مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام!

اصطلاحِ Determinate در باغبانی به چه معنیِ؟!:D

رشدنيمه نامحدود! :huh:
Determinate: گل آذین رشد محدود. گل انتهایی(مرکزی)اول باز می شود و گلهای جانبی بدنبال آن باز می شود و گل انتهایی رشد گل آذین را متوقف می سازد. :D

پ.ن.منبع: #6
بعله! :D

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
باعبانی ؟ :surprised:

شناسایی شده :w12:

:surprised:

سلام :gol:
گل آذین رشد محدود
یا کلا برای رشد محدود بکار برده میشه .

به طور خلاصه درست گفتی!:D

رشدنيمه نامحدود! :huh:
Determinate: گل آذین رشد محدود. گل انتهایی(مرکزی)اول باز می شود و گلهای جانبی بدنبال آن باز می شود و گل انتهایی رشد گل آذین را متوقف می سازد. :D

پ.ن.منبع: #6
بعله! :D

بهله کاملا درستِ بفرما سوالِ بعدی!:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نیستم هر کی مایل هست سوال بعدی رو بذاره ممنونــم
من سوال بعد رو میزارم....
در پرتقالهای خونی ، حقیقی کدامین رنگیزه دخیل بوده و در چه شرایطی شکل گیری آن بیشتر می شود؟

1)آنتوسیانین با شب های خنک در فصل رسیدن
2)لیکوپن با شب های گرم در فصل رسیدن
3) لیکوپن با شب های خنک در فصل رسیدن
49 آنتوسیانین با شب های گرم در فصل رسیدن

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
من سوال بعد رو میزارم....
در پرتقالهای خونی ، حقیقی کدامین رنگیزه دخیل بوده و در چه شرایطی شکل گیری آن بیشتر می شود؟

1)آنتوسیانین با شب های خنک در فصل رسیدن
2)لیکوپن با شب های گرم در فصل رسیدن
3) لیکوپن با شب های خنک در فصل رسیدن
49 آنتوسیانین با شب های گرم در فصل رسیدن

1)آنتوسیانین با شب های خنک در فصل رسیدن؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم آنتوسبانین باشه ولی گرم و سردش رو نمی دونستم
پس گزینه 4 میشه ؟
درسته.. عزیزم..
اینجوری میشه دیگه تو کنکور نمره منفی ادم میگیره با این شک کردنش...
ولی دمت گرم.
برو سوال بعد عزیزم:smile::gol:.

*محیا*

کاربر ممتاز
درسته.. عزیزم..
اینجوری میشه دیگه تو کنکور نمره منفی ادم میگیره با این شک کردنش...
ولی دمت گرم.
برو سوال بعد عزیزم:smile::gol:.
ممنونم گلم :gol:
سوال بعد :
آبیاری در زمان گلدهی بر ریزش گلها چه تاثیری دارد ؟

مارجين

کاربر ممتاز
سوال بعد :
آبیاری در زمان گلدهی بر ریزش گلها چه تاثیری دارد ؟

آبياري يا بارش باران

-آبياري يا بارش باران در زمان گلدهي، رشد ميوه، زمان رسيدن و برداشت محصول مشكل ساز مي باشد. اين مشكلات از طريق افزايش رطوبت نسبي محيط باغ، شستشوي كلاله و ايجاد محيط مساعد رشد عوامل قارچي مي باشد.
-الف) آبياري يا بارش باران باعث شسته شدن درختان گرده زا شده و مانع پراكنش دانه گرده توليد شده ميگردد همچنين با توجه به اينكه پراكنش دانه گرده در بسياري از گياهان با باد صورت مي گيرد باران ميتواند باعث سقوط دانه هاي گرده شود.
-ب) بارش باعث جذب رطوبت و تورم دانه گرده شده و آن را نابود سازد.
-ج) آبياري نابهنگام باعث خيس شدن سطح كلاله مادگي و كاهش درصد تلقيح می گردد.

به طور کلی باران در زمان گلدهی به دليل عدم تلقیح گلها موجب ریزش گلها و تنكي خوشه ها را موجب مي شود .

*محیا*

کاربر ممتاز
آبياري يا بارش باران

-آبياري يا بارش باران در زمان گلدهي، رشد ميوه، زمان رسيدن و برداشت محصول مشكل ساز مي باشد. اين مشكلات از طريق افزايش رطوبت نسبي محيط باغ، شستشوي كلاله و ايجاد محيط مساعد رشد عوامل قارچي مي باشد.
-الف) آبياري يا بارش باران باعث شسته شدن درختان گرده زا شده و مانع پراكنش دانه گرده توليد شده ميگردد همچنين با توجه به اينكه پراكنش دانه گرده در بسياري از گياهان با باد صورت مي گيرد باران ميتواند باعث سقوط دانه هاي گرده شود.
-ب) بارش باعث جذب رطوبت و تورم دانه گرده شده و آن را نابود سازد.
-ج) آبياري نابهنگام باعث خيس شدن سطح كلاله مادگي و كاهش درصد تلقيح می گردد.

به طور کلی باران در زمان گلدهی به دليل عدم تلقیح گلها موجب ریزش گلها و تنكي خوشه ها را موجب مي شود .
ممنونم :gol:گلم :gol:ولی می تونی توضیح بیشتری در مورد تاثیر آبیاری غرقابی نه بارانی بر ریزش گل بدید :gol:

فائضه

عضو جدید
سوال بعد :
آبیاری در زمان گلدهی بر ریزش گلها چه تاثیری دارد ؟[/QUOTE]

به نوع گیاه هم بستگی داره. مثلا در زردآلو این کار باعث ریزش گلها میشه مخصوصا اگر بسترش سنگین باشه.

فائضه

عضو جدید
سلام
آفرین ! شمابه جواب نزدیک شدید !

در واقع در اكثر درختان ميوه توصيه شده در زمان گلدهي از آبياري پرهيز شه چون در صورت ماندن آب در محدوده ريشه، ريشه دچار خفگي شده به گياه استرس وارد ميشه و گلها مي ريزند. البته اگر آبياري قطره اي با محاسبات دقيق اجرا بشه احتمال داره كه كيفيت بهتر هم بشه.ولي گياهان زينتي پاسخ هاي متفاوتي ميدن.گاهي تنش خشكي در برخي مثل نرگس باعث گلدهي بيشتر و در جعفري باعث مقاوم شدن اون ميشه. فعلا اطلاعاتم در همين حد است. سعي ميكنم بيشتر در موردش تحقيق كنم.

*محیا*

کاربر ممتاز
در واقع در اكثر درختان ميوه توصيه شده در زمان گلدهي از آبياري پرهيز شه چون در صورت ماندن آب در محدوده ريشه، ريشه دچار خفگي شده به گياه استرس وارد ميشه و گلها مي ريزند. البته اگر آبياري قطره اي با محاسبات دقيق اجرا بشه احتمال داره كه كيفيت بهتر هم بشه.ولي گياهان زينتي پاسخ هاي متفاوتي ميدن.گاهي تنش خشكي در برخي مثل نرگس باعث گلدهي بيشتر و در جعفري باعث مقاوم شدن اون ميشه. فعلا اطلاعاتم در همين حد است. سعي ميكنم بيشتر در موردش تحقيق كنم.
سلام
ممنونم عالی بود :gol:
بفرمایید سوال بعد با شماست :gol:

فائضه

عضو جدید
سلام
ممنونم عالی بود :gol:
بفرمایید سوال بعد با شماست :gol:
متشكر. اما سوال من:
در صورت پيوند يك گياه روزكوتاه روي يك گياه روز بلند يا برعكس آن، در چه شرايطي هر كردام از گياهان روزبلند و روز كوتاه گل مي دهند؟

*محیا*

کاربر ممتاز
متشكر. اما سوال من:
در صورت پيوند يك گياه روزكوتاه روي يك گياه روز بلند يا برعكس آن، در چه شرايطي هر كردام از گياهان روزبلند و روز كوتاه گل مي دهند؟
سلام
سوال جالبی است در وهله اول چیزی که به نظر میاد در شرایط متناسب با پیوندک !
ولی باز هم باید برم مطالعه کنم ببینم تاثیرات پایه بر پیوندک تا چه اندازه می تونه باشه ؟؟

فائضه

عضو جدید
سلام
سوال جالبی است در وهله اول چیزی که به نظر میاد در شرایط متناسب با پیوندک !
ولی باز هم باید برم مطالعه کنم ببینم تاثیرات پایه بر پیوندک تا چه اندازه می تونه باشه ؟؟
:cool:يه راهنمايي: هر دو هم پايه و هم پيوندك موثرند.

*محیا*

کاربر ممتاز
:cool:يه راهنمايي: هر دو هم پايه و هم پيوندك موثرند.
توی بحث میوه کاری که بجز توت فرنگی تمام درختان میوه روز خنثی هستند ولی در سبزیکاری و گلکاری فکر می کنم بستگی به این داره که محصول ما در پایه قرار داشته یا پیوندک

مارجين

کاربر ممتاز
منم فكر ميكنم پيوندك زودتر عكس العمل نشون بده...چون پايه فقط شرايط بستري رو براي گياه مورد نظر ما فراهم ميكنه...و اصولا منظور از پيوندزدن استفاده از ارقام جديد روي پايه هاي قديمي محسوب ميشه...پس با اين شرايط پيوندك اگر در شرايط روزكوتاهي باشه...يا روز بلندي...همون عكس العمل معمول رو از خودش بروز ميده...هووووم؟؟؟

مارجين

کاربر ممتاز
الان يه مطلبي خوندم كه ميگه جفت گيري بين گياهان روز كوتاه و روز بلند باعث گلدهي در گياهان روز بلند ميشه...حالا چرا نميدونم...هووووم؟؟؟

فائضه

عضو جدید
از اينكه دنبال جواب رفتيد متشكرم. جواب سوال خيلي سادس در صورتي كه يك گياه روزكوتاه روي يك گياه روزبلند پيوند بشه يا برعكس در هر دو شرايط روز كوتاه و روز بلند هر دو گياه گل ميدن. منبع: كتاب مباني فيزيولوژي گياهي دكتر مجتهدي و دكتر لساني
حالا سوال بعدي رم خودم بگم؟