پیگیری مسائل حقوقی مدرک مهندسان تاسیسات حرارتی و برودتی کشور

iman.ka

عضو جدید
با عرض سلام و ادب حضور تمامي دوستان و همراهان عزیز

همانگونه كه مستحضر هستيد دانشگاه شهيد رجايي در سه دوره متوالي دانشجويان خود را باسه عنوان "كارشناسي ناپيوسته تاسيسات حرارتي وبرودتي" و "كارشناسي ناپيوسته علمي كاربردي تاسيسات حرارتي وبرودتي" و "مهندسي تكنولوژي تاسيسات حرارتي وبرودتي" فارغ التحصيل نموده است كه اين امر سبب شده است تا در جلساتي كه بين وزارت علوم و وزارت مسكن و سازمان نظام مهندسي برگزار گرديده تنها به فارغ التحصيلان با عنوان "كارشناسي ناپيوسته تاسيسات حرارتي وبرودتي" آن هم در یک مقطع زمانی خاص مدرك اصلي (شامل نظارت و طراحی) از سوي سازمان نظام مهندسي اعطا گردد و به دو گروه فارغ التحصيل ديگر مدرك مرتبط و تنها حق نظارت تعلق مي گيرد.

مضاف بر این نکته بسیار مهم تری که اکثرا از آن غافل هستند نگاه نظام فنی اجرایی کشور به مدارک مهندسان تاسیسات می باشد که در واقع آن را فاقد هر گونه ارزشی در اخذ گرید برای شرکت های پیمانکاری تاسیسات می داند! این به آن معنی است که معاونت
نظارت راهبردی ریاست جمهوری (سازمان برنامه و بودجه منحل شده) مدرک مهندسان تاسیسات را برای اخذ گرید فاقد ارزش قانونی می داند و در کمال تاسف شما برای شرکت خودتان هم نمی توانید از این مدرک سودی ببرید!

(در مثال دانشگاه شهید رجایی) : با توجه به اينكه تمامي دروس و دانشكده و دانشگاه و حتي اكثر اساتيد نيز در طي هر سه دوره يكسان بوده است ولي از نظر حقوقي با توجه به اينكه فارغ التحصيلان تاسيسات در خصوص دروس تخصصی بدون شک از رشته مكانيك سيالات بالاتر می باشند ولي درحال حاضر با مهندسان مكانيك جامدات (که هیچ درس تخصصی در خصوص تاسیسات نگذرانده اند) در يك منظر و در یک جایگاه ديده مي شوند و به اصطلاح با یک چوب زده می شوند.

در این خصوص
طي برگزاری سومین سمینار تخصصی مرکز دانش صنعت تاسیسات ایران، رایزنی ها و نشست های مختلف با صاحب نظران، مذاكرات و نامه نگاري هایی با مدير كل محترم دفتر گسترش جناب آقاي دكتر حسني ومعاونت محترم وزارت علوم جناب آقاي دكتر قديمي و كارشناسان محترم وزارت علوم و مسكن سركار خانم منصوري و آقاي نظامي به نظر می رسد كه جهت احيای حقوق از دست رفته مهندسان تاسیسات کشور (که اجحاف عملی در حق ایشان صورت گرفته است) برپایی یک گردهمايي جمعي (با مشارکت حد اکثری) و امضای تومار بیان مشکل در مرحله اول در نزد وزارت علوم و در مراتب بالاتر در وزارت مسكن و عندالزوم مجلس شوراي اسلامي ضروری مي باشد.

لذا از كليه دوستان و فارغ التحصيلاني كه در این مورد مسائل مشترکی دارند تقاضا دارم تا در اسرع وقت با هماهنگي و ارسال نظرات تکمیلی خود در ذیل این نوشته و بهره مندي از نظرات بهتر در راستاي حل این مسئله مهم با یکدیگر همکاری و همياري نمايیم.

این موضوع مربوط به تمام فارغ التحصیلان رشته تاسیسات حرارتی و برودتی از تمام عناوین فوق و از تمام دانشگاه های کشور بوده و مثال دانشگاه شهید رجایی فقط به عنوان نمونه مطرح شده است.

ومن الله التوفيق

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر به خاطر این فراخوان تون .
قدر این مدرک و رشته رو ایران نمی دونند الان سه تا از دوستان بنده که فارغ التحصیل مهندسی تکنولوژی تاسیسات هستند که رفتن سلیمانه دو تاشون و یکیش دوبی . درآمد خوبی دارند و فقط در زمینه تاسیسات ساختمان و بیمارستان کار می کنند. من خودم هم تصمیم اینه برم . و زمینه شو ایجاد کردم .
متاسفانه توو مملکت ما خیلی چیزها سرجای خودش نیست بعد انتظار پیشرفت داریم . اگر ین نفت هم نبود مکانیک سیالات ها بیکارترین رشته ایران بودند . مهندسی نت (نگهداری و تعمیرات ) تا 4 5 سال پیش اصلا نمی دونستند چیه بعد اینکه فهمیدند برای گرفتن ایزو باید در چارت سازمانی هم مهندس نت داشته باشند اقدام به بتر سازی این زمینه کردند.
این یعنی اینکه ما ها خواهان پیشرفت نیستیم و تا وقتی که مجبور نشیم یه کار از قبل تعریف شده رو انجام نمیدیم.قصدم این نیست روحیه شما ها رو برای اینکار تضعیف کنم ولی آقا کار از بیخ می لنگه چیزی که حتی اون رئیس نظام مهندسی بی عرضه اش گوش به حرف نمیده چون سواد نداره و فقط به فکر درصد گرفتن از پیمانکارهای بزرگ هست بس تلاش ما ها ارزشی نداره.
اگر جامداتی یا سیالاتی می خاد حق نظارت و طراحی بگیره بزارین بگیره . من نمی دونم اونا چی می دونند که ما نمی دونیم ولی مطمئن هستم تو این چند سال یه کارشناس یا یه گروه در مورده این در نظام مهندسی فکر نکرده که چرا یه مهندس تکنولوژی تاسیسات حق طراحی و اجرا نداره؟ در حالیکه این سرفصل ها رو وزارت علوم و سنجش تعیین می کنه . بس باید پی برد که ایراد در سرفصل های وزارت علوم هست..
شرکت ما یه مهندس سیالات فارغ التحصیل تهران جنوب ناظر تاسیسات بود و من هم معاونش. خدا شاهده اصلا نمی دونست چیلر چیه ؟اونقدر سوتی های بزرگ و فاجعه بار تووو طراحی داد که با سه ماه جریمه حقوق اخراج شد . حالا این یه نمونه اش بود البته با تجربه هاشون هم هست .
یه استادی داشتیم حرف قشنگی میزد خودش هم سیالاتی بود می گفت: اصلا مهندس سیالات غیر از طراحی و اجرا کاری توو این مملکت براش نیست چون پروزه های نیروگاهی و پتروشیمی و پایپینگی همشون در ایران وارداتی هستند و مهندس سیالات های ما توان طراحی ندارند وخیلی کم هستند که طراحی بلد باشند به همین خاطر همشون میان طرف تاسیسات .البته با کمی تامل باید گفت حق با ایشونه.
امیدوارم تو این آشفته بازار همه به جایی برسند.
در آخر:
چارلی چاپلین می گه: برای همه در دنیا جا هست ولی هیچ کس سر جای خودش نیست.

hfarzizadeh

عضو جدید
اعلام امادگی برای پیگیری مسائل حقوقی مدرک مهندسان تاسیسات حرارتی و برودتی کشور

اعلام امادگی برای پیگیری مسائل حقوقی مدرک مهندسان تاسیسات حرارتی و برودتی کشور

باسلام خدمت مهنس وتشکر از احساس مسئولیت وتلاش جنابعالی
بنده با مدرک تاسیسات و پروانه اشتغال نظارت واگاهی کامل از مشکلات دوستان در نظام مهندسی با جمعی از دوستان مهندس تاسیسات امادگی خود را جهت رسیدن به حق مسلم وزایل شده اعلام میداریم بایستی نحوه ارتباط با همدیگر وفراخوان جمعی دوستان فارغ التحصیل دراین رشته در سطح کشور هر چه سریع تر بررسی کرده واقدام نماییم.

mh72

عضو جدید
سلام خدمت همه عزیزان ودوستان تاسیساتی
من دانشجوی کارشناسی پیوسته تاسیسات از دانشگاه صنعتی اراک هستم.
ما در نشریه دانشجویی تاسیسات دانشگاه که در اواخر اردیبهشت ماه منتشر کردیم با صحبت با مهندس می بتی از این موضوع مطلع گشتیم و در نوشته ای از سوی ایشان اعتراض خود را بر این موضوع اعلام نمودیم.
اما از آنجا که صدای ما به گوش کسی نرسید این موضوع خاموش باقی ماند. به عنوان یکی از دانشجویان تاسیسات آمادگی خود را جهت رسیدن به حق مسلم خودمان اعلام می دارم.
با تشکر از همه ی دوستان