مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدی همه اسم این گیاه رو میدونن؟ پس چرا من اینقدر بی سوادم؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cry:

از اونجایی که با اینترنت! هیچ کس بی سواد نیست!!!!!!!! :)با هزار دوز و کلک اسم علمیش رو پیدا کردم! فقط نمیدونم فارسیش چیه!!!!!!:D

اسم علمیش :asphodelus_fistulosus

فکر کنم انگلیسیش هم onionweed باشه

درباره ی سوخ کس دیگه ای نظر نداره؟:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
جناب مهدوي اين گياه فكر ميكنم اونيون باشه از خانواده ليلياسه ... از ريشه اين گياه براي تب برفكي استفاده ميشه يه گياه چند ساله پايا با ريشه هاي مهاجم ....

اگه درست بود بقيه اش رو خودتون بفرماييد.

گلاب ...ناظم خانم:smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
چندتا عكس ديگه

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همه
در نزدیکی منزل دوستم یک گلفروشی هست که امروز به اونجا رفته بودم و حیفم اومد که شما دوستان اینجا رو نبینید.از اونجایی که این عکسها مربوط به تالار عکس نمیشه ترجیح دادم اینجا بزارمشون که شما دوستان هم ببینید.گلاب جان و گلرخ جان هم که جوابها رو دادند.فقط در مورد سوخ میتونم اینو اضافه کنم که سوخها در واقع ساقه های زیر زمینی هستند که مواد غذایی رو در خودشون و یا برگهاشون(مثل پیاز) جمع آوری میکنند.
اینم از عکسها

ضمنا یه قبرستان هم سر راهم بود که روی قبرهاش از باغچه سازی های خیلی از خونه هامون قشنگ تر بود که توی تالار عکس میزارمشون با عنوان عکسهایی از یک قبرستان در المان.
موفق باشید. امین رخ.

گلابتون

مدیر بازنشسته
وااااااااااااي دست شما درد نكنه امين جان واقعا معركه است ... چقدر شما به ما لطف داريد كه اين همه زحمت رو متقبل ميشيد ... محبت فرموديد جناب
مخصوصا قسمت كاجها خيلي باظرافت و با سليقه كار شده ... همشون هم پلاك بندي كردن ... چه صاحب خوش ذوق و با حوصله ايي ...!!!

بازم دست شما درد نكنه .... گلاب :smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون آرچي آرچ عزيز ....از زحمتي كه كشيدين دست شما درد نكنه ايشالا كه براي گلرخ خانم اتفاق خاصي نيافتاده باشه و تنها دليلشون دست رسي نداشتن به اينترنت بوده باشه .:(

مفتخر فرمودين
گلاب :smile:

فرزام

عضو جدید
فرزام کجاییییییییییییییی؟ داره غیبتت نگران کننده میشه ، ایشالله که روزهای خوشی داشته باشی و شادیها اجازه حضور در اینجا رو بهت نداده باشه.

فرزام جان نيستي مادر دل نگرانت شديم ... گلرخ راست ميگه اميدواريم به شادي غيبت داشته باشي .

گلاب ناظم خانم:smile:[/quote]

سلام خدمت همه دوستان .... ببخشید که همتون رو نگران کردم ...:redface::redface::(
من این چند روز مسافرت بودم .... متاسفانه یکهویی شد... نتونستم خداحافظی کنم...:redface:
جای شما خالی بود ... رفته بودیم چمخاله ..;):smile:
چه خبر ؟! این چند روز فکر کنم خیلی اطلاعات کسب کردین ؟:smile: جای من رو خالی کردین ...:biggrin:
دلم واسه همه تنگ شده بود ...:cry::cry:
راستی از آقای مهدوی خبر ندارین ... نمیدونم کسی واسه بازدید ثبت نام کرده یا نه ؟؟:(

ما در خدمتیم ..... خانم ناظم!
در حال حاضر عکسی ندارم بزارم ...
ولی طبق معمول یک کلمه میگم ....
میدونین " سرخی " اسم دیگر کدام بیماری گیاهی است ؟؟؟؟ البته این اسمی که بین کشاورزان معروفه !..

فرزام ....... بی وفا :redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوش اومدي فرزام جان .... بابا بخدا دل نگرانت شده بوديم درسته اينجا مجازيه اما دلها هيچوقت مجازي نميشن.... خدارو شكركه سالمي... خوش گذشت مادر... ايشالا هميشه به سفر ...
نه از آقا مهدي هم بيخبريم.... كلا تابستونه مثل اينكه همه رفتن به سلامتي مسافرت ...خوششون باشه.

در مورد سوالت اصلا نشنيدم فرزام جان
راستي گلرخ خانم يه تاپيك به .... اگه گفتين اين چه مشكليه .... رو توي قسمت گياه پزشكي زده اگه دلت خواست ميتوني اين سوال رو اونجا مطرح كني و براي اينجا يه سوال ديگه بزاري ... البته بازم ميل خودته ( اين يه پيشنهاده ) ممنون كه اومدي اينجا حسابي جات سبز بود.

گلاب ناظم خانم :smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
جناب مهدوي فكر ميكنم امشب شما بايد گياهتون رو معرفي بفرماييد . منتظرتون هستيم .

archi_arch

مدیر بازنشسته
ممنون آرچي آرچ عزيز ....از زحمتي كه كشيدين دست شما درد نكنه ايشالا كه براي گلرخ خانم اتفاق خاصي نيافتاده باشه و تنها دليلشون دست رسي نداشتن به اينترنت بوده باشه .:(

مفتخر فرمودين
خواهش میکنم.کاری نکردم.:gol:
نه عزیزم اتفاقی نیفتاده و مشکلش همین دسترسی نداشتنه که ایشالله زودتر برطرف میشه:victory:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ارچی جون ممنونم از زحمتی که برام کشیدی . خب اینجا چه خبر بوده نبودم!!!!!!!! فرزام جون خوش اومدی همیشه به خوشی ....امین رخ جان ممنون از توضیحاتت. آقای مهدوی منتظریم.:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ جان فعلا كه خبري نيست ... شما در مورد كلمه سرخي كه فرزام جان گذاشته اطلاعي نداريد؟

بهتره يكي ديگه از دوستان يه عكس بزاره تا آقاي مهدوي تشريف بيارن... چون از موعد مقرر براي عكس ايشون خيلي گذشته... نظرتون چيه؟

گلاب ناظم خانم:smile:

فرزام

عضو جدید
گلرخ جان فعلا كه خبري نيست ... شما در مورد كلمه سرخي كه فرزام جان گذاشته اطلاعي نداريد؟

بهتره يكي ديگه از دوستان يه عكس بزاره تا آقاي مهدوي تشريف بيارن... چون از موعد مقرر براي عكس ايشون خيلي گذشته... نظرتون چيه؟

گلاب ناظم خانم:smile:

با اجازه خانم ناظم! من یک عکس میذارم .. تا هم کم کاری این چند روزم جبران بشه و هم آقای مهدوی پیداشون بشه مشغول باشیم ...

فرزام .... مخلص:smile:

پیوست ها

• chenopodiumalbum.jpg
    chenopodiumalbum.jpg
    23 کیلوبایت · بازدیدها: 0

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلمه تره نیست؟ به نظرم این اومد .

سرخی رو هم والا نشنیدم ! حتماً افتیه که به گیاه ظاهر قرمز رنگ میده و کشاورزا به این اسم میخونن . کنه قرمزی چیزی!!!!!!!!! حال میکنین اندازه یه کشاورز بی سوادم حالیم نیست!:D:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلرخ سلمه تره چيه ..؟ عكس داري ازش بزاري؟من اول فكر كردم تاج خروس وحشي اما برگهاش شبيه نيست درسته؟

ببين اصلا برگهاش شبيه نيست درسته؟:surprised:

فرزام

عضو جدید
شب بخیر ..
جواب کلمه سرخی رو الان میگم ..... ولی عکس رو فردا معرفی میکنم... البته نظر خانم ناظم خیلی مهمه !!

سرخی نام دیگر بیماری سفیدک دروغین است :eek: که بین کشاورزان مرسوم است. چون در اثر این بیماری روی برگهای گیاه (مثلا خیار) لکه های سرخ رنگی ایجاد میشه....
چطور بود ...;)

فرزام عاشق تجربیات عملیه..:smile:

فرزام

عضو جدید
گلرخ سلمه تره چيه ..؟ عكس داري ازش بزاري؟من اول فكر كردم تاج خروس وحشي اما برگهاش شبيه نيست درسته؟

ببين اصلا برگهاش شبيه نيست درسته؟:surprised:

شبیه است ولی تاج خروس نیست ! :razz: شاید فردا صبح یک عکس دیگه ازش براتون بذارم...

گلابتون

مدیر بازنشسته
:redface:
شب بخیر ..
جواب کلمه سرخی رو الان میگم ..... ولی عکس رو فردا معرفی میکنم... البته نظر خانم ناظم خیلی مهمه !!

سرخی نام دیگر بیماری سفیدک دروغین است :eek: که بین کشاورزان مرسوم است. چون در اثر این بیماری روی برگهای گیاه (مثلا خیار) لکه های سرخ رنگی ایجاد میشه....
چطور بود ...;)

فرزام عاشق تجربیات عملیه..:smile:
عاليه

اي واي چه جالب ... سفيدك دروغين ؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:
درسته عزيز جان مهلت واژه امشب تموم ميشه ...اما مهلت عكس فردا تموم ميشه گلم

خوب حالا واژه بعدي رو كي معرفي كنه ؟فرزام جان خودت انتخاب كن ... مهندس:redface:

گلاب خاتون:gol:

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته

سلام به همگي هرچند مي دونم همگي اسم اين گياهو مي دونين ولي بنا به وظيفه اي كه گلاب خانم بر عهده ما قرار دادن انجام وظيفه نموديم.​

ببخشيد بچه ها اصلا متوجه اين بخش نبودم.
پيمالو (پيازي)
Asphodelus tenuifolius
از خانواده liliaceae

يكساله ، با رويش پاييزه ، قد تا 60 سانتي متر
ساقه ايستاده ، داراي انشعابات راست و ايستاده .
برگ ها بسيار باريك و خطي ، در انتها باريك شده و درفشي ، ايستاده ، كوتاهتر از هامپ نيمه استوانه اي و توخالي .
گل ها سفيد يا تقريبا صورتي متمايل به سفيد در خوشه هاي تنك . كپسول كوچك ، تخم مرغي – كروي .

پيمالو يكي از عادي ترين علف هاي هرز مناطق جنوبي كشور شامل استان هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان بوده و بخصوص در مزارع گندم ايرانشهر از تراكم قابل ملاحظه اي برخوردار است .
در سال هاي اخير پيمالو در اطراف و بعضا داخل مزارع گندم استان سمنان نيز ديده شده و از استان هاي خراسان ، اصفهان و قم نيز گزارش شده است .

لازم به يادآوري است كه تراكم اين علف هرز در فضاهاي خالي اعم از داخل يا خارج مزارع در استان هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان گاهي بسيار شديد و غير قابل تصور است.

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام جناب مهدوي
پس حدسيات من كاملا غلط بود ؟
اين گياه رو من نميشناختم ... عكسش رو نشون پدرم دادم و ايشون به نام اونيون معرفيش كردن ... و من هم اون رو به همين نام سرچ كردم و اطلاعتي هم كه به دست آوردم از همين نام بود... شايد مصرف دارويي هم داشته باشه ... شما اطلاعي داريد؟

گلاب خاتون:smile:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلمه تره یه علف هرزه ، از علف هرزایی که خوندیم خیلی کم یادم مونده . اما شکل این کمی تو ذهنم هستش ، شبیه به امارانتوسه اما برگهاش کشیده ترن و اون قرمزی رو نداره . البته فکر کنم . من اطلاعاتم خیلی تحلیل رفته.
برات یه سرچ زدم :

Chenopodium album
Common lambsquarter
گياهي است از خانواده اسفناجيان(chenopodiaceae) و يكساله با ساقه هاي ايستا و انشعابات فراوان كه غالباً داراي خطوط صورتي يا بنفش هستند. ارتفاع آن بر حسب آب و هوا و نوع خاك تغيير ميكند.
برگهاي سلمك كشيده، تخم مرغي شكل و دندانه دار است. برگهاي قسمت فوقاني گياه باريكتر و داراي حاشيه صاف است. كركهاي سفيدرنگي برگ و ساقه هاي اين گياه را پوشانده است.
گل آذين آن از نوع سنبله و سبز رنگ است. ميوه نيز سبز رنگ وداراي بذرهاي ريزي است.
اين گياه در اكثر مزارع به خصوص مزارع صيفي و غلات زياد ديده ميشود.
تكثير ان از طريق بذر صورت ميگيرد. گياهان اين جنس توليد مقادير زيادي گلوكوزيدسيانوژنيك كرده باعث مسموميت دام ميشوند.

فرزام

عضو جدید
افرین گلرخ ..:w14:درست گفتی . سلمه تره یا سلمک اسم این گیاه است. اطلاعاتش رو هم که خودت گذاشتی زحمت من رو کم کردی...

من نمیدونم چرا احساس میکنی اطلاعاتت کمه ؟؟؟:w20:

گلاب جان مگه وقتی روی عکس کلیک میکنی تصویر بزرگ نمیشه ؟؟...
یک عکس دیگه از سلمه تره

پیوست ها

• sollmetareh.jpg
    sollmetareh.jpg
    6.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

گلابتون

مدیر بازنشسته
آفرين خانم مهندس ....;) دست كم روي خودت ميزاري گلم ... فعلا كه همه داريم از اطلاعات خوب شما استفاده ميكنيم اگه خودتون قبول نداريد .... ما كه قبول داريم .:)

گلابتون

مدیر بازنشسته
افرین گلرخ ..:w14:درست گفتی . سلمه تره یا سلمک اسم این گیاه است. اطلاعاتش رو هم که خودت گذاشتی زحمت من رو کم کردی...

من نمیدونم چرا احساس میکنی اطلاعاتت کمه ؟؟؟:w20:

گلاب جان مگه وقتی روی عکس کلیک میکنی تصویر بزرگ نمیشه ؟؟...
یک عکس دیگه از سلمه تره

:biggrin:بچه بشين باز كه درو ديوار مدرسه رو گرفتي رفتي بالا اين كاغذ كشيها رو از كجا اوردي:biggrin:

ممنون فرزام جان زحمت كشيدي .... واقعا از اين كه اين تاپيك رو راه انداختيم احساس خيلي خوبي دارم ... اطلاعات علمي مون واقعا گسترش پيدا ميكنه ... البته خودم رو ميگم ... براي شما خانمها و آقايون مهندس كه مرور يادگرفته هاي قبليتون ميشه ... به شخصه از همه زحمات دوستان تشكر ميكنم ... از:
جناب مهدوي ... امين جان .. گلرخ خانمم ... فرزام جان ... و بقيه دوستان :redface:
نميدونم چرا حميد جان افتخار نميدن ....:(

فرزام جان ديروز باز نميشد امروز باز ميشه ممنون عزيز :cool:

ناظم خانم بي سواد:gol:

فرزام

عضو جدید
وای تو رو خدا خانم ناظم !این قدر ما رو خجالت ندین :redface::redface:

ما که کاری نکردیم ..
حالا اگر اجازه بدین یک عکس دیگه میزارم ...

تا فردا فرصت دارین بگین ...
البته اگر گلرخ جان به بقیه اجازه نفس کشیدن بده :biggrin:

پیوست ها

• galiumaparine.jpg
    galiumaparine.jpg
    47.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
وای تو رو خدا خانم ناظم !این قدر ما رو خجالت ندین :redface::redface:

ما که کاری نکردیم ..
حالا اگر اجازه بدین یک عکس دیگه میزارم ...

تا فردا فرصت دارین بگین ...
البته اگر گلرخ جان به بقیه اجازه نفس کشیدن بده :biggrin:

نام هاي فارسي : بي تي راغ، شير پنير ، علف شير ، دركو
نام هاي انگليسي : Sticky willie , Herrif , Goose Grass , Cleavers
نام خانواده : روناس (Rubiaceae)

ويژگي ها :
1- لپه ها : بزرگ ، مستطيلي ، داراي نوك شكافدار ، سبز تيره گاهي مايل به ارغواني .
2- ساقه : مربعي و داراي برآمدگي قلابدار
3- اولين برگ هاي حقيقي : در دسته جات فراهم چهارتايي
4- جوانه هاي جوان : به سرعت در محور لپه ها توسعه مي يابند.

علف هرز يكساله رايج در اراضي زراعي و باير.

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرزام جان خواهش ميكنم
عزيزجان هر كسي 48 ساعت فرصت پاسخگويي داره و شما موظف به حفظ نام گياهتون تا پايان موعد مقرر هستيد ... بعد از 48 ساعت ميتونين معرفي كنيد .. اما ميتونيد بازم عكس بزاريد.
گرچه گلرخ جان بايد زحمت قرار دادن عكس رو ميكشيدن ... چون ايشون پاسخ صحيح رو فرمودن .

اين عكس رو هم 48 ساعت ديگه معرفي كنيد ... چه دوستان پاسخ درست بدن چه غلط ( مثل من )

ناظم خانم :cool: