درخواست های مرتبط با | فرمولاسيون محصولات شيميايي

mashhad alireza

عضو جدید
اختیار دارید دوست عزیز
از اونجا که ما مهندسهای مکانیک همه جا سرک می کشیم! با اجازه بچه های شیمی میاییم اینجا هم یه سری می زنیم....
برای بی بو کردن بنزین یه فرمول دیگه هم هست:
1 گرم پرمنگنات پتاسیم رو به 8 گرم اسید سولفوریک 98% اضافه کن بهد اونو یواش یواش به 500 میلی لیتر آب اضافه کن
بعدش 1 لیتر بنزین بهش اضافه کن و نیم ساعت مدام به هم بزن بعد بذار راکد بمونن و لایه ها رو جدا کن و بعد اون با این محلول بنزین رو بشور=
2 گرم پتاس و 1 گرم پرمنگنات و 100میلی لیتر آب.
بعد لایه هارو جدا کن
برای بی رنگ کردنش هم از خاک رنگبر استفاده کن.
فرمول چسب pvc رو هم می پرسم اگر بهم گفتن اینجا می ذارم که دوستان استفاده کنند

باشه من این راه رو حتما امتحان میکنم ولی برای رنگ بهنام عزیز من خاک رنگبر خارجی از نوع اکتیو استفاده کردم و خوب بهم زدم و بعد گذاشتم ته نشین شود ولی باز هم رنگ را نبرده است در ضمن من چون در کارگاه تینر سازی کار میکنم اسم حلال ما ویژه هست که میگن همان بنزین فراوری شده است که مثلا خاصیت حلالیتش را بالا بردن ولی کاملا بوی بنزین میدهد ولی رنگش بجای قرمزی به زردی میزند که با پرس و جو کردن که پرسیدم میگن دقیقا همان بنزین است

Behnam Irani

عضو جدید
ممکنه حلال ویژه شما همون بنزین هواپیما باشه
البته اون سفیده
قابلیت حلالیت خیلی زیادی داره
ضمنا حلال 410 یا همون نفتا هم این خصوصیات رو داره
از بابت بی بو کردن راه دوم رو خودم امتحان کردم جواب می ده
برای بی رنگ کردن هم اگر نشد از بنزین سفید استفاده کن

bghmgh

عضو جدید
روش ساخت چسب صحافی

روش ساخت چسب صحافی

روش ساخت چسب صحافی :
1- پودر کتیرا 20 قسمت
5- دکسترین سفید 10 قسمت
2- آرد گندم 60 قسمت
6- گلیسیرین 10 قسمت
3- اسید سالیسیلیک 3 قسمت
7- آب سرد 40 قسمت
4- آب جوش 400 قسمت
160 قسمت از آب جوش را روی پورد کتیرا بریزید خوب بهم بزنید و برای مدت یک شبانه روز کنار بگذارید. آرد گندم و دکسترین را با آب سرد مخلوط کنید و خوب بهم بزنید و به ظرف محلول کتیرا اضافه نمائید، سپس بقیه آب جوش را روی آن بریزید و مرتب بهم بزنید. اسید سالیسیلیک و گلیسیرین را مخلوط کنید و به مخلوط بیفزائید و حاصل را روی آتش جوش بیاورید و کاملاً بهم بزنید. البته از چند روش دیگه
هم تولید میشه

mashhad alireza

عضو جدید
البته اون سفیده

شما درست می فرمایید حلال 410 بهترین گزینه برای استفاده بجای حلال ویژه است ولی به علت تحریم ها الان فروش این حلال متوقف شده است و محصولات این چنینی را در بنزین میزنند برای سوخت خودرو ها اگر کسی هم داره خرید قبلشان هست و به جای قیمت 1900 تومان الان قیمتش را 3700 تومان کرده اند:eek:
با تحقیقاتی که انجام دادم شرکت های تولید کننده ی حلال بنزین رو با نرخ 700 تومان میخرند و بعد سرب این بنزین رو جداسازی میکنند و بعد طی یک فرایند خیلی ساده مقداری درصد خود اشتعالی ان را کم میکنند کهباعث زرد شدن بنزین میشود و بعد به عنوان حلال ویژه با قیمت 1200 تومان به بازار میدهند جالبه که باز شرکت های دیگر این حلال به وسیله برج تقطیر ساده سفید میکنند و با قیمت 1600 تومان روانه بازار میکنند:)( این است حقیقت کارهای دلالی و ایرانی:cry: )
و در مورد بنزین هواپیما (کروزن) فروشش تقزیبا غیر قانونی است البته باز به علت تحریم ها
حالا برای من که اصولا حدود 20 بشکه 220 لیتری خرید دارم زرد ان میشود برای من5280000 تومان ولی سفید ان که کاری خاص روش انجام نمیدن میشود تومان7040000 :mad:

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حلال ویژه بنزین نیست ,ولی مقادیر زیادی تولوئن و هیدروکربن های سبک دارد حلال آ دبلیو 410 هم بنزین نیست ولی بسیار به بنزین نزدیک است حلال 409 هم مملو از تولوئن است سوخت هواپیما با اینها فرق دارد ا تی ک یا اویشن توربین کروزین در واقع نزدیک به نفت سفید است که به نفت جت معروف است و ج پی فور یا جت پترول به بنزین نزدیک است آنچه که شما میخواهید بسازید تینر است که در انواع فوری و روغنی و اسامی دیگری مثل 2000 و غیرو فروخته میشود
آ دبلیو 402 با 5 در صد تر پنتن به شما تینر روغنی میدهد حلال 402 هم به نفت سفید نزدیک است اگر انرا با اسید بشوئید و بعد با سود خنثی کنید و رنگ انرا با خاک رنگبر بگیرید و انرا از فیلتر پرس عبور دهید اونوقت نفت بی بو ساخته اید که در امشی و حشره کش مصرف میشود
و اما اگر حلال 410 و ویژه و چند حلال دیگر مثل استن و اتیل استات و بوتیل استات را مخلوط کنید درصد های مختلف ان به شما انواع تینر فوری را میدهد برای رنگبری از حلال ویژه نباید انرا اسید واش کنید فقط خاک رنگبر و فیلتر پرس کافیست .
شما درست می فرمایید حلال 410 بهترین گزینه برای استفاده بجای حلال ویژه است ولی به علت تحریم ها الان فروش این حلال متوقف شده است و محصولات این چنینی را در بنزین میزنند برای سوخت خودرو ها اگر کسی هم داره خرید قبلشان هست و به جای قیمت 1900 تومان الان قیمتش را 3700 تومان کرده اند:eek:
با تحقیقاتی که انجام دادم شرکت های تولید کننده ی حلال بنزین رو با نرخ 700 تومان میخرند و بعد سرب این بنزین رو جداسازی میکنند و بعد طی یک فرایند خیلی ساده مقداری درصد خود اشتعالی ان را کم میکنند کهباعث زرد شدن بنزین میشود و بعد به عنوان حلال ویژه با قیمت 1200 تومان به بازار میدهند جالبه که باز شرکت های دیگر این حلال به وسیله برج تقطیر ساده سفید میکنند و با قیمت 1600 تومان روانه بازار میکنند:)( این است حقیقت کارهای دلالی و ایرانی:cry: )
و در مورد بنزین هواپیما (کروزن) فروشش تقزیبا غیر قانونی است البته باز به علت تحریم ها
حالا برای من که اصولا حدود 20 بشکه 220 لیتری خرید دارم زرد ان میشود برای من5280000 تومان ولی سفید ان که کاری خاص روش انجام نمیدن میشود تومان7040000 :mad:

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حلال ویژه بنزین نیست مقادیر زیادی تولوئن دارد که یکی از هیدروکربن های بنزین است هیدروکربن های بنزین از سی 5 شروع میشود و به سی 9 ختم میشود به حلال ویژه اسید نزنید چون تولوئن انرا از بین میبرد .
باشه من این راه رو حتما امتحان میکنم ولی برای رنگ بهنام عزیز من خاک رنگبر خارجی از نوع اکتیو استفاده کردم و خوب بهم زدم و بعد گذاشتم ته نشین شود ولی باز هم رنگ را نبرده است در ضمن من چون در کارگاه تینر سازی کار میکنم اسم حلال ما ویژه هست که میگن همان بنزین فراوری شده است که مثلا خاصیت حلالیتش را بالا بردن ولی کاملا بوی بنزین میدهد ولی رنگش بجای قرمزی به زردی میزند که با پرس و جو کردن که پرسیدم میگن دقیقا همان بنزین است

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنزین هواپیما همون حلال ویژه نیست در هواپیما سوخت های زیر کاربرد دارد
بنزین صد ال ال که خاص هواپیما های پیستونی بنزینی کوچک است وارداتی است قبلا آبادان تولید میکرد
جت پترول که نزدیک به بنزین است که معروف به بنزین هواپیماست
ا تی ک که به نفت جت معروف است
البته اون سفیده

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در خطوط انتقال گاز از سه ماده استفاده میشد
-کلتار انمل یا قیر ذغال سنگی که وارداتی بود بعد ها پژوهشگاه از اکسیژه دهی به قیر انرا اکسیده کرد و بعنوان دانش فنی قیر 140 را به متقاضی فروخت
- تیشو که از الیاف شیشه گرید سی ساخته شده بود این ماده معدنی با عرض 30 سانت با رپینگ ماشین بدور لوله ببسته میشد و همزمان کلتار انمل داغ روی ان میریختند .
- قبل از انجام عملیات فوف لوله های فلزی را در کارگاه تحت تست های رادیو گرافی قرار میدادند تا لوله های معیوب کنار گذاشته شود بعد پرایمر حاوی سه حلال و یک ماده پلیمری الاستومری روی ان می ریختند (بعد از شات بلستینگ یا سند بلستینگ) تا از زنگ زدگی جلوگیری شود از اونجائیکه کلتار انمل از بین رفته و دیگر مصرف نمیشود طبعا استفاده از پرایمر مزبور هم منسوخ شده چون این پرایمر با قیر ذغال سنگی میتوانست باند تشکیل دهد . در شرایط موجود کافیست از کات بک های آر سی و یا ام سی استفاده کنید که با قیر معدنی 140 سازگار تر است .
با درود
فرمولاسیون پرایمر لوله های گاز رو کسی میدونه؟ حلال آنها احتمالا تولوءن هست. پلیمر هم بوتیل رابر میتونه باشه.
کسی هست که دقیقتر بدونه؟ مرسی

worya123

عضو جدید
در خطوط انتقال گاز از سه ماده استفاده میشد
-کلتار انمل یا قیر ذغال سنگی که وارداتی بود بعد ها پژوهشگاه از اکسیژه دهی به قیر انرا اکسیده کرد و بعنوان دانش فنی قیر 140 را به متقاضی فروخت
- تیشو که از الیاف شیشه گرید سی ساخته شده بود این ماده معدنی با عرض 30 سانت با رپینگ ماشین بدور لوله ببسته میشد و همزمان کلتار انمل داغ روی ان میریختند .
- قبل از انجام عملیات فوف لوله های فلزی را در کارگاه تحت تست های رادیو گرافی قرار میدادند تا لوله های معیوب کنار گذاشته شود بعد پرایمر حاوی سه حلال و یک ماده پلیمری الاستومری روی ان می ریختند (بعد از شات بلستینگ یا سند بلستینگ) تا از زنگ زدگی جلوگیری شود از اونجائیکه کلتار انمل از بین رفته و دیگر مصرف نمیشود طبعا استفاده از پرایمر مزبور هم منسوخ شده چون این پرایمر با قیر ذغال سنگی میتوانست باند تشکیل دهد . در شرایط موجود کافیست از کات بک های آر سی و یا ام سی استفاده کنید که با قیر معدنی 140 سازگار تر است .

با سلام:
البته پوششهای قیری انامل وهمچنین قیرهای پلیمری هم هستند که اکثرا از قیرهای 10/20 ساخته میشن که پرایمر اینهاهم اکثرا بیس کلرینیتد رابر دارند

mashhad alireza

عضو جدید
حلال ویژه بنزین نیست بیش از 75 درصد تولوئن دارد حلال آ دبلیو 410 هم بنزین نیست ولی بسیار به بنزین نزدیک است سوخت هواپیما با اینها فرق دارد ا تی ک یا اویشن توربین کروزین در واقع نزدیک به نفت سفید است که به نفت جت معروف است و ج پی فور یا جت پترول به بنزین نزدیک است آنچه که شما میخواهید بسازید تینر است که در انواع فوری و روغنی و اسامی دیگری مثل 2000 و غیرو فروخته میشود
آ دبلیو 402 با 5 در صد تر پنتن به شما تینر روغنی میدهد حلال 402 هم به نفت سفید نزدیک است اگر انرا با اسید بشوئید و بعد با سود خنثی کنید و رنگ انرا با خاک رنگبر بگیرید و انرا از فیلتر پرس عبور دهید اونوقت نفت بی بو ساخته اید که در امشی و حشره کش مصرف میشود
و اما اگر حلال 410 و ویژه و چند حلال دیگر مثل استن و اتیل استات و بوتیل استات را مخلوط کنید درصد های مختلف ان به شما انواع تینر فوری را میدهد برای رنگبری از حلال ویژه نباید انرا اسید واش کنید فقط خاک رنگبر و فیلتر پرس کافیست .

ممنون و سپاس فراوان از راهنمایی جناب عالی و دوستان عزیز
بسیار متشکرم مخصوصا در مورد نکته(برای رنگبری از حلال ویژه نباید انرا اسید واش کنید فقط خاک رنگبر و فیلتر پرس کافیست ) که بسیار برای من نکته مهمی بود
ممنون;)

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
قیر 10/20 هم قیر معدنی و محصول شیراز بود ربطی به قیر ذغال سنگی ندارد قیرهای دمیده هم بیس معدنی دارند و نمیتوان انرا با قیر ذغال سنگی قیاس کرد و اما قیر های پلیمری که اصلاح کننده انها کامپاند های حاوی پلیمر ها هستند ، به ترتیب ساخته میشوند که از یک روغن آروماتیکی (مثل روغث سبز معروف شده به آر پی او یا روغن تایر حاصل از پیرولیز تایر های ضایعاتی )و یک ترکیب مالتینی یا فوتز اویل (برای اصلاح مثلث سالونسی قیر پلیمر ) بانضمام نوعی از پلیمرهای ضایعاتی ،پ پ واکس ،پ ایی واکس ،و حتی پلیمر های نو و از خانواده های پلاستومرها ، الاستومر ها و ترمو پلاست الاستومر ها مثل بلوک کو پلیمر استایرن بوتادین استفاده میشود امروزه بدلیل بدلیل گران شدن پلیمر ها سعی میشود قیر با پلی پرو پیلن بی شکل ، پلی اتیلن واکس همراه با فوتز اویل ، و خیلی روشهای دیگر مثل استفاده از حتی نفتکوره اصلاح شود به هر حال موضوع قیر پلیمری برای کوتینگ لوله های گاز رسانی منتفی است از طرفی با پیدایش لوله های پلی اتیلن برای انتقال گاز موضوع کوتینگ لوله های فلزی و سیستم کاتودیک پروتکشن هم رو به اضمحلال است توصیه میشود روی این محصولات وقت نگذارید ولی ساخت کامپاندهای اصلاح کننده قیر میتواند کار مطلوبی باشد.
یک شرکت سوئیسی یا اطریشی الاستومری را برای کوتینگ ساخته که ماده اصلی ان یک ترمو پلاست الاستومر مثل ای وی آ است .
پیروز باشید
با سلام:
البته پوششهای قیری انامل وهمچنین قیرهای پلیمری هم هستند که اکثرا از قیرهای 10/20 ساخته میشن که پرایمر اینهاهم اکثرا بیس کلرینیتد رابر دارند

آخرین ویرایش:

Behnam Irani

عضو جدید
سلام
به یه چسب با ویسکوزیتهٔ سینماتیک نه چندان زیاد نیاز دارم(سیمانی آبدار) که ضد اسید باشه و هیچ حلالی نداشته باشه و نیاز به پخت کوره ای یا گرمایی نداشته باشه و بشه با اون دو طرف نوار نقاله ای رو که از میون حوض اسید غلیظ رد میشه رو چسبوند و از هم باز نشه.
پیشنهاد دوستان چپه؟
در حال حاضر یه سری چسب داریم که از آلمان وارد می کنیم اما خیلی گرونند و نمی صرفه برامون
می خواهیم در صورت امکان خودمون تولید کنیم

worya123

عضو جدید
قیر 10/20 هم قیر معدنی و محصول شیراز بود ربطی به قیر ذغال سنگی ندارد قیرهای دمیده هم بیس معدنی دارند و نمیتوان انرا با قیر ذغال سنگی قیاس کرد و اما قیر های پلیمری که اصلاح کننده انها کامپاند های حاوی پلیمر ها هستند ، به ترتیب ساخته میشوند که از یک روغن آروماتیکی (مثل روغث سبز معروف شده به آر پی او یا روغن تایر حاصل از پیرولیز تایر های ضایعاتی )و یک ترکیب مالتینی یا فوتز اویل (برای اصلاح مثلث سالونسی قیر پلیمر ) بانضمام نوعی از پلیمرهای ضایعاتی ،پ پ واکس ،پ ایی واکس ،و حتی پلیمر های نو و از خانواده های پلاستومرها ، الاستومر ها و ترمو پلاست الاستومر ها مثل بلوک کو پلیمر استایرن بوتادین استفاده میشود امروزه بدلیل بدلیل گران شدن پلیمر ها سعی میشود قیر با پلی پرو پیلن بی شکل ، پلی اتیلن واکس همراه با فوتز اویل ، و خیلی روشهای دیگر مثل استفاده از حتی نفتکوره اصلاح شود به هر حال موضوع قیر پلیمری برای کوتینگ لوله های گاز رسانی منتفی است از طرفی با پیدایش لوله های پلی اتیلن برای انتقال گاز موضوع کوتینگ لوله های فلزی و سیستم کاتودیک پروتکشن هم رو به اضمحلال است توصیه میشود روی این محصولات وقت نگذارید ولی ساخت کامپاندهای اصلاح کننده قیر میتواند کار مطلوبی باشد.
یک شرکت سوئیسی یا اطریشی الاستومری را برای کوتینگ ساخته که ماده اصلی ان یک ترمو پلاست الاستومر مثل ای وی آ است .
پیروز باشید

سلام استاد:
قیر 10/20 قیر معدنی؟؟؟؟؟!!!!!!:que::eek: شیراز!!!؟؟؟؟ قیر کلا بیس آلی داره و تنها قیر معدنی گلسونایت است قیر 10/20 اکثر پالایشگاه مثل پاسارگاد تهران وجی اصفهان دارند واصلا بیس معدنی ندارد و از اکسیداسیون وهوادهی قیر 60/70 اکثرا تهیه میشود

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحریم ها ی بین المللی عامل توقف تولید فراورده های نفتی توسط بخش خصوصی نیست آنچه که فعالیت بخش خصوضی را در تولید فراورده های نفتی محدود کرده در رتبه اول وزارت نفت و در مراحل بعدی وزارت صنایع است که همه اینها از ستاد مبارزه با قاچاق سوخت متابعت میکنند در واقع از ترس اینکه سوخت قاچاق شود تولید متوقف شده امروز تولید کنندگان ایرانی میتوانند از کاندنسیت های گازی ، از تایر های فرسوده و پلاستیک های ضایعاتی و حتی زباله شهری سوخت درست کنند ولی چون تحریم داخلی مانع از تولید ان شده این فن اوری ها در نطفه خفه شدند .
این درست است که بعلت مصرف زیاد بنزین امروز 410 هم به بنزین اضافه میشود و بنزین با کیفیت متوسط به بازار می رود پس شرکت نفت هیچ تمایلی به فروش 410 و ویژه و حتی 409 ندارد چون تمامی اینها میتوانند کامپوننت هایی از بنزین باشند و بخش خصوصی هم هیچ علاقه ای به خرید این اجناس با قیمتی بیش از قیمت بازار جهانی ندارد به راحتی میتوان کاندنسیت های اربیل را به قیمت 500 دلار خرید و با کمی اصلاحات حتی انرا جای بنزین فروخت اما بخش خصوصی از اینکار هم منع شده و همه اینها فقط مربوط به سیاست های داخلی است و نه خارجی

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به تمام فراورده های نفتی مینرال میگن چون سنتتیک نیستند و اما گیلسونایت یا قیر معدنی که از پدیده گسل ها در غرب کشور ایجاد شده اند نیز معدنی هستند و بدلیل اینکه بجای تولید در پالایشگاه از معدن استخراج میشوند نام قیر معدنی یا قیر طبیعی دارند لازم به ذکر است چون سلولز ها هم بعد از مدتی به تار و موادی مثل قیر تبدیل میشوند انها هم در گروه قیر های طبیعی دسته بندی میشوند .
توضیح اینکه پاسارگاد و جی پالایشگاه نیستند در یک زمانی تصمیم بر این شد که در برخی از پالایشگاه ها فنسی بکشند و بخش قیر را از وی بی به بعد بدهند به این شرکت ها . صندوق بازنشستگان صنعت نفت شرکت جی را ساخت و صندوق بازنشستگان کشوری و چند ارگان دیگر قیر پاسارگاد را تشکیل دادند به این ترتیب این بخش از صنعت نفت جدا شد و به این شرکت ها واگذار گردید .
سلام استاد:
قیر 10/20 قیر معدنی؟؟؟؟؟!!!!!!:que::eek: شیراز!!!؟؟؟؟ قیر کلا بیس آلی داره و تنها قیر معدنی گلسونایت است قیر 10/20 اکثر پالایشگاه مثل پاسارگاد تهران وجی اصفهان دارند واصلا بیس معدنی ندارد و از اکسیداسیون وهوادهی قیر 60/70 اکثرا تهیه میشود

bghmgh

عضو جدید
سلام اقا بهنام . شما برای این کار بهترین گزینتون استفاده از چسب های اپوکسیه مانند لاکتایت شماره 5399 . ولی یک مقداری گرونه یک سری چسب سیلیکون هم هست به نام وایکون که بازم قیمتش بالاست . گزینه دوم یک چسبی به نام هل که تو بازار موجود است باید امتحان کنید ببینید اسید روش تاثیر میزاره یا نه . در مورد ساختشم میدونم که تکنولوژی پیچیده ای داره و بعید میدونم بشه تو ایران ساختش .

bghmgh

عضو جدید
مهندس عراقی سلام

مهندس عراقی سلام

سلام مهندس عراقی عزیز . آقا من واقعا متشکرم که این همه اطلاعات مفید تو این سایت گذاشتید
مهندس من دارم با استفاده از سیکلو هگزانون و تتراهیدروفوران و (pvc(S65 چسب pvc میسازم . مشکل اینجاست که چسب از روی لوله pvc خیلی شره میکنه . مطمئن هستم برای اینکه چسب از روی لوله زیاد شره نکنه یه چیزی به فرمولش اضافه میکنند ولی نمیدونم چیه اگه براتون مقدوره راهنمایی بفرمائید . در ضمن اگر روشی برای ساخت چسب pvc دارید اگر بدید ممنون میشم . با تشکر فراوان:gol:
بهنام

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای تولید چسب پی وی سی کافیست رزین مرکونزای اسپانیا را در حلال استن ،ام ای ک حل کنید
سلام مهندس عراقی عزیز . آقا من واقعا متشکرم که این همه اطلاعات مفید تو این سایت گذاشتید
مهندس من دارم با استفاده از سیکلو هگزانون و تتراهیدروفوران و (pvc(S65 چسب pvc میسازم . مشکل اینجاست که چسب از روی لوله pvc خیلی شره میکنه . مطمئن هستم برای اینکه چسب از روی لوله زیاد شره نکنه یه چیزی به فرمولش اضافه میکنند ولی نمیدونم چیه اگه براتون مقدوره راهنمایی بفرمائید . در ضمن اگر روشی برای ساخت چسب pvc دارید اگر بدید ممنون میشم . با تشکر فراوان:gol:
بهنام

mashhad alireza

عضو جدید
با سلام
کسی فرمول ساخت ماده ی شوینده ای برای پاک کردن و شستن چربی روی موتور ماشین داره که اشتعال پذیر هم نباشه

bghmgh

عضو جدید
با تشکر از توجه شما

با تشکر از توجه شما

از راهنماییتون بسیار ممنونم . اون روشی هم که شما ارائه داده بودید , دیدم و بسیار جالب بود .لطفا اگر ممکنه در مورد مشخصات میکسر یا راکتوری که برای تولید چسب pvc استفاده میشه یک مقداری توضیح بفرمائید ( مثلا زمان میکس و درجه حرارت میکسر در طی پروسه میکس , تعداد دور میکسر , شکل پره ها و ..... ) . در ضمن فرمولی برای تولید چسب فوری ارائه داده بودید . ممکنه بفرمائید که این فرمول و روش تولیدش فقط به صورت تئوری هستش یا اینکه همین فرمول در کارخانه های معروف در حال تولید هستش .

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکاتی در چسب فوری
منیزیم اکساید پایدار کننده فرایند و قبل از زینک اکساید اضافه شود زمان تاول زدن رزین کم میشود
اکسید های فلزی عوامل پخت هستند و مانع از تغییر رنگ میشوند
مقاومت حرارتی با افزایش لیتارژ یا گوگرد زیاد میشود
منیزیم اکساید چسبندگی را زیاد میکند ولی پایداری را کاهش می دهد
فنولیک رزین مانع از ژل شدن است
آنتی اکسیدانت عمر را زاد میکند
روش ساخت
فنولیک را با 80 در صد منیزیم اکساید در حلال حل کنید
نئوپرن یا بای پرن را با پودر های باقیمانده مخلوط میل کنید یکروز بماند
میل را روی باقیمانده حلال بریزید میکسر را روشن کنید
وقتی بای پرین تاول زد محلول فنولیک را اضافه کنید
در اخر مقداری اب برای پایداری ویسکوزیته اضافه کنید .
انتی اکسیدانت ها میتواند نئوزون آ یا دی و ماده ای بنام زالبا باشد .
پیروز باشید
از راهنماییتون بسیار ممنونم . اون روشی هم که شما ارائه داده بودید , دیدم و بسیار جالب بود .لطفا اگر ممکنه در مورد مشخصات میکسر یا راکتوری که برای تولید چسب pvc استفاده میشه یک مقداری توضیح بفرمائید ( مثلا زمان میکس و درجه حرارت میکسر در طی پروسه میکس , تعداد دور میکسر , شکل پره ها و ..... ) . در ضمن فرمولی برای تولید چسب فوری ارائه داده بودید . ممکنه بفرمائید که این فرمول و روش تولیدش فقط به صورت تئوری هستش یا اینکه همین فرمول در کارخانه های معروف در حال تولید هستش .

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
موادی که آسیاب میشوند عبارتند از
گام اول :
نئوپرین آ سی 100 پارت
آنتی اکسیدانت 2 پارت
منیزیم اکساید 4 پارت
زینک اکساید 5 پارت
اینها آسیاب شوند یکروز بمانند
گام دوم
ساخت محلول
فنولیک رزین 45 پارت 150 پارت تولوئن میکس شوند بعد اضافه شود
منیزیم اکساید 4 پارت
آب نیم تا 1 پارت
گام سوم
ساختار حلالی
تولوئن یا 409 به میزان 96 پارت
اتیل استات 115 پات
سیکلو هگزان یا 406 هم 115 پارت
اینک سه بخش آماده شده ا درون میکسر هم بزنید یک شیفت
اگر فنولیک رزین سی کا 1634 دارید میتوان 513 پارت تولوئن یا حلال کلره مثل تری کلرو اتان را بجای سیستم حلال بکار برید

پیروز باشید و خرد نگهدارتان

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینها هم میتونه مفید باشه
مراحل تشکیل قیر و ذغال سنگ
1- تشکیل تورب ،که در واقع یک توده فشرده از برگ ها و شاخه هاست .
2- تشکیل ذغال قهوه ای رنگ یا لیگنیت ،که در مقایسه با تورب از رطوبت ،اکسیژن و نیتروژن کمتری برخوردار است که بعنوان سوختی ارزشمنددر صنایع مصرف میشود .
3- تشکیل ذغال با پایه قیری که بعنوان سوخت برای به حرکت در اوردن توربین بخار بکار می رود . از نوع قیرگونه ذغال سنگ برای تامین حرارت و تولید مواد شیمیایی از جمله(کک گداخته) استفاده میشود
4- تشکیل ذغال قیری که حاوی مقادیر متنابهی از مواد آسفالتینی است که بعضا به قیر معدنی هم معروف است .از این ماده هم برای تامین حرارت و هم تولید کک استفاده میگردد توجه داشته باشید که قیر معدنی ممکنست منشع نفتی داشته باشد و یا منشع گیاهی ، قیر معدنی با منشا نفتی گیلسونایت نامیده میشود .
5- تشکیل آنتراسیت که بالاترین مقاومت مکانیکی را در مقایسه با دیگر انواع ذغال سنگ دارد .این ماده ارزشمند معمولا به رنگ سیاه براق و گاهی تیره در معادن یافت میشوند چون حاوی ترکیبات آسفالتینی است میتواند در ایزولاسیون و ساخت مواد شیمیایی دیگر از آن استفاده نمود .
6- تشکیل کک یا گرافیت که بعلت سختی بالا کاربرد سوختی ندارد معمولا برای تولید مداد و گرافیته کردن آلیاژهای فلزی از ان استفاده میگردد ،توجه داشته باشید که این نوع کک با کک نغتی هم منشع نیست ولی میتوانند کاربردهای مشترکی داشته باشند .

سلام استاد:

bghmgh

عضو جدید
تولید سیکلو هگزان

تولید سیکلو هگزان

سیکلو هگزان از دو روش به شرح ذیل تولید میشود :
ابتدا روش 1 : تولید سیکلوهگزان از تقطیر جز بجز هیدروکربنها و سپس خالص سازي آنها ·
بنزین طبیعی معمولا حدود 5- 15 %سیکلوهگزان دارد و بسته به نوع نفت خامی که از آن استخراج شده است جداسازي کامل سیکلوهگزان به دلیل وجود هیدروکربن ها با نقطه جوش نزدیک به هم مشکل می باشد لذا خلوص سیکلوهگزان بدست آمده بین 75 - 85 % می باشد در نتیجه این روش تنها در مواردي که از سیکلوهگزان به عنوان حلال استفاده می شود ، کاربرد دارد . در امریکا شرکت Philips Petroleum از بنزین طبیعی، سیکلوهگزان تولید می نماید.جهت تولید سیکلوهگزان با درجه خلوص بیش از 85 %، می توان از روش تقطیر جز بجز برش هگزان حاصل از نفت خام استفاده نمود. بطوریکه در این فرایند ابتدا متیل سیکلوپنتان از مخلوط جدا می شود سپس این جریان با بنزین Low-End-Point مخلوط شده و در مجاورت کاتالیست، سیکلوهگزان موجود به بنزن و متیل سیکلوپنتان تبدیل می شود. از محصول بدست آمده ابتدا پنتان ها و مواد سبکتر را جدا نموده و سپس طی فرایند تقطیر جز بجز مخلوط 90 % سیکلوپنتان و 10 % بنزن بدست می آید. این جریان همراه با سیکلوپنتان حاصل از اولین تقطیر توسط هیدروژن و در حضور کاتالیست کلرید آلومینیوم به ایزومر خود یعنی سیکلوهگزان تبدیل می شود. پس از تقطیر جریان خروجی از راکتور ایزومریزاسیون، سیکلوهگزان با درجه خلوص 98 % بدست می آید. شایان ذکر است که برخی کارخانجات تولید اسیدآدیپیک پس از جدانمودن 2% ناخالصی، از این نوع سیکلو هگزان در تولید محصول استفاده مینمایند

bghmgh

عضو جدید
خدمت استاد عراقی

خدمت استاد عراقی

سلام و عرض ادب خدمت استاد عراقی:gol: . استاد ببخشید اگر پررویی میکنم و زیاد سوال میپرسم . چون تو ایران مطلب راجع به چسب خیلی کمه و اگه بچه های پلیمر بخان وارد مبحث چسب بشن شدیدا با کمبود منابع روبرو میشن لذا اگر در مورد چسب ها بیشتر مطلب بنویسید ممنون میشم . یه سوال هم داشتم : توی بازار ایران چسبی هست به اسم چسب فوری 8888 . یکی از خصوصیات این چسب اینه که دیر خشک میشه مثلا با این چسب کفپوش های pvc را نصب میکنند و نصاب ها دوست دارند که چسب دیر خشک بشه تا زمان کافی برای نصب و تنظیم کفپوش داشته باشند . ممکنه توضیح بدید که چی به چسب میزنند که باعث میشه حلالش دیرتر بپره یا اینکه حلالش به کلی فرق میکنه :que::que::que:

آخرین ویرایش:

mashhad alireza

عضو جدید
ببخشید من جسارت میکنم واقعا شرمنده
ولی چون خودم در حلال ها کمی اطلاعات دارم و تینر برای pvc و اپوکسی و پلی استر و غیره میسازم لازم دونستم تا شاید کمکی به شما دوست عزیز کنم
حلال اصلی pvc همان طور که میدانید سیکلو هگزانون یا همان ریتارد می باشد و حلالهای کمکی نیز دارد برای دیر تبخیری و علاوه بر آن جهت جلوگیری از مات کردن چسب و رنگ pvc از حلال BGE استفاده میکنند

worya123

عضو جدید
اینها هم میتونه مفید باشه
مراحل تشکیل قیر و ذغال سنگ
1- تشکیل تورب ،که در واقع یک توده فشرده از برگ ها و شاخه هاست .
2- تشکیل ذغال قهوه ای رنگ یا لیگنیت ،که در مقایسه با تورب از رطوبت ،اکسیژن و نیتروژن کمتری برخوردار است که بعنوان سوختی ارزشمنددر صنایع مصرف میشود .
3- تشکیل ذغال با پایه قیری که بعنوان سوخت برای به حرکت در اوردن توربین بخار بکار می رود . از نوع قیرگونه ذغال سنگ برای تامین حرارت و تولید مواد شیمیایی از جمله(کک گداخته) استفاده میشود
4- تشکیل ذغال قیری که حاوی مقادیر متنابهی از مواد آسفالتینی است که بعضا به قیر معدنی هم معروف است .از این ماده هم برای تامین حرارت و هم تولید کک استفاده میگردد توجه داشته باشید که قیر معدنی ممکنست منشع نفتی داشته باشد و یا منشع گیاهی ، قیر معدنی با منشا نفتی گیلسونایت نامیده میشود .
5- تشکیل آنتراسیت که بالاترین مقاومت مکانیکی را در مقایسه با دیگر انواع ذغال سنگ دارد .این ماده ارزشمند معمولا به رنگ سیاه براق و گاهی تیره در معادن یافت میشوند چون حاوی ترکیبات آسفالتینی است میتواند در ایزولاسیون و ساخت مواد شیمیایی دیگر از آن استفاده نمود .
6- تشکیل کک یا گرافیت که بعلت سختی بالا کاربرد سوختی ندارد معمولا برای تولید مداد و گرافیته کردن آلیاژهای فلزی از ان استفاده میگردد ،توجه داشته باشید که این نوع کک با کک نغتی هم منشع نیست ولی میتوانند کاربردهای مشترکی داشته باشند .

استاد عزیز جناب آقای عراقی:
قیر یکی از ترکیبات سنگین حاصل از تقطیر نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه ست و یکی از محصولات و مشتقات نفت خام است و جز مشتقات هیدروکربنی محصوب می شود که در علم شیمی در دسته مواد آلی(ORGANIC)تقسیم بندی می شوند .بنا به فرمایش شما ما بایید بنزین و هم جز مواد معدنی قرار بدیم
نکته دیگه اینکه قیر کل تار یا همون شیره ذغال سنگ خیلی وقت که به دلیل خاصیت سرطانزایی شدیدی که داره در دنیا منصوخ شده

bghmgh

عضو جدید
سلام . از اینکه قابل دونستید مچکرم:smile: . میشه یه مقدار بیشتر در مورد حلال BGE توضیح بدید . در ضمن این حلال BGE برای دیر تبخیری چسبهای فوری هم جواب میده یا چیزه دیگه ای برای دیرتبخیری چسب فوری (مثل چسب پاتکس) استفاده میشه :que::que::que:

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جنرالی شیمی را به شیمی ترکیبات آلی (یا دارای عناصر c,H,O,N ) و شیمی معدنی تقسیم بندی میکنند ولی تولید هر یک از فراورده های شیمیایی اعم از آلی یا معدنی ممکنست سنتتیک و یا بطور طبیعی باشد بر این اساس اگر اتانول را از گازهای پایه اش در یک پتروشیمی سنتز کنید یک ترکیب آلی ولی سنتتیک دارید اما اگر آنرا از مواد موجود در طبیعت مثل میوه جات تولید کنید پای فن آوری بیو وسط میاد که شاخه دیگری از شیمی آلی است ضمنا چون میتوانید اتانول را از سیب زمینی ،روزنامه باطله ،زباله شهری هم تولید کرد این روش سنتز الکل هم به فن آوری بیو وصل میشود و یا یک گاز طبیعی داریم که به گاز شهری هم معروف است ولی اگر آنرا با فن آوری بیو تولید کنید بجای NG اینبار نام SNG یا گاز طبیعی مصنوعی به آن میدهد.
ملاحظه مینمایید که محصولی که از ان صحبت میشود ممکنست منشع طبیعی داشته باشد و یا از سنتز مواد دیگر استحصال شود
و اما در خصوص فراورده های نفتی که همگی متشکل از پارافین ها ،اولفین ها ،سیکلان ها ،السنها و ..... هستند و مقادیری هم مواد معدنی مثل اکسید های فلزی همراه خود دارند که بعضا در پالایشگاه ها تا حد امکان تصفیه میشوند ، در گروه محصولات شیمی آلی قرار میگیرند اما چون منشع آنها فسیل هایی است که طی سالیان دراز بر اثر فعل و انفعالاتی به نفت تبدیل شده اند ،میتوان از این بابت آنها را معدنی دانست . اینکه یک ماده ای آلی از طبیعت و از معادن استخراج شود به منزله معدنی بودن محصولاتش نیست . تر کیبات معدنی عموما باید فاقد عناصر کربن ،هیدروژن ، اکسیژن و ازت بعنوان عناصر اصلی سازنده یک ماده معدنی باشند .
ضمنا گیلسونایت ترجمه فارسی اش قیر معدنی نیست و فقط از این بابت که از معدن استخراج شده به فارسی نام انرا قیر معدنی گذاشته ایم .
گيلسونايت يا اسفالتوم يك هيدروكربن صمغي طبيعي است كه در برخي از كشور ها مثل ايران ،عراق و آمريكا وجود دارد . آسفالت طبيعي شبيه آسفالتهاي نفتي ، سخت بوده كه معمولا با واژه هاي آسفالت طبيعي ، آسفالتيت ، آسفالتم بیان میگردد . ساموئل اچ گيلسون مصرف اين ماده طبيعي را از سال 1880 در ايزولاسيون ،پوشش تير هاي چوبي و ايزولاسيون كابلهاي برق ترويج داد و نام خود را بر ان نهاد .
قیر یکی از ترکیبات سنگین حاصل از تقطیر نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه ست و یکی از محصولات و مشتقات نفت خام است و جز مشتقات هیدروکربنی محصوب می شود که در علم شیمی در دسته مواد آلی(ORGANIC)تقسیم بندی می شوند .بنا به فرمایش شما ما بایید بنزین و هم جز مواد معدنی قرار بدیم
نکته دیگه اینکه قیر کل تار یا همون شیره ذغال سنگ خیلی وقت که به دلیل خاصیت سرطانزایی شدیدی که داره در دنیا منصوخ شده

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله قیر ذعال سنگی امروز بدلایل مختلف منسوخ شده برای همینه که میگم دنبال پرایمرش نباشید چون آنچه که امروز وجود دارد قیر نفتی یا فسیلی خودمان است .

بالا