[ میلگرد > آرماتور > آرماتوربندی ] اورلب > خم میلگرد > خاموت > پرسش و پاسخ

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

دوستان نظر خود را در خصوص موارد ذیل بیان فرمایید :

آیا میلگرد های تقویتی در پی هم نیاز به خم کردن و ایجاد قلاب ابتدایی و انتهایی دارند ؟ ( به نظر من چون ما هنگامی که در Safe طول محاسباتی را به دست می آوریم در نقشه های اجرایی طول مهاری را نیز به طول محاسباتی از هر طرف اضافه می کنیم دیگر نیازی به خم کردن و ایجاد قلاب برای میلگردهای تقویتی نمی باشد )

یاسر جان تا جایی که من اجرا میکردم و نقشه بهم میدادند ، خیر ، نیاز به خم تقویتی نیست

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید

دوستان نظر خود را در خصوص موارد ذیل بیان فرمایید :

آیا میلگرد های تقویتی در پی هم نیاز به خم کردن و ایجاد قلاب ابتدایی و انتهایی دارند ؟ ( به نظر من چون ما هنگامی که در Safe طول محاسباتی را به دست می آوریم در نقشه های اجرایی طول مهاری را نیز به طول محاسباتی از هر طرف اضافه می کنیم دیگر نیازی به خم کردن و ایجاد قلاب برای میلگردهای تقویتی نمی باشد )

ياسر عزيز اگر ميلگرد تقويت در نقاط ابتدا و انتهاي نوار باشه من در جهت اطمينان توصيه ميكنم قلاب رو هم در نظر بگيري . چون 40 - 50 سانت يا كمي بيشتر افزايش طول ميلگرد ضرري به اقتصاد طرح نخواهد زد . در ميانه نوار خب قطعا نيازي به قلاب نخواهد بود .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sepahansooleh

عضو جدید
سلام
میشه اطلاعات بیشتری ودقیقتری راجع به وصله جوشی میلگرد بدید
از اطلاعات مربوط به وصله ها فقط تو اسکلت بتنی استفاده میشه؟
وصله آرماتور رو برای استفاده در بتن نمیخوام
برای طراحی بادبند سقف سوله از میلگرد استفاده شده و من اطلاعات مربوط به وصله میلگرد رو در بادبند میخوام منظورم اینه که نیازی به درگیری بتن و میلگرد ندارم
قوانین مربوط به وصله جوشی آرماتور رو از کدو م آیین نامه میتونم پیدا کنم
توآبا چیز مفیدی پیدا نکردم
ممنون میشم راهنمایی کنید

excel

عضو جدید
سلام
یه سوالی داشتم؟
چرا در محل اتصال اورلب تعداد خاموت های مصرفی 2 برابر افزایش می یابد؟

شهنور

عضو جدید
[ میلگرد یا آرماتور ] پرسش و پاسخ

[ میلگرد یا آرماتور ] پرسش و پاسخ

سلام دوستان من تازه عضو این باشگاه شدم کسی هست که در مورد فاصله میلگرد ها توضیحاتی بده منظوره من اینکه ایا محدودیتهای در فاصله بین میلگرد ها وجود دارد؟ ممنون

شهنور

عضو جدید
ضخامت بتن روی میلگردها

ضخامت بتن روی میلگردها

دوستان لطفا در مورد اینکه جقدر بتن باید روی میلگردها ریخته بشه هم ممنون میشم یه راهنمایی کنین:gol::gol::gol:

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
سلام دوستان من تازه عضو این باشگاه شدم کسی هست که در مورد فاصله میلگرد ها توضیحاتی بده منظوره من اینکه ایا محدودیتهای در فاصله بین میلگرد ها وجود دارد؟ ممنون

---------------------------------------------------------------------------
سلام.ورودتون رو به این تالار تبریک میگم
بله داره-توی کتاب بتن شاپور طاحونی توضیح داده-ولی حداقل باید مقداری باشه که بزرگترین دانه ی بتن ازون رد بشه-اگر دقیق تر خواستید باید براتون از کتاب بگردم
ولی در پی فاصله ی میلگرد ها بر اساس 0.0025 ابعاد پی منهای کاور بتن تقسیم بر مساحت میلگرد مورد نظر بدست میاد که باز هم باید بزرگترین سنگدانه بتن ازون رد شه
امیدوارم کمکتون کرده باشم
موفق باشید

reza2011

عضو جدید
[SUB]جدول 8-2-9-1 مقادیر حداقل پوشش بتن (میلیمتر ) [/SUB]

[SUB]نوع قطعه[/SUB][SUB]نوع شرایط محیطی[/SUB]
[SUB]ملايم[/SUB][SUB]متوسط[/SUB][SUB]شديد[/SUB][SUB]بسيار شديد [/SUB][SUB]فوق العاده شديد [/SUB]
[SUB]تیرها وستونها[/SUB][SUB]35[/SUB][SUB]45[/SUB][SUB]50[/SUB][SUB]65[/SUB][SUB]75[/SUB]
[SUB]دالها ، دیوارها و تیرچه ها[/SUB][SUB]20[/SUB][SUB]30[/SUB][SUB]35[/SUB][SUB]50[/SUB][SUB]60[/SUB]
[SUB]پوسته ها و صفحات پلیسه ای[/SUB][SUB]20[/SUB][SUB]25[/SUB][SUB]30[/SUB][SUB]45[/SUB][SUB]55[/SUB]
[SUB]شالوده ها[/SUB][SUB]40[/SUB][SUB]50[/SUB][SUB]60[/SUB][SUB]75[/SUB][SUB]90[/SUB]

این مقادیر را باید برای میلگردهای با قطر بیشتر از 36 میلیمتر به اندازه 10 میلیمتر افزایش داد .

reza2011

عضو جدید
فاصله آزاد بين هر دو ميلگرد موازی واقع در یک سفره نباید از هيچ یک از مقادیر زیر کمتر باشد:

الف - قطر ميلگرد بزرگتر
ب - ٢٥ ميليمتر
پ – 33/1 (0.03) برابر قطر اسمی بزرگترین سنگدانه بتن

٢- در اعضای تحت فشار و خمش فاصله محور تا محور ميلگردهای طولی از یکدیگر، نباید بيشتر از ٢٠٠ ميليمتر باشد.

٣- در صورتی که ميلگردهای موازی در چند سفره قرار گيرند، ميلگردهای سفره فوقانی باید طوری بالای ميلگردهای سفره تحتانی واقع شوند که معبر بتن تنگ نشود، فاصله آزاد بين هر دو سفره نباید از ٢۵ ميليمتر و نه از قطر بزرگترین ميلگرد کمتر باشد.

۴- در اعضای فشاری با خامو ت های بسته یا مارپيچ، فاصله آزاد بين هر دو ميلگرد طولی نباید از 1.5 برابر قطر بزرگترین ميلگرد و نه از ٤٠ ميليمتر، کمتر باشد.

شهنور

عضو جدید
[سوالاتی در رابطه با آرماتور بندی] ► پرسش و پاسخ

[سوالاتی در رابطه با آرماتور بندی] ► پرسش و پاسخ

با سلام خدمت دوستان چندتا سوال در رابطه با آرماتور بندی دارم نمیدونم باید سوالاتمو در این بخش ارسال میکردم یا یه بخش دیگه؟ خواهش میکنم یکی راهنماییم کنه ممنون میشم:gol:

نحوه صحیح خم کردن آرماتور ها در دمای سرد و معمولی چطوری هستش؟

فاصله خاموت چقدره؟

شبکه های جوشی رو در چه فاصله ای قرار میدن؟

استفاده از جوشکاری برای به هم بستن میلگردها ایا مجازه؟ درسته ؟

وصله های پوششی و وصله های اتکایی در آرماتور بندی رو اگه توضیحشو بدید خیلی ممنون میشم

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان چندتا سوال در رابطه با آرماتور بندی دارم نمیدونم باید سوالاتمو در این بخش ارسال میکردم یا یه بخش دیگه؟ خواهش میکنم یکی راهنماییم کنه ممنون میشم:gol:

فاصله خاموت چقدره؟

وصله های پوششی و وصله های اتکایی در آرماتور بندی رو اگه توضیحشو بدید خیلی ممنون میشم

سلام دوست من اتفاقا بهترين جاي كه ميتوني سوالاتو مطرح كني همين بخش هستش در مورد سوالات هم...

اولا فاصله خاموتها از یکدیگر باید حداکثر 20 سانتی متر باشه و دستگاه نظارت موظفه که در صورت عدم

رعایت از سوی پیمانکار از اجرای بتن ریزی جلوگیری كنه..

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نحوه صحیح خم کردن آرماتور ها در دمای سرد و معمولی هم :

1- خاموتها باید بوسیله سیم آرماتوربندی به تمام میلگردهای طولی مهار بشه این امر الزامی است

و حتما هم بايد توسط پیمانکار رعایت بشه و در صورت عدم توجه دستگاه نظارت موظفه از ادامه کار

پیمانکار تا رفع نواقص فوق جلوگیری كنه..

2- تمام میلگردها باید توسط قیچی مخصوص بریده بشه و جدا از بریدن میلگردها به کمک دستگاه هوا

برش خودداری كن توجه داشته باش که حرارت موجب افت کیفیت میلگردها میشه..

3-از خم کردن آرماتور در دمای پایین تر از 5 درجه سانتیگراد خودداری كن و از باز و بسته کردن خمها

به منظور شکل دادن مجدد میلگردها باز هم خودداری كن در صورت مشاهده چنین مواردی باید

به مهندس ناظر اعلام كني تا مطابق ضوابط اقدام كنه

4- تمام میلگردها باید به صورت سرد و تا حد امکان با دستگاههای مکانیکی خم بشن از خم کردن

آرماتورها و بولتهای صفحه های ستون به کمک حرارت ( هوابرش ) جدا خودداری كن كه اصلا درست نيست

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شبکه‌های جوش شده را می‌توان در فاصله بالای دال روی تکیه‌گاه تا پایین دال در وسط دهانه به شکل

قوس درآورد، مشروط بر آن که قطر میلگردهای شبکه بیشتراز 6 میلیمتر نباشه، دهانه دال از 3 متر تجاوز

نکنه و شبکه مورد نظر در محل تکیه‌گاهها ممتد باشد یا به نحو مناسبی مهار بشه

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز

فاصله خاموت چقدره؟

در قطعات بتن مسلح وصله ميلگرد ها به يكي ازچهار روش وصله پوششي، جوشي، مكانيكي و اتكايي صورت مي گيرد. استفاده از وصله پوششي كه بيشترين كاربرد را دارد تنها در مورد ميلگرد هاي با قطركمتراز 36 ميلي متر مجاز است، اين نوع وصله ها علاوه برمحدوديت به لحاظ قطر ميلگرد هاي وصله شونده، باعث افزايش مصرف ميلگرد به مقدارحدود 20 درصد مي گردد, وصله جوشي نيز تحت شرايط خاص امكان پذير بوده و هزينه و زمان نسبتاً زيادي را به همراه دارد، وصله هاي مكانيكي به لحاظ مدت زمان اجرا و كاهش مصرف فولاد برتري نسبي نسبت به وصله هاي جوشي و پوششي دارند ليكن هزينه توليد آن ها نسبتاً بالا است. وصله هايمكانيكي در صورت طراحي مناسب وكاهش هزينه هاي مربوط مي توانند تمامي مشكلات فوق را به حداقل برسانند. در سالهاي اخيروصله هاي مكانيكي متشكل از غلاف هاي چدني پر شده با گروت داراي مقاومت بالا در پروژه هاي ساختماني بزرگ در دنيا مورد استفاده قرار مي گيرند. در طراحي اين نوع وصله ها عواملي همچون قطر، ضخامت جداره غلاف، جنس و طول غلاف ومشخصاتشيميايي و مكانيكي گروت و همچنين طرح مقطع داخلي غلاف در عملكرد مناسب وصله نقش بسيار مهمي ايفا مي كنند. اين غلافهاي چدني در كارخانه توليد مي شوند، و يكي از معايب آن هزينه هاي بالا مي باشد. در اين تحقيق جهت كاهش هزينه هاي وصله ها با غلاف چدني، بجاي غلاف چدني از لوله هاي فولادي و رينگ هاي فولادي در دو انتهاي آن استفاده شده و براي قطرهاي مختلف با تغيير پارامترهاي موثر از جمله طول ميلگرد در داخل لوله، ضخامت لوله، قطر لوله و مشخصات رينگهاي دو انتها، عملكرد آنها بصورت آزمايشگاهي بررسي شده و مشخصات بهينه از جمله طول ميلگرد در داخل غلاف پيشنهاد مي شود

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرعت خم كردن : در سرعت خم كردن بايد نوع فولاد و درجه حرارت محيط را در نظر داشت . اين سرعت بايد قبلا و مخصوصأ در مورد فولادهاي نيم سخت و فولادهاي سخت بطور تجربي تعيين گردد

هنگامي كه درجه حرارت محيط از 5+ درجه سانتيگراد كمتر است بايد اقدامات احتياطي اضافي به عمل آيد و در اين وضع نه تنها بايد سرعت خم كردن را تقليل داد بلكه بايد قطر فلكه نيز از مقادير داده شده در جدول بزرگتر اختيار شود .

بطور كلي وقتي درجه حرارت محيط از 5- درجه سانتيگراد كمتر گردد بايد از خم كردن آرماتورها اجتناب ورزيد .

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با تشكر از شهرام جان منم يه مختصر در رابطه با وصله هاي پوششي و اتكايي ( البته تماسي يا غير تماسي ) هم ميگنتوضيحاتي بدم در وصله‌‌های پوششی ضوابط کلی زیر باید رعایت كني.............
دوست من در وصله‌‌‌های پوششی باید دو میلگرد در انتهای مورد نظر مشخص شده در کنار هم قرار ميگيره

در وصله‌‌های پوششی تماسی، دو میلگرد در تماس کامل با هم قرار می‌گیرند، ولی در وصله‌‌های پوششی

غیر تماسی میتوني دو میلگرد را به فاصله‌ای حداکثر معادل مقادیر زیر قرار بدي

در اعضای خمشی، فاصله محور تا محور دو میلگرد وصله شونده نباید از طول لازم برای وصله پوششی و 150

میلیمتر، بیشتر باشه

در سایر اعضا، فاصله محور تا محور دو میلگرد وصله شونده نباید از 5 برابر قطر میلگرد کوچکتر، بیشتر باشه

در وصله‌های پوششی میلگردهای ساده در کشش، باید انتهای اونها رو به صورت یکی از انواع قلابهای استاندارد با

زاویه بیشتر از 135 درجه خم کرد.

وصله‌‌های پوششی غیر تماسی هم باید با میلگردهای عرضی عمود بر میلگردهای وصله شونده محصور بشود

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام .................در تکمیل بحث خم میلگرد دوستان ..........این مطالب ..................بتن آبا.......................

[h=2]آیین نامه بتن ایران (آبا)[/h][SUB]8-0 علایم اختصاری [/SUB]
[SUB]Ab = سطح مقطع یک میلگرد آرماتور جلدی برای بتن حجیم ، میلیمتر مربع [/SUB]
[SUB]Asmin = حداقل آرماتور جمع شدگی و حرارت ،میلیمتر مربع [/SUB]
[SUB]d b = قطر اسمی میلگرد یا سیم ، میلیمتر [/SUB]
[SUB]d c = فاصله مرکزی میلگرد آرماتور جلدی تا سطح بتن در بتن حجیم ، میلیمتر [/SUB]
[SUB]h = ضخامت دال ، متر [/SUB]
[SUB]s = فاصله مرکز به مرکز میلگردها در بتن حجیم ، میلیمتر [/SUB]
[SUB]α= ضریب تعدیل آرماتور حرارتی و جمع شدگی [/SUB]
[SUB]8-2-4-2 قلابهای استاندارد [/SUB]
[SUB]در این آیین نامه هر یک از خمهای مشروح زیر قلاب استاندارد تلقی می شود : [/SUB]
[SUB]الف – میلگردهای اصلی [/SUB]

• [SUB]خم نیمدایره (قلاب انتهایی 180 درجه ) به اضافه حداقل 4db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد . [/SUB]
  • [SUB]خم 90 درجه (گونیا ) به اضافه طول مستقیم برابر حداقل db 12 در انتهای آزاد میلگرد .[/SUB]
  • [SUB]خم 135 درجه (چنگک) به اضافه طول مستقیم حداقل 8db در انتهای آزاد میلگرد . [/SUB]

[SUB]ب – برای میلگردهای تقسیم و خاموتها [/SUB]
[SUB]- خم 90 درجه (گونیا) به اضاضه حداقل 6db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر 16 میلیمتر و کمتر . [/SUB]
[SUB]- خم 90 درجه (گونیا)به اضافه حداقل 12db طول مستقیم در انتهای آزاد میلگرد، برای میلگردهای به قطر بیشتر از 16 میلیمتر و کمتر از 25 میلیمتر. [/SUB]
[SUB]- خم 135 درجه (چنگک) به اضافه حداقل 6db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد . [/SUB]
[SUB]- خم نیمدایره (180 درجه ) به اضافه حداقل 4db طول مستقیم ولی نه کمتر از 60 میلیمتر در انتهای آزاد میلگرد .[/SUB]

لینک منبع

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
و اما وصله هاي اتكايي كه بازم بايد موارد زير رو در انجام اين وصله رعايت و دقت كني...!!

1-در وصله‌‌های اتکایی باید دو میلگرد در امتداد عمود بر محور بریده بشه و با وسایلی مناسب

به صورت هم‌مرکز به هم تکیه کنه

2-
دقت كن استفاده از وصله‌های اتکایی، فقط برای میلگردهای تحت فشار با قطر 25 میلیمتر و بیشتر مجاز هستش

3-در وصله‌های اتکایی هر میلگرد باید به سطحی صاف منتهی بشه که زاویه اون نسبت به صفحه عمود

بر محور میلگرد از 5/1 درجه بیشتر نباشه

4-استفاده از وصله‌های اتکایی، فقط در اعضای دارای خاموتهای بسته یا مارپیچ مجاز ه

5-سعي كن در انجام وصله‌های اتکایی در یک مقطع خودداری كني

شهنور

عضو جدید
سلام دوستان ممنون از پاسخ های خوبتون یه سوال دیگه هم داشتم بلت گذاری در فونداسیون دقیق چطوریه؟

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ممنون از پاسخ های خوبتون یه سوال دیگه هم داشتم بلت گذاری در فونداسیون دقیق چطوریه؟

اگه جوش در محل باشه باید بیس پلیت تهیه کنی و آکس صفحه رو علامت بزنی و اگه دوربین داری با دوربین اگه نداری با ریسمانکار جاشو مشخص کنی و محکم مهار کنی
باید مهارت جوری باشه که موقع بتن ریزی صفحه تکون نخوره و بولتها به پلیت بسته میشن

اگه جوش توی کارخونه باشه بیس پلیتت رو اونجا به ستون جوش میدن و وقتی اومد کارگاه روی بولتها نصب میشه باید یه شابلون درست کنی و شابلون رو مثل توضیحاتی که بالا دادم نصب کنی توو اینجا دقت کار باید بیشتر باشه اگه ستون نتونه رو بولتها بشینه کار نصب طولانی میشه

آخرین ویرایش:

shojaei2256

عضو جدید
خاموت جناغی

خاموت جناغی

دوستان لطفا در مورد خاموت جناغی شکل وتعدادش اگه اطلاعاتی دارین به من بگین...مشکل اینجاست که توی ستون با12تا میلگرد وشکل مستطیلی ستون در طبقات بالا دیگه نمیشه یه خاموت مربعی برای وسط ستون در نظر گرفت چون ویبره وخود بتن خوب جا نمیگیره ...دوستان لطفا نظر یا پیشنهاد بدید Untitled.jpg

rash1

عضو
بولت گذاری یکی از حساسترین قسمت تو پروژه هاست بخصوص تو صنعتی چون داره ابزار دقیق نصب میشه پس با حساسیت بالای برخوردارن لذا پس از شاسی کشی نقشه برداران با دوربین زحمت فیکسش رو میکشن تا بیشتر از +-3mmخطا نداشته باشن

reza20ir

عضو جدید
سلام بر شما.
جواب برای سوال اول:در هوای سرد که شما بچه ی اونجا هستی وقتی دما زیر5درجه باشه بهتره این کارو نکرد مگر اینکه بدون ایجاد تنشی دمای میلگرد رو به حدی برسونی که بشه خمش کرد که هزینش زیاده تو کارگاه کسی انجام نمیده.وقتی ظهر دما مناسبه خم کنید بعداز ظهر و صبح آرماتوربندی کنید.نحوه ی خم کردن اگه خودت بخوای خم کنی چندبار انجام بدی استاد میشی.آرماتوربندی عملیه مهندس جان.یا بهتره بگم سوال نا مفهوم میباشد.انواع زوایای خم ممکنه مورد استفاده باشه.
جواب سوال2:فاصله خاموت عدد ثابتی نیست که کسی بگه 20cm میباشد حداگثر.باز هم به نقشه نگاه میکنی و بطور معمول 25 سانت انجام میشه ولی نقشه ملاک عمله.در تکیه گاهها و تقطع شناژها فاصله نزدیکتر خواهد شد.
جواب سوال3:BRC یا شبکه جوشی برای کفسازی بتنی یا دیوار و کانالهای بتنی به ضخامت کمتر از20 سانت و... استفاده میشود.سوال باز هم نا مفهومه دوست عزیز.در چه فاصله ای از چی؟
اگه فاصله با سطح تمام شده بتن ریزیه معمولا7 تا 10 سانت در نظر میگیرن.باز هم نقشه ملاک عمله.
جواب سوال3:جوش برای اتصال ممنوع میباشد طبق آیینامه.اتصال جوشی نقطه ی برش میلگرد میباشد.درست نیست.
جواب سوال4:کاور یا پوشش برابر است با 40 یا جدیدا میگن بعضیا50 برابر قطر میلگردی که کاور میشود.اگر هم تحت خمش زیاد یاشد میلگرد کمکی بر روی اتصال بسته میشود که از ضخامت میلگرد زیری بزرگتر خواهد بود.
* برای تمامی عملیات اجرایی نقشه ملاک عمل خواهد بود ومسولیت نواقص نقشه بر عهده طراح میباشد*

elham m

عضو جدید
پرسش:محل اورلب شدن ریشه ستون و ارماتورهای ان

پرسش:محل اورلب شدن ریشه ستون و ارماتورهای ان

سلام دوستان خواهشا کمک فوری کنید از اونجایی که تازه کارم رو شروع کردم و تجربه زیادی ندارم به مشکل تو نظارت بر خوردم . تو یه ساختمان مسکونی ارماتور بند اومده و ریشه ستونها رو تقریبا 2 متر گذاشته و ارماتورهای ستون رو به جای اینکه از روی فونداسیون اورلب کنه تقریبا از 1.5 متر بالای فونداسیون اورلب کرده میشه گفت تقریبا وسط ستون افتاده به نظر شما مشکلی داره یا باید کمی بیاره پایین و حداقل تو یک سوم میانی کار کنه ( با توجه به اینکه اگر ارماتورها را پایین بیاره چون به اندازه ارتفاع ساختمان برش زده ارتفاع ساختمان کوتاه میشه و دوباره مجبوره بالا ارماتور وصله کنه )

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام . شما نقشه طراح و نگاه کن البته خیلی مساله حاد نیست به نظر من

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk

م.زهتاب

عضو جدید
سلام دوستان خواهشا کمک فوری کنید از اونجایی که تازه کارم رو شروع کردم و تجربه زیادی ندارم به مشکل تو نظارت بر خوردم . تو یه ساختمان مسکونی ارماتور بند اومده و ریشه ستونها رو تقریبا 2 متر گذاشته و ارماتورهای ستون رو به جای اینکه از روی فونداسیون اورلب کنه تقریبا از 1.5 متر بالای فونداسیون اورلب کرده میشه گفت تقریبا وسط ستون افتاده به نظر شما مشکلی داره یا باید کمی بیاره پایین و حداقل تو یک سوم میانی کار کنه ( با توجه به اینکه اگر ارماتورها را پایین بیاره چون به اندازه ارتفاع ساختمان برش زده ارتفاع ساختمان کوتاه میشه و دوباره مجبوره بالا ارماتور وصله کنه )

سلام مهندس . نگران نباش. اینکه باید از یک سوم میانی این کارو میکرد درسته. در نقشه ها هم همیشه اورلب رو بسته به نوع ستون میدن. مهم اینه که خم داخل فونداسیون درست اجرا شده باشه. و مهمتر اینه که اورلب از یک متر کمتر نشه. اگر درست اجرا کرده باشه زیاد مهم نیست و نگران نباش. ;) بازم در خدمت هستم

rash1

عضو
بولت گذاری باید براساس مختصات وبوسیله دوربینهای نقشه برداری کار گذاشته شود ودر کارهای صنعتی خطاش مثبت منفی 3mmمیباشد

nasimparsi

عضو جدید
در پی منفرد واقعا میلگردهای بالایی لازم هستند؟

در پی منفرد واقعا میلگردهای بالایی لازم هستند؟

با درود

دوستان فرض کنید یک ساختمان دو طبفه فلزی برای اجرا وجود دارد (طبقه بالا خیلی سبک خواهد بود چون از مصالح پیش ساخته در سقف و دیوارها بهره برده خواهد شد) و ما کلاف های 40 سانتی (با دو میلگرد 12 بالا و 2 میلگرد 12 پایین) را از میان پی منفرد گذر خواهیم داد (سراسری بدون قطع شدن). در زیر هر ستون با 8 میلگرد 16 مشبندی خواهد شد.

آیا به 4 میلگرد بالایی واقعا در چنین فنداسیونی نیاز هست و در مقاوت آن تاثیر زیادی خواهد گذاشت؟ (ستون‌ها دقیقا در میان جای خواهند گرفت چون مشکلی با همسایه ها وجود نداره)

با سپاسبدون عنوان.jpg

آخرین ویرایش:

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام . دوست عزیز ما به میلگردهای پی منفرد در کارگاه اصطلاحا سبد میگیم . گفتم بدونید :) . دوست من ، معمولا بالای پی های منفرد اگر ستون فلزی باشه سبد نمی گذارن ، گاهی هم این میلگردها قرار داده میشه که بستگی به طراحی داره . به این نکته خوب توجه کن ، اگه در بالای پی در دفترچه محاسبات سبد قرار داده نشده باشه ، خاموت های شناژ باید تا داخل پی ادامه پیدا کنه . بولت ها رو به میلگردهای شناژ و سبد خوب بدوزید . اگه سوالی هست در خدمتم

آخرین ویرایش: