راهنمایی و کرکسیون در رابطه با موضوع پایان نامه کارشناسی معماری

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام . موضوع پایان نامه من اسپا هست کسی میتونه کمکم کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو رسالش مشکل دارم
میتونید از اطلاعات و نمونه های موردی این بخش استفاده کنید:
ضوابط و نمونه های طراحی:اسپا Spa

و البته خوشحال میشیم اگه خارج از این اطلاعات شما هم اطلاعاتی دارید در تاپیک اسپا بزراید و تکمیلش کنید
در ضمن مسابقه ای هم تحت همین عنوان در باشگاه برگزار شده که اگه شرکت کنید حداقل 2 تا از رندرهای داخلی پایانامتون هم اماده میشه و میتونه اگه برنده شید ضمیمه ای بشه برای رزومه ایندتون و پایانمتون:
مســابقــه طــراحــی داخـــلی اسپا Spa - ویــژه تـابستـان 92

آخرین ویرایش:

raymoon

عضو جدید
سلام . دوست گرامی ممنونم ازت . اما این مطاالعاتش خیلی کمه ؟؟؟برای پایان نامه اطلاعات بیشتری میخوام.

Sorayaa

عضو جدید
اول باید ببینی که علاقه ت تو کدوم بخشه . بیشتر علاقه داری:
- آموزشی : مثل مدرسه، دانشگاه و....
- فرهنگی : مثل موزه
- خدماتی :مثل مترو ،ترمینال
- مسکونی
- اقامتی :مثل خانه سالمندان
- تفریحی
و........

کلیت میاد تو ذهنت حالا یه حوزه خاصش رو انتخاب میکنی مثلا مراکز درمانی رو ترجیح میدی و همچنین می خوای رو معماری کودک هم کارکنی مثلا مرکز درمانی کودکان سرطانی رو انتخاب میکنی با یه ایده جدید توش
گاهی از بین 5 تا طرح که تا حالا کار کردی یه موضوع رو انتخاب میکنی چون آشنایی داری البته با رویکرد جدید
گاهی یه تجربه جدید رو انتخاب میکنی چیزی که تو 4 سال جدی خط نکشیدی و حالا میخوای قبل تموم شدن دانشگاه اون رو هم تجربه کنی
گاهی یه انگیزه قوی داری براش جامعه آدمهای دورو برت دوستات و... عامل انتخابت میشن مثلا خودم علاوه بر تجربه جدید یه انگیزه قوی داشتم. یا یکی از بچه ها چون شهرشون نیاز یه مترو داشت انتخاب کرد و خیلی هم روش کار کرد. یا دوستم که میخواست کلینیک خودرو انتخاب کنه چون داداش که مکانیک می خوند برای ایده هاش نیاز به یه معماری جدید داشت. یا کسی که یه حوزه زنان علاقه داشت و باشگاه زنان رو انتخاب کرد. کسی که موسیقس کار میکنه و...

گاهی هم برای ارایه به عنوان رزومه برای شغل آینده (مثل دوستم که بیمارستان کار کرد)

البته تو همه اینها رویکرد جدید مهمه

این تا اینجا
موفق باشی
سوالی بود هستم

سلام دوستم. روزت بخیر . میشه لطفا نمونه مشابه هایی رو که برای خانه سالمندان روشون کار کردی برام بذاری.
خبر بده لطفا بدجور نیاز دارم. از الان میگم ممنونم ازت

آخرین ویرایش:

Sorayaa

عضو جدید
جهت آشنایی با مراکز تجاری ( یافتن ِ نمونه ی موردی ) به این تاپیک رجوع کنید :
فضـــــــاهای تجـــــــاری و مراکـــــــز خریــــــد

همچنین جهت مطالعه و فراگیری ِ ضوابط مجتمع های تجاری به این تاپیک رجوع بفرمائید :
ضوابط ونمونه های طراحی:مراکز خرید و تجاری
.
.
.
و اما بعد،به دور از مسائل فضای آکادمیک ، تجربه ی حرفه ای خودم رو در زمینه ی طراحی فضاهای تجاری (در ایران) به صورت مختصر عرض می کنم ، که به نوعی فکر میکنم برای شما دوست گرامی مفید باشه :
در دنیای حرفه ای ، طراحی مجموعه های تجاری ، فارغ از نوع اجناسی هست که قراره در آینده فروخته بشه ؛ به عبارتی ، زیاد مهم نیست که در مجتمعی که ما میخواهیم طراحی کنیم ، زعفران میفروشن یا زردچوبه ! مهمترین عامل موفقیت در یک مجموعه ی تجاری ، اقتصادی بودن برای کارفرما ، و زیبایی و جذابیت برای مخاطبین هست .
در واقعیت ، یک معمار ، حتی برای واحدهای تجاری ( داخل مغازه ها ) ، نازک کاری ( کف و دیوارها ) و سقف کاذب در نظر نمیگیره و طراحی نمیکنه ، و داخل مغازه ها در مرحله ی سفت کاری واگذار میشه ، و خریدار ، خودش با توجه به شرایط کاری و شغلی و نوع جنسی که میخواد بفروشه ، به طراحی ِ داخلی ش ( اغلب به کمک طراح داخلی ) میپردازه .
امیدوارم این مختصر توضیح ، تا حدودی مسیر رو برای شما روشن کرده باشه .
موفق باشید . . .:gol:

شما که به همه کمک میکنید ، میتونید به منم کمک کنید؟؟/
نمونه داخلی و خارجی میخوام از مرکز آلزایمر یا خانه سالمندان!

2khmali

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان.. من مقطع کارشناسی می خونم و موضوع پایان نامم موزه طبیعت با رویکرد معماری پایداره..
می خوام بدونم وقتی می گن موزه طبیعت چی به ذهنتون میاد؟ چه انتظاری از موزه طبیعت دارین؟ انتظار دارین چه اتفاقی توش بیفته و چی توش ببینید؟ ممنون میشم اگه نظرتون رو بگید.. کمک بزرگی بهم میکنید..

jhangard

کاربر بیش فعال
سلام به همه ی دوستان.. من مقطع کارشناسی می خونم و موضوع پایان نامم موزه طبیعت با رویکرد معماری پایداره..
می خوام بدونم وقتی می گن موزه طبیعت چی به ذهنتون میاد؟ چه انتظاری از موزه طبیعت دارین؟ انتظار دارین چه اتفاقی توش بیفته و چی توش ببینید؟ ممنون میشم اگه نظرتون رو بگید.. کمک بزرگی بهم میکنید..
سلام این دو پروژه رو حتما مطالعه و بررسی کن،
http://www.archdaily.com/6810/california-academy-of-sciences-renzo-piano/(مستند تلوزیونی خوبی راجع به این ساخته شده و "من و تو" پخشش کرد)
http://ennead.com/#/projects/amnh-rose-center (این یکی هم نیاز به توضیح نداره، سرامد تمام موزه های تاریخ طبیعی دنیاست)

اما من در موزه طبیعت(الیته یه موزه درست و حسابی) دوست دارم در درجه اول باریشه های طبیعی خودم(انسان) و کره زمین آشنا بشم و روند تکامل و فرگشت رو از لحظه ی آغاز تشکیل اولین اتم BigBang تا تکامل آبزیان به روی خشکی و.. شامپانزه ها و نئاندرتال ها (اجداد ما) و چگونه باهوش تر شدن انسان ها نسبت به سایر حیوانات و کلا هرچی فکت علمی در این زمینه هست(نه دینی و خرافات) به طور مستند و مستدل مشاهده کنم....

(یه چیز تو پرانتز بگم که خیلی از ابعاد و کنه نیاز های انسان با مطالعه فرگشت روشن میشه یکیش هم نیاز به معماری و زیباسازی فضا! کتاب های داروین و ریچارد داوکینز رو به همه معمارها توصیه میکنم)

موفق باشی

raymoon

عضو جدید
سلام .نمونه موردی داخلی برای پروژه اسپا میخوام لطفا کمکم کنید

memary.iran

عضو جدید
سلام کسی از دوستان چارت و دیاگرام فرهنگسرا داره برام بفرسته ؟
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ba.sa

عضو جدید
salam dustan!bacheha man 1 site mostatili taghriban bara maskooni mikhaam!kasi soragh dare?:(

shakiba.lb

عضو جدید
سلام دوستان من برای پایان نامه ام موضوع دانشکده هنر و معماری انتخاب کردم اما نمیدونم چطوری مطلب تهیه کنم تو نت چیزی پیدا نمیشه میشه کمکم کنید تو نوشتن رساله ام؟؟
اگر کسی ریز فضاهای یه دانشکده رو داره ممنون میشم کمکم کنه
مرسی

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام دوستان من برای پایان نامه ام موضوع دانشکده هنر و معماری انتخاب کردم اما نمیدونم چطوری مطلب تهیه کنم تو نت چیزی پیدا نمیشه میشه کمکم کنید تو نوشتن رساله ام؟؟
اگر کسی ریز فضاهای یه دانشکده رو داره ممنون میشم کمکم کنه
مرسی

سلام دوست خوبم به لینک های زیر مراجعه کنید...:gol:
طراحی دانشکده هنر ومعماری
ضوابط و نمونه های طراحی: دانشگاه

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار

lootoos1368

عضو جدید
سلام دوستااااااااان
موضوعی که من واسه پایان نامه انتخاب کردم مرکز آموزش موسیقی برای ناشنوایانه
اما اولین سوالی که استادم مطرح کرد این بود که مرکز آموزش موسیقی برای ناشنوایان با مرکز آموزش موسیقی برای شنوایان چه فرقی میکنه؟!!!
چندتا توجیه آوردم که مثلا میتونه از لحاظ بصری قوی تر باشه ساختمون اما قانع کننده نبود!
مثلا اگه برای نابینایان یا حتی معلولان بود تو معماری ساختمون تاثیر میذاشت .کسی میتونه ایده ای بهم بده
مرسی

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
موسیقی برای ناشنوایان

موسیقی برای ناشنوایان

سلام دوستااااااااان
اما اولین سوالی که استادم مطرح کرد این بود که مرکز آموزش موسیقی برای ناشنوایان با مرکز آموزش موسیقی برای شنوایان چه فرقی میکنه؟!!!
چندتا توجیه آوردم که مثلا میتونه از لحاظ بصری قوی تر باشه ساختمون اما قانع کننده نبود!
مثلا اگه برای نابینایان یا حتی معلولان بود تو معماری ساختمون تاثیر میذاشت .کسی میتونه ایده ای بهم بده
مرسی

سلام
بسیار موضوع جالب و مهیجی رو انتخاب کردید ؛ و علاقمند شدم که دلیل یا دلایل انتخاب این موضوع رو بدونم ؟ [ اگر براتون مقدور هست در دو خط توضیح بدید ] .
علاوه بر سوال ِ استادتون من یه سوال دیگه هم میپرسم که : اساساً آموزش موسیقی جدای از اینکه برای شنوایان یا ناشنوایان هست ، چه مشخصه ها و آیتم هایی داره ؟ [ شما باید حتما و حتما انواع و اقسام سازها و نحوه ی آموزش و فضای اموزشی ِ اونا رو مطالعه کنید ] .

من همیشه اولین و مهمترین توصیه م برای همه ی دوستانی که میخوان یه طرح رو شروع کنن ،" مطالعات ِ قوی و همه جانبه " هست . یعنی باید مو شکافانه تمام ابعاد و زوایای یک طرح رو از انتخاب موضوع تا اتود طراحی و ... بشناسیم و مطالعه کنیم .
سخن مشهوری هست که همیشه بهش معتقد بودم و اون اینه که :تا ندانی ، نتوانی ؛ بدان ، تا بتوانی .

به این لینکی که براتون میزارم رجوع کنید ؛ در حد چند خط توضیحات ِ خوبی داره ؛ و علاوه بر اون فکر میکنم که تصاویرش برای رساله ی شما بسیار مفید و خوب باشه .

دوستی در سکوت [ توصیه میکنم در حین ِ مطالعه ی متن ، از موسیقی ِ پیشنهادی لذت ببرید ] .
«ناشنوایان صدا را نمی‌شنوند اما از راه لرزش هوا موج صدا را حس می‌کنند. بعضی از این ناشنواها می‌توانند با لمس ساز در حال نواختن، موسیقی را حس کنند. سازها یکی از بهترین راه‌ها برای شناساندن بخشی از دنیای ناشناخته کسانی است که نمی‌شنوند.»

.
.
.
پانوشت : در صورت توضیحات بیشتر از جانب شما ، شاید دوستان بتونند بیشتر کمک کنند . موفق باشید . :gol:

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستااااااااان
مرسی

http://rj1.blogfa.com/post/77
http://pnenv.persianblog.ir/post/2/

سلام

وقتی وارد یک مرکز موسیقی میشی معمولا صدای تمرین دیگران رو میشنوی ... باید این کمبود رو برای شخص ناشنوا جبران کنی و به نظر من از طریق لامسه و بینایی میتونی این ارتباط رو داشته باشی ... میتونی بنایی طراحی کنی که هوشمند باشه و با تغییرات صوتی فضا، تغییر رنگ در جداره های داخلیش ایجا بشه یا حتی این تغییرات صوتی به نوعی حرکت ترجمه بشه مثلا بافت اون جداره تغییرات مختصری داشته باشه ... به نظر من که باید از تکنولوژی کمک بگیری ... در ضمن در آموزش موسیقی افراد عادی شنوایی کمک زیادی میکنه که فرد نت صحیح استاد رو با نتی که خودش میزنه مقایسه کنه ولی در ناشنوایان حتما باید از تکنولوژی تصویرسازی کمک گرفته بشه یعنی شخص منحنی بخشی که استاد میزنه رو ببینه و با منحنی خودش مقایسه کنه، چیزی شبیه به نرم افزارهای آموزش تلفظ ...

2 تا پیشنهاد دارم اول اینکه از اساتید آموزش موسیقی کمک بگیری
دوم اینکه از آموزش به ناشنوایان اطلاعات کسب کنی

برای من خیلی موضوع جالبی بود

بوکانی

کاربر فعال
سلام دوستان خسته نباشید موضوع پایان نامه من هم فرودگاه هر کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم مطالعات از هر چی کمک کنید لطف می کنید.

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام دوستان خسته نباشید موضوع پایان نامه من هم فرودگاه هر کسی میتونه کمک کنه ممنون میشم مطالعات از هر چی کمک کنید لطف می کنید.

سلام دوست خوبم امیدوارم لینک های زیر کمکت کنه..:gol:
ضوابط و نمونه های طراحی: فرودگاه
دانلود کتاب معماری : طراحی و مدیریت فرودگاه
معماری طراحی و عملکرد فرودگاه ها

[ دانلود ] پایان نامه معماری طراحی فرودگاه بین المللی شیراز – پلان ها و عکس های سه بعدی

shaghayegh eng

عضو جدید
سلام کسی پلان کتابخانه داره میخوام فضاها و ارتباط فضاها دستم بیاد....ممنون میشم

shaghayegh eng

عضو جدید
سلام دوستان کسی اطلاعات در مورد کتابخانه داره کمکم کنه مطالعاتم کامله ولی نمونه موردی مثل پلان و....ندارم نمیدونم از چی شروع کنم! ممنون میشم کمکم کنید

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی اطلاعات در مورد کتابخانه داره کمکم کنه مطالعاتم کامله ولی نمونه موردی مثل پلان و....ندارم نمیدونم از چی شروع کنم! ممنون میشم کمکم کنید
سلام این لینک شاید کمک کنه :
درخواست های مرتبط با:کتابخانه
کتابخانه ها
توپست قبلی هم برات ی لینک گذاشتم اونم ببین توش پلان طبقات , نما و برش هست

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام دوست خوبم به غیر از سه لینکی که مینا جان گذاشتن میتونی از لینک زیرهم کمک بگیری.
ضوابط ونمونه های طراحی:کتابخانه

lootoos1368

عضو جدید
سلام
بسیار موضوع جالب و مهیجی رو انتخاب کردید ؛ و علاقمند شدم که دلیل یا دلایل انتخاب این موضوع رو بدونم ؟ [ اگر براتون مقدور هست در دو خط توضیح بدید ] .
علاوه بر سوال ِ استادتون من یه سوال دیگه هم میپرسم که : اساساً آموزش موسیقی جدای از اینکه برای شنوایان یا ناشنوایان هست ، چه مشخصه ها و آیتم هایی داره ؟ [ شما باید حتما و حتما انواع و اقسام سازها و نحوه ی آموزش و فضای اموزشی ِ اونا رو مطالعه کنید ] .

من همیشه اولین و مهمترین توصیه م برای همه ی دوستانی که میخوان یه طرح رو شروع کنن ،" مطالعات ِ قوی و همه جانبه " هست . یعنی باید مو شکافانه تمام ابعاد و زوایای یک طرح رو از انتخاب موضوع تا اتود طراحی و ... بشناسیم و مطالعه کنیم .
سخن مشهوری هست که همیشه بهش معتقد بودم و اون اینه که :تا ندانی ، نتوانی ؛ بدان ، تا بتوانی .

به این لینکی که براتون میزارم رجوع کنید ؛ در حد چند خط توضیحات ِ خوبی داره ؛ و علاوه بر اون فکر میکنم که تصاویرش برای رساله ی شما بسیار مفید و خوب باشه .

دوستی در سکوت [ توصیه میکنم در حین ِ مطالعه ی متن ، از موسیقی ِ پیشنهادی لذت ببرید ] .

.
.
.
پانوشت : در صورت توضیحات بیشتر از جانب شما ، شاید دوستان بتونند بیشتر کمک کنند . موفق باشید . :gol:

سلام
خوشحالم از اینکه میبینم موضوعم از دید دیگران جالبه.مرسی ی از راهنماییاتون
راستش دلیلم برای انتخاب این موضوع بر میگرده به چند ماه پیش که شاهد حرف زدن چندتا ناشنوا بودم و خیلیییی علاقه مند شدم که زبان ناشنواهارو یاد بگیرم وقتی نوبت به انتخاب موضوع پایان نامه رسید احساس کردم که اونا هم چیزی از ما کم ندارن و سرشارن از استعداد که به خاطر محدودیتهای ذهن امثال ما کشف نمیشه استعدادشون! و خواستم شاید با این طرح دینمو ادا کنم بهشون...
در مورد سوال دومتون چون خودم موسیقی رو خیلی دوست دارم و تجربه نوازندگی سه تارو دارم تا حدی آشنا هستم با نحوه ی تدریس و آموزش.با این حال حرف شما کاملا درسته باید موشکافانه همه ابعادو بررسی کرد.
مثلا این یک تجربه بوده برای خودم که وقتی صدای سازی که میزنی رو میشنوی سعی میکنی از روی صدا سازو بزنی و اصلا به نتها هیچ توجهی نمیکنی هرچقدر هم تمرکز کنی بازهم بیشتر حواس روی صداست اما اگه کسی صدای سازو نشنوه میتونه علاوه بر ارتعاش حتی با تکرار صدای نتها توی ذهنش صدای ساز رو درک کنه و محدودیت شنیدنشو با دیدن و لمس کردن جبران کنه

مرسی از سایتی که پیشنهاد کردین واقعا عالی و مورد استفاده بود عکسهای فوق العاده جالبیییییی داشت
امیدوارم که نا امید نشم
بازم مرسی از راهنماییتون:gol::gol::gol::gol:

lootoos1368

عضو جدید
http://rj1.blogfa.com/post/77
http://pnenv.persianblog.ir/post/2/

سلام

وقتی وارد یک مرکز موسیقی میشی معمولا صدای تمرین دیگران رو میشنوی ... باید این کمبود رو برای شخص ناشنوا جبران کنی و به نظر من از طریق لامسه و بینایی میتونی این ارتباط رو داشته باشی ... میتونی بنایی طراحی کنی که هوشمند باشه و با تغییرات صوتی فضا، تغییر رنگ در جداره های داخلیش ایجا بشه یا حتی این تغییرات صوتی به نوعی حرکت ترجمه بشه مثلا بافت اون جداره تغییرات مختصری داشته باشه ... به نظر من که باید از تکنولوژی کمک بگیری ... در ضمن در آموزش موسیقی افراد عادی شنوایی کمک زیادی میکنه که فرد نت صحیح استاد رو با نتی که خودش میزنه مقایسه کنه ولی در ناشنوایان حتما باید از تکنولوژی تصویرسازی کمک گرفته بشه یعنی شخص منحنی بخشی که استاد میزنه رو ببینه و با منحنی خودش مقایسه کنه، چیزی شبیه به نرم افزارهای آموزش تلفظ ...

2 تا پیشنهاد دارم اول اینکه از اساتید آموزش موسیقی کمک بگیری
دوم اینکه از آموزش به ناشنوایان اطلاعات کسب کنی

برای من خیلی موضوع جالبی بود

پریسای عزیززززززم
واقعا ایده خوبی بود مرسی خیلی عالیییییی بود
به تغییر رنگ و فرم فکر نکرده بودم
به یه نتایجی رسیده بودم که باید محدودیت شنیدن با دیدن و لامسه جبران بشه اما دقیقا نمیدونستم چه جوری
فکر میکنم بتونم از این ایده استفاده کنم مرسی ی ی :gol::heart:

B.architect

عضو جدید
سلام
موضوع پایان نامه ی من مجتمع مسکونی با رویکرد معماری سبز هستش. می خواستم ببینم کسی می تونه کمک کنه؟
در مورد نمونه ها مخصوصا داخلی چیزی پیدا نکردم هنووووز :(

arch.fr

عضو جدید
سلام
بچه ها لطفا نظر بدين
باغ موزه يا مركز آموزش واجراي موسيقي يا عرفان در معماري ؟

m1372g

عضو جدید
سلام دوستااااااااان
مرسی

سلام دوستم میشه بگی برای موضوعت نمونه موردی پیدا کردی یا نه؟موضوع منم همینه البته پیشنهاد خود استاد بود

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سلام
موضوع پایان نامه ی من مجتمع مسکونی با رویکرد معماری سبز هستش. می خواستم ببینم کسی می تونه کمک کنه؟
در مورد نمونه ها مخصوصا داخلی چیزی پیدا نکردم هنووووز :(
سلام
شما به چه کمکی نیاز دارید ؟! در همون پستی که موضوعتون رو مطرح می کنید ،مواردی رو هم که در اون کمک میخواید ، مطرح کنید ، تا سوال و جواب طولانی نشه .
منظورتون از نمونه ی داخلی چی هست ؟ نمونه ی ایرانی؟ یا نمونه ی طراحی ِ داخلی ؟!

سلام
بچه ها لطفا نظر بدين
باغ موزه يا مركز آموزش واجراي موسيقي يا عرفان در معماري ؟

سلام
اینا چی هست ؟ موضوع پایان نامه ؟!
نظر من اینه که هر کدام که تسلط و مطالعه ی بیشتری داشتید و دارید رو انتخاب کنید .( توانایی و تجربه ی استاد راهنما هم مهم هست ) .

m1372g

عضو جدید
لوتوس من بی صبرانه منتظر جوابت هستم.کاش زودتر به این تاپیک سربزنی