تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
من میخوام یک هیدروفیل رو با یک تحلیل دو فازی در عمق یک متری آب تحلیل و ضرایب لیفت و درگ اون رو بدست بیارم.
من این کارو انجام دادم اما ضریب لیفت مقداری غیر منطقی محاسبه میشه. مثلا در زاویه حمله صفر حدودا ضریب 1.7 میده!!
من چند بار مش رو تغییر دادم و هر کاری که به نظرم میرسه میکنم اما دقیقا همین مقدار بدست میاد.
کسی میتونه کمکم کنه که مشکل از کجاس؟
واقعا ممنون میشم.
خیلی چیزا رو باید چک کنی
ولی مهم ترینش تغییر نرمال های نیروی لیفت و درگ هستش
این کار رو انجام دادی؟

eliasmzh

عضو جدید
با سلام.من در مورد تزریق میکروحباب در یک کانال جریان آب با فلوئنت کار میکنم ولی متاسفانه هنگامی که در اینجکشن حباب هوا مقادیر را وارد میکنم و ران میگیرم در جواب هیچ تغییری در حالت با تزریق و بدون تزریق نمی بینم چگونه میتونم در یک کانال آب از یک سوراخ حباب هوا تزریق کنم.صاحب نطران کمک کنن لطفا.مرسی

آخرین ویرایش:

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام.من در مورد تزریق میکروحباب در یک کانال جریان آب با فلوئنت کار میکنم ولی متاسفانه هنگامی که در اینجکشن حباب هوا مقادیر را وارد میکنم و ران میگیرم در جواب هیچ تغییری در حالت با تزریق و بدون تزریق نمی بینم چگونه میتونم در یک کانال آب از یک سوراخ حباب هوا تزریق کنم.صاحب نطران کمک کنن لطفا.مرسی
الیاس جان چک کن داداش اون اینجکشنت بزرگیش خیلی کمتر از جریان اصلی ت نباشه
مقدار اینجکشن رو خیلی ببر بالا ببین تغییر میکنه
با udf کار میکنی ؟

Golden Boy

عضو جدید
خیلی چیزا رو باید چک کنی
ولی مهم ترینش تغییر نرمال های نیروی لیفت و درگ هستش
این کار رو انجام دادی؟

سلام دوست عزیز
یعنی باید دقیقا چکار کنم؟
من فلوئنت رو تجربی و با تکرار زیاد یاد گرفتم. شاید انجامش داده باشم اما دقیق نمیفمم چی میگی. میشه بیشتر توضیح بدین و کامل بگین چکار کنم که به نتیجه دلخواه برسم.
لطفا اینکه میگید خیلی چیزا رو باید چک کنم برام تشریح کنید.
ممنون میشم.

eliasmzh

عضو جدید
الیاس جان چک کن داداش اون اینجکشنت بزرگیش خیلی کمتر از جریان اصلی ت نباشه
مقدار اینجکشن رو خیلی ببر بالا ببین تغییر میکنه
با udf کار میکنی ؟

امیر جان اصلا انجکشن کار نمی کنه یهنی انگار فعال نیست هر مقدار تزریقی بذارم بازم جواب با حالت بدون تزریق یکی میشه

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امیر جان اصلا انجکشن کار نمی کنه یهنی انگار فعال نیست هر مقدار تزریقی بذارم بازم جواب با حالت بدون تزریق یکی میشه
خب الی جان این اینجکشن رو چطوری برا فلوئنت تعریف کردی؟
معمولا برای اینکار از کد udf استفاده میکنن
کد udf نوشتی یا مستقیم ممنتم تزریق کردی؟
اگه udf نوشته باشی خودش یه مصیبته ، لینک کردنش به فلوئنت یه چیز دیگه است:confused:

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
یعنی باید دقیقا چکار کنم؟
من فلوئنت رو تجربی و با تکرار زیاد یاد گرفتم. شاید انجامش داده باشم اما دقیق نمیفمم چی میگی. میشه بیشتر توضیح بدین و کامل بگین چکار کنم که به نتیجه دلخواه برسم.
لطفا اینکه میگید خیلی چیزا رو باید چک کنم برام تشریح کنید.
ممنون میشم.
به خاطر اینکه شما تو زاویه حمله صفر این مشکل رو داری به نظر میاد علاوه بر تغییر نرمال لیفت و درگ تو پارامترهای ورودی ت هم ( به شرط درست بودن مش) یه جا ایراد هست
مثلا سطح مقطع ایرفویل ، عمق ، طول
یا شرایط مرزی
اینا رو با دقت چک کن دوباره
بعد از چند iteration ضریب روی 1.7 فیکس میشه؟
مقداری که باید بدست بیاری چند هست؟ یعنی چقدر خطا داری؟

Golden Boy

عضو جدید
به خاطر اینکه شما تو زاویه حمله صفر این مشکل رو داری به نظر میاد علاوه بر تغییر نرمال لیفت و درگ تو پارامترهای ورودی ت هم ( به شرط درست بودن مش) یه جا ایراد هست
مثلا سطح مقطع ایرفویل ، عمق ، طول
یا شرایط مرزی
اینا رو با دقت چک کن دوباره
بعد از چند iteration ضریب روی 1.7 فیکس میشه؟
مقداری که باید بدست بیاری چند هست؟ یعنی چقدر خطا داری؟

نه نه همه چیز رو چندین بار چک کردم. هیدروفیل NACA 4412 هستش. با وتر یک متر و تو عمق یک متری آب با رینولدز 1000000. در ظاهر همه چیز مرتبه و مشکلی هم تو اجرای برنامه پیش نمیاد.
چون unsteady هست متوقف نمیشه اما باقیمانده ها رو روی 0.00001 تنظیم کردم که تقریبا با 3000 الی 4000 تکرار همگرا میشه.
دقیقا دارم از روی یک تست تونل آب بر روی NACA 4412 که نتیجه تحقیقات kermeen هست پیش میرم. نتایجش خیلی معتبر. اون تو زاویه صفر با همین رینولدز حدودا 0.4 بدست آورده. توی هوا با همین زاویه و رینولدز هم تقریبا 0.4 میشه.
به نظرتون باید چکار کنم؟

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه نه همه چیز رو چندین بار چک کردم. هیدروفیل NACA 4412 هستش. با وتر یک متر و تو عمق یک متری آب با رینولدز 1000000. در ظاهر همه چیز مرتبه و مشکلی هم تو اجرای برنامه پیش نمیاد.
چون unsteady هست متوقف نمیشه اما باقیمانده ها رو روی 0.00001 تنظیم کردم که تقریبا با 3000 الی 4000 تکرار همگرا میشه.
دقیقا دارم از روی یک تست تونل آب بر روی NACA 4412 که نتیجه تحقیقات kermeen هست پیش میرم. نتایجش خیلی معتبر. اون تو زاویه صفر با همین رینولدز حدودا 0.4 بدست آورده. توی هوا با همین زاویه و رینولدز هم تقریبا 0.4 میشه.
به نظرتون باید چکار کنم؟
شما همگرایی مش ت رو بررسی کردی؟ اگه میتونی نمودار y+ رو بذار یا ببین مقدارش رو سطح ایرفویل چقدره؟
مدلی که برا حل انتخاب کردی چیه؟

Golden Boy

عضو جدید
شما همگرایی مش ت رو بررسی کردی؟ اگه میتونی نمودار y+ رو بذار یا ببین مقدارش رو سطح ایرفویل چقدره؟
مدلی که برا حل انتخاب کردی چیه؟

عزیز همه اینا رو چک کردم. مدل رو هم بر اساس چند مقاله معتبر که کارای مشابه بودن کا- اپسیلون درجه دو گذاشتم.
نگفتی واسه چک کردن تغییر نرمال نیروهای لیفت و درگ چکار کنم؟ اصلا این چه تاثیری داره؟
وای پلاس هم رو دیواره هیدروفویل تقریبا از 30 تا 120 که توی راهنمای خود فلوئنت خوندم کاملا مناسبه (البته اونجا واسه مدل spalart allmaras این محدوده رو ذکر کرده! ). خواستی عکسشو واست میذارم.

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیز همه اینا رو چک کردم. مدل رو هم بر اساس چند مقاله معتبر که کارای مشابه بودن کا- اپسیلون درجه دو گذاشتم.
نگفتی واسه چک کردن تغییر نرمال نیروهای لیفت و درگ چکار کنم؟ اصلا این چه تاثیری داره؟
وای پلاس هم رو دیواره هیدروفویل تقریبا از 30 تا 120 که توی راهنمای خود فلوئنت خوندم کاملا مناسبه (البته اونجا واسه مدل spalart allmaras این محدوده رو ذکر کرده! ). خواستی عکسشو واست میذارم.
ببین این تاثیرش رو زاویه حمله غیر صفره
تو تنظیمات فلوئنت باید یه مقدار برا زاویه جریان ورودی و نرمال لیفت و درگ تغییرش داد
یعنی فلوئنت نمیفهمه وقتی زاویه حمله تغییر میکنه اون نرمال لیفت و درگ هم که روی ایرفویله باید تغییر کنه
برا همین نرمال لیفت و درگ رو باید تغییر داد
ولی شما تو زاویه حمله صفر مشکل داری
y+ هم مناسب به نظر میاد
من بهت پیشنهاد میکنم مدل
spalart allmaras رو امتحان کن

Golden Boy

عضو جدید
ببین این تاثیرش رو زاویه حمله غیر صفره
تو تنظیمات فلوئنت باید یه مقدار برا زاویه جریان ورودی و نرمال لیفت و درگ تغییرش داد
یعنی فلوئنت نمیفهمه وقتی زاویه حمله تغییر میکنه اون نرمال لیفت و درگ هم که روی ایرفویله باید تغییر کنه
برا همین نرمال لیفت و درگ رو باید تغییر داد
ولی شما تو زاویه حمله صفر مشکل داری
y+ هم مناسب به نظر میاد
من بهت پیشنهاد میکنم مدل
spalart allmaras رو امتحان کن

مهندس فکر کنم سو تفاهم پیش اومده. این حالت زمانی پیش میاد که از FAR Field برای مساعل آیرودینامیک استفاده کنی. در این روش میشه با تغییر زاویه جریان مقدار ضریب لیفت و درگ رو برای زاویه حمله مختلف محاسبه کرد. در این حالته که باید لیفت و درگی که فلوئنت میده تصحیح بشه. چون به قول شما نمیتونه تشخیص بده نیروی در راستای قائم و افق چند. اما در این مسئله از این روش استفاده نشده تازه من تو زاویه حمله صفر دارم تست میکنم. تو حمله صفر نیازی به این کار نیست.

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندس فکر کنم سو تفاهم پیش اومده. این حالت زمانی پیش میاد که از FAR Field برای مساعل آیرودینامیک استفاده کنی. در این روش میشه با تغییر زاویه جریان مقدار ضریب لیفت و درگ رو برای زاویه حمله مختلف محاسبه کرد. در این حالته که باید لیفت و درگی که فلوئنت میده تصحیح بشه. چون به قول شما نمیتونه تشخیص بده نیروی در راستای قائم و افق چند. اما در این مسئله از این روش استفاده نشده تازه من تو زاویه حمله صفر دارم تست میکنم. تو حمله صفر نیازی به این کار نیست.
بله
اما در زمینه نوع شرط مرزی شما مطمئن نیستم
امیدوارم مشکلتون حل بشه

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از راهنمایی هاتون واقعا ممنون. میتونید در این زمینه کسی رو بهم معرفی کنید؟

خواهش میکنم مهندس
من حدود سه ماه پیش مشکلات شما رو سر ایرفویل s809 داشتم. کلی سایت و فروم رفتم و مشکلمو گفتم ولی خب نتیجه ای نداشت
چون زمان ران کردن شما باید کلی پارامتر ورودی به فلوئنت بدی و قاعدتا تو نت نمیشه تمام اینا رو چک کرد
متاسفانه خیلی افراد کمی پیدا میشن که مرامی آدم رو راهنمایی کنند
این فروم ها رو میتونید سر بزنید
http://www.cfd-online.com
http://cfdonline.ir/forum/
http://cfdiran.ir/

mr3_player

عضو جدید
سلام
پیشنهاد میدم از اینجکشن surface یا group استفاده کنی
افزایش تعدا د ذرات از یه حدی بیشتر که بشه دیگه بی تاثیره و باید روی مسائل دیگت کار کنی
البته اگه هندسه جریانتو شرح بدی بهتر میشه کمک کرد

mr3_player

عضو جدید

سلام
افزایش تعدا د ذرات از یه حدی بیشتر که بشه دیگه بی تاثیره و باید روی مسائل دیگت کار کنی

saeed05

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من یک فایل اموزشی برای نرم افزار fluent و gambit دارم.
نحوه ی نصب این نرم افزار و معرفی هر یک از ان ها و به همراه 10 تا 20 مثال کاریردی به همراه حل انها را به صورت فلش پلیر دارم.
به زودی داخل این وبلاگ قرار می دهم.
www.chemical-eng.samenblog.com

eliasmzh

عضو جدید
سلام
سلام مجدد.کانال 2 بعدی با ابعاد 15*100 میلی متر ورودی و طول 3000 میلی متر.آب با سرعت 5 متر بر ثانیه وارد میشود.جریان مغشوش میباشد.ما میخواهیم میکروحباب با قطر 10 میکرون را با دبی جرمی 0.0001 کیلوگرم بر ثانیه از یک سطحی که در فایل مش به اسم اینجکشن ساخته شده است تزریق شود.در فلوئنت من هر کاری کردم تزریق را که انجام میدهم هیچ تغییری در کاهش تنش برشی در سطح بعد از تزریق که از طرف بالا تزریق میشود دیده نمی شود انگار هیچ تزریقی نداریم جهت گرانش را هم درست نوشتم.اعداد وارد شده درست هستند چون این شبیه سازی یک آزمایش واقعی در کانال بوده.

ma_ta65

عضو
سلام
من میخوام تبخیر شدن مبرد داخل اواپراتور را با فلوئنت شبیه سازی کنم.از چه مدل چند فازی باید استفاده کرد.
با تشکر

mr3_player

عضو جدید
سلام مجدد.کانال 2 بعدی با ابعاد 15*100 میلی متر ورودی و طول 3000 میلی متر.آب با سرعت 5 متر بر ثانیه وارد میشود.جریان مغشوش میباشد.ما میخواهیم میکروحباب با قطر 10 میکرون را با دبی جرمی 0.0001 کیلوگرم بر ثانیه از یک سطحی که در فایل مش به اسم اینجکشن ساخته شده است تزریق شود.در فلوئنت من هر کاری کردم تزریق را که انجام میدهم هیچ تغییری در کاهش تنش برشی در سطح بعد از تزریق که از طرف بالا تزریق میشود دیده نمی شود انگار هیچ تزریقی نداریم جهت گرانش را هم درست نوشتم.اعداد وارد شده درست هستند چون این شبیه سازی یک آزمایش واقعی در کانال بوده.

شما باید از group injection استفاده کنید و تعداد اینجکشنهاتون رو نسبت به حالت surface که الان دارید استفاده میکنید، افزایش بدید.
توی حالت surface فلوئنت خودش بصورت پیش فرض اینجکشن میسازه اما توی group خودت میتونی بهش تعداد اینجکشن بدی.
حتما جواب میده:victory:

mr3_player

عضو جدید
سلام
من میخوام تبخیر شدن مبرد داخل اواپراتور را با فلوئنت شبیه سازی کنم.از چه مدل چند فازی باید استفاده کرد.
با تشکر

پیشنهاد میکنم از دیدگاه اویلری لاگرانژی استفاده کنی که توی فلوئنت همون روش dpm هستش ولی اگه بتونی کارت رو بیشتر توضیح بدی میتونم دقیقتر کمکت کنن

ma_ta65

عضو
پیشنهاد میکنم از دیدگاه اویلری لاگرانژی استفاده کنی که توی فلوئنت همون روش dpm هستش ولی اگه بتونی کارت رو بیشتر توضیح بدی میتونم دقیقتر کمکت کنن
در واقع میخوام انتقال حرارت جذب شده در اواپراتور را حساب کنم و برای همین میخوام که از جریان دوفازی برای حل مسئله استفاده کنم. همان طور که میدونی مبرد در ورودی اواپراتور مخلوط مایع-بخار اشباع هست و در خروجی بخار اشباع یا بخار سوپرهیت.چطوری میشه مایع و بخار را در ورودی تعریف کرد تا با جذب حرارت به حالت گفته شده در خروجی برسه؟

آخرین ویرایش:

mr3_player

عضو جدید
در واقع میخوام انتقال حرارت جذب شده در اواپراتور را حساب کنم و برای همین میخوام که از جریان دوفازی برای حل مسئله استفاده کنم. همان طور که میدونی مبرد در ورودی اواپراتور مخلوط مایع-بخار اشباع هست و در خروجی بخار اشباع یا بخار سوپرهیت.چطوری میشه مایع و بخار را در ورودی تعریف کرد تا با جذب حرارت به حالت گفته شده در خروجی برسه؟
درکل اگه فاز دوم بصورت دانه ای توی فاز اول وجود داشته باشه و بخوای روی فاز دانه ایت تمرکز داشته باشی باید از روش dpm استفاده کنی مثل پاشش سوخت توی سیلندر ماشین
اما اگه جریانت دانه ای نباشه مثل مخلوط آب و روغن باید از روش mixture یا eulerian استفاده کنی. در نهایت با توصیفی که جنابعالی کردید به نظر من باید از همون دیدگاه اویلری لاگرانژی استفاده کنی
حتما این فایل رو هم مطالعه کن قطعا خیلی بیشتر میتونه کمکت کنه
http://s4.picofile.com/file/7798024187/chp18.pdf.html

Golden Boy

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید.
من دارم یه بال 3 بعدی رو توی نرم افزار فلوئنت تحلیل میکنم و ضریب لیفت و درگ رو برای اون محاسبه میکنم. مشکلی که دارم اینه که ضرایب لیفت و درگی که من محاسبه میکنم خیلی کمتر از اون چیزی که باید باشه. من ضرائب آیرودینامیکی بال رو به روش راسکم حساب میکنم و اختلاف زیادی به این مقادیر هست. توی فلوئنت با روشها و مدلهای مختلف محاسبات رو تکرار کردم اما نتیجه ثابت مونده.
کسی میتونه کمکم کنه؟
لطف کنید جواب بدین تا باهم وارد بحث بشیم ایشالله هم مطالب به درد سایر دوستان بخوره.

am2mk

عضو جدید
چند تا سوال
1 - این نرم افزار فلوئنت همون انسیس هست که کار های جامداتی رو انجام میده؟ یا نرم افزار دیگه ای از شرکت انسیسه؟
2 - با وجود نرم افزار فلوئنت آیا نیازی به گمبیت هست؟ چرا خیلی ها میرن تو گمبیت مش میزنن؟ مگه فلوئنت مش نمی زنه؟
3 - رو ویندوز سون کدوم ورژنش راحت تر نصب میشه؟
با تشکر

Golden Boy

عضو جدید
چند تا سوال
1 - این نرم افزار فلوئنت همون انسیس هست که کار های جامداتی رو انجام میده؟ یا نرم افزار دیگه ای از شرکت انسیسه؟
2 - با وجود نرم افزار فلوئنت آیا نیازی به گمبیت هست؟ چرا خیلی ها میرن تو گمبیت مش میزنن؟ مگه فلوئنت مش نمی زنه؟
3 - رو ویندوز سون کدوم ورژنش راحت تر نصب میشه؟
با تشکر

سلام دوست عزیز
کسیکه جواب منو نداد اما سعی میکنم تا حدی راهنمایی کنم شما رو.
خیلی ساده واست توضیح بدم که نرم افزارهای Ansys و Fluent دو نرم افزار جدا و از دو شرکت مختلف بودن که توانایی تحلیل های مهندسی رو در جامدات و سایالات دارند. فکر میکنم که از سال 2009 این دو شرکت باهم ترکیب شدن و فلوئنت یکی از زیر مجموعه های شرکت انسیس شد که توی ورژن های جدید این شرکت توانایی و کیفیت کار و همچنین کاربری آن خیلی بهتر و آسون تر شد.
توی ورژن های قبلی فلوئنت شما بایستی تو گمبیت مدل خودتون رو بسازید و مش بندی کنید. و مش اون رو به فلوئنت وارد کنید. ولی تو نسخه های جدید میشه تو خود فلوئنت این کارو انجام داد یعنی شبیه اون کاری که توی انسیس میشد. اما بهر حال هنوز خیلی از افراد ازجمله خود من از گمبیت استفاده میکنن چون به همون قبلی عادت کردم علاوه بر این هنوز تو نسخه جدید که قاعدتا در ایران تازه قفل شکنی شده ایراداتی هست.
کارکرد این نرم افزار فکر نمیکنم به ویندوز ربط داشته باشه اما طبق تجربه خود من اگه میخوای از نرم افزارهای طراحی مثل کتیا یا سالیدورک برای مدلسازی استفاده کنی و فقط برای مش بندی به گمبیت بیاری، سعی کن از نسخه 32 بیتی استفاده کنی چون خودم خیلی سعی کردم اما نشد و خیلی جاها شنیدم با 64 بیتی نیمشه اینکارو کرد.

behnam08

عضو جدید
سلام به دوستان
یک سوال دارم در مورد فلوئنت.
اگر بخواهم از pathline که می توان در فلوئنت بصورت متحرک نمایش داد، انیمیشن تهیه کنم به چه صورت باید عمل کنم؟
ممنون از راهنمایی شما

am2mk

عضو جدید
ممنون از توضیحات خوبت دوست عزیز
آیا انسیس 12 کامل شده یا نه؟ من انسیس 12 رو دارم آیا کارم را می افته با اون؟ می خوام یه سیالالو تو لوله خم پروفیل فشار و سرعتش رو در بیارم
برم تو کار نصبش یا نه؟ ممنون