[ راندو ] کارگاه راندو در معماری

quasar-volcano

عضو جدید

سلام و درود بر دوستان ِ عزیز معماری ..

این تاپیک را به نام " کارگاه راندو در معماری " افتتاح می کنیم ، و از این پس سوالات خود را در زمینه راندو و کرکسیون راندو های خود را در این تاپیک مطرح می کنیم.

.
.
.

قوانین این تاپیک :

1 - عکسها را از سایتهای معتبر آپلود کنید، تا پست ها بعد از گذشت ِ زمان ، دچار مشکل نشوند .

2- لطفا جهت ِ حفظ ِ انسجام و تسلسل ، از دادن ِ پست های بی ارتباط با موضوع (اسپم) اکیدا خودداری نمائید .

بدون شک،یکی ازروشهای مهم و موثر بیان معماری،تکنیک ارائه و رنگهای استفاده شده در آن است و ذهن پویا و اندیشه هر انسان هدفمندی در این حوزه،با شناخت این روشها متحول شده و رو به تعالی می گذارد. یک معمار،نقاش و یا گرافیست با خلق تصویر و نقش،جهانی زنده را در برابر چشم بیننده،می آفریند و در این میان رنگ،به طرز معجزه وار،انبساط خاطر می بخشد. رنگ و پردازش،به کاربرد اصولی رنگ آمیزی،بروز می نماید و می تواند ظهوری ممتاز از متن و بطن هنر برجسته معماری داشته باشد.رنگ که هویت و لطافت پنهان هر هنر است،پس از تلفیق با روشهای متفاوت ارائه،می تواند باعث نوازش دیدگان گردد.;););)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

quasar-volcano

عضو جدید
راندو در معماری:

راندو در معماری:

خیلی ممنون دوستا عزیز مطالب مفیدی بود اگر ممکن هست باز هم در مورد راندو توضیح بدین
طراح در تمام طول مراحل کار ،باید اطلاعات ترسیمی کافی جهت انتقال موثر ایده های خود ارائه دهد.
ترسیم نقشه همراه با شکل کروکی ها،بخش ها،و برآمدگی ها عموما" از مفید ترین شیوه های ارتباط ترسیمی به شمار می رود.ترسیم نقشه در اغلب موارد به بیننده اجازه می دهد که تمامی زیربنای پروژه را به مفهوم واقعی آن دیده و تسلسلی را که تمامی اجزاء طرح در آن جمع آمده اند را بشناسد.
رسم های با کیفیت برتر چشم نوازند و در عین حال مقصود طرح را بهتر از رسم هایی که شکیل،تمیز و پیچیده نیستند منتقل می کنند.رسم های با کیفیت خوب به خاطردر بر داشتن هنرمندی و ذوق می توانند یک کار هنری به حساب آیند.
;););)

quasar-volcano

عضو جدید
خطوط در راندو:

خطوط در راندو:

خیلی ممنون دوستا عزیز مطالب مفیدی بود اگر ممکن هست باز هم در مورد راندو توضیح بدین
خط پهنی که شما در یک نقشه استفاده می کنید اهمیت موضوع مورد بحث را معرفی و تعیین می کند.پهن ترین و تیره ترین خطوط معرف مهم ترین موضوع نقشه می باشند.
به عبارت دیگر قسمت های ترسیم شده با خطوط پهن و تیره از اولویت برخوردارند.بنابراین سایر قسمت ها که اهمیت کمتری دارند با خطوط روشن تر (کم رنگ) و نازک تر ترسیم می شوند.
در اغلب نقشه ها ساختمان ها با خطوط برجسته مشخص شده اند،لذا آنها را به سادگی و سریع می توان تشخیص داد.
;););)

azam

عضو جدید
منبع:
آموزش راندوی دریاچه ( آبنما ):

مواد لازم:
1. ماژیک راندو آبی ( شماره PB 75 یا 828 Down Gray )
2. ماژیک Warm Gray WG-1
3. راپید 0.1 (یک دهم )
4. پاستل گچی سبز چمنی
5. یکم IQ ،
مراحل زیر رو قدم به قدم انجام بدید.
مرحله اول : در اولین مرحله باید طرح دریاچتون رو بکشید که البته دلخواه هستش و می تونه به هر شکلی باشه.من به شکلی که می بینید کشیدم ( به وسیله راپید یک دهم )
مرحله دوم : بعد از کشیدن دریاچه نوبت به خطوط سایه میرسه که بصورت هاشور انجام میشه ، طریقه ترسیم به اینصورته که اول شیت نقشتون رو به وسیله چسب کاغذی و تراز با خط کش تی ثابت می کنید تا هنگام هاشور زدن خطوط بصورت موازی در بیان . حالا خط کش تی رو در بالای دریاچه قرار بدید و راپید رو بصورت عمودی از سمت چپ به راست بکشید ، دقت کنید که راپید یکم شل گرفته شده باشه تا رد کمرنگی در پایان هاشور از خودش به جا بگذاره . این کار رو میتونید بصورت یکطرفه یا دو طرفه انجام بدید . دقت کنید که اگر یک طرفه انجام میدید در جهت تابش آفتاب باشه.
مرحله سوم : ماژیک آبی PB 75 رو بردارید و مثل تصویر از چپ به راست بکشید سعی کنید رد ماژیک به وسط طرح نرسه.
مرحله چهارم : این مرحله در اصل برای دادن رنگ و رو به کارتون هستش . در قسمت لبه دریاچه یک سایه باریک به وسیله ماژیک آبی در جهت زاویه تابش ایجاد کنید.
من برای جالب تر شدن کار اطراف دریاچه رو به دو صورت چمن و سنگ فرش در آوردم این کار کاملا سلیقه ای هستش . میتونید بصورت چمن و یا سنگ فرش کار کنید.
حتما می پرسید ماژیک Warm Gray چی شد؟ از این ماژیک می تونید برای رنگ کردن سنگ فرش استفاده کنید.
در بالا آموزش دو عنصر اصلی سایت پلان رو یاد گرفتید حالا نوبت به بقیه بخش ها میرسه که به نظر من نیازی به توضیح نداره و به راحتی میتونید با مشاهده الگوی زیر کار رو به پایان برسونید.

سایت پلان بالا دستی ترسیم شده و اسکن شدست ، طبیعیه که کیفیت اصلی خودش رو از دست داده و رنگها به رنگ اصلی خودشون نیستند. شما در منزل آموزش رو انجام بدید و مطمئن باشید که نتیجه خیلی بهتر و زیبا تر از کار من خواهد بود.
bastami.ir

آموزش راندو درخت از دید پلان در کمتر از یک دقیقه:
قصد دارم در اینجا راندو درخت توسط تجمع نقاط رو آموزش بدم . این کار بسیار سادست و برای راندوی سایت پلان در مدت زمان کم بسیار مناسبه . این آموزش ویژه کسانی هستش که تازه وارد رشته معماری شدند و قصد دارند راندو رو یاد بگیرند . امیدوارم که مفید واقع بشه . ( اگر این آموزش بدردتون خورد نظر بدید تا آموزش راندو رو ادامه بدم )
مواد لازم:
یک عدد ماژیک راندو زرد ( شماره 100 )
یک عدد ماژک راندو سبز ( شماره 506 یا BG15 )
یک عدد پاستل گچی به رنگ سبز چمنی

اولین کاری که باید انجام بدیم کشیدن یک درخت ساده هستش ، فرقی نمیگنه چه شکلی باشه حتی میتونه به شکل یک دایره باشه.بعد از کشیدن درخت نوبت به زدن سایه میرسه ، زاویه ای که واسه تابش نور انتحاب می کنید اختیاریه اما بهتره که 45 درجه باشه.( من در اینجا تابش نور رو از سمت چپ و 45 درجه در نظر گرفتم )سایه رو میشه با ماژیک مشکی و یا راپید ایجاد کرد.
حالا ماژیک زرد رو بردارید و درخت رو کامل رنگ کنید. بعد از گذاشتن رنگ زرد نوبت ایجاد سایه های روی درخت هستش که این کار رو با ماژیک سبز بصورت تمرکز نقاط در جهت سایه می تونید انجام بدید.
روش کار به این صورته که از قسمت سایه خورده شروع میکنید به گذاشتن نقطه سعی کنید هرچه که به سمت قسمت سایه نخورده ( سمت چپ ) حرکت میکنید از تمرکز نقاط بکاهید و تعدادشون رو کم تر کنید.
حالا برای اینکه کارتون طبیعی تر بشه از پاستل سبز استفاده کنید و اون رو با تیغ بر روی کارتون بپاشید البته مقدارش باید خیلی کم باشه . بعد از پاشیدن پاستل با انگشت یک تونالیته سبز از قسمت سایه خورده ایجاد کنید .
bastami.ir

nino

مدیر بازنشسته
مرسی از توضیحاتت نینو جان
راستی یه چیزی اکولین رو با اب یا چیز خاصی باید قاطی کرد؟یا نه؟
کارتم خیلی جالب بود فکر نمیکردم این قسمت سبز با ماژیک باشه!شبیه ابرنگ شده!

کارامم چشم میذارم:smile:

مرسي لطف داري .
راندو با اكولين خيلي قشنگتر از آبرنگ ميشه ولي كنترلش خيلي سخته . با آب رقيق ميشه ولي اصلا ديگه پاك نميشه . مشكلش اينكه تمام رنگاش خام خامه و بايد تمام رنگ ها رو از رنگ هاي اصلي بسازي .
البته اون درخت ها هم ماركر و مداد رنگي هم داره براي همين مثل آبرنگ شده ;)

معمارباشی

عضو جدید
خوب منم که قبلا کارامو گذاشتم و اینم لینکش برای کسانی که ندیدند:http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=14867&page=2
ولی اگه نبینید بهتره چون اصلا خوب نشده
اگه خواستید بگید کلی عکس اماده از شیت و ماکت بچه های ترم بالایی و پایینی دانشگاه دارم براتون بگذارم!
archi-arch جان کارات برای یک ترم اولی عالیه خیلی خوب شده موفق باشی

archi_arch

مدیر بازنشسته
اگه خواستید بگید کلی عکس اماده از شیت و ماکت بچه های ترم بالایی و پایینی دانشگاه دارم براتون بگذارم!
archi-arch جان کارات برای یک ترم اولی عالیه خیلی خوب شده موفق باشی
ممنون معمار باشی عزیز ولی ایراداتشو نگفتی؟!!!!!!:D
راستی ممنون میشم اگه این کار رو بکنی خیلی خوبه هدفم همین بود که یه مجموعه ی تقریبآ کاملی از کارای دانشجویی تشکیل بدیم و رو کارها بحث کنیم و نکات و تکنیکاشو یاد بگیریم و این میسر نمیشه جز با دیدن کارهای زیاد پس لطف میکنی اگه این کار رو بکنی.منتظرم;)
منم کار چند تا از همکلاسیهامو دارم و میذارم:smile:
مرسی که کارتو گذاشتی ولی اگه دوباره اینجا بذاری فکر میکنم بهتر باشه چون دیگه این تاپیکه که داره رو این قضیه کار میکنه و اینجوری کارت جدا می افته:)
پس با اجازه ات منم همینجا نظرمو میگم!
کارت خوب بود معمار جون خودتو ناراحت نکن وضع منم همینه هر چی هست من دراوردیه!
منم تکنیک ماژیک و خوب بلد نیستم راستش به ما که تو دانشگاه تا حالا یه شیت درست و حسابی هم نشون ندادن که ببینیم یه شیت خوب چه جوریه و یاد بگیریم چه برسه به اینکه بیان تکنیکارو بهمون یاد بدن !به ما فقط تکنیکارو معرفی میکنن دیگه بقیه اش با خودمونه.:w06:
دلیل اینم که اینجا میخوایم این کارو بکنیم همینه که یاد بگیریم تا کارای بعدیمون بهتر از قبل باشه;)
نینو نکات خوبی رو گفته بود که با اجازتون منم یه چند تایی رو بهش اضافه میکنم.
ماتکتت خیلی خوب و تمیز شده و فقط به نظر من تنها مشکلش مصالحیه که توش به کار بردی.اگه اشتباه نکنم با فوم روکش دار درست کردی اره؟
میدونی ماکت هرچی ظریفتر باشه به چشم قشنگتر میاد و این ظرافت یه عاملش نوع مصالح مصرفیه.مثلآ اگه همین کارو تو با مقوا ماکت انجام میدادی یا چوب بالسا(البته این یه کم سخته!من خودمم هنوز باهاش کار نکردم!)کلی جلوه ی کارتو عوض میکرد به نظر من این فوم ها بیشتر برای همون توپوگرافی خوبه نه خود کار.
برای راندو با ماژیکم انتخاب رنگ خیلی مهمه که منم مثل نینو حتمآ شماره ی ماژیکهای خوبمو میذارم و اگه بقیه هم بذارن خیلی خوبه.
واسه رنگ کردنم دیدم که انتهای خطوط رو رها کردی.با ماژیک معمولا خطوط رو تا انتها یکدست میشکن تکنیک رها کردن بیشتر واسه ابرنگ یا اب مرکب و امثال اون که با قلمو استفاده میشه به کار میره.:)
فکر نکن منم همه ی اینها رو خوب اجرا میکنما نه منم بیشتر میدونم و در واقع سعی میکنم که اینجوری باشه ماژیکم مثل بقیه ی تکنیکا تمرین میخواد و البته دیدن کارهای خوب!;)
بازم ممنون.

معمارباشی

عضو جدید
ماتکتت خیلی خوب و تمیز شده و فقط به نظر من تنها مشکلش مصالحیه که توش به کار بردی.اگه اشتباه نکنم با فوم روکش دار درست کردی اره؟
میدونی ماکت هرچی ظریفتر باشه به چشم قشنگتر میاد و این ظرافت یه عاملش نوع مصالح مصرفیه.مثلآ اگه همین کارو تو با مقوا ماکت انجام میدادی یا چوب بالسا(البته این یه کم سخته!من خودمم هنوز باهاش کار نکردم!)کلی جلوه ی کارتو عوض میکرد به نظر من این فوم ها بیشتر برای همون توپوگرافی خوبه نه خود کار.
ممنونم ولی من با مقوا ماکت درستش کردم فکر کنم چون یکم بزرگه این طوری به نظر می اد اخه استادمون گفته بود باید مقیاسش 1/50 ام باشه

ارچی ارچ عزیز ممنونم ولی باورت میشه من صبح رفتم 5 تا ماژیک خریدم (بدون این که بدونم چه شماره هایی خوبند!!!) همین طور سلیقه ای و شب هم کارمو مثلا راندو کردم فرداشم کارو تحویل دادم یعنی دقیقه 90 که هیچی تو وقت اضافه کار کرده بودم تا حالا هم هیچ کاری رو از سال بالایی ها ندیده بودم همش الکی فقط خواستم از سفیدی در بیاد ولی تعریف از خودم نباشه استادمون خیلی خوشش اومد اخه فقط من کار کرده بودم ولی سال بالایی ها که اومدند روی کارم نظر بدند همه کلی ایراد ازم گرفتند مخصوصا توی انتخاب رنگ ها که همه می گفتند باید رنگ ها ملایم و کمرنگ باشه نه این قدر جیغ . من این ترم تو درس بیان 2 کار با ماژیک داریم سعی می کنم کارامو کم کم بگذارم (البته اگه خوب بشه). شما هم بگذارید . ممنونم

آخرین ویرایش:

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی معمار جون که دوباره کاراتو گذاشتی.:)
ممنونم ولی من با مقوا ماکت درستش کردم فکر کنم چون یکم بزرگه این طوری به نظر می اد اخه استادمون گفته بود باید مقیاسش 1/50 ام باشه
اره همینطوره چون مقیاسم مهمه.;)
ارچی ارچ عزیز ممنونم ولی باورت میشه من صبح رفتم 5 تا ماژیک خریدم (بدون این که بدونم چه شماره هایی خوبند!!!) همین طور سلیقه ای و شب هم کارمو مثلا راندو کردم فرداشم کارو تحویل دادم یعنی دقیقه 90 که هیچی تو وقت اضافه کار کرده بودم تا حالا هم هیچ کاری رو از سال بالایی ها ندیده بودم همش الکی فقط خواستم از سفیدی در بیاد ولی تعریف از خودم نباشه استادمون خیلی خوشش اومد اخه فقط من کار کرده بودم ولی سال بالایی ها که اومدند روی کارم نظر بدند همه کلی ایراد ازم گرفتند مخصوصا توی انتخاب رنگ ها که همه می گفتند باید رنگ ها ملایم و کمرنگ باشه نه این قدر جیغ . من این ترم تو درس بیان 2 کار با ماژیک داریم سعی می کنم کارامو کم کم بگذارم (البته اگه خوب بشه). شما هم بگذارید . ممنونم
میدونم معمار جون چی میگی استادا که هیچی به ادم نمیگن همه چیز رو میسپرن به خودمون!منم یادمه با یکی از دوستام که رفته بودیم ماژیک بخریم رنگهای جیغ و قشنگتر میدونستیم که یه سریهاشون اصلا به کار نمیاد!!!!!:biggrin: بعد راه افتادم از هر کی کارش خوب بود ماژیکاشو میدیدم و شمارشو مینوشتم یه سری هم استاد یکی از دوستهام بهش گفته بود که اونها رو هم خریدم!!!!!!!!واقعآ تا کسی نگه واسه ما که بلد نیستیم سخته.
ولی خدایی خیلی جرئت داشتی که تنها کسی بودی که با ماژیک کار کرده بود!من اولش چون بلد نبودم تا مدتها جرئت نمیکردم کارامو با ماژیک راندو کنم!چون منم دقیقه نودی کار میکنم دیگه اصلآ طرفش نمیرفتم!هنوزم خیلی جاهارو که میبینم با راندو خوب در نیومده با همون مداد یا پاستل درستش میکنم!!!!!:D
خدایی سخته و تمرین میخواد;)

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش

آموزش

سلام به همه
آموزش اسكيس تا راندو حرفه‌اي به صورت تصويري
همراه با تمرين و بازي مي‌باشد
البته به كمك شما كه راندو كارهاي حرفه‌اي هستيد

اين آموزش‌ها توسط استاد بزرگوار و دوست داشتني جناب مهندس اشعري در كلاس بيان ارائه شده، در ضمن نقل و قول‌هايي از ايشان گفته شده است.

اين آموزش‌ها شامل:
- آشنايي با ابزار كار
- از بين بردن ترس با بازي‌
- انواع تمرين براي افزايش قدرت ديد
- كنترل كردن جان خط
- يادگيري از خط تا يك راندو

جلسه اول :
دوست داريد با چه وسيله‌اي طرح خود را از ذهن بيرون بكشيد شما آزاديد با هر چيز كار كنيد حتي با يك ميخ اين حرف را بدون شوخي گفتم شما ممكن است در جايي باشيد كه يك لحظه چيزي به خاطرتان آيد و در آن نزديكي نه كاغذ و نه مداد ، زغال يا حتي گچ نباشد شما آنجا ميتوانيد يك ميخ يا چيز تيزي پيدا كنيد كه بتوانيد طرح كه در ذهنتان است ترسيم كنيد
حال از خود مي‌پرسيد كه چگونه آن را جا به جا كنيد جا به جايي آن امكان ندارد ولي آن طرح را به چشم ديده‌ايد و آن چه به چشم شما آشنا باشد صددرصد از آنچه كه در ذهنتان باشد ماندگار تر است براي خود من هم پيش آمده كه طرحي به ذهنم رسيده ولي به خاطر سر سري گرفتن آن از ياد و خاطر من رفته و هزار افسوس را به جاي خود گذاشته است .
پس خود را محدود به يك زمان و مكان خاص نكنيد.
شما براي شروع به يك وسيله براي ترسيم مثل يك مداد يا هر چيز ديگر كه دوست داريد و يك كاغذ كه مي‌توانيد به جاي آن روزنامه ، لاشه كاغذ و يا دستمال كاغذي استفاده نماييد
باز هم مي‌گويم خود را محدود به يك زمان و مكان خاص نكنيد.
حال كه وسايل لازم فراهم است

كاغذ را برداشته و به آن نگاهي بيندازيد. چه مي‌بينيد.
ممكن است بگويد ...
ولي تا خطي توسط شما روي آن كشيده نشود هيچ ارزشي ندارد
اين خودخواهي را در طراحي بايد داشته باشيد تا حتي خط شما هم خاص شود.
حالا
شما آماده‌ايد ...
مي‌گوييد براي چه چيزي ؟؟؟
با مداد يا همان وسيله ترسيمتان خط هايي به صورت عمودي بكشيد از چپ به راست و برعكس طوري بكشيد كه كاغذتان به صورت هاشور خورده در آيد يا كه كلاً سياه شود چرا مي‌ترسيد ؟؟؟
اين كاغذي است كه هر چه شما آن را سياه‌تر كنيد با ارزش تر مي‌شود.
بسه ديگه گناه داره يه كم بهش مهلت بديد
غافل گيرش كنيد اين دفعه با خط هايي به صورت افقي از بالا به پايين و برعكس.
تمام عصبانيت خود را مي‌توانيد در طول يك روز را سر آن خالي كنيد.
- به سراغ يك بازي مي‌رويم
اين بازي آسان است شما دو نقطه را در يك كاغذ انتخاب مي‌كنيد.
چه دور و جه نزديك به هم با خودتونه !!!
ولي كسي موفق مي‌شود كه مستقيم ترين خط را كشيده باشد.

اين بازي را حد المقدور با يك جنس مخالف باشد
اول: به خاطر اينكه حس رقابت بيشتر است
دوم: شما بر ترس خود كه در مقابل جنس مخالف خط بزنيد، غلبه مي‌كنيد
سوم : خط زدن براي شما رقابت مي‌شود و به صورت تفنني نيست كه وسطش رهايش كنيد

حال كه احساس پيروزي از يك رقابت شيرين را داريد .
به سراغ كاغذ ديگري مي‌رويم
تعدادي مربع را با دست روي كاغذ بكشيد سعي كنيد در راستاي هم باشد از چپ به راست و از پايين به بالا
مي‌خواهيم با خطهاي كنار هم، در چند مربع يك كنتراست (طيف) به وجود آوريم از روشن به تيره و برعكس باشد
طوري بكشيد كه كه ناله كاغذ در بيايد
يا سوراخ و يا پاره شود
باز مي گويم اين فقط يك كاغذ است كه شما آن را با ارزش مي‌كنيد

كنار آن مربع هايي كه كشيده ايد خطوطي را هم بكشيد
دست شما به طور باور نكردني نسبت به مربع كناريش خطوط قوي يا ضعيف مي‌كشد كه به اين قوي و ضعيف شدن خط جان خط مي‌گويند
جان خط شما در خطوط باعث جذابيت بيشتر كار شما مي‌شود

پايان جلسه اول
- تمريني كه شما را تا جلسه بعد آماده نگه مي‌دارد
كاغذي را برداشته و آن را مچاله كنيد و دوباره آن را صاف كنيد روي كاغذ خطوطي به وجود مي‌آيد كه شما بايد تمامي آنها را پررنگ كنيد
تنها شرطي كه وجود دارد اين است كه در هنگام پررنگ كردن خطوط ياد داشته باشيد كه روي هر خط يك بار بكشيد و دوبار كشيدن شما باعث از بين رفتن جان خط شما مي‌شود.
تمامي تمرينهاي داده شده فقط براي ياد گيري شما است و در انجام دادن آن هيچ الزامي‌نداريد .

گذاشتن تمرينهاي انجام داده شده توسط شما يا كه نظر و انتقاد شما باعث اشتياق بيشتر من در ادامه كار مي‌شود.
قربونتون
آي دي

archi_arch

مدیر بازنشسته
راستی مقداد جان ممنون بابت اموزش;)

اینم شماره ی چند تا از ماژک های خوب برای راندو:

مارک kurecolor (کیوکالر)
302 ...........ابی روشن
341 ...........ابی
821 ...........خاکستری کمرنگ(تن مایه ی بنفش اره واسه زیر کاری و سایه خیلی خوبه)
501 ...........سبز خیلی روشن
504 ...........سبز روشن
567 ...........سبز تیره
541 ...........سبز کمرنگ(واسه سایه برگ و درخت و... تو ترکیب با سبزهای دیگه خیلی کارو قشنگ میکنه)
736 ...........خردلی روشن
732 ...........قهوه ای روشن
723 ...........قهوه ای
w01 ..........خاکستری روشن
w06 ..........خاکستری تیره تر

مارک touch (تاچ)
62 ............سورمه ای تیره
98 ............قهوه ای تیره
91 ............قرمز قهوه ای
WG-3 ........خاکستری روشن
29 ............کرم رنگه(تو کار رنگ خاصی نداره ولی یکی میگفت چشمتو ببند و با این رنگ خط خطی کن!!!کارتو خیلی قشنگ میکنه!البته من هنوز جرئت نکردم امتحان کنم!!!:D)

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماژيك
چند نكته كه بايد قبل از خريد ماژيك مد نظر داشت.
  • با هر مارك و از هر نوعي كه باشد.
  • هيچ وقت قبل از رسيدن به مرحله نياز به يك رنگ خاص اون رو تهيه نكنيد.
اجازه بديد آرام آرام كاراكتر رنگي كار هاتون شكل بگيره.
  • هر پروژه و هر كاري بر اساس نياز خودش تكنيك و برخورد رنگي خودش رو طلب ميكنه پس بگذاريد زمان نقش خودش رو در شكل گيري كامل شدن تلورانس رنگ ماژيك هاتون ايفا كنه.
  • براي هر دوره از روند رو به رشد شخصيت حره اي نياز هاي ابزاري خاصي رو تجربه خواهيد كرد.
مرحله اول :
  • از رنگ هاي زمينه شروع كنيد .
WARM GRAY
COOL GRAY
شلوغش نكنيد و از هر رنگ سعي كنيد سه والر رنگي كمرنگ و پر رنگ و ميانه رو انتخاب كنيد.
از رنگ هايي با توان بصري پائين انتخاب كنيد تا به بالاتر ها برسد.

http://i-a-w.persianblog.ir/1385_7_22_i-a-w_archive.html

nino

مدیر بازنشسته
راستی یه سوال به نظرت اشکالی نداره که اغراق کرده؟اخه نقاشی که نیست!یعنی نباید رئال باشه؟

نه عزيزم اتفاقا بعضي جاها اغراق لازمه و اگر اصول پرسپكتيو رعايت بشه قشنگتر هم ميشه .

اين هم كار طرح 2 من هستش طراحي دبيرستان
پاستل و ماركر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

nino

مدیر بازنشسته
اینم یکی دیگه.البته اخرش استاده نگفت مشکلش چیه ولی خوب بهش حق دادم چون کل زمانی که رو شیتم کار کردم 5 ساعت بیشتر نشد.شب تحویل پروژه!!!دقیقه نود!!!:confused::surprised:
ولی اگه میشه شما ایراداتشو بگین!:redface:
ممنون

البته archi جان حيف كه رو كارات وقت كم ميزاري .
اونهايي كه استفاده كردي تلق هستن ؟
به نظر من رنگ مناسبي انتخاب نكردي ، به خاطر رنگش باعث ميشه كار ديده نشه و تمام توجه چشم به سمت اين تلقا كشيده ميشه . روش كلاژ خيلي كارو قشنگ ميكه ولي اونهم يك تكنيكي داره . بايد اولان رنگها طوري انتخاب بشن كه يكيشون خيلي چشم رو به طرف خودش نياره . اما اگر اينطوري بود بايد تو اون يكي كه كمتر جاذبه داره چيزايي رو قرار بدي كه بهمون اندازه جلوه داشته باشه . هيچ وقت هم اينطوري كلاژ نكن . مقوا و مقوا .
البته به نظر من كارت ايراد معماري داره . اين قسمتي كه دورش دايره كشيدم كاملا اشتباه . ( البته ببخشيد اين قدر رك ميگم )

آخرین ویرایش توسط مدیر:

archi_arch

مدیر بازنشسته
البته archi جان حيف كه رو كارات وقت كم ميزاري .
اونهايي كه استفاده كردي تلق هستن ؟
به نظر من رنگ مناسبي انتخاب نكردي ، به خاطر رنگش باعث ميشه كار ديده نشه و تمام توجه چشم به سمت اين تلقا كشيده ميشه . روش كلاژ خيلي كارو قشنگ ميكه ولي اونهم يك تكنيكي داره . بايد اولان رنگها طوري انتخاب بشن كه يكيشون خيلي چشم رو به طرف خودش نياره . اما اگر اينطوري بود بايد تو اون يكي كه كمتر جاذبه داره چيزايي رو قرار بدي كه بهمون اندازه جلوه داشته باشه . هيچ وقت هم اينطوري كلاژ نكن . مقوا و مقوا .
البته به نظر من كارت ايراد معماري داره . اين قسمتي كه دورش دايره كشيدم كاملا اشتباه . ( البته ببخشيد اين قدر رك ميگم )
مرسی نینو جان از نظرت من اماده ی شنیدن همه نوع نظری هستم!!!!گفتم که تو شیت بستن مشکل دارم.پس راحت باش و ایراداتشو بگو!;):D
میدونی گفته بودم که به ما تا حالا یه شیت درست و حسابی نشون ندادن!ما هر چی دیدیم کارای خود همکلاسیهامون بود حتی سال بالایی هم نداشتیم!(ترم قبل اولین ترمی بود که دانشگامون کارشناسی اورد)واسه همین هیچ وقت نمیدونستیم چه طوری باید شیت ببندیم. تکنیک کلاژ مقوا با مقوا هم یکی از استادا از دهنش پرید که ما هم اومدیم امتحان کنیم ببینیم چی میشه:redface:
(اگه بشه الان کارای بقیه ی بچه هامون هم میذارم)
درباره ی پرسپکتیوش باهات موافقم نمیدونم چرا نشد درست بکشمش هر کاری میکردم از نظر هندسی همین شکلی در میومد ولی تو چشمم غیر طبیعی میزد!هنوزم نفهمیدم چرا اینجوری شد.نمیدونم شاید چون زاویه ی دید بدی انتخاب کرده بودم اخه خواستم قسمت منحنی کارو پرسپکتیو کنم که یاد بگیرم اونم این شکلی درومد!:confused:
:D
به هر حال ممنون تو راندوی جزء به جزء شیتم هم اگه نکته ای به نظرت میرسه ممنون میشم بگی.:smile:

nino

مدیر بازنشسته
درباره ی پرسپکتیوش باهات موافقم نمیدونم چرا نشد درست بکشمش هر کاری میکردم از نظر هندسی همین شکلی در میومد ولی تو چشمم غیر طبیعی میزد!هنوزم نفهمیدم چرا اینجوری شد.نمیدونم شاید چون زاویه ی دید بدی انتخاب کرده بودم اخه خواستم قسمت منحنی کارو پرسپکتیو کنم که یاد بگیرم اونم این شکلی درومد!:confused:
.

البته عزيزم منظورم پرسپكتيو كارت نبود اتفاقا چون خوب كشيدي متوجه اشتباه معماريت شدم . منظورم اون تراس ها وجودشون كاملا اشتباه . هيچ وقت همچين تراسي تو كارت نذار .

archi_arch

مدیر بازنشسته
البته عزيزم منظورم پرسپكتيو كارت نبود اتفاقا چون خوب كشيدي متوجه اشتباه معماريت شدم . منظورم اون تراس ها وجودشون كاملا اشتباه . هيچ وقت همچين تراسي تو كارت نذار .
اها فهمیدم!
دلیل خاصی داره؟میشه بگی چرا؟

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من سوالاتي در مورد راندو نت داشتم

آيا براي اجراي راندو به صورت نت بايد ساعت خاصي را براي زدن سايه در نظر گرفت ؟

آيا براي زدن سايه درخت در صورتي كه مقداري از طرحمان را در بر مي‌گيرد باز از همان رنگ سياه خالص استفاده مي‌كنيم؟

آيا زدن سايه شيشه به صورت نت سبك و سياق خاصي دارد يا كه از همان روش راندو دستي استفاده ‌ميكنيم ؟

اگه اطلاعاتي در اين مورد به من دهيد م م ن و ن م ي ش م

آخرین ویرایش:

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش 2

آموزش 2

سلام
امروز دومين جلسه‌اي كه درباره آموزش اسكيس با هم صحبت مي‌كنيم
اميدوارم كه جلسه قبل مفيد بوده كه حداقل براي ادامه كار دلسرد نشده باشيد
براي شروع كار امروز اول به يك محيط باز مي‌رويم و با تمام چيزهايي كه پيشمان جالب است با انگشتانمان لمس مي‌كنيم
اين كار برعكس تصور شما خيلي سخت است چون بعد از درك آن شئ براي ما كه آن را نديده‌ايم بايد طوري توصيف كنيد كه بقيه بتوانند آن را ترسيم كنند
آن چيزي كه شما ديده‌ايد با بيان و توصيفتان بقيه آن را ترسيم كنند من خودم كه حاضر نيستم جاي شما باشم.
اين كار باعث درك بيشتر شما از اشياء اطرافتان مي‌شود

اين كار را تا موقعي انجام دهيد كه به موفقيت دست پيدا كنيد.

كنترل مداد و نحوه گرفتن آن
در جلسه قبل اين موضوع را بيان نكردم چون هر كس براي خود سبكي براي گرفتن مداد دارد و اين آموزش فقط به صورت نت مي‌باشد و شما آزاديد در آزاديتان
نحوه گرفتن و خط زدن نت در تصاوير زير بيان شده است

شما با دستانتان خطوطي به وجود مي‌آوريد كه به آن بافت مي‌گويند جلسه بعد بيشتر در اين مورد صحبت مي‌كنيم

اين را بگويم كه شما اصلاً اجباري در انجام دادن و گرفتن مداد به روش بالا نداريد.

اين هم جلسه دوم به نظرتان كم بود ولي تمرين اول آن قدر وقت و ذهنتان را در گير مي‌كند كه اصلاً حوصله‌اي برايتان نمي‌ماند.
خوش باشين

nino

مدیر بازنشسته
اها فهمیدم!
دلیل خاصی داره؟میشه بگی چرا؟

archi جان هيچ وقت تراس اونطوري كه تو طراحي كردي نيست يا بايد قسمتي از حجم رو خالي كني يا اينكه خودش هم يك حجم باشه . نبايد اونطوري معلق و آويزان به حجمت باشه

archi_arch

مدیر بازنشسته
archi جان هيچ وقت تراس اونطوري كه تو طراحي كردي نيست يا بايد قسمتي از حجم رو خالي كني يا اينكه خودش هم يك حجم باشه . نبايد اونطوري معلق و آويزان به حجمت باشه
wow واقعآ؟!!!!!!
ستونم داره ها؟:redface:البته باید بیشتر باشه ولی وقت نکردم بذارم!!!!

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:مقداد جان من تا حالا راندو نت نشنيدم ميشه بيشتر توضيح بدي كه چي و چطوري هست :que:

راندو نت همون راندو با تمام قوانيني است كه ما وقتي با كامپيوتر يك حجم را راندو ميكنيم
تمامي آنها رعايت مي‌شه
ما در راندو كردن به صورت نت دستمان بسته است بايد تابع قوانين باشيم كه راندومان به صورت تقريباً واقعي در بيايد.
البته فكر نكنيد كه اين نوع راندو با وسيله خاصي مثل كامپيوتر انجام مي‌شه بلكه كاملاً با دست است
و حداقل وقتي كه من خودم شنيدم براي اين جور كارها مي‌گذارند 20ساعت به بالاست كه چندتا عكس براي نشان دادن اين جور راندو رو هم ميگذارم
راستش رو بخواهيد بيشتر نمي دونم كه بتونم توضيح برايتان بدهم
با يكي از دوستانم شروع كرديم ولي با مشكلاتي برخورديم كه به دليل نداشتن مرجعي كارمان متوقف شده

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش پيوست 3

آموزش پيوست 3

سلام
جلسه سوم آموزش اسكيس
راستش رو بخواهيد نمي‌دونم مطالبي كه مي‌گذارم جالب هست براتون يا كه ...
اما من ادامه مي‌دم شايد كه از رو رفتين يه چيزي در مورد قسمت " آموزش " بگيد

امروز به ياد كودكيتون (شما دوره كودكي رو داشتين ) يه كاغذ برداريد خط خطي كنيد مثل يك كودك آزاد و رها و بي خيال سياه كنيد.
در، ديوار ،‌ ميز، كتاب من خودم كوچيك بودم نذاشتن اين كار رو بكنم شايد انجام دادمو پاي لرزش وايستادم راستشو بخواي يادم نمي‌آد به طور كل از كودكيم چيزي يادم نمي‌آد.

تا حالا شده با خط خطي كردن يك شكل رو مشخص كنيد واسه يه عكس سبيل بزارين زير پاش علف بكشين ...
مي‌بينيد شما به طور غريزي با خط خطي كردن بافت رو مشخص مي‌كنين
جنس علف جنس سبيل و ريش
زمين رو با سياه كردن و ...

تو رو خدا اينا رو نگي سخته كه ...

حالا همون كارو انجام مي‌دي ولي اين دفعه هدف داري
و تمام كاري كه انجام مي‌دي براي ارايه بهتر اسكيست
بافت براي مشخص كردن جنس كارته

اينجا رو خود يكم فكر كن و از بافت توي اسكيسهات به كار ببر

منم يه راهنمايي مي‌كنم

اينم جلسه سوم

يه تمرين
يه نقاشي از بچه كلاس اولي يا دومي كش بريد و با اضافه كردن بافت به اون تغييرش بديد البت رو به بهتر شدن كه صاحبش شاكي نشه
حالا اگه نقاشي، كار خودت بود هم چه بهتر

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی مقداد جا تمرینات که خوبه عزیز راستش من اون قبلیه رو هم کار کردم ولی یه جورایی شد!!!یعنی مدادم میرفت بین خطوط تا شده ی کاغذ و دولاینه میشد!نمیدونم چرا ولی هرکاری کردم اونجور که میخواستم نشد صاف و تمیز دربیاد!البته کاغذم زیاد نازک نبود یه A4 معمولی ولی بازم کامل صاف نمیشد!

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی مدادم میرفت بین خطوط تا شده ی کاغذ و دولاینه میشد!نمیدونم چرا ولی هرکاری کردم اونجور که میخواستم نشد صاف و تمیز دربیاد!البته کاغذم زیاد نازک نبود یه A4 معمولی ولی بازم کامل صاف نمیشد!

آرچي جان

من خودم كه براي اولين بار انجام دادم و بردم نشون استاد دادم بدون اينكه حرفي بزنه انداخت توي سطل زباله
بار دوم
سوم نيز
اين قضيه ادامه داشت

باز آخر، رفتم از توي سطل زباله در آوردم و شروع كردم پشت كاغذ تمرين رو انجام دادن

بعد كه بردمش پيشش گفت كم كم داري ياد مي‌گيري

اين تمرينها كه گذاشتم فقط براي اينه كه دستت با چشمت هماهنگ شه
و مهم اين بود كه انجام بدي كه شما انجام دادي

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
راندو با ابرنگ

راندو با ابرنگ

در کار سمت راست شاخه ها خوب کار نشده .و دلیل ان عدم استفاده از قلمو ریگر بوده تکنیکش هم خیس در خیس است که باید خشک در خیس باشد. ولی در کار سمت چپ شاخه هامناسب تراند چون بعد دارد ولی برگ ها زیاد خوب کار نشده.چمنزارهای پشت درخت هم باید روشنتر باشد تا مسافت را بهتر نشان دهد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
راندو با ابرنگ

راندو با ابرنگ

۱ـطراحی کار با دقت صورت نگرفته طاق ها مثالی برای این مطلب است در ضمن بیش از حد بودن اندازه بادگیر از خلق حس عمق در تصویر ممانعت کرده.

۲ـبدلیل نزدیکی فام رنگها و انتخاب رنگ های نامناسب کار تا اندازه ای خسته کننده و غیر واقع است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا