صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمايش نتايج 31 تا 40 از 40

تاپیک: [ابنیه سنتی ایران] بازار ؛ سرا , تیم , تیمچه

 1. #31
  عضو فعال آواتار dina arian
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/6
  محل سكونت
  galaxy milk way
  امتیاز
  5763
  پست ها
  6,042

  Google بازسازي و احياي بازار تاريخي تبريز ؛‌ نامزد دريافت جايزه آقا خان 2013

  مجموعه بازار تاريخي تبريز به طور رسمي از سال 1975 تحت حفاظت قرار گرفته است و با اقدامات خاصي تا سال 2010 كه به فهرست ميراث جهاني اضافه گشته، مورد نظارت قرار گرفته است. اين مجموعه ي تاريخي در27 هكتار، شامل 5.5 كيلومتر بازار سرپوشيده مي باشد.
  بنا بر مقررات خاص گنجانده شده در اصول برنامه ريزي بازسازي، سه منطقه حفاظت ايجاد شده است : منطقه تعيين شده، منطقه ايمني و منطقه فضاي سبز و منظر. چارچوب مديريت اين طرح بر اساس مشاركت اهالي بازار همراه با مقامات شهري و ميراث فرهنگي شهر تبريز تشكيل شده است. از سال 2000،‌ با همكاري مغازه داران و مستاجران، مجتمع هاي متعددي در داخل بازار بازسازي و مرمت گشته اند.
  در اين بازسازي، زيرساخت هاي بازار بهبود يافته و امكانات عمومي بيشتري نيز احداث گشته اند. بازار تاريخي تبريز، يك نمونه منحصر بفرد از پروژه هاي توسعه و حفاظت شهري مي باشد كه در آن، ميراث همچون كاتاليزوري به احياي حافظه محسوس و نامحسوس شهر تاريخي تبريز عمل نموده است.
  بازار تاريخي تبريز

  عاشق طرز فکر آدم ها نشید........
  آدم ها زیبا فکر میکنند............
  زیبا حرف میزنند..........
  اما..............
  زیبا زندگی نمیکنند
  (رومن پولانسکی)

 2. تشكر از اين پست


 3. #32
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  25399
  پست ها
  2,995

  Pdf جایگاه شهری و معماری بازار تاریخی زنجان

  نویسندگان: بهرام زاده،محمد - میر فتاح،سید علی اصغر

  عنوان کامل : جایگاه شهری و معماری بازار تاریخی زنجان

  نشریه: تاریخ » پیام باستان شناس » بهار و تابستان 1386 - شماره 7 - (16 صفحه - از 103 تا 118)

  چکیده :
  بازار زنجان به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای ایران و مهمترین مرکز اقتصادی و اجتماعی‌ استان زنجان و در شکل قلبی تپنده در بافت قدیم شهری،نقش ممتازی را در ساماندهی امور معیشتی و اعتقادی مردم این دیار به خود اختصاص داده است. اگرچه عملکرد این بخش مهم از بافت تاریخی گاه به به دلایل غیر قابل اجتناب اجتماعی و گاهی به علت بی‌تدبیری برنامه‌ریزی ادوار مختلف شهری و دگرگونی‌های فرهنگی و اجتماعی از شکلی به شکل دیگر درآمده،لیکن کماکان،گذشته از شمار معتنابه مردم شهرنشین،شمار زیادی‌ از ساکنین و روستاهای اقماری شهر زنجان نیز از خدمات متنوع و مستمر آن برخوردارند. توده ساختمانی و فضاهای موجود،وجود سلسله مراتب و ساختار فضائی،از راسته‌های اصلی‌ گرفته تا ابنیه عام المنفعه در مجاورت راسته‌ها از جمله مساجد،گرمابه‌ها،آب انبارها،سراها و تیمچه‌ها و ویژگی‌های کارکردی بازار از دوره قاجاریه تا به امروز ویژگی‌هایی توأمان برای این اثر ارزشمند ملی رقم زده است؛همچنین آثار تحولات نوین شهری در استحاله بخشی از وظایف و عملکردهای بازار قدیم به خوبی مشهود است. به همین روی بازار زنجان را می‌توان از جمله زنده‌ترین و پویاترینبازارهای سنتی دنیا دانست‌ که در تعامل با پیشرفت‌های معاصر شهری و مدرنیته،نشاط و حیات خود را محفوظ داشته است.

  واژگان کلیدی:
  بازار،زنجان،جایگاه شهری،معماری

  .
  .
  .
  .
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  .
  .
  .
  .  آنکه شد هم بی خبر،هم بی اثر از میانِ جـمله او دارد خـبر ...

 4. تشكرها از اين پست


 5. #33
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  25399
  پست ها
  2,995

  Pdf بازارهاي ايراني تجسم انديشه هاي پايدار

  نشریه : جغرافيا زمستان 1388; 3(11):113-127.

  عنوان : بازارهاي ايراني تجسم انديشه هاي پايدار

  نویسندگان : رجبي آزيتا,سفاهن افشين


  چکیده :
  بازار واژه اي پارسي است که از زبان پارسي که متعلق به ايرانيان دو هزار و پانصد سال قبل است باقي مانده و از اين زبان وارد فرهنگ زباني ساير ملت هاي دنيا شده و معادل محل تبادلات تجاري به نوعي مارکتينگ با اسلوب و ملاحظات معمارانه اي است که در کشور ايران به دليل سابقه ديرينه تجارت شکل گرفته و به ميراثي با ارزش از تمدن ايراني-اسلامي تبديل شده است و با نقش آفريني هاي متعدد و ملحم از باورهاي ايدئولوژيکي اسلامي و معماري متعالي ايراني به صورت الگويي از طراحي فضاهاي تجاري-اسلامي با اجزا و عناصر منحصر محل تبادلات اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي و ... در شهرهاي ايراني و بسياري از کشورهاي اسلامي غرب آسيا و شمال آفريقا عرض اندام مي نمايد. که با ملاحظات پايداري در ساختار و عملکرد به عنوان نمادي از ارزش هاي جامعه، مرکزيت اقتصادي را به عهده داشته و تجلي معماري پايدار و اسلوبي متعالي و عرفاني مي باشد.

  كليد واژه: بازار سنتي، اشکال بازار، معماري ايراني

  .
  .
  .
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  .
  .
  .
  .  آنکه شد هم بی خبر،هم بی اثر از میانِ جـمله او دارد خـبر ...

