تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان

یه سوال تکراری :دی
کدم فصلها از کریمی بخونیم بهتره کدوما از مومن زاده ؟؟

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دورود بر دوستان

یه سوال تکراری :دی
کدم فصلها از کریمی بخونیم بهتره کدوما از مومن زاده ؟؟

این یه نظر شخصی و سلیقه ایه ببین با کدوم راحت تری از رو اون بخون من خودم همه فصلهارو از کریمی خوندم معادلات با مشتقات جزیی و معادلات موج و گرما رو از مومن زاده خوندم .برای تکمیل فصل نگاشت علاوه بر کریمی پارسه رو هم خوندم :دی

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این یه نظر شخصی و سلیقه ایه ببین با کدوم راحت تری از رو اون بخون من خودم همه فصلهارو از کریمی خوندم معادلات با مشتقات جزیی و معادلات موج و گرما رو از مومن زاده خوندم .برای تکمیل فصل نگاشت علاوه بر کریمی پارسه رو هم خوندم :دی

آخه انگار یکی 2 فصلو کریمی زیاد خوب نگفته برا همین پرسیدم ببینم کدوم فصلهاست :دی
سپاس :gol:

890031156

کاربر ممتاز
خسته نباشید همهههه!!!!
این ماتریس 3*3 راه راحت تری برا معکوسش نیست؟؟؟؟؟؟؟؟ این روش ماتریس کهاد خیلی سخته:w00::w39::w43:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خسته نباشید همهههه!!!!
این ماتریس 3*3 راه راحت تری برا معکوسش نیست؟؟؟؟؟؟؟؟ این روش ماتریس کهاد خیلی سخته:w00::w39::w43:

بهترین روش استفاده از اعمال سطری مقدماتی هست
خیلی بهتر هست.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اعمال سطری مقدماتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ها؟؟؟:cry::que:

بله این روش بسیار قوی و جالب هست که نمیدونم چرا اینقدر از بچه نسبت بهش بی اطلاع هستن
به کتابهای جبر خطی که مراجعه کنید میتونید این روش رو ببینید.
اینترنت پر هست کافی یه سرچ ساده بکنی

890031156

کاربر ممتاز
بله این روش بسیار قوی و جالب هست که نمیدونم چرا اینقدر از بچه نسبت بهش بی اطلاع هستن
به کتابهای جبر خطی که مراجعه کنید میتونید این روش رو ببینید.
اینترنت پر هست کافی یه سرچ ساده بکنی
منظورت همون روش در دترمینان ه؟؟؟؟؟
خب اون دترمینانو میگه بعدشم برا حالتای خاصه که اون

mohamad alizade

عضو جدید

ممنون از راهنمایی خوبت امیدوارم که موفق بشی من نظرم اینه که به جای خوندنه چندتا کتاب فقط کتابه مهندس نامی رو بخونیم کافیه البته این نظر منه چون خودم دارم همین کارو میکنم و واقعآ راضیم هم توضیحاتش ساده وروونه هم اینکه نکته های تستیش زیادتره به نظرم اصلا با کتابه مومن زاده قابله قیاس نیست ولی مهمتر از همه اینا تلاشه خودمونه چون هیچ کتابی معجزه نمیکنه امیدوارم هرکی با هر کتابی جلو میره نتیجه دلخواهشو بگیره و موفق بشه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ممنون از راهنمایی خوبت امیدوارم که موفق بشی من نظرم اینه که به جای خوندنه چندتا کتاب فقط کتابه مهندس نامی رو بخونیم کافیه البته این نظر منه چون خودم دارم همین کارو میکنم و واقعآ راضیم هم توضیحاتش ساده وروونه هم اینکه نکته های تستیش زیادتره به نظرم اصلا با کتابه مومن زاده قابله قیاس نیست ولی مهمتر از همه اینا تلاشه خودمونه چون هیچ کتابی معجزه نمیکنه امیدوارم هرکی با هر کتابی جلو میره نتیجه دلخواهشو بگیره و موفق بشه.

ممنون.من خودم واسه ریاضی سه تا کتاب پارسه مومن زاده و کریمی رو دارم.از کریمی راضی هستم و خوندم تمومش کردم.فقط یکم توی مبحث معادات گرما اینا ضعف داره که از رو مومن زاده خوندم و توی نگاشتم برای تسلط بیشتر از کتاب پارسه خوندم.دیگه نیازی به خوندن کتاب دیگه ای نمیبینم.با کتابای مدرسان شریفم زیاد حال نمیکنم ماشینش ولی بد نبود واسه امتحان ترم ازش خونده بودم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
منظورت همون روش در دترمینان ه؟؟؟؟؟
خب اون دترمینانو میگه بعدشم برا حالتای خاصه که اون

این دترمینان رو نمیدونم چیه
ولی این روش کلی هست و اگه ماترسیس معکوس داشته باشه حتما میشه با این روش معکوسش رو حساب کرد.
یه مثال ساده میزنم.
این عکس رو ببین توضیحش هم اینه
معکوس ماتریس A را بیابید.
اول یه ماتریس یکه رو با ماتریس A برابر قرار میدیم
حالا باید سعی کنیم ماتریس رو به ماتریس یکه تبدیل کنیم در این صورت ماتریس یکه عوض میشه این ماتریس معکوس ماتریس مورد نظر هست.
مثلا تو این مثال
اول دو سطر رو جابجا میکنیم. اینجوری اون صفر میره جایی که در ماتریس یکه صفر هست. یعنی یه قدم نزدیک شدیم به ماتریس یکه
حالا سه برابر سطر دوم رو از سطر اول کم میکنیم.
اینجوری به ماتریس یکه نزدیک شدیم فقط سطرهایی که داریم رو باید تقسیم کنیم به یه سری ضریب تا ماتریس یکه رو بسازیم.
سطر اول رو به 6 و سطر دوم رو به 12 تقسیم میکنیم.
کلا تو این روش باید سعی کنیم گوشه های ماتریس رو صفر کنیم.
چون این روش چهار عمل اصلی استوار هست بهش میگن اعمال سطری مقدماتی

neda mosavi

اخراجی موقت

منم با نظر شما موافقم تهیه چندتا کتاب هم پر هزینست و هم اینکه وقت گیره میشه بجای تهیه و خوندنه چندتا کتاب از یه کتابه کامل کمک بگیریم که نه زیاد هزینه کنیم هم اینکه وقتمون هدر نره. ممنونم از راهنماییت.

homeyra khaledi

عضو جدید
دوستان سلام.

ببخشید یه سوالی داشتم که شاید برا شماهایی که اکثراً حرفه ای هستین خیلی مبتدیانه باشه و از این بابت معذرت خواهی میکنم.:w09:
من تعریف "درجه یک معادله دیفرانسیل جزئی" که در کتاب آقای مومن زاده اومده رو متوجه نمیشم!:w20:

نه تعریف رو میفهمم،و نه مثالهایی که زده شده! اگر راهنماییم کنید که یک دنیا ممنونتون میشم.

اینم عکس صفحه مربوطه:

مشاهده پیوست 169190

درجه یه جورایی همون توانه!منتها دقت کنید که درجه هر جمله( که از حاصلضرب چن تا متغیر وابسته یا مشتقاتش نسبت به متغیرهای مستقله) میشه مجموع توان های این متغیرها
حالا ماکزیمم درجه میشه درجه کل معادله
مرتبه هم میشه بزگترین مرتبه مشتق
مثلا Uxx میدونید که میشه دوبار از تابع uنسبت به ایکس مشتق بگیرید پس توو مثال 2 تون مرتبه 2 میشه
امیدوارم واضح گفته باشم

homeyra khaledi

عضو جدید
طبق تعریفی که شما از "درجه هر جمله" ارائه کردین،آیا درسته که بگیم:

درجه هر معادله میشه درجه بزرگترین جمله؟؟؟
بزرگترین جمله؟!نمیدونم منظورتون چیه!ولی خیلی سادس شما اول درجه هر جمله رو بدست بیارید بعد میدونید که هر معادله از چن جمله تشکیل شده حالا شما ماکزیمم درجه رو به عنوان درجه اون معادله بدونید

LM741

عضو جدید
سلام
دو تا سوال ساده ریاضی مهندسی کریمی فصل اول داشتم اگر امکان داره توضیح دهید .
سوال اولم اینکه چطور در خط 4 روابط ساده شده اند در خط 5

سوال دوم : اگر بخواهیم در تابع پریودیک در یک نقطه 1.jpgمثلا منفی 256 بدانیم تابع در چه بازه ای از دوره تناوب هست حساب کنیم .
اگر دوره تناوب تابع مثلا 3 باشه . یک صفحه از کتاب کریمی اپلود کردم تا منظورم رو بهتر بفهمید . فقط برای نقاط منفی مشکل دارم

2.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
دو تا سوال ساده ریاضی مهندسی کریمی فصل اول داشتم اگر امکان داره توضیح دهید .
سوال اولم اینکه چطور در خط 4 روابط ساده شده اند در خط 5

سوال دوم : اگر بخواهیم در تابع پریودیک در یک نقطه مشاهده پیوست 169259مثلا منفی 256 بدانیم تابع در چه بازه ای از دوره تناوب هست حساب کنیم .
اگر دوره تناوب تابع مثلا 3 باشه . یک صفحه از کتاب کریمی اپلود کردم تا منظورم رو بهتر بفهمید . فقط برای نقاط منفی مشکل دارم

مشاهده پیوست 169260

سلام خوبی
از 1+cosnp فاکتور بگیر و اون دو تا کسر رو ساده کن.
کسر ساده شده که حرفی نداره و باید در 1+cosnp حدود رو جایگزاری کنیم.
این نکته مهم هست که cosnp در صفر مقدارش یک و در p میشه بجاش نوشت 1- به توان n
حالا اگه p فرد باشه اون میشه 1- و اگه زوج باشه میشه 1
یه بار این چیزها که نوشتم رو روی کاغذ بنویس ایشاا متوجه میشی چی به چی هست.
البته باید توجه کنی که در رابطه نهایی بجای n باید 2n میزاریم .
سوال دومت هم تو کتاب گفته حالا من سعی میکنم با یه زبون دیگه جواب بدم.
شما ببین این عدد منفی کجای دوره تناوب هستش.
برای 256- این عدد بین 255- و 258- قرار داره درسته.
از 255- چقدر فاصله داره؟ به اندازه 1- پس مقدار تابع در 1- برابر مقدار تابع در اون نقطه هست.
از 258- چقدر فاصله داره؟ به اندازه 2 پس مقدار تابع در 2 برابر مقدار تابع در اون نقطه هست.
شما با هر دو این نقاط میتونید مقدار تابع در نقطه مورد نظر بدست بیارید ولی چون ضابطه تابع برای نقاط مثبت نوشته شده بهتره با نقطه مثبت(همون 2 ) کار کنید.

آخرین ویرایش:

mrfootball

عضو جدید
بعنوان یه برادر کوچکتر توصییه میکنم اگه میخواهید این سوالهایی که اینجا میپرسید و هر کدوم از دوستان جوابش رو میدن براتون مفید باشه قبل از پرسیدن سوال چند روزی رو به سوالتون فکر کنید.یعنی چند روز بعد اینکه سوال براتون پیش اومدش اون رو اینجا بپرسید
من یه دفترچه دارم که سوالهایی که تو تمام درسها برام پیش میاد رو اونجا مینویسم و فقط خودم میبینمشون
تا یه هفته اونهارو نمیپرسم(چون کلاس نمیرم تنها جایی که میتونم سوال بپرسم اینجا هست بعضا هم از طریق سایت اساتید سوالم رو میپرسم) شاید باورتون نشه اکثریت سوالهام رو تو این یه هفته جوابش رو خودم بدست میارم تقریبا جوابش هم دیگه برام ماندگار میشه چون خودم بهش زیاد فکر کردم دیگه یادم نمیره.ناگفته پیداشت که این یه هفته به درس خودم میرسم ولی وقتی بیکارم به اینجور سوالهام فکر میکنم.
خدایی که بالا سر هست رو شاهد قرار میدم که منظورم این کاربر نیست ولی بعضا میبینیم یه تعداد از دوستان سوالهایی میپرسن که کاملا واضحه دو دقیقه هم بهشن فکر نکردن و تا سوال پیش اومده سریع پرسیدن .من از این دوستان میپرسم:چرا از خودتون فرصت فکر کردن رو میگیرید؟؟؟

مهندس سلام.
احتمالاً منظور از این چند خط آخری که نوشتی سوالی هست که دیشب من پرسیدم.
من چون پیش بینی می کردم سوالم باعث ناراحتی شما دوستان عزیز بشه کلی عذر خواهی کردم اما با این وجود میبینم که شما میگی:" چرا از خودتون فرصت فکر کردن رو میگیرید؟؟؟" و میفرمایید که : "کاملا واضحه دو دقیقه هم بهشن فکر نکردن" و .... من واقعاً نمیدونم شما از کجا میدونی من 2 دقیقه هم به این موضوع فکر نکردم!!!! یا اینکه شما از کجا میدونی که من پیش چن نفر رفتم و جوابی نگرفتم یا یه جواب غلط بهم دادن؟؟؟
شما باید بدونی که اینجا ممکنه با هر سوالی از بدیهی ترین سوالات تا سخت ترین ها برخورد داشته باشی،اگه غیر از این هستش مدیران اینجا باید اسم این تاپیک رو عوض کنن و بذارن تاپیک رفع اشکال بچه هایی که ریاضیاتشون خیلی خوبه!!!!!!!!
واقعاً برای خودم متاسف شدم وقتی این پست شما رو خوندم! و الان در به در به دنبال این میگردم که چیکار میشه کرد که اکانت خودمو تو باشگاه مهندسان ایران پاک کنم که دیگه سر از آثار من نباشه با این سوالات مسخره ام!
دوست عزیز، باز هم محضر حضرت عالی معذرت خواهی میکنم که باعث ناراحتیت شدم.
موفق باشید.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مهندس سلام.
من چون پیش بینی می کردم سوالم باعث ناراحتی شما دوستان عزیز بشه کلی عذر خواهی کردم اما با این وجود میبینم که شما میگی:" چرا از خودتون فرصت فکر کردن رو میگیرید؟؟؟" و میفرمایید که : "کاملا واضحه دو دقیقه هم بهشن فکر نکردن" و .... من واقعاً نمیدونم شما از کجا میدونی من 2 دقیقه هم به این موضوع فکر نکردم!!!! یا اینکه شما از کجا میدونی که من پیش چن نفر رفتم و جوابی نگرفتم یا یه جواب غلط بهم دادن؟؟؟
شما باید بدونی که اینجا ممکنه با هر سوالی از بدیهی ترین سوالات تا سخت ترین ها برخورد داشته باشی،اگه غیر از این هستش مدیران اینجا باید اسم این تاپیک رو عوض کنن و بذارن تاپیک رفع اشکال بچه هایی که ریاضیاتشون خیلی خوبه!!!!!!!!
واقعاً برای خودم متاسف شدم وقتی این پست شما رو خوندم! و الان در به در به دنبال این میگردم که چیکار میشه کرد که اکانت خودمو تو باشگاه مهندسان ایران پاک کنم که دیگه سر از آثار من نباشه با این سوالات مسخره ام!
موفق باشید.

ببین داداش من مشتقات جزیی نخوندم به جان عزیزم چون دیدم سوال شما مشتقات جزییه اصلا سوال شمارو نخوندم که بخوام یه همچین حرفی بزنم.
بخدا اصلا قصد من شما یا یه کاربر خاص دیگه نبود
بازم شرمندم اگه جسارت کردم.

moh3n92

عضو جدید
سلام
به نظر شما آمار و احتمالات ارزش خوندن داره؟
کدومتون میخونیدش؟
چه کتابی؟

890031156

کاربر ممتاز
سلام
کدومتون میخونیدش؟
چه کتابی؟
من که نمیخونم/یعنی صلاح نیست بخاطر 2/3 تا سوال آمار به اون حجم رو خوند
اگه تو دانشگاه خوندی و میدونی که بخونی زود تموم میکنی بخون
بازم از بقیه دوستان بپرس این نظر منه

moh3n92

عضو جدید
من که نمیخونم/یعنی صلاح نیست بخاطر 2/3 تا سوال آمار به اون حجم رو خوند
اگه تو دانشگاه خوندی و میدونی که بخونی زود تموم میکنی بخون
بازم از بقیه دوستان بپرس این نظر منه

درست میگی ولی خب 3 سوال ریاضی میتونه سرنوشت ساز باشه
راست میگن سوالاش کلیشه ایه؟

890031156

کاربر ممتاز
درست میگی ولی خب 3 سوال ریاضی میتونه سرنوشت ساز باشه
راست میگن سوالاش کلیشه ایه؟
والا نمیدونم منظورت از کلیشه ای چیه ولی آسون نیستن و گاها هم از هوا راه حل مینویسن تو حل تستا!!!!!:w00:
بجا 3 تا آمار میتونی یه بخش مدار یا ریاضی یا زبان رو زیاد وقت بذاری
البته بگم کاملا سلیقه ای هست

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
کدومتون میخونیدش؟
چه کتابی؟

سلام دوست عزیز
والا این نظر شخصی بنده هست،(گرچه از خیلیا شنیدم ک آمارو بذارید کنار)
ولی ب نظر من هیچ فرصتی رو نباید از دست داد!
البته من شخصا از آمار متنفرم و فقط دنبال یه جزوه مختصر و خوب میگردم،(درحد آشنایی)ک اگ سوال ساه ای اومد از دستش ندم..

ب شما هم پیشنهاد میکنم حداقل ها رو مد نظر داشته باشید و اگه یه جزوه خوب هم پیدا کردید مارو هم فراموش نکنید(منم حتما اگ پیدا کردم خبرتون میکنم)

حتما هم لازم نیست PDF باشه،خوب باشه...هرکی خواست اعلام آمادگی کنه کپی بگیره...

samin_m

کاربر ممتاز
مهندس سلام.
موفق باشید.

دوست من،گاهی سوء برداشتهایی از بعضی حرفها میشه ک واقعا منظوری پشتش نبوده...

من میدونم حسن عزیز چقدر مهربون هست و اصلا منطوری نداشته

شما مطمئن باش اگه مشکلی بود،با این حوصله و دقت پاسخ سوالت رو نمیداد...

منظور از این صحبت این بوده ک فکر کردن زیاد به سوالهایی ک برامون پیش میاد باعث تثبیت بهتر مطالب میشه و و و.... ک خودتون بهتر از من میدونید

وگرنه سوال هرچقدر هم سخت یا آسون باشه پرسیدنش اشکالی نداره!

چیزی ک بده ندونستن مفاهیم و حفظ کردن مطالب هست!

البته منه کمترین فقط جسارت کردم و قصد موعظه نداشتم!

امیدوارم همگیتون شاد و موفق باشید

homeyra khaledi

عضو جدید
سلام
کدومتون میخونیدش؟
چه کتابی؟

سلام
بله ارزش داره چون سوالاش سخت نیس واقعا با یه ماهم میشه جمش کرد البته نظر شخصیمه
کلا روو هم 4 فصل بیشتر نیس که خووب بخونید حتما سوالاش قابل حله
موفق باشید

moh3n92

عضو جدید
سلام دوست عزیز
والا این نظر شخصی بنده هست،(گرچه از خیلیا شنیدم ک آمارو بذارید کنار)
ولی ب نظر من هیچ فرصتی رو نباید از دست داد!
البته من شخصا از آمار متنفرم و فقط دنبال یه جزوه مختصر و خوب میگردم،(درحد آشنایی)ک اگ سوال ساه ای اومد از دستش ندم..

ب شما هم پیشنهاد میکنم حداقل ها رو مد نظر داشته باشید و اگه یه جزوه خوب هم پیدا کردید مارو هم فراموش نکنید(منم حتما اگ پیدا کردم خبرتون میکنم)

حتما هم لازم نیست PDF باشه،خوب باشه...هرکی خواست اعلام آمادگی کنه کپی بگیره...

به نظر من کتاب نادر نعمت اللهی خیلی واضح و قشنگ مطالبو گفته
یه چیزی تو مایه های مدار پوران پژوهش!!!!!!
اما کتاب تستی نیست

samin_m

کاربر ممتاز
به نظر من کتاب نادر نعمت اللهی خیلی واضح و قشنگ مطالبو گفته
یه چیزی تو مایه های مدار پوران پژوهش!!!!!!
اما کتاب تستی نیست

همون کتابه ک جلدش مشکی ه؟

فکرکنم دیده باشم،کتابه خوبیه...

اما من دنبال جزوه ام ک هم خلاصه باشه هم مختصر...

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
بله ارزش داره چون سوالاش سخت نیس واقعا با یه ماهم میشه جمش کرد البته نظر شخصیمه
کلا روو هم 4 فصل بیشتر نیس که خووب بخونید حتما سوالاش قابل حله
موفق باشید

شما چ کتاب و مرجعی پیشنهاد میدید؟
چند صفحه هست؟

moh3n92

عضو جدید
همون کتابه ک جلدش مشکی ه؟

فکرکنم دیده باشم،کتابه خوبیه...

اما من دنبال جزوه ام ک هم خلاصه باشه هم مختصر...

آره همون جلد مشکیه
مدرسان هم یک کتاب آمار مخصوص برق داره که 204 صفحه است
http://shopping.modaresanesharif.ac...1be-108a-4bc6-81d5-cc26011e1e5b&bookid=120193
ولی اگه اونی که مدنظر شماست پیدا بشه مطمئنا بهتره

بالا