پـــــــاتــــــــوق بچــــه های بــــــرقــــــــــــــی

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا بازم نمیدونم :)
اصلا در این یک مورد تجربه ای ندارم. کلا دلم از دست کار ساختمان پره! دیگه طرفش نمیرم.
موتور های الکترونیک صنعتی؟
زیاد اطلاع ندارم ، میتونید در این مورد راهنمایی کنید ؟

کنترل از طریق زاویه آتش ،خیلی دقیق و راحته و فک کنم قیمتش زیاد باشه،حساب کن موتور های DC معمولی صنعتی 400 به بالاس اون دیگه چقده خدا می دونه

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
کنترل از طریق زاویه آتش ،خیلی دقیق و راحته و فک کنم قیمتش زیاد باشه،حساب کن موتور های DC معمولی صنعتی 400 به بالاس اون دیگه چقده خدا می دونه

ممنون .چه جالب.
آره دیگه خدا تومن پولش میشه :)
این موتور ها دارن برام جالب میشن!
اینم ها هم باید به تحقیقاتم اضافه کنم!

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

این سیما فرقشون چیه!!؟؟

اسمشون چیه/؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سیما فرقشون چیه!!؟؟
اسمشون چیه/؟

سلام شیما خانوم! چه عجب از این ورا.
والا اسمش یادم نیست 3 تا حرف انگلیسی بود اسمش که مخفف یک عبارت بود،
ولی اینا کابل های فشار قوی هستند. با آلیاژی از مس یا آلمینیوم.مس رسانایی الکتریکیش از آلمینیوم بیشتره. کابلهای فشار قوی نهایتا تا ولتاژ 20 کیلو ولت ساخته میشن برای جاهایی که انتقال از طریق دکل و سیم کشی هوایی امکان پذیر نیست. ولی هزینش به دلیل عایق بندی خیلی بیشتر میشه . شما در نظر بگیر برق شهر چقدر نیرو داره ،
با تمام خطرناکی ای! که ازش شنیدیم اون 220 ولته ، این 20000 ولت اختلاف پتانسیل داره.

این سمت راستیی که دورش فویل داره جزء کابلهای مخابراتی هست که برای ارسال اطلاعات مثل سیم کشی تلفن ، درب باز کن ، آنتن ، دوربین مداربسته و... استفاده میشه ، البته عملا برای همشون از این نوع که توی عکس هست استفاده نمیشه ، منظور کلا سیم های فویل دار هست.

دیگر چیزهایی که میبینید ممکنه دور این سیم ها کشیده بشه ، غلاف ها برای جلوگیری از سایش مکانیکی ، یا عایق های پروتدور برای جلوگیری از رطوبت و جوندگان موذی هست.
اگر بیشتر علاقه دارید بدونید در درس کارگاه برق صنعتی ، رشته ی مهندسی برق قدرت یا کاردانی برق قدرت راجع به کابل ها توضیح داده شده
--------------------EDIT--------------------
اسم وسطیه :
aac conductor

آخرین ویرایش:

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام شیما خانوم! چه عجب از این ورا.
والا اسمش یادم نیست 3 تا حرف انگلیسی بود اسمش که مخفف یک عبارت بود،
ولی اینا کابل های فشار قوی هستند. با آلیاژی از مس یا آلمینیوم.مس رسانایی الکتریکیش از آلمینیوم بیشتره. کابلهای فشار قوی نهایتا تا ولتاژ 20 کیلو ولت ساخته میشن برای جاهایی که انتقال از طریق دکل و سیم کشی هوایی امکان پذیر نیست. ولی هزینش به دلیل عایق بندی خیلی بیشتر میشه . شما در نظر بگیر برق شهر چقدر نیرو داره ،
با تمام خطرناکی ای! که ازش شنیدیم اون 220 ولته ، این 20000 ولت اختلاف پتانسیل داره.

این سمت راستیی که دورش فویل داره جزء کابلهای مخابراتی هست که برای ارسال اطلاعات مثل سیم کشی تلفن ، درب باز کن ، آنتن ، دوربین مداربسته و... استفاده میشه ، البته عملا برای همشون از این نوع که توی عکس هست استفاده نمیشه ، منظور کلا سیم های فویل دار هست.

دیگر چیزهایی که میبینید ممکنه دور این سیم ها کشیده بشه ، غلاف ها برای جلوگیری از سایش مکانیکی ، یا عایق های پروتدور برای جلوگیری از رطوبت و جوندگان موذی هست.
اگر بیشتر علاقه دارید بدونید در درس کارگاه برق صنعتی ، رشته ی مهندسی برق قدرت یا کاردانی برق قدرت راجع به کابل ها توضیح داده شده
--------------------EDIT--------------------
اسم وسطیه :
aac conductor
سلام اقا alisaw

سوال داشتیم ...کنجکاو بودم مزاحم شدم!!

اوهوم بیشتر میخاستم کابرداشونو بدونم!!

ممنون ازتون.

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام اقا alisaw

سوال داشتیم ...کنجکاو بودم مزاحم شدم!!

اوهوم بیشتر میخاستم کابرداشونو بدونم!!

ممنون ازتون.

فكر كنم براي انتقال ديتا باشه . من يه سيم فيبر نوري ديدم شبيه اين.... بعضي سيم ها حتي اسم و ديتا شيت هم دارن..... ولتاژ و جريان و ..... سرعت تغيير پالس و رسانايي و ... .

من احتمال ميدم خطوط انتقال ديتا باشه و كاربردش بيشتر تو شبكه هاي مخابراتي باشه.

hbd.2006

اخراجی موقت
بله فيبر نوري هست كه براي ارسال اطلاعات و ديتا با سرعت بالا كاربرد داره تو گوگل عكس سرچ كن "كابل فيبر نوري"

مثلآ مودم هاي با سرعت هاي نجومي به اين كابل ها براي ارسال اطلاعات نياز دارند.

موفق باشيد....

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فكر كنم براي انتقال ديتا باشه . من يه سيم فيبر نوري ديدم شبيه اين.... بعضي سيم ها حتي اسم و ديتا شيت هم دارن..... ولتاژ و جريان و ..... سرعت تغيير پالس و رسانايي و ... .

من احتمال ميدم خطوط انتقال ديتا باشه و كاربردش بيشتر تو شبكه هاي مخابراتي باشه.

همشون قدرت هستن همشهری
فقط اولی یکم مشکوکه فکر کنم با توجه به چند زوجی بودنش مخابراتی محسوب میشه - البته مخابراتی یه اصطلاحه وگرنه برای برق و....ولتاژ پایین هم از اینا استفاده میکنن
مثل کت6 یا ........
ولی 2تای دیگه برای ولتاژن که تو هنرستان اسمای عجیببی داشتن که پدرمون درمیوم حفظش کنیم
تفاوت هاشم غیر از اونایی که دوستمون گفتن برای موارد آب و آفتاب و .... شرایط محیطی هم اسمشون فرق داشت
.
مثلا 4در6 یه کابل 4 سیمه افشانه با مقطع 6 میل که 2 لایه غلاف پلاستیکی داره و بینش یه پودره عایقه که سفیده

hbd.2006

اخراجی موقت

همشون قدرت هستن همشهری
فقط اولی یکم مشکوکه فکر کنم با توجه به چند زوجی بودنش مخابراتی محسوب میشه - البته مخابراتی یه اصطلاحه وگرنه برای برق و....ولتاژ پایین هم از اینا استفاده میکنن
مثل کت6 یا ........
ولی 2تای دیگه برای ولتاژن که تو هنرستان اسمای عجیببی داشتن که پدرمون درمیوم حفظش کنیم
تفاوت هاشم غیر از اونایی که دوستمون گفتن برای موارد آب و آفتاب و .... شرایط محیطی هم اسمشون فرق داشت
.
مثلا 4در6 یه کابل 4 سیمه افشانه با مقطع 6 میل که 2 لایه غلاف پلاستیکی داره و بینش یه پودره عایقه که سفیده

ممنان همشهري;)

نميدونم ولي انگار براي سيم قدرت يكمي خيلي نازكه:) 1000 ولتي هستن با آمپراژ خفن.

بعد يه چيز ديگه كه هست توي كابل هاي قدرت بين سيم هاي ريز عايق نداره معمولآ..... البته به قول شما مشكوك به قدرت هم ميزنه.

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام مجدد بر نوادگان ادیسون فقید :D .

دوستان برای اینکه موتور کولر رو با باتری ماشین راه اندازی کنیم، میشه از کویل خود ماشین استفاده کرد؟؟ در کل کویل مثل اینورتر عمل میکنه و میتونه موج شبه سینوسی ایجاد کنه؟

البته خلاف دوستان ديگر من فكر مي كنم مي شه و نمونش هم تو اتوبوس هاي جنوب ديدم كه رو سقف ماشينشون كولر آبي دارن! يه سرچي تو نت بكنيد.

http://www.yjc.ir/fa/news/4487201/کولر-آبی-روی-سقف-اتوبوس-فیلم

كار پيچيده اي نيست فقط بايد يه اينورتر....كانورتر و.... قبلش قرار داد تا سينوسي تحويل بده (يه مدار داراي تراياك هست) و يه محافظ جريان اگه كولر كوچك باشه 400 اينا كه همون كويل هم كفايت مي كنه.... فقط چيزي كه هست با توجه به توان بالاي موتور ac و جريان كشي اون باتري يه ساله مرخص ميشه.

موضوع جالب و خلاقانه اي بود;)

آخرین ویرایش:

hbd.2006

اخراجی موقت
میخوام بدونم موتور DC وات بالا (مناسب خودروی الکتریکی) در بازار هست؟ کلا برای اینا باید چه نوع موتوری باشه؟

اگه ماشين كنترلي باشه dc معمولي هم كار سازه ولي اگه براي ربات مي خواي با توجه به وزنش از استپ موتور هاي مختلف استفاده مي كنند.

Oopsoop

عضو
کسی‌ هست از تاپیک برق در حال مهاجرت باشه؟
یعنی‌ رشتشون برق باشه
می‌خواستم بدونم به کدوم ایالت میخوان برن

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته خلاف دوستان ديگر من فكر مي كنم مي شه و نمونش هم تو اتوبوس هاي جنوب ديدم كه رو سقف ماشينشون كولر آبي دارن! يه سرچي تو نت بكنيد.

http://www.yjc.ir/fa/news/4487201/%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%B1-%D8%A2%D8%A8%DB%8C-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B3%D9%82%D9%81-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

كار پيچيده اي نيست فقط بايد يه اينورتر....كانورتر و.... قبلش قرار داد تا سينوسي تحويل بده (يه مدار داراي تراياك هست) و يه محافظ جريان اگه كولر كوچك باشه 400 اينا كه همون كويل هم كفايت مي كنه.... فقط چيزي كه هست با توجه به توان بالاي موتور ac و جريان كشي اون باتري يه ساله مرخص ميشه.

موضوع جالب و خلاقانه اي بود;)

اون سیما 2می و 3 می که 100% قدرتین حاجیکس! اصن تابلوئه - دومی آلمینیومیه و سومی مسی- ایکه از چندین مفتول پیچیده شده تشکیل شده هم فکر کنم واسه اثر پوستی هست

این کولر هم بعیده موتورش همون موتور معمولی 220 باشه چون موتورهای اتوبوسی پرقدرت داریم که بتونن جای گزینش کنن
ایشون که نمیخاست کولر راه بندازه!! میخاست با موتور کولرهای 220 ماشین رو راه بندازه

hbd.2006

اخراجی موقت

اون سیما 2می و 3 می که 100% قدرتین حاجیکس! اصن تابلوئه - دومی آلمینیومیه و سومی مسی- ایکه از چندین مفتول پیچیده شده تشکیل شده هم فکر کنم واسه اثر پوستی هست

این کولر هم بعیده موتورش همون موتور معمولی 220 باشه چون موتورهای اتوبوسی پرقدرت داریم که بتونن جای گزینش کنن
ایشون که نمیخاست کولر راه بندازه!! میخاست با موتور کولرهای 220 ماشین رو راه بندازه

سلام

ببينيد تفاوت يه سيم قدرت با كابل فيبر نوري اينه كه بين سيم هاي كوچك عايق ندارند....... يه كم شبيه بهم هستند و باعث گمراهي ميشن.

به اين لينك ها مراجعه كنيد ......

يه سيم قدرت:

220px-Hochspannungskabel_400kV_Querschnitt.JPG
http://en.wikipedia.org/wiki/Power_cable

و يه كابل فيبر نوري.

220px-Optical_fiber_cable.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber

موفق باشيد......

آخرین ویرایش:

تک نفس

عضو جدید
سلام خوش اومدید؟گرایشتون چی هست؟
سلام
من رشتم پزشکیه
همینجوری از اینجا سر در اوردم ولی هیچیشو نمیدونم به دلم نچسبید باشگاه جوانان ایرانی خیلی عالیه من اونجا میرم
بهرحال ممنون از خوشامدگوییتون
عیده فطرم به همتون تبریک
شاید دیگه نیام
بای

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

ببينيد تفاوت يه سيم قدرت با كابل فيبر نوري اينه كه بين سيم هاي كوچك عايق ندارند....... يه كم شبيه بهم هستند و باعث گمراهي ميشن.

به اين لينك ها مراجعه كنيد ......

يه سيم قدرت:

مشاهده پیوست 164605
http://en.wikipedia.org/wiki/Power_cable

و يه كابل فيبر نوري.

مشاهده پیوست 164607
http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber

موفق باشيد......

ممنون
ولی من بازم فکر میکنم اونا فیبر نیستن !!
شایدم من اشتباه میکنم -

hbd.2006

اخراجی موقت
دوستان واسه رشته ی مخابرات و الکترونیک کدوم نرم افزارا بهتره یاد بگیرم که تو دوره ی ارشد هم به درد میخوره؟

proteus-pspis- و ... براي طراحي آنالوگ

براي طراجي ديجيتال و برنامه نويسي ميكرو كنترل ها:

Codevision - Bascom و .....

كاربرد دارند براي استفاده از ميكرو كنترل هاي AVR نياز به Codevision - Bascom داريد و براي استفاده از اين نرم افزار ها نياز به ياد گيري زبان برنامه نويسي C++ و كمي اسمبلي داريد به همراه دستورات خاص ميكرو ها كه معمولآ همش تو كتاب هاي آموزش ميكرو كنترل ها هست.

kharati

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یک سوال داشتم امیدوارم که بتونید کمکم کنید
چگونه میتوان با مواد ارزان ودم دستی یک سلول خورشیدی ساخت که انرژی خورشیدی را ذخیره و به الکتریسیته تبدیل کنه وقابل استفاده باشه

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
یک سوال داشتم امیدوارم که بتونید کمکم کنید
چگونه میتوان با مواد ارزان ودم دستی یک سلول خورشیدی ساخت که انرژی خورشیدی را ذخیره و به الکتریسیته تبدیل کنه وقابل استفاده باشه

سلام.

من یک مطلبی دیدم که یک نفر ادعا کرده بود با قاب پلاستیکی و شفاف یک سی دی و 2 تیکه ورق مسی و 2 عدد هادی و با استفاده از محلول آب نمک یا آب و جوشه شیرین یک سلول خورشیدی ساخته بود.
متاسفانه هیچ وقت نشد خودم آزمایش کنم. پس نمیدونم جواب میده یا خیر.

شرحش به این صورت بود که یک تیکه ورق مسی رو روی حرارت زیاد گذاشته بود تا گداخته بشه و بعد از حدود 40 دقیقه از روی حرارت برداشته بود و با احتیاط سوختگی و مواد سیاه رنگ (فقط سیاه رنگ هارو) ازش جدا کرده بود ، چون به بقیه ی موادی که روی مس رسوب میشه احتیاج هست.

این ورق مسی رو بعد از خنک شدن به همراه ورق سالم داخل این قاب سی دی قرار داده بود ، بعد از آب بندی کردن با چسب حرارتی این دو قطعه رو جدا از هم چسبونده بود به بدنه ی قاب به هر کدوم هم یک تیکه سیم لحیم کرده بود و از قاب خارج کرده بود.
و محلول رو توش ریخته بود و آب بندی شو کامل کرده بود.

احتمالا الان تصویری کلی از این وسیله توی ذهنتون اومده؟

طرف میگفت اگر 1 هکتار از این وسیله بسازید میشه باهاش برق خونتون رو تامین کرد.:redface:

فعلا سرم شلوغه بعدا اگر فایلشو پیدا کردم واستون میفرستم یا همینجا آپش میکنم.

راستی یک نکته اضافه کنم ، من شنیدم که مس گداخته شده میتونه در صورت برخورد با پوست به بیماری های خطرناکی مثل سرطان منجر بشه ، نمیدونم درسته یا خیر ولی توصیه میکنم حتما در هنگام کار احتیاط کنید.

آخرین ویرایش:

real_madirid

عضو جدید
دوستان من رتبم 2500منطقه 2 (بوم اراک)بود
بر اساس علاقم زدم برق
به نظرتون صنعتی شیراز قبول میشم؟
همه میگن سخته
صنعتی شیراز خیلی سخت میگیرن؟
ینی انقد سخته که بخونی هم موفق نمیشی؟
چرا همه سعی میکنن بگن اشتباه کردم؟
نظر شما چیه؟:cry:

M.SN

عضو جدید
ترسم اين است که پاييز تو يادم برود
حس اشعار دل انگيز تو يادم برود

ترسم اين است که باراني چشمت نشوم
لذت چشم غزلخيز تو يادم برود

بي شک آرامش مرگ است درونم،وقتي
حس از حادثه لبريز تو يادم برود

من به تقويم خدايان زمان شک دارم
ترسم اين است که پاييز تو يادم برود

با غزلها ت بيا چون همه چيزم شده اند
قبل از آني که همه چيز تو يادم برود​

M.SN

عضو جدید
یاد دارم در غروبی سرد سرد
می گذشت از کوچه ما دوره گرد
داد می زد: کهنه قالی می خرم
دسته دوم جنس عالی می خرم
کاسه و ظرف سفالی می خرم
گرنداری کوزه خالی می خرم
اشک در چشمان بابا حلقه بست
عاقبت آهی کشید بغضش شکست.
اول ماه است ونان در سفره نیست ‘
ای خدا شکرت ولی این زندگیست؟
بوی نان تازه هوشش برده بود
اتفاقا مادرم هم روزه بود
خواهرم بی روسری بیرون دوید
گفت:آقا سفره خالی می خرید؟

M.SN

عضو جدید
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
یک نفر از حرص دنیا در تب است
یک نفر فکر غذای امشب است
یک نفر از گشنگی نان می مکد
یک نفر خون یتیمان می مکد
یک نفر همواره راهش کج کند
یک نفر همواره راه حج کند
عده ای از رفتن خود شاکی اند
عده ای در مردی خود باقی اند
عده ای فکر گناه بعدی اند
عده ای در انتظار مهدی اند .......
امان از این روزگار
:(

[/FONT]

M.SN

عضو جدید
زبی دردان علاج درد خود جستن بدان ماند که خار از با برون آرد کسی با نیش عقرب ها

real_madirid

عضو جدید
بر اساس علاقم زدم برق
همه میگن سخته
????????????

ehsan*

عضو جدید
بر اساس علاقم زدم برق
همه میگن سخته

سلام
من از شیراز خبر ندارم
دوستانه بهت بگم این حرفا رو بریز دور منم بین مکانیک و برق مونده بودم همه منو درسوندن نرو برق دیوونه میشی:cry: سیگاری میشی!
تا ترم6 که اومدیم هنوز درسی ندیدم که بخونم و نفهمم (ولی شده نتونستم خوب بخونم و افتادم)!
بشین درستو خوب بخون رو مهارتای کاربردی هم کار کن درگیر جو مزخرف دانشگاهم نشو پایه رو هم جدی بگیر
ایشالا واس تو هم مثل برق و باد میگذره و به این حرفا میخندی
موفق باشی;)...

آخرین ویرایش:
بالا