مسابقه علمی *** کی این علف هرز را می شناسه ؟

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام کاکو!!!
ریواس
Rheum ribes ، از خانواده Polygonaceae

ریواس همچنین در دامنه بینالود، کوهستان‌های آذربایجان، و بلندی‌های البرز در شمال تهران و همچنین در کوههای روستای رباط ترک(که این گیاه در کوههای رباط ترک و قلعه تخت کوه به طور وحشی رشد می‌کند) روییده و بومیان با چیدن سنگ دور ساقه‌اش آن را پرورانده و سبب بلندتر شدن ساقه‌اش می‌گردند. ریواس یکی از ره‌آورد‌هاینیشابور است.ریواس ساقه بلند و با ریواچ قاقوری که از ساقه آن شربت تهیه می کنند یک نوع ریواس است که در حاشیه کویر درزیبد می روید.فصل تهیه قاقوری یا ساقه شربتی آن 25 اسفند تا آخر اردیبهشت است. مزه این نوع شربت مشابهه طعم انار شیرین است.
این گیاه در غذاهای ایرانی به صورت خام و پخته در سالاد و خورش کاربرد دارد، اما به دو صورت کلی همراه با
کوفته ریزه و رب و پیاز و صورت دیگر همراه با گوشت قرمه و سبزی نعناع و جفری پخته می‌شود این خورش‌ها ویژه نواحی جنوبی البرز از جمله تهران و سمنان است که این گیاه در دامنه‌های البرز به طور وحشی رشد می‌کند. (رجوع شود به کتاب آشپزی رزا). با ریواس خوشاب و شربت نیز درست می‌کنند..

سلام
درسته بفرما گلم....
خدا بگم چکارت کنه مگه اینجا آشپزخونه هست؟!!!!!!!!!!!
سوال بعد را لطفا

آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام کاکو!!!
ریواس
Rheum ribes ، از خانواده Polygonaceae

ریواس همچنین در دامنه بینالود، کوهستان‌های آذربایجان، و بلندی‌های البرز در شمال تهران و همچنین در کوههای روستای رباط ترک(که این گیاه در کوههای رباط ترک و قلعه تخت کوه به طور وحشی رشد می‌کند) روییده و بومیان با چیدن سنگ دور ساقه‌اش آن را پرورانده و سبب بلندتر شدن ساقه‌اش می‌گردند. ریواس یکی از ره‌آورد‌هاینیشابور است.ریواس ساقه بلند و با ریواچ قاقوری که از ساقه آن شربت تهیه می کنند یک نوع ریواس است که در حاشیه کویر درزیبد می روید.فصل تهیه قاقوری یا ساقه شربتی آن 25 اسفند تا آخر اردیبهشت است. مزه این نوع شربت مشابهه طعم انار شیرین است.
این گیاه در غذاهای ایرانی به صورت خام و پخته در سالاد و خورش کاربرد دارد، اما به دو صورت کلی همراه با کوفته ریزه و رب و پیاز و صورت دیگر همراه با گوشت قرمه و سبزی نعناع و جفری پخته می‌شود این خورش‌ها ویژه نواحی جنوبی البرز از جمله تهران و سمنان است که این گیاه در دامنه‌های البرز به طور وحشی رشد می‌کند. (رجوع شود به کتاب آشپزی رزا). با ریواس خوشاب و شربت نیز درست می‌کنند..
:w17::w15:ایول...
برای گذاشتن مطلب درمورد هرگیاه.. باید خصوصیات کامل یک گیاه رو قرار دهید....

من گیاهشناسی کامل ریواس رو میزارم....
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]ريواس يا ريباس، گياهي است از تيره ي ترشک ها ( هفت بندها ) و داراي ساقه هاي هوايي و برگ هاي آن محتوي مواد ذخيره اي و اسيدي است و به همين جهت مورد استفاده ي خوراکي قرار مي گيرد.[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]ريواس هنگام بهار در نواحي گوناگون ايران، دامنه ي کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب هاي راکد مي رويد و برگ ضخيم و گوشت دار اين گياه مصرف غذايي دارد. تکثير ريواس معمولاً با کشت در خزانه و انتقال به کشتزار و يا از طريق کشت بذر تازه صورت مي گيرد.[/FONT]

[h=2]ارزش غذایی :

[/h]ریواس دارای برخی عناصر مانند پتاسیم - کلسیم است و از نظر ویتامینها نیز تا حدودی غنی است. دمبرگ ریواس که بخش قابل استفاده آن است دارای مقداری اسیدهای آلی مانند اسید مالیک است که برای رفع تشنگی و آسان کردن هضم غذا سودمند است. همچنین در طب سنتی ریواس برای دفع بعضی از باکتریهای مضر استفاده می‌شود.
[h=2]مضرات :

[/h]مصرف بیش از اندازه ریواس به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی اکسالیک اسید که برابر با ۴۶۰ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم می باشد باعث جلوگیری از جذب کلسیم و منیزیم توسط بدن می شود و باعث پوکی استخوان میشود. مقدار مجاز مصرف اکسالیک اسید در روز ۱۰ گرم برای بزرگسالان و ۳ تا۴ گرم برای کودکان می باشد. که این مقدار برابر است با چندین کیلوگرم ریواس، درنتیجه ریسک ابتلا به پوکی استخوان به دلیل مصرف ریواس بسیار کم می باشد. همچنین مصرف بیش از حد مجاز اکسالیک اسید موجود در ریواس باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش و کلیه ها نیز می شود.
[h=2]مشخصات ظاهری :

[/h]
  • ریشه: ریواس دارای یک ریشه معمولی است که یک تا دو متر در خاک رشد می‌کند. ریشه ریواس در برابر سرما و یخبندان مقاوم است.

• ساقه: ریواس دارای دو نوع ساقه است. یکی ساقه زیرزمینی که به آن ریزوم می‌گویند. ریزوم پس از رشد گوشتی و چوبی می‌شود که از جوانه‌های آن، ساقه‌های هوایی و برگهای پهن بوجود می‌آید. نوع دوم ساقه در ریواس ساقه‌های هوایی است که تا حدود یک متر نیز رشد می‌کند.

• برگ: ریواس دارای برگهایی است که از جوانه جانبی ریزومها بوجود می‌آیند. برگ‌ها دارای پهنک نسبتاً پهن هستند. دمبرگ ریواس که بخش خوراکی آن را تشکیل می‌دهد، گوشتی بوده و طول آن به بیش از نیم متر می‌رسد.

• گل: به تعداد زیاد و به صورت خوشه در انتهای ساقه اصلی ایجاد می‌گردد. گلهای ریواس به رنگ سبز هستند و در اثر تلقیح بذر را تشکیل می‌دهند.
[h=2]آب و هوای مناسب :

[/h]ریواس از سبزی‌های فصل خنک است و دماهای پائین را تحمل می‌کند. برگها در دمای پائین صورتی یا قرمز و در دماهای بیش از سی درجه سانتیگراد سبز تیره است. ریواس در مناطق پر باران عملکرد بیشتری را دارد. در خاک‌های نرم و حاصلخیز و غنی از پتاسیم بهتر رشد می‌کند.
مهم‌ترین نواحی رویش ریواس در ایران، دامنه‌های کوه بینالود در شهرستان نیشابور، دامنه کوه‌های شهرستان شهربابک در کرمان و دامنه کوه‌های البرز در شهرستان طالقان و کوه های کردستان ریواس در فصل بهار به فراوانی در بازارهای محلی مناطق آذربایجان نیز یافت می‌شود که از دامنه‌های کوه‌های این مناطق توسط روستاییان برداشت می‌شود.نوع ریواس شیرین که به آن قاقوری یا ریواچ می گویند در دامنه کوه زیبد می روید.این نوع ریواس را کشاورزان با ریختن خاک روی ساقه گاهی ساقه با ارتفاع یک متر و صخامت 8 سانت بدست می آورند که بر خلاف ریواسهای سایر مناطق طعم شیرین دارد و نه طعم ترش. این گیاه در مناطق جنوبی استان فارس -کوه های اطراف شهر دبیران نیز یافت شده است.
[h=2]خوراک دام :

[/h]این گیاه مورد استفاده دام قرار می گیرد و تمام برگ و ساقه خشک شده آن را مورد علاقه دام و حیوانات است. گیاهان و بوته های خارداری دیگری مانندسوsouw - چرخه- گون- خارانگبین در اطراف این گیاه رشد می کنند
[h=2]تکثیر ریواس:

[/h]این گیاه توسط دو روش غیر جنسی و بذر تکثیر می‌شود اما چون گیاهان حاصل از بذرکاملاً متفاوت از گیاهان والدینی می‌باشند در واقع استفاده از گیاهانی که از جوانه‌های روی ریزوم حاصل می‌شوند، روش اصلی تکثیر آن می‌باشد که این گیاهان در اطراف گیاه اصلی قرار دارند. در اوایل بهار گیاهان جدا شده از گیاه مادری به صورت شیاری کشت می‌شود. فاصله مشت بین یک تا یک‌ونیم متر در نظر گرفته می‌شود و فاصله دو بوته ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر است.
[h=3]کشت و داشت :

[/h]وجین: اگر علف‌های هرز توسط ادوات مکانیکی حذف می‌گردند باید عمق کاشت ریزوم را در نظر گرفت و از ایجاد صدمه به آن جلوگیری نمود.
کوددهی: کود دهی در طی فصل رشد صورت می‌گیرد.
حذف گلها: حذف غنچه و گل به محض ظهور ساقه گل دهنده صورت می‌گیرد و اینکار باعث می‌شود که در سالهای بعد رشد رویشی و دمبرگها با شدت بیشتری ادامه یابد چون گلدهی و تولید بذر، گیاه را ضعیف می‌سازد.
[h=3]برداشت :

[/h]برداشت ریواس از سال دوم کشت شروع می‌شود. نشانه رسیدن محصول بزرگ شدن پهنک برگ است. ریواس برای مصرف تازه، هر هفته برداشت می‌شود.
[h=2]آفات و بیماری‌ها:

[/h]
  • زنگ ریواس
  • کرم ریشه ریواس
  • بیماریهای ویروسی که توسط ریزوم منتقل می‌شوند.
[h=2]ریواس در علم :

[/h]
  • تاکسونومی: گیاه ریواس بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود.
  • کالبدشناسی: ساختمان داخلی گیاه ریواس مطالعه می‌شود.
  • ریخت‌شناسی: تنوع ریختی گیاه ریواس مطالعه می‌شود. به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه ریواس باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد.
  • مورفوژنز: از آغاز تشکیل سلول تخم ریواس تا بوجود آمدن سکل ریواس بررسی می‌شود.
  • فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه ریواس از سطح اندامکهای درون سلول تا بافت‌ها، اندام‌ها و خود گیاه ریواس مطالعه می‌شود.
  • سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد، تولید مثل و رفتار سلول گیاه ریواس می‌پردازد.
  • بوم‌شناسی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه ریواس با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد.
  • ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه ریواس بررسی می‌کند.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
مهندس//مگه ریواس جزو علف های هرزه؟:surprised:
درسته علفی منتهی جزو علفهای هرز به حساب میاد؟

سلام
حق با شماست خودم هم نمیدونم چرا گذاشتم. شما ببخشید.

سلام
من یادمه در توضیح علفهای هرز نوشته شده
هر گیاه ناخواسته
#1 ......

بنابراین ریواس هم میتونه برای یک سری گیاهان دیگه علف هرز به حساب بیاد
مثل وجود جو در مزرعه گندم:)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
هر گیاه ناخواسته
#1 ......

آخه معمولا ریواس تو هیچ مزرعه ای به عنوان علف هرز مطرح نیست، اغلب تو دامنه کوههای کم ارتفاع رشد میکنه و کلونی پر پشتی هم نداره!
اگه هم یه روزی روزگاری بیاد تو مزارع ما، چون بیشتر کارمون سنتی هست و از ماشین آلات مکانیزه استفاده چندانی نمیشه (نسبت به کشورهای دیگه) به عنوان علف هرز نیست و مورد استفاده قرار میگیره!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
هر گیاه ناخواسته
#1 ......

موضوعی که شما گفتید درسته.. ولی موقعی صدق میکنه.. که تو یه مزرعه مثلا همینی که شما گفتید گندم باشه...گیاه رو در میاریم.چون ما میخوایم گندممون خوب رشد کنه..نه ریواس..
ولی اینجا عنوان مسابقه اینه که کی این علف هرز رو میشناسه...
مسابقه این نیست که کی این علف هرز رو در این مزارع میشناسه...
ریواس درسته علفیه ولی جزو علف های هرز به حساب نمیاد.

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوعی که شما گفتید درسته.. ولی موقعی صدق میکنه.. که تو یه مزرعه مثلا همینی که شما گفتید گندم باشه...گیاه رو در میاریم.چون ما میخوایم گندممون خوب رشد کنه..نه ریواس..
ولی اینجا عنوان مسابقه اینه که کی این علف هرز رو میشناسه...
مسابقه این نیست که کی این علف هرز رو در این مزارع میشناسه...
ریواس درسته علفیه ولی جزو علف های هرز به حساب نمیاد.
سلام
عجب کاری کردما حالا حکمو صادر کنید.دیگه نمیذارم. خداکنه همه مزارع گندم آلوده به این علف شوند تا شما ما را اینقدر خجالت ندید.
البته پارسال من تو مزارعی که دربین درختان جنگلی که درفارس بخصوص کازرون وسپیدان میکارند و این امر هم باعث شده درختان جنگلی ومراتع ازبین بره دیدما.البته باکمی فاصله ............ قبوله

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام
بفرمایید سوال بعدی
:)

54.jpg

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
نام تیره انگلیسی : Poaceae - Gramineae
نام تیره فارسی : گندمیان
نام علمي: Setaria verticillata (L.) P.B.
نام فارسی : دوستك،گاورس چرخه ای
نام انگلیسی : Bristly Foxtail, Whorled pigeon grass

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
نام تیره انگلیسی : Poaceae - Gramineae
نام تیره فارسی : گندمیان
نام علمي: Setaria verticillata (L.) P.B.
نام فارسی : دوستك،گاورس چرخه ای
نام انگلیسی : Bristly Foxtail, Whorled pigeon grass

سلام
آفرین صحیح است. بفرمایید سوال بعد را

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاهدانه نیست؟؟

سلام
من هم با شما دوست عزیز لیمویی موافقم .البته با اجازه شما یه توضیح کوچک من بزارم.

خانواده: Canabinaceae
نام علمی: Cannabis sativa
نام انگلیسی: Cannabis
Hemp – Gallow grass
شاهدانه ،از گیاهان زراعی قدیمی است که احتمالاً موطن اصلی آن آسیای مرکزی می باشد که از آنجا به چین رفته و در این کشور بیش از 4500 سال سابقه کشت دارد. تولید شاهدانه در درجه اول برای استفاده الیاف آن است که برای تهیه طناب، گونی، نخ قند، بادبان کشتی ، پارچه های مخصوص تور ماهیگیری کمر بند نجات، برزنت بکار می رود. همچنین در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد. دانه آن به مقدار زیاد در صنعت روغن کشی و دارو سازی کاربرد دارد. شاهدانه گیاهی شبیه به گزنه که گیاهی 2 پایه ، علفی ، یکساله و به ارتفاع 1 تا 3 متر حتی بیشتر و دارای واریته ها و فرم های مختلف است شاهدانه برگهائی متقابل در طول ساقه دارد ولی هر چه به انتهای ساقه نزدیک می شویم برگهای آن وضع منفرد پیدا می کنند. پهنک برگهای شاهدانه منقسم به 5 تا 7 لوب عمیق دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز است. گلهای آن در حالت طبیعی بر دو نوع نر و ماده ، واقع بر روی دو پایه جدا گانه اند. از مشخصات گلهای نر شاهدانه آن است که به صورت مجتمع و به وضع آویخته بر روی پایه ای که از کنگره برگها خارج می شود و همچنین در قسمت انتهایی ساقه ظاهر می گردند هر یک از این گلها نیز دارای 5 پرچم در درون پوشش گل اند. گلهای ماده عموماً همان وضع گلهای نر را دارند با این تفاوت که بدون دارا بودن دمگل مشخص ، در بغل براکته هایی شبیه به برگ جای می گیرند. میوه این گیاه به صورت فندقه و به رنگ قهوه ای یا تیره و دارای یک دانه بدون آلبومن است.

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
شاهدانه نیست؟؟

سلام
من هم با شما دوست عزیز لیمویی موافقم .البته با اجازه شما یه توضیح کوچک من بزارم.

خانواده: Canabinaceae
نام علمی: Cannabis sativa
نام انگلیسی: Cannabis
Hemp – Gallow grass
شاهدانه ،از گیاهان زراعی قدیمی است که احتمالاً موطن اصلی آن آسیای مرکزی می باشد که از آنجا به چین رفته و در این کشور بیش از 4500 سال سابقه کشت دارد. تولید شاهدانه در درجه اول برای استفاده الیاف آن است که برای تهیه طناب، گونی، نخ قند، بادبان کشتی ، پارچه های مخصوص تور ماهیگیری کمر بند نجات، برزنت بکار می رود. همچنین در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد. دانه آن به مقدار زیاد در صنعت روغن کشی و دارو سازی کاربرد دارد. شاهدانه گیاهی شبیه به گزنه که گیاهی 2 پایه ، علفی ، یکساله و به ارتفاع 1 تا 3 متر حتی بیشتر و دارای واریته ها و فرم های مختلف است شاهدانه برگهائی متقابل در طول ساقه دارد ولی هر چه به انتهای ساقه نزدیک می شویم برگهای آن وضع منفرد پیدا می کنند. پهنک برگهای شاهدانه منقسم به 5 تا 7 لوب عمیق دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز است. گلهای آن در حالت طبیعی بر دو نوع نر و ماده ، واقع بر روی دو پایه جدا گانه اند. از مشخصات گلهای نر شاهدانه آن است که به صورت مجتمع و به وضع آویخته بر روی پایه ای که از کنگره برگها خارج می شود و همچنین در قسمت انتهایی ساقه ظاهر می گردند هر یک از این گلها نیز دارای 5 پرچم در درون پوشش گل اند. گلهای ماده عموماً همان وضع گلهای نر را دارند با این تفاوت که بدون دارا بودن دمگل مشخص ، در بغل براکته هایی شبیه به برگ جای می گیرند. میوه این گیاه به صورت فندقه و به رنگ قهوه ای یا تیره و دارای یک دانه بدون آلبومن است.
آفرين به همگي ....كاملا صحيح هست...
فكرميكنم دوست عزيزمون مهندس ليمويي بايد سوال بعد رو مطرح بفرمايند...البته با تشكر از زحمات دوست خوبمون مهندس فردا...خيلي عالي بود...متشكرم.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخ جون آخ جووووووون
...برین اونور...برین اونور
..من برنده شدم...من برنده شدم
.
...اشک شوقه که از چشام فواره میزنه

با تشکر از دوستان تایید کننده و موافق وتشریح کننده و دست اندرکاران ..همه و همه
خب دیگه خودتونو کنترل کنید ...الکی جو ندین که سوال سخت سخت نپرسم:D این کیــــــــــــــــــــــــــــع ؟؟؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخ جون آخ جووووووون
...برین اونور...برین اونور
..من برنده شدم...من برنده شدم
.
...اشک شوقه که از چشام فواره میزنه

با تشکر از دوستان تایید کننده و موافق وتشریح کننده و دست اندرکاران ..همه و همه
خب دیگه خودتونو کنترل کنید ...الکی جو ندین که سوال سخت سخت نپرسم:D این کیــــــــــــــــــــــــــــع ؟؟؟

سلام دوست عزیز...

خوشحالم که جواب درست رو دادید.. و این اشتیاق و هیجان قابل تحسینه...
منتهی اومدی سوال بزاری اونم سوال سخت.. ولی یه اشکالی در سوال گذاشتنتون هست اونم شاید به خاظطر این باشه که تا حالا سوال نزاشتید منتهی سوالی که گذاشتید ادرس عکس رو قرار دادید.. و مشخص شده اسم علف هرزتون چیه...
جواب سوالت اینه که از سرچ کردن از ادرستون درومده..
لطفا عکستونو نامشو عوض کن در رایانه خودتون و بعد اپلودش کنید تا اسم گیاه و ادرس سایتتون مشخص نشه...
متشکرم....
جوابتون اینه سوالتونو عوض کنید:

سیرموک(سیروحشی)

Allium canadense

Wild onion

گیاهی است چندساله از خانواده Liliaceae که از طریق بذر و پیاز تکثیر می یابد.ریشه ها به قسمت پیاز متصلند و تار مانند ورشته ای بوده،به پیاز قهوه ای رنگ متصل میشوند.ساقه ها بلند ،ایستاده،نرم و دارای بوی شبیه بوی پیاز،برگها کشیده و باریک و نرم و در قسمت پایه قرار میگیرند.گلها به صورت مجتمع در انتهای ساقه گل دهنده دیده میشوند.اجتماع گلها دایره ای شکل بوده و به رنگ صورتی می باشد. بذرها داخل کپسول تولید میشوند و هر کپسول محتوی3-6 بذر سیاه و گرد میباشد.بذرها دارای زوائد بال مانند در اطراف خود میباشند.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز

نع نع غلطه

سلام دوست عزیز...

خوشحالم که جواب درست رو دادید.. و این اشتیاق و هیجان قابل تحسینه...
منتهی اومدی سوال بزاری اونم سوال سخت.. ولی یه اشکالی در سوال گذاشتنتون هست اونم شاید به خاظطر این باشه که تا حالا سوال نزاشتید منتهی سوالی که گذاشتید ادرس عکس رو قرار دادید.. و مشخص شده اسم علف هرزتون چیه...
جواب سوالت اینه که از سرچ کردن از ادرستون درومده..
لطفا عکستونو نامشو عوض کن در رایانه خودتون و بعد اپلودش کنید تا اسم گیاه و ادرس سایتتون مشخص نشه...
متشکرم....
جوابتون اینه سوالتونو عوض کنید:

سیرموک(سیروحشی)

Allium canadense

Wild onion

گیاهی است چندساله از خانواده Liliaceae که از طریق بذر و پیاز تکثیر می یابد.ریشه ها به قسمت پیاز متصلند و تار مانند ورشته ای بوده،به پیاز قهوه ای رنگ متصل میشوند.ساقه ها بلند ،ایستاده،نرم و دارای بوی شبیه بوی پیاز،برگها کشیده و باریک و نرم و در قسمت پایه قرار میگیرند.گلها به صورت مجتمع در انتهای ساقه گل دهنده دیده میشوند.اجتماع گلها دایره ای شکل بوده و به رنگ صورتی می باشد. بذرها داخل کپسول تولید میشوند و هر کپسول محتوی3-6 بذر سیاه و گرد میباشد.بذرها دارای زوائد بال مانند در اطراف خود میباشند.

اینم ادرس سایت.......
و جواب سوالتون

http://www.royan4.blogsky.com/?PostID=673
سوال رو عوض کنید ممنون میشم.....
متشکرم..

سیلااااااااااااملیکووووم معصومه جونی مرسی ایشالا برنده شدن خودت:D
ایش به من گفتی تازه کار؟؟؟؟یه نیگا به تاریخ عضوبت ما بنداز ما از گیس سفیدای اینجاییمااا..فقط اسممو عوضوندم...این همه سوال میزاشتم و اینا ندیده بودی
الانم گفتم بیام هوینجوری یه شرکتی بکنم یه کم بذوقم تجدید خاطرم بشه:D
قبلا ها از این کارا میکردم ولی ایندفعه راستش حوصلم نیومد....خب برنده مسابقه شمایی

ممنونم از جوابتون منتهی سوال گذاشته شده رو مهندس لیمویی باید عوض کنن.. لو رفته..
:smile:

:D

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نع نع غلطه

سیلااااااااااااملیکووووم معصومه جونی مرسی ایشالا برنده شدن خودت:D
ایش به من گفتی تازه کار؟؟؟؟یه نیگا به تاریخ عضوبت ما بنداز ما از گیس سفیدای اینجاییمااا..فقط اسممو عوضوندم...این همه سوال میزاشتم و اینا ندیده بودی
الانم گفتم بیام هوینجوری یه شرکتی بکنم یه کم بذوقم تجدید خاطرم بشه:D
قبلا ها از این کارا میکردم ولی ایندفعه راستش حوصلم نیومد....خب برنده مسابقه شمایی

:D
شرمنده عزیزم...
ببخشید....
متوجه نشدم...
نه دوست گلم.. جواب سوال رو عکس بود.. من از روی عکس بهتون گفتم.....
اگه میشه خودتون سوال بعد رو با توجه به اینکه باز عکستون لو نره قرار بدید ممنونم.

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده عزیزم...
ببخشید....
متوجه نشدم...
نه دوست گلم.. جواب سوال رو عکس بود.. من از روی عکس بهتون گفتم.....
اگه میشه خودتون سوال بعد رو با توجه به اینکه باز عکستون لو نره قرار بدید ممنونم.
اوااااااا دشمنت شرمنده معصومه گلی

عزیزم برنده شده بودیااااااااااااا ولی باشه یه سوال دیگه ولی آسون میزارم

بالا