روغن گيري از هسته انگور

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرصي نه ، بايد بگي ممنون در ضمن خودت بايد بيشتر كمك كني

براي شروع مي خواهم از ميزان توليد انگور در كشور به صورت صنعتي اطلاعات كسب كنيم ببينيم چند هكتار زير كشت داريم و در كدام يك از استانهاي كشور اخه ميزان توليد مهم هست

مهدي از تهران

عضو جدید
مرصي نه ، بايد بگي ممنون در ضمن خودت بايد بيشتر كمك كني

براي شروع مي خواهم از ميزان توليد انگور در كشور به صورت صنعتي اطلاعات كسب كنيم ببينيم چند هكتار زير كشت داريم و در كدام يك از استانهاي كشور اخه ميزان توليد مهم هست

مـمــــــــــنـــــون

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
مواد مغذی تشکیل دهنده یک صد گرم انگور ( ترکیبات شیمیایی ) :
آب 1/3 گرم ، پروتئین 1/3 گرم ، مواد قندی 20 گرم ، کلسیم 12 میلی گرم ، پتاسیم 175 میلی گرم ، ویتامین A 100 واحد ، ویتامین های گروه B 8/3 میلی گرم ، ویتامین C 4 میلی گرم ، سایر املاح معدنی 11 میلی گرم .
درخت مو میوه انگور دارای خواص پزشکی فراوانی است که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود : تصفیه کننده خون ، درمان ورم معده ، درمان ریوی ، درمان اسهال خونی ، درمان نقرس ، درمان سینه و ریه ، درمان بیماری های کلیوی و مثانه و درمان سایر امراض حاد بدن .

مهدي از تهران

عضو جدید
فقط دوستان در نظر بگيرن كه مي خواهم بحث ادامه بديم تا برسيم به روغن گيري از هسته انگور كه بعنوان ضايعات دور ريخته مي شه

و البته با تأكيد بر اين نكته كه بايد براي كشاورز راه‌اندازي چنين كارگاهي در منطقه مقرون به صرفه باشه . يعني سودآور باشه .

آخرین ویرایش:

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
بايد بگم اين كارخونه مي تونه در نزديكي يه كارخانه اي كه توليد اب ميوه مي كنه ساخته بشه تا بعد از ابگيري انگور هسته انگور كه دور ريخته مي شه جمع شده شسته بشه و بعد بره براي روغن گيري كه براي اين كار مي شه از پرس حلزوني استفاده كرد و توليد روغن انگور ثابت شده بسيار مفيد هست و مي تونه جايگزين روغن هاي سرخ كردني بشه و حتي خواصش بيشتر از روغن زيتون هست ولي اول بهتر مهندسين كشاورزي كه به رشته اشون مرتبط هست براي من توضيح بدن كه در ايران معمولا از هر هكتار چقدر برداشت صورت مي گيره

فرزام

عضو جدید
بايد بگم اين كارخونه مي تونه در نزديكي يه كارخانه اي كه توليد اب ميوه مي كنه ساخته بشه تا بعد از ابگيري انگور هسته انگور كه دور ريخته مي شه جمع شده شسته بشه و بعد بره براي روغن گيري كه براي اين كار مي شه از پرس حلزوني استفاده كرد و توليد روغن انگور ثابت شده بسيار مفيد هست و مي تونه جايگزين روغن هاي سرخ كردني بشه و حتي خواصش بيشتر از روغن زيتون هست ولي اول بهتر مهندسين كشاورزي كه به رشته اشون مرتبط هست براي من توضيح بدن كه در ايران معمولا از هر هكتار چقدر برداشت صورت مي گيره

معمولا در هر هکتار 7 الی 8 هزار کیلو انگور آبی و 1000 کیلو انگور دیم برداشت می شود. البته در استان های مختلف کشور این میزان ممکن است تغییر کند.

مهدي از تهران

عضو جدید
معمولا در هر هکتار 7 الی 8 هزار کیلو انگور آبی و 1000 کیلو انگور دیم برداشت می شود. البته در استان های مختلف کشور این میزان ممکن است تغییر کند.

بله . ميانگين برداشت از يك هكتار تاكستان 7 تا 10 تن آبي و 1 تا 1.2 تن ديم است .
قابل توجه مهندسيني كه سوال كرده بودند . با ذكر اين نكته كه چون در شمال كشور رو ما نقطه هدف قرار داديم بخاطر اينكه بخاطر عدم سوددهي تاكستانها دارند تغيير كاربري مي‌دهند شما همون ميانگين 8 تن رو در نظر بگيريد .
ضمن اينكه اين كارخونه كه گفته شده بايد نزديك محل كنسانتره باشه آيا دليل علمي داره يا دليل اقتصادي ؟ و اينو بايد مهندسين صنايع غذايي پاسخ بدن كه آيا ممكنه دانه انگور باقيمانده آسيب ببينه كه كارخونه بايد نزديك باشه يا بدليل اقتصادي گفته شده . ضمن اينكه در اون منطقه هدف ما حتي كارخونه كنسانتره هم براي آبگيري وجود نداره كه بغلش يه كارخونه روغنكشي زده بشه !!!

مهدي از تهران

عضو جدید
میشه بیشتر توضیح بدین چرا شمال کشور رو بعنوان هدف قرار دادین؟ آیا دلیل خاصی داره؟
:surprised:
بله . چون در جاهاي ، مثل شمال كشور كه نمونه‌‌اي از اونه بخاطر نبود تجهيزات فرآوري محصولات تغيير كاربري مي‌دهند و اين تغيير باعث نوسان قيمت ميوه‌ها بطور فصلي مي‌شه .

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته هدف فقط شمال كشور نيست هدف كلي براي يه نتيجه گيري كلي در مورد نزديك بودن به كارخانه اين هست كه هزينه حمل و نقل كاهش پيدا كنه بطور كلي استفاده از ضايعات در هر كارخانه اي در مجاورت همون كارخانه صورت مي گبره كه نياز به حمل نباشه از نظر اقتصادي مهم هست

مهدي از تهران

عضو جدید
البته هدف فقط شمال كشور نيست هدف كلي براي يه نتيجه گيري كلي در مورد نزديك بودن به كارخانه اين هست كه هزينه حمل و نقل كاهش پيدا كنه بطور كلي استفاده از ضايعات در هر كارخانه اي در مجاورت همون كارخانه صورت مي گبره كه نياز به حمل نباشه از نظر اقتصادي مهم هست

بله همينطوره . ولي هنوز ظاهراً كسي در اين مورد اطلاعاتي نداره

فرزام

عضو جدید

بله . درسته. تا اونجا که من میدونم بعد از اینکه روغن هسته انگور رو گرفتن، کنجاله باقیمانده رو برای تهیه الکل به کارخانجات الکل سازی میفروشند. چون بهترین نوع الکل رو از این کنجاله تهیه میشه.
بنابراین اگر کنار این کارخانه یک کارخانه تولید الکل هم باشه از نظر اقتصادی خیلی با صرفه است.

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
مي توني اطلاعات بيشتر در اين زمينه بدي كارخانه الكل سازي فكر نكنم بعد از روغن گير ي ديگه قابل استفاده باشه

مهدي از تهران

عضو جدید
طرح اقتصادي بديد . مگه ما چندتا كارخونه الكل سازي مي‌خواهيم . يه چيزي باشه مثل كارگاه كه چندتا كشاورز در قالب يك تعاوني با كمك وام و اين حرفا از عهده اون بر بيان . عملي باشه . نه فقط طرحش قشنگ باشه .
ببينم اين دستگاهي كه از هسته انگور روغن كشي مي‌كنن مي‌دونيد چه قيمتي داره ؟
لوازم جنبي هم داره يا نه ؟
اصلاً اسمش چيه . دوستان صنايع كمك كنن.

راستي خانم نازي اون پيام رو هم بخونيد .
با تشكر

فرزام

عضو جدید
مي توني اطلاعات بيشتر در اين زمينه بدي كارخانه الكل سازي فكر نكنم بعد از روغن گير ي ديگه قابل استفاده باشه

حتماً سعی میکنم اطلاعات بیشتری بدم. فقط یک مقدار فرصت میخواهم تا با یکی از دوستان مشورت کنم.;)

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون

اقاي مهدي بايد هميشه به اين فكر كرد كه از همه چيز استفاده بهينه بشه و كمترين ضايعات رو داشته باشيم اين اصول يه كار صنعتي و اقتصادي پس اگه بشه دوباره از تفاله روغن گيري شده استفاده كرد خوب اين مي تونه خيلي كمك كنه

مهدي از تهران

عضو جدید
ممنون

اقاي مهدي بايد هميشه به اين فكر كرد كه از همه چيز استفاده بهينه بشه و كمترين ضايعات رو داشته باشيم اين اصول يه كار صنعتي و اقتصادي پس اگه بشه دوباره از تفاله روغن گيري شده استفاده كرد خوب اين مي تونه خيلي كمك كنه

درسته . ولي در حال حاضر من تأكيدم بر روي وضعيت اقتصادي كشاورز متمركز شده . كشاورز اولين سوالي كه ميكنه اينه كه : چقدر هزينه داره ؟
اين فرق مي‌كنه با يه سرمايه‌گذار كه چشم‌انداز بلند مدتي رو هدف‌گيري كرده .

فرزام

عضو جدید
درسته . ولي در حال حاضر من تأكيدم بر روي وضعيت اقتصادي كشاورز متمركز شده . كشاورز اولين سوالي كه ميكنه اينه كه : چقدر هزينه داره ؟
اين فرق مي‌كنه با يه سرمايه‌گذار كه چشم‌انداز بلند مدتي رو هدف‌گيري كرده .

اقا مهدی درسته که اولیه چیز با اهمیت برای کشاورز هزینه است . ولی راجع به موضوع مورد بحث ما فکر نمی کنم برای کشاورزان زیاد مهم باشه. چون روغن کشی دانه انگور مرحله آخر پروسه تولید است و در واقع باید از نگاه سرمایه گذاران تولیدات صنعتی مورد بررسی قرار بگیره. شما فکر می کنید چند درصد از کشاورزان هستند که هم کار کاشت انگور رو انجام میدن و هم در زمینه تولید روغن از دانه انگور فعالیت می کنند. اونها معمولا بعد از برداشت انگور و فروش آن دیگر نقشی در ادامه مسیر و صنایع تبدیلی ندارند به نظر من برایشان فرق نمی کنه که هزینه های بعدی این پروسه چقدره؟؟

مهدي از تهران

عضو جدید
اقا مهدی درسته که اولیه چیز با اهمیت برای کشاورز هزینه است . ولی راجع به موضوع مورد بحث ما فکر نمی کنم برای کشاورزان زیاد مهم باشه. چون روغن کشی دانه انگور مرحله آخر پروسه تولید است و در واقع باید از نگاه سرمایه گذاران تولیدات صنعتی مورد بررسی قرار بگیره. شما فکر می کنید چند درصد از کشاورزان هستند که هم کار کاشت انگور رو انجام میدن و هم در زمینه تولید روغن از دانه انگور فعالیت می کنند. اونها معمولا بعد از برداشت انگور و فروش آن دیگر نقشی در ادامه مسیر و صنایع تبدیلی ندارند به نظر من برایشان فرق نمی کنه که هزینه های بعدی این پروسه چقدره؟؟

درسته . براي همينه كه اونا حتي محصولشون رو قبل از رسيدن مي‌فروشن ولي اگه بتونن در قالب تعاوني محلي خودشون با هم جمع بشن و پروسه رو در دست خودشون بگيرن ديگه واسطه حذف مي‌شه و قيمت متعادل مي‌شه . اين يعني هم كشاورز سود مي‌كنه هم قيمت فصلي محصول پايين مياد .
واقعيتش در پي درخواست من از يك مهندس صنايع غذايي نازي خانم اين تاپيك رو زدند تا من جوابگوي كسي باشم كه بحث اون خارج از اين مجال هست .
پس هدف ما در اينجا منفعت كشاورزه . مثلاً همين تاكستانها باعث جلوگيري از فرسايش آبي و بادي خاكه مي‌شن و در جاهاي مثل زمينهاي شيبدار هم براحتي قابل كاشت هستن اما كشاورز وقتي انگور رو كيلويي 25 تا 30 تومان مي‌فروشه بي‌خيال كشت انگور مي‌شه . زمين رو رها ميكنه و يا به كشت ديگه اقدام مي‌كنه كه اين براي اصلاح خاك نامناسبه .

فرزام

عضو جدید
درسته . براي همينه كه اونا حتي محصولشون رو قبل از رسيدن مي‌فروشن ولي اگه بتونن در قالب تعاوني محلي خودشون با هم جمع بشن و پروسه رو در دست خودشون بگيرن ديگه واسطه حذف مي‌شه و قيمت متعادل مي‌شه . اين يعني هم كشاورز سود مي‌كنه هم قيمت فصلي محصول پايين مياد .
واقعيتش در پي درخواست من از يك مهندس صنايع غذايي نازي خانم اين تاپيك رو زدند تا من جوابگوي كسي باشم كه بحث اون خارج از اين مجال هست .
پس هدف ما در اينجا منفعت كشاورزه . مثلاً همين تاكستانها باعث جلوگيري از فرسايش آبي و بادي خاكه مي‌شن و در جاهاي مثل زمينهاي شيبدار هم براحتي قابل كاشت هستن اما كشاورز وقتي انگور رو كيلويي 25 تا 30 تومان مي‌فروشه بي‌خيال كشت انگور مي‌شه . زمين رو رها ميكنه و يا به كشت ديگه اقدام مي‌كنه كه اين براي اصلاح خاك نامناسبه .

ببخشید، چون من از ابتدا در جریان موضوع مورد بحث شما نبودم برای همین ممکنه در ارائه اطلاعات زیاد همسو با شما حرکت نکنم.
باز هم معذرت می خواهم.:redface:

مهدي از تهران

عضو جدید
الان اون چيزي كه براي ما مهمه و راجع بهش اطلاعات مي‌خواهيم :
هزينه راه‌اندازي يك واحد حداقلي جهت روغن‌كشي از هسته انگور است .

هر كسي اطلاعات داره ممنون مي‌شم كمك كنه .

والسلام

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
اقاي مهدي را ه اندازي اين واحد كار اساني نيست چون در ايران تجربه نشده ولي تا حدودي كار صورت گرفته البته يكي از اساتيد من در دانشگاه در اين زمينه كار كرده و مي گفت در ازماشگاه به اين نتيجه رسيده كه انگور ايران مي تونه خيلي بهتر و بيشتر روغن با كيفيت عالي توليد كنه

البته اگه مهندسين باغباني ابتدا يه تحقيقي مي كردن در زمينه اين كه چه گونه هاي از انگور مي تونه روغن توليد كنه خيلي خوب مي شد

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
يعني كسي نيست در اين زمينه كمك كنه و كمي تحقيق انجام بده كه بدونيم چه نژادي از انگور براي روغن گيري مناسب هست

abdiran

عضو جدید
كتاب "انگور، كاشت داشت برداشت فرآوري" تاليف تراب امير قاسمي نشر آيندگان