 6. تشكرها از اين پست


 7. #34
  همکار مدیر تالار مهندسی معماری آواتار mpb
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/5
  محل سكونت
  0098
  امتیاز
  21253
  پست ها
  5,453

  پيش فرض بازار ایرانی

  واژه بازار، در پهلوی بهاچار یا واچار، واژه اي است با ریشه‌ فارسی به معنای مکان قیمتها. بازار ‌محل و مکانی ‌است که افرادي را در خود جمع مي آورد که داد وستد آنان به ایجاد عرضه وتقاضا می انجامد. بازارهای ایرانی، با ویژگیهای منحصر ‌به ‌فرد ‌خود، از بناها و فضاهای تاریخی در سراسر دنیا شناخته شده‌اند.
  شماره فضاها:

  1. ورودی
  2. هشتی
  3. دالان
  4. تیمچه
  5. حجره
  6. رواق
  7. ایوان
  8. ایوانچه
  9. راهرو/کفش کن
  10. مهتابی
  11. صحن
  12. باغچه
  13. حوض
  14. حیاط
  15. بازارچه
  16. بارانداز
  17. چارسو

  از نظر معماری، بناهای بازار انواع بسیار دارند که از آن جمله می‌توان به سرا و کاروانسرا و تیم و تیمچه و فضاهای حاشیه‌ای، مانند بارانداز و بهاربند، اشاره كرد. معمولاً در محل تلاقی‌ شریانهای بازار، که چهارسوق خوانده می‌شود، گنبدی واقع است که نورگیری چندضلعی در آن تعبیه شده است و، علاوه بر نقش نورگیری، کار تهویه هوا را نیز برعهده دارد. به علت معماری خاصی که در ساخت بناهای بازار صورت می گیرد، هوای داخل بازار در زمستان گرم و مطبوع و در تابستان ـ علی رغم سر‌پوشیده بودن ـ بسیار خنک است.
  بازارهای سنتی ایران همیشه در کنار مجموعه‌ها‌ و شریانهای شهری و روستایی و همجوار با کاربریهای عمومی، نظیر گرمابه و مسجد و مدرسه،‌ بنا می‌شده اند و ـ به عبارت دیگر ـ با ديگر فضاهای شهری ‌ ارتباط ارگانیک و منسجم داشته اند. در شهرهای دارای اماکن مذهبی ‌و بقاع متبرکه‌، بازارها معمولاً در ورودی یا اطراف آنها ساخته می‌شده اند. قسمت اعظم بازارهای ایرانی متعلق به دوران زنديه و قاجاريه است. از بازارهای شناخته شده در ایران مي توان بازار تهران، بازار اراک، بازار قیصریه، بازار وكيل شيراز، بازار بزرگ اصفهان، سرای کاشانی، بازار تبریز، را برشمرد.
  یکی از فضاهای مرتبط با مجموعه برج آزادی زیرگذر شرقی آن است که، همچون سایر فضاهای این مجموعه، عنصر دیگری از معماری کهن ایرانی اسلامی را بيان مي كند. نقشه و شکل کلی این فضا تداعی کننده بناهای بازار است. در این فضا، چین و شکن های موجود در سقف به همراه نورگیر (روشندان) مرکز آن یادآور فضاهای تیمچه و طاقبندی بازارها و انعکاس صدا در این فضا یادآور همهمه حجره داران و مشتریان است. همچنین حوضچه وسط آن گویای حیاط و استراحتگاه بازارهاست.

  منبع:azadi-tower


 8. تشكرها از اين پست


 9. #35
  همکار مدیر تالار مهندسی معماری آواتار mpb
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2012/5
  محل سكونت
  0098
  امتیاز
  21253
  پست ها
  5,453

  پيش فرض بازارها  گنبد چهارسوق مجموعه بازار كرمان - كرمان


  بازار ايران با ويژگى‌هاى خود هميشه زبانزد جهانيان بوده و نام آن به همه زبان‌هاى جهان درآمده و چنان مشهور شده است که صحنه‌هاى بزرگ و چشمگير در افسانه‌ها و داستان‌ها به‌خود اختصاص داده است.

  پديد آمدن رسته و گردآورى کالاهاى مشابه در دکان‌هاى نزديک به‌هم و در يک بازار با تيم و سرا معلول همين نظام خاص پيشه‌ورى و سوداگرى ايرانى است که برخلاف نقاط ديگر جهان به خريدار فرصت مى‌دهد تا خواسته و کالاى مورد نظر خود را به ارزان‌ترين بها و به نحو دلخواه، بى‌عيب و متناسب با اقتصاد خانواده خود تهيه کند.


  سقف چهارسوق بازار اراك - اراك


  سقف ‌بازار تبريز- تبريز

  بازار ايران به اين ترتيب و با اين نظام پاى گرفت و در کنار همه مجموعه‌ها و جاده‌هاى شهرى و روستايي، نزديک ميدان و بنگاه‌ها با گرمابه و سراى خانه خدا و خان‌هاى بندگان خدا، رشته‌هاى گرانبهاى شهر را به هم بافت.

  در روستاها و گاه‌گاه در شهرهاى کوچک و بزرگ بازار در يک‌جا ثابت نمى‌ماند و محل‌هاى خاص و روزهاى خاص داشت و به همين جهت در کنار اغلب شهرها جايى به‌نام بازار گاه هنوز بر جاى است و کمابيش روزهاى معينى را به بازار اختصاص مى‌دهند و مردم شهر و روستاها کالاى خود را در آنجا و در آن روز عرضه مى‌کنند. خريد و فروش در بازارهاى روز گاهى هنوز هم به‌صورت پاياپاى انجام مى‌شود.


  بازار وكيل- شيراز

  اصل کلمه بازار خيلى قديمى است. بازار محل اجتماع، محل دادوستد، کانون شورش‌ها و اعتصاب‌ها، سياستمدارى‌ها، محل پخش اطلاعات، مراوده، آشنايى و گاهى‌اوقات نقش مکانى امنيتى را نيز ايفاء مى‌کرده است. در جشن‌ها بازار را چراغاني، آينه‌بندى و آزين‌بندى مى‌کردند.

  در شهرها، بازارچه نيازهاى يک محله را برطرف مى‌کرده است. بازار در مرکز شهر بوده و همه چيز در آن يافت مى‌شده ولى بازارچه‌ها دکان‌هايى مربوط به خريد مردم محل داشته و براى خريد و فروش کالاهاى اصلى به بازار بزرگ مى‌رفته‌اند.

  بازار سرپوشيده چه در شهرهاى همسايه کوير و چه در آبادى‌هاى نمناک و سرد شمال و باختر ايران هنوز هم مناسب‌ترين محل براى پيشه‌ور و خريدار ايرانى است و اگر چه احداث خيابان‌ها و بولوارهاى وسيع و نو تا اندازه‌اى پيشه‌وران را از بازار به خيابان کشيده است باز هم با کمى ژرف‌نگرى اين واقعيت آشکار مى‌شود که بازار محل کسب ايرانى است و بس.

  در شهرهاى بزرگ، ميدان شاه يا ميدان مرکزى شهر، جاى بنگاه روستاها را مى‌گرفت و در پيرامون ميدان اغلب بازارهاى بزرگ و معتبر ساخته مى‌شد. بازار سه يا چهار طرف ميدان دور مى‌زد و به‌وسيله ايواني، با ميدان مربوط مى‌شد و گاهى در محل تقاطع آن چهار سويى احداث مى‌کردند که خود مرکز ارتباطى چهار بازار يا قيصريه بود. از نمونه‌هاى بسيار زيباى ميدان‌ها، ميدان نقش‌جهان اصفهان و ميدان گنج‌على‌خان کرمان و ميدان خان يزد مى‌باشند که خوشبختانه هنوز برجاى است و متأسفانه نمونه‌هاى ديگر آن مانند سبزه‌ميدان تهران، ميدان کاشان و امثال آن از بين رفته است.

  بازارهاى بزرگ هر يک به‌نام کالاى ويژه‌اى که در آن عرضه مى‌شد يا صنعتگرانى که در آن کار مى‌کردند معروف بود. مانند بازار آهنگران، بازار مسگران و امثال آن.

  بعضى بازارها مثل گنج‌على‌خان کرمان و بازار اصفهان، بازار وکيل‌ شيراز با طرح اصلى ساخته شده‌اند. اما بازارى مثل بازار تهران به‌تدريج ساخته شده است.

  عناصرى که جزء نياز بازار بوده است مثل:

  - قهوه‌خانه و شربت‌خانه و چاى‌خانه، که اغلب آنها از بين رفته‌اند؛

  - خوراک‌پز خانه، محلى براى غذا؛


  - مساجد کوچک، حمام و غيره، چون کسبهٔ بازار مؤمن و مسلمان‌ترين مردم شهر بوده‌اند در تمام ارسن‌هاى بازار اين عناصر قرار داشته‌اند.

  عناصر مختلف بازار  بازارسنتى- تبريز


  راسته


  راسته‌ها مسيرهاى اصلى بازارها هستند که يا موازى هم (مثل تهران) و يا متقاطع بوده‌اند. راسته‌هاى معروف در بازار اصفهان، کرمان، شيراز، تبريز، يزد، کاشان و ... هستند.
  رسته

  به معنى صنف است و در بخش‌هاى مختلف راسته اصلى قرار مى‌گرفته، مثل رسته گيوه‌فروش‌ها، مسگرها و غيره.
  دالان

  فرق دالان با رسته‌ در اين است که در دالان در کنار جنس‌هاى مشابه جنس‌هاى مختلفى نيز وجود داشته است، سه دالان ملک در تهران از دالان‌هاى معروف هستند.
  سرايا خان

  همان تجارت‌خانه بوده است. نمونهٔ جنس از آنجا تحويل گرفته شده و در جاهاى مختلف پخش مى‌شده است. از سراهاى بزرگ و مشهور، سراى گنج‌على‌خان کرمان و سراى وزير قزوين را مى‌توان نام برد.
  خانبار يا کالنبار

  محل انبار و کار روى جنس بوده است. در پشت سرايى در قزوين و همين‌طور سراى گنج‌على‌خان کرمان هنوز خانبارهاى آن باقى مانده است.
  تيم و تيمچه

  در واقع مرکز چند تجارت‌خانه مشابه بوده و به‌ معنى چيز گرد و جمع و جور و وسيع مى‌باشد. فرق آن با سرا اين است ک تيم و تيمچه را بعدها سرپوشيده مى‌کردند. از ميان تيم‌هاى زيباى ايران بايد نخست از تيم بزرگ قم و تيمچه امينى کاشان ياد کرد. از ديگر تيم‌ها، تيمچه حاجب‌الدوله و تيم بزرگ تهران را مى‌توان نام برد.
  قيصريه يا قيصرا

  به معنى سراى دراز است و محل کار صنعتگران و پيشه‌وران ظريف‌‌کار مانند زرگران، گوهريان، سوزن‌دوزان بزازان بوده است.
  دکان

  دکان‌ها متناسب با کالايى که در آن عرضه مى‌شد شکل و ابعاد خاصى داشته است مثلاً دکان نانوايى يا قندريزى علاوه بر پاچال (در مقايسه با فروشگاه‌هاى مجاور بازار) انبارها و کارگاه‌هايى ضميمه آن داشته‌اند.

  منبع:aftabir


 10. تشكر از اين پست


 11. #36
  مدیر ارشد
  مدیر تالار مهندسی معماری
  آواتار DDDIQ
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2010/7
  پست ها
  10,212

  Zip کاشان - تیمچه و سرای بخشی

  کاشان - تیمچه و سرای بخشی
  بازار خیاطها


  توضیحات و تصاویر
  مدارک : پلان برش پرسپکتیو و....
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  .....

 12. تشكرها از اين پست


 13. #37
  مدیر ارشد
  مدیر تالار مهندسی معماری
  آواتار DDDIQ
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2010/7
  پست ها
  10,212

  پيش فرض قزوین - سرای وزیر

  قزوین - سرای وزیر


  توضیحات و تصاویر

  مدارک : پلان برش پرسپکتیو و....
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  .....

 14. تشكرها از اين پست


 15. #38
  عضو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2015/3
  امتیاز
  59
  پست ها
  48

  پيش فرض

  بازار قدیمی زواره


  بازار زواره اين بناي ديرپا از زيبايي ويژه اي برخوردار است و در گذشته دو كاروانسرا را در دو جانب خود داشته كه يكي از آنها به صورت مخروبه درآمده و ديگري جاي خود را به خيابان جديدي به نام خيابان امامزاده يحيي (ع) سپرده و ادامه خيابان امام خميني (ره) شده است. بازار زواره با سقفي رومي و چشمه اي شكل گرفته و نور خورشيد ازروزنه‌هاي مجمعه مانند بر روي سقف به داخل بازار مي تابد. سطح بازار مفروش از سنگ است و تعدادي حجره در اين بازار مشاهده مي شود كه دربهاي آن بسته و در سكوت به خاموشي گراييده و بازار از رونق افتاده اما دو كارگاه سنتي يك آهنگري و ديگري رنگرزي در آن فعال است.

  منبع:seeiran.ir
  ويرايش شده توسط mpb در 2 ساعت پيش در ساعت 11:44 AM

 16. #39
  عضو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2015/3
  امتیاز
  59
  پست ها
  48

  پيش فرض

  بازارهای ایرانی
  واژه بازار بسیار کهن است و به معنی محل خرید و فروش و عرضه کالاست. بازار در فارسی میانه به صورت "وازار" و با ترکیب هایی مانند وازارگ (بازاری) و وازارگان (بازرگان) به کار می رفته؛ ...

  این واژه ایرانی به زبان برخی از سرزمین هایی که با ایران تبادلات بازرگانی داشتند، مانند سرزمین های عربی، ترکی، عثمانی و برخی از کشورهای اروپایی، راه یافته است.
  در زبان فارسی بازار به عنوان اسم مکان به معنی محل خرید و فروش کالاست و با وجود آنکه این واژه امروزه بیشتر درباره بازارهای دائمی، اصلی و قدیمی شهرهای کهن و تاریخی به کار می رود، در گذشته گاه به صورت ساده و گاه با پیشوند یا پسوندهایی به معنی مکان خرید و فروش به طور مطلق بوده است. واژه بازار در ادبیات فارسی مفهومی وسیع و گسترده دارد و به معنی محل شلوغ و پرازدحام، اعتبار و اهمیت اشخاص و غیره به کار می رفته است.
  عناصر و فضاهای شهری و ارتباطی
  راسته اصلی
  از آن جا که بازارهای اصلی ایران غالبا به شکل خطی و در امتداد مهمترین معبر شهری شکل می گرفته است، مهم ترین بخش و عنصر اصلی یک بازار، راسته اصلی آن است. یک راسته بازار در ساده ترین شکل با دکان های واقع در دو سوی آن شکل می گرفت.
  در امتداد یک راسته اصلی، اصناف گوناگونی مستقر می شدند، به این ترتیب که هر صنف در بخشی از راسته اصلی جا می گرفت. در بعضی از شهرهای بزرگ دو یا چند راسته اصلی به صورت موازی یا متقاطع پدید می آمد.
  راسته فرعی
  بازارهای شهر های بسیار کوچک تنها یک راسته اصلی داشت، اما در شهرهای متوسط و بزرگ، علاوه بر راسته اصلی، تعدادی راسته فرعی به صورت موازی یا عمود بر راسته اصلی پدید می آمد.
  دالان
  دالان یک فضای ارتباطی است که غالبا در فضاهای معماری و به شکل خطی نقش رابط بین فضای بیرونی با فضای درونی ساختمان، یا تنها بین فضاهای درونی بنا را دارد. در بازارهای بزرگ نیز، دالان یک فضای ارتباطی است و غالبا به صورت کوچه یا راسته ای کوچک و فرعی است که از یک سو به راسته ای دیگر و از سوی دیگر به یک کاروانسرا مربوط است و معمولا در دو سوی آن تعدادی حجره و دکان وجود دارد. در بازار تهران شمار زیادی دالان وجود دارد.
  بازار سمنان چهارسو
  محل تقاطع دو راسته اصلی و مهم بازار را چهارسو می نامند. در بعضی از موارد در محل برخورد دو راسته طراحی شده بازار، غالبا فضایی به صورت چهارسو می ساختند که به سبب موقعیت ارتباطی آن ارزشمند به شمار می آمد. چهار سوی بازار اصفهان، بازار لار، بازار تهران، بازار کرمان و چهارسوی بازار بخارا از نمونه های خوب باقیمانده، به شمار می آیند. در برخی از دوره های تاریخی به پیروی از واژه عربی "سوق" به معنی بازار، به جای چهارسو از واژه "چهارسوق" استفاده می کردند.
  میدان
  در کنار یا امتداد بعضی از بازارهای مهم در شهرهای بزرگ، یک میدان شهری یا ناحیه ای وجود داشت، زیرا بازار مهمترین معبر شهر بود و در بیشتر موارد با یک میدان شهری مرتبط بود. بازار بزرگ اصفهان با دو میدان: سبزه میدان (میدان کهنه) و میدان امام (نقش جهان) مرتبط است. در کنار قسمتی از بازار کرمان، میدان گنجعلی خان قرار دارد. سبزه میدان در کنار بخشی از بازار تهران بوده و هنوز هم قسمتی از فضای آن باقی مانده است. گاه در امتداد بازار یک یا چند میدانچه وجود داشت که در مواردی در قرن های اخیر بعضی از این نوع میدانچه ها را تکیه یا حسینیه نیز می نامیدند. نمونه هایی از آن را هنوز در بازار سمنان و بازار تجریش تهران می توان دید.
  جلوخان
  جلوخان به عنوان یک فضای شهری، عبارت از فضایی ارتباطی به شکل یک میدانچه است که از چهار یا سه طرف محصور و دارای فضای ساخته شده ای است که به عنوان یک فضای ورودی، مکث و تجمع مورد استفاده قرار می گرفت.
  عناصر و فضاهای معماری بازار
  حجره پارچه فورشی - مغازه یا همان دکان پارچه فروشی حجره (دکان) حجره یا دکان را می توان ساده ترین و کوچکترین، اما مهمترین عنصر و فضای بازار دانست. مساحت حجره ها بسیار متفاوت و به طور متوسط از ده تا بیست و پنج متر مربع بوده است. حجره های واقع در طبقه همکف و هم تراز با سطح معبر به طور معمول نقش یک مغازه یا دکان را داشت، که کالاهایی در آن عرضه می شد، در حالی که حجره های واقع در طبقه فوقانی بازارهای دو طبقه بیشتر به عنوان دفتر کار و فضای اداری یک تجارتخانه مورد بهره برداری قرار می گرفت. بعضی از حجره های واقع در طبقه فوقانی بازارها نیز به عنوان کارگاه استفاده می شد.
  بعضی از حجره های بازار کمی (در حدود پنجاه تا هفتاد سانتی متر) از سطح معبر بالاتر بودند، در این حالت در برخی موارد در زیر هر حجره یک انبار می ساختند. بعضی از حجره ها افزون بر فضای اصلی، بخشی به صورت صندوقخانه داشتند. صندوقخانه فضایی واقع در انتهای حجره بود که با دیواری جدا کننده از فضای اصلی حجره متمایز می شد.
  حجره نام عمومی فضای شکل دهنده به کاروانسراها هم هست. حجره های کاروانسراها نیز گاه در دو طبقه ساخته می شدند که حجره های طبقه همکف بیشتر جنبه تجاری یا کارگاهی و حجره های طبقه فوقانی اغلب جنبه دفتری و اداری و گاه کارگاهی داشت.
  کاروانسرا (سرا)
  کاروانسراها را می توان مهمترین فضای معماری طراحی شده در بازارها و تقریبا همانند پاساژهای امروزی دانست. احتمالا یکی ازعلل پیدایش کاروانسراها، محدود بودن طول راسته های بازار بوده، همانگونه که امروزه اگر یک خیابان تجاری بسیار پر رونق شود به گونه ای که تمام دکان های واقع در امتداد آن، پاسخ گوی نیاز موجود به فضاهای تجاری نباشد، به تدریج پاساژهایی در پشت دکان ها ساخته می شود و تنها ورودی آن ها را در خیابان قرار می دهند و به این ترتیب به ظرفیت فضاهای تجاری یک خیابان افزوده می شود. در گذشته هم اگر بازار اصلی یک شهر توسعه می یافت، تعدادی کاروانسرا در پشت راسته اصلی و گاه در کنار راسته های فرعی ساخته می شد.
  از ابتدای قرن حاضر به تدریج در بازارها به جای واژه "کاروانسرا"، واژه "سرا" را به کار می برند. پس از این که نقش کاروان ها در حمل و نقل ضعیف شد و از کالسکه، درشکه و سپس وسایل نقلیه موتوری استفاده شد، پیشوند "کاروان" از کلمه کاروانسرا حذف شد، و به کاروانسرای شهری، سرا گفته شد. واژه سرا در گذشته به معنی خانه بوده است. کاروانسراها فضاهایی درون گرا و دارای یک حیاط مرکزی بودند که حجره هایی در چهار سمت آن در یک یا دو طبقه ساخته می شد.
  تیمچه
  واژه "تیم" به معنی کاروانسرا بوده است، چنان که ناصرخسرو در سفرنامه خود از این واژه استفاده کرده است و تیمچه به معنی تیم کوچک یا کاروانسرای کوچک بوده است. اما در دوره معاصر به کاروانسراها یا سراهای کوچک و سرپوشیده، تیمچه می گویند، مانند تیمچه امین الدوله در کاشان. این خصوصیت کالبدی تیمچه ها، یعنی سرپوشیده بودن آنها، فضای مناسبی برای عرضه کالاهای گرانبها مانند فرش، دور از آسیب باد و باران و آفتاب پدید می آورد. به همین سبب فضای تیمچه ها، غالبا نسبت به کاروانسراها از لحاظ اقتصادی گران تر بوده و برای عرضه اجناس ارزان قیمت استفاده نمی شده است.
  در دوره قاجاریه طرح های متنوعی از ترکیب تیمچه و کاروانسرا پدید آمد، سراچه و تیمچه امیر در تبریز و سرا و تیمچه حاج رضا در قزوین از نمونه های این نوع بناها هستند. v قیصیریه لار - لارستان قیصریه
  واژه قیصریه از کلمه لاتینی "کایسارئا" به معنی بازار شاهی مشتق شده است. در بعضی از منابع اشاره شده که واژه قیصریه با کلمه "قیصر" یا "سزار" مربوط بوده است. در ایران به فضایی قیصریه گفته می شد که از لحاظ خصوصیات معماری به یک راسته فرعی، دالان یا تیمچه و در موارد معدودی به یک سرا شبیه بود، اما از لحاظ کارکردی غالبا به عرضه کالاهای لوکس و گرانبها، به ویژه انواع منسوجات عالی اختصاص داشت، به همین سبب فضای قیصریه ها یک یا چند در ورودی داشت، که در هنگام شب آن را می بستند. در اصفهان نمونه هایی از این نوع قیصریه ها وجود داشت.
  در بعضی از بازارهای عثمانی در شهرهای تاریخی ترکیه امروز، و نیز در سوریه و الجزایر، فضایی به نام "بدستان" وجود داشت که برخی محققان اظهار داشتند که نام آن از واژه بده بستان فارسی گرفته شده است. کارکرد بدستان کاملا مشابه کارکرد قیصریه بود و به عرضه کالاهای گرانبها و به خصوص منسوجات نفیس اختصاص داشت.

 17. #40
  عضو
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2015/3
  امتیاز
  59
  پست ها
  48

  پيش فرض

  گذری در بازارهای تاریخی ایران(1)

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در روزگاری دور که هنوز پاساژها و مراکز خرید چند طبقه، دنیای تجارت شهرها را به تسخیر خود در نیاورده بود، هر شهر برای خود بازاری داشت که مرکز تجاری و صنعتی آن شهر به شمار رفته و بخش‌های مختلف شهر را به هم متصل می‌کرد.


  بازارهای قدیم برای خود قوانین و شرایط خاصی داشت، راسته‌های مجزا و تیمچه‌ها و حجره‌ها که به یکدیگر متصل می‌شدند و چهار سوق‌های متعددی که بازار را برای خود به دنیایی پیچ در پیچ و سرشار از رنگ و صدا و زندگی تبدیل می‌کرد.
  گاه اگر ناآشنایی وارد بازار می‌شد، ممکن بود در آن گم شده و ساعت‌ها در راسته‌های مختلف آن به جستجوی کالای خود بگردد. هرچند ساختار آن بازارها در ظاهر، سردرگم و گیج‌کننده است، ولی وقتی به نظم و ساختار آن پی ببرید به راحتی می‌توان در آن ساعت‌ها جستجو کرد و لذت برد.
  امروزه پس از گذشت قرن‌ها از روزگار رونق بازارها، هنوز در بسیاری از شهرهای ایران و حتی سایر کشورهای شرقی، بازارهای قدیمی با گذشت سالیان طولانی پابرجا مانده و برقرار هستند و نقش مهمی در تجارت و بازرگانی شهرها بر عهده دارند. با دیدن این بازارهای قدیمی، علاوه بر در اختیار داشتن طیف گسترده‌ای از مراکز عرضه کالا، با حس و حال شگفت‌انگیز و متفاوتی برای خرید رو به رو می‌شوید؛ حس و حالی که سبب شده این بازارها همچنان به حیات خود ادامه دهند.
  بازار تهران

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


  بازار تهران از معدود بازارهای سنتی ایران است که هنوز اهمیتی بسیار بالا در اقتصاد و بازرگانی کشور داشته و همچنان پر رونق و آباد است. برای دیدن کامل بازار تهران به زمانی بیشتر از یک روز نیاز است.

  بازار تهران از سازه‌های مربوط به دوره قاجار به شمار رفته و بیش از 200 سال قدمت دارد. بخش‌هایی از این بازار سنتی به صورت پوشیده و بخش‌هایی از آن هم به صورت سر باز است و البته به دلیل الحاقاتی که در طول تاریخ به آن صورت گرفته، بازار تهران به صورت پیچ در پیچ است و برای کسانی که با آن آشنایی ندارند می‌تواند سردرگم کننده باشد.
  بازار تهران حتی امروزه نیز ساختار سنتی و راسته‌های خود را حفظ کرده و از این نظر می‌تواند شرایط منحصر به فردی برای خریداران به وجود بیاورد، زیرا به دلیل رقابت و تجمع اعضای یک صنف در یک محل، امکان تهیه و خریداری اجناس با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب‌تر وجود دارد.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  در کنار بازار تهران، باید به بازار ری (بازار حضرت عبدالعظیم) نیز اشاره کرد که یکی از بازارهای زیبا و پر رونق سنتی ایران به شمار می‌رود.
  بازار زنجان

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  شهر زنجان با سوغاتی‌های مشهورش و بازار چاروق و چاقوهای به نام این شهر و البته ملیله‏کاری‌هایش در بین مردم ایران شهرت خاصی دارد. بدون تردید برای خرید این سوغاتی‌های ارزشمند، بهترین مکان، بازار سنتی این شهر است که خرید و گشت‌وگذار در آن، هم به منزله دیدار یک فضای تاریخی و باستانی است و هم طیف گسترده و متنوعی از محصولات را در برابر شما ارائه می‌کند.
  تاریخچه ساخت بازار زنجان که به روایتی طولانی‌ترین بازار ایران به شمار می‌رود، به ابتدای عصر قاجار یعنی بیش از دو قرن پیش باز می‌گردد. این بازار هم مانند سایر بازارهای سنتی ایران دارای راسته‌های مخصوص به خود است که البته امروزه در حالت اولیه آن کمی دخل و تصرف ایجاد شده است.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  مشهورترین این راسته‌ها عبارتند از: راسته کفاش‌ها، زرگرها، چراغ سازها و پارچه فروش‌ها. شهر زنجان به دلیل موقعیت مهم خود در مسیر کاروان‌های بازرگانی، دارای تعداد زیادی کاروانسرا بوده که امروزه بسیاری از آن‌ها در این بازار باقی مانده‌اند.
  بازار نائین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  بازار نائین را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران دانست. برخلاف بازار زنجان که پیشینه آن بیش از دو قرن می‏رسد، قدمت بازار نائین به حدود 800 سال پیش باز می‌گردد. بازار شهر نائین به صورت خطی مستقیم ساخته شده است. آنچه در ابتدای امر در بازار نائین جلب توجه می‌کند، نوع معماری آن است، به طوری که همه مراکز محلات، حسینیه‌ها با کوچه‌های فرعی و اصلی به آن مربوط می‌شوند.
  در امتداد راسته بازار، دو چهار سو وجود دارد که محل تقاطع بازار با دو معبر است. بازار نائین تا چندی پیش دایر بود و در آن فعالیت‌های بازرگانی انجام می‌شد، اما در حال حاضر با از رونق افتادن بافت قدیم شهر و کوچ ساکنان آن به بافت جدید، تقریباً به حالت نیمه متروک در آمده است. طول این بازار حدود یک کیلومتر است و امروزه بیش از 170 حجره و مغازه در آن وجود دارد.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  مهم‌ترین محور بازرگانی و تجاری شهر قدیم نائین در گذشته، بازار این شهر بوده است که خود یکی از کهن‌ترین بازارهای ایران محسوب می‌شود. ورودی اصلی بازار نائین از یکی از دروازه‌های مهم و اصلی شهر یعنی دروازه تاریخی چهل دختران، عبور کرده و به داخل بازار می‌رسیده است. انتهای بازار تاریخی نائین به مسجد تاریخی خواجه خضر و نارین قلعه منتهی می‌شده است. این بازار در دوره‌های مختلف تاریخی شکل گرفته ولی مهم‌ترین بخش آن متعلق به دوره ایلخانی است.
  بازار کرمانشاه

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  بازار سرپوشیده شهر کرمانشاه با آن کلوچه‌ها و نان‌های مشهور کرمانشاهی در کنار طعم بی‌نظیر دنده‌کباب که در هیچ جای دیگری مشابه آن را نخواهید یافت، به روایتی بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده ایران به شمار می‌رود. قدمت این بازار به دوره قاجاریه بازمی‌گردد.
  فراموش نکنیم که منطقه کرمانشاه، از نظر جغرافیایی دروازه ورودی بین‌النهرین به ایران بوده و از دیر باز اهمیتی فراوان داشته است، به ویژه کاروان‌های زیارتی به مقصد کربلا و نجف، اغلب از این شهر عبور می‌کردند. به همین دلیل در بازار قدیمی کرمانشاه، تعداد زیادی کاروانسرا و مسجد و حمام وجود دارد که در حین بازدید و خرید از این بازار سنتی می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. برای افرادی که به دنبال امتحان کردن طعم‌ها و مزه‌های متفاوت و جدید هستند هم دیدار از راسته‌های کلوچه پزان و ادویه فروش‌ها را توصیه می‌کنیم. البته در کنار این راسته‌های خوش طعم و بو، دیدار از راسته مسگرها، آهنگرها و زرگرها نیز جذابیت خاص خود را دارد.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  امروزه و با گذشت سال‌های متمادی از ساخت این بازار، هنوز یکی از اصلی‌ترین مراکز اقتصادی کرمانشاه به شمار می‌رود و دارای راسته‌ها و سراهای متعددی است. این بازار را می‌توان قلب تپنده بخش قدیمی شهر دانست که چنان باتار و پود شهر درهم تنیده شده که نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد. در انتها نیز باید اشاره کرد که این بازار یکی از مراکز اصلی تولید و ارائه گیوه (پاپوش سنتی ایران) است که با خرید آن می‌توانید یادگاری زیبا و متفاوتی از سفر به کرمانشاه داشته باشید.
  بازار قزوین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  شهر قزوین یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ایران به شمار می‌رود و مانند سایر شهرهای تاریخی ایران، دارای بازاری تجاری در میانه شهر خود بوده است. قدمت نخستین بازار قزوین به قرون چهارم و پنجم می‌رسد ولی آنچه امروزه در این بازار موجود است، بیشتر مربوط به دوران صفویه و عصر قاجار است.
  قزوین در ابتدای روزگار صفویه مدتی به عنوان پایتخت ایران مطرح بود و به همین دلیل در طی این مدت، آثار و ابنیه فراوانی در آن ساخته شد که بازار قزوین از این جمله است. بازار این شهر بخش بزرگی از مساحت شهر را اشغال کرده است و آسان‌ترین مسیر دسترسی به آن از طریق خیابان امام خمینی است.
  در بازار زیبا و دیدنی قزوین انواع آثار و صنایع دستی، محصولات منطقه‌ای، میوه‌جات و تمامی ملزومات و وسایل مورد نیاز مردم و گردشگران ارائه می‌شود. از بخش‌های معروف بازار قزوین، قیصریه است که در گذشته دارای شهرت و اعتبار بسیاری بوده و امروزه نیز بخش‌هایی از آن پابرجا باقی مانده است.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  از دیگر بخش‌های متمایز و خاص بازار قزوین سرای سعد السلطنه است که با وسعتی در حدود 5.2 هکتار، از بزرگ‌ترین مراکز بازارهای سنتی ایران به شمار می‌رود. از دیگر بخش‌های دیدنی این بازار می‌توان به سرای رضوی، سرای وزیر، تیمچه سرباز و تیمچه درویش مهدی اشاره کرد.

  بازار کرمان

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  یكی دیگر از بازارهای موجود در فهرست بازارهای تاریخی ایران به بازار کرمان تعلق دارد. این بازار تاریخی و زیبا از میدان ارگ این شهر شروع شده و به میدان مشتاقیه منتهی می‌شود و البته در بین راه با الحاقات و بخش‌های فرعی خود، به خیابان‌ها و مراکز دیگر شهری کرمان منتهی می‌شود. در حقیقت، بازار کرمان از تعداد زیادی بازار کوچک‌تر تشکیل شده که توسط چهارسوق‌هایی به یکدیگر متصل می‌شوند.
  در گذشته، هر یک از این بازارها کاربری خاص خود را داشته و به نام آن حرفه مشهور بود که این موضوع، همچنان و پس از گذشت قرن‌ها باقی مانده و هنوز در بازار کرمان می‌توان بازار کفاش‌ها، آهنگرها، زرگرها و عطارها را به صورت جدا از هم دید.
  اگرچه قدمت بازار کرمان به هشت قرن پیش و عهد مظفری بازمی گردد، ولی بیشترین بخش آن در دوران صفویه و قاجار ساخته شده است. بازار وسیع و پهناور کرمان با دارا بودن تعداد زیادی از آثار تاریخی و دیدنی به مجموعه‌ای بی‌نظیر از نظر گردشگری تبدیل شده است که شاید در این میان بتوان مجموعه وکیل را که شامل بازار، حمام، کاروانسرا و مسجد است، مهم‌ترین آن‌ها قلمداد کرد.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  اگر هم در جستجوی دیدن بازارهای سنتی آهنگری با همان شکل و شمایل باستانی آن هستید، در بازار کرمان سراغ بازار قلعه محمود را بگیرید. اگر هم جزو طرفداران داروهای گیاهی و محصولات طبیعی و بهداشتی هستید، بازار کرمان با دارا بودن مراکز متعدد داروهای گیاهی، یکی از مراکز طب سنتی ایرانی به شمار می‌رود.
  بازار شیراز (وکیل)

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  اگرچه شیراز دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از نظر تاریخی و طبیعی است و همین موضوع سبب شده تا شیراز همه‌ساله پذیرای گردشگران بسیاری باشد، ولی این موضوع سبب نمی‌شود از بازار زیبای این شهر که از زیباترین بازارهای سنتی ایران به شمار می‌رود، بازدید نکرد.
  شهر شیراز در دوران زندیه، پایتخت ایران به شمار می‌رفته و در طول این دوران آثار و ابنیه فراوانی در آن ساخته شد که بازار وکیل از آن جمله است. کریم خان زند خود را با عنوان پادشاه نمی‌شناخت و از همین رو لقب وکیل‌الرعایا را برای خود برگزیده بود که دلیل نام‌گذاری بازار وکیل نیز به همین موضوع باز می‌گردد.
  بازار سنتی شیراز از نظر جغرافیایی، تقریباً در مرکز شهر قرار گرفته و آسان‌ترین مسیر دسترسی به آن، از طریق خیابان زند یا میدان شهدای این شهر است.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  برای گشت و گذار در بازار شیراز باید کمی مراقب باشید تا مسیرتان را گم نکنید، زیرا این بازار از دو بخش مختلف تشکیل شده که یکدیگر را به صورت ضربدری قطع می‌کنند و هر کدام از این بخش‌های اصلی نیز دارای الحاقات و مسیرهای فرعی هستند. نکته بسیار جالب در برخی مغازه‌های قدیمی این بازار، قرار گرفتن آن‌ها روی سکویی سنگی است که سبب می‌شود حجره‌ها از گزند رطوبت و حشرات دور بمانند.
  بازار تبریز

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  در صدر فهرست بازارهای تاریخی ایران، بازار تبریز قرار دارد که به نظر بسیاری از کارشناسان، زیباترین، بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین بازار ایران و همچنین وسیع‌ترین مجموعه سرپوشیده جهان به شمار می‌رود. برای توصیف وسعت این مجموعه بی‌نظیر که در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، کافی است اشاره کنیم که مجموعه مسقف بازار، دارای مساحتی بالغ بر یک کیلومتر مربع است.
  شهر تبریز دروازه ورودی اروپا به ایران به شمار می‌رود و از جمله شهرهای اصلی قرار گرفته در جاده مشهور ابریشم است و بازار این شهر از دوران بسیار دور، دارای اهمیت و رونق بسیار بوده و کافی است هر آنچه در مورد بازار اصفهان ذکر کردیم، در مقیاس چند برابر در نظر بگیرید تا به اهمیت و بزرگی بازار تبریز پی ببرید.
  این بازار در طول تاریخ توسط گردشگران و جهانگردان بسیاری مورد توجه قرار گرفته که در آن میان می‌توان به نام‌هایی مانند مارکوپولو، شاردن، تاورنیه و ابن‌بطوطه اشاره کرد. بازار بزرگ تبریز در روزگار زندیه به دلیل زمین لرزه‏ای بزرگ، تخریب و سپس به سرعت بازسازی شد و در روزگار قاجاریه نیز به دلیل این که پایتخت دوم ایران به شمار می‌رفت، بر رونق و شکوه آن افزوده شد.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  این بازار به دلیل گستردگی مسافت و پلان پیچیده‌ای که دارد، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که به نوعی زیر مجموعه بازار به شمار می‌روند. از مهم‌ترین این قسمت‌ها می‌توان به راسته بازار، بازار حرمخانه، بازار کفاشان، بازار شیشه‌گر خانه، بازار عباچی، بازار صادقیه و بازار یمنی دوز اشاره کرد.
  بازار یزد

  تقریباً کار دشواری است که در ایران فهرستی از آثار مختلف تاریخی را تهیه کنید و نام یزد در آن قرار نگیرد؛ نگین کویر و شهر شیرینی‌ها و قطاب.
  بازار یزد یکی از عناصر تاریخی و اصلی‌ترین بخش بافت تاریخی شهر به شمار می‌رود. این بازار از روزگاری بسیار دور در یزد ساخته شده بود و قدیمی‌ترین بخش آن که هنوز پابرجا است، مربوط به قرون 8 و 9 هجری به شمار می‌رود که در دوره‌های بعدی، بخش‌های بسیاری به آن اضافه شد. بازار یزد از نظر وسعت و تعدد راسته‌ها یکی از بزرگ‌ترین بازارهای شرقی به شمار می‌رود و بازدید از بخش‌های مختلف آن بسیار جذاب و دیدنی است.
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  در این بازار، شما می‌توانید مراحل ساخت و تولید رنگ طبیعی حنا، تولید حلوا ارده مشهور یزد و رنگ‏آمیزی طبیعی نخ و الیاف را ببینید. در گذشته، این بازار از وسعت بیشتری برخوردار بود و متأسفانه در دوران پیش از انقلاب، بخش‌هایی از بازار برای ساخت خیابانی جدید تخریب گردید که این موضوع باعث شد بخش‌های جنوبی بازار، هیچ‌گاه رونق سابق خود را به دست نیاورد. اگر به شهر یزد سفر کردید حتماً بازدید از این بازار زیبا را در برنامه خود بگنجانید، زیرا تقریباً هر چیزی که نیاز داشته باشید در این بازار موجود است.
  بازار اصفهان

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  اصفهان را می‌توان ویترین گردشگری و یکی از اصلی‌ترین شهرهای توریستی ایران قلمداد کرد؛ شهری زیبا که آن را عروس شهرهای ایرانی خوانده‌اند و برخی دیگر نیز آن را با لقب نصف جهان معرفی می‌کنند. اصفهان با دارا بودن صنایع دستی بسیار زیبا و ارزشمند و همچنین گز و پولکی‌های مشهورش، همواره مسافران را برای خرید سوغات و ره توشه وسوسه کرده است.
  گرچه در بسیاری از بخش‌های این شهر محصولات مورد نیازتان را می‌توانید تهیه کنید، ولی در این میان، چه مکانی را بهتر از بازار تاریخی و بسیار زیبای اصفهان که به باور بسیاری از کارشناسان، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین بازارهای جهان است، می‌توانید بیابید؟
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  بافت تاریخی بازار اصفهان به نسبت سایر بازارهای تاریخی ایران، کمتر مورد تغییر و دگرگونی قرار داشته و صد البته، همواره از رونق بیشتری برخوردار بوده است. بازار اصفهان علاوه بر دارا بودن حجره‌ها و مغازه‌های متعدد، تعداد زیادی آثار تاریخی و دیدنی را نیز در دل خود جای داده است. بازار اصفهان در توصیفات جهانگردان پر شماری که از این شهر در طول تاریخ دیدن کرده‌اند، به دقت ذکر شده است و به جرئت می‌توان ادعا کرد که دیدار از اصفهان، بدون تماشای این بازار زیبا، ناتمام و ناقص است.

  باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: samane_azad
  ويرايش شده توسط mpb در 2 ساعت پيش در ساعت 11:41 AM

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

تاپیک های مشابه

 1. [ابنیه سنتی ایران] کاروانسرا
  توسط maxer در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 41
  آخرین ارسال: 2 ساعت پيش, 11:38 AM
 2. [ابنیه سنتی ایران] خانه های قدیمی
  توسط گل پسر در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 135
  آخرین ارسال: 2 روز پيش, 12:41 AM
 3. [ابنیه سنتی ایران] مسجد
  توسط vahid_pakrou در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 143
  آخرین ارسال: 2 هفته پيش, 10:04 AM
 4. [ابنیه سنتی ایران] حمام
  توسط amirgb در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 37
  آخرین ارسال: 2 هفته پيش, 02:16 PM
 5. [ابنیه سنتی ایران] آرامگاه ها و مقابر
  توسط yasi در تالار معماری ایرانی واسلامی
  پاسخ ها: 34
  آخرین ارسال: 2015/2/02, 01:34 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •