آمار گرایش رشته کاربران

آمار گرایش رشته کاربران

• مجموع رای دهندگان
    327

rashidishahram

مشاور صنعت برق
فکر کنم بد نباشه که دوستان رشته های خودشون را با انتخاب گزینه اعلام کنند تا مدیران و یا دوستان دیگه هم امار گرایشها رو داشته باشن. اینجوری مطالب بیشتری هم تو اون زمینه فکر کنم گذاشته بشه.

آخرین ویرایش:

poomsee

عضو جدید
انتقال تو کارشناسی یه مقطع جدا محسوب می شه و ارشد هم نداره یعنی کلاً تا کارشناسی داره و ادامه دار نیست
با سلام
یک دانشجوی انتقال توزیع تمام دروس اصلی از جمله بررسی سیستم قدرت 1 و 2 الکترومغناطیس و ریاضیات مهندسی و معادلات دیفرانسیل و امار احتمالات مهندسیو ماشین 3 رو میخونه فقط درسی مثله تکنیک پالس و سیگنال سیستم رو نمیخونه که به جای اونها ترانسفورماتور طراحی خطوط انتقال و یه سری درسه دیگه رو میخونه یک دانشجوی انتقال توزیع بدون هیچ مشکلی میتونه تو ارشد قدرت رو ادامه بده کما اینکه رشته انتقال تقریبا همون قدرته;)

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بیاید یک نتیجه گیری از این نظرسنجی بگیریم.البته امیدوارم جامعه آماری از 80 نفر بیشتر بشه که با بالا رفتن این تاپیک،امیدوارم این اتفاق بیفته.
حالا به نظرشما چرا اینقدر قدرت طرفدار داره؟ یا بهتر بگم چرا بیشتر توسط دانشجویان انتخاب میشه؟چرا دانشجویان اینقدر قدرت رو انتخاب می کنند؟ اما کمتر الکترونیک که اینهمه از جذابیتش گفته میشه؟
یا مخابرات اینقدر کم طرفدار داره؟(گرایش خودم مخابراته) چرا مهندسی پزشکی اصلا یک نفر هم انتخاب نکرده؟
خلاصه دوستان با تجربه برقی بخصوص کاربرانی که نام کارشناس،مدیر ،مشاور، کابرفعال تالار و... را یدک می کشند نتیجه گیری و برداشت خودشون از این نظرسنجی رو بگند تا درخدمت دوستان تلمذ کنیم!

EECi

مدیر بازنشسته
با سلام
این امار چند مطلب مهم را به ما نشان میدهد:
1- افرادی که در رشته قدرت پذیرش می شوند تعدادشون بیشتر هست
2- پذیرش بیشتر در رشته قدرت نشان از نیاز روز افزون کشور به این گرایش می باشد
3-بسیاری از دوستان هم با وجود اینکه الکترونیکی و ... هستن بخاطر اینکه علاقه مند به رشته قدرت شدند از همین حالا پیش دستی می کنند!:D و از همین الان اعلام می کنند که قصد دارند ارشد یا کارشناسی ناپیوسته قدرت بخوانند!!
4- در کل مخابرات رشته مظلومی هست!:warn:
5- الکترونیک هم با وجود ریزش فراوان باز هم در پذیرش رکورد دار هست... شاید جز پر طرفدار ترین ها در بین کلیه رشته ها دانشگاهی باشه
6- کنترل هم پذیرش کمتری داره ( در زمان انتخاب رشته من، از مخابرات هم کمتر بود)
مهندسی پزشکی هم انجمن مربوط به خودشان را دارند;)
یک دلیل هم می تونه این باشه سر ما مخابراتی ها انقدر شلوغ هست ( بخاطر دروس سختتر نسبت به سایر گرایش ها) که مثل قدرتی وقت ازاد نداریم:biggrin:( شوخی کردم)

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
این امار چند مطلب مهم را به ما نشان میدهد:
1- افرادی که در رشته قدرت پذیرش می شوند تعدادشون بیشتر هست
2- پذیرش بیشتر در رشته قدرت نشان از نیاز روز افزون کشور به این گرایش می باشد

اولا اینکه آیا واقعا به اندازه ای که دانشجو جذب میشه بازارکار وجود داره؟ یعنی واقعا پذیرش دانشجویان براساس نیاز بازار هست؟و دوما چرا کشور ما نیاز روز افزون به این رشته داره؟ چرا مثلا الکترونیک نه؟
3-بسیاری از دوستان هم با وجود اینکه الکترونیکی و ... هستن بخاطر اینکه علاقه مند به رشته قدرت شدند از همین حالا پیش دستی می کنند!:D و از همین الان اعلام می کنند که قصد دارند ارشد یا کارشناسی ناپیوسته قدرت بخوانند!!

البته مسلما یکی از دلایل علاقه افراد به این رشته است.علایق و سلایق هر کسی برای خودش محترمه اما من فکر نمی کنم دلیل اصلی این باشه. یعنی کسی علاقه مند به الکترونیک باشه و بعد که وارد دانشگاه میشه از قدرت خوشش بیاد و بخواد بره قدرت.مسلما این یکی از دلایله اما نه دلیل اصلی.من فکر می کنم دلیل اصلی اینه که الکترونیک و مخابرات شاید گرایش های مشکل تری باشند و دانشجو که حالا وارد دانشگاه شده و سختی درسها رو میبینه، به این نتیجه میرسه پوستش کنده است اگر بخواد برای ارشد بره این دو تاگرایش.نظرشماچیه؟
- در کل مخابرات رشته مظلومی هست!:warn:
بیشتر توضیح بدید.لطفا دلایل مظلومیت مخابرات رو بگید.
الکترونیک هم با وجود ریزش فراوان باز هم در پذیرش رکورد دار هست... شاید جز پر طرفدار ترین ها در بین کلیه رشته ها دانشگاهی باشه
کنترل هم پذیرش کمتری داره ( در زمان انتخاب رشته من، از مخابرات هم کمتر بود)

بله اما به نظرمیرسه به اندازه متقاضیان ظرفیت وجود نداره.مثلا دوست من میخواست بیاد الکترونیک اما مخابرات قبول شد و مجبورشد بره مخابرات.یا من میخواستم برم الکترونیک اما دانشگاهی که قبول شدم الکترونیک پذیرش نداشت و فقط مخابرات و کنترل و قدرت داشت که ترجیح دادم برم مخابرات.
یک دلیل هم می تونه این باشه سر ما مخابراتی ها انقدر شلوغ هست ( بخاطر دروس سختتر نسبت به سایر گرایش ها) که مثل قدرتی وقت ازاد نداریم:biggrin:( شوخی کردم)
پس شما هم مخابراتی هستید.بله مسلما این هم یکی از دلایله.خیلی از دانشجویان از این موضوع واهمه دارند و به هرحال با دیدن دانشجویانی که ترم هاست دارند دردانشگاه درس می خونند و مشروط میشن یا اخراج میشن و به دردسرخوردند تصمیم می گیرند که وارد یک گرایش کم ریسک تر بشند.من خودم برادرم که الکترونیک خونده به من دراین مورد هشدار داد که مخابرات سخته و پوستت کنده است و...البته تردیدی نیست که تمامی گرایشات برق مشکل هستند و باید زحمت کشید.

anoushe

عضو جدید
ما که گرایشمون انتقال توزیع چی ؟مهندسی پزشگی به برق چه ریطی داره اینجوری باشه همه رشته های مهندسی به برق وابسطه اند

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما که گرایشمون انتقال توزیع چی ؟مهندسی پزشگی به برق چه ریطی داره اینجوری باشه همه رشته های مهندسی به برق وابسطه اند
این طبقه بندی گرایشها که تو نظرسنجی گذاشته شده بر اساس طبقه بندی گرایشها در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاههای دولتی و آزاد کشوره.
گرایش انتقال و توزیع هم به نوعی تو طبقه بندی قدرت هست. در ثانی چه فرقی می کنه. ضمنا مهندسی پزشکی هم تو دانشکده های برق ارائه میشه. لینک 1 و 2 و 3

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
همونطور که جناب رشیدی و BIGHAM عزیز عنوان کردند، انتقال و توزیع جزو گرایش قدرت حساب میشه، گرچه به طور کامل قدرت نیست و محدودتره!

EECi

مدیر بازنشسته
اول از همه بابت این همه تاخیر در پاسخ دادن متاسفم. نظراتم را بصورت درشت در مقابل هر قسمت می نویسم

اولا اینکه آیا واقعا به اندازه ای که دانشجو جذب میشه بازارکار وجود داره؟ یعنی واقعا پذیرش دانشجویان براساس نیاز بازار هست؟و دوما چرا کشور ما نیاز روز افزون به این رشته داره؟ چرا مثلا الکترونیک نه؟
بنظرمن دید اکثریت در مورد بازار کار درست نیست . بازار کار یک موضوع سیال هست که مهندس کارامد خودش باید بدنبال ایجاد این بازار کار باشد.نیاز کشور در زمینه مخابرات بیشتر از طریق وارادات تامین می شود . هم از لحاظ سخت افزاری و هم نرم افزاری. برای مثال بسیاری از مهندسان اپراتور های موبایل بیشتر غیر ایرانی هستند( مهندسان هسته اصلی)مخابرات و تجهیزات مخابراتی بسیار گران قیمت هستند برای مثال یک فرکانس متر در سطح مایکروو شاید بالای 100 میلیون تومن قیمت داشته باشه! در حالیکه همین فرکانس متر در مورد فرکانس های پایین تر تا حد ازمایشگاه الکترونیک قیمتش تا 50 تومن ( 50 هزار تومان!) هم احیانا پایین میاد.
دلایل علمی( تحلیل مهندسی و طراحی) و سخت افزاری باعث عقب ماندگی کشور در بخش علم مخابرات هست

البته مسلما یکی از دلایل علاقه افراد به این رشته است.علایق و سلایق هر کسی برای خودش محترمه اما من فکر نمی کنم دلیل اصلی این باشه. یعنی کسی علاقه مند به الکترونیک باشه و بعد که وارد دانشگاه میشه از قدرت خوشش بیاد و بخواد بره قدرت.مسلما این یکی از دلایله اما نه دلیل اصلی.من فکر می کنم دلیل اصلی اینه که الکترونیک و مخابرات شاید گرایش های مشکل تری باشند و دانشجو که حالا وارد دانشگاه شده و سختی درسها رو میبینه، به این نتیجه میرسه پوستش کنده است اگر بخواد برای ارشد بره این دو تاگرایش.نظرشماچیه؟

دقیقا منظور من از علاقه به قدرت هم همین نظر شما بود! خیلی ها بخاطر سادگی قدرت به سمتش میرن... کار های عملیش بسیار در دسترس هست...ولی معمولا قطعات مادر مخابراتی بسیار گران هستند. الکترونیک هم جز ارزان ترین رشته هاست بنظر من...مخابرات کلا رشته بسیار ریسک پذیری هست... شرکتی رو تصور کنید که در زمنیه مخابرات فعالیت می کند و خدایی ناکرده به خاطر بی سوادی مهندسینش ضرر مالی ببیند! ممکن هست این اسیب حتی منجر به ورشکسته شدن این شرکت نیز بشود

ارشد مخابرات به واقع جز سختترین ها در بین تمام علوم بشر هست! مخصوصا سیستم( البته منظور یک دانشگاه درست درمون هست نه فلان دانشگاهی که مقاله دیگران درش کپی میشه و بعنوان پایان نامه تحویل داده میشه!)
البته سختی به لحاظ حل مسائل مهندسی و گرنه پاس کردن 10 تا درس در دانشگاهی مثل شریف هم با مداوم درس خواندن امکان پذیر هست... مساله اصلی حل مشکلات هست... برای مثال شما عظمت طرح رادار گریز رو تصور کنید!
:)

بیشتر توضیح بدید.لطفا دلایل مظلومیت مخابرات رو بگید.

رشته ای سخت ولی شیرین هست. نیاز به علم زیاد در زمینه ریاضی مهندسی دارد.نیاز به علم تاس !( همان احتمال ) دارد.نیاز به پول فراوان دارد!!!.نیاز به جان سختی و احیانا پوست کلفتی برای مشکلات بی پایانش را نیز دارد( ترجیح نمونه مهندس خارجی بر داخلی!) و کوچکترین اشتباه ، پاسخ کوبنده ای دریافت خواهد کرد!

بله اما به نظرمیرسه به اندازه متقاضیان ظرفیت وجود نداره.مثلا دوست من میخواست بیاد الکترونیک اما مخابرات قبول شد و مجبورشد بره مخابرات.یا من میخواستم برم الکترونیک اما دانشگاهی که قبول شدم الکترونیک پذیرش نداشت و فقط مخابرات و کنترل و قدرت داشت که ترجیح دادم برم مخابرات.
مخابرات رشته مظلومی هست... تمام رویاهای بچگی ما در مخابرات خلاصه می شود... من همیشه میگویم اگر قرار شود جرم را به انرژی تبدیل کرده و از طریق یک سیم کواکسیال!! بفرستیم این کار را یک مهندس مخابرات یا یک فیزیکدان انجام خواهد داد!( البته سیم کواکسیال برای انتقال بشر مزاحی بیش نبود)
برای مخابرات خواندن باید به ذهنتون اجازه بدید بدنبال رویاها پرواز کنه... اینجا شما با علم سرو کار دارید نه با چند فرمول تکراری که در ان مثلا می سنجید بار فلان جای شبکه بهمان شد پس باید فلان قدر از فلان نیروگاه قرض بگیریم!( البته جسارتی به دوستان قدرتی نباشد)
اگر فرض کنیم دید شما بیشتر بدنبال بازار کار هست ، کنترل بیشتر مورد توجه بازار هست تا مخابرات!

پس شما هم مخابراتی هستید.بله مسلما این هم یکی از دلایله.خیلی از دانشجویان از این موضوع واهمه دارند و به هرحال با دیدن دانشجویانی که ترم هاست دارند دردانشگاه درس می خونند و مشروط میشن یا اخراج میشن و به دردسرخوردند تصمیم می گیرند که وارد یک گرایش کم ریسک تر بشند.من خودم برادرم که الکترونیک خونده به من دراین مورد هشدار داد که مخابرات سخته و پوستت کنده است و...البته تردیدی نیست که تمامی گرایشات برق مشکل هستند و باید زحمت کشید.
مشکل هستند و باید زحمت کشید.والا من که دارم تموم می کنم و بجز شیرینی از این رشته و کمی ریزش مو!!! چیز دیگری ندیدم.

یا حق

pedram021

کاربر بیش فعال
سلام به همه دوستان عزیز:gol:
یکی از گرایشهای مهندسی پزشکی بیو الکتریک هست (که استفاده تخصصی گرایش الکترونیک در زمینه های پزشکی:heart: میباشد)
نه مهندسی پزشکی یکی از گرایش های مهندسی برق:surprised:
سایرگرایشهای این رشته که اصلا ارتباطی با مهندسی برق ندارن بیو مکانیک، بیو متریال، بالینی و.........
من خودم بیوالکتریک هستم
:gol:

فرهاد-ا

عضو جدید
با سلام.
دوستانی که میگن برق قدرت از لحاظ سختی دروس کمتر از مخابرات و الکترونیک است کاملا در اشتباه هستند، طبق چارت درسی که من در گرایشات برق دیدم فرقشون در حدود 20 واحد هستش المابقی هم عین هم هستند. از لحاظ سختی بیشتر نباشه کمتر نیست.
بچه های برق قدرت علاوه بر دروس تخصصیشون ، دروسی از گرایش الکترونیک( الکترونیک1 و الکترونیک صنعتی ،مدار منطقی و...) ، مکانیک (مکانیک کاربردی ، هیدرولیک و نیو ماتیک،در قالب کارگاه جوشکاری (ریختگری،تراشکاری،جوشکاری قوسی و ...)) رو هم دارن.

من میخوام این رو بگم برق قدرت گرایش اصلی در برق محسوب میشه، همچنین وابسته به دیگر گرایشهایی برق است .

دوستانی که دیگرگرایشهایی برق رو میخونن به این مورد هم دقت کنن ما در کشور مون حتی یک تولیدی قطعات نیمه هادی نداریم. اکثر مهندسینمون دنبال لقمه حاضر آماده هستن . ولی شما در مهندس برق قدرت نیگاه کنید چندین کارخانه تولید سیم و کابل هست ، چند کارخانه الکترو موتور هستش ما در تولید ژنراتورهای بادی ،ژنراتورهای هیدرولیکی،گازی ،سیکل ترکیبی و... به خود کفایی رسیدیم اما ما در ایران یک شرکت بزرگ داریم که در صنعت الکترونیک و مخابرات فعالیت داره اون هم شرکت صنام هستش که وابسته به سپاه است و دیگه شرکت مثل این نداریم پس این همه فارغ التحصیل می خوان کجا برن باید یک سرمایه کلان داشته باشن تا بتونن توی این کشور کار کنن و اکثرا ندارن پس به این نتیجه میرسن در کارشناسی ارشد گرایششون عوض کنن. ولی در گرایش قدرت این همه شرکت است که میتونن در انها کار کنن تازه اگر نتونستن با کمترین سرمایه می تونن کاری برای خودشون دست و پا کنن.
اینکه تمایل به گرایش برق قدرت رو زیاد کرده.
بازم میگم قصد جسارت به دیگر گرایشها نداشتم و فقط جهت اینکه برق قدرت اگه سختر از دیگر گرایشها نباشه آسانتر هم نیست ودیگه اینکه علت تمایل به گرایش قدرت رو بگم.
:gol:یا حق:gol:

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
دوست خوبم ، شما درسی مثل آنتن یا مایکروویو یا میدان موج یا مخابرات 2 را با دروس گرایش قدرت مقایسه کنید...
بنده به سر کلاس های تخصصی قدرت هم میروم

گرایش قدرت به مراتب اسانتر و قابل تجسم تر و البته ریاضیات سطح پایین تری نسبت به مخابرات دارد
اینکه شما مثلا انتگرال یک بعدی بگیرید یا ماتریس حل کنید و یا کارهای ساده در زمینه تبدیلات قطبی به دکارتی و... کجا و اینکه شما با سری فوریه و تبدیل فوریه و تبدیل زی و ... الکترومغناطیس و حل انتگرال های برداری طاقت فرسا ان هم در بعد های بالاتر و... امار و احتمالات و توزیعات مختلف و.... سرو کله بزنید، کجا!

البته باز هم میگم مخابرات در عین سختی برای علاقه مندان می تواند بر اثر تمرین بسیار هم اسان شود

پایدار باشید

فرناز مجيدي

عضو جدید
سلام
دوست خوبم ، شما درسی مثل آنتن یا مایکروویو یا یدان موج یا مخابرات 2 را با دروس گرایش قدرت مقایسه کنید...
بنده به سر کلاس های تخصصی قدرت هم میروم

گرایش قدرت به مراتب اسانتر و قابل تجسم تر و البته ریاضیات سطح پایین تری نسبت به مخابرات دارد
اینکه شما مثلا انتگرال یک بعدی بگیرید یا ماتریس حل کنید و یا کارهای ساده در زمینه تبدیلات قطبی به دکارتی و... کجا و اینکه شما با سری فوریه و تبدیل فوریه و تبدیل زی و ... الکترومغناطیس و حل انتگرال های برداری طاقت فرسا ان هم در بعد های بالاتر و... امار و احتمالات و توزیعات مختلف و.... سرو کله بزنید، کجا!

البته باز هم میگم مخابرات در عین سختی برای علاقه مندان می تواند بر اثر تمرین بسیار هم اسان شود

پایدار باشید

واقعا مخابرات داره با چي مقايسه ميشه؟؟؟مثلا ماشين ٣ با انتن قابل مقايسه ميشه؟!!!

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
باید انتقال رو هم میذاشتییییییییییییییییییییی:mad:

دوست تنها و دل شکسته من انتقال جزو قدرته و رشته مجزایی نیست:gol:
حالا توی بعضی دانشگاه ها این رشته ارائه میشه و فرقی با رشته قدرت نداره
چه تو دروس و چه در زمینه کاری. نیازی به عصبانیت نیست:D

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
تعجب میکنم کسایی هستن که هنوز فکر میکنن انتقال یه رشته ی مجزایی هست...

omid142

عضو جدید
با سلام امیدوارم همه دوستان با هر گرایشی که هستن تو کاروزندگیشون موفق باشن

tesla940

عضو جدید
سلام،من همین الان عضو شدم:D
من دارم کاردانی الکترونیک میخونم و سال دیگه کنکور دارم.و توی نظر سنجی هم شرکت کردم!
حالا میخاستم بپرسم جز اینکه چی میخونید چه رشته ای رو از نظر بازار کار پیشنهاد میدین؟
شخصا الکترونیک و مخابرات رو ترجیح میدم اما بازهم بین این دو انتخابی ندارم و سرگردونم!
اگر نظرتون رو بگین ممنون میشم:smile: