گن ادامه بزرگراه گمشده است و بعضي هام مي گن يه روايت ديگه اي از همون فيلمه) به هر حال اين دوفيلم به اضافه بوف كور، در تركوندنِ مخ نقش به سزايي مي تونن داشته باشن. (جا داره اينجا از فيلم «اريزر هد» اين بزرگوار هم ياد كنيم)
خلاصه توصيه من اينه كه: توي زندگي تقوا پيشه كنيد و از مخ، مخچه، ذهن، روان، اعصاب و بچه هاي خودتون مراقبت كنيد.
جدا اینطوریه؟
شما منبع موثق دارید که این فیلم اقتباس از بوف کوره؟ و تقدیم شده به صادق هدایت؟

بابك خرمدين

عضو جدید
من اين دو کتاب را دارم:
"داستان يک روح" (شرح و متن بوف کور)، دکتر سيروس شميسا، انتشارات فردوس. (1374)
روان از هم گسيخته، زردشت اعتمادزاده، ناشر: مولف (1374)

درود
تا اونجا كه خيلي كم رنگ يادم مياد آقاي عباس معروفي يه كتاب نوشته كه از ديد شخصيت زن داستان بوف كوره، من خيلي سال پيش خوندمش اسم كتاب يادم نيست، ولي يادم مياد كه خيلي حال كردم.

casting

عضو جدید
تولدی دیگر

تولدی دیگر

به نام خرد

1. کتاب تولدی دیگر (شجاع الدین شفا) PDF
همان طور که از اسمش پیداست پس از خواندنش تولد دوباره خواهید کرد.

2. آن سوی سراب (هوشنگ معین زاده) PDF و دیگر کتاب های این استاد ارجمند
این کتاب نیز برای کسانی که تازه متولد شده اند.

zahra.as

عضو جدید
عاليه

عاليه

عظيم تر از اني هستيد كه مي انديشيد. . . .نوشته مصطفي لعلي
5 جلدش تا حالا در اومده . . .
اين كتاب شامل حكايت ها و داستان ها پند اموز واقعي و نتيجه گيري از هر يك از انهاست

گلابتون

مدیر بازنشسته
كتاب يگانه اثري زيبا و پر معنا از ريچار باخ ... ترجمه سپيده عندليب ... انتشارات كتاب پنجره

دوستان من اين كتاب رو تازه نخوندم اما به همتون توصيه ميكنم حتما حتما بخونيدش... واقعا زيباست
آنچنان ديد عمق و تازه اي پيش رويتان باز ميكند كه تا مدتها نميتونيد از فكرش فارغ بشيد....:gol:

• Like
واکنش ها: ebbi

* فریبا *

عضو جدید
کاربر ممتاز
100 سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز .فوق العاده و تحسین بر انگیز .
دنیای سوفی اثر یوستین گردر 3000 سال فلسفه رو در 600 صفحه میخونی
گاهی دلم بریا خودم تنگ میشود .غزلیات محمد علی بهمنی .

بالا