تابلو برق

mohammad.rk

عضو جدید
مطالب خیلی ارزشمندی توی تاپیک هستش. که باید از آقا مصطفی به خاطر قرار دادن این مطالب سپاسگذاری کنم ولی متاسفانه یک سری از لینک ها از کار افتاده می دونم تاپیک برای خیلی وقت پیش هست و طبیعی هستش که لینک ها دیگه کار نکنند ولی اگر مقدور بود مجموعه لینک های تاپیک رو در یک جا و در سرور انجمن قرار بدید خیلی عالی میشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
مطالب خیلی ارزشمندی توی تاپیک هستش. که باید از آقا مصطفی به خاطر قرار دادن این مطالب سپاسگذاری کنم ولی متاسفانه یک سری از لینک ها از کار افتاده می دونم تاپیک برای خیلی وقت پیش هست و طبیعی هستش که لینک ها دیگه کار نکنند ولی اگر مقدور بود مجموعه لینک های تاپیک رو در یک جا و در سرور انجمن قرار بدید خیلی عالی میشه
سلام دوست عزیز ...
لطفا لینک هر پستی رو که میخواید بگید تا دوباره اپلود کنم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سه نمونه لود لیست load list برای طراحی تابلو های برق.
نمونه لیستی که قبل از هر کار و هنگام بازدید مکان نصب تابلو باید تکمیل شود.
pass: mostafaghodrat
.
.

پیوست ها

• New folder (3).rar
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

iiranican

عضو جدید
تابلو برق

[h=2]تابلو برق[/h]
انواع تابلوها :تابلوی ایستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته دیواری که خود این تابلو ها می توانند اصلی- نیمه اصلی و فرعی باشند.
تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعیف ترانس متصل است.
تابلوی نیمه اصلی :اینگونه تابلو ها ی برق بلوک ساختمانی یا قسمت مستقلی از مجموعه را توزیع و ازتابلوی اصلی تغذیه می شود .
تابلوی فرعی: برای توزیع و کنترل سیستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنایی و غیره به کار می رود و از تابلوی اصلی تغذیه می شود.
معمولا تابلو های موتور خانه از نوع ایستاده و بقیه تابلوها از نوع توکار تمام بسته می باشد (در این ساختمان تماما" به این شکل می باشد)در این ساختمان لیستی تهیه شده که شامل قطعات مکانیکی و الکتریکی داخلی تابلو می باشد. این لیست شامل ضخامت ورق - فریم تابلو – روبند- نوع رنگ کاری - جانقشه ای- یرق آلات- نوع تابلو(یک درب- دو درب - نرمال - اضطراری) اسم شرکت سازنده تابلو - اسم تابلو – چراغ سیگنال (رنگ – تعداد- وات - نوع لامپ - فیوز ) مشخصات فیوزهای داخل تابلو بعلاوه پایه فیوز – کلید مینیاتوری (تکفاز - سه فاز- ولتاژ قابل تحمل )رله- کنتاکتور –کلید گردان (با مشخصات کامل ) مشخصات ترمینال - مشخصات شین فاز - نول- مقره های پشت شین - نوع سیم کشی داخلی تابلو- نوع سیم کشی خط به تابلو - طریقه انتقال سیم در تابلو(ترانکینگ-استفاده از کمربند) استفاده از سیم یک تکه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمینال –استفاده از کابلشو . تمام این عناوین با مشخصات کامل می باشد .وجود این مشخصات باعث عمر بیشتر تابلو- خطر کمتر و تعویض آسانتر می شود.
· وجود سیم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می باشد .
· خطوط R -S - T به تر تیب با رنگ زرد- قرمز- آبی - سیم نول با رنگ سیاه می باشد
· در بعضی از تابلو ها روی درب تابلو ها یک سری کلید وجود دارد START- STOP

یا یک کلید گر دان که برای روشن و خاموش کردن روشنایی و یا موتور به کار می رود.
· برای تابلو ها دو نوع نقشه می کشند 1 - رایزر دیاگرام که مکان تابلو در آن قید شده است .2- نقشه داخل تابلو (که خطوط - فیوز و کلیدها در آن کشیده شده است)
نکات مر بوط به رعایت مسائل ایمنی بر اساس نشریه سازمان برنامه و بودجه و یا 110می باشد.
· شین ها با رنگ نسوز رنگ آمیز می شود
· کلید ورودی باید خودکار باشد. در مواردیکه از کلید و فیوز جداگانه استفاده شود کلید باید قبل از فیوز نصب شود . بطوریکه با خاموش کردن کلید , فیوز نیز قطع شود. کلید اصلی حتی الامکان گردان باشد و از فیوز فشنگی استفاده شود.
· سیم کشی داخلی تابلو با سیم مسی تک لا با عایق حداقل 1000ولت با مقطع مناسب انجام شود.
· ارتفاع با لاترین دسته کلید تابلو175 سانتیمتر بیشتر نباشد و همچنین قسمت میانی از سطح زمین 160 سانتیمتر باشد.
· استفاده از سیم 5/1 برای روشنایی با کلید مینیاتوری10 آمپر و سیم 5/ 2 برای پریزبا کلید مینیاتوری 16 آمپر می باشد.· محاسبه کابل از طریق سطع مقطع , انجام می گیرد

babak443

عضو جدید
سلام من باباک هستم از تبریز قبلا تو رشته برق در سطح کارشناسی درس می خوندم حالا ول کردم می خواهم مونتاز تابلو برق یاد بگیرم .میروم فنی وحرفه ای متاسفانه چیزی یاد نمی دهند در سطح اشنایی .ولی تصمیم خودم گرفتم ..من مقدمات الکترونیک رو بلد هستم وهمین طور کار با اهم متر وبقیه........... چند تا سوال دارم از دوستان خواهش می کنم جواب من را اگر می دانید راهنمایی کنید 1-ایا ما تعمیر کار تابلو برق داریم - اگر داریم چگونه کار می کند یعنی مستقل ویا باید در شرکت یا کارخانه کار بکند 2- من برای شروع البته بصورت توری از کجا شروع کنم .اگر فیلم ویا جزوه و یا هر چیز دیگری هست لطفا به من بگویید 3فرق تعمیر کار با مونتاز کار ونیز طراح تابلو برق چیست در اخر خیلی ممنون من خیلی گشتم وشما تنها سایت هستید که مطا لب شما واقعا مفید است با تشکر باباک

babak443

عضو جدید
سلام من باباک هستم از تبریز قبلا تو رشته برق در سطح کارشناسی درس می خوندم حالا ول کردم می خواهم مونتاز تابلو برق یاد بگیرم .میروم فنی وحرفه ای متاسفانه چیزی یاد نمی دهند در سطح اشنایی .ولی تصمیم خودم گرفتم ..من مقدمات الکترونیک رو بلد هستم وهمین طور کار با اهم متر وبقیه........... چند تا سوال دارم از دوستان خواهش می کنم جواب من را اگر می دانید راهنمایی کنید 1-ایا ما تعمیر کار تابلو برق داریم - اگر داریم چگونه کار می کند یعنی مستقل ویا باید در شرکت یا کارخانه کار بکند 2- من برای شروع البته بصورت توری از کجا شروع کنم .اگر فیلم ویا جزوه و یا هر چیز دیگری هست لطفا به من بگویید 3فرق تعمیر کار با مونتاز کار ونیز طراح تابلو برق چیست در اخر خیلی ممنون من خیلی گشتم وشما تنها سایت هستید که مطا لب شما واقعا مفید است با تشکر باباک

babak443

عضو جدید
بله من تابلو برق هم کار میکنم خوشحال میشوم بتونم کمک کنم

سلام هر مشکلی داری به این ایمیل
بفرس اطلاعات وتجربه ای که درزمینه برق دارم واستفاد میکنیم

کلیپ تصویری از تفاوت تابلویی که محفظه ی احتراق دارد و تابلویی که محفظه ی احتراق ندارد:surprised:
http://wdl.persiangig.com/pages/dow...odrat.persiangig.com/video/Inshaw-Wilson2.rar

تمام حفاظت هایی که یک طراح تابلو باید بداند.
از شرکتABB

babak443

عضو جدید
به قران من نوکر همه شما هستم .ای کاش من یک استاد یا دوست مانند شما داشتم خداوند به اندازه قلب ومعرفت شما که یک دریا است هرچیزی که می خواهید بدهد به قران من چاپلوسی نمی کنم داشتن دوستان مانند شما که بدون کمترین چشم داشت به ادم کمک می کنند مانند طلا هست. امیدوارم در اینده من نیز بتوانم در ارتقا وهمچنین شناسا ندن سایت به دیگر دوستان مفید واقع بشوم .لطفا در مورد سوال سه نیز کمی توضیح دهید

ehsan_r_s2

عضو جدید
نحوه بستن (نقشه) تابلو برای موتور آبیاری (سه فاز) به صورت ستاره مثلث به چه صورت هست. کارهایی که لازم هست این تابلو انجام بده به این ترتیبه:
1- فلوتر جهت خشک کار نکردن پمپ
2- کنترلر زمانی جهت قطع و وصل کردن در ساعت مشخص (به صورت الکترونیکی فرمان وصل میده(مثلا 220 ولت رو در یه ساعت مشخص با رله از کانالش وصل میکنه)) البته صنعتیش هم میشه استفاده کرد ولی از الکترونیکی گرون تره
3-قطع و وصل کردن شیر های برقی (شیر های برقی 24 یا 12 ولت هستن)
کلا ترتیب کار به این صورت هستش که در صورتی که فلوتر ok باشه (آب تو منبع باشه) و در صورتی که کنترلر، فرمان اتصال رو تو ساعت مشخص بده باید شیر برقی ها باز بشن و پمپ شروع به کار بکنه.
این کار رو در صورتی در نظر بگیرید که دو تا شیر برقی یا بیشتر داریم و هر کدوم رو تو ساعت مشخصی می خواهیم باز بکنیم البته برای هر شیر برقی کنترلر برای فرمان دادن کانال (رله) جدایی داره.
هر کی متوجه شد نقشش رو برام بکشه که به چه صورته
اگر داخل نقشه علائم رو هم توضیح بده که خیلی عالی میشه. من زیاد سر در نمیارم مثلا شکل کنتاکتور تو نقشه چه جوریه:D

Moto&Me

عضو جدید
طراحی جالبی میشه . منم مشتاقم دوستان طرحش رو بزنن . فک کنم با برنامه eplan باید این کار رو کرد

AMIR PASHAIEE

عضو جدید
ترمینال RTP

ترمینال RTP

سلام
من به یه جدول جهت تعیین ترمینال سیم یا کابل هایی که درون تابلو استفاده میشه نیازمندم با توجه به جریان عبوری از کلیدهای به کار رفته شده در تابلو.
از دوستان خواهشمندم اگه در این مورد PDF دارند معرفی کنند.
با تشکر

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
من به یه جدول جهت تعیین ترمینال سیم یا کابل هایی که درون تابلو استفاده میشه نیازمندم با توجه به جریان عبوری از کلیدهای به کار رفته شده در تابلو.
از دوستان خواهشمندم اگه در این مورد PDF دارند معرفی کنند.
با تشکر

سلام
جدول انتخاب کابل
البته انتخاب کابل یا سیم به موارد دیگه ای هم بستگی داره
طبق سطح مقطع کابل ترمینال هم انتخاب میشه. مثلا کابل با سطح مقطع16mm مربع یک ترمینال 16mm مربع میخواهد.

ثریا قدوسی

عضو جدید
پرسش درباره یراق آلات تابوهای برق

پرسش درباره یراق آلات تابوهای برق

به نام خدا و با سلام
من درباره برابر انگلیسی دو واژه فارسی که مربوط به یراق آلات تابلوهای برق هست پرسشی داشتم :
1- پروفیل = Rectangle Tube؟
2- نوار آب بندی یا نوار دور درب شیار دار=Door round flut band؟
سپاسگزارم

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    6.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    4.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bahmanpour_ali

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید..کلیه لینک های داده شده توسط شما به یک صفحه ارسال فایل ختم میشه..و عملا چیزی قابل دانلود نیست لطفا چک بفرمایید با تشکر

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید..کلیه لینک های داده شده توسط شما به یک صفحه ارسال فایل ختم میشه..و عملا چیزی قابل دانلود نیست لطفا چک بفرمایید با تشکر
سلام
همه لینک ها که نه ولی خیلیا بله. شما به کدوم فایل نیاز داری ؟ به دلیل شرایطی اگه در دسترسم باشه دوباره قرار میدم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
واحد مونتاژ_1

واحد مونتاژ_1

بعد از انجام فرایند فلز کاری و نقاشی مرحله مونتاژ سلول است .اجزا سلول در این مرحله فقط با استفاده از اتصالات پیچی یا پرچی به هم مونتاژ می شوند.
در مونتاژ سلول ها حتی الامکان از پیچ های با کلاس
8.8 استفاده شود.
جنس پیچ و مهره ها از نوع گالوانیزه گرم باشد.و از نظر ابکاری باید تمامی اتصالات یک رنگ باشند.

ضخامت ابکاری گالوانیزه در پیچ و مهره و واشر حداقل 15 میکرون باشد.

برای اتصال قطعات رنگ شده بهتر است از پیچ و مهره های واشر سر خود یا واشر خار دار استفاده گردد.

هیچ گونه اثر فسفاته و یا زنگ زدگی بر روی پیچ و مهر ها نباشد .

در تابلو های فشار متوسط و البته فشار ضعیفی که احتمال لرزش وجود دارد بهتر است از واشر های فنری برای پیچ و مهره استفاده شود . جهت جلو گیری از باز شدن پیچ و مهره

درب هر سلول باید حداقل دارای دو لولا برای راحت باز و بسته شدن درب ایجاد شود .

در مورد لولاهایی که برای تابلو های بارانی یا هوایی باز به کار برده میشود و مخفی نمیباشند باید محل گریس خور تعیین شده باشد.

نوع یراق الات باید به گونه ای باشند که با
IPتابلو منافات نداشته باشند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
واحد مونتاژ-2

واحد مونتاژ-2

بهتر است بعد از پایان هر مرحله نفرات فرایند های ساخت را چک و کنترل کنند.
تمامی تجهیزات باید بگونه ای باشند که با شرایط اب هوایی استاندارد بتوانند عملکرد صحیح خود را داشته باشند.

VDE 0670 PART 1000- IEC 60694

ماکزیمم دمای محیط 40 درجه

میانگین دمای 24 ساعت 35 درجه

کمترین دمای محیط
-5 درجه
برای ارتفاع 1000 متر از سطح دریا

.

بر روی شاسی پانچ هایی جهت فیکس کردن سلول به کف
SUBSTATIONباید در نظر گرفته شده باشد.
در صورت هر گونه سوراخ کاری باید بعد از ان ابتدا سطح پلیسه گیری شده سپس با رنگ لکه گیری انجام شود.

ریل های مربوط به کشوها باید کاملا نسبت به کف تراز شده و به اسکلت مهار گردید باشند.

در نصب
CT PT کور بالانس ها دقت بیشتری شود و قبل از نصب مشخصات ان ها کاملا با مدارک و نقشه ها مطابقت داشته باشند
1-فواصل عایقی مطابق با سطح ولتاژ

2-پلاریته مطابق با مدارک و نقشه

هر سلول
MV باید دریچه انفجار داشته باشد . در صورت پارتیشن بندی شدن محفظه های POWER دقیقا در بالای هر محفظه باید دریچه انفجار تعبیه شده باشد.
در داخل سلول های کشویی برای جلو گیری از دسترسی مستقیم به کنتاکت های ثابت برق دار لازم است از شاتر که جنس ان میتواند عایق یا فلزی باشد تعبیه گردد. عملکرد شاتر باید به گونه ای باشد که در صورت داخل شدن کلید به داخل سلول برای وصل کلید ,
باز شده و در زمان خروج ان از دسترسی اپراتور به کنتاکت های کلید جلو گیری به عمل اورد

• Like
واکنش ها: Ti8

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
واحد مونتاژ-3

واحد مونتاژ-3

دستور العمل مونتاژ کلید ها و اینتر لاک ها
مشخصات کلید ها و ماژول ها با مدارک تطبیق گردند.و دستور العمل سازنده به دقت رعایت شود.
تجهیزات کشویی باید به گونه ای نصب و مونتاژ شوند که به ازای 5 بار حرکت و تست پی در پی هیچگونه اشکالی دران ها
و عملکرد مشاهده نشود.
تست فواصل عایقی با کنتاکت های برق دار فیکس رعایت گردیده باشد
تمام المان های متحرک الکتریکی باید مستقیما ارت شوند.
در کلید های کشویی در صورت وصل بودن کلید امکان تغییر وضعیت ان از service به test یا بالعکس وجود نداشته باشد.
چنانچه سلول دارای سک سیونر ارت است . در زمان وصل کلید و تغییر وضعیت ان به حالت service باید حتما حالتی پیش اید که ***یونر ارت باز باشد .
***یونر ارت سلول زمانی امکان وصل شدن دارد که کلید در حالت test یا out باشد.
در صورت ایجاد محفظه ای برای کابل های برق دار , جهت جلو گیری از دسترسی اپراتور به کابل های برق دار درب محفظه زمانی باز میشود که سک سیونر ارت بسته باشد.و چنانچه سک سیونر ارت بسته باشد زمانی میتوان انرا باز کرد که درب محفظه کاملا بسته باشد.
در صورت درخواست مشتری برای جلو گیری از وصل کلید ها به صورت دستی لازم است کاوری برای قسمت شاسی وصل دستی تعبیه گردد.
تمامی کلید ها باید دارای لیبلی جهت نمایش وضعیت وصل یا قطع باشند.
تمامی کنتاکت های متحرک باید توسط گریس مخصوص برای ایجاد هدایت الکتریکی مناسب و جلو گیری از سایش روانکاری کردند.
.

• Like

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
واحد مونتاژ-4

واحد مونتاژ-4

نصب درب ها هیتر و روشنایی
تمامی محفظه های کنترل باید دارای سیستم روشنایی باشند
و این روشنایی به گونه ای باشد که در صورت باز کردن درب فعال و در صورت بسته شدن غیر فعال شود.
روشنایی باید در جایی نصب شود که هیچ گونه مزاحمتی برای اپراتور ایجاد نکند و در صورت باز و بسته شدن محفظه با تجهیزات برخوردی نداشته باشد.
میکرو سویچ های استفاده شده برای روشنایی باید دارای کاور حتی الامکان از جنس pvc و یا ورق برشمال برای جلوگیری از برخورد دست اپراتور و یا ابزار الات با سیم های برق و حفاظت میکرو سوئیچ در مقابل ضربه باشد.
برای جلوگیری از ایجاد شبنم در داخل سلول بهتر است از هیتر درون سلول استفاده شود . توجه شود که هیتر باید در کف سلول و یا نقطه پایینی نسبت به تجهیزات نصب شود .که هیتر بوسیله یک ترموستات یا یک رطوبت سنج فرمان میگیرد.
درب ها باید دارای استوپر بوده به گونه ای که بیشتر از 120 درجه باز نشوند.
لولای درب ها جهت جلوگیری از سایش باید گریس کاری شوند.
در صورت وجود پانچ هایی بر روی درب به منظور کلید ها و غیره بهتر است طوری جا نمایی شوند که مشکلی برای درجه حفاظت تابلو نداشته باشند و یا کاوری جهت تامین درجه حفاظت تعبیه شود

• Like

enamir91111

عضو جدید
سلام من تابلو برق كار نميكنم ولي تابلوهاي زيادي مونتاژ كردم اگه بتونم كمكتون ميكنم

kcivilbaran

عضو جدید
با سلام و احترام؛
جناب مهندس مهدی،
یک فایل PDF از تابلو برق برای یکی از دوستان هست که فول تایم مشغول به کار هستند. بنده دانشجوی عمران هستم اما چون تایم آزاد و اینترنت دارم میخوام به ایشون کمک کنم.
براتون امکان داره در نقشه خوانی این تابلو برقها کمک و راهنمایی نمایید.
در صورت امکان آیا باید ایمیل کنم چون نمیدونم چجوری بفرستم توی فرومی که مطلب شمارو دیدم.
پایدار باشید.

kcivilbaran

عضو جدید
سلام دوستان من توي يه شركت تابلو برق كار ميكنم اگر فكر ميكنيد كمكي از دستم برمياد بهم بگيد.چند تا استاندارد لازم تابلو برق رو به اشتراك مي ذارم استانداردهاي تابلوهاي برق
با سلام و احترام؛
جناب مهندس مهدی،
یک فایل PDF از تابلو برق برای یکی از دوستان هست که فول تایم مشغول به کار هستند. بنده دانشجوی عمران هستم اما چون تایم آزاد و اینترنت دارم میخوام به ایشون کمک کنم.
براتون امکان داره در نقشه خوانی این تابلو برقها کمک و راهنمایی نمایید.
در صورت امکان آیا باید ایمیل کنم چون نمیدونم چجوری بفرستم توی فرومی که مطلب شمارو دیدم.
پایدار باشید.