مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارج

oxision

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
شاید در باشگاه کسانی باشند که بخواهند برای ادامه تحصیل در هر مقطعی به خارج از کشور بروند. ولی مثل من مراحل کار رو نمی دانند.
از دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند خواهش می کنم اطلاعاتشون رو در اختیار بقیه قرار بدهند.
اطلاعاتی از قبیل انتخاب کشور ، دانشگاه ، گرفتن بورسیه ، پذیرش و .....
پیشاپیش از لطف دوستان تشکر می کنم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

farhad_mech

عضو جدید
سلام
من خیلی وقته که میام تو iran-eng(به تعداد پستام نگاه نکن ولی از خیلی قدیمیام)به نظر من و با دیدی که از این چند سال از سایت دارم برای بحث در مورد تحصیل در خارج این جا اصلا مناسب نیست!(یعنی تعداد آدمایی که بتونن اینجا بهت راهنمایی خوب کنن کمه)
بهترین و فعالترین سایت در این مورد سایت applyabroad.org هست به خصوص فرومش امیدوارم بتونی اطلاعات خوبی ازشون کسب کنی.
موفق باشید.

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من هم می خوام برا ارشد برم که برم .
البته تازه رفتم سراغش و اطلاعاتم کمه ولی باتوجه به اطلاعاتی که تا حالا جمع کردم میخوام برم مالزی . شما بستگی داره کجا میخواین برین . کجا میخواین برین ؟
مثلا اکثر دانشگاههای مالزی مدرک آیلتس میخوان با نمره حداقل 6 .
بعد یه رزومه کامل تحصیلی شغلی هم میخوان .
و خیلی چیزای دیگه .

oxision

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من خیلی وقته که میام تو iran-eng(به تعداد پستام نگاه نکن ولی از خیلی قدیمیام)به نظر من و با دیدی که از این چند سال از سایت دارم برای بحث در مورد تحصیل در خارج این جا اصلا مناسب نیست!(یعنی تعداد آدمایی که بتونن اینجا بهت راهنمایی خوب کنن کمه)
بهترین و فعالترین سایت در این مورد سایت applyabroad.org هست به خصوص فرومش امیدوارم بتونی اطلاعات خوبی ازشون کسب کنی.
موفق باشید.
ممنون از راهنمائیتون:gol::gol::gol:

Excalibur

عضو جدید
خب با اینکه من مو به مو نمیدونم اما اون چیزایی که خودم پرسیدم و مستقیما از کسایی که پذیرش گرفتن جواب گرفتم رو میدونم رو میگم

oxision

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من هم می خوام برا ارشد برم که برم .
البته تازه رفتم سراغش و اطلاعاتم کمه ولی باتوجه به اطلاعاتی که تا حالا جمع کردم میخوام برم مالزی . شما بستگی داره کجا میخواین برین . کجا میخواین برین ؟
مثلا اکثر دانشگاههای مالزی مدرک آیلتس میخوان با نمره حداقل 6 .
بعد یه رزومه کامل تحصیلی شغلی هم میخوان .
و خیلی چیزای دیگه .
دوست دارم جایی برم که برای بعد هم برنامه ریزی کنم.
مالزی به نظر من ای زندگی نیست. برای تحصیل خوبه ولی برای زندگی من دوست ندارم.
اولویت اولم کانادا بود که با توجه به آب و هوا منصرف شدم
اولویت دوم استرالیا هست.
زبان باید IELS 6 به بالا داشته باشیم و علاوه بر بقیه موارد
مشکل من رشته و نحوه گرفتن بورس هست.

Excalibur

عضو جدید
1-انتخاب کشور با توجه به چندتا مورده...کدوم کشورها در زمینه ی رشته شما حرفی واسه گفتن دارن و در زمینه ی پذیرش دانشجو چطوری ان؟! شرایط زندگی چطوریه؟؟
بعضی کشورها(یا اینجوری شاید بهتر باشه...دانشگاههای درست درمون بعضی کشورها کلا" تو کار بورس نیستن و پولیه...بعضی جاها هزینه ی تحصیل رایگانه و فقط خرج زندگی رو داری و بعضی جاها هم میتونی بخش یا شاید کل هزینه زندگی دانشجوییت رو بهت بدن)

Excalibur

عضو جدید
2- انتخاب دانشگاه ها. باید اینو گفت که این توقع رو نداشته باشید که واسه یه دانشگاه مدارکت رو بفرسی و سریعاً اونو قبولت کنن حداقل واسه 4-5 تا باید بفرستیم..اما انتخاب دانشگاه باید بر اساس چند مورد باشه اول سیاست آموزشی دانشگاه یعنی دانشگاه چه شرایط درسی ازت میخواد مثلاً معدل 15 به بالا یه معدل 60 واحد آخر 15 به بالا یه معدل 13 به بالا یا هرچی...دوم شرایط لازم یعنی از لحاظ زبان باید چه مدرکی رو در چه حدی داشته باشی (تافل یا...) برای بعضی دانشگاها(مخصوصا آمریکا) جی آر یی هم لازمه(یه آزمونه خاص خیلی نترسین سخت نیس زیاد لااقل واسه ما ایرانی ها)یا جی مت واسه بعضی رشته های دیگه و...

Excalibur

عضو جدید
3-شرایط مالی و کمک مالی دانشگاهه که خب هزینه ی تحصیلش باید چقدر بدین توی سایت هر دانشگاه هزینه ها (FEE) و کمک هزینه دانشجویی(اسکولارشیپ) نوشته شده و هزینه های زندگی هم برآورد شده..
باید ببینید به صرفه هست...
آخ این فراموش نشه یه جایی مث امریکا اجازه ی خروج از کشورشونو تا قبل از اتمام درست نمیدن...
واسه ویزا هم یه کوچولو(نترسین)مشکل هست اما دانشجوییم یه کم راحت تره

Excalibur

عضو جدید
Excalibur عزیز ، من برای phd می خوام برم

خب واسه phd یه کم اوضاع بهتر از فوق لیسانس هستش...
ببینین اینا که گفتم بخشی از حرفام بود اما حرفهامو کوتاه میکنم...
شما بعد از انتخاب دانشگاههای مورد نظرتون و پر کردن فرم apply اون دانشگاه این موارد را واسشون بفرستین:
مدارک آموزشی لازم(ریز نمرات)
مدرک تافل یا مشابه اش
رزومه و شرح فعالیت ها( اگه paper داده باشین خیلی واسشون مهمه...تسلط به نرم افزارها خودش واستون امتیاز محسوب میشه خلاصه هرکار کردین!!!)اونا میگن شما رو میخوان یا نه

وقتی پذیرش شدین با یه استادای اونجا باید تماس داشته باشین(مثلاً ایمیل...خدا رو شکر اونها مث اینجا نیسن به ایمیلها جواب میدن) بعدش شرایطتونو میگین و میخواین با اون استاد کار کنین و در ازاش اون به شما اسکلارشیپ بده اونم اگه شما به دردش بخورین این کارو میکنه...
اینم بگم اگه دانشگاهه بخواد شما رو استاده هم حتما میخواد...
میخواین من با یه استادی از دانشگاههای کانادا سئوال و جواب کردم جوای ایمیلشو واستون بفرستم یا بذارم رو سایت؟

oxision

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب واسه phd یه کم اوضاع بهتر از فوق لیسانس هستش...
ببینین اینا که گفتم بخشی از حرفام بود اما حرفهامو کوتاه میکنم...
شما بعد از انتخاب دانشگاههای مورد نظرتون و پر کردن فرم apply اون دانشگاه این موارد را واسشون بفرستین:
مدارک آموزشی لازم(ریز نمرات)
مدرک تافل یا مشابه اش
رزومه و شرح فعالیت ها( اگه paper داده باشین خیلی واسشون مهمه...تسلط به نرم افزارها خودش واستون امتیاز محسوب میشه خلاصه هرکار کردین!!!)اونا میگن شما رو میخوان یا نه

وقتی پذیرش شدین با یه استادای اونجا باید تماس داشته باشین(مثلاً ایمیل...خدا رو شکر اونها مث اینجا نیسن به ایمیلها جواب میدن) بعدش شرایطتونو میگین و میخواین با اون استاد کار کنین و در ازاش اون به شما اسکلارشیپ بده اونم اگه شما به دردش بخورین این کارو میکنه...
اینم بگم اگه دانشگاهه بخواد شما رو استاده هم حتما میخواد...
میخواین من با یه استادی از دانشگاههای کانادا سئوال و جواب کردم جوای ایمیلشو واستون بفرستم یا بذارم رو سایت؟
واقعا لطف می کنین.
اگر براتون ممکنه رو سایت بزارین تا بقیه دوستان هم استفاده کنند وگرنه ایمیل بدم

Excalibur

عضو جدید
بله چشم...میذارم رو سایت اما چند مورد توضیح بدم این استادی که من بهشون ایمیل زدم آقای مهران پولادی هستن استاد دانشگاه calgary کانادا...که خودشون توی دانشگاه alberta کانادا درس خوندن... و من چون رشته ام مهندسی شیمی هستش شاید یه جاهایی اسم رشته اومده باشه...به هر حال اصل کار و رویه همینه:

Excalibur

عضو جدید
Dear Hamed:
This information is intended to describe the admission process the way I
see it.

Admission at our department has two steps in series.
Admission regulations by the University (Faculty of Graduate Studies):
Here you need to satisfy a series of requirements. The key items are:
(a) A minimum GPA during the last two years of your B.Sc. program. This
minimum GPA is currently 15/20. If you have M.Sc. degree, there is some
flexibility on this. (Note that for final letter of admission to be given
the University requires the transcripts to be sent by the Iranian
University. You could not bring them along.)
(b) Satisfying English requirement, which is proved by obtaining a minimum
TOEFL score or obtaining 7.0 in IELTS exam, which is being held in Iran.
(c) Completing the application package, which includes three
recommendation letters. These need to be filled in the designated forms
included in the application package. Note that as a practice, the faculty
of graduate studies confirms the authenticity of the letters with the
people who have written and signed the letters.
To do this first step, you could fill your application on-line by visiting
https://gradapplication.ucalgary.ca or you could download the application
and fill the hard copy using
http://www.grad.ucalgary.ca/fac/forms/application_sm.doc which gives you
the full application package. The first site has also some information
about the application process, etc.

Only after this first step is completed, you will be considered by the
department (step 2). In this step, the professors who have a position
open go through the completed applications, and choose their desired
students.

Most of the financial support of the student comes from the professors;
therefore it is a professor who asks for the admission to be given. (Your
being selected would depend on the individual professor, but factors that
count are your research background, your marks, your recommendation
letter, your English score, and whether or not the professor knows you.)

To increase your chances for selection in the second step, you could
contact the professors, ideally those that have an interest in the area
that you have focused on. The best time is possibly after you have
completed the initial stages of your application and possibly right before
your application is complete. Make sure that you present your BARG-E
BARANDEH right in the e-mail that you send to the profs. BARG-e BARANDEH
is what distinguishes you from others. Your GPA, your ranking, number of
publications, any major distinctions, something that would encourage the
prof to open the attachments (which should include enough details for easy
access). To become familiar with the profs in our department you could
visit: http://www.ucalgary.ca/ench/node/52 My website is:
http://www.ucalgary.ca/ench/MehranPooladi-Darvish

A couple of other important points:
Each professor has an average of about two positions per year. Therefore
the competition is quite hard. You either need to impress the prof
somehow, and/or apply to many schools. And secondly, allow at least 8 to
12 months for the process from your first correspondences to when you
could start at your desired department. It takes time.

A note for Ph.D. applicants: Our department does not give admission for
Ph.D. directly (unless you have M.Sc. from a University in the North
America.) The admission will be given for M.Sc. with possibility of
transfer to Ph.D. after one-year upon satisfactory performance in the
course and research work.

If you have any other questions, please refer to
http://www.eng.ucalgary.ca/Chemical/Chem_gradstud_files/FAQ.pdf where many
of these questions maybe answered. Ms. Andrea Cortes acortes@ucalgary.ca
is the designated person in the department for the admission process. If
you have any further questions, please contact her.

I hope this has helped.
Movafagh baashid.
Mehran​

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سایت پذیرش همونطور که فرشید عزیز لینکشو دادن درباره ویزاهای دانشجویی و دانشگاه ها و رشته های دانشگاهی جهان تقریبا سایت کاملیه فکر کنم بتونه همه ابهاماتتون رو حل کنه;)

Excalibur

عضو جدید
از بچه هایی که سایتها رو معرفی کردن ممنونم...من بهشون سر زدم و یه خلاصه از روندایی که با سرچ کردن و تطابق با اونچه تو این سایتها بوده میذارم امیدوارم به دردتون بخوره

Excalibur

عضو جدید
برای گرفتن پذیرش باید موارد زیر رو در نظر گرفت:
1-مدارک لازم:
مدرک دانشگاهی
ریز نمرات دانشگاهی
مدرک بین المللی زبان انگیسی(TOFEL or IELTS)
رزومه(توجه کنید برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در دوره دکترا را دارن مقاله علمی خیلی مهمه که داشته باشن و تو رزومه ذکر کنن...واسه لیسانسه ها هم مفیده)
توصیه نامه از اساتید(بعضی دانشگاهها لازم دارن)
بعضی ها جاها لازمه علاوه بر موارد فوق یه برگه شامل هدف گذاری های شخصیتون بفرستین

2-اقدام به ارسال مدارک در زمان مناسب(بسته به مهلتی که دانشگاه به شما میده) برای دانشگاه مورد انتخاب شما(که باید ببینین دانشگاه چه جوریه رتبه و ایناش و دانشگاهی رو انتخاب کنین که احتمال پذیرشش بالاتر باشه)

3-تماس با اساتید: چون اونجا استادا هستن که به دانشجوها پول میدن در نتیجه باید نظر یه استادی رو جلب کنی...زمینه های فعالیت استادا رو میخونی و از اونی که خوشت اومد میری دنبال کاراش...باید به استاده نشون بدی به دردش میخوری

ترجمه مدارک و ارسال مدارک و پرداخت هزینه ها هم جزء مراحل هستن

در پستهای بعدی این مراحل را تک تک باز میکنم

Excalibur

عضو جدید
رزومه:

یک رزومه خوب ممکن است به راحتی بتواند نظر یک استاد را جلب و راه را برای ادامه تحصیل شما باز کند. حتما برای نوشتن رزومه به چند مورد از رزومه های قبلی دوستان موفق خود نگاه کنید. رزومه باید شامل بخش های زیر باشد:
  • اطلاعات فردی
شامل اسم، آدرس، شماره تلفن، ایمیل، آدرس وب سایت (اختیاری). گذاشتن عکس در رزومه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و کاری غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود.
  • بخش تحصیلی
در این بخش دانشگاه و مدرکی که از دانشگاه با سال و کلیه اطلاعات به همراه معدل باید ذکر شود.
  • علاقه های علمی
این بخش نیز مهم است سعی کنید خیلی جزئی و خیلی کلی ننویسید. دانشجویان لیسانس سعی می کنند این بخش را با توجه به علاقه اساتید مختلف تغییر دهند. مثلا ترتیب آنها را جابه جا می نمایند.
  • مقالات علمی
اگر مقاله ای علمی در مجله چاپ یا حتی ثبت نام نموده اید بنویسید. در این بخش به هیچ وجه مبالغه نکنید.
  • سوابق کاری
در این بخش نیز سوابق کاری خود را بیاورید.
  • پروژه های علمی
در این بخش کلیه کارهای خوبی که در دوره کارشناسی، ارشد انجام داده اید، بیاورید. این بخش برای دانشجویان لیسانس که مقالات عملی ندارند بسیار مهم می باشد. سعی کنید که به صورت خلاصه کارهایی را که انجام داده اید یا در حال انجام آن می باشید یا حداقل توان انجام آنرا دارید بیاورید.
  • زبان
نمرات امتحانات بین المللی زبان را بیاورید. اگر در زبانهای دیگر نیز تبحر دارید در اینجا بیاورید.
  • مهارت های کامپیوتری
در این بخش نیز سعی کنید مبالغه ننمایید و فقط نرم افزارهایی که مسلط هستید بیاورید و اگر با نرم افزاری آشنا هستید نیز حتما آشنایی با آن ذکر شود.
  • سرگرمی (اختیاری)
هر سرگرمی که دارید بیاورید، اهمیتی ندارد که در چه زمینه ای باشد.
  • نام سه نفر از اساتیدی که شما را تایید می نمایند و یا به شما توصیه نامه می دهند (اختیاری)
حتما آدرس ایمیل را بنویسید تلفن و آدرس و مرتبه دانشگاهی نیز بد نیست.
سعی کنید که رزومه‌ی شما بیشتر از دو صفحه نباشد. در صورتی که حجم اطلاعاتی که در رزومه شما قرار دارد بیش از دو صفحه است، سعی کنید آنها را خلاصه نمایید و بعضی از اطلاعات غیرضروری را حذف کنید.

Excalibur

عضو جدید
مقالات علمی:

مقالات علمی نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی دانشجو به انجام کار تحقیقاتی و میزان جدیت وی در انجام آن می‌باشد. به تجربه ثابت شده است که دانشجویانی که دارای مقالات علمی هستند، شانس بالاتری برای دریافت پذیرش در مقاطع بالای تحصیلی به ویژه در مقطع دکترا دارند. به همین دلیل داشتن مقاله‌ی علمی هم به دانشجویان کارشناسی و هم به دانشجویان کارشناسی ارشد توصیه می‌شود، اما دانشگاه‌ها از دانشجویان کارشناسی ارشد انتظار بیشتری برای داشتن مقاله دارند. به همین دلیل چنانچه دانشجوی کارشناسی ارشد هستید و قصد ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا را دارید،‌ در چاپ مقالات علمی کوشش جدی نمایید.
مقالات علمی معمولا در کنفرانس‌ها و ژورنال‌ها چاپ می‌شوند. از نظر اعتبار تمام کنفرانس‌ها و ژورنال‌ها یکسان نیستند و کیفیت مقالاتی که در آنها چاپ می‌شود بسیار متفاوت است. توجه داشته باشید که وقتی برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور اقدام می‌کنید، کسی معمولا مقالات شما را نخواهد خواند، بلکه تعداد مقالات شما و اعتبار جایی که مقالات شما در آن چاپ شده است، معیار ارزشیابی خواهد بود. بنابراین سعی کنید که مقالات خود را به کنفرانس‌ها و ژورنال‌هایی که از نظر کیفی در سطح بالاتری قرار دارند ارسال نمایید.
در دوره کارشناسی نوشتن مقاله برای دانشجویان ضروری نیست اما داشتن آن خیلی مفید است.

Excalibur

عضو جدید
توصیه نامه از اساتید:

توصیه‌نامه (Recommendation Letter) نامه‌ای است که شخصی برای دیگری می‌نویسد و نظرش را در مورد عملکرد وی بیان می‌کند. توصیه‌نامه‌هایی که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها لازم است، معمولا از طرف استاد برای دانشجویان نوشته می‌شود. گرفتن توصیه نامه از سخت‌ترین کارهای شما در هنگام گردآوری مدارک می‌باشد! بسیاری از دانشگاه‌ها (و نه همه آنها) فرم‌های خاصی دارند که باید به همراه توصیه‌نامه ارسال شود. شما باید این فرم را از وب‌سایت دانشگاهی که می خواهید مدارک را برایش بفرستید پیدا کنید و به تعداد حداقل سه نفر (بعضی از دانشگاه‌ها دو نفر) از استادان بدهید تا پر نمایند. برخی از دانشگاه ها که تعداد آنها کم هم نیست دارای فرم‌های توصیه نامه آنلاین می‌باشند که با وارد کردن ایمیل اساتید به صورت خودکار لینک مربوطه برای استادان فرستاده می‌شود تا پر کنند. این کار زیاد توصیه نمی‌شود. چرا که استاد ممکن است بی دقتی نماید یا فراموش کند و مشکل ساز شود. به خصوص اینکه استادان نیز زیاد تمایلی به انجام این کار ندارند.
برخی از استاتید از دانشجویان می خواهند که این کار را خود انجام دهند. دقت کنید که این کار محرمانه است و این نامه ها برای هر استاد باید در یک پاکت خاص قرار گرفته و روی آن نیز توسط استاد امضاء شود. شما می‌توانید برای منظم بودن کار از قبل اسم و آدرس استاد و دفتر مربوط به پذیرش دانشگاه مقصد را روی پاکت تایپ نمایید (به جز برخی دانشگاه ها که برای این کار پاکت و فرم مخصوص دارند) و بعد به استاد بدهید. سعی کنید از استاد خواهش کنید تا بخش‌هایی را که در رزومه چیزی برای اثبات ندارید (مانند حل تمرین بودن، فعالیت های شما در شرکت خاص یا در دانشگاه در انجمن علمی خاص) در توصیه نامه بیاورد.

Excalibur

عضو جدید
Statement of purpose

یکی از بخش های مهم مدارک شما همین نامه است. SoP در اکثر دانشگاه‌ها باید در مدارک شما باشد. یک نکته ساده در این نامه نهفته است و آن اینکه شما و فقط خود شما باید نظرات خود را در این نامه بنویسید. یعنی از نامه‌های دیگران کپی نکنید به این امید که فلانی شاگرد اول دانشگاه X است و حتما اهداف او آسمانی است. سعی کنید جمله‌های تکراری ننویسید. این کاری است که اکثریت در این روند انجام می‌دهند و اساتید آن طرف نیز این نامه‌های تکراری را زیاد دیده‌اند. خوب نوشتن این نامه ممکن است شما را از خطر رد شدن نجات دهد. هیچ قالب خاصی برای این نامه پیشنهاد نمی‌شود چرا که دوستان خلاق می‌توانند با شکستن قالب‌های قبلی این نامه مطالب بهتری در این نامه بنویسند. در فروم و در آدرس زیر می‌توانید نمونه‌های این نامه را بیابید. با مطالعه این نمونه ها می توانید بفهمید که ساختار این نامه ها چگونه است ولی هیچ دلیلی ندارد که شما نیز حتما در همان ابعاد و همان تعداد کلمات و همان جملات بنویسید.
البته یک فرمت رایج و معتبر وجود دارد که کاملاً منطقی بنظر میرسد. بدین ترتیب که SoP در سه بخش نوشته میشود (یعنی حداقل سه پاراگراف): بخش اول معرفی خودتان شامل یک تاریخچه از زندگی و تحصیلتان و همینطور سوابق دانشگاهی قابل ذکر، بخش دوم نگاه به آینده و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت زندگی که قرار است با تحصیل به این اهداف برسید، و بخش آخر مقایسه اهدافتان با دانشگاه مورد نظر و ذکر دلایل انتخاب این دانشگاه.
سعی کنید SoP شما طول منطقی داشته باشد. یادتان باشد، تنها مرجع مقایسه SoP شما، منطق است نه نامه دیگران. شما ممکن است SoP خود را کوتاه یا بسیار طولانی بنویسید، ولی خودتان را جای دانشگاه بگذارید که قرار است یک نامه طولانی را بخواند! بنابراین سعی کنید. "به اندازه" بنویسید. یک SoP مناسب حدود ۱۰۰۰ کلمه است، ولی باز هم بستگی به نظر و روش خودتان دارد. بعضی از دانشگاه‌ها به طور واضح حداکثر طول SoP را مشخص می‌کنند و طبیعتا نباید بیش از این حد بنویسید.

Excalibur

عضو جدید
زمان مناسب برای شروع:

چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در خارج از کشور آغاز کنید، معمولا لازم است که مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی تکمیل نموده باشید. به عنوان مثال چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال ۲۰۰۹ میلادی تحصیلات خود را شروع نمایید، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال ۲۰۰۸ آماده کرده باشید.
از آنجا که نتایج امتحانات زبان و همچنین جی آر ایی بلافاصله پس از امتحان آماده نخواهد شد و معمولا چند هفته پس از امتحان قابل ارسال به دانشگاه‌ها می‌باشد، اکیداً توصیه می‌شود که تا قبل از پایان آبان ماه سال جاری این امتحانات را بگذرانید. ضرب الاجل دانشگاه‌های مختلف برای ارسال مدارک متفاوت است، اما اغلب دانشگاه‌های کانادا و آمریکا از شما می‌خواهند که مدارک را بین ۶ تا ۹ ماه قبل از شروع ترم برای آنها ارسال نمایید. به عنوان مثال ضرب الاجل اغلب دانشگاه‌های آمریکا برای شروع تحصیل در پاییز سال ۲۰۰۹ میلادی، ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ یا ژانویه سال ۲۰۰۹ می‌باشد.
بسیاری از دانشجویان در زمان ارسال مدارک همچنان مشغول تحصیل هستند و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند. تقریبا تمام دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در زمان شروع تحصیل (نه در زمان ارسال مدارک) یا حتی بعد از شروع تحصیل، مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع قبلی را ارائه نمایید. در نتیجه در زمان ارسال مدارک لازم نیست که حتما فارغ‌التحصیل شده باشید، و می‌توانید در سال آخرِ تحصیل مدارک خود را ارسال نمایید. بدیهی است که قبل از شروع تحصیل در خارج از کشور باید از دانشگاه‌ِ فعلی فارغ‌التحصیل شوید.

Excalibur

عضو جدید
تماس با اساتید:

تماس گرفتن با اساتید تاثیر بسزایی در بالابردن شانس شما در گرفتن پذیرش و ساپورت مالی دارد. برای تماس گرفتن با استاد‌ها به وب‌سایت‌هایشان مراجعه کنید. اگر زمینه کاری استاد مورد علاقه‌ی شماست می‌توانید به استاد ایمیل بزنید. شانس گرفتن پذیرش معمولا وقتی بیشتر می‌شود که شما تجربه‌ی انجام پروژه‌ای مرتبط با زمینه کاری استاد را داشته باشید و صرف علاقمندی به پروژه همیشه کافی نیست. اگر دوستانی در دانشگاه مقصد دارید حتما با دوستانتان تماس بگیرید و بپرسید که کدام یک از اساتید fund دارند. طبیعی است که اساتیدی که fund ندارند حتی اگر هم از کار شما خوششان بیاید معمولا نمی‌توانند شما را از نظر مالی ساپورت کنند و به شما RA بدهند.
در ایمیل‌هایی که به استاد‌ها می‌زنید، حتما از تجربیات کاری مرتبط خودتان بنویسید. ضمن این که اگر پذیرش گرفته‌اید حتما این موضوع را در ایمیل قید کنید. توصیه می‌شود که اگر وقت دارید نگاهی به مقالات اخیر استاد هم بیاندازید و در ایمیل بگوید که با چه قسمت‌هایی از کار آشنا هستید. شانس گرفتن پذیرش شما بالاتر خواهد رفت در صورتی که ایده‌ای برای ادامه کار یا بهبود آن داشته باشید، یا حتی اگر یک سوال خوب در مورد کار بپرسید. ولی در زمینه سوال کردن زیاده‌روی نکنید و سوال‌های متداول نپرسید. در غیر این صورت استاد ترجیح می‌دهد که اصلا جواب شما را ندهد. حتما رزومه تان را هم به ایمیل پیوست کنید.

چند نکته‌ی مهم:
  1. استادها در فصل پذیرش حدود روزی ۲۰ الی ۳۰ ایمیل از دانشجوها دریافت می‌کنند. در نتیجه حتی استاد‌هایی که به دنبال دانشجو هستند ترجیح می‌دهند بیشتر از یک دقیقه برای خواندن ایمیل شما وقت نگذارند. در نتیجه ایمیل را طوری بنویسید که استاد بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن با تجربیات شما آشنا بشود. این موضوع در مورد رزومه هم صادق است. بنابراین مطالب غیرضروری و نه چندان مرتبط را از رزومه ای که برای استادها می‌فرستید حذف نمایید و سعی کنید رزومه را تا آنجا که ممکن است خلاصه کنید تا بیشتر کارهای مرتبط با کار استاد و همچنین موفقیت‌های مهم شما را شامل شود.
  2. به استاد‌هایی که زمینه کاریشان هیچ ربطی به هم ندارد ایمیل نزنید! به عبارت دیگر سعی کنید که واقعا به کسانی که به کارشان علاقمندید ایمیل بزنید. استادهای یک دانشکده با هم ارتباط دارند و ممکن است متوجه بشوند که شما به همه ایمیل زده‌اید و فقط هدفتان این است که به هر قیمتی که شده است پذیرش بگیرید.
  3. ترجیحا در subject ایمیل به طور صریح به موضوع کاری استاد اشاره کنید و تنها به گفتن این که به زمینه کاری استاد علاقمندید اکتفا نکنید. برای مثال فرض کنید که استاد مورد نظر در زمینه Virtual Machine کار می‌کند:
    Interested in doing research on Virtual Machines می‌تواند subject خوبی باشد. در حالی که Interested in your field of research یا عناوین کلی‌ای مثل این، مناسب نیست.
  4. برای نوشتن ایمیل، از ساختارهای نگارش نامه رسمی استفاده کنید که شامل چهار بخش است: ۱. معرفی خود ۲. بیان علاقمندی و تجربیات ۳. بیان درخواست خود از استاد ۴. تشکر
زمان مناسب برای مکاتبه

در مورد بهترین زمان مکاتبه با اساتید بسیار سخت می‌توان اظهار نظر کرد و نظرات متفاوتی در پاسخ به این سوال وجود دارد. بیشتر دانشجویانی که مسیر گرفتن پذیرش را طی کرده‌اند معتقدند که برای گرفتن پذیرش در ترم پاییز سال آینده می‌توانید از اواخر شهریور سال جاری مکاتبه با اساتید را آغاز کنید.اگر بتوانید زودتر در امتحان تافل و جی آر ایی شرکت نمایید، می توانید شانس خود را در اینکه استاد ایمیل شما را باز کند بالا برید، چرا که ترافیک این ایمیل ها در مهر و آبان زیاد می شود. برای ترم ژانویه شانس باز کردن ایمیل‌ها بیشتر است. اما تجربیات متفاوت زیادی در این زمینه وجود دارد. آنچه که مسلم است، این است که برای گرفتن پذیرش، تماس با اساتید بسیار مهم است و شما هر زمان که با آنها تماس بگیرید شانس خود را در گرفتن پذیرش بالا خواهید برد.

Excalibur

عضو جدید
ترجمه مدارک

برای ترجمه مدارک باید به دارالترجمه رسمی مورد تایید دادگستری مراجعه کرد. البته توصیه می‌شود حتما قبل از دریافت ترجمه نهایی، آن را به دقت بررسی کنید چون احتمال اشتباه در ترجمه وجود دارد.

ارسال مدارک:

شما باید مدارک خود را که برای هر دانشگاه متفاوت می باشند قبل از ضرب الاجل تعیین شده دانشگاه در داخل پاکت گذاشته و برای آدرسی که در سایت دانشگاه نوشته شده پست کنید. از آنجاییکه معمولا دوستان زمان کافی برای این کار ندارند مجبور هستند که از پست های بین المللی، مانند DHL و TNT استفاده نمایند. این پست‌ها در مدت زمان کمتر از یک هفته - بین 4 تا 6 در تبلیغات آنها هست ولی گاهی اوقات به 11 روز هم کشیده - مدارک شما را به مقصد می‌رسانند.در اکثر موارد رسیدن بسته به آمریکا به دلیل معطل شدن بسته در مرحله clearance بیشتر طول میکشد ولی دوستانی که از شرکت TNT استفاده کرده اند بسته های آنها ظرف مدت 3 روز به مقصد رسیده (به دلیل اینکه آدرس مقصد دانشگاه بوده و گویا به همین دلیل مرحله clearance بسیار کوتاه تر میشود). در نوشتن آدرس برای این پست ها زمانی که از آدرس دارای P.O.BOX استفاده می کنید پست شما به مشکل بر می خورد بس حتما آدرسی را بنویسید که P.O.BOX نداشته باشد. در مواردی مثل سوئد به خود دانشگاه DHL ندارد و در آنجا تحویل نزدکترین مرکز DHL به دانشگاه می شود و از آنجا با یک پست معمولی می رسد دانشگاه‌ها برای فرستادن مدارک معمولا ضرب الاجل (deadline) تعیین می نمایند. حتما شما باید فرم تقاضانامه (Application) خود را که معمولا به صورت آن-لاین در سایت دانشگاه قابل پر کردن است قبل از ضرب‌الاجل پر نمایید. توجه کنید که این فرم‌ها را با دقت پر کنید. کسانی که مایلند توصیه نامه‌های آنها به صورت آن-لاین توسط اساتید تکمیل گردد دقت کنند که ایمیل و مشخصات استاد را به دقت در بخش مربوطه وارد نمایند. کسانیکه یک استاد داور در خارج از کشور دارند بهتر است که برای استاد خود از فرم توصیه نامه آن-لاین استفاده کنند. البته این کار را برای دوستانی که خارج از کشور هستند و می‌خواهند اساتید داخلی فرم آن-لاین را تکمیل نمایند توصیه نمی‌شود.
دوستان عزیز ضرب الاجل دانشگاه‌های گوناگون دنیا در وب‌سایت‌هایشان مشخص شده است. پس سعی کنید تا مدارک خود را با فاصله زمانی مطمئن قبل از ضرب الجل آماده کنید. در صورتی که هزینه ارسال مدارک برای شما زیاد است، می‌توانید مدارک خود را با پست اکسپرس دوطرفه ایران ارسال کنید. شما با حدود کمتر از ۸۰۰۰ تومان می‌توانید مدارک خود را به هر کشوری که می خواهید بفرستید و تا کمتر از ۱۲ روز نیز مدارک در اختیار آنها می‌باشد. البته اطمینان این پست با پست‌های بین المللی که شما می‌توانید هر لحظه مکان مرسوله خود را در اینترنت چک کنید و باید حدود سی‌هزار تومان نیز بپردازید فرق می کند، اما بسیاری از دوستان مدارک خود را با این پست بدون مشکل ارسال کرده‌اند. مشکل ایران و آمریکا تاثیر زیادی در پست ندارد و اگر بسته شما سالم از ایران خارج شود مطمئن باشید که بعد از آن به سلامت به آمریکا یا هر کشور دیگری می رسد. البته بعضا دیده می‌شود که خود ماموران پست ایران نیز شما را به پست کردن با پست‌های بین المللی تشویق می‌کنند و شما را می ترساند که ممکن است بسته شما با پست‌های داخلی نرسد که این نیز در نوع خود جالب است. ناگفته نماند که خیلی از دوستان اصلا پست ایران را توصیه نمی نمایند.خیلی از دوستان هم ترجیح میدهند به صورت شریکی بسته هایشان را با هم، و از طریق پستهای DHL یا TNT ارسال کنند تا هم سریعتر به مقصد برسد و هم هزینه ارسال بین آنها تقسیم شود.دوستاني كه در شهرستانها تحصيل مي‌كنند مي‌توانند مدارك خود را به مركز TNT در شهر مربوطه داده و مداركشان صبح فرداي همان روز تحويل با ديگر بسته ها از تهران ارسال خواهد شد.البته هزينه پست TNT در شهرهايي بجز تهران اندكي بيشتر است.

مطالب کاملتر در این زمینه:http://applyabroad.org/wiki/index.php

بالا