حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

فرهنگ

مدیر بازنشسته

Etchant (ASM) handbook) :5ml HF +15 ml HCL +25 ml HNo3 +955 ml Water
عکس اولی زوم 100 و دومی 500
کسی اگه تو تشخیص فازها میتونه کمک کنه
مشاهده پیوست 147757مشاهده پیوست 147758

در حالت کلی آلیاژهای رده 7000 آلومینیوم از چندتا فاز به نسبتی که عناصر الیاژیشون دارن تشکیل میشن، فازهای عمده اینا: در ناحيه يوتكتيكي دو فاز به صورت تيره و روشن حضور دارند كه معمولاً بخشهاي تيره محلول جامد اوليه و قسمت‌هاي روشن فاز (MgZn[SUB]2[/SUB])ɳمي باشند ، که البته اگر تصویر میکروسکوپ الکترونی داشتی به راحتی قابل تشخیصه، مقلا تو این عکسه که گذاشتم برات عکس A ساختار یوتکتیکی هست و عکس b فازهای خاکستری رنگ Al[SUB]7[/SUB]Cu[SUB]2[/SUB]Feهستش. البته فازT(Al[SUB]2[/SUB]Mg[SUB]3[/SUB]Zn[SUB]3[/SUB] و S(Al[SUB]2[/SUB]CuMg تتا Al2Cuهم قابل تشکیل هستند اما حتما نیاز ب هتصویر semداری تا تشخیص بدی.

موفق باشی

پیوست ها

• 7000.jpg
    7000.jpg
    21.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

javad0035

عضو جدید
سلام وخسته نباشی خدمت تمام مهندسین
من درباره آلیاژها یک سوال جدی دارم که توی چندین سایتم عنوان کردم ولی جوابی نگرفتم،امیدوارم اینجا حل بشه
من میخوام یک آنود طراحی کنم .این آنود قراره از2بخش(2آلیاژ) تولید بشه،بخش اصلی هدف یا کانون آنود که محل برخورد الکترون های پرانرژی.بخش دوم هم اطراف کانون.هرکدوم ازاین بخش ها بایدویژگی هایی داشته باشن:
کانون که به دلیل برخورد الکترون های پرانرژی،سریعا داغ میشه باید هم نقطه ذوب بالایی داشته باشه وهم مقاومتش جوری باشه که در دماهای بالا درمقابل خوردگی وپوسیدگی مقاومت کنه،آلیاژ این قسمت ازجنس تنگستن و رنیوم میباشه که هم نقطه ذوب بالایی دارن وهم ضریب هدایت حرارتی بالا
حال میمونه بخش دوم(یعنی اطراف آنود)که مشخصه اصلی این قسمت اینه که باید دارای ضریب هدایت حرارت بالایی باشه تا سریعا بتونه گرمای زیاد کانون رو انتقال بده،از ویژگی های دیگه اینکه باید مثل کانون حدالامکان نقطه ذوب بالا ومقاومت بالا داشته باشه.پیشنهاد من دراین مورد آلیاژ cu-Al-Agمیباشه که تااونجایی فهمیدم ضریب هدایت حرارتی اون نزدیک تنگستن(153وات برمتر کلوین)ونقطه ذوب حدود1500درجه میباشد که دردماهای بالا مقاومت خوبی داشته وپوسته هم نمیشه وچون چگالی این آلیاژکمه(7.7) امکان افزایش سطح آنود وجود داره.
حال باهمه این تفاسیر شماها آلیاژی میشناسید که از آلیاژی که من گفتم بهتر باشه؟البته صرفه اقتصادی آلیاژم مهمه....
ممنون میشم کمک کنید

کسی نبود جواب بده؟یعنی بازم هیچی؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
گمان میکنم که : نقاط سفید رنگ فاز آلفا هستند ( آلومینیم تقریباً خالص )
و نقاط تیره تر رسوبات MgZn2 هستند . احتمالاً این آلیاژی که شما برش زدید پیر سازی شده بوده .

اگه میزان استحکامش رو بگید که بدونیم چقدر عملیات پیرسختی شده شاید بتونم دقیق تر پاسختون رو بدم .

موفق باشید .

نمونه شاهد هست ،هیچ عملیاتی روی این آلیاژ انجام نشده و سختی هم اندازه گیری نشده
ممنون از توجهتون

آخرین ویرایش:

nilu_ht

عضو جدید
پودر هایcip

پودر هایcip

دوستای عزیز اگه مطلبی در مورد پودرهای. Cip دارید لطفا ارایه کنید.با تشکر

nazanin2220

عضو جدید
کمککککککککککککککککککککککک ککک

کمککککککککککککککککککککککک ککک

سلام اینجا کسی در رابطه با cec که یکی از روشهای spd هست مطلب نداره
یه مطلب کلی راجع به نحوه کار و مزایا معایب و... میخوام
فارسی یا انگلیسی فرقی نمی کنه
مرسییییییییییییییییییی

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
برای کاهش تاثیرات مخرب منطقه haz بر روی خواص جوش و قطعه کار چه کارهایی میتوان انجام داد؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
برای کاهش تاثیرات مخرب منطقه haz بر روی خواص جوش و قطعه کار چه کارهایی میتوان انجام داد؟
سلام
مهندس منظورت اینه که چه کارهایی انجام میدن پیشگیرانه یا اینکه اینکه انجام شده جوش منطقه هز مشکل داره ؟
آی کیوم نمیکشه چند وقته :))

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
نه 70 80 خیلی پایین.هرچی به ضریب هدایت حرارتی تنگستن نزدیک ترباشه بهتره

میشه عدد بدید ( توی دماهای مختلف فکر کنم هدایت حرارتی متفاوت باشه ؟ درسته ؟ )
من اون 70 الی 80 رو برای نیترید آلویمینیم گفتم
آلیاژ خوبیه توی دمای بالا هم مقاومت به خوردگیش خوبه توی برخی جاها هم انگار استفاده میشه به این منظور ( فک کنم )
برای مقادیر بالای هدایت حرارتی و خوردگی خوب بهترین چیزی که من شنیدم همون آلیاژهای نقره هستند
آلیاژ شما هم مناسبه چون ترکیبی از هدایت دهنده های خوبن
هرچند که فکر کنم الماس بالاترین رو داشته باشه
یه سری پلیمر ها هم هستن که هدایت بالایی دارن ولی نمیدونم تحمل دماییشون چقدر میتونه باشه
احتمالا به تنگستن نمیرسه و از بین میرن
شما میخوای روکش فقط نقش خنک کننده رو ایفا کنه ؟
ببخشید اطلاعاتم اندکه واسه همین زیاد سوال میپرسم

آخرین ویرایش:

hesam02

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز
کسی از دوستان هست مقاله عملیات حرارتی ( هر نوع عملیات حرارتی ) به همراه ترجمه داشته باشه؟
ممنون از لطفتون

javad0035

عضو جدید
میشه عدد بدید ( توی دماهای مختلف فکر کنم هدایت حرارتی متفاوت باشه ؟ درسته ؟ )
من اون 70 الی 80 رو برای نیترید آلویمینیم گفتم
آلیاژ خوبیه توی دمای بالا هم مقاومت به خوردگیش خوبه توی برخی جاها هم انگار استفاده میشه به این منظور ( فک کنم )
برای مقادیر بالای هدایت حرارتی و خوردگی خوب بهترین چیزی که من شنیدم همون آلیاژهای نقره هستند
آلیاژ شما هم مناسبه چون ترکیبی از هدایت دهنده های خوبن
هرچند که فکر کنم الماس بالاترین رو داشته باشه
یه سری پلیمر ها هم هستن که هدایت بالایی دارن ولی نمیدونم تحمل دماییشون چقدر میتونه باشه
احتمالا به تنگستن نمیرسه و از بین میرن
شما میخوای روکش فقط نقش خنک کننده رو ایفا کنه ؟
ببخشید اطلاعاتم اندکه واسه همین زیاد سوال میپرسم

همین که جواب میدید جای تشکرداره.
ببینید این آنود قراره توی1محفظه خلاء قرار بگیره پس نباید دردماهای بالا(حداقل 1800تادوهزارو خورده ای)) به هردلیلی،خوردگی،اکسیدشدن یا هرجیز دیگه به این محفظه آسیب بزنه.
آلیاژی که میخوام علاوه بر نقطه ذوب وضریب هدایت حرارتی که 2عامل اصلیشه باید سبک باشه وازنظر اقتصادی به صرفه.
درآنود های حال حاضر ازتنگستن که ضریب هدایتش حدود150استفاده میشه،حالا آلیاژی که من میخوام هرچی ضریبش به این عدد نزدیکتر باشه بهتره.حتما هم باید ازفلزات باشه چون عدد اتمی فلزات به مراتب ازنافلزات بالاتره.
نقش اصلی روکش آنود هدایت حرارتیه

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام

سلام

پیش عملیات حرارتی و پس عملیات حرارتی

PWHT

از این موازد هستن .

winsim

عضو جدید
درخواست حل المسائل کتاب Solidification Processing

درخواست حل المسائل کتاب Solidification Processing

کسی حل المسائل کتاب solidification processing رو نداره؟ از flemings

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام اینجا کسی در رابطه با cec که یکی از روشهای spd هست مطلب نداره
یه مطلب کلی راجع به نحوه کار و مزایا معایب و... میخوام
فارسی یا انگلیسی فرقی نمی کنه
مرسییییییییییییییییییی
منظورتون cyclic extrusion compression هست
اینجا ی چیزایی هست ممکنه به دردت بخوره
http://www.imim.pl/files/archiwum/Vol1_2007/artykuly/art07.pdf

Mojtaba_1366

کاربر بیش فعال
سلام خدمت دوستان عزیز

کسی جزو خوب در مورد خطاهای اندازه گیری مواد رو داره؟؟؟

واقعا تو این 6 سال درسی مزخرفتر از این تا حالا ندیدم. :razz:

MOJTABA770

عضو جدید
سلام
دوتا سوال دارم از دوستان متخصص درخواست راهنمایی میشود
بسیار ممنون

تو جوشکاری معمولی (جوشکاری رایج تو کشورمون ) سیستم جوش به چه صورته ؟
البته خودم اینطور متوجه شدم:
که از دستگاه جوش (وظیفش تقویت جریانه؟ )یه فاز و یه نول میاد بیرون که فاز از تو متور جوش میاد تو الکترود ونول هم به فلز وصل میشه،، ووقتی الکترود تو یه فاصله نزدیکی تا فلزمون قرار گرفت باعث ایجاد گرما میشه(اینجا شو هم درست نفهمیدم ) بعد اون الیاژی که تو الکترود هست ذوب میشه ومیچسبه به فلز

میخواستم ببینم فرایندو درست گفتم ؟

یه مشکل دیگه ای که دارم اینه که چطور وقتی دوتا سیم فاز و نول رو به هم میزنیم اتصال کوتاهش باعث پریدن فییوز (این جا رو هم متوجه نشدم که چطور فیز متوجه میشه ومیپره ؟)میشه ولی تو این حالات های جوش فیوز نمی پره ؟
هویه قلمی هم همینطوره کارش؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام
بسیار ممنون

که از دستگاه جوش (وظیفش تقویت جریانه؟ )یه فاز و یه نول میاد بیرون که فاز از تو متور جوش میاد تو الکترود ونول هم به فلز وصل میشه،، ووقتی الکترود تو یه فاصله نزدیکی تا فلزمون قرار گرفت باعث ایجاد گرما میشه(اینجا شو هم درست نفهمیدم ) بعد اون الیاژی که تو الکترود هست ذوب میشه ومیچسبه به فلز

یه مشکل دیگه ای که دارم اینه که چطور وقتی دوتا سیم فاز و نول رو به هم میزنیم اتصال کوتاهش باعث پریدن فییوز (این جا رو هم متوجه نشدم که چطور فیز متوجه میشه ومیپره ؟)میشه ولی تو این حالات های جوش فیوز نمی پره ؟

سلام
دوست عزیز رشتتون چیه و ترم چندید ؟
اگه مواد هستید ، من کتاب جوشکاری دکتر کوکبی (نه اون دو جلدیه همون یه جلدیه) رو پیشنهاد میکنم بخونید
انواع مختلف جوشکاری توی کشورمون الان داره انجام میشه و رایجه
خیر برخی موارد مثبت به قطعه کار وصل میشه برخی مواقع منفی بستگی به ضخامت قطعه ، آلیاژ و ... فرق میکنه
قضیه گرما هم توی جوشی که میفرمایید به دلیل ایجاد قوس بین قطعه و الکترود و پلاسما و انتقال یون از الکترود به قطعه و ... هست
سیم فاز و نول خونه جریانش فرق میکنه که شما میزنی فیوز میپره
چون دو نوع جریان داریم مستقیم و متناوب ( هرچند من خودم تو برق سررشته ندارم اگه اشتباهه دوستان تصحیح کنن لطفاً )
هویه باعث ذوب موضعی لحیم با حرارت میشه و از قوس و ... خبری نیست

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام
بسیار ممنون

سلام

همینطور که دوستمون Mold_silver فرمودن تو کشورمون انواغ و اقسام جوش استفاده میشه . دستگاه جوش وظیفه ش تقویت و تنظیم جریان هست اما میشه از رکتیفایر و امسال اون که امکان تغییر اختلاف پتانسل هم هست استفاده کرد .

در مواردی که از دستگاه جوش ( ترانس ها ) استفاده میشه باید فاز الکترود باشه و نول قطعه کار باشه نوع جریان ( AC )

در رکتیفایر ها جریان غیر متاوب ایجاد میشه که می تونه فاز الکترود و قطعه نول ( DCEP ) و یا فاز قطعه کار باشه و نول الکترود ( DCEN ) که بسته به ضخامت و روش فرایند جوش انتخابش میکنن

دلیل ایجاد گرما هم اینه که شارش الکترون با جریان زیاد که از فاز ( الکترود یا قطعه ) کنده میشه و به نول میره هست .

کلاً کار فیوز این هستش که از اتصال فاز و نول سریع جلوگیری میکنه . وقتی دو تا سیم فاز و نول مستقیم به هم وصل بشن جریان به شدت بالا میره و باعث میشه فیوز بپره .

در جوشکاری . الکترود مقاوت الکتریکیش از سیم مس خیلی بیشتره پس نزدیک شدن الکترود به جسم مشکلی نداره . هر چند که اگه نوک الکترود به قطعه بچسبه هم همینطور جریان بالا میره و فشار روی دستگاه میاد

هویه که اصلاً بحثش کاملاً جداس . هویه از طریق مقاومت الکتریکی داغ میشه و با گرماش یک سیم قلع رو ذوب میکنه و اتصال ایجاد میشه

MOJTABA770

عضو جدید
سلام

همینطور که دوستمون Mold_silver فرمودن تو کشورمون انواغ و اقسام جوش استفاده میشه . دستگاه جوش وظیفه ش تقویت و تنظیم جریان هست اما میشه از رکتیفایر و امسال اون که امکان تغییر اختلاف پتانسل هم هست استفاده کرد .

در مواردی که از دستگاه جوش ( ترانس ها ) استفاده میشه باید فاز الکترود باشه و نول قطعه کار باشه نوع جریان ( AC )

در رکتیفایر ها جریان غیر متاوب ایجاد میشه که می تونه فاز الکترود و قطعه نول ( DCEP ) و یا فاز قطعه کار باشه و نول الکترود ( DCEN ) که بسته به ضخامت و روش فرایند جوش انتخابش میکنن

دلیل ایجاد گرما هم اینه که شارش الکترون با جریان زیاد که از فاز ( الکترود یا قطعه ) کنده میشه و به نول میره هست .

کلاً کار فیوز این هستش که از اتصال فاز و نول سریع جلوگیری میکنه . وقتی دو تا سیم فاز و نول مستقیم به هم وصل بشن جریان به شدت بالا میره و باعث میشه فیوز بپره .

در جوشکاری . الکترود مقاوت الکتریکیش از سیم مس خیلی بیشتره پس نزدیک شدن الکترود به جسم مشکلی نداره . هر چند که اگه نوک الکترود به قطعه بچسبه هم همینطور جریان بالا میره و فشار روی دستگاه میاد

هویه که اصلاً بحثش کاملاً جداس . هویه از طریق مقاومت الکتریکی داغ میشه و با گرماش یک سیم قلع رو ذوب میکنه و اتصال ایجاد میشه

دوتا تشکر ،،یکی واسه سرعت پاسخ گویی دومی هم وسه خود پاسخ تون (هم شما و Mold_silver )
یه بار دیگه دریافت مو از جوابتون + یه مطلبی که تو یه سایت دیگه خوندم میگم
تو این روش جوشکاری الکترود اول یه اتصال با قطعه کار و سیم نول برقرار میکنه بعد با یه فاصله ای از قطعه کار وایمسه و عملیات جوش صورت میگیره(فکنم برا ایجاد قوس باشه ؟؟)
جوش کارا معمولا به سیم نول که به قطعه کار وصل میشه میگن سیم ارت،، واسه همین برام این سوالات پیش امد که به تحقیق و بررسی این فرایند پرداختم

به افتخار بچه های گل فرووم:w27:

rica

عضو جدید
آلایندگی مواد ماهیچه

آلایندگی مواد ماهیچه

سلام

در مورد آلایندگی مواد ماهیچه اطلاعات میخواستم

ممنون

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مهندس منظورت اینه که چه کارهایی انجام میدن پیشگیرانه یا اینکه اینکه انجام شده جوش منطقه هز مشکل داره ؟
آی کیوم نمیکشه چند وقته :))
سلام. کلا هر چی میدونی. این که تاثیرات مخربش چی هست و چه کارهایی برای به حداقل رساندن این تاثیرات مخرب میشه انجام داد

قاصدک69

عضو جدید
سوال در مورد کربن دهی

سوال در مورد کربن دهی

فرض کنید دو قطعه ی فولادی در اختیار داشته باشیم. همه شرایط (مثل دما ، اندازه دانه و... ) برای این دو قطعه کاملا یکسان است " فقط درصد کربن یکی از قطعات 0.1 درصد و دیگری 0.25 درصد " باشد . آیا ضریب نفوذ کربن در آستنیت برای این دو قطعه متفاوت است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز می شه بیشتر توضح بدید منظورتون چیه؟
ماهیچه های سرامیکی منظورتونه برای ریخته گری دقیق؟

rica

عضو جدید
سلام دوست عزیز می شه بیشتر توضح بدید منظورتون چیه؟ ماهیچه های سرامیکی منظورتونه برای ریخته گری دقیق؟
فرقی نمیکنه ...کلا در مورد آلایندگی مواد ماهیچه باشه اگه برا ریختگری دقیق که باشه عالیه

amirali_r

کاربر فعال
کسی میتونه مهمترین فلزاتی که در ایران استخراجش انجام میشه به همراه کارخونه مهم بگه (من فقط مس سرچشمه رو بلدم)

مرسی

بالا