آشنایی با اتاق کنترل

نازنین

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتـــاق كـنتـرل يكي از اركان اسـاسـي هر واحد عملياتي محســوب مي شود كليةاطلاعات ادوات كنترلي(LRC. FRC. PRC.TRC) شامل از طريق سيگنال الكتريكي يا هواي ابزار دقيق به اين بخش ارسال شده و فرمان هاي اجرايي لازم از اين بخش به آن ها داده مي شود .

دراين بخش PFD كل واحد بر روي ديوار وجود داشته و panel كنترلي قسمت از واحد زيرPFD مربوط به آن قرار دارد. اين panel شاملmeter ها و recorder ها مي باشد.

سيستم هاي كنترلي به كار رفته در واحد به دو صورت دستي(manual) و اتوماتيك عمل مي كنند. در اتاق كنترل مي توان با تنظيم meter مروبط به هر شير كنترل روي يكي از دو وضعيت فوق ،‌درمورد نوع عملكرد آن تصميم گرفت. در صورتي كه از وضعيت اتوماتيك استفاده شود يك set point براي شير تعريف مي شود و با توجه به آن شير كنترلي عمل مي نمايد اما در حالت كنترل دستي،‌فردمسئول با تنظيم هواي ابزار دقيق ميزان باز يا بسته بودن شير كنترل را تنظيم مي نمايد(سيستم نيومايتك)

برخي از شــيـرهـــاي كــنتـرلـي واحــــــــــد نـيـز توســـــــــط سيستم(Distributed control system)DCS و توســط سـيسـتم الكترونيكي كنترل مي گردند.

دراين سيستم و در صفحة كنترلي مربوط به هر قسمت چهار گزينة external, indicator, auto,manual ديده مي شود. به عنوان مثال در وضعيت indicator-auto شیر كنترلي تحت تأثير set point تعريف شده براي نرم افزار عمل مي كند . اين set point بسته به شرايط و در وضعيت internal- manual به عنوان مثال FRC مربوط به جريان بازگشتي ته برج تحت تأثيرTRC مربوط به دماي مايع تحتاني برج عمل مي كند(يعني هر شير كنترل فرمان خود را از شير كنترل تنظيم شده با خود مي گيرد.)

روزانه دو سري داده توسط پرسنل اتاق كنترل ثبت مي گردد. يك سري داده مربوط به نتايج آزمايشگاهي محصولات واحد است كه در هر شــيـفــت و بر اســاس نـمـونـه محصول مربوط به آن شيفت ثبت مي گردد و سري دوم داده هاي دمايي واحد است كه روزانه توسط شيفت عصر ثبت مي شود. نمونه اي از log sheetآزمايشگاهي ضميمه گرديده است.

بخشي از برد اتاق كنترل نيز به “utilities” و شرايط آن تخصيص داده شده است.

www.sache.ir​

جالب بود
ممنون
یه سوال داشتم
همه ادوات موجود در سایت ،از اتاق کنترل ، کنترل میشه دیگه ؟ درسته ؟
یعنی همه ولوها اتوماتیک تنظیم میشن ؟
ضمنا اونایی که تو اتاقن ، با این همه pfd گیج نمیشن ؟!

hormozdi

عضو جدید
تقریبا تمامی تجهیزات موجود در سایت از طریق اتاق کنترل قابل کنترل هستند. با این تجهیزات بصورت دستی از داخل سایت نیز می توان کار کرد که تقریبا بجز موارد استثنایی بدین صورت عمل نمی شود. بطور مثال بسیاری از شیرها در داخل سایت با هوا کنترل می شوند. در صورتیکه پمپ هوای ابزار دقیق از کار بیفتد می توان باز و بسته شدن شیرها را بصورت محدود تا زمان تعمیر سریع و در سرویس قرار گرفتن مجدد، در دست گرفت.
گاهی اوقات بیشتر از یک اتاق کنترل داریم. بطور مثال اگر نیروگاهی نیز در سایت داشته باشیم اتاق کنترل مجزایی دارد.
در هر اتاق کنترل، وضیفه هر شخص معین و واضح است. هر واحد بزرگ در داخل سایت، یک یا دو نفر مراقب دارد. بطور مثال واحد سرمایش یا آب و بخار یا ... . در نتیجه پیچیدگی فرآیند گیج کننده نخواهد بود، چون شما نباید همه آن را کنترل نمایید.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
یه سری که رفتم عسلویه مهندسش گفت موقع ساخت سایت و پالایشگاه 12000 نفر اینجا کار میکردن اما بعد از پایان کار فقط 1000 نفر موندن. گفت تمام پالایشگاه با دوربین از اتاق کنترل چک میشه.حتی سکوهای تو دریا هم از اتاق کنترل کنترل میشن فقط یه تعداد تکنسین برای کارهای اضطراری اونجان

یه سری که رفتم عسلویه مهندسش گفت موقع ساخت سایت و پالایشگاه 12000 نفر اینجا کار میکردن اما بعد از پایان کار فقط 1000 نفر موندن. گفت تمام پالایشگاه با دوربین از اتاق کنترل چک میشه.حتی سکوهای تو دریا هم از اتاق کنترل کنترل میشن فقط یه تعداد تکنسین برای کارهای اضطراری اونجان
مهندسش آبادانی نبوده ؟!!! :surprised:
تا اونجایی که من شنیدم سکوهای توی دریا اتاق کنترل مجزا و سرخود دارن.
ضمنا اون 12000 نفر هم کارگرا بودن . الانم بری توی فاز 1 همشونو میبینی ! وقتی نوبت به بهره برداری رسید مهندسا میان رو کار که اوناهم فک نکنم 1000 تا باشن !!!

gharachorloo

عضو جدید
منظورتان SPQ1 است دیگه.راستی سکوهای پارس جنوبی هم از خشکی کنترل می شوند و هم نیروهای شرکت بهره بردار از روی سکو عملیات کنترل را بر عهده دارند.یعنی این سکوها خالی از سکنه نیستند.

hormozdi

عضو جدید
منظورتان SPQ1 است دیگه.راستی سکوهای پارس جنوبی هم از خشکی کنترل می شوند و هم نیروهای شرکت بهره بردار از روی سکو عملیات کنترل را بر عهده دارند.یعنی این سکوها خالی از سکنه نیستند.

منظورم دقیقا همان چیزی بود که نوشتم. فاز یک دو سکو دارد. SPD1 با SPQ1 در یک محل هستند. SPD2 با SPD1 چندکیلومتر فاصله دارد. گاز دو سکو یکپارچه شده و به ساحل ارسال می گردد. تنها سکوی مسکونی هم SPD1 می باشد دوست عزیز. بقیه سکوها فقط از خشکی کنترل می شوند مگر خدای نکرده هنگام حادثه یا تعمیرات که از خشکی با بالگرد یا قایق نفرات به سکو اعزام می شوند. تصویر یکی از این سکوها را ضمیمه کرده ام(کاملا معلوم است که مسکونی تیست)

اینهم سکوی فاز یک یا SPD1 در حال ساخت. به ابعاد و شکل متفاوت سکو که جهت اقامتگاه کارکنان در نظر گرفته شده توجه کنید:

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
خوبید منم بعدا یه سری عکس اتاق کنترل براتون میارم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کلیه تجهیزات و لاگ های موجود در واحد تحت اتاق کنترل نظارت و قابلیت بررسی و تغییر را دارند. به جز فلوی ورودی که معمولا از ولو هایی استفاده می شود که در حدود 120 دور می باشد و معمولا بورد من باید آن را باز کند..در صورتی که سرشیفت آموزش لازم رو ندیده باشد با دعوا و درگیری با بورد من مواجه می شود زیرا فلوی ورودی در یک لوله ی با ورودی استیم 400 درجه سانتی گراد می باشد که وقتی بورد من بر روی آن قرار می گیرد کفش ایمنی اون شروع به ذوب شدن می کند.

sinasepehri

عضو جدید
واقعا خاک بر سر دانشگاه های ما که یرای دانشجویان مهندس علاقه مند ( که از سئوالاتتون معلومه) یه Plot Plan نمونه اتاق کنترل هم نشون نمی دن. انواع مختلف اتاق کنترل وجود داره که بسته به پیچیدگی، وسعت و نوع عملیات و مهمتر از همه نوع سیستم کنترل و منطقه عملیاتی تفاوت داره.

aigin

کاربر فعال
واقعا خاک بر سر دانشگاه های ما که یرای دانشجویان مهندس علاقه مند ( که از سئوالاتتون معلومه) یه Plot Plan نمونه اتاق کنترل هم نشون نمی دن. انواع مختلف اتاق کنترل وجود داره که بسته به پیچیدگی، وسعت و نوع عملیات و مهمتر از همه نوع سیستم کنترل و منطقه عملیاتی تفاوت داره.
سلام دوست عزيز من در اتاق كنترل فازهاي5و4عسلويه مشغول كار درقسمت واحدهاي شيرين سازي ونمزداي گاز وجداسازي متان اتان هستم.اگر سوالي داشتي من در خدمت هستم.

سرمد حیدری

مدیر تالار
سلام دوست عزيز من در اتاق كنترل فازهاي5و4عسلويه مشغول كار درقسمت واحدهاي شيرين سازي ونمزداي گاز وجداسازي متان اتان هستم.اگر سوالي داشتي من در خدمت هستم.

ای ول یه متخصص هم پیدا کردیم.خوش اومدی.

هرچی در مورد اتاق کنترل داری بذار .عکس.فیلم.مقاله....هرچی.
ممنون

سلام .مواردي رو كه گفتي چيزي به اطلاعات دوستان اضافه نميشه.بهتره سوال بكنيد. ممنون.
در کل چند نفر توی اتاق کنترل مشغول به کارن ؟ همه شیفتاش میشه چند نفر ؟
و یه سوال دیگه اینکه هر کی اونجا مشغول بکار میشه توی شیفت صبح یعنی از 7 صبح تا 7 شب باید همونجا بشینه زل بزنه به مانیتور ؟ خسته کننده نیست ؟ یکم در این مورد بیشتر توضیح بدید

aigin

کاربر فعال
و یه سوال دیگه اینکه هر کی اونجا مشغول بکار میشه توی شیفت صبح یعنی از 7 صبح تا 7 شب باید همونجا بشینه زل بزنه به مانیتور ؟ خسته کننده نیست ؟ یکم در این مورد بیشتر توضیح بدید
سلام .هر شيفت كاري معمولا 15 تا 20 نفر در اتاق كنترل هستند.
خسته كننده تر اين كه شيفت شب باشي.نيازي نيست كه بخواهي زل بزني .

بايد مراقب باشي .يكمي استرس زا هست.قسمتي كه من هستم قلب پالايشگاه است.
به عنوان مثال اگر پمپ امين واحد شيرين سازي stop شود.نبايد گاز ترش را به خط سراسري بدي.هر گونه سوال راجب فراوري گاز داري بپرس.

سرمد حیدری

مدیر تالار

به عنوان مثال اگر پمپ امين واحد شيرين سازي stop شود.نبايد گاز ترش را به خط سراسري بدي.هر گونه سوال راجب فراوري گاز داري بپرس.

سلام.میگم از اتاق کنترل چه جوری پالایشگاه و سکوها کنترل میشه یه توضیح بدی ممنون میشم.

خب اونجا همه مهندس شیمی هستن دیگه درسته ؟
کلا یه مهندس شیمی وارد شه کجاها میذارنش واسه کار ؟
بعدش هر فاز یه کنترل روم جدا داره ؟
مثلا فاز 2و3 یا همون 4و5 که شما مشغول به کار هستین در کل 4 تا کنترل روم داره یا دوتا ؟
راستی اگه مثلا همون پمپ آمینی که فرمودید از کار بیفته مگه یکی به حالت standby نداره که سریع توی خط قرار بگیره ؟ اگه از کار بیفته گاز ترشی که خارج میشه به سمت کجا میره ؟ چون نمیشه چرخه رو بخاطر پمپ آمین متوقف کرد . درسته ؟

gharachorloo

عضو جدید
موقعOperation تو LCR ها هم همیشه اپراتورها حضور دارند نه؟
راستی فاز4&5 چندتا LCR داره؟

hormozdi

عضو جدید

تعداد نفراتی که در یک اتاق کنترل کار می کنند، با توجه به بزرگی و پیچیدگی واحد متغیر است.
اساس کار کنترل در اکثر اتاقهای کنترل، کارکرد در محدوده عملیاتی تعریف شده ایمن است. یعنی تا زمانی که کار در محدوده تعریف شده انجام می گیرد، نیازی به کار خاصی نیست. اصل هنر کنترل در زمان وقوع حوادث پیش بینی نشده است. اکثر اینگونه حوادث بوسیله آلارمهای صوتی و تصویری اعلام می شوند. در نتیجه نباید نفرات به صفحات زل بزنند، بلکه باید گوش بزنگ و آماده باشند.

hormozdi

عضو جدید
مثلا فاز 2و3 یا همون 4و5 که شما مشغول به کار هستین در کل 4 تا کنترل روم داره یا دوتا ؟
راستی اگه مثلا همون پمپ آمینی که فرمودید از کار بیفته مگه یکی به حالت standby نداره که سریع توی خط قرار بگیره ؟ اگه از کار بیفته گاز ترشی که خارج میشه به سمت کجا میره ؟ چون نمیشه چرخه رو بخاطر پمپ آمین متوقف کرد . درسته ؟

نه. در اتاق کنترل همه مهندس شیمی نیستند. شاید انگشت شمار باشند(البته از پالایشگاه به پالایشگاه فرق می کند).
بستگی به نیاز و نظر مدیریت دارد. از فرآیند، تعمیرات، مهندسی، ... متغیر است.
در عسلویه فاز1 یک پالایشگاه، فاز2و3 یک پالایشگاه و فاز 4و5 یک پالایشگاه دارند. در نتیجه کلا سه اتاق کنترل بیشتر نداریم.
گاهی اوقات یک پمپ آمین ناچیز و یا هربخشی از سرویس خارج می شود و تصادفا دستگاه یدک در سرویس قرار نمی گیرد. در این صورت جهت حفظ کیفیت گاز خروجی، تولید واحد و در موارد حاد، تولید کل پالایشگاه تا زمان رفع مشکل به مشعل رفته و سوزانده می شود. در صورت طولانی شدن مشکل حتی ممکن است سکو بسته شود.

نه. در اتاق کنترل همه مهندس شیمی نیستند. شاید انگشت شمار باشند(البته از پالایشگاه به پالایشگاه فرق می کند).
بستگی به نیاز و نظر مدیریت دارد. از فرآیند، تعمیرات، مهندسی، ... متغیر است.
در عسلویه فاز1 یک پالایشگاه، فاز2و3 یک پالایشگاه و فاز 4و5 یک پالایشگاه دارند. در نتیجه کلا سه اتاق کنترل بیشتر نداریم.
گاهی اوقات یک پمپ آمین ناچیز و یا هربخشی از سرویس خارج می شود و تصادفا دستگاه یدک در سرویس قرار نمی گیرد. در این صورت جهت حفظ کیفیت گاز خروجی، تولید واحد و در موارد حاد، تولید کل پالایشگاه تا زمان رفع مشکل به مشعل رفته و سوزانده می شود. در صورت طولانی شدن مشکل حتی ممکن است سکو بسته شود.
چه جالب یعنی همه گازی که میشه با قیمت خوب فروخت رو باید بسوزونن؟!!
یعنی راهی نیست واسه اینکه جایی ذخیره شه و دوباره بعد از رفع خرابی دوباره برگردونده بشه ؟

aigin

کاربر فعال
فاز 3و2 و5و4 دو تا پالايشگاه جداگانه هستند وهر كدام يك اتاق كنترل دارند.
من براي پمپ حالت كلي رو گفتم.بله standbyپمپ دارد.
گاز رو براي مدت كوتاهي به فلر ميدهيم.سپس از سكو دبي ورودي گاز كم ميكنيم.

aigin

کاربر فعال
چه جالب یعنی همه گازی که میشه با قیمت خوب فروخت رو باید بسوزونن؟!!
یعنی راهی نیست واسه اینکه جایی ذخیره شه و دوباره بعد از رفع خرابی دوباره برگردونده بشه ؟
بله .ميتونيم گاز رو PACKكنيم .

پک منظورتون همون ذخیرس ؟ اگه میشه توضیح بدید یکم چون با این اصطلاحات آشنایی ندارم
اگه میتونین ذخیره کنین پس چرا میدین به فلر ؟

aigin

کاربر فعال
پک منظورتون همون ذخیرس ؟ اگه میشه توضیح بدید یکم چون با این اصطلاحات آشنایی ندارم
اگه میتونین ذخیره کنین پس چرا میدین به فلر ؟

گازي كه ترش رو ميديم فلر. و ورودي واحد شيرين سازي رو مي بنديم وPACK
ميكنيم.يا ذخيره.

hormozdi

عضو جدید
ميكنيم.يا ذخيره.

این برای یک مدت کوتاه است. تولید فازهای عسلویه رقمی بسیار بالا است. مثلا فاز 2و3 چهار Train دارد که هر کدام روزانه می توانند بیش از 12.5 میلیون متر مکعب گاز را تصفیه کنند. میشه بگین اینهمه گازو کجا ذخیره می کنید؟ این مقدار برای یکساعت رقمی در حدود 0.5 میلیون است. عملا دو راه بیشتر وجود ندارد:
1- زمان توقف کوتاه: گاز فلر می شود.
2- زمان توقف بلند: گاز پیش از واحدهای تصفیه حبس می شود. فشار چاهها بالا رفته و کاهش می دهند، یا بسته می شوند. البته این حسن و انعطاف پذیری در پالایشگاهها وجود دارد که می توان خوراک یک واحد تصفیه را در واحدهای دیگر سرشکن کرد، یا حتی در پالایشگاههای دیگر( فاز2و3 با فاز1). که البته در اینگونه موارد هم با بالا رفتن فلو، مواردی مانند Foaming تشدید می شوند.

ميكنيم.يا ذخيره.
من اینجوری برداشت کردم که ورودی واحد شیرین سازی رو که بستید هر چی گاز ترش توی واحد مونده رو به فلر میدید تا واحد تخلیه شه از گاز ترش
بعدش گازی که از سکو میاد رو ذخیره میکنید ؟ اونوقت این مخازن ذخیره واسه چقدر حجم گاز طراحی شدن ؟ اگه تعمیرات زیاد طول بکشه و مخازن پاسخگو نباشند سکو رو میبندید ؟

این برای یک مدت کوتاه است. تولید فازهای عسلویه رقمی بسیار بالا است. مثلا فاز 2و3 چهار Train دارد که هر کدام روزانه می توانند بیش از 12.5 میلیون متر مکعب گاز را تصفیه کنند. میشه بگین اینهمه گازو کجا ذخیره می کنید؟ این مقدار برای یکساعت رقمی در حدود 0.5 میلیون است. عملا دو راه بیشتر وجود ندارد:
1- زمان توقف کوتاه: گاز فلر می شود.
2- زمان توقف بلند: گاز پیش از واحدهای تصفیه حبس می شود. فشار چاهها بالا رفته و کاهش می دهند، یا بسته می شوند. البته این حسن و انعطاف پذیری در پالایشگاهها وجود دارد که می توان خوراک یک واحد تصفیه را در واحدهای دیگر سرشکن کرد، یا حتی در پالایشگاههای دیگر( فاز2و3 با فاز1). که البته در اینگونه موارد هم با بالا رفتن فلو، مواردی مانند Foaming تشدید می شوند.
بله منم منظورم همین بود مخازن گنجایش زیادی ندارن
مگه بستن موقت سکو و فرستادن دوباره گاز به واحد میتونه چه هزینه های اضافی در بر داشته باشه که همون موقع سکو رو نمیبندند ؟

بالا