مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
چی شد حمید خان
قرار شد جوابتو بگی
همونایی رو که میگی می دونم بگو
یا درسته یا غلط
منتظرم.

گلابتون

مدیر بازنشسته
پدیده همبستگی حرارتی منفی؟

افسون جان چون من اصلا در اين رابطه چيزي نميدونم منتظرم جواب صحيح رو بشنوم تا ياد بگيرم .
اين پست رو هم زدم تا از تنهايي دربياي عزيزم و بدوني كه هميشه مطالبتون رو دنبال ميكنم .

گلاب تو:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون سایه جون
لطف کردی
نیستن بچه ها:cry:
حمید هم گوش نمیکنه نمیاد بگه توضیحشو
باید همشونو بدم دسته خودت :w15:
ناسلامتی خانم ناظمی گفتن

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
سلام افسون خانم
همبستگي حرارتي منفي ويژگي هستش كه بعضي از حشره كش ها (سموم) مانند حشره كش هاي آلي كلره مانند DDT دارند به اين صورت كه با كاهش درجه حرارت محيط ، خواص حشره كشي آنها هم كاهش مي يابد .

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آقای مهدوی
مطلب رو درست گفتین
ولی تفاوتشون رو بر عکس گفتین
یعنی با کاهش درجه حرارت سمیت بیشتر میشه
بفرمایین بعدی رو لطفا

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
سلام و خسته نباشين
راستشو بخواين تو پاسخ سوالتون دودل بودم
چون طبق اطلاعاتي كه داشتم و تو دانشگاه به ما گفته بودن هموني است كه شما مي گين و همون درسته يعني با افزايش درجه حرارت خاصيت حشره كشي افزايش مي يابد.
اما چون جزوه هام دستم نبود همين طوري براي اطمينان كتاب سم شناسي دكتر خانجاني رو نگاه كردم كه تو صفحه 114 كتاب در توضيح سم DDT در پاراگراف دوم همبستگي حرارتي منفي رو با اشتباه اون تعريفي گفته كه قبلا گفتم به خاطر همين دودل بودم گفتم حتما من اشتباه فهميدم ولي حالا متوجه شدم كه به اشتباه تو كتاب اون تعريف نوشته شده.
از اينكه به اين طريق اين مورد رو فهميدم خوشحالم و از شما تشكر مي كنم.

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
افسون حان ببخشید
اون چیزی که من فکر می کردم آقای مهدوی گفتن
فقط یه چیزی بود من فکر می کردم سموم با پایین اومدن حرارت بیشتر اثر می کردن
ولی مطمئن نبودم ممنون شما اشاره کردید

ببخشید
دیر اومدم

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون آقای مهدوی
ولی من تو جزوه سمشناسیم داشتم اینو و الانم که نگاه کردم نوشته بود که با پایین آمدن درجه حرارت میزان سمیت افزایش می یابد.
حالا نمی دونم .کتابای دکتر خانجانی که همشون منابع خوبی هستن .گمون نکنم اشتباه باشه.
راستشو بخواین من تو جزوه سم شناسی قسمت بیماریهای گیاهی (پیرترین ها) اینو دیدم.
ولی گمون نکنم سم ها با هم تفاوت داشته باشن.(تو قسمت بیماری و آفت)
جزوه من گفته های استاد هست.اونم می تونه اشتباه داشته باشه.
ممنون از جوابتون.
بعدی رو بفرمایین.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خواستم عبارات گیاه پزشکی تو این تاپیک هم زمان با عکس بعنوان یه سوال جانبی باشه . تاپیک گلابتون رو همونجور مخصوص باغبانی نگه داریم بهتره ... خداییش ولی خیلی اطلاعات گرفتم از این عبارات که تا حالا معرفی شده . دستتون درد نکنه . خصوصاً پدیده همبستگی... که کلاً فراموشم شده بود .

اگه اجازه بدن دوستان ، فرزام برامون یه عکس از یه بیماری بزاره ممنون.:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
گلرخ خانم
اگه بزارین جواب آقای مدیرو بدیم
چشم بعد عکسای فرزام خان
عکسشونو نگه دارن بعده آقای مهدوی ایشالا
نمیشه که سوال آقای مهدوی بدونه جواب بمونه
یه مدیری گفتن
هنوز یه روز نگذشته
بعدشم بیشتر این اصطلاحات مربوط به سم شناسی هست که اونا هم متاسفانه عکسه خاصی نداره
وگرنه دیدین که بیماری با عکسش گذاشتیم.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلرخ خانم
اگه بزارین جواب آقای مدیرو بدیم
چشم بعد عکسای فرزام خان
عکسشونو نگه دارن بعده آقای مهدوی ایشالا
نمیشه که سوال آقای مهدوی بدونه جواب بمونه
یه مدیری گفتن
هنوز یه روز نگذشته
بعدشم بیشتر این اصطلاحات مربوط به سم شناسی هست که اونا هم متاسفانه عکسه خاصی نداره
وگرنه دیدین که بیماری با عکسش گذاشتیم.

نه افسون جون سوء تفاهم نشه ، منظورم پرسش عبارت در کنار پرسش تصویری بود .در کنار هم نه پشت سر هم . همونجور که جواب سوال آقای مهدوی رو پیدا میکنیم ، میتونیم روی تصویری که گذاشته میشه هم فکر کرد و جوابای احتمالی رو گفت ، این دو تا منافاتی با هم ندارن .:gol:نمیدونم انگار نمیتونم منظورم رو بخوبی بیان کنم . :cry:

afsoon6282

مدیر تالار
آها
اگه این جوریه اشکالی نداره

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
همون طوريكه مي دونين هر واژه 24 ساعت وقت داره
نمي دونم افسون خانم چرا جواب ندادن با اينكه مي دونم حتما جواب اين سوا رو مي دونستن و احتمالا منتظر جواب بقيه دوستان بودن اما چون احساس مي كنم اين سوال براي بقيه دوستان سخت باشه چون واژه تخصصي هستش پس جوابشو خودم مي گم و واژه بعد رو اسونتر مطرح مي كنم

TDE يا DDD
نام تجارتي : روتان يا تترا كلرواتان

مشخصات : اين سم از مهمترين آنالوگ هاي DDT بوده و از احياء آن به دست مي آيد و در گذشته براي كنترل انواع مختلفي از آفات مورد استفاده قرار مي گرفته است .

موارد مصرف : اين سم براي كنترل لارو مگس ها بهتر از ددت عمل مي كند ولي در مجموع خاصيت حشره كشي آن كمتر از ددت هست

سميت روي ساير مهره داران : ددد براي مهره داران كم خطر بوده و سميت آن يه پنجم تا يك دهم ددت مي باشد.

فرزام

عضو جدید
اصطلاح دمپينگ آف چه مفهومي دارد؟

دمپینگ آف به مرگ ناگهانی گیاه در مرحله جوانه زنی در اثر حمله قارچها می گویند.

در ضمن من الان عکسی از بیماری ندارم که بزارم .:(.. همونطور که گفتم بیشتر توی تاپیک این چه گیاهیه حضور دارم .. ولی اگر پیدا کنم حتما میزارم....
باید ببخشید ...:redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
منم با نظر فرزام جان موافقم اصطلاح دمپينگ آف تا اونجايي كه ميدونم براي مرگ ناگهاني غنچه ها دراثر حمله قارچها بكار ميرفت ... ما اين اصطلاح رو سر كلاسهاي آموزش رزها بكار برديم اما زياد در موردش برامون توضيح ندادن. ديگه نميدونم چقدر صحت داره ... خوشحال ميشم بيشتر درموردش بدونم .

ممنون گلاب :gol:

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصطلاح دمپينگ آف چه مفهومي دارد؟

خودم که سواد ندارم ! :)سرچ کردم فارسی چیزی پیدا نکردم! روش سرچ هم بلد نیستم انگار! :biggrin: یه سری عکس پیدا کردم براتون میزارم شاید با توضیحات دوستان تکمیل شه مفهوم دمپینگ اف:gol:

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
سلام به همگی
درسته دمپینگ آف مرگ ناگهانی گیاهچه هاست که در ابتدا آقا فرزام درست جواب دادن
البته به دلیل اینکه در حال حاضر سفر هستم به همون اطلاعات درج شده توسط دوستان بسنده می کنیم
با تشکر از همه دوستان
از گلرخ خانم هم به خاطر عکس ها ممنونم

پس اصطلاح یا عکس بعدی با داداش فرزام

فرزام

عضو جدید
:surprised::eek:

خانم ناظم! یعنی نوبت منه که عکس یا اصطلاح بگم ؟؟
اگر اینطوریه سعی میکنم تا فردا صبح یک عکس بیماری یا یک اصطلاح مرتبط با این تاپیک پیدا کنم ... !! :w10: اخه نمیخواهم بدون ارتباط با این تاپیک باشه ....
نظمش بهم میخوره ..

خیلی ممنون ;)

فرزام

عضو جدید
خوب بزار ببینم این دور و برا چی دارم ؟؟ .:w10:... آها ...... شاید این خوب باشه .... ;)

سعی کردم یک چیزی پیدا کنم که از موضوع اصلی منحرف نشیم ... البته این عکس رو دلم میخواست خودم معرفی کنم و راجع بهش توضیح بدم ... ولی دیدم حالا که نوبت من شده پس بهتره به عنوان سوال مطرحش کنم... درخصوص سخت و آسون بودنش هم خودتون قضاوت کنید ... :smile:

هر کی گفت علت این عارضه در بعضی میوه ها مثل گوجه و هلو چیست؟؟

ببینم اصطلاح هم باید بگم ؟

پیوست ها

• Tom03.jpg
    Tom03.jpg
    30.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 15-SB-catfacing-pch.jpg
    15-SB-catfacing-pch.jpg
    12.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

فرزام

عضو جدید
سلام بچه ها فکر کنم یکیش سرشاخه خوار هلو peach twigborer anarsia lineatelia اگه اشتباه بود بهم نخندین ها من هنوز یه تازه واردم

ارغوان جان! خیالت راحت باشه ... توی این کلاس همه شاگردها به همدیگه احترام میزارند.. و بیشتر به فکر یادگیری و افزایش اطلاعات هستند..
تازه همه ما هم اولش تازه وارد بودیم .. :D

متشکرم که توی بحث شرکت کردین ;)

monana

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
این بیماری اصطلاحاً Catfacing نامیده می شود و علائم آن به صورت نواحی فرو رفته و دندانه دار در قسمت گلگاه میوه است. گاهی خود میوه نیز بدشکل شده و به صورت قلوهای شکل یا اشکال دیگر در می آید. این بیماری در اثر نوسانات شدید دما و رطوبت ایجاد می‏شود. این عارضه درگوجه فرنگی وقتی به وجود می آید که دمای هوا در طول گلدهی و تشکیل میوه کمتر از 10درجه سانتیگراد شود. این دما باعث می شود که گرده افشانی کامل صورت نگیرد و یا وقتی که در زمان رسیدن میوه‏ها پس از یک دوره خشکی بارندگی اتفاق می‏افتد و رطوبت بالا می‏رود. این ترک ها در گوجه فرنگی ممکن است دچار پوسیدگی شده و یا حالت چوب پنبه‏ای پیدا کنند. همچنین نیتروژن زیاد , مسمومیت گیاه با علف کشهایی مانند 2,4-D باعث ایجاد این عارضه می‏شود.
برای جلوگیری از ایجاد این بدشکلی در میوه ها بهترین راه استفاده از ارقام مقاوم گوجه فرنگی است. رقمهایی که میوه درشت تری دارند به این عارضه حساس ترند. همچنین آبیاری منظم و تامین مواد غذایی مناسب نیز باعث کاهش ترک خوردگی در میوه می‏شود.

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من هم فکر میکنم بر اثر تغیرات ناگهانی شب و روز باشه
یادمه زمان دانشجویی یه چیزی استادمون بهمون گفته بود

سعی می کنم یه چیزی در موردش پیدا کنم

گلابتون

مدیر بازنشسته
بچه ها من با نظر مونا جان موافقم من اين تجربه رو روي گوجه هاي خودم داشتم يكبار كه چندروزي رفته بودم مسافرت و وقتي برگشتم و به باغچه كه حسابي خشك شده بود ... يه آب فراووني دادم نتيجه اش همين شد و گوجه ها همه به اين شكل دراومدن .... منم فكر ميكنم تغيير شديد رطوبت خاك باعث اين موضوع شده بود ... وقتي توي كتابهام نگاه كردم يه چيزي در خصوص سوختگي گلگاه اگه اشتباه نكنم نوشته بود و بيشتر گوجه هايي هم كه سالم مونده بودند ترك خورده ميشدند. :w20:

اما جاتون خالي عجب خوشمزه و ترش و آبدار بودن .:sweatdrop:

گلاب شما:gol